Extra geld voor hulp in Darfoer PZC Laurentien maakt indruk in Kopenhagen Rebellen vallen Abu Graib-gevangenis aan VN-troepen doden rebellen in Congo Syrië belooft vertrek voor eind april van troepen in Libanon Opec verhoogt in mei opnieuw olieproductie Minister Van Ardenne: nog steeds geweld rond vluchtelingenkampen Partij Mugabe haalt tweederde meerderheid Gijzeling in Duitse gevangenis Bloedbad in kerk Stuttgart Sibolga stroomt vol vluchtelingen Akajev weg als president Kirgizië Krant: Camilla prinses van Wales Zeehondenjager zit SP'er achterna Franse politie onderschept Semtex Bomaanslagen in Thailand maandag 4 april 2005 door Hans Jacobs KOPENHAGEN - Prinses Lau- rentien heelt gistermiddag in Kopenhagen een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor de be strijding van analfabetisme. „In de westerse wereld is tien tot twintig procent van de bevol king ongeletterd. Vinden we dat aanvaardbaar? Zijn dat slechts l statistische getallen of hebben we het besef dat achter elk cij fer een mens schuilt. Een per soon die zich schaamt voor zijn handicap, die hem de kans op een beter leven ontneemt?", vroeg ze haar gehoor in het stad huis van de Deense hoofdstad. De strijd tegen analfabetisme moet hoog op de politieke agen da worden gezet en de aandacht voor dit enorme probleem mag niet verminderen, betoogde de prinses. Haar woorden vielen in vrucht bare aarde omdat de binnen plaats van het stadhuis was ge vuld met mede-activisten, van Harry Belafonte en Isabel Allen- de tot de Deense kroonprinses Mary en Roger Moore. Allen zijn ere-ambassadeur van het Hans Christian Andersen-jaar, dat het afgelopen weekeinde op de 200ste verjaardag van de schrijver-verteller van start ging. „De sprookjes en verhalen van Andersen zijn een middel om kinderen voor lezen te inte resseren", aldus de Chileense schrijfster Allende. Belangrijk onderdeel van de festiviteiten is dan ook het ABC Fonds, dat geld ophaalt om in de hele we reld alfabetiseringsprogram ma's te ondersteunen. „Ander sen zelf leerde pas op zijn zeven tiende goed lezen en schrijven. Hij kreeg een tweede kans en zie waartoe dat leidde. Dat gun je toch iedereen", verklaarde prin ses Laurentien haar betrokken heid. „De schaamte moet verdwijnen, het taboe moet worden doorbro ken", aldus de prinses, die in De nemarken samen met echtge noot prins Constantijn de uit bundige start van het Ander sen-jaar meevierde. GPD jj. door Bouke Bergsma KHARTOEM - Nederland stelt 30 miljoen euro beschikbaar voor noodhulp in de vluchtelin genkampen in de West-Soedane- se regio Darfoer. Dat heeft mi- nister Van Ardenne (Ontwikke- lingssamenwerking) gisteren ge- i meld vanuit de Soedanese hoofd stad Khartoem. I Van Ardenne bezocht zaterdag een aantal vluchtelingenkam- pen in Darfoer. S- Het geld gaat via organisaties |- als Unicef en het Wereldvoedsel- L, programma WFP naar de vluch- i telingen in de kampen. De situa tie in Darfoer gaat volgens Van Ardenne voorzichtig de goede P kant op, maar is nog steeds 'zeer !- zorgwekkend' door gebrek aan water, voedsel en gezondheids- U zorg. Bovendien vindt er in en k rond de kampen nog veel ge- weid plaats. Zo worden vrou wen die vlak buiten de kampen op zoek gaan naar hout of water V nog geregeld aangevallen en ver- l' kracht. „We kunnen de mensen niet la- ten sterven van honger en dorst, j Een mensenleven in Darfoer is net zo belangrijk als in de tsuna- mi-gebieden", aldus Van Arden- r ne gisteren vanuit Khartoem. Ook de veiligheidssituatie voor de hulpverleners baart Van Ar- denne zorgen. Het aantal aanval- len op hulpverleners en kon- vooien met hulpgoederen neemt toe. Het is volgens de minister van belang dat de wereld meer doet om de nood in Darfoer te le- nigen. Ze spoort andere donor landen aan meer noodhulp te fi- HARARE - De politieke partij Zanu-PF van de omstreden Zim babwaanse heerser Robert Mu gabe heeft zich verzekerd van een tweederde meerderheid. j Dat bleek uit de zaterdag ver- schenen einduitslag van de don derdag gehouden parlementsver- kiezingen. De oppositie, die Mu- gabe heeft beschuldigd van j grootschalige fraude, heeft ge zegd de uitslag niet te accepte- I ren. Volgens de kiescommissie j heeft