PZC Maatwerk is eerste vereiste Alwin maakt cd zoals hij is Sieraden als kleine sculpturen 15 Omzet vismijn in Colijnsplaat «scherp gedaald GELICHT Leefbaarheid lezers schrijven Problemen Zure druiven Blazersconcert kunst Peter Slager bast op album A balladeer Theaterorgel verdwijnt uit Middelburgse Concertzaal woensdag 6 april 2005 dnnrHarmen van der Werf 04- cOLIJNSPLAAT - De omzet van de vismijn in Colijnsplaat is de eerste drie maanden van dit i jaar in vergelijking met 2004 ge- daald met 42 procent, terwijl c landelijk de omzetdaling bij alle na vismijnen gemiddeld 'slechts' 18 c' procent was. "'Helemaal eerlijk is de vergelij- Ke jóng niet. Vissers die aanlanden A in Cohjnsplaat, zaten veel voor J de Franse kust. Zij kwamen door de lange vaartijd vrij laat 5!' ih Colijnsplaat aan. De vis werd ij daar wel gesorteerd, maar in Stellendam verkocht. De aan voer komt dan op naam van Stel- lendam en niet van Colijnsplaat. !l* Andere redenen voor de stevige J omzetdaling zijn: geen garnalen- J aanvoer en relatief veel stilligda- gen door het stormachtige weer. De vismijnen van Colijnsplaat, Stellendam en Scheveningen be horen tot United Fish Auctions (Ufa). Ufa-directeur J. van Nieu- wenhuijzen ziet geen reden voor pamek door de slechte start van Colijnsplaat. Hij verwacht dat te de omzet in de loop van het jaar nog zal bijtrekken. Wat hem be- treft brengt de omzetdaling ook t het voortbestaan van de Noord- Bevelandse vismijn niet in ge vaar. De vaste lasten in Colijns plaat zijn beperkt, omdat er al leen mensen werken, als er aan voer is. De administratie en het management van Ufa zijn in Stellendam geconcentreerd. Dat de omzet van praktisch alle visafslagen in Nederland is ge daald, toont wel eens te meer aan dat een concentratie in de W vismijnwereld dringend noodza- j kelijk is, stelt Van Nieuwenhuij- zen. Hij denkt aan twee vismijn- organisaties met meerdere vis- ,1 sershavens, zoals onlangs ook is aangegeven door het adviesbu reau Rost en Co in een nota voor het Productschap Vis. Twee visafslagen zijn er overi gens dit eerste kwartaal gunstig uitgesprongen: Urk en Vlissin- gen. Urk had 1 procent meer om- 1 zet, Vlissingen 15 procent extra. J Vlissingse en Arnemuidse vis- i sers profiteren van de goede J tongvangsten in de zuidelijke I Noordzee. door Ali Pankow Neem de bevolking van een kleine kern het dorpshuis af en er wordt moord en brand geschreeuwd. Sluit een school en de tragiek is niet te overzien. Burgers hechten zeer aan voorzieningen in de eigen omgeving. Een dorpshuis, een school, een sportveld, openbaar ver voer, maar ook woningen voor jong en oud en bijpassende zorgvoorzieningen zijn bepalend voor de leefbaarheid op het platteland. Frans Babijn uit Zierikzee weet er alles van. Als beleidsambtenaar bij de ge meente Schouwen-Duiveland is hij ge pokt en gemazeld met welzijn en zorg in kleinschalige verbanden. Als project leider van de landelijke proef Lokaal Sociaal Beleid op Schouwen-Duiveland luttele jaren geleden heeft hij de ken merken van deze regio ook breed uitge dragen. Zo kwam hij ook in contact met onder zoeker Radbout Engbersen van het Na- tionaal Instituut Zorg en Welzijn (NI- ZW). „Die man woont zelf in Rotter dam-Zuid en wilde graag meer weten over de kleine kernen-problematiek in de praktijk. Toen heb ik hem kennis la ten maken met Schouwen-Duiveland", zegt Babijn. Voor Engbersen leverde de praktijkerva ring van Babijn belangrijke bouwste nen voor zijn sociologische publicatie 'Gezichten van multifunctionaliteit op het platteland'. Die publicatie wordt vrijdagmiddag uitgereikt in perscen- trum Nieuwspoort in Den Haag. Babijn is uitgenodigd het eerste exemplaar in ontvangst te komen nemen als dank voor zijn belangrijke bijdrage. Wat moet