Cocu maakt weg vrij voor PSV Massaal excuus op Anfield Road Mourinho blijft weg uit stadion Davids zoekt club Rellen en arrestaties voor wedstrijd PSV 17 Ullrich staat voor eerste test Moncoutié wint in Baskenland Advocaat snijdt in selectie De Boertjes gaan op cursus Gebrselassie zegt af voor Londen Doelpuntenmachine van Olympique Lyon hapert: 1-1 biedt kansen voor return Dagen van Van Eijden bij Ajax zijn geteld Hondo betrapt op pepmiddel Armenië stuurt bondscoach weg Twee jaar voor atleet Chouki woensdag 6 april 2005 Hoor Fleur Besters LYON - De Franse politie heeft voor de wedstrijd tussen Olym pique Lyonnais en PSV tenmin ste vier PSV-supporters en vier plaatselijke Lyon-fans aange houden. De arrestaties volgden op pro vocaties van Algerijnse jonge ren richting de feestende en bierdrinkende PSV-aanhang in de binnenstad. De politie rukte tegen vijf uur met enkele hon derden manschappen uit. Tenminste een van de PSV-fans is aangehouden voor het gooien van een bierflesje. Waarvoor de anderen aange houden zijn, was nog niet dui delijk. Voor zover bekend zijn er geen gewonden gevallen. De ongeregeldheden vonden plaats rond het grote Place Bel lecour. Daar hadden zich vroeg in de middag al enkele honder den PSV-supporters verzameld die in een gezellige sfeer met bier de tijd tot de wedstrijd doodden. Rond vijf uur werden ze geconfronteerd met kleine groepjes jonge Algerijnen en Fransen. Volgens de lokale au toriteiten zorgen deze jongeren vaker voor problemen. Met clubjes van vijf daagden ze de PSV-supporters uit, onder meer door hun voetbal ver weg te schoppen en daarna snel weg te gaan. Ook werden suppor ters met flesjes bekogeld. Dat zorgde na enige tijd voor zoveel irritatie, dat een groep suppor ters de Algerijnen achtervolg de. De inmiddels massaal uitge rukte politie voerde direct char ges uit om de groepen te schei den. Ook kwamen arresta tie-eenheden in burger in actie om de hun bekende Algerijnen aan te houden. PSV-fans die in de weg stonden, konden op klappen met de wapenstok re kenen. De cafés rond het plein hadden de tap dichtgedraaid. Rond ze ven uur werden stadsbussen in gezet om de tientallen al dan niet beschonken supporters on der toeziend oog van de ME naar het stadion af te voeren. GPD VARADES - Jan Ullrich heeft zijn eerste wedstrijdkilome- ters van 2005 gereden. De Duitse wielrenner beëindigde de eerste etappe van Circuit de la Sarthe in het peloton. De Fransman Anthony Ravard werd ritwinnaar. De ren ner van Bouygues Telecom won na 197,2 kilometer de massasprint. De etappe ging van Saint-Hilaire-de-Riez naar Varades. Ullrich, de Tourwinnaar van 1997, kan zich vandaag al echt testen. Er staat een korte tijdrit van 8,8 kilometer op het programma. ANP/AFP TRAPAGARAN - David Moncoutié heeft de tweede etap pe van de Ronde van Baskenland gewonnen. De Franse renner van Cofidis versloeg in Trapagaran bij de aan komst bergop zijn Spaanse medevluchter Aitor Osa in de sprint. De Nederlander Pieter Weening kon lang mee in de slotklim, maar moest zijn demarrage bij het ingaan van de laatste kilometer bekopen. Osa mocht het leiderstricot in ontvangst nemen. Hij ont troonde de Italiaan Danilo di Luca, de winnaar van de openingsrit. Michael Boogerd eindigde als negende, op dertien tellen van Moncoutié. Zijn Russische ploegmaat Denis Mentsjov was vijf seconden sneller, hij werd zeven de. ANP MONCHENGLADBACH - Trainer Dick Advocaat heeft bij Borussia Mönchengladbach drie spelers uit zijn selec tie gezet. Het zijn Marcelo Pletsch. Markus Hausweiler en Igor Demo. Pletsch maakte zondag in het duel met VfL Bochum (2-2) het laatste doelpunt, in de negentigste mi nuut in eigen doel. Advocaat gaf aan dat hij de drie spe lers dit seizoen niet meer nodig heeft. De voormalige bondscoach van Oranje wil in de strijd tegen degradatie met een kleineré selectie werken. De drie spelers moeten het seizoen afmaken bij de amateurafdeling. ANP ZEIST - De oud-internationals Frank