Italiaanse barok is vlot PZC Je moet niet om de hete brij draaien 27 Het slotakkoord is aan Sibelius woensdag 6 april 2005 fet is het laatste concert in J de serie van Concertmana- rement Rob Groen dat in de fiint Jacobskerk in Vlissingen ge- Len wordt. Zondagavond klin- ten daar werken van Dvorak en Schumann. Het slotakkoord is fan Sibelius. Iet kan gek lopen met de faam m componisten. De Finse com- jnist Jean Sibelius is in de loop der tijden zowel de hemel in geprezen als de grond in ge- [rapt Tegenwoordig, zo'n klei ne vijftig jaar naar zijn dood, tëbben de fans de discussie ge zonnen. Sibelius' symfonische ferken zijn algemeen aanvaard lis mijlpalen in de geschiedenis. n)e in 1865 geboren componist naakte ondanks zijn lange le ven die laatste erkenning niet meer mee. Misschien kon het iem ook niet zoveel schelen. Hij Werd uiteindelijk 92 jaar, de laatste dertig jaar daarvan heeft üj geen noot muziek meer gepu bliceerd. Na zeven symfonieën, een vioolconcert en een stapel Symfonische gedichten had hij iet gevoel alles gezegd te heb- >en wat hij moest zeggen. fationalisme Zijn muziek heeft lange wortels in de Finse cultuur. Aan het eind de 19e eeuw werd Sibelius iet boegbeeld van het Finse na tionalisme dat zich verzette te- de Russische overheersing. De teruggetrokken levende Sibe lius ging voorbij aan vrijwel alle vernieuwingen die de klassieke nuziek elders in het Westen door- naakte. Toch zou het ongepast zijn Sibelius' muziek af te doen als voornamelijk folkloristisch. Daarvoor zit zijn muziek veel te ;oed in elkaar. Bovendien droeg uj door zijn bijzondere omgang met muzikale motieven wel dege lijk bij aan de westerse muziek. Sibelius' melodieën bestaan vaak uit kleine motiefjes die één voor één worden vervangen door andere, zodat de luisteraar vrij wel ongemerkt meegenomen wordt door verschillende werel- i, Het hoogtepunt van Sibe lius'roem lag rond 1930. Vooral in Amerika en Engeland zag men in hem de ware opvolger van Beethoven, een visie die weer snel op de achtergrond raakte. Vulgair De uitvoering van zondag ligt in handen van de Dortmunder Phil- harmoniker onder leiding van di rigent Arthur Fagen. Het concert opent met de Ouverture Cama- iiifl/ van Dvorak en het Pianocon cert van Schumann met Peter Pe- trov als solist. De avond besluit met Sibelius' Tweede Symfonie. In 1940 beschreef een Ameri- criticus dit werk als 'vul- [air, gemakzuchtig en op een on- •eschrijfelijke manier provin ciaal'. Hij realiseerde zich, dat er iprechte liefhebbers van Sibe- ius rondliepen, maar die was hij nooit tegengekomen onder professioneel opgeleide musici'. Selukkig denken we er nu weer heel anders over. Douwe Eisenga tiet Philharmonisch Orkest van Dort- speelt zondag Dvorak, Schu mann en Sibelius in de St. Ja- nobskerk in Vlissingen. Het concert begint om 20.15 uur. et Zeeuws Orkest bracht twee jaar ge leden voor het eerst een serie concerten in een kleinere bezetting. De erva ringen waren zo positief, dat het nu wil proberen er een tweejaarlijkse traditie van te maken. Dit jaar staat de Itali aanse barokmuziek centraal. Concertmeester Carlo Nab- be: „We vonden het twee jaar geleden leuk om als symfo nisch orkest te laten zien en ho ren dat we ook een kamermu ziekserie, in een iets kleinere be zetting, kunnen brengen. Dan kom je al gauw bij de barokmu ziek uit. We zagen dat ook als een gat in de markt, aangezien er op dat gebied in Zeeland wei nig gebeurt. Bovendien kunnen we op deze manier de kleine dor pen bereiken, waar zoveel mooie kerken zijn om te spelen. Normaal kunnen we alleen in grote zalen terecht." In de concertserie van voorjaar 2003 speelde het orkest barok muziek van Bach, diens jongste zoon en Handel. Nu draait het om de Italiaanse barok, muziek uit de periode rond 1700. „Er zit een vlotheid in de muziek die je bij de Duitse barok minder te genkomt", zegt Nabbe. „Het is allemaal wij flitsend en virtu oos." Op het programma staan stuk ken voor strijkorkest van compo