Zanu-PF 78 van de 120 verkiesbare zetels gewonnen. Door de tweederde meerderheid kan Mugabe de grondwet aan passen zonder nieuwe verkiezin gen te houden. De verwachting is dat de bejaarde dictator die mogelijkheid aangrijpt om zelf zijn opvolger te benoemen. De verwachting is dat Mugabe in 2008 aftreedt.. ANP/RTR/AFP nancieren. Nederland gaf dit jaar al 30 miljoen euro nood hulp voor Soedan, en vorig jaar in totaal 49 miljoen euro. Neder land heeft nog altijd 100 mil joen euro achter de hand voor de wederopbouw van het land. Maar dat geld komt pas vrij als er sprake is van een echt stabie le situatie in het land. Die boodschap zal Van Ardenne overbrengen in haar gesprekken met vice-president Taha en mi nister Ismael van Buitenlandse Zaken. Strafhof In Khartoem heerst onrust over het besluit van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties om het Internationaal Strafhof in Den Haag het recht te geven oorlogsmisdaden in Darfoer te vervolgen. Op een lijst van ver dachten van het Amerikaanse Congres staat onder meer vi ce-president Taha. Van Ardenne: „De Soedanese re gering vindt de resoluties van de Veiligheidsraad een streep door de rekening van het vredes proces. Ik vind het juist een on dersteuning. Er is in Soedan geen plaats voor straffeloosheid en mensen die oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid hebben gepleegd. Misdadi gers moeten gestraft worden en als de Soedanese regering het niet kan, moet de internationale gemeenschap het doen." De regering in Khartoem zou de Arabische Janjaweed-milities hebben gesteund bij hun opera ties in Darfoer. De Janjaweed worden verantwoordelijk gehou den voor verkrachting en moord onder de lokale bevolking en verwoesting van hun dorpen. De afgelopen achttien maanden stierven door geweld in Darfoer naai- schatting 180.000 mensen en zijn naar schatting van de VN 2,4 miljoen anderen uit hun huizen verdreven. ANP BAGDAD - Een jonge Irakees houdt een vernielde helm omhoog bij het wrak van een van de twee bom auto's waarmee gisteren aanslagen werden gepleegd op de Abu Graib gevangenis bij Bagdad.Bij de aanval door opstandelingen op de beruchte gevangenis raak ten 44 Amerikaanse militairen gewond, alsmede twaalf Iraakse gevangenen. Een van de aanvallers zou zijn gedood. De aanval is opgeëist door de Iraakse afdeling van de terreurbeweging Al Qaeda. Veertig tot zestig op standelingen vielen de gevangenis na het invallen van de duisternis aan. Korte tijd later ontploften vlak bij de gevangenis twee autobommen, net toen Amerikaan se soldaten bezig waren om hun gewonden te verzor gen. Bij de aanval gebruikten de aanvallers raketwerpers, mortieren en geweren. Het vuurgevecht duurde ruim een uur. Het Iraakse parlement koos gisteren de soen niet Hajem al Hassani tot voorzitter van het nieuwe parlement. Daarmee komt mogelijk een eind aan de politieke impasse die de vorming van een nieuwe rege ring al twee maanden heeft opgehouden. Een sjiïet en een Koerd werden aangewezen tot ondervoorzitters. foto Ali Jasim/RTR van onze redactie buitenland KINSHASA - Militairen van de VN-vredesmacht in oostelijk Congo hebben zaterdag zeker 38 opstandelingen gedood. De hon derden blauwhelmen, afkomstig uit Zuid-Afrika, Pakistan en Bangladesh, voerden met steun van gevechtshelikopters een aan val uit op twee militiekampen in de buurt van Bunia. Vrijdag liep het VN-ultimatum af aan de milities om zich vrij- NAUMBURG - Twee gevange nen in de Duitse stad Naum- burg hebben gisteren drie mede werkers van een strafgevange nis in gijzeling genomen. Volgens de politie zitten de twee Duitse gedetineerden, 37 en 44 jaar oud, lange straffen uit en ei sen ze hun vrijlating in ruil voor die van de gegijzelden. Oor spronkelijk waren vier medewer- kers gegijzeld, maar één van hen heeft weten te ontsnappen. De inrichting was gisteravond door de politie omsingeld. DP A willig te ontwapenen. De opstan delingen hebben de laatste tijd in het Ituri-gebied honderden burgers gedood. De VN hebben nu 16.700 militai ren in Congo, waarmee dit de grootste vredesoperatie in de we reld is. De afgelopen maanden zijn de VN-troepen bekritiseerd omdat zij te weinig gedaan zou den hebben om de wreed