Zalm heeft geen geld voor extra uitgaven Onderwijs slaat handen ineen Acht uur in de rij voor kijkje bij lichaam paus Kamer wil drugstest voor automobilisten financiële ruimte is opgesoupeerd door Paasakkoord Grootschalig onderzoek extreemrechts Kamer schrikt van springende vader Britten op 5 mei naar stembus Oesterputten hebben dak nodig Ruzie over verfspetters duurt voort PSV houdt Lyon op gelijkspel Ondernemer Eerst droog i Eerst droog, maar al wel bewolkt. Later F vanmiddag geleidelijk regen. Stevige zuidwestenwind. Maxima 14 graden. 247e jaargang no. 80 woensdag 6 april 2005 ]os nummer 1,25 dm - X-ii 'Us:{S% Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel. 0118-601273 gè0p6w VAN HAANDAG t/H ZATLROAG EU VR!1D*GAV0KC. -van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft volgend jaar geen geld voor extra uitgaven. Ook (lastenverlichting zit er niet in in 2006. Dat staat vol gens ingewijden in een stuk dat minister Zalm van Fi nanciën vrijdag aan het ka binet zal voorleggen. Sfolgens'Zalm is met het extra geld dat het kabinet heeft uitge- trokken in het Paasakkoord de ruimte opgesoupeerd. In het Paasakkoord werd in to- |taal 750 miljoen uitgetrokken l voor onderwijs en kennisecono mie. Dat gebeurde om D66 te com- jpenseren voor het niet doorgaan de gekozen burgemeester en een nieuw kiesstelsel. Enkele weken terug liet Zalm al (doorschemeren geen geld te heb ben voor de 'miljardenclaims' ivan zijn collega-bewindslieden. Als ministers meer geld willen [uitgeven, dan moeten ze dat maar op hun eigen begroting i zien te vinden door te bezuini- i gen op andere posten. Mochten er extra inkomsten zijn door hogere belastingop brengsten, dan wil Zalm dat geld gebruiken om het overheid stekort verder te verlagen en •niet voor lastenverlichting. van onze redactie binnenland Zalm zal binnen het kabinet op flink verzet kunnen rekenen. Volgens Haagse bronnen liggen er van diverse ministers aanzien lijke financiële wensen op tafel. Zo wil minister Brinkhorst van Economische Zaken dat er extra geld komt voor kinderop vang en lastenverlichting. Ook door de regeringsfracties CDA en D66 is daar de afgelopen tijd op aangedrongen. Verder zou minister De Geus van Sociale Zaken 250 miljoen euro willen om de gevolgen van de reorganisatie bij uitkeringsin stantie UWV te verzachten. Ingewijden sluiten niet uit dat het kabinet vrijdag al een knoop doorhakt over de zogeheten ka derbrief, de eerste aanzet voor de begroting van volgend jaar. Gisterochtend hebben premier Balkenende en de ministers Zalm, Brinkhorst en De Geus al over de kaderbrief gesproken. Premier Balkenende is er vrij dag overigens niet bij. Hij woont dan de begrafenis van de paus bij. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Automobilisten moeten behalve op alcoholge bruik ook op drugsgebruik kun nen worden getest. Een Kamer meerderheid van PvdA en CDA wil dat de politie een Gelderse proef met de controle op drugs gebruik landelijk invoert. In Gel derland wordt daarvoor een nieuwe test gebruikt, waarbij drugsgebruik via de kleding of huid (zweet) kan worden aange toond. Volgens gegevens van de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) reed vorig jaar 17,6 pro cent van de jongeren in het ver keer onder invloed van drugs, al dan niet in combinatie met alco hol. Ook drugs beïnvloeden de rijvaardigheid. Het kabinet stelt echter dat het moeilijk is om ge bruik op te sporen. CDA en PvdA willen nu aan dacht voor de ook in Duitsland toegepaste Gelderse test, waar bij de aanwezigheid van drugs via een 'strijkje' vrijwel onmid dellijk kan worden aangetoond. De test is ook voor particulieren beschikbaar en kost 35 euro. GPD DEN HAAG - De politie en de inlichtingendienst AIVD gaan een grootschalig onderzoek in stellen naar de groei van het rechts-extremistisch geweld in Nederland. Het kabinet vreest dat aansla gen zoals de tweevoudige brand stichting op de islamitische school in Uden kunnen uitmon den in rassenrellen. Minister Donner (Justitie) spreekt van een 'zorgwekkende ontwikke ling'- Donner erkende gisteren in Tweede Kamer dat niet alle ra cistische gewelddadigheden tot dusver in de openbaarheid zijn gekomen. Gemeenten proberen fstreem-rechtse incidenten uit de publiciteit te houden, zo is al eerder gebleken. Donner wil de ze maand nog met een overzicht komen van alle voorvallen. Ook zal het Openbaar Ministerie met een verslag komen over de aan pak van het geweld. De Tweede Kamer maande het kabinet hard op