Kans op Derde-Wereldpaus stijgt De weg naar de witte rook PZC Kardinalen zijn klaar voor de opvolging Johannes Paulus II had weinig last van de tegenpausen 9 Gedoodverfde kandidaten voor het pausschap zijn het nooit geworden Paus benoemt op valreep nog bisschoppen Hoe een nieuwe paus wordt gekozen maandag 4 april 2005 doorGuido de Bruin ROME - Gedoodverfde kandida- j (en voor het pausschap worden i het nooit, is de boodschap van de bekende spreuk 'wie als paus het conclaaf ingaat, komt er als kardinaal weer uit'. Deson- danks zijn sommige kardinalen J kansrijker dan andere. Hieron der volgen enkele veelgenoemde namen van zogeheten 'papabili'. Welke collega de verzamelde kardinalen tot paus zullen kie zen, hangt af van het soort paus dat zij willen. Moet hij vooral een hoeder van de kerkleer zijn of is openheid naar andersden kenden van belang? Is ervaring in de curie of ervaring als bis schop 'in het veld' van groter ge wicht? Hoe zwaar weegt het land of werelddeel van her komst? Bovendien is van belang I of de kardinalen een jonge paus (en dus een lang pontificaat) of een oude (tussen) paus willen. Een gevorderde leeftijd hoeft dus geen nadeel te zijn. Historisch gezien is de kans dat een Italiaan op de pauselijke troon terechtkomt, overweldi- gend groot. De laatste niet-Itali- aanse paus voor Johannes Pau- lus II was de Nederlander Adria- nus VI (1522-1523). Het groeien de getalsmatige aandeel van ge lovigen uit de Derde Wereld in de wereldkerk, doet echter de roep om een paus uit het Zuiden aanzwellen. Als het tot die historische pri meur komt, is Latijns-Amerika, waar de helft van de een miljard rooms-katholieken woont, als herkomstgebied favoriet. De Co lombiaan Dario Castrillon Hoyos (75), het aartsconservatie ve hoofd van de Vaticaanse con gregatie voor de geestelijkheid, is een kanshebber maar heeft zijn leeftijd niet mee. Een ande re, al even behoudende Colombi aan in het Romeinse bestuursap paraat, prefect Alfonso Lopez Trujillo (69) van de pauselijke raad voor het gezin, komt ook in aanmerking. Een rijzende La tijns-Amerikaanse ster is de Hondurese kardinaal Oscar Ro driguez Maradiaga (62). De aartsbisschop van Tegucigalpa heeft zich als president van de wereldwijde beweging voor scbuldkwij tschelding J ubilee 2000 en als gematigd voorzitter van de Latijns-Amerikaanse bis schopsraad een behoudende maar sociaal bewogen prelaat getoond. Ook de Mexicaan Nor- berto Rivera Carrera (62), aarts bisschop van Mexico-Stad, kan hoge ogen gooien, evenals zijn Braziliaanse collega Claudio Hummes (70), aartsbisschop van Sao Paulo, Nicolas de Jesüs López Rodriguez (68), aartsbis schop van Santo Domingo (Do minicaanse Republiek) en de Ar gentijn Jorge Mario Bergoglio (68), aartsbisschop van Buenos Aires. De aangewezen persoon om de eerste zwarte paus in 2000 jaar te worden, is de Nigeri- aan Francis Arinze (72), hoofd van de congregatie voor de god delijke eredienst. Hij heeft cha risma en heeft als voorzitter van de pauselijke raad voor de inter religieuze dialoog (1985-2002) goede contacten met vooral de islamitische wereld opgebouwd. De Zuid-Afrikaan Wilfrid Fox Napier (64), aartsbisschop van Durban, maakt ook kans. Dat Azië genoeg gewicht in de schaal legt om een paus te leve ren, lijkt onwaarschijnlijk. Bo- vendien wekt de Aziatische theo logie door haar openheid naar andere godsdiensten argwaan in VATICAAN - De paus heeft de afgelopen maand nog zeventien nieuwe bisschoppen, aartsbis schoppen en gezanten benoemd. Ook heeft hij het aftreden van verscheidene bisschoppen geac cepteerd. Dat stond vrijdag in een verklaring van het Vati- caan. Johannes Paulus II heeft de be noemingen op verscheidene da gen in maart bekrachtigd. Het is gebruikelijk dat het Vati- caan documenten van de benoe mingen 'opspaart' en vervolgens in een keer openbaar maakt. In verband met de sterk wisselen de gezondheidstoestand