optre dende milities onder controle te krijgen. De verandering in aanpak kwam nadat in februari negen VN-militairen uit Bangladesh in een hinderlaag waren gelokt en gedood door de rebellen. In de Ituri-provincie zijn sinds 1999 al meer dan zestigduizend mensen omgekomen door het ge weld en zeker'honderdduizend anderen zijn op de vlucht gesla gen. In enkele vluchtelingen kampen heerst een cholera-epi- demie. Er zijn naar schatting 15.000 op standelingen, waarvan iets meer dan de helft tot nog toe hun wa pens bij de VN hebben ingele verd. Maar volgens een VN-woordvoerder 'is het vrijwil lige ontwapeningsproces nu voorbij'. De militaire operaties tegen de opstandelingen zullen nu wor den opgevoerd. GPD/RTR STUTTGART - Reddingswerkers en politie zet ten de plaats af waar gisteren in Stuttgart een man met een samoeraizwaard insloeg op kerk gangers in een methodistische kerk. Een 43-jari- ge vrouw kwam om het leven en verscheidene mensen raakten gewond, van wie twee gister avond nog in levensgevaar verkeerden. „Afge houwen ledematen liggen verspreid door de kerk", aldus een politiewoordvoerder. In de kerk kwamen tientallen gelovigen, vooral Ta mils en Indiërs, samen om een dienst te houden. Onder hen waren vele kinderen. De 25-jarige dader stormde binnen en zwaaide met het zwaard om zich heen. Hij hiew onder meer een man een hand af, verwondde een ander in de nek en stak een vrouw mogelijk dodelijk in de hartstreek. De politie wist de man met pepperspray te over weldigen. De politie vermoedt dat het motief van de dader in de familiesfeer lag. Een poli tiek motief wordt uitgesloten. foto Bernd Weissbrod/EPA SIBOLGA - In de haven van de Indonesische stad Sibolga is vol gens de stichting Howu-Howu een 'absurde situatie' ontstaan, doordat tienduizenden vluchte lingen uit Nias de stad bevol ken. Tegelijkertijd staan in de haven van Sibolga ook tachtig vracht wagens met hulpgoederen te wachten op een boot naar het door de zeebeving getroffen ei land Nias. „In de stad zijn nu tienduizen den vluchtelingen en elke boot brengt meer mensen mee", stelt M. Bulölö gisteren. Hij is na mens de Nederlandse stichting in het rampgebied. „Zondagmor gen was weer een zware na schok en dan zie je het aantal vluchtelingen weer groeien. Maar hier is geen opvang, de mensen slapen op straat en er is te weinig voedsel." Helikoptercrash Zaterdag stortte op Nias een Australische marinehelikopter neer tijdens een hulpopera tie. Negen van de elf inzitten den hebben de crash niet over leefd. De helikopter crashte nabij de hoofdstad Gunung Sitoli. ANP MOSKOU - De Kirgizische president Askar Akajev die twee weken geleden uit zijn land werd verdreven, is giste ren afgetr.eden. Het ontslag volgde op onderhandelingen met Kirgizische parlementariërs in de Russische hoofd stad Moskou, waar de president naartoe was gevlucht. Met zijn aftreden maakt Akajev een einde aan de onzeker heid in het centraal-Aziatische land, meldde gisteren het Russische persbureau Interfax. ANP/AFP LONDEN - Camilla Parker Bowles krijgt als zij vrijdag trouwt met prins Charles de titel Princess of Wales, die het sterkst in verband wordt gebracht met wijlen prinses Diana. Dat meldde de Britse zondagskrant Sunday Ti mes. Parker Bowles krijgt alle titels die kroonprins Charles ook draagt of ze het nou wil of niet. Hoge regeringsfunc tionarissen zeggen dat alleen een wetswijziging door het parlement daar iets aan kan veranderen. De minister van Constitutionele Zaken Chris Leslie zal vandaag bevesti gen dat Parker Bowles alle titels krijgt, aldus de zondags krant. ANP/AFP CHARLOTTETOWN - Een zeehondenjager in het Canade se Charlottetown heeft zaterdag SP-Tweede Kamerlid Van Velzen met een mes bedreigd. „Hij zat met een mes achter me aan. Het was doodeng", zei Van Velzen, die hard moest rennen om te ontkomen. Ze is in Canada, waar deze week de jaarlijkse zeehonden- jacht is begonnen, om met eigen ogen te zien hoe die jacht er aan toe gaat. Van Velzen was op pad met actievoerders van Amerikaanse en Canadese dierenrechtenorganisaties en een Nederlandse medewerker van Bont voor Dieren. De jager verhinderde ruim drie kwartier lang dat de heli kopter waarin Van Velzen zou