aus was geliefd én omstreden Paus zorgde voor een onvergetelijke reis naar Rome ol Wojtyla droeg niet voor niets de bijnaam Gods Atleet edactie bijlagen: 0113-315680 «ww. pzc.nl -mail:redactie@ pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. Siene van 't Westeinde (naast het hoofd van de paus), 13 mei 1981 op het Sint-Pietersplein in Rome, kort voor de aanslag. foto Agenzia Fotografica Pontificia G. Felici Paus Johannes Paulus II tijdens een Heilige Mis in het Poolse Krakau, augustus 2002. door Hans Geleijnse VATICAANSTAD - Was hij zie lig of vooral moedig? De zieke Johannes Paulus II riep in de laatste jaren van zijn pausschap i tegenstrijdige gevoelens op. Hoe wel velen hem als een breekba re, onverstaanbaar sprekende oude man zagen, putten miljoe nen gelovigen juist inspiratie uit zijn ijzeren wilskracht. De laatste jaren van zijn paus schap moeten voor Karol Woj tyla een kwelling zijn geweest. De hele wereld zag hem letter lijk gebukt gaan onder zijn bro ze gezondheid, veranderen van een krachtig leider tot een Park- inson-patient die vaak onver staanbare woorden brabbelde. Zijn moedige strijd tegen die ziekte inspireerde velen; talloze anderen vonden de beelden van een kerkvorst waarmee gezeuld moest worden juist onwaardig en zielig. Die tegenstrijdige ge voelens zijn kenmerkend voor het lange pausschap van Johan nes Paulus II. Hij was geliefd en omstreden tegelijk. Hardnekkig Er is grote bewondering voor I zijn niet aflatende strijd tegen onderdrukking en tirannie, zijn opkomen voor de zwakken, zijn ijveren voor vrede. En er is de kritiek, de irritatie - buiten maar ook in de kerk - over zijn even hardnekkige gevecht tegen de vrouw in het priesterambt, te gen abortus, tegen voorbehoed middelen, tegen euthanasie en tegen huwelijken van homosek suele paren. Door zijn ziekte kent de jongere generatie paus Johannes Paulus II slechts als een te beklagen mens. Ouderen weten dat Karol Wojtyla niet voor niets de bij naam Gods Atleet droeg. Hij was een fervent sporter - met voorkeur voor voetbal en skiën - en had een ijzersterk gestel. Mis schien overleefde hij daardoor de kogels die de Turkse moorde naar Mehmet All Agca op 13 mei 1981 op hem afvuurde. In zijn jongste boek 'Herinne ring en Identiteit' schreef Johan nes Paulus in diplomatieke be woordingen dat hij 'tanende ide ologieën' aan het eind van de vo- nge eeuw als de instigatoren van de aanslag zag. Agca, die hij later in diens Turkse cel op zocht en heeft vergeven, was vol gens hem een beroepsmoorde naar die niet op eigen initiatief handelde. Nooit is bewezen dat de op dracht tot de aanslag uit het Sovjet-imperium, mogelijk het Kremlin zelf, kwam. De paus zelf dacht, gelet op zijn woord keuze, wel in die richting. Vreemd is dat niet. Want Johan nes Paulus II, bij zijn verkiezing op 16 oktober 1978 de eerste niet-Italiaanse paus in 455 jaar kerkgeschiedenis, deed er vanaf zijn aantreden alles aan om het communisme te ondermijnen. Speerpunt werd de vrije vakbe weging Solidariteit in zijn ge boorteland Polen. Het Vaticaan steunde Solidariteit financieel en moreel. Drie keer reisde de paus in die periode naar Polen; bezoeken met uitzinnige mas sa's gelovigen die het communis tische bewind van generaal Woj- ciech Jaruzelski in grote proble men brachten. Het doel heiligde de middelen, want de paus wei'k- te in de (ideologische) strijd te gen het communisme nauw sa men met de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan en de Brit se premier Margaret Thatcher en hun geheime diensten. In hun goed gedocumenteerde boek 'His Holyness John Paul II' melden Watergate-verslaggever Carl Bernstein en de Italiaanse Vaticaan-watcher Marco Politi dat er sprake was van innige sa menwerking tussen het Vati caan en de CIA. De toenmalige CIA-chef William Casey was re gelmatig te gast in de pauselijke vertrekken. Bij die gelegenhe den werd wederzijds