PZC Oesterputten Yerseke in gevaar Nieuw centrum Ithaka en AZZ Maatschappelijke stage voor jeugd Muskens wil tweede pinksterdag offeren voor moslimfeestdag Grootscheepse zoekactie naar drenkeling 13 Overkapping nodig door strengere eisen aan hygiëne COC helpt politie in zaak Blokpoel Haveninstallatie Walsoorden weg Milde straf voor mishandeling Geld voor schone grensstreken Aandacht voor kind psychisch zieke ouders Uitleg over epilepsie Oranjezang in Jacobskerk Connexxion denkt aan bezuinigingen woensdag 6 april 2005 Hnnr Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie uil kijken of de Zeeuwse jeugd maatschappelijke stages kan gaan lopen. Het is cén van de ideeën waarmee de provincie de Zeeuwse jeugd volop wil laten meedraaien in de samenleving. Ia de kadernotitie jeugdbeleid stellen Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten voor om zeven hoofdthema's voor de jeugd aan te pakken. In een werkconferentie in september moeten die thema's tot echte plannen worden gesmeed. Hoofddoelen zijn meer werk voor jongeren, meer jeugd actief in sport en cultuur, meer kans voor jongeren op een huis en meer inspraak in de Zeeuwse po litiek. Onderwijsachterstanden en spijbelen worden aangepakt, pesten en overlast teruggedron gen. De jeugd moet meer bij het pro vinciaal bestuur worden betrok ken. Uit jeugdpanels wil de provin cie de ideeën van jongeren over het Zeeuwse beleid horen. Het jeugdbeleid moet vooral een goed vangnet bieden voor jonge ren die moeite hebben met maat schappelijk leven, vindt de pro vincie. Vijftien procent van de Zeeuwse jeugd heeft problemen bij het vinden van een plaats in de samenleving. Vijf procent van hen moet geholpen worden door de jeugdzorg. De provincie wil ook dat de in stellingen die ouders en kinde ren helpen bij opvoeding en on derwijs beter op elkaar inspelen om te voorkomen dat kinderen problemen krijgen. Zeeland telde in januari 106.432 inwoners beneden de 24 jaar; 28 procent van het totale inwoner tal. Drie procent van de 15- tot 22-jarigen is werkloos, veelal omdat zij zonder diploma het on derwijs verlaten. door Harmen van der Werf YERSEKE - De oude, beeldbe palende oesterputten in Yerseke worden bedreigd. Strengere hy- gicne-eisen maken het zeer waarschijnlijk noodzakelijk de putten te overkappen. En de ka de langs de Oosterschelde staat op verschillende plekken op in storten. De gemeenteraad van Reimers- waal besprak gisteren het voor ontwerp-bestemmingsplan voor de oesterputten. Alle politieke partijen pleitten ervoor vooral rekening te houden met de be- I drijfsactiviteiten in de putten en tegelijkertijd zoveel mogelijk het cultuurhistorische karakter te behouden, met name voor het toerisme in Yerseke. Dat het noodzakelijk kan zijn verschillende putten te overkap pen vanwege strengere hygië- ne-eisen namen de fracties voor lief. „Dat er bedrijven actief zijn in de putten is de beste ga rantie voor het behoud ervan", stelde raadslid A. Jumelet (ChristenUnie). Kritiek Het voorontwerp-bestemmings plan staat overkappingen echter ruet toe. Dat leidde tot veel kri tiek op SGP-wethouder J. Bliek (ruimtelijke ordening). Hij draai de niet om cle hete brij heen. „We willen als gemeente de be drijven in staat stellen aan de strengere eisen te voldoen." Zo blijft het mogelijk een oesterput te overkappen met gemeentelij kevrijstelling. Tweede pijnpunt is de toestand waarin de Oosterschelde-kade langs de oesterputten zich be vindt. Jumelet en WD-raadslid M. van der Meijden durfden het aan de ravage in Yerseke te ver gelijken met de schade die de tsunami op tweede kerstdag in Azië aanrichtte. De kans dat de kade het op korte termijn be geeft, zou groot zijn. Wethouder Bliek legde in eerste instantie de verantwoordelijk heid daarvoor bij de eigenaren, enkele