nisten zoals Giuseppe Torelli Trompetconcert in D), Frances co Manfredini Concert opus 3, nr. 10 in G), Antonio Vivaldi (Concerto voor twee violen) en Baldassare Galuppi (Concerto a quatro nr. 2 in G-Dur). Van Per- golesi wordt Concertini nr. 6 in Es-Dur gespeeld. „Een romantisch werk", om schrijft Nabbe. „Het is wel ba rok, maar minder scherp en ge articuleerd dan de andere wer ken. Behalve de eerste en twee de viool hoor je ook derde en vierde viool." De zesde componist op het pro gramma, Ottorino Respighi, schreef weliswaar in de twintig ste eeuw, maar blikte vooral op een romantische manier terug op de barok, zoals blijkt uit zijn Antiche Danze ed Arie. Het Zeeuws Orkest speelt de mu ziek met zijn vertrouwde instru menten en neemt mede daar door afstand van meer orthodox ingestelde musici die de aloude muziek juist zo authenthiek mo gelijk willen brengen. „Als ik zou doen of ik in de acht tiende eeuw rondloop, ontken ik daarmee mijn eigen muzikale ge nen die ook de negentiende en twintigste eeuw met zich mee dragen", zegt dirigent Joan Berkhemer. „Mijn muzikale emotie is nu eenmaal gedrenkt met deze elementen. Met goede smaak kom je echter een heel eind en bereik je toch een accep tabel geheel." De solisten komen steeds uit ei gen gelederen. Tiny van de Wij- deven, eerste trompettist van het orkest, neemt de virtuoze solopartij in het werk van Torel li voor zijn rekening, waarvoor hij een piccolotrompet gebruikt. „Tiny speelt dat fantatisch", zegt Nabbe. Ook de violistes Arenda Honkoop en Annerieke Nentjes treden als solisten op. Een van de opvallendste werken is het concerto voor twee violen van Vivaldi, ook wel het 'echo concert' genoemd. „Ik hoorde het een keer op de radio en vond het van een verbijsterende schoonheid", zegt Berkhemer, die zelf een pianoconcert met echo's heeft gecomponeerd. Hij is bij de uitvoering van Vivaldi's werk een van de twee solisten. Nabbe staat op pakweg twintig meter afstand van hem en her haalt als tweede solist diens par tijen „Het effect is muzikaal en theatraal gezien heel effectief. De echo lijkt een andere werke lijkheid te representeren." Rolf Bosboom Italiaanse barokmuziek door Het Zeeuws Orkest, vrijdag 8 april om 20.00 uur in NH Kerk in Dreischor, zaterdag 9 april om 20.00 uur in HN Kerk m IJzendijke, donderdag 14 april om 20.00 uur in NH Kerk in Ka- pelle, vrijdag 15 april om 20.00 uur in H. Willibrordusbasiliek in Hulst en zaterdag 16 april om 20.15 uur in Sint Jacobskerk in Vlissingen. Joan Berkhemer dirigeert Het Zeeuws Orkest. foto Dirk-Jan gjeltema Volkerenmoord in Rwanda, de Balkanoorlog of de ma cabere kanten van de Neder lands slavenhandel? Toneel voor jongeren mag best ergens over gaan, vindt artistiek leider Ad de Bont van Theatergroep Wederzijds. „Je moet niet om de hete brij draaien. Kinderen voelen zelf ook wel dat er zaken zijn die niet deugen. Het geeft veel meer spanning als je doet alsof dat al les niet bestaat." Wederzijds komt vrijdag naar Podium 't Beest in Goes met vol waardige voorstellingen, korte presentaties en gesprekken over repertoirekeuze en theatrale di lemma's. Zelf zit De Bont mid denin het repetitieproces van Het Thuisfront, een voorstelling gebaseerd op de tekst van Barry Hofstede, een Nederlandse sol daat destijds in de VN-vredes- missie in Bosnië. Het maken van morele keuzes is een belang rijk onderdeel daarin. Een vergelijkbare thematiek ziet De Bont in het toneelstuk Generaal D van collega-regis seur Guido Kleene van theater groep Compagnie Dakar. Deze voorstelling is vrijdag tussen twee en drie uur integraal te zien in 't Beest. Het verhaal gaat over generaal Dallaire, voormalig bevelhebber van de VN-macht in Rwanda. De man worstelt met het besef dat hij zich hield aan een ontoereikend VN-mandaat, terwijl hij met in grijpen een humanitaire ramp had kunnen voorkomen. De Bont wil niet alleen 'die man van die oorlogsstukken' zijn. Daarom schreef hij recent de voorstelling De Luistering. Dat