informatie uitgewisseld. De paus kreeg die van zijn eigen kerkelijke 'waar nemers' in het Oostblok. O verdrijvers onder de historici menen dat de val van het com munisme aan Karol Wojtyla te danken is. Zeker is slechts dat macht en invloed van het Vati caan een belangrijke rol heeft gespeeld. Productief De jaren tachtig kunnen daar om de hoogtijdagen van het pausschap worden genoemd. Daarna is het fysiek, maar ook qua invloed op het wereldtoneel met de paus slechts minder ge worden. Na verwijdering van een kankergezwel in de darmen in 1992 'werd een jaar later de ziekte van Parkinson bij hem ge constateerd, een zichtbaar feit dat het Vaticaan echter jaren lang heeft verzwegen. Karol Wojtyla 1920-2005 1920 - 18 mei 1920: Geboren in Wadowice, Krakau, Polen 1930 - 22 juni 1938: Begint met studie filosofie aan de universiteit van Krakau 1940 - Oktober 1942: Naar het grootseminarie van Krakau O om priester te worden O— 1 november 1946: Tot priester gewijd 1950 - 1946 naar Rome voor studie moraalfilosofie 1948 behaalt doctorstitel in de theologie O— 1956:Leerstoel Ethiek aan de universiteit van Lublin 196Q 1958: Gewijd tot bisschop van Krakau O 1964: Gewijd tot aartsbisschop van Krakau O 1967: Gewijd tot kardinaal 1970 - 1977 Doctoraat aan de Gutenberg- universiteit in Mainz 16 oktober 1978 Benoemd tot paus 1980 - 13 mei 1981 Neergeschoten op het O Sint-Pietersplein. Ondergaat operatie van zes uur Mei 1985 Op bezoek in Nederland q April 1986 bezoekt als eerste Paus een Joodse Synagoge 1992: Darmkanker geconstateerd: Tumor en galblaas worden verwijderd 1993: Breekt schouder 1994 Breekt dijbeen. Krijgt heupprothese 1996 Ondergaat operatie aan blindedarm 2005: In ziekenhuis opgenomen wegens problemen aan de luchtwegen. 2005: overlijdt op 85-jarige leeftijd 1990 - "o~- Johannes Paulus liet zich echter niet uit het veld slaan. Zijn al overladen reisprogramma zette hij onverminderd voort. In to taal zou hij liefst 104 buiten landse reizen maken, in kilome ters dertig keer de omtrek van de aarde. Ook op ander terrein was hij zeer productief: de paus schreef veertien encyclieken - in theorie de onfeilbare leidraad voor het leven van meer dan een miljard katholieken - verklaar de 1138 mensen zalig en 482 hei lig, een pauselijk record. Maar zijn invloed buiten de kerk taande. De betrekkingen met Washington bekoelden, om dat de enig overgebleven super macht zowel bij de Golfoorlog van 1991 als de Irak-oorlog van 2003 door het Vaticaan werd be kritiseerd. Het leidde tot een in cident met president George Bush jr., die na waarschuwin gen door een speciale pauselijke gezant in Washington („U gaat deze oorlog niet in met Gods hulp") bij een audiëntie in het Vaticaan terugsloeg met het uit drukken van zijn grote zorg over de 'reputatie' van de door pedofiele geestelijken in op spraak gebrachte Amerikaanse katholieke kerk. De paus, persoonlijk diep getrof fen en woedend over deze 'zon daren die het priesterambt onte- ren', kan de woorden van de pro testant Bush maar op één ma nier hebben aangevoeld. Hij, de geestelijk leider die zich op werpt als het morele geweten van de wereld, werd op een zwakke plek aangevallen en in de verdediging gedrongen. De ironie wil dat deze paus bij progressieven, en zeker bij de Italiaanse linkse familie, juist populair is vanwege zijn stelling- name tegen de twee Amerikaan se oorlogen in het Midden-Oos ten. Ook zijn uitgesproken kri tiek op het moderne globale ka pitalisme, zijn strijd tegen de on gelijke verdeling van de aardse rijkdommen en zijn steun voor de matigende rol van vakbon den maken hem voor progressie ven sympathiek. Tegenmacht „Van pauselijke lessen over sek sualiteit en moraal moet ik niets hebben", zei een Italiaanse de- monstrante tijdens de door rel len overschaduwde G8-top in Genua, twee jaar geleden. „Maar hij is natuurlijk heel be langrijk als tegenmacht tegen het