Open Wijkschool in 2007 open PZC PZC Hebbes! r Een marinier komt altijd aan de slag Rouwgebruiken op Walcheren PZC Borselse jongeren gaan schilderen voor Doe Een Wens Gebouw moet kloppende hart van Bonedijkebuurt in VUssingen worden Actie tegen bouw muur Palestina agenda I Theatershow Zonnebloem in Heinkenszand Vergadering wijkcomité Middengebied Zangavond 4mm <11 Voorwaardelijke boete voor klap Boete voor mishandeling vriendin Ruzie leidt tot arrrestatie Meldpunt huiselijk geweld ■innrFriith Ramakers 'VUSSINGEN - De verwachting ;is dal de nieuwe Open Wijk school aan de Bonedijkestraat in Vlissingen in augustus 2007 opengaat. „Dal is nog steeds de streefdatum", zegt D. Aarden die namens de gemeente Vlissin- MIDDELBURG - Op zaterdag 16 april wordt in het Spiegel- theater in Middelburg een bij eenkomst gehouden over de Pa lestijnse kwestie. Een aantal mensen geeft een le zing, daarnaast is er een optre den van de Palestijnse muziek groep Hani en en is er een film te zien, Palestijnse vluchtelingen geven uitleg. Er is gelegenheid tot discussie. Midden-Oosten-deskundige Rob Soeterik geeft een lezing, net als Wim Lankamp (voorzit ster van het Nederlands Palesti na Komitee), Osman Oelnaijer (voorzitter Nederlandse Pales- Itijnse Gemeenschap) en Moha- •med Aboleil. 'De lezingen beginnen om 19.00 j[uur, daarvoor is het eei'ste optre- i'den van Hanien. De bijeen- komst is onderdeel van de actie 'stop de muur', die gericht is te- gen de bouw van de muur tus sen Palestijns en Israëlisch ge- jlbied. STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; MIDDELBURG - Hotel Arneville, 19.30 uur: Introductie over familieopstelling [door bureau Interakt; OOSTKAPELLE - Ontmoetingscen trum De Halve Maan, 19.30 uur: Verga dering dorpsraad; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 1 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: 'Bejaardensoos; 'VUSSINGEN - Sporthal Baskensburg, 1 ï-9.00 uur: Power yoga. [HEINKENSZAND - De Zonne- bloem houdt vrijdag in De Sten- ge in Heinkenszand een theater show met Wieteke van Dort. Zij brengt liedjes, als Indische Tan- ;te Lien en 'gewoon' als zichzelf. [De Zonnebloem zet zich in voor I jmensen die door een handicap, ;ziekte of ouderdom beperkt zijn [in hun activiteiten. Vrijwilligers ihelpen hen. Zo is er in De Sten ige medische en verpleegkundige Jbegeleiding. De theatershow is |een initiatief van cle regio Mid- |den-West van de landelijk wer kende vereniging. Wie wil, kan jnog kaarten krijgen via telefoon nummer 0118-467035 of aan de jzaal. Die is geopend vanaf 13.30 juur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; s zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren j' Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gen projectleider is van de Open Wijkschool. De Open Wijkschool, die de naam De Combinatie heeft ge kregen, moet het kloppende hart worden van de Bonedijke buurt. De Combinatie herinnert aan het melkdistributiepunt, dat vroeger op die locatie was gevestigd en waar melkboeren hun melkbussen ophaalden. De Combinatie ligt in het gedeelte van het Middengebied dat een facelift moet ondergaan en waar de komende jaren circa 170 nieu- Een vrouw in lichte rouw droeg rond 1900 een rouwmutsje met klokken eraan. we woningen worden gebouwd. In de Open Wijkschool krijgen de Vlissingse basisscholen Het Vlot, de Sint Jozef en de Raven- steinschool een gezamenlijk on derkomen. Daarnaast worden er enkele gemeenschappelijke voor zieningen in ondergebracht, zo als een peuterspeelzaal, een sportzaal, mediatheek, buiten schoolse opvang en maatschap pelijke en culturele instellingen. Directeur Y. van Dijk van de Ra- vensteinschool gaat ervan uit dat ze voor