te treden tegen rechts-extremisme. „We kunnen dit niet afdoen als kwajongens streken", aldus CD A-Kamerlid M, Sterk. Aanleiding voor het Kamerde bat was de brandstichting vori ge week in een islamitische school in Uden. Ook gooiden ex treem-rechtse jongeren het afge lopen weekeind in Venray rui ten in van een moskee, wat leid de tot gevechten met Turkse jon geren. De aanstichters van het geweld droegen kleding van het merk Lonsdale, dat vaak wordt geas socieerd met de racistische Whi te Power-beweging. Volgens minister Verdonk (Inte gratie) wordt het echt gevaarlijk als racistisch getinte aanslagen leiden tot 'interraciaal geweld'. Ze benadrukte wel dat de 'Lons- dale-jongeren' vooralsnog geen georganiseerde groep vormen. »Ze hebben geen ideologie", al dus minister Verdonk. „Het zijn allemaal losse verbanden. We moeten er alles aan doen om die jongeren weer bij de les te krij gen, om ze perspectief te bie den." GPD Pagina 4 Walcherse aanpak werkt 6 Lonsdalers vooral op Platteland Een straatartiest tekent een portret van de paus met moeder Teresa op de grond bij Via della Conciliazione in Vaticaanstad. foto Bartlomiej Zborowski/EPA door Hans Geleijnse VATICAANSTAD - Met naar schatting 300 mensen per minuut passeerden pel grims gisteren de bij het hoofdaltaar in de Sint Pieter opgebaarde paus Johannes Paulus II. De straten en straatjes die naar het Vati- caan leiden stonden volgepakt met naar schatting ruim 350.000 mensen die er vijf tot acht uur wachten voor over hadden om een blik op de overleden kerkvorst te kunnen werpen. De begrafenis zelf belooft voor de vol gens verwachtingen meer dan een mil joen belangstellenden een zeer zware klus te worden. Volgens ceremoniemees ter kardinaal Piero Marini gaat de plech tigheid drie uur duren. Volgens Vaticaan-woordvoerder Joaquin Navarro Valls is het stoffelijk overschot van de paus niet gebalsemd, maai' wel ge prepareerd om bezichtiging over de perio de tot donderdagavond mogelijk te ma ken. Ook zei hij dat woensdag het zoge naamde spirituele testament van de paus Totaalplan moet zorgen dat meer leerlingen in Zeeland blijven studeren door René Schrier MIDDELBURG - Het Zeeuwse onderwijsveld slaat de handen ineen. Er moet een aquatisch kennis- en onderzoekscentrum op Neeltje Jans komen. Verder krijgen studenten in Goes en Middelburg de mogelijkheid tot het volgen van een eerstejaars hbo-opleiding als een soort voor portaal van de Hogeschool Zee land. Alle Zeeuwse onderwijsinstitu ten vanaf het voortgezet onder wijs moeten hun opleidingen be ter op elkaar afstemmen en la ten aansluiten. Op die manier kan het Zeeuwse onderwijs van af het voortgezet onderwijs tot en met de Roosevelt Academy als één geheel aangeboden wor den. Daarbij horen zaken als een bibliotheek/mediatheek op de kenniswerf in Vlissingen, betere studentenhuisvesting, uitbouw van een internationaal maritiem kenniscentrum, een onderzoeks centrum op Neeltje Jans, een ge zamenlijk dienstencentrum en goede bereikbaarheid van de verschillende onderwijslocaties. Met dat alles is naar schatting eën investering van 125 miljoen euro gemoeid. De betrokken onderwijsinstellin gen, gemeenten en provincie staan achter dit initiatief, dat uit de koker van de Hogeschool Zeeland komt. Gisteravond werd hierover tijdens een ronde tafelgesprek in Middelburg een principe-akkoord gesloten. HZ- directeur J.B. Mandos had het over een onderwijsplan voor het totale onderwijs in Zeeland. Het doel is op deze manier te probe ren Zeeuwse jongelui binnen de provincie te houden. Mede daar om vindt hij het ook van belang het Zeeuwse bedrijfsleven bij de plannen te betrekken. Mandos: „Het is toch van de zotte dat een goede mbo-student stopt of bui ten Zeeland terecht moet voor de hbo-opleiding van zijn keus. Dat willen we binnen Zeeland houden." Hij gaf verder aan dat de Zeeuw se scholen het ministerie met dit plan op zijn wenken bedient, omdat Den Haag er steeds voor van onze redactie binnenland DEN HAAG - De man die giste ren vanaf de publieke tribune in de Tweede Kamer was gespron gen, maakt deel uit van een ac tiegroep voor gescheiden va ders. De verdachte is een 54-jari- ge Engelsman die in België woont. Hij brak door zijn sprong, enkele meters naar bene den, zijn beide enkels. Dat heeft de politie Haaglanden gisteren bekendgemaakt. Een beveiligingsbeambte die over de balustrade achter de man aan sprong, raakte gewond. In de Kamer was het wekelijkse vragenuurtje net voorbij, waar bij de minister Donner (Justitie) en Verdonk (Vreemdelingenza ken) aanwezig waren. De actiegroep van de man pleit voor een betere omgangsrege ling van gescheiden vaders met hun kinderen. Duizenden va ders zijn aangesloten bij organi saties als Dwaze Vaders, Stop Omgangsonrecht en Fathers 4 Justice. De leden van de laatsten voer den onlangs opmerkelijke ac ties, onder meer in Groot-Brit- tannië. De politie wil niet zeg gen tot welke groep de man be hoort. De actievoerder kwam in een gangpad naast de Kamerbank jes terecht. Hij werd buiten de plenaire zaal geboeid, verpleegd en later op een brancard afge voerd naar het ziekenhuis. De Tweede Kamer heeft bij de poli tie aangifte gedaan. Tweede-Kamervoorzitter Weis glas schorste de vergadering even. Later zei hij geschrokken te zijn. „Maar ook besefte ik meteen dat de man geen gevaar lijke dingen bij zich kon heb ben, omdat hij anders niet door de detectiepoortjes kon zijn ge komen." Weisglas wil niet meteen aan nieuwe beveiligingsmaatregelen denken. ANP Egon Schiele dringt door tot kern van het leven De Britse premier Blair heeft gisteren koningin Eli zabeth gevraagd het parle ment te ontbinden. Hij heeft verkiezingen aange kondigd op 5 mei. De uit komst is onvoorspelbaar. Labour loopt voorop in de peilingen, maar het vertrou wen in Blair heeft een deuk opgelopen. De historische oesterputten in Yerseke zijn in gevaar. Strenge eisen aan de hygiëne maken het waarschijnlijk nodig de putten te ovei'kappen. Bovendien staat de kade langs de Oosterschelde op verschillende plekken op instor ten. De raadsfracties van de gemeente Reimers- waal willen de putten zoveel mogelijk behou den. met het oog op het toerisme. Voor autotransportbedrijf Cobelfret is de herkomst van verfspetters op zijn auto's in de haven van Vlissingen dui delijk. De spatten moeten wel van buurman scheepswerf Scheldepoort komen en dus zijn maatregelen tegen dat be drijf nodig. De provincie vindt echter dat de her komst van de verfspetters helemaal niet vast- staat en neemt dus nog geen maatregelen. PSV heeft gisteren de eer ste wedstrijd van de kwart finale van de Champions League gelijkgespeeld te gen Olympique Lyon. In Lyon werd het 1-1. Daar mee hebben de Eindhovena- ren een prima uitgangsposi tie voor de return op 13 april. Phillip Cocu scoorde 'Vj voor PSV. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 25; Uit: 27, 28 en 29 (Advertentie) wordt geopend. Verder deelde hij mee dat de 91 kardinalen die gistei'en in Ro me present waren tijdens hun eerdere be raad gisteren nog geen besluit hadden ge nomen over de datum van het conclaaf dat een nieuwe paus moet kiezen. Ondanks de enorme drukte hebben zich gisteren in Rome nauwelijks problemén of incidenten voorgedaan.GPD Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 pleit het onderwijs regionaal in te kleuren. Nu Zeeland dit plan kan presenteren, is het aan Den Haag om dat te belonen. Onderzoek De provincie gaat onderzoeken welke samenwerkingsvormen er al zijn binnen het Zeeuwse on derwijs en welke nieuwe structu ren opgezet moeten worden. Ge deputeerde G. van Heukelom ver-wacht daar over twee maan den mee klaar te zijn. Als een voox'beeld van samen werking noemde J. Lilipaly het feit dat zijn school, ROC Zee land, de bouw van een nieuw technisch centi'um in Vlissingen even heeft stilgezet om met de HZ te kunnen ovex'leggen over de verdex-e invulling van dat cen trum. Deze ontwikkeling is geen vooi- bode van een of meer fusies in het onderwijs, bezwoeren de vel schillende schoolleidingen. Het is de bedoeling de energie in het onderwijs te steken en niet in fu- siepex'ikelen. Geti'acht wordt de ze samenwerking binnen het Zeeuwse onderwijs over een jaar te realiseren, op tijd voor het schooljaar 2006/2007. proefabonnement j nummer: PCSICO plaats: 1 telefoon: i lpost)bankreteningnumrnen PZC bv gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. i In de colofon leest oer O Noteert u mij vi van 5 weken vc Ik geef daatbij éénmalig loesiemmmg voor automatische incasso van dit bediag van ondeistaand rekeningnummer Ik heb de laaiste res maanden geen proefabonnement w Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische incasso 58.00). per jaar met automatische incasso l€ 222.50). i Kijk op www.psc.nl/abonneren, bel gralis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar. i PZC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8"7/\'\688"555530l het alfabet van Zeeland HHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1