en Ronald de Boer willen na hun actieve loopbaan het trainersvak in. De voetbaltweeling heeft zich bij de KNVB aangemeld voor de versnelde cursus coach betaald voetbal, die dit jaar weer wordt gehouden. Frank en Ronald de Boer (34) spe len sinds vorig jaar zomer bij Al-Rayyan in Qatar. Daar staan ze tot midden 2006 onder contract. De tweeling wil bij de eigen club en clubs in de regio, waaronder de Vere nigde Arabische Emiraten, de stage afwerken. Voor de verplichte cursusdagen in Zeist vliegt het duo steeds naar Nederland. ANP LONDEN - Haile Gebrselassie heeft zich teruggetrokken voor de marathon van Londen, die op 17 april wordt gelo pen. De Ethiopiër, tweevoudig olympisch kampioen 10.000 meter, heeft na zijn achillespeesblessure te weinig kunnen trainen om serieus voor de winst te gaan in de Britse hoofdstad. Ook zijn landgenoot Gezahegne Abera, olympisch mara thonkampioen in 2000 en net hersteld van een blessure, heeft zich afgemeld. ANP van onze sportredactie LONDEN - Waar Bayern Mün- chen zich zorgen maakt over de fitheid van Roy Makaay, lijkt de chaos bij Chelsea compleet. Bij de koploper in Engeland, van avond gastheer van Bayern in de kwartfinale van de Cham pions League, heeft een interne crisis volgens de Engelse kwali teitskrant The Independent haar hoogtepunt bereikt. De geschorste coach José Mou rinho laat het treffen zelfs letter lijk en figuurlijk aan zich voor bij gaan. Als gevolg van een straf van de Uefa zit Mourinho vanavond en volgende week in Miinchen niet op de bank van Chelsea. De Portugees, die werd gestraft naar aanleiding van de zaak-Frisk in het treffen met Barcelona, had tegen de uit spraak in beroep willen gaan. De club zag echter maandag van een beroep af. Omdat Mourinho zich niet ge steund voelde door de clublei ding, vond gisteren in Londen spoedberaad plaats. Mourinho acht zich niet schuldig aan 'het in diskrediet brengen van het voetbal'. Om de crisis te bezweren, zo meldde The Independent, keer de de steenrijke eigenaar Ro man Abramovitsj gisteren spoor slags terug naar Stamford Bridge. In Londen werd meteen crisisberaad belegd. Aan tafel zaten behalve Abramovitsj en Mourinho ook algemeen direc teur Peter Kenyon en voorzitter Bruce Buck, het tweetal dat een beroepszaak tegen de tuchtcom- missie van de Uefa niet zag zit ten. Mourinho liet voor het over leg zijn zaakwaarnemer én ver trouwenspersoon Jorg'e Mendes overkomen uit Portugal. Baltemar Brito, zijn assistent, leidde gisteren de persconferen tie voorafgaand aan het duel met Bayern. Hij meldde dat Mourinho de wedstrijd op televi sie zal bekijken. „Hij zal in een rustige omgeving en op een geheime plaats het duel bekijken. Er zal geen con tact zijn tussen hem en de tech nische staf." Druppel Het gebrek aan steun binnen Chelsea is voor Mourinho de be kende druppel. Hij ergert zich al geruime tijd aan allerlei za ken bij Chelsea, zo meldden Por tugese media. Zo is Mourinho ontstemd over het feit dat zijn flirt met Arsenal-back Ashley Cole uitlekte en was hij boos om dat Buck de hoorzitting van de Uefa in Zwitserland bezocht om Mourinho te verdedigen. De voorzitter, zo liet Mourinho doorschemeren, had de affai re-Frisk slecht aangepakt. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Edgard Davids heeft het helemaal gehad met In- ternazionale. De vaste tribune klant bij Inter is spoorslags uit Milaan naar Nederland vertrok ken, maar niet nadat hij via de Italiaanse krant Corriere dello Sport liet weten dat hij niet meer wil spelen voor zijn club. Davids zegt zelfs helemaal niet meer geïnteresseerd te zijn in de resultaten van de club. De reden voor de breuk is de moeizame re latie tussen Davids en zijn coach Roberto Mancini. De ex-international kwam be gin dit seizoen naar Inter, nadat hij daarvoor enkele maanden als invalkracht bij Barcelona had gespeeld. In Spanje, zo is de algemene lezing, was Davids de motor die de ploeg aan het voet ballen kreeg. Trainer Frank Rijkaard