de zomer al voor een tijdelijk verblijf kan verhuizen door Selma Osman VEERE - Gesloten luiken, bos sen 'liekstro' voor de deur en mannen en vrouwen maanden lang gehuld in dofzwart. Als er eind negentiende en begin twin tigste eeuw iemand stierf, was dat aan de vele gebruiken af te lezen. Museum De Schotse Hui zen in Vecre heeft een expositie ingericht over rouwkleding en rouwgebruiken op Walcheren. Het thema 'In 't Akelig Zwart' is gekozen als tegenhanger voor de vorig jaar gehouden tentoonstel ling Kleur-Rijk gekleed. De kleurige streekdracht heeft plaatsgemaakt voor de stemmi ge kleding die tot in de vorige eeuw werd gedragen na een sterfgeval. In Arnemuiden komt rouwkle ding zelfs nu nog voor. De expositie laat zien dat er drie gradaties zijn; zware, halve en lichte rouw. Soms hulden naar een schoolgebouw van het ROC Zeeland aan de nabijgele gen Verlengde Bonedijkestraat. „Dan kan onze school aan de Bonedijkestraat gesloopt wor den. Dat tijdstip heeft onze voor keur", zegt Van Dijk. Verhuizen Of dat ook gaat lukken, is de vraag. Aan de Verlengde Bone dijkestraat huist onder andere de sector Educatie van het ROC Zeeland. Deze afdeling zal ver huizen naar de Oude Veerhavenweg/Oost-Souburgse- mensen zich wel twee jaar lang in het dofzwart. Alle overbodige sieraden verdwenen in de kast. Oorijzers en keelknopen werden wel getolereerd. „Anders kon je je muts niet op je hoofd houden of je boezeroen niet sluiten", zegt conservator H. van den Broeke van het mu seum. Bij halve rouw (zes maanden voor kleinkind, grootouder, broer of zus) zijn de stoffen zwart met ingeweven bloem- of andere motieven en soms een klein beetje wit. Beide periodes werden afgeslo ten met lichte rouw, die ook ge dragen werd na het overlijden van ooms en tantes en neven en (Advertentie) lwww.autovermeulen.nl weg in Vlissingen. Maar het ROC Zeeland en de gemeente Vlissingen voorzien dat die ver huizing pas rond de jaarwisse ling kan plaatsvinden. „Maar als het dan ook echt gebeurt, dan liggen we nog op schema om augustus 2007 De Combina tie te openen", verwacht Aar den. De drie basisscholen, biblio theek 't Spui en Kinderopvang Walcheren hebben inmiddels een visiedocument ondertekend, waarin ze vast hebben gelegd dat ze samen zullen werken. nichten. De stoffen zijn licht met zwarte patronen en er zijn ook weer wat sieraden bij zoals mutsenspelden en -bellen en halskettingen van git of gra naat. Bloedkralen werden tij dens de rouwperiode nooit g'e-t dragen. De rouwkleding ging voor het eerst aan op de dag van de be grafenis. Vrouwen waren daarbij niet wel kom. Lijkdragers kauwden op rozemarijn en wijnruit om de stank te verdrijven. Rond het.overlijden zijn eind ne gentiende en begin twintigste eeuw veel gebruiken. Bundels stro naast de voordeur (mannen rechts, vrouwen links) en dichte luiken gaven onmiddellijk aan dat er in het huis iemand was ge storven. Vitrage en andere over bodige versierselen werden weg gehaald en spiegels omgedraaid. Iedereen hield zich aan die re gels, anders werd er volgens Van den Broeke schande over ge- Ook het speciaal onderwijs, verzorgt door 't Springtij, wordt erin opgenomen. Van Dijk: „We blijven drie aparte scholen, maar kunnen gebruikmaken van eikaars speci fieke kwaliteiten, met ondersteu ning van 't Springtij. We willen zoveel mogelijk kinderen in de wijk extra begeleiding geven." De architect van de Open Wijk school is Marlies Rohmer uit Amsterdam. Zij heeft in 2002 een nationale prijs gewonnen voor scholen bouw. sproken. De luiken bleven zes weken dicht. „Voor kinderen moet dat verschrikkelijk zijn ge weest", denkt de conservator. De Britse koningin Victoria heeft volgens hem de trend ge zet om rouwkleding