schrapt stakingen Laatste tocht voor paus door Rome PZC OR tegen invoering boetebeleid van NS 4 Vroegpensioen blijft bestaan vanaf 62 jaar ién procent lomohuwelijken ilijkt gestrand Griepprik bij astma zou niet effectief zijn Gouden Vogel komt omlaag 19 Lonsdale-jeugd verontrust minister Groot verlies voor Berlusconi Meer Zeeuwen op Academy PSV in Lyon vol vertrouwen FNV wil WW-gelden gebruiken voor scholing m 12° 1 5° W 4 3 Later koeler Zonnige perioden en droog. Matige j westenwind. Maxima rond 12 graden. 17e jaargang no. 79 nsdag 5 april 2005 s nummer 1,25 PZC Van Ardenne kapittelt Khartoem iroHartip prnnnmip vrnponpn^inpn haHdpn ün-nlns- WpIp iarpn nmhoncr oaat naar 62 staan. De nieuwe fiscale reeels besloten die uitkering uit te sme- tot 55-iarigen. Die 1 bn onze redactie economie 50ETERMEER - De vak- en werkgevers in de en elektrotechni- the bedrijven hebben giste- overeenstemming be- eikt over een nieuwe CAO ioor de 160.000 werkne Belangrijkste onder- is dat er een vroegpen- blijft vanaf 62 jaar. bevat het akkoord jen doorbetaling bij ziekte van 00 procent in het eerste jaar en 0 procent in het tweede jaar. at is meer dan in het sociaal kkoord was afgesproken (170 ct ln twee jaar). oorts kunnen werknemers raks drie atv-dagen aan hun rerkgever verkopen. Daarover loeten per bedrijf afspraken orden gemaakt. Werkgeverson- erhandelaar Arie Kraaijveld ad eerder al aangegeven dat it 1,15 procent loon zou kun- en opleveren. ^onen Vat de lonen betreft, zijn twee enmalige uitkeringen overeen komen (in 2005 en 2006) van 1 totaal 1,25 procent. Voorts is een blijvende loonsverhoging ran 0,85 procent per 1 januari 006. totaal bevat de CAO in de joptijd van 40 maanden - tot n met najaar 2007 - 4,4 procent ïnanciële ruimte. De vakbon en hebben hun voor donderdag n vrijdag geplande stakingen ifgeblazen. In de regeling voor )EN HAAG - Van de 5751 ho- lohuwelijken, die zijn gesloten de drie jaar na de introductie an het homohuwelijk in 2001, jn er 63 op echtscheiding uitge- open, iets meer dan 1 procent. Dat is ongeveer even vaak als he- eroscheidingen, blijkt uit gege- Pens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Sinds april 2001 is het voor pa- en van het zelfde geslacht mo gelijk voor de wet te trouwen. Iet eerste jaar werd daar door 1339 mannelijke stellen en 1075 vrouwelijke- gebruik van ge- paakt. De eerste homoschei- jing deed zich meteen dat eer- ite jaar al voor, tussen twee wouwen. Na het eerste jaar laaide het aantal homohuwelij ken sterk: tot bijna 1900 in 2002 en minder dan 1500 in 2003. Bij heteroseksuele huwelijken igt het scheidingspercentage op 10 procent, maar over een veel langere termijn. Van de hetero huwelijken die tussen 2001 en 2003 zijn gesloten, eindigde net als bij de homo's ongeveer 1 pro- :ent in dezelfde periode in een cheiding. Toch verwacht het JBS, dat p termijn het schei- lingspercentages onder homo tellen hoger zal uitvallen dan )nder hetero's. „Het zijn vaker huwelijken zonder kinderen, "mderen zijn een drempel bij •heiding." GPD ROTTERDAM - De jaarlijkse griepprik voor kinderen met ast ma kan beter worden afge schaft. Op de effectiviteit is veel af te dingen, stelt H. Bueving, die morgen hierop promoveert. In bijna alle westerse landen wordt een jaarlijkse prik bij kin deren met astma geadviseerd. Toch zijn er grote verschillen in vaccinatiegraad en geven huis artsen, kinderartsen en longart sen wisselende adviezen. Bue- ving zegt dat er weinig weten schappelijke motieven zijn voor deze vaccinatie. „Op dit mo ment wordt 50 tot 60 procent van kinderen met astma gevacci neerd. Als vaccinatie zinvol is, is dit percentage te laag; als vac cinatie niet zinvol is, is het te hoog." ANP vroegpensioen hadden 55-plus- sers het recht om op hun 61ste te stoppen met werken tegen 70 procent van het laatstverdiende loon. Voor hen wordt nu een overgangsregeling van kracht, waarbij de uittreedleeftijd in stapjes van twee maanden in en kele jaren omhoog gaat naar 62 jaar, De metaalsector had sinds enkele jaren een flexibele pen sioenregeling, waarbij stoppen met werken mogelijk is tussen 55 en 70 jaar, tegen een corres ponderend lagere of hogere uit kering. Die regeling blijft be staan. De nieuwe fiscale regels maken het echter noodzakelijk