de plattelandsbewoner die zijn dorpshuis, school of sportveld be dreigd ziet met begrippen als 'multi functionaliteit' en 'maatwerk'? Zijn het niet slechts oplossingen op papier waar Frans Babijn ziet in Kerkwerve een concreet voorbeeld van het door hem beoogde maatwerk gerealiseerd worden. foto Marijke Folkertsma in de praktijk niks van terechtkomt? Ba bijn kent de pijn van het snijden in voor zieningen in de kleine kernen. Hij er kent ook dat er spanning zit tussen 'maatwerk' en 'multifunctioneel'. Maar hij is ervan overtuigd dat in het wankel evenwicht toch de oplossing gezocht moet worden. Hij heeft er ook goede voorbeelden van in de praktijk op Schouwen-Duiveland. „Ik verwijs vaak naar Dreischor met se niorencomplex Staepel'of pal naast het dorpshuis met daarin de peuterspeel zaal en met een pinapparaat naast de in gang. Dat is maatwerk dat recht doet aan de identiteit van een dorp." Dat de ouderen het kopje koffie in het dorps huis te duur vinden en er dus geen dage lijkse ontmoetingsruimte ontstaat, vindt hij een lastig detail. Allemaal afzonderlijke voorzieningen voor zorg, (ouderen)huisvesting, wel- zijnsactiviteiten*,"onderwijs en kinderop vang"'in elke kern is nou eenmaal te duur. Zeker in een tijd dat de uitkering van het Rijk onder druk staat. Dat geldt volgens Babijn niet alleen voor Schou wen-Duiveland, maar in alle gemeenten met veel kleine kernen. In zijn optiek is het gebruik van accommodaties voor meerdere doeleinden de ultieme manier om voorzieningen in stand te houden. In aangepaste vorm én met inzet van de inwoners die wezenlijk belang hechten aan het voortbestaan. „De mensen moeten bereid zijn over hun eigen grenzen heen te kijken", zegt Babijn. Volgens hem wordt er te snel 'ach' en 'wee' geroepen als zaken gecom bineerd moeten worden of vrijwillige in breng wordt gevraagd. „Alleen als het menens wordt, als het de burgers echt aan de ribben komt, wil er weieens wat tot stand komen. Kijk maar naar Nieu- werkerk. Daar krijgt de bevolking het al vijf jaar voor elkaar zwembad 'Dol-Fijn' in stand te houden." Ook ten aanzien van het 'Servicepunt Kerkwerve' heeft hij goede verwachtin gen. Daar wordt met behoorlijk wat sub sidie op dit moment het dorpshuis ver bouwd tot 'multifunctionele accommo datie'. Naast de ruimten voor so ciaal-culturele activiteiten, krijgt de peuterspeelzaal daar een plekje, even als de jeugdsoos. Bovendien komen er diverse servicediensten. Maar van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat een betaalde beheerder inzetten, kost veel te veel. Een voorwaarde voor de haal baarheid is dat een groep bewoners wij- willig meewerkt en dat de dorpsraad coördineert. Maar als die inzet afbrokkelt en het he le project daardoor spaak loopt? „Dan mag Babijn het licht uitdoen in het Ser vicepunt Kerkwerve en dat zou jammer zijn", zegt de met leefbaarheid bezielde ambtenaar. Hij blijft optimistisch dat het goed zal functioneren, maar soms vervult het scenario hem met zorg. Hij weet immers best dat het vaak moeilijk is voor de burgers het algemeen belang boven het individuele te laten gelden en dat de huidige 24-uurs economie simpel weg weinig ruimte laat voor vrijwillige inzet, hoe graag sommigen ook zouden willen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De provincie Zeeland wil zich op de kaart zetten. Niet alleen voor toeristen, maar ook voor ge zinnen om zich hier te vestigen. En daar zijn ze goed mee bezig! In Middelburg worden alle mo numenten afgebroken of wegge geven (kazerne, fontein, sein huisje, goederenloods) en ver vangen door onvoorstelbaar smerige gebouwen, (gemeente huis, waterschap, provincie). Het stadhuis is een schooltje ge worden en over het theater zul len we het maar niet meer heb ben. In Vlissingen