te gaan dra gen. „Toen zij in 1861 in de rouw ging om haar man Albert, kwam zwart in de mode. In beschrijvin gen van inboedels uit de acht tiende eeuw komt rouwkleding nog niet voor." Zelfs baby's werden in een doop- jurkje in lichte rouw gedoopt als hun moeder in het kraambed was gestorven. Aan het begin van de vorige eeuw was er veel kindersterfte. „Er zijn mensen die nooit meer uit de rouw zijn gekomen, zo snel volgden de ge vallen elkaar op." Tentoonstelling: In 't Akelig Zwart, t/m 31 oktober in De Schotse Huizen in Veere. Open: ma t/m zo 13.00-17.00 uur. door Ingrid Huibers 'S-HEERENHOEK - De jonge- renraad Borsele wil in de meiva kantie een achthonderd meter lang schilderij maken. Het kunstwerk wordt komende zo mer in stukken geknipt en ge veild. De opbrengst van de vei ling is voor Stichting Doe Een Wens, een organisatie die wen sen vervult van kinderen met een levensbedreigende ziekte. Het is de bedoeling om van za terdag 30 april (Koninginnedag) tot en met woensdag 4 mei op de zolder van de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek met zoveel moge lijk vrijwilligers non-stop te schilderen. „We gaan precies honderd uur achter elkaar schil deren", zegt jongerenraadslid Saar Terra. „In die tijd moet een schilderij van achthonderd me ter ontstaan." Ze roept 'iedereen die een kwast kan vasthouden' op om zich te melden via www.schildereen- wens.nl. De jongerenraad zorgt voor kwasten, verf en stofjas sen. De jongerenraad is nog naarstig op zoek naar een geschikte ruim te om het achthonderd meter lange schilderij straks tentoon te stellen. De groep is nu in ge sprek met supermarkt Em-Té. Die verhuist dit voorjaar naar het voormalige pand van meu belbedrijf De Jonge Hoek Van Dijke in Heinkenszand. Het hui dige winkelpand zou prima als tijdelijke tentoonstellingsruim te kunnen dienen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele hebben de jongerenraad al laten weten dat ze een handje komen hel pen. Ook Stichting Doe Een Wens is enthousiast. De organisatie heeft de jongeren vier schilderijen beloofd van Ed dy Zoëy, Loes Luca, zangeres Do en Edwin Rutte. De vier leen den hun stem voor de animatie film Robots en maakten meteen een schilderij van hun 'eigen' ro bot. „Die schilderijen gaan we straks ook veilen", zegt Ten-a. „We hopen op een goede op brengst." Iedereen die een stuk schildert, krijgt een nummer. Die num mers worden later losgeknipt en apart geveild. De veiling zal plaatsvinden in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Een datum daarvoor is nog niet geprikt. VLISSINGEN - Het wijkcomité Middengebied-Oost houdt van avond een openbare vergade ring in het Palet aan de Willem Roelofszlaan in Vlissingen, aan vang 19.30 uur. Aan de orde komt onder meer huisvesting van het Huiskamer Project Drugsgebr ui kers OOSTKAPELLE - In de Saron- kerk in Oostkapelle wordt zater dag 16 april een zang- en muziekavond gehouden. De opbrengst gaat naar Frie- densstimme, een organisatie die zich bezighoudt met bijbelvers preiding in Rusland. Er zijn op tredens van de koren Soli Deo Gloria en Klein Gloria en het muziekensemble Musica Juven- ta. De avond begint om 19.30 uur. (Advertentie) Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800-0231 231 (gratis) het alfabet van Zeeland woensdag 6 april 2005 Mariniers leren in Sportpunt Zeeland hoe ze in een kajak een eskimorol moeten maken, door Frank Balkenende GOES - Over twee weken kajakken ze voor het 'echie' in het wilde water van de Franse rivier Orb. Nu oefent een groepje mariniers in het Goese Sport punt Zeeland nog geconcentreerd op de eskimorol. Wie omslaat, moet door met de peddel af te zetten snel zien door te rollen, tenzij 'ie het