bestaande afspraken voor eer der stoppen met werken te 'ver slepen' naar het ouderdomspen sioen vanaf 65 jaar, dat wel fis caal vriendelijk behandeld blijft. Vervolgens kan worden besloten die uitkering uit te sme ren over meer jaren. Het ouder domspensioen wordt dan als het ware 'naar voren' gehaald, zo dat een soort vroegpensioen ont staat. De uitkering daalt dan wel. Een aparte categorie zijn de 52 tot 55-jarigen. Die krijgen nu ook de regeling met 62 jaar. Zij hadden het recht onder de oude regeling om ook vervroegd uit te treden, maar de nieuwe fiscale regels accepteren in de over gangsregeling alleen 5 5-plus sers. GPD Honderdduizenden waren getuige van de laatste tocht van de overleden paus Johannes Paulus II. foto Dylan Martinez/RTR door Hans Geleijnse VATICAANSTAD - Meer dan honderdduizend mensen, velen wenend, zagen gisteren op het Sint Pietersplein voor het laatst Johannes Paulus II in de open lucht. De kerkvorst wordt vrij dag in de Sint Pieter begraven. Gisteren werd zijn stoffelijk overschot door twaalf dragers over het plein naar de kathe draal gebracht. Voor de ingang van de Sint Pie ter draaiden zij de baar naar het plein en lieten de paus een mi nuut lang aan het applaudisse rende publiek zien. In de Via della Conciliazione, die op het plein uitkomt, had zich op dat moment al een brede en meer dan een kilometer lange rij van meer dan honderddui zend mensen opgesteld. Zij wil den 's avonds een gang langs de bij het hoofdaltaar van de Sint Pieter opgebaarde paus maken. Velen waren er al van 's mor gens vroeg. De toeloop was zo groot, dat be sloten werd de kerkdeuren al om acht uur 's avonds te openen in plaats van negen uur zoals eerst was aangekondigd. Vredig „Dit vergeet ik van mijn leven niet meer. Hij lag er zo vredig bij", snikte een blonde Romein se, zonnebril in de haren, die de paus net aan zich voorbij had zien trekken. De met rood zijde afgedekte baar werd voorafge gaan door monniken, aan de zij kanten begeleid door leden van de Zwitserse Garde en gevolgd door kardinalen en bisschop pen. De processie trok van de Sala Clementina in de pauselijke zij vleugel van de Sint Pieter in een bocht naar de hoofdingang, een tocht die in totaal ongeveer een half uur duurde. Johannes Paulus heeft volgens Italiaanse media injecties met formaldehyde gekregen om zijn stoffelijk overschot te conserve ren. Ook zou een ingreep zijn ge daan om zijn van pijn vertrok ken gezicht een wat rustiger uit drukking te geven. In de och tenduren had de Congregatie van kardinalen - er waren er 86 aanwezig - besloten dat de be grafenis vrijdag om tien uur zal plaatsvinden. De paus wordt begraven in de crypte onder de Sint Pieter, waar meer dan honderd pausen een laatste rustplaats hebben. Hij komt op de plaats waar tot vier jaar geleden zijn voorgan ger Johannes XXIII lag. Die paus werd toen zaligverklaard en naar de basiliek zelf ver plaatst. Conclaaf Joaquin Navarro-Valls, woord voerder van het Vaticaan, had eerder op de dag verklaard dat er nog geen datum is vastgesteld voor het conclaaf van kardina len dat een nieuwe paus moet kiezen. Volgens de door Johan nes Paulus II acht jaar geleden zelf opgestelde richtlijnen - die een einde maakten aan verschil lende eeuwenoude gebruiken - moet het conclaaf uiterlijk twin- KEULEN - Elke Koska (r), vriendin van de Duiste artiest H.A. Schuit, staat voor het historisch mu seum in Keulen als het kunstwerk De Gouden Vogel van haar partner omlaag wordt getakeld. Het beeldwerk zal worden gerestaureerd en volgend maand weer op het dak van het museum worden terug geplaatst. foto Oliver Berg/EPA van onze redactie binnenland UTRECHT - De ondernemings raad van NS Reizigers ligt dwars bij de invoering van een nieuw boetebeleid. Het spoorbe drijf wil vanaf 1 juli elke trein reiziger zonder kaartje een boe te opleggen, maar invoering per die datum is volgens de OR on mogelijk. „NS zal wanbeleid worden ver weten", aldus het orgaan in een informatiebulletin aan het per soneel. De NS willen dat elke treinreiziger die zonder geldig kaartje wordt betrapt straks een boete van 35 euro gaat betalen. Dat geldt ook voor iemand die geen kaartje kon kopen omdat de automaat kapot was of om dat hij te laat was. Reizigers die met een geldige