wilde hem graag inlij ven, maar Davids sloeg dat bod af. Hij koos voor het grote geld bij de Milanese club, die nu der de staat in de Serie A. De 31-jarige Davids, die momen teel in Nederland verblijft om zich aan een spierblessure te la ten behandelen, heeft spijt van dat vertrek uit Spanje. Van een gewaardeerde kracht bij Barce lona, verdweep hij via de bank naar de tribune in Milaan. Daar verbijt hij zich al maanden. Davids stond slechts zeven keer in de basis. Wat de zaak voor hem extra bitter maakt, is dat hij door de problemen in Italië ook zijn basisplaats bij Oranje is kwijtgeraakt. GPD Hoor Frans van den Nieuwenhof LYON - Het eerste schot op doel maakte het onmogelijke waar. Een desperate doelpoging van Phillip Cocu, elf minuten voor tijd. gaf PSV ondanks een hele povere wedstrijd tegen Olympi que Lyon alle uitzicht op de hal ve finale van de Champions Lea gue. Na de 1-1 van gisteren is een 0-0 gelijkspel woensdag 13 april in Eindhoven al genoeg om de winnaar van Milan-Inter te ontmoeten. Het verloop van deze voetbal jaargang begint steeds meer overeenkomsten te vertonen -met het "succesjaar 1988. Toen legde PSV met twee gelijke spe len in uitwedstrijden (zowel te gen Bordeaux als Real Madrid werd het 1-1, waarna thuis bei de keren 0-0 voldoende was) de basis voor de gewonnen Europa cup. In Lyon leek een doelpunt ver der weg dan ooit dit seizoen. PSV creëerde geen enkele kans, stelde doelman Coupet nooit op de proef. Maar dat hoeft dus ook niet om toch succesvol te kunnen zijn. zo bewees Cocu. Het was vooral pijnlijk voor PSV dat het op het middenveld -zovaak het sterke hart van de ploeg - lange tijd volledig werd afgetroefd. Het ook door |yon-trainer Le Guen veelgepre- zien trio Van Bommel-Vogel-Co- ai speelde een kansloze wed- gtrijd. Zowel voetbaltechnisch ffuninho), qua loopvermogen Q5ssien) als duelkracht (Diarra) ïponde Lyon zich superieur. poorAndrè Hooqeboom AMSTERDAM - De dagen van algemeen directeur Arie van Eij den bij Ajax zijn geteld, maar van een onmiddellijk vertrek is nog geen sprake. Volgens Ajax-voorzitter John Jaakke en Yan Eijden zelf blijft de direc teurtot april van 2006 in dienst. pan volgt een evaluatiemoment ifyaarop beide partijen zonder lyeel schade uit elkaar kunnen. Jaakke geeft toe dat de positie de algemeen directeur om streden is. „Kijk maar naar wat je leest en hoort." Bedruk op Van Eijden (59) is de laatste weken steeds groter ge worden. Op de tribunes in Hee renveen, waar Ajax onder Blind opnieuw verloor, klonken de eer ste striemende spreekkoren aan het adres van Van Eijden. „Arie is de dief van Amsterdam", ilonk het geregeld. Daarmee werd gerefereerd aan iet uitlekken van diens riante salaris. Van Eijden zelf is daar nuchter onder gebleven, maar Voelt de toenemende druk bijna ,'aan den lijve. „Dit gaat je na tuurlijk niet in je kouwe kleren jzitten, zeker als je gezin er ook nog eens onder begint te lijden", pi hij gisteren. |De Amsterdamse club is bezig aan een tropenjaar. Na de tegen vallende prestaties van het eer ste elftal verdween aanvanke lijk technisch directeur Louis Van Gaal, Toen het ook dan nog piet beter ging, vertrok Ronald Koeman. En nu is het de beurt aan Van Eijden. Kaast heeft Ajax niet. Jaakke: Er is geen causaal verband tus sen de prestaties van het eerste en het eventuele vertrek van de ^algemeen directeur." Beladen Zondag wacht niettemin het be laden duel met AZ, dat het on der Adriaanse beter doet in Eu ropa en in de Nederlandse com petitie dan Ajax. Arie van Eij den was onder meer ook verant woordelijk voor het ontslag van o Adriaanse bij Ajax in het sei zoen 2001-2002. 