vertrekken, kon opstijgen. „Hij zwaaide met zijn mes in de lucht", aldus de SP'er. De piloot was bang dat de man geraakt zou worden door de rotor. De jager wil ons een proces aan doen, aldus de verontwaardigde Van Velzen.AIVP PARIJS - De Franse politie heeft ongeveer 100 kilo van het explosief Semtex gevonden in een vrachtwagen in de noordelijke stad Hazebrouck. Dat hebben de autoriteiten gisteren gemeld. De operatie had zaterdagavond plaats in het kader van een onderzoek naar de georganiseerde misdaad. De la ding explosieven was volgens bronnen bij de politie onder weg naar Parijs. Een onbekend aantal mensen is gearres teerd. ANP/AFP BANGKOK - Twee bommen zijn gisteren vrijwel gelijktij dig ontploft in het zuiden van Thailand. Een van de explosieven ontplofte op een vliegveld in Hat Yai. Daardoor viel één dode en raakten zeker tien mensen gewond. De andere bom ontplofte voor een supermarkt. Daar raak ten zeker dertig mensen gewond. ANP/AFP/RTR rijk, Rusland, de VN en een groot aantal Arabische landen sloten zich aan bij de eis. Assad liet vorige maand al we ten dat de Syrische troepen zouden worden teruggetrokken naar de Bekaa-vallei in het oosten van Libanon. De opposi tie vond dat niet ver genoeg gaan. Syrië heeft de afgelopen weken al twaalfduizend militairen uit Libanon naar Syrië teruggetrok ken. Ook sloot de Syrische in lichtingendienst twee weken ge leden haar kantoor in de Libane se hoofdstad Beiroet. Verkiezingen Als de resterende achtduizend soldaten daadwerkelijk vóór 30 'april het land verlaten, dan kun nen de Libanezen voor het eerst in decennia zonder bemoeienis van buitenaf naar de stembus. In mei zijn er algemene verkie zingen. Tot 2000 bezette Israel het zuiden van Libanon, terwijl de rest van het land nu al bijna dertig jaar wordt beheerst door de Syriërs. GPD door Harald Doornbos BEIROET - President Assad van Syrië heeft aangekondigd dat alle Syrische troepen vóór 30 april het buurland Libanon zullen hebben verlaten. Dat betreft niet alleen de regu liere eenheden maar ook alle le den van de Syrische geheime dienst. Assad liet dit gisteren weten aan de speciale VN-gezant voor het Midden Oosten, de Deen Ter- je Roed-Larsen, die de Syrische belofte later bevestigde. Hiermee lijkt de angel gehaald uit een hoog oplopend conflict tussen de Libanese oppositie aan de ene kant en de pro-Syri- sche regering en het Syrische re gime aan de andere kant. Na de moord op oud-premier Hariri op 14 februari eiste de oppositie de terugtrekking van alle 20.000 Syrische militairen en ge heim-agenten die toen nog in Li banon waren. Volgens de opposi tie was Syrië betrokken bij de aanslag op Hariri. De VS, Frank- KOEWEIT - Na de nieuwe records die de olieprijzen vorige week bereikten, heeft de Or ganisatie van Olie-Expor terende Landen (Opec) een verhoging van haar productie plafond in het vooruitzicht ge steld. De voorzitter van het oliekartel van elf landen, sjeik Ahmad Fa- hd al Sabah, zei in het weekein de ervan uit te gaan dat in mei 500.000 extra vaten per dag op de markt zullen komen. Dat zou een nieuw productieplafond van 28 miljoen vaten per dag beteke nen. Tijdens de laatste Opec-verga- dering in maart hadden de le den al besloten 500.000 vaten extra per dag naar boven te halen, waarmee het produc- tieplafond op 27,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag kwam. Het beoogde dempend effect op de olieprijzen bleef uit. De verhoging werd als te gering beschouwd en bovendien lag de werkelijke productie toen al hoger wegens de grote vraag van onder meer China en de Verenigde Staten. De Opec neemt momenteel ongeveer 40 procent van de wereldproductie voor haar rekening. De notering van Amerikaanse ruwe olie kwam wij dag op een record van 57,70 dollar per vat. Sjeik Ahmad zei rekening te houden met prijzen boven de 60 dollar als er niet voldoende olie op de markt komt. Aanjager De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs fungeerde vrijdag op de oliemarkten als aanjager door een studie te presenteren, waarin voor de komende jaren prijzen boven de 100 dollar als mogelijkheid in het vooruitzicht worden gesteld, AFP/DPA/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5