van de kerkvorst is dit nu niet gebeurd. Johannes Paulus II vijzelt met zijn laatste benoemingen zijn re cord nog verder op. Tijdens zijn pontificaat werden tot nu toe 231 kardinalen benoemd, hield hij 15 bisschoppensynoden, ver klaarde hij 1338 mensen zalig en 51 heilig, zegende hij 17,6 mil joen pelgrimgangers in Rome, el ke woensdag bijna 1200 keer en ontving hij 737 persoonlijke au diënties, los nog van de 245 keer dat hij staatshoofden ontving. ANP/RTR/AFP Rome. De Indiër Ivan Dias (68), aartsbisschop van Bombay, zou een outsider kunnen zijn. Onder de Italianen lijken de kan sen verkeken voor de oud-aarts bisschop van Milaan, Carlo Ma ria Martini (78), de hoop van pleitbezorgers van een open kerk. Hij trad in 2002 af en is ziek. Wordt het een curiekardi naal uit de kring rond de huidi ge paus. dan lijkt Giovanni Bat- tista Re (71) de aangewezen man. Re had een hoge positie in het Vaticaanse staatssecreta riaat voordat hij in 2000 hoofd van de congregatie voor de bis schoppen werd. Hij hield eind 2000 een diocesane synode van het bisdom Breda tegen uit angst voor progressieve ontspo ringen onder bisschop Muskens. Ook Camillo Ruini (74), vica ris-generaal van het pauselijke bisdom Rome, valt in de catego rie vertrouwelingen. Dionigi Tet- tamanzi (71), sinds 2002 aarts bisschop van Milaan, i$ een an- De Nigeriaanse kardinaal Francis Arinze maakt een kleine kans om tot nieuwe paus te worden gekozen. Hij zou dan de vierde Afrikaanse, maar eerste zwarte kerkvorst worden. dere Italiaanse kanshebber. Als moraaltheoloog heeft hij de pu blicaties van Johannes Paulus II over de zedenleer mede bepaald. Verder hebben Tarcisio Bertone (70), aartsbisschop van Genua, en Angelo Scola (63), patriarch van Venetië, goede papieren. De kwijnende kerk in West-Eu ropa heeft niet de beste papie ren om een paus te leveren. De Duitse 'pantserkardinaal' Jo seph Ratzinger (77) staat al ja ren op het lijstje kanshebbers, maar heeft zijn leeftijd niet mee. Het hoofd van de congrega tie voor de geloofsleer is de theo logische steunpilaar van het pon tificaat van Johannes Paulus II. Een andere Europese kandidaat is aartsbisschop Christoph Schönborn van Wenen (60), een scherpzinnig theoloog die de Oostenrijkse kerk door moeilij ke tijden heeft geloodst. De belangrijkste Oost-Europese troef is de Tsjech Miloslav Vlk (72), aartsbisschop van Praag en voormalig voorzitter van de Raad van Europese bisschoppen conferenties. Onder het commu nistisch bewind, toen hij zijn priesterambt enige tijd niet mocht uitoefenen, heeft hij zijn standvastigheid getoond. Nederland hoeft geen hoop te koesteren. „Maakt u zich geen zorgen", antwoordt kardinaal Simonis steevast als hem wordt gevraagd of hij kans maakt op het pausschap. De naam van de Belgische kardi naal Godfried Danneels (71), aartsbisschop van Meche- len-Brussel, wordt wel wel vaak genoemd. ANP De kamerheer van de paus of camerlengo stelt de dood vast door driemaal de doopnaam van de paus te roepen. Daarna breekt hij de pauselijke zegelring - de Vissersring - en het stempel waarmee de zegels voor officiële pauselijke documenten worden gemaakt. Hij verzegelt de pauselijke studeerkamer en het slaapvertrek, roept 9 dagen van officiële rouw (de novendialia) uit, regelt de begrafenis en bereidt het conclaaf voor. Ten vroegste 15 en ten laatste 20 dagen na het overlijden van een paus, komen alle kiesgerechtigde kardinalen bijeen in de Sixtijnse Kapel om een nieuwe paus te kiezen. Tijdens het conclaaf is communicatie met de buiten wereld ten strengste verboden. De geheime stemming gebeurt in stilte. Er wordt alleen gebeden. Per dag zijn er vier stemrondes: twee in de ochtend en twee 's middags. Bij elke ronde schrijven de kardinalen de kandidaat van hun keuze op een briefje. Een miskelk, afgedekt met een schaal, dient als stembus. Als na 30 stemrondes geen van de kandidaten de vereiste