is het een puinhoop wat het verkeer be treft. In Ritthem kunnen men sen met kinderen niet meer naar het strand zonder lullen te zien. In Domburg proberen ze zoveel mogelijk toeristen af te stoten met de onterechte parkeerboe tes. In Oost-Souburg is het een zooitje geworden met al het ver keer door de Paspoortstraat, waarbij mensen die daar niet be kend zijn, aan het eind niet meer weten welke kant ze op moeten. In Koudekerke is het met de rondweg helemaal ondui delijk geworden voor mensen met een 45-kilometer-auto. En als dan tenslotte ook het water schap nog besluit om zowat alle bomen en struiken langs de we gen om te kappen of te zagen, vraag ik me af of deze proble men zich alleen op Walcheren voordoen. Uit de andere streken van Zeeland worden geen pro blemen gemeld. Thijs Schipper Breeweg 8 Middelburg Zaterdag 2 april overleed paus Johannes Paulus II. Terecht schonken de media hieraan veel aandacht. Echter, diezelfde za terdag 2 april vond ook het D66-congres plaats. Een voor de vaderlandse politiek wel zeer be langrijke bijeenkomst. Het voortbestaan van het huidige ka binet hing nauw samen met de afloop hiervan. Ik heb begrip voor de media-aandacht voor de overleden paus. Toch had ik het afgelopen weekend meer even^ wicht in de berichtgeving ver wacht. Het D66-congres werd geheel naar de achtergrond ge drongen. In ons land hebben de media doorgaans een linkse sig^ natuur. Ongetwijfeld was het eindresultaat van het congres voor de media teleurstellend. In de aanloop naar het congres had den ze de mond vol over de ver wachte negatieve uitkomst. Hierbij heeft men ongetwijfeld stilletjes gehoopt op de val van het kabinet. Na het congres bleef het stil, ook in onze regio nale krant. Kleine, oppervlakki ge berichten waren ons deel. We moesten het stellen zonder de commentaren van Van Aartsen, Marijnissen, Bos en andere poli tieke figuren. De druiven waren blijkbaar zuur. Het had de mé dia gesierd indien zij ook na het congres een breed beeld hadden geschetst van de interpretaties en belevingen van al onze poli-j tieke leiders. Hierdoor had dé burger eigen afwegingen kun nen maken. Deze kans is ons nu ontnomen. Bewust of onbewust? Inderdaad, we leven in een me- diacratie! Op zich heb ik daar geen moeite mee. Maar, de me dia moeten een compleet beeld schetsen. Zij hebben een rol dé samenleving op objectieve wijze voor te lichten. Deze instelling mis ik meer en meer. Helaas. Tom van Dijk Scholeksterstraat 31 Middelburg TERNEUZEN - Het Dow Bla zers Ensemble uit Terneuzeh houdt zondag 10 april zijn jaar concert. Aan het concert werkt ook fanfare De Scheldezonen uit Nieuw- Namen mee. Het con cert wordt gehouden in het ge bouw van de Dow-personeels- vereniging aan de Oudevaart in Terneuzen. Aanvang 14.00 uur. door Marianne van de Polder DOMBURG - Ze zijn zowel mar kant als charmant en kunnen bijna niet over het hoofd wor den gezien; de sieraden van Loes van Duim uit Wolphaarts- dijk zijn ware blikvangers. Maar hoe aanwezig ze ook zijn, het achterste van hun tong laten ze niet altijd gelijk zien. Sommi ge kunstwerkjes hebben een dubbele bodem. De sieraden van Van Duim zijn samen met foto's van de Duitse Jürgen Faust momenteel te bewonde ren in Ai t Aurum in Domburg. „Het zoeken naar het niet be staande: dat blijf ik spannend vinden. Ik zoek altijd juist naar wat nog niet bedacht is", vertelt Van Duim. Daar is de kunstena res met haar zogenaamde mos sieraden in elk geval in ge slaagd. Ze maakte een serie rin gen en broches die als het ware als plantenbakjes voor mos fun geren, maar die tegelijkertijd ook nog eens daadwerkelijk te dragen zijn. Het idee daarvoor kwam van een vriend, die tuinarchitect is. Ze vertelt: „We vroegen ons af of het niet mogelijk was om een klein