bedrijven en Domeinen (de rijksoverheid). Zeven jaar ge leden heeft hij dit al eens in een gesprek met Domeinen aange kaart. Zonder resultaat. Bliek raadde de bedrijven aan Domeinen alvast verantwoorde lijk te stellen voor eventuele schade. Hij kwam daar niet mee weg. De gemeenteraad gaf hem de opdracht mee het probleem stevig aan te pakken. Bliek zeg de dat toe. In een overleg met de bedrijven die in de oesterputten actief zijn, beloofde hij de toe stand van de kade aan de orde te stellen. Verder ging Bliek niet. Hij wil voor alles voorko men dat de gemeente straks op de een of andere manier de reke ning krijgt gepresenteerd. Omdat de toekomst van de oes terputten zo onzeker is, schoof de gemeenteraad de besluitvor ming over het voorontwerp-be stemmingsplan voor zich uit. Bliek moet eerst in conclaaf met de oester- en kreeftenbedrijven die in de putten werkzaam zijn. Dit staat gepland voor maandag 18 april. Het bebouwen van de middelste oesterputten met appartemen ten staat ook nog steeds op de rol. Volgens Bliek zit daar geen schot in. H. Lacor van de Roem van Yerseke en de Goese archi tect L. de Putter zijn de initia tiefnemers. De Putter liet giste ren weten dat er volop wordt ge werkt aan een haalbaarheidson derzoek naar een woonbestem ming voor het bedrijvengedeelte van de Burenpolder en de mid delste oesterputten. Als het ini tiatief haalbaar blijkt, wordt het volgens De Putter een meer jarenproject. GOES - De politie heeft de hulp ingeroepen van homover eniging COC Midden-Zeeland in het oplossen van de zaak Blokpoel. Via de vereniging hoopt de politie in contact te komen met mensen die in de tijd van de moord, zo'n tien jaar geleden in Goes, Sam Blokpoel kenden. De politie vermoedt dat de homoseksuele geaardheid van Blokpoel iets te maken had met zijn mishandeling, waar hij aan overleed. Het COC heeft een oproep geplaatst in haar nieuwsbrief en in het verenigingsblad. In de oproep wor den mensen die Blokpoel hebben gekend of iets over de moord weten, opgeroepen contact op te nemen met de po litie. Woordvoerder A. Don van de politie: „Dit is eigen lijk hetzelfde als wat we gedaan hebben in Opsporing Ver zocht, maar dan directer. WALSOORDEN - De gemeente Hulst heeft de zogenoem de havenontvangstinstallatie in Walsoorden gesloten. De installatie staat sinds het eind van de jaren negentig op het milieupark en is een container waar aangemeerde schepen hun bilgewater kunnen lozen. Bilgewater is wa ter dat in schepen wordt gébruikt om de motoren af te koelen. Het is verontreinigd met olie. Omdat weinig ge bruik werd gemaakt van de havenontvangstinstallatie en omdat in de nabije toekomst diverse dure keuringen no dig zouden zijn om de container te in gebruik te houden, is besloten de installatie te sluiten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Rilland voor mishandeling van zijn ex-vriendin en voor bedreiging van zijn zuster veroordeeld tot een voor waardelijke boete van 300 euro. De verdachte kreeg een lage straf, omdat de politierechter meende dat de rol van de slachtoffers ook niet de schoonheidsprijs verdiende. Zo ging ze er vanuit dat de vriendin, met wie de man ëen halfjaar een relatie heeft gehad, op 21 augustus vorig jaar in het uitgaanscentrum van Goes de aanstichtster van het incident was geweest. Vast stond dat de Rillander de vrouw had doen vallen. Ze hield er een pijnlijke rug en bloeduitstortingen op haar armen aan over. Dat de relatie met zijn zuster niet best is bleek uit de verwensingen en bedreigingen die hij op 17 november via sms-berichten naar haar mobieltje stuurde. TERNEUZEN - De provincie draagt 83.431 euro bij aan het natuurvriendelijk inrichten van een gebied rond de Meulekreek en de Papenkreek, twee grensoverschrijden de waterlopen tussen Heille en Eede. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, dat zelf zestig mille bijdraagt, had de subsidie aangevraagd voor het derde deel van het Inter- regproject Schone Kreken. Volgend jaar moet een eind ko men aan vervuilende lozingen op de Meulekreek en de Pa penkreek. De kreken worden vervolgens gesaneerd en voorzien van natuurvriendelijke oevers. Vissteigers, wan delpaadjes en picknickplaatsen maken de grensstreek tus sen Heille/Middelburg en Eede/Maldegem tot een waar lustoord. De grootste geldschieters voor de metamorfose zijn de gemeente Maldegem en de Europese Gemeen schap, die ieder opdraaien voor een kwart van de kosten. GOES - Zeeland telt 36.000 kin deren onder de 22 jaar met ten minste één psychisch zieke of verslaafde ouder. Hulpverleners moeten zich bewust worden van het gezin achter de cliënt. Dat besef staat centraal op de studiemiddag 'Kind van jouw cliënt, jouw zorg', die morgen plaatsheeft bij Emergis in Kloe tinge. 'Zonder aandacht voor de kinde ren van een cliënt lopen die kin deren een groter risico zelf emo- 'tionele of sociale problemen te krijgen. De studiemiddag is deel ;van de activiteiten uit het •;KOPP-project, over kinderen "van ouders met psychische pro blemen. 'Sprekers zijn Lieve Cottyn, psy choloog, therapeut bij Jeugd- team Adante in Antwerpen en opleider bij de Interactie-Acade- ;mie, en Willem Braamse, oprich ter en eigenaar van bureau Vraagkracht. De bijeenkomst be gint om 13.00 uur. THOLEN - Epilepsie heeft grote gevolgen voor een kinderleven. Hoe de ziekte ingrijpt, doet de Thoolse regio van Epilepsie Ver eniging Nederland dinsdag 19 april uit de doeken. De helft van alle diagnoses epi lepsie betreft jongeren onder de twintig jaar. Kinderneuroloog A. Weber van het epilepsiecen- trum Hans Berger Kliniek in Breda vertelt over de verschil lende soorten epilepsie, het be lang van goed onderzoek en de juiste medicijnen. T. van Hoek, ambulant begeleider van het re gionale steunpunt Onderwijs en Epilepsie, gaat in op de gevol gen van epilepsie voor kinderen. G. Suijkerbuijk, moeder van twee kinderen met epilepsie, legt uit hoe de ziekte ingrijpt in ket gezinsleven. Een voorlichter van MEE Zeeland, de voormali ge Sociaal Pedagogische Dienst, beantwoordt vragen over onder ciale) voorzieningen, op voeding, vervoer en vrije tijdsbe steding. De voorlichtingsbijeenkomst in Sport- en gemeenschapscen trum Meulvliet in Tholen begint 0fn 19.30 uur. Aanmelden kan via 0318-672772 of 016- 6662374. Opvang voor kinderen met verstandelijke handicap en psychiatrische problemen door Claudia Sondervan GOES - De kinderpsychiatrie- sector van Emergis Ithaka en stichting AZZ bouwen aan een nieuwe voorziening voor licht verstandelijk gehandicapte kin deren met psychiatrische proble- Eind 2006 moet op het terrein van het centrum voor geeste lijke gezondheidszorg in Kloe- tinge een multifunctioneel cen trum staan, waar 21 kinderen van zes tot achttien jaar wonen, behandeld worden en onderwijs volgen. Nog eens zes kinderen wonen er niet maar volgen wel de behandeling en het onder wijs. Door de komst van het MFC heeft de Ithakaschool op het ter rein van Emergis eveneens uit breiding nodig. De school wordt geleid door de Korczakschool uit Middelburg. Van de 27 extra leerlingplaatsen zijn er negentien voor speciaal onderwijs en acht voor voortge zet speciaal onderwijs. De Itha kaschool heeft nu zestig leerlin gen, waarvan 35 van basis schoolleeftijd en 25 in de leef tijd van voortgezet onderwijs. De Korczakschool begon de ne venvestiging in 1992. Het MFC en de schooluitbrei- ding zi jn voor kinderen die dooi de ernst van hun problemen een tijd lang uit hun thuissituatie moeten voor intensieve behande ling. Nu worden de kinderen onder steund door het Ambulatorium, de hulp aan huis die