tweederde meerderheid achter zich heeft gekregen, is een absolute meer derheid voldoende. A/a elke ronde worden de briefjes in een kachel verbrand onder toevoeging van chemicaliën. Vanaf het St. Pietersplein is zwarte of witte rook te zien. tn het laatste geval is er een paus gekozen. Habemus Papam: De deken van het kardinalencollege vraagt de nieuwe kerkvorst of hij het ambt wil aan vaarden en zo ja, welke naam hij kiest. Vervolgens loopt de deken naar het balkon van het Vaticaan en verkondigt met luide stem: habemus papam (we hebben een paus). De nieuwe paus geeft de wereld vervolgens zijn apostolische zegen Urbi et Orbi (voor de stad en de wereld). ©graphic news/rd/gpd door Guido de Bruin ROME - Na de dood van de paus breken drukke tijden aan voor zijn camerlengo. het hoofd van de Apostoli sche Kamer. Deze functionaris, de Spaanse kardinaal Eduardo Somaio Martinez, regelt de begrafenis, han delt lopende zaken af en bereidt de verkiezing van de nieuwe kerkvorst voor. Vroeger stelde de camerlengo het overlijden van de paus vast door hem onder het roepen van diens naam driemaal met een zilveren hamertje op het hoofd te tik ken. Met die traditie werd in 1978 gebroken. Wat de camerlengo nog wel doet is het breken van de pauselij ke vissersring en het stempel waarmee de zegels voor officiële pauselijke documenten worden gemaakt. Is dat gebeurd, dan verzegelt hij de privé-vertrekken van de overleden paus en bereidt hij de negendaagse rouwperiode voor. Als de paus buiten Rome is overle den, moet het college van kardinalen zorgdragen voor een 'waardig' transport van zijn lichaam naar de Sint Pieter. De camerlengo moet er ook voor zorgen dat de kardinalen die uit alle windstreken naar Rome komen om een nieuwe paus te kiezen, worden gehuisvest. Paus Johannes Paulus II heeft voor hen het redelijk comfortabele Domus Sanctae Marthae laten bouwen, zodat de kardinalen niet meer als voorheen in proviso rische onderkomens in het pauselijk paleis hoeven te verblijven. Johannes Paulus II bracht in 1996 in zijn apostolische constitutie Universi Dominici Gregis enkele verande ringen in regels voor een pausverkiezing aan. De be langrijkste daarvan is dat na dertig stemrondes waar bij geen van de kandidaten de vereiste tweederde meerderheid achter zich heeft gekregen, een absolute meerderheid voldoende is. De laatste conclaven waren er echter niet zoveel rondes nodig. Ook zijn de regels voor geheimhouding aangescherpt. De verzamelde kardinalen moeten in voorbereidende bijeenkomsten met de hand op het evangelie zweren dat ze de bepalingen van de constitutie zullen naleven en absoluut stilzwijgen zullen bewaren over alles wat met de pausverkiezing te maken heeft. Onder de zaken die zij als tijdelijke bestuurders van de kerk moeten afhandelen, is de vernietiging van de vissersring en het zegel van de overleden paus. Het conclaaf moet minstens vijftien en maximaal twintig dagen na de dood van de paus beginnen. Alleen kardi nalen die op de dag van het overlijden van de paus nog geen 80 jaar oud zijn, mogen eraan deelnemen. In principe komt iedere gedoopte rooms-katholieke man voor het ambt in aanmerking. In de afgelopen vijfhonderd jaar hebben de kardinalen een nieuwe paus echter steeds uit hun midden gekozen. Plaats van handeling van het conclaaf is de Sixtijnse kapel, 'waar alles bevorderlijk is voor het bewustzijn van de aanwezigheid van God', zoals Johannes Paulus II schreef. Tijdens het conclaaf is communicatie met de buitenwereld via brieven, telefoon, kranten, tv of an derszins ten strengste verboden. Betrouwbare technici controleren de kapel en het slaapverblijf geregeld op de aanwezigheid van afluisterapparatuur. Verboden Allianties van kardinalen, gekonkel en geheim strate gisch beraad zijn eveneens op straffe van excommuni catie verboden. In Universi Dominici Gregis roept paus Johannes Paulus II de kardinalen