'Be directeur wordt vooral ver weten dat hij zich verrijkt over de rug van de club. De president fiiüg in 2004 ineens 63 procent vooruit in salaris, tot een be drag van ruim zes ton in euro's. Jat is vijf keer zoveel als pre fer Balkenende en 21 keer een podaal salaris. GPD Vooraf leefde nog de veronder stelling dat een enkel doelpunt- je in twee wedstrijden wel eens genoeg kon zijn om het geringe krachtsverschil tussen beide ploegen te markeren. Op het veld was het onderscheid groter dan gedacht. Hoewel PSV ge durfd van start ging, viel aan de andere kant van het veld al heel snel het eerste doelpunt. De energieke Essien won een kop duel, waarna Govou vanaf de rechterkant gemakkelijk langs Bouma gleed en via Wiltord de vrijstaande Malouda vond. Zijn schot met rechts was de weife lend vallende doelman Gomes te machtig: 1-0. Voor de vierde keer (na Rode Ster, Arsenal en Panathinaikos) kwam PSV dit toernooi op achterstand en het was de ploeg nog geen enkele keer gelukt om uit die situatie nog een positief resultaat te ha len. Lyon kon teren op de weten schap dat het in de voorgaande acht wedstrijden liefst zeven keer tot meerdere doelpunten kwam. De Franse kampioen put te een ongekende energie uit de psychologisch zo belangrijke openingstreffer. Het zocht steeds snel de diepte bij de spit sen Wiltord of Govou, beiden be weeglijk en behendig. Compen satie door overtredingen werkte alleen maar in PSV's nadeel, want de vrije trappen van Junin- ho waren angstaanjagend. Omdat PSV simpelweg de tijd niet kreeg om tot rustgevend combinatievoetbal te komen, eb de ook het zelfvertrouwen weg. De opbouw van achteruit was vaak ronduit slordig. PSV kwam goed weg, toen Essien na een dik half uur een vrije kop- kans niet kon benutten. De jon ge Ghanees raakte kort daama meteen venijnig schot ook nog de buitenkant van de paal. Een blik op de reservebank werkte ook al niet bemoedigend voor PSV. Kennelijk wordt nieu weling Robert niet capabel ge acht om op dit niveau een bijdra ge aan het spel te leveren. Waar om is hij eigenlijk gekocht? Be- asley bleef veel te lang op de bank. Zo werden de zwakke plekken van Lyon (rechtsback Réveillère en de pas herstelde Catjapa) nauwelijks beproefd. De 2-0 was altijd dichterbij dan de gelijkmaker. Gomes verricht te echter een fantastische red ding op een inzet van de hele maal vrijstaande Govou. Op nieuw was Bouma niet in de buurt van de brandhaard. Juist toen PSV op sterven lag, kwam de opstanding. Cocu, ging een een-tweetje aan met Park, gleed langs verdediger Réveillère en zette met een vlak schot de wed strijd op zijn kop. Olympique Lyon (Fra) - PSV (Ned) 1-1 (1-0). 12. Malouda 1-0, 78. Co cu 1-1. Scheidsrechter: Collina (Ita). Gele kaart: Cocu, Vogel (PSV). Aantal toeschouwers 42.000. Olympique Lyon: Coupet; Reveil- liere, Cns, Cacapa en Abidal; Es sien, Diarra en Juninho: Gouvou, Wiltord en Malouda. PSV: Gomes; Ooijer, Alex, Bouma en Lee; Van BommelVogel en Co cu; Farfan (71. Beasley). Venneg- oor of Hesselink en Park. De PSV'er Jefferson Farfan worstelt zich tussen twee verdedigers door in de wedstrijd tegen Olympique Lyon. foto Vincent Jannink/ANP door Peter van Duyl LIVERPOOL - In een trieste mist van pijnlijke herinneringen en heftige emoties troffen Liver pool en Juventus elkaar gister avond voor het eerst in twintig jaar. Op jacht naar een ticket voor de halve finale van de Champions League trachtten de hoofdrolspelers van het Hci- zeldrama uit 1985 het verleden naar de vergetelheid te spelen. Liverpool won het topduel (2-1), beslist is er nog niets. De dubbele ontmoeting tussen Juventus en Liverpool moet de loden last die beide Europese NEUSS - Danilo Hondo blijkt betrapt op het gebruik van het verboden stimulerende middel carfedon. Dat heeft de woordvoerder van het Team Gerolsteiner bekend gemaakt. De 31-jarige Duitse wielrenner werd begin maart in Spanje tijdens de Ronde van Murcia, waar hij twee ritten won, positief bevonden. Hij is op non-actief gesteld en heeft om een contra-expertise ge vraagd. Carfedon staat al heel lang op de dopinglijst van het IOC maar in de praktijk wordt zelden iets vernomen over dit in Rusland ontwikkelde pepmiddel. Dat be zorgt een sporter meer uithou dingsvermogen en meer weer stand tegen kou. Volgens ploeg- arts Ernst Jakob