belooft een auditieve sensatie te worden waarbij het publiek zich letterlijk in een lounge-ach- tig decor van een lieflijk dorp met groene heuveltjes kan neer vlijen. Door de koptelefoon klinkt een spannend verhaal vol taalgrappen over dit geheimzin nige dorp met onverwachte ont wikkelingen. Ook dit luister spel is in 't Beest te beleven. De theaterdag wordt om 20.30 uur besloten met de voorstel ling Divine Excess van theater groep De Helling. Hierbij te kent De Bont voor de regie van dit muziektheaterprogramma over goddelijke overdaad, reli gieuze extase en zinnelijke roes. All Pankow Wederzijds van begin tot eind; vrij dag in Podium 't Beest, Goes; aan vang 13.00 uur. Lopen langs de vloedlijn... is een ex positie van Frans Peeters, zondag van 13-17 uur, in Studio Meestoof drie in Middelburg. Naast enkele aquarellen met impressies van de zee is ook een serie foto's met luchten te zien. Het Finse duo Pan Sonic (Mika Vai- nio en Ilpo Vaisanen) heeft een ge luidsinstallatie ontworpen voor De Vleeshal in Middelburg. Het gevaarte van stalen buizen is voorzien van vleeshaken die tegen elkaar worden geblazen. Tijdens de opening van de tentoonstelling vrijdag van 20-22 uur, zal het duo een performance doen met het geluidswerk. De exposi tie is te bezichtigen t/m 12 juni, di t/mzo 13-17 uur. Truth is in the eye of the beholder is een nieuwe serie drukwerkcollages van Bianca Runge uit Veere in de Ka binetten van De Vleeshal in Middel burg. De opening is vrijdag van 20-21 uur. Te bezichtigen tot 12 juni, di t/m zo 13-17 uur. Galerie Revolution in Middelburg heeft tot 1 juni een expositie met wer ken van Marcel Duchamp (sculpturen en grafiek) en Damien Hirst (etsen en zeefdrukken). Openingstijden: di t/m za en eerste zondag van de maand, 13-17 uur. Zomerikonen en andere pastels is een expositie van Onno Boerwinkel, t/m 5 juni te zien in Museum De Schotse Huizen in Veere. Daar is t/m 31 okto ber tevens de tentoonstelling In 't Akelig Zwart te zien over rouwkle ding en rouwgebruiken op Walche ren. Openingstijden: ma t/m zo van 13-17 uur. Negen jonge kunstenaars werken mee aan een kunstproject van De Piek in Vlissingen, in de vorm van een steigerconstructie op het Bel- lamypark in Vlissingen. Wethouder L. Poppe-de Looff verricht de ope ning zondag om 15 uur. Vandaar wordt naar De Piek gewandeld, waqr het werk van drie fotografen is te zien en het naslagwerk van dit pro ject wordt gepresenteerd. No Limits is een expositie van Joke Kronenburg, tot 2 mei in bibliotheek 't Spui in Vlissingen. Het betreft twin tig abstracte schilderijen, gemaakt van acrylverf en met blote handen aangebracht op het doek. Openingstij den: Openingsuren: ma 13 -20 uur di t/m vrij 10-18 uur, za 10-17 uur. Double blood is een expositie van Ting Chan met foto's van vrouwen van half Chinese afkomst, vanaf t/m 22 mei te zien in DeWillem3 in Vlis singen. Daar is ook een tentoonstel ling met beelden en fotowerk van Marliz Frencken te zien. Beide exposi ties worden zondag om 15 uur ge opend. Te bezichtigen t/m 22 mei, wo t/m zo 12-17 uur. Marja de Lange (schilderijen) en Cobi Boone exposeren onder de titel Een beetje vliegen in boerderijgalerie de Osseberg in Grijpskerke. De opening is zaterdag om 14.30 uur, waarbij Jo- na Muilenburg (10) het lied De meeuw zal zingen. Te bezichtigen t/m 7 mei, di t/m za 14-17 uur. Anton Kooijman uit Goes exposeert t/m 30 april olieverfschilderijen in het Gasthuis in Goes. Dagelijks te be zichtigen van 8-20 uur. Zes kunstenaars werken mee aan de voorjaarstentoonstelling in Galerie 45 in Westdorpe Dat zijn Digna Blauw (keramiek), Yvonne Frij- ters-Zee, Peter Frijters en Wienke Frijters met etsen, lino's, tekeningen en schilderijen en Gabriëlle Schreu- der en Jeroen van Woerkens, beiden met sieraden. De coördinatrice van Toonbeeld in Temeuzen A. Soet-de Moor verricht zaterdag om 15 uur de opening. Te bezichtingen t/m 8 mei, do, vrij, za en zo 13-17 uur. Cees Dirkzwager en Niels Snoek exposeren