reden zonder "kaartje in de trein zaten, kun nen de boete achteraf kwijtge scholden krijgen. Nu kan een passagier nog een kaartje bij de conducteur kopen tegen een iets De Goudplaat komt weer tot leven tig dagen na het pauselijk over lijden plaatsvinden. Ruim tweehonderd staatshoof den, regeringsleiders, ministers, vorsten en prinsen hebben hun komst naar de begrafenis al aan gekondigd. Onder hen zijn de Amerikaanse president Bush, de Britse premier Blair en de Duit se bondskanselier Schroder. De Russische president Poetin komt niet; Moskou wordt verte genwoordigd door premier Frad- kov. GPD pagina 7 keuze paus in handen kardinalen huwelijk Charles uitgesteld dood Paus laat jeugd koud mea culpa kwam als verrassing Minister Remkes zou tegen de burgemeester van Venray hebben verklaard dat de ontsporing van zogenoemde Lonsdale-jongeren niet incidenteel is. Rechtsextremisten winnen volgens de minister steeds meer terrein. De poli tie heeft gisteren drie mensen opgepakt, die wor den verdacht van deelname aan de massale vechtpartij afgelopen weekeinde. De centrum-rechtse rege ring van de Italiaanse pre mier Berlusconi heeft bij re gionale verkiezingen een flink pak slaag gekregen. Uit prognoses blijkt dat zijn coalitie in slechts twee van de twintig regio's een meerderheid behoudt. Op ponent Prodi was in zijn nop jes. Het aantal Zeeuwse studenten op de Roosevelt Academy in Middelburg lijkt toe te nemen. Dat is volgens decaan H. Adriaansens onder meer te danken aan de Junior Aca demy. In die samenwerking met middelbare scholen in Zeeland kunnen geïnteresseerde scholieren al vast ruiken aan lessen op de Roosevelt Aca- tfl JË demy. PSV is vanavond in de uit wedstrijd in de Champions League tegen Olympique Lyon niet de favoriet. Toch heeft trainer Guus Hiddink vertrouwen in het duel met de Fransen: „Wij zijn de 'dark horse' van de Cham pions League. Maar tot nu toe laten we dat paardje aar- O dig glimmen." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Johannes Paulus II: 7; Zeeland: 11, 12, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20,21 en 22 mischeRaad (SER). Samen moe ten de partijen een advies uit brengen aan het kabinet over een nieuw, goedkoper WW-stel- sel. De FNV-bonden stemden gisteren in de federatieraad te gen het concept-akkoord dat de werkgevers, vakcentrales en kroonleden onlangs met veel moeite hebben afgesloten. Ze vallen vooral over het plan om mensen recht te geven op een werkloosheidsuitkering als ze 27 weken hebben gewerkt. GPD van onze redactie economie AMSTERDAM - De FNV-bon den willen geld uit de WW-pot- ten gebruiken om werklozen en werknemers die hun baan drei gen te verliezen om te scholen naar ander werk. Met die eis hebben de bonden gisteren hun overkoepelende vakcentrale teruggestuurd naai de onderhandelingen met de werkgeversorganisaties en kroonleden in de Sociaal Econo- (Advertentie) hoger tarief dan op het station. Volgens de OR waren de NS aan vankelijk van plan pas in april volgend jaar het nieuwe boetebe leid in te voeren, maar is dat ver vroegd. 'De chaos en onduide lijkheid' die daardoor ontstaan doen afbreuk aan de 'klantop vattingen en de gehele NS-orga- nisatie'. Bovendien zijn de werknemers en de reiziger niet op de hoogte van de aanpassing, zegt de OR. Het personeelsorgaan vreest daarnaast voor extra agressie te gen conducteurs. Het oude boetebeleid is volgens de NS niet effectief. Notoire zwartrijders nemen het risico een conducteur tegen het lijf te lopen, omdat ze in dat geval slechts een iets duurder kaartje hoeven te kopen. Ze konden er ook voor kiezen uitstel van beta ling aan te wagen. De ervaring van de NS is dat slechts 30 procent van later ver stuurde incasso's daadwerkelijk wordt geïnd. ANP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik heb de laatste ras maanden geen proefahonneme vJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. iZl per maand met automatische incasso 19,951. per kwartaal met automatische incasso 58.001. j per jaar met automatische incasso 222,501. Kijk op ivww.p/c nl/abameien, bel gratis OBOO - 0231231 ol slum deie ban naai P2C. afdeling iBimssennce Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland BHM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1