zit de stof niet in medicamenten die hij kent. Carfedon is wel te bestellen via internet. ANP/SID cia 2-0, 65. Cannavaro 2-1. Scheidsrechter: De Bleeckere (Bel) Aantal toeschouwers: 40 000. GPD JEREVAN - De Armeense voet balbond heeft bondscoach Bern- hard Casoni bijna een week na de 2-0-nederlaag tegen het Ne derlands elftal op straat gezet. ,,We zijn erg teleurgesteld over het werk van de coach, in het bij zonder zijn spelerskeuze en trai ningsmethoden", verklaarde het hoofd van de Armeense federa tie. Binnen tien dagen zal de bond een opvolger aanstellen voor de Fransman Casoni, die tot nog toe weinig indruk heeft kunnen maken met de Armeense ploeg in de kwalificatiewedstrijden voor het WK. ANP/RTR STRAATSBURG - Het interna tionale arbitragehof voor de sport (CAS) heeft de Franse at leet Fouad Chouki voor twee jaar geschorst. Chouki werd bij de wereldkam pioenschappen atletiek in 2003 in Parijs positief bevonden op epo. Hij eindigde als achtste op de 1500 meter. De Franse atletiekbond schorste de atleet voor twee jaar, waar van zes maanden voorwaarde lijk. Chouki ging in beroep bij het CAS, maar kreeg daar te ho ren dat hij toch de volle twee jaar niet mag uitkomen in wed strijden. ANP/AFP topclubs sinds 29 mei 1985 mee torsen definitief van hun schou ders halen. Oud-vedette Michel Platini, Juventus-coryfee Ales- sandro del Piero en Liver- pool-coach Rafael Benitez, allen spraken ze de hoop uit dat de clubs één van de zwartste blad zijden uit de Europese voetbal historie na deze maand voor goed kunnen omslaan. Nog één keer werden de 39 slachtoffers van het drama in Brussel massaal en intens her dacht. Alle spelers en fans kre gen een armband in de clubkleu ren van beide clubs, opgesierd met het woord 'vriendschap'. De supporters van Juventus en Liverpool speelden onderling een partijtje en er werd een groot spandoek ontrold met de namen van de slachtoffers uit 1985 en de spreuk 'In memoria e amicizia' (in herinnering en vriendschap). Ian Rush, de enige speler die voor zowel Liverpool als Juven tus speelde, schreef een persoon lijke boodschap, die via een bro chure onder alle bezoekers werd verspreid. De folder bevatte ook een laatste verontschuldiging van de kant van Liverpool, waarvan de fans verantwoorde lijk worden gehouden voor de gebeurtenissen in 1985. Ook de Liverpool Echo, de grootste krant van de stad, opende zijn voorpagina gisteren met een le vensgrote verontschuldiging: We're sorry. Pas vanaf kwart voor acht plaat selijke tijd verschoof de aan dacht naar het sportieve gedeel te en dat was precies op tijd, want Liverpool-Juventus boei de van begin tot eind. Vooral voor de Engelsen is de kwartfinale van doorslaggevend belang, want ondanks alle inves teringen dreigt het seizoen voor de 'Reds' voor de zoveelste maal op rij te eindigen in het niets. Uitgeschakeld voor de FA-cup en kansloos in de competitie biedt slechts het Europese avon tuur nog hoop op succes. Van die optie bleek heel Liver pool doordrongen. Ondanks het gemis van een heel bataljon aan basisspelers joegen de Britten Juventus vanaf het eerste fluit signaal over het veld. Het adem benemende tempo leidde binnen 25 minuten tot een voorsprong van 2-0 door goals van ex-Wil lem H'er Sami Hyypia en de Spanjaard Luis Garcia, Toen het de eerste schok te bo ven was, kwam Juventus tot zichzelf. Al voor de rust raakte Ibrahimovic de paal en werd een goal van Del Piero ten on rechte afgekeurd. Terwijl bij Li verpool de krachten wegebden, werd duidelijk dat de Italianen zouden scoren. Cannavaro bracht met een kopbal de score naar 2-1. Juventus vertrouwt er op dat die schade volgende week wordt gerepareerd. Liverpool (Eng) - Juventus (Ita) 2-1 (2-0). 10. Hyypia 1-0, 25. Gar- Supporters lopen voor de wedstrijd tussen Liverpool en Juventus met een spandoek het veld op waar de namen van de slachtoffers van het Heizeldrama op staan. foto Jan Hudgson/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17