wereldrecord adem inhouden wil breken. De mariniers volgen de opleiding tot buitensportinstructeur aan het Cios Goes. Ze zwaaien straks af en mogen zich op kosten van de baas, het Korps Mariniers, laten omscholen. Het arbeids contract voorziet daarin om de over gang van krijgsmacht naar burgermaat schappij te versoepelen. De 24-jarige Jan van Schijndel uit Nis- telrode heeft genoeg van het leger. Hij heeft in Irak gediend, in de 'Nederland se' regio Al Mutanna. „Maar dat is niet de reden om niet bij te tekenen. Ik ben nu zes jaar marinier, heb veel geleëFd en met plezier gewerkt, maar wil gewoon eens wat anders. Bui tensport trekt me wel, lekker hiken in de bergen en door mijn beroep gaan de meeste buitensporten je ook wat makke lijker af." Marinier Marcel van Stiphout uit Eind hoven vertrekt vanwege het 'belabber de' personeelsbeleid. „Je moet eerst acht jaar korporaal zijn en dan een paar jaar sergeant, voordat je een vast contract krijgt. Ik wil een vaste baan, dus ik heb niet meer bijgetekend." De buitensportopleiding van het Cios Goes telt zes klassen, waarvan de (ex-)mariniers sinds vorig jaar er een vormen. Zij krijgen een jaar les. Wie hoofdinstructeur wil worden, moet nog een jaartje Groningen eraan vastkno pen. De Cios-opleiding in Goes is vol gens docent buitensport Art de Lange 'de grootste buitensportopleiding in Eu ropa'. De studenten leren er kajakken, fietsen op de mountainbike, overlevings technieken (survival), verschillende klimtechnieken en abseilen. Een deel van de lessen speelt zich af in Schot land, Zuid-Frankrijk, Spanje, België en Oostenrijk, waar flinke bergen, diepe kloven, grotten en wilde riviertjes een harde leerschool vormen. Riskant Het blijven avontuurlijke, maar ook enigszins riskante sporten. De Lange ha mert er op dat bovenal de sporter zijn eigen veiligheid bepaalt. „Je gaat geen berg beklimmen als het weer te slecht is. De dramatische gevolgen van een ver keerde beslissing hebben we een tijdje terug in Spanje gezien, toen drie wande laars om het leven zijn gekomen." Toch zit een ongeluk in een kleine hoek je. Een ervaren collega kwam om het le ven tijdens alpineklimmen in Zwitser land. „Er viel een rotsblok zo groot als een koelkast naar beneden, bovenop hem. Tja, dat geeft stof tot nadenken. Dit soort risico's kun je nauwelijks in schatten. Het is toeval." Naast buitenlandse uitstapjes krijgen de mariniers in Goes lessen in fitness, sportmassage en vormingswerk. De Lan ge: „Veel buitensport speelt zich 's zo mers af. In de winter moet de instruc teur ook eten, dus kan 'ie bijvoorbeeld aan de slag in een sportschool of een fit nesscentrum. Of in jeugdgevangenissen. Wij werken bijvooi'beeld samen met rijksinrichting Den Engh." Volgens De Lange, die zelf bij het Korps Mariniers heeft gezeten, is een marinier een uitgelezen type om buiten sportinstructeur te worden. Goed ge traind, gedisciplineerd en gewend in structies te geven. De ideale persoon om jonge criminelen tijdens survivaltoch- ten en bivakken op het goede spoor te zetten. foto Dirk-Jan Gjeltema Vraag is of er wel voldoende banen voor ze te vinden zijn in dit exotische deel van de sportmarkt. Ferenc Weisz, team leider private buitensport bij het Cios, denkt van wel. „Deze gasten hebben in Eritrea en Irak gezeten. Het zijn gehar de mannen. Daar zitten ze in de buiten sport om te springen. Bovendien is de fitnessmarkt booming businessmaar je moet dan wel 's avonds willen werken als anderen vrij zijn. Lukt het niet in de buitensport, dan zeker wel in de perso- neelsbeveiliging, want deze jongens heb ben maar een klein beetje scholing no dig." Weisz zegt dat tachtig procent van de afzwaaiende mariniers snel een andere