Emergis en AZZ bieden, of opgevangen in een instelling buiten Zeeland. In Zeeland was nog geen adequate opvang voor deze kindergroep. Bovendien neemt de ernst van de problemen van de kinderen een te groot deel van de ambu lante hulp in beslag, waardoor andere kinderen moeten wach ten op hulp. Het MFC in Kloetinge vangt kin deren op uit Zeeland en West- Brabant. Het centrum wordt be kostigd door het ministerie van gezondheidszorg. In het multi functioneel centrum verblijven ze korter dan een jaar. „We wer ken nu aan mogelijkheden om hen na die tijd gepaste hulp en ondersteuning te geven", vertelt manager R. Boog van de afder ling kinderpsychiatrie van Emergis, Ithaka. In het MFC wo nen de kinderen, krijgen ze indi viduele en groepsbehandelin gen, kunnen ze sporten en mee doen aan dagbestedingen. On derwijs volgen ze op de Itha kaschool. Er is nog wel een probleem op te lossen, zegt directeur R. Janse van de Korczakschool. De rijks vergoeding voor de schooluit- breiding die via de gemeente Goes komt is niet toereikend om in Kloetinge ook vaklokalen voor bijvoorbeeld techniekles- sen te bouwen „De regeling gaat ervan uit dat die voorzieningen bij de hoofd vestiging gebruikt worden. Maar ik kan deze leerlingen niet in een bus van Goes naar Mid delburg brengen voor een uurtje techniek. Bovendien zijn de lo kalen al volledig in gebruik." Met de gemeente Goes probeert Janse tot een oplossing te ko men. Autisme Die is er al voor de betaling van een uitbreiding van de tweede bijzondere onderwijsvoorzie ning die de Korczakschool op het Emergisterrein biedt, de aparte schoolvoorziening voor kinderen met autistische stoor nissen. Vorig jaar begon de voorziening met twee noodlokalen. Per au gustus zijn echter nog twee loka len nodig, sneller dan de uitbrei- dingsaanvraag door het ministe rie van Onderwijs gehonoreerd kan worden. Het geld voor het MFC dekt die betalingsbehoefte tot het extra onderwijsgeld er wel is. CADZAND-BAI) - De Zeeuwse en Belgische politie en de Ko ninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KNRM) hebben gisteravond langs de West- Zeeuws-Vlaamse en Vlaamse kust een grootscheepse zoek actie gehouden naar een man uit het Belgische Stekene, die door nog onbekende oorzaak van boord was geraakt. Rond half acht werd op een paar honderd meter van de kust ter hoogte van de KNRM-post op Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad een onbemand sportvissersbootje gesignaleerd. Een kwartier later spoelde het VLISSINGEN - In de Vlissingse Jacobskerk wordt zaterdag 23 april een Oranjezangavond ge houden, die in het teken staat van de bijbelverspreiding van Bible League. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Deelnemers zijn Het Wal- chers Mannenkoor, het jongeren koor Laudate Dominum, de Jon ge Zangers, het gemengd koor Con Amore en organist Jos Vo gel. vaartuig aan. De Nederlandse en Belgische politie en de kust wacht van Breskens, Cadzand en Westkapelle zetten onmiddel lijk tien reddingsschepen in: een reddingshelikopter van de Bel gische kustwacht uit Koksijde speurde vanuit de lucht naar de drenkeling. De politie in Knok- ke en medewerkers van de KNRM-post in Cadzand-Bad zochten op het strand naar de man. Een woordvoerder van het Kustwachtcentrum in Den Hel der, dat de zoekactie coördineer de, achtte de kans gisteravond laat heel erg klein dat de man nog levend zou worden gevon- door Raymond de Frel vaartuig aan. De Nederlandse ke en medewerkers van de den. „Met een watertempera- tuur van acht of negen graden hou je het in het water maxi maal vier uur vol. Bovendien is de invallende duisternis niet be vorderlijk voor de zoekactie." De zoekactie werd rond elf uur gestaakt. Vanochtend wordt het zoeken bij daglicht hervat. Het vissersbootje van de Vlaming, dat