op zich niet door vriendschap, aversie, dwang, angst of zucht naar populariteit te laten leiden, maar slechts 'de glorie van God en het welzijn van de kerk' in het oog te hou den. Bij het begin van het conclaaf zweren de kardina len opnieuw dat ze geheimhouding zullen betrachten en geen invloed van wereldlijke overheden, groepen of individuen zullen toelaten. Voorzitter van het conclaaf is de deken van het college van kardinalen. Bij elke stemronde schrijven de kardi nalen de kandidaat van hun keuze op een rechthoekig briefje met het opschrift Eligo in Summum Pontifi- cem (Ik kies tot paus). Een miskelk, afgedekt met een schaal, dient als stembus. De kardinalen gaan een voor een naar het altaar, leggen hun stembriefje op de schaal, tillen de schaal op en laten het briefje in de kelk glijden. Bij het tellen van de stemmen vouwt de eerste stemop- nemer een stembriefje open, noteert de naam die erop staat en geeft het door aan de tweede stemopnemer, die hetzelfde doet. De derde leest de naam hardop voor. Na afloop schrijven ze de uitslag op een apart vel. De laatste stemopnemer rijgt de briefjes aan een draad terwijl hij de namen voorleest. Na elke ronde worden de briefjes verbrand. Door iets aan het papier toe te voegen, levert dat, afhankelijk van de uitslag, zwarte of witte rook op. Is er eenmaal een nieuwe paus gekozen, dan moet die zich niet door de zwaarte van het ambt laten afschrik ken maar zich nederig schikken naar Gods wil, aldus Universi Dominici Gregis. De kardinaal-deken vraagt de nieuwe kerkvorst of hij het ambt wil aanvaarden en zo ja, welke naam hij kiest. Als hij nog geen bis schop is, wordt hij onmiddellijk gewijd. De kardi naal-deken snelt vervolgens naar het balkon van het Vaticaan en verkondigt met luide stem: Habemus Pa pam (We hebben een paus). De nieuwbakken kerk vorst geeft de wereld vervolgens zijn apostolische ze gen Urbi et Orbi (Voor de stad en de wereld). Een van de weinige dingen die paus Johannes Paulus I tijdens zijn pausschap van 25 dagen in 1978 bewerk stelligde, was de afschaffing van de pauskroning op de eerste zon- of feestdag na de verkiezing. Tijdens die plechtigheid kreeg de paus traditiegetrouw een kroon op het hoofd als teken dat hij 'vader der vor sten, leider der wereld en plaatsvervanger van Jezus Christus' was. ANP Tegenpaus Joy Anna II in 1996. foto Bernd Settnik/DPA door onze verslaggever ROME - Tegenpausen zijn van alle tijden. Ook Johannes Pau lus II had zo zijn opponenten. Erg serieus waren ze echter niet te noemen. De voorbije 25 jaar vonden hooggeplaatste geestelijken geen redenen om met de paus in de slag te gaan over interpretatieverschillen van bijbelteksten, vraagstukken des levens of visies op het geestelijk leven van mensen. Tot schisma's, ware breuken in de kerk, zoals die in de veer tiende eeuw voorkwamen, toen er pausen zetelden in Rome en Avignon, is het de voorbije decennia niet gekomen. De tegen pausen van Johannes Paulus II waren ludiek of op zijn zachtst gezegd een beetje gek. De Amerikaanse Joy Anna II die zich in 1996 door 2000 volgelingen liet uitroepen tot tegen paus in Berlijn, omdat zij en haar aanhang gekant waren te gen het pausbezoek aan de Duitse hoofdstad, hoort in de eer ste categorie thuis. In de andere categorie waren er de afgelo pen twintig jaar elf die zichzelf uitriepen tot paus, tot enige echte vertegenwoordiger van het ware geloof op aarde. Cle mente Gomez, die in en rond Sevilla bekend stond als Grego- rius XVII, had via boodschappen van de Maagd Maria begre pen dat hij zich als tegenpaus moest uitroepen, omdat de Spaanse kerk in de hiërarchie van de katholieke kerk niet de plaats had die zij op grond van vroomheid, loyaliteit en ge loofsbeleving verdiende. Gomez die door een auto-ongeluk blind geworden was, erkende Johannes Paulus niet en riep volgelingen in Andalusië jarenlang op zijn weg te kiezen. Dit kwam