baan vindt. „Van de acht mariniers die we vorig jaar - dat was voor ons een try out-jaar - hebben opgeleid, zitten er nu zes bij buitensportbeclrijven. Eentje is naar de marechaussee gegaan, de ander keerde terug naar de marine. Kajakken en klimmen waren niet zo zijn ding." Marinier Van Stiphout wordt beslist geen spijtoptant. Een maat van hem geeft al les in parachutespringen en wil uitbreiden met exclusieve sporten. „Mis schien kunnen wë samen een leuk bui tensportbedrijfje opzetten, want ik klim graag en kan goed kanoën." Voor Sportpunt Zeeland staat een busje van een installatiebureau uit Oud-Be- ijerland, met op de flanken de wellui dende naam: Korporaal. Toeval of niet? MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Zierikzee wegens mis handeling van zijn vader conform de eis veroordeeld tot 200 euro boete voorwaardelijk. De verdachte kon zich op 27 augustus vorig jaar in Zierikzee niet langer beheersen tijdens een hoogoplopende ruzie met zijn vader. Toen hij in zijn auto was gestapt had zijn vader in een felle reactie de portier van de auto vastgepakt. Vervolgens was de zoon uitgestapt en had hij zijn vader een tand door zijn lip geslagen. Ook liep de vacler kneuzingen op. De ruzie is inmiddels bijgelegd. De vader had de aangifte willen in trekken, maar dat kon niet meer. Met deze omstandighe den werd rekening gehouden in de strafmaat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een 37-jarige in woner van Bruinisse voor huiselijk geweld tot 200 euro boete. De verdachte kreeg op 7 september vorig jaar na een uitje bij thuiskomst ruzie met zijn vriendin. De con frontatie escaleerde in een handgemeen. Toen de vrouw naar bed wilde gaan, pakte hij haar beet en sloeg hij haar bewusteloos. Zijn vriendin hield aan de knokpartij twee blauwe ogen over. De man gaf toe daarvan te zijn ge schrokken. „Maar ze heeft mij gekrabd." Met het incident kwam ook een eind aan de relatie van twee jaar en de trouwplannen. Volgens officier van justitie R. Rammeloo was 200 euro boete en een week voorwaardelijke gevange nisstraf een passende straf, maar de politierechter hield het bij de boete. BURGH-HAAMSTEDE - Een 25-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is gisternacht in zijn woning aangehou den door de politie in verband met mishandeling en be dreiging van zijn achttienjarige huisgenoot. Tijdens een ruzie sloeg hij de jongeman in het gezicht en dreigde hij hem te steken met een keukenmes. De twist verplaatste zich naar buiten, waar de 25-jarige een fietsenrek naar zijn huisgenoot gooide, wat het slachtoffer kon ontwij ken. De dader is overgebracht naar het huis van bewaring in Middelburg. Volgens de politie ligt de oorzaak van de ruzie in de relationele sfeer. TERNEUZEN - Het nieuwe advies- en steunpunt huise lijk geweld in Zeeland moet op 1 januari in werking tre den. Zo komt er één meldpunt voor huiselijk geweld, waar de klachten worden beoordeeld en ook sneller hulp aan slachtoffers kan worden geboden. Naast cle Zeeuwse gemeenten, de provincie en het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) werken ook politie en justitie en andere instellingen die zich met huiselijk ge weld bezighouden mee aan het project. De raadscommissie Samenleving in Terneuzen vergadert dinsdag over de instelling van het advies- en steunpunt. Deelname kost de gemeente tot en met 2007 ruim 8000 eu ro. Het gaat om een driejarig proefproject dat grotendeels wordt gefinancierd door het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) en de provincie. Na afloop van de proefperiode zullen de kosten aanzienlijk hoger zijn, omdat de bijdrage van VWS dan wegvalt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11