nietsontziende imperialisme van Bush en Berlusconi." In en buiten Italië zijn er velen zoals zij. Tijdens het Jubeljaar 2000, toen .de paus even buiten Rome een mis opdroeg met tien duizenden jongeren, waren soortgelijke geluiden te horen. Voor veel van deze jongeren was de paus, met zijn ijzeren wils kracht en zichtbaar lijden, een bijna mythische figuur, een mo derne Jezus. Maar gevraagd of zij in hun persoonlijke leven pauselijke verboden op seks voor het huwelijk, voorbehoed middelen, abortus en homofiele relaties opvolgden, was het ant woord meestal een giechelend neen. Verzet tegen onderhandelingen over toetreding van het islamiti sche Turkije tot de EU hielp niet. Een poging van kardinaal Angelo Sodano (zeg maar de 'premier' van het Vaticaan) om de omstreden waarnemersstatus van de kerkstaat bij de Verenig de Naties op te waarderen tot een volledig lidmaatschap, strandde eveneens. Schuld Johannes Paulus toonde grote persoonlijke inzet en moed door schuld te bekennen voor 'kerke lijke zonden' uit het verleden, zoals de Inquisitie, maar ook door openlijk te spreken over het christelijk falen om de joden te beschermen tegen massaver nietiging van Hitier. Maar een bezoek aan het Midden-Oosten, inclusief Israël waarmee onder foto Vincenzo Pinto/Reuters zijn pausschap diplomatieke be trekkingen waren aangeknoopt, leidde niet tot vrede of betere verstandhoudingen tussen Ara bieren en Israëliërs. Evenmin kan worden gezegd dat zijn his torische eerste bezoek aan een moskee in Syrië geleid heeft tot een betere verstandhouding tus sen christenen en islamieten. Er was een zekere symboliek in het beeld van de ernstig zieke paus naar wie de politiek, en waar het om zijn kerkelijk lei derschap gaat ook een fiks deel van zijn gelovigen, niet meer se rieus luistert. Binnen het Vati caan moet zijn gevreesd dat de zichtbare fysieke teloorgang van Johannes Paulus II daaraan een bijdrage leverde. Het is niet toevallig dat Sodano en een andere behoudende Cu rie-kardinaal, Joseph Ratzinger, tot vrijwel het laatst benadruk ten dat de paus nog volledig in staat was tot het uitoefenen van zijn functie. Zijn gezondheid mocht hem dan af en toe parten spelen, zijn wilskracht en geeste lijke vermogens waren opti maal, zo was de boodschap. Toespelingen Een groot aantal prelaten dat boogt op goede persoonlijke con tacten met de paus heeft de afge lopen jaren, toen er steeds meer vragen kwamen over zijn func tioneren, gesteld dat de paus nooit zou besluiten tot vrijwillig aftreden. Gelet op de talrijke toespelingen die hij maakte op een pausschap 'tot het einde', hoeft aan die beweringen niet te worden getwijfeld. Maar als er één les is die het Vaticaan kan trekken uit het overlijden van deze op twee na langst dienende paus uit de kerkgeschiedenis, is het wel dat artikel 322 van de Vaticaanse canonieke wetge ving wijziging behoeft. Dat stelt dat alleen de paus zelf kan be sluiten tot (vrijwillig) aftreden. Binnen de rooms-katholieke kerk zijn er voldoende stemmen die menen dat er een tijdslimiet aan het pausschap moet worden gesteld. Vroeger gingen de mensen nu eenmaal eerder dood dan nu en was een pausschap voor het le ven net zo betrekkelijk als het le ven zelf. De enige die daartoe kan besluiten is de volgende paus. Wie dat wordt, durft nie mand te voorspellen, maar twee zekerheden zijn er: het is een man en zijn woord is onfeilbaar. door Ben Jansen 'S-HEERENHOEK - Voor de zeven dames uit 's-Heerenhoek had het de bekroning van de reis naar Rome moeten worden. Ze kregen tijdens de audiëntie van de paus op het Sint-Pie tersplein op woensdag 13 mei 1981 echter de schrik van hun leven. Enkele minuten nadat ze Johannes Paulus n de hand hadden gedrukt, pleegde de Turkse terrorist Mehmet Ali Ag ca een aanslag op de paus. Schoten, gevolgd door geschreeuw, sirenes en lawaai van helikopters „Ja, het was wel een onver getelijke