tuintje als sieraad te ma- j- ken. En dat is gaan groeien. Dan §a je goed kijken en ontdek je overal mos, en dat er een hele boel verschillende soorten mos zijn. Op het moment is het zo dat ik zelf niet alleen mos in zo'n sieraad stop: ik doe er ook weieens een bloemetje in, als ik naar een feestje ga, bijvoor beeld. Dat ligt aan de gelegen heid. Maar je kunt er van alles instoppen. Iets wat je wilt bewa- ren, of wilt verbergen. Ik heb wel iets met geheimen. Ik stop graag dingen in laatjes en doos jes. Mijn hele huis staat er vol mee. Het heeft ermee te maken dat ik chaos wil ordenen." Waar om sieraden? „Dat is iets wat ik altijd al heb wiHen doen. Het werken met dat harde metaal, ik vind dat wel een uitdaging. Ik probeer er als het ware kleine sculpturen van te maken, die draagbaar zijn, maar die ook in teressant zijn als ze niet gedra gen worden." Voor een kunstobject mogen ze dan wel aan de kleine kant zijn, voor een sieraad zijn ze vaak juist aan de grote kant. Van Duim: „Dat komt doordat ik het belangrijk vind dat een sieraad De sieraden van Loes van Duim zijn voor sieraden eigenlijk wat aan de grote kant. Bewust, want haar ontwerpen moeten ook juist de aandacht trekken, vindt ze. foto Ruben Oreel gezien mag worden, dat is als het ware een statement van mij. Het mag de aandacht trekken. En daarbij moet men zich afvra gen: 'welk verhaal zit erach ter?"' Naast de geheimzinnige mini- sculpturen van Van Duim zijn er ook sieraden te zien die tot de vaste collectie behoren. Zo is er onder meer werk te bewonderen van Rens Litjens uit Den Haag. Van Faust zijn sfeervolle zwart- witfoto's van strandpalen te zien. Expositie: Sieraden van Loes van Duim, t/m 27 mei in galerie Art Aurum, Noordstraat 8, Domburg. Geopend: wo.-za. 10.30-13.00 uur en 15.00-18.30 uur, zo. 13.00-17.00 MIDDELBURG - Peter Slager, bassist van Blof, speelt mee op het komende debuutalbum van de Amsterdamse band A balla deer. A balladeer is de band rond sin ger-songwriter Marinus de Goe deren. Vorig jaar nam de groep, die toen ook op Mosselrock in Yerseke stond, een EP op. Mo menteel wordt in de ICP Studio in Brussel gewerkt aan het offi ciële debuutalbum. Dat moet rond de zomer verschijnen. Aan gezien de band zonder bassist zit, is de hulp van Slager inge roepen. Die was bereid de bas partijen voor zijn rekening te ne men, uit waardering voor de mu ziek van de groep. De samenwer king geldt alleen voor de opna men. Voor optredens wordt nog een bassist gezocht. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Er komt een einde aan de theatcrorgelconcer- ten in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Het orgel wordt overgedragen aan de Ne derlandse Orgel'Federatie, die het waarschijnlijk onderbrengt •a het Draaiorgclmuseum in Haarlem. Eind jaren zeventig werd de Zeeuwse Theater Orgel Stich ting (ZTOS) opgericht, met het doel een theaterorgel aan te ko- pen voor de concertzaal, In 1980 werd een Compton-orgel be machtigd, afkomstig van de Ma jestic Cinema in Rochester. Het orgel werd in 1981 verscheept naar Zeeland, daarna gereno veerd en eind 1983 in gebruik ge nomen. De belangstelling voor de con certen is de laatste jaren fors af genomen. „We hadden avonden met soms 75 mensen. Dat is niet veel, zeker niet als je bedenkt dat de meeste organisten voor de concerten helemaal uit Enge land moesten komen", zegt ZTOS-voorzitter C. Hartog. Het besluit tot het beëindigen van de concerten en daarmee het opheffen van de stichting, is onvermijdelijk geworden, zegt Hartog. Bij de komende verbou- Alwin Rennen: „Het is nu een album zoals ik wilde dat het zou worden". foto Willem Mieras Zanger organiseert noodgedwongen zelf Nederlandstalig festival wing van de concertzaal, na de zomer, wordt het orgel verwij derd en overgedragen aan de Ne derlandse Orgel Federatie. Gedeputeerde Staten besloten gisteren daarmee akkoord te gaan. Zij zeggen begrip te heb ben voor de overwegingen van de ZTOS. Wel dringt het provin ciebestuur erop aan dat bij een nieuwe bestemming van het or gel 'op gepaste wijze' melding wordt gemaakt van de geschie denis ervan, 'inclusief de perio de dat er op het orgel in Middel burg concerten zijn gegeven'. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Alwin Ren nen uit Hoedekenskerke, zanger van smartlapachtige liederen ('volkspop'), vreesde even dat de presentatie van zijn cd in het wa ter zou vallen. Het gevolg is dat hij nu zelf de organisatie van een groot Nederlandstalig festi val, zaterdag in Heinkenszand met optredens van onder ande ren Dennie Christian en Wolter Kroes, op zich heeft genomen. Onder de naam Nederlands Ar tiesten Festival zou verspreid over zeven zalen in het land een concertserie plaatsvinden met optredens van allerlei bekende artiesten met Nederlandstalig repertoire. Een van de plaatsen die daarbij zou worden aange daan, is Heinkenszand. Op de andere locaties heeft het festival de afgelopen weken al tot problemen geleid. De concer ten gingen op het laatste mo ment niet door; artiesten bleken niet te zijn gecontracteerd. Orga nisator A-Zet Events wordt nu beschuldigd van oplichting. Alwin Rennen (33), die sinds zijn veertiende met muziek be zig is en vijf jaar geleden onder zijn voornaam als soloartiest verder ging, zou op het festival in Heinkenszand zijn cd Zoals ik ben presenteren. „Ik heb maandenlang toegewerkt naar 9 april." De slechte berichten rond het festival deden hem besluiten het heft in eigen hand te nemen en voor eigen risico artiesten naar Heinkenszand te halen. Het re sultaat is een vierenhalf uur du rend spektakel, met Dennie Christian, Wolter Kroes en Marc Dave als grote namen. Daarnaast komt een aantal 'B-artiesten', onder wie Dennie Damaro, die in de jaren negen tig een aantal bescheiden hitjes had. Als presentator heeft Ren nen, die zelf uiteraard ook op treedt, good old Chiel Montagne ('Op volle toeren') bereid gevon den. Kaarten voor het Neder lands Artiesten Festival, zijn - met betalingsbewijs - ook geldig voor dit evenement, zodat nie mand gedupeerd is. Wolter Kroes, met wie Rennen ook een duet zingt, heeft zich be reid verklaard de cd-presentatie te doen. „Een jaar geleden ben ik al begonnen met de voorberei dingen van het album", zegt de zanger. „Ik wilde het vooral an ders doen dan gebruikelijk is." Invloed In het genre is de normale gang van zaken dat wie een cd wil op nemen, zich meldt bij een produ cer, die vaak al nummers op de plank heeft liggen. Een zanger heeft daardoor doorgaans maar weinig invloed op 'zijn' album. Rennen wilde juist een eigen ge luid laten horen, zelf het album vormgeven. Hij benaderde zo wel Martin Sterken als Wim de Vries, bekende namen op dat ge-: bied, die in totaal zeven van de twaalf nummers schreven. De andere vijf bestaan uit minder bekend bestaand werk en be werkte Duitse nummers. Het album is opgenomen in Stu dio 66 in Middelburg, waarbij Rennen medewerking kreeg van onder anderen Franklin Schie man op saxofoon en trompettist Rinus Zuidweg. De cd wordt uit gebracht bij platenmaatschap pij Multidisk. „Het is nu een album zoals ik wilde dat het zou worden. Alles heb ik zelf kunnen bijsturen", zegt Rennen. „Niet voor niets heet het Zoals ik ben. Natuur lijk hoor je altijd wel kleine din-* gen die misschien anders of be ter kunnen, want ik streef naaf perfectie. Maar ik ben heel tevre-j den over de manier waarop het nu heb gedaan." Nederlandstalig festival, zaterdag 9 april in De Stenge in Heinkens zand. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15