gezamenlijk objecten in Art Atelier Dirkzwager in Melis sant. De driedimensionale vormen van gemengde technieken over uiteen lopende onderwerpen zijn vanaf mor gen t/m 17 april te zien op do, vrij en za van 14-18 uur en vrij ook 19-21 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 17 april, Lentelust; erotische fantasieën in Edo Japan; Félicien Rops - De schoon heid en het beest. OorlogsVerzetsMuseuin R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en haven bakens. Centrum Beeldende Kunst: t/m 29 april, Op-art Pop-art. Groepsten toonstelling. ANTWERPEN Fotomuseum: tot 10 april - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 10 april - Anton Corbijn. De Singel: tot 10 april - b&k+, archi tecten, Keulen, opening do. 20.00 uur door Moritz Küng. MUHKA: tot 22 mei - Collectie win ter 2004-2005 Insert ABC2004, stad van letters T-Mart, Joost Zwagerman en Hans Op de Beeck Insert ABC2004, A coney island of the mind, Works on paper by Lawrence Ferlinghetti; tot 5 juni: Emotions Pic tures. KMSK: tot 12 juni - Het allermooiste uit het prentenkabinet; tot 28 augus tus: Breughel en Co: Burgelijke kunst uit de zeventiende eeuw. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 au gustus - Beyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse culturen. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Van Crombrugghegebouw: tot 10 april - Tyr en izumi atelier, schilders collectie 'C'est le cas de le dire' en meubelcollectie 'Wild Wood'. Groot Vleeshuis: tot 10 april - Wer ken van het Gents Openluchtatelier. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 10 april - Wielervolk, foto's van Mare Steculorum; tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16e-eeuwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwerken en schilde rijen en vooral belangrijke religieuze kunst, uit La Palma. S.M.A.K. tot 10 april, Michaël Borre- mans; tot 17 april - Bernd Lohaus - Orla Barry - André-Philippe Lemke, performances, installaties en sculptu- Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo tografie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. CJK: tot 17 april - Yves Beaumont Jan Balk, schilderijen. MIAT: tot 24 april - Oeillet Flamand - De verleiding van de oude roos; tot 15 mei - Métissages: Biënnale rond kunst en textiel, werken van een 25-tal jonge en gerenommeerde kun- stenaars uit binnen- en buitenland. Museum voor Schone Kunsten: tot 5 juni - TentoonsteUing Renovatie Mu seum voor Schone Kunsten. Design Museum Gent: tot 19 juni - Air World - design in de luchtvaart Museum Guislain: tot 4 september - Verborgen Werelden. BRUGGE Stedelijk Administratief Centrum - Cultuurhal: tot 17 april - Drie Kunst takken: schilderkunst, fotografie en keramische sculpturen. Stadshallen: tot 24 april - ARTten- dens - Geert Devos Alexis Gorodi- ne schilderijen, Robin Uzeel met houtsculpturen en Hilde Van de Wal- le met bronzen beelden. In de kelder: Arabische kalligrafie. Bogardenkapel: tot 24 april - Insjal- lah, Mevrouw - Ontmoetingen (z)on- der de boerka - persoonlijke portret ten van vrouwen uit Afghanistan door fotografe Lieve Blancquaert en journaliste Annemie Struyf. Provinciaal Hof: tot 1 mei - Kinde ren. Boek. Kunst. - Actuele kinder boekillustraties uit Westfalen (D). KNOKKE Scharpoord, Lagunahal en diverse ga lerijen: tot 29 mei - Internationaal Fo tofestival Knokke-Heist o.a. werk van internationaal vermaarde gastfo- tografen Peter Beard en Frans Lan- ting Scharpoord Galerij en SEAS: tot 24 april - Imago: première van geselec teerde werken van wedstrijd voor jon ge West-Vlaamse kunstenaars. 