hem in de jaren '80 op een kerkban (excommunicatie) te staan. Vrijmetselaar Ook Amerika had zijn eigen paus. Pius XIII, in gewone men sentaal Lucian Pulvermacher. De in 1918 geboren Pulverma- cher was pater in de Capucijnerorde. Tot 1976 werkte hij als missionaris in het Zuidzeegebied en Australië. Pulvermacher verliet de kerk, omdat hij vond dat paus Johan nes XXIII een veel te liberale koers voer. De Amerikaan meen de bovendien dat die paus een vrijmetselaar was. Pulverma cher, zwaar conservatief, zowat anti-alles, liet zich in 1978 tot paus benoemen door zijn - kleine - achterban. Pulvermachers kerkelijke organisatie was beter georgani seerd dan bij de meeste andere tegenpausen. Hij benoemde zelfs een Australische volgeling, Gordon Bateman, tot kardi naal. Er zijn ook tegenpausen die zo niet genoemd willen worden, omdat dit zou betekenen dat zij van de juiste weg zijn afgewe ken. De Amerikaan David Bawden is zo iemand. De in de Amerikaanse staat Kansas onder de naam bekend staande Mi- chaël I. Bawden, brak met de Kerk omdat hij van mening was dat de katholieke theologie omschreven tijdens het Eerste Va ticaanse Concilie in 1870 de leidraad moest zijn van al het ker kelijk handelen en denken. In 1990 liet hij zich door zes aan hangers benoemen tot hoofdherder van de enige echte kerk. Michael I werd ruim een jaar geleden 'ontdekt' door een came raploeg van de KRO, die in een reportage aandacht aan hem en zijn volgelingen besteedde. door Guido de Bruin VATICAANSTAD- Na de dood van paus Johannes Paulus II staan de ruim honderd kardinalen die jonger dan 80 jaar zijn, voor hun belangrijkste taak. In de Sixtijnse Kapel kiezen zij tegen de achtergrond van Michelangelo's Laatste Oordeel een opvolger. Witte rook zal de wachtenden op het Sint Pieter splein duidelijk maken dat er een nieuwe paus is. Alleen kardinalen die op de dag van het overlijden van de paus nog geen 80 jaar oud zijn, mogen deelnemen aan het con claaf dat de nieuwe paus kiest. Dat zijn er momenteel 119. In principe komt iedere gedoopte rooms-katholieke man voor het pausambt in aanmerking. In de afgelopen vijfhonderd jaar hebben de kardinalen een nieuwe paus echter steeds uit hun midden gekozen. De kardinalen zijn na de paus de hoog ste gezagsdragers in de Rooms-Katholieke Kerk. Ze fungeren als adviseur van de paus en beleidsmaker van de wereldkerk. Het woord kardinaal stamt van het Latijnse woord cardo. de pin waarop een deur in de dorpel draait. Oor spronkelijk was een kardinaal een priester of diaken die in Ro me was verbonden aan een bepaalde kerk. Ook bisschoppen van naburige steden die de paus geregeld assisteerden bij plechtige vieringen in zijn eigen kerk, de Sint Jan van Latera- nen, werden in Rome kardinaal genoemd. Langzamerhand kregen deze Romeinse priesters en naburige bisschoppen een grotere rol als adviseur van de paus. De con gregaties van het Vaticaan, de 'ministeries' van de wereld kerk, worden door kardinalen geleid. Alleen priesters kunnen kardinaal worden. De paus kan ook niet-bisschoppen, zoals theologen, tot kardinaal verheffen. Als ze nog geen bisschop zijn, moeten ze volgens het kerkelijk wetboek na hun benoeming de bisschopswijding ontvangen. De onderscheidingstekenen van een kardinaal zijn een purper rode toga, een rode kalot en bonnet met drie punten en een ro de kardinaalshoed. De hoed wordt niet meer gedragen. Elke kardinaal krijgt in Rome een zogeheten titelkerk toegewezen. Die van kardinaal Simonis is de San Clemente. De enige ande re Nederlandse kardinaal, Willebrands, heeft de San Sebastia- no als titelkerk. Kardinalen hebben niets over het reilen en zeilen van hun titelkerk te zeggen. Wel wordt van hen ver wacht dat ze die aandacht geven door er tijdens hun bezoeken aan Rome de eucharistie te vierén en geld bijeen te brengen voor restauraties. ANP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9