aanspoelde op de Zeeuws-Vlaamse kust. foto Peter Nicolai door Freek Janssen RILLAND - Het opheffen van het celibaat voor priesters, de af schaffing van een christelijke feestdag in ruil voor een islamiti sche; bisschop Muskens schuwt controversiële thema's niet. Dat bleek ook weer gisteravond, tij dens de presentatie van zijn bio grafie Wees niet bang in De Poort van Antwerpen in Ril land. Aan de hand van passages uit het boek ging Muskens (met aidslintje op de borst gespeld) in gesprek met zijn twaalf toe hoorders. Over de betekenis van vrijwilli gers bijvoorbeeld. In zijn biogra fie stelt de bisschop voor, de rol van vrijwilligers uit te breiden. „De kerk houdt te strak vast aan de organisatie. We hebben een tekort aan priesters, terwijl veel actieve vrijwilligers er naar verlangen verantwoordelijk werk te doen." Ook pleitte Muskens voor 'meer flexibiliteit in het priester schap': „In oosterse landen als Oekraïne kun je als priester ge trouwd zijn. Er zijn er zelfs hei lig verklaard. Alaska heeft een probleem met tot het katholicis me bekeerde eskimo's. In hun cultuur hebben mannen geen macht als ze niet getrouwd zijn. Er is wel eens gevraagd aan het Vaticaan: 'Kunnen we getrouwd priesterschap daar niet toe staan?', waarop het Vaticaan zei: 'Nee, want we zijn bang dat dan ineens heel veel Amerika nen ontdekken dat ze eskimo zijn.' Ik hoop maar dat we nu een paus krijgen die dat wel wil regelen. Niet binnen drie we ken, maar wel op lange ter mijn." Indonesië Een andere passage gaat over de multiculturele samenleving. Muskens voert daarin een plei dooi om een christelijke feest dag als tweede pinksterdag op te offeren voor een islamitische „Ik heb jarenlang in Indonesië gewoond, een islamitisch land. De inwoners zijn daar zo ruim denkend om Hemelvaart en Kerstmis aan te wijzen als natio nale feestdag, terwijl maar zo'n vijf procent van de bevolking christelijk is. Ik denk dat als wij dat bijvoorbeeld ook doen met het Suikerfeest, de moslims in Nederland meer het gevoel krij gen dat ze erbij horen." Morgen is er een soortgelijke bij eenkomst in Terneuzen, in ver zorgingshuis De Blide, van 9.30 tot 12.00 uur. Opgeven kan bij het Dekenaat Zeeland: 0113- 246385. GOES - Connexxion kondigt verdere kostenbesparingen aan. In het jaarverslag over 2004 staat dat het bedrijf zich gecon fronteerd ziet met steeds meer aanbestedingen van openbaar- vervoersactiviteiten. Niet in alle gevallen leidt dat er toe dat de opdracht aan Con nexxion gegund wordt. Om de effecten van deze aanbestedin gen te kunnen opvangen, zijn verdere kostenbesparingen noodzakelijk, aldus het jaarver slag. In welke sfeer deze bezuini gingen liggen, wordt uit het jaar verslag niet duidelijk. In 2004 is 137 miljoen euro aan openbaar-vervoersactiviteiten Europees aanbesteed. Voor het overgrote deel (97 miljoen euro) daarvan hebben de verleners ge kozen voor Connexxion als ver voerder. In 2005 komt 466 miljoen van de openbaar vervoersomzet in de aanbesteding, waarvan 287 mil joen thans door Connexxion wordt uitgevoerd. In het jaarverslag wordt kritiek geuit op de overheid. Die is er volgens Connexxion mede ver antwoordelijk voor dat de groei van het openbaar vervoer uit blijft. Dat komt rechtstreeks door bezuinigingen van de cen trale overheid op het terrein van openbaar vervoer, aldus het jaar verslag. Overigens kan het openbaar ver voer in de grote steden wel wat efficiënter, is de mening van het vervoersbedrijf. Het bedrijf ver wacht dat het openbaar vervoer daar binnenkort ook onder de marktwerking zal komen te val len. De raadsfracties van de gemeente Reimerswaal willen het cultuurhistorische karakter van de oesterputten in Yerseke zo veel mogelijk behouden, foto Wim van Vossen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13