reis", kijkt Siene van 't Westeinde terug. Het is afzien hoor, op de busreis van de rooms-katholieke be- jaardenbond naar Rome. Chauffeur Arnold Akkermans van touringcarbedrijf Kras heeft de tocht al vele malen gemaakt, weet overal de weg en kent alle bezienswaardigheden. Hij laat het reisgezelschap, onder wie de zeven dames uit 's-Hee renhoek, alle historische, kerkelijke en toeristische trekpleis ters van de Eeuwige Stad zien. „Het was kerk in, kerk uit. We vonden het heel afmattend", zegt oud-kraamverzorgster Sie ne van 't Westeinde (nu 88 jaar). „Maar we hebben wel veel gezien." Vermoeidheid De vermoeidheid valt van de dames af wanneer het hoogte punt van de reis zich aandient: de audiëntie van de paus op het Sint-Pietersplein. Weer komt de ervaring van chauffeur Akkermans van pas: hij zorgt ervoor dat zijn dames een pri ma plek op het plein krijgen, pal aan het dranghek dat de rou te markeert die de paus zal volgen. Dat levert vast mooie plaatjes op, want vier van de zeven 's-Heerenhoekse dames gaan in klederdracht. Zo'n plaats eerste rang heeft ook nadelen. Je moet er vroeg bij zijn. Dat betekent dat het gezelschap twee uur moet wachten, samen met de duizenden anderen die een glimp van de paus willen opvangen. Niet erg, want in mei is de temperatuur in Rome zeer aangenaam. De mutsen van de klederdrachtdraag sters schitteren in de zon. Tegen het eind van de middag stijgt de spanning. Eindelijk verschijnt de paus. Een dynamische gestalte in wit priesterge waad, staand achterin een witte jeep. Nee, niet in een kogel vrije pausmobiel. Dat voertuig wordt pas geïntroduceerd na de gebeurtenissen die zich even later zullen voltrekken. De brede Zuid-Bevelandse mutsen ontgaan ook de paus niet. „Holland", zegt hij wanneer zijn jeep ter hoogte van het 's-Heerenhoekse gezelschap is gekomen. Hij lacht vriendelijk en drukt alle dames stevig de hand. En weg is hij weer. Er zijn nog meer gelovigen te begroeten. De dames uit 's-Heerenhoek blijven een beetje confuus ach ter. Hoe vroom je ook bent, zo'n ontmoeting doet je wat. Wan neer de opwinding wat is gezakt, zegt Siene van 't Westeinde tegen een van de andere dames: „Je moet er toch niet aan den ken dat hier een bom ontploft of zoiets." „Welnee, dat ge beurt niet", is de reactie. Schoten De woorden zijn nauwelijks uitgesproken of er klinken scho ten. De jeep met de paus is nog geen honderd meter verder ge reden. Van 't Westeinde: „Nee, we konden niet zien wat er pre cies was gebeurd. Uit de consternatie begrepen we dat de paus was getroffen. Later kregen we meer bijzonderheden van onze chauffeur. Die had op nog geen twee meter van de dader gestaan." Paniek blijft uit op het Sint-Pietersplein. De jeep met de paus snelt naar de ambulance die bij een van de toegangen tot het plein altijd klaar staat voor eventuele ongelukken tijdens de audiëntie. Veiligheidsmensen overmeesteren de dader. Uit de luidsprekers klinken kort daarop aansporingen voor de paus te bidden en het plein kalm te verlaten. De dames uit 's-Heerenhoek zijn ontdaan; enkelen huilen. Chauffeur Akkermans loodst zijn gezelschap zo snel dat kan naar de bus en brengt de Nederlanders naar het hotel. Ze zijn die avond niet meer de deur uitgeweest. Het bezoek aan Rome was de laatste buitenlandse reis van Sie ne van 't Westeinde. „Ik vond dat ik wel genoeg had beleefd." Het korte contact met Johannes Paulus II heeft bij haar geen bijzondere gevoelens jegens de Heilige Vader opgewekt. Ze moet bekennen dat ze hem met het oog op zijn al jaren ver slechterende gezondheid niet bijzonder in haar gebeden heeft herdacht. Ze vindt het wel opmerkelijk dat de paus de pleger van de aanslag in de gevangenis heeft opgezocht en hem ver giffenis heeft geschonken. „Ik weet niet of ik dat zou hebben gedaan." Siene van 't Westeinde, nu 88 jaar foto Willem Mieras 1920 - 2005

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7