6 t/m 12 april WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De Koning is bloot. Naar het sprookje van H.C. Andersen over de ijdele koning. •Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Familiemusical Theater Terra presenteert Kleine ezel. Vriendschap is het centrale onderwerp van deze familiemusi cal, gebaseerd op de kinderboeken van Rindert Kromhout en Annemarie van Haeringen. •Theater De Mythe, Goes, 15.00 uur Cover bands The clash of the cover bands gaat de eerste voorronde in. De deelnemende groepen zijn Planché (fun rock) uit Nieuw-Namen, Over The Edge (power metal) uit Goes en De fence (rock) uit Krabbendijke. •Heartbreak Café, Goes, 21.00 uur Blues Bluesshot verzorgt een optreden. De bezetting: Brian Hunt (zang en gitaar), Koen Dewaele (bas), Lieven Huys (gitaar/piano) en Feys Didier (drums). •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Cabaret Brigitte Kaandorp presenteert 100 1 dag. Dit nieuwe programma gaat over een rijke, knappe sprookje sprins en een arm weesmeisje dat van goede afkomst blijkt te zijn en na veel omzwervingen eindigt als akelige toverkol. De voorstelling is uitverkocht. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Musical Red Star Line is een musical over joodse vluchtelingen. Een verliefd stel vlucht uit de Oekraïne om de boot naar Amerika te nemen, maar strandt in Antwerpen. Als de oor log uitbreekt, wordt het paar door de bezetters teruggevoerd naar Oost-Europa. De uitvoerenden zijn David Verbeeck en Ann de Winne. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Dans Janusz ist zweiseitig am Kopf is een productie van Trash, met breakdance, ballet en vechtsport. Vijf dansers worden heen en weer geslingerd tussen extreme vervoering en duivelse verleiding. De bewegingstaal van cho reografe Kristel van Issum ontstaat in nauwe samenwerking met componist Arthur van der Kuip en decor-ontwerper Paul van Weert. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Theater Theatergroep Wederzijds presenteert Van Begin tot Eind. Naast een volwaardige voorstelling brengt de toneelgroep korte presentaties, overwegingen, theatrale dilemma's en voorspellingen. •Podium 't Beest, Goes, 13.30 uur Toneel Toneelvereniging Oosterland speelt Puzzels. Het publiek krijgt een plaatsje op of voor het podium, ter wijl de acteurs op de vlakke vloer spelen. •Brogum, Zierikzee, 20.00 uur Operette Orfeo on Line is een muzikale productie van Zoma. De Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical vereniging werkt hierbij samen met The Dow Singers uit Terneuzen, dames zanggroep Con Grazia uit Terneuzen, 't Zwinkoor uit Sluis/Cadzand, het West Zeeuws Vlaamse kinderkoor o.l.v. Renée van Vooren de rockformatie Funny Wagon uit Oost burg en de balletgroep Petrella Lion uit Axel. Het verhaal is gebaseerd op de oude Griekse mythologie van Orpheus en Euredice, maar speelt zich af in de tegenwoordige tijd. Orfi is zanger van een band en Didi is drugsverslaafd. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Cabaret Brigitte Kaandorp presenteert 100 1 dag. Zie donderdag. Ook deze voorstelling is uitverkocht. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Barok Het Zeeuws Orkest verzorgt een concert Italiaanse barok. Dirigent Joan Berkhemer zal ook zelf de viool bespelen. Het programma vermeldt werken van Galuppi, Riciotti (Pergo- lesi), Manfedini, Vivaldi, Torelli en Respighi. •N.H. kerk, Dreischor, 20 uur Concert Gitarist Eric Vaarzon Morel en trompettist Eric Vloeimans geven een concert. De flamencogitarist en jazztrompettist spelen in het pro gramma Miles of sketches of Spain eigen composities en het Concierto de Aranjuez van Joaquin Rodrigoa. Ze worden be geleid door het Grecokwartet. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Bert Visser is terug met Nee, dan Lourdes. Een doip komt in opschudding wanneer een kermisexploi tant een attractie wil beginnen. Alle kaarten zijn verkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Theatertour Henk Westbroek doet zijn theatertour. De zanger werd met René Meister en Henk Temming bekend met Het Goede Doel. Tegenwoordig spelen Henk en René sa men met de Consorten. Tijdens de show worden niet de hits van Henk Westbroek gespeeld, maar van Het Goede Doel. •Theater Den Dullaert, Hulst 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27