PZC Optimisme over pontje Perkpolder Kastelenbezit groter dan gedacht PZC Theater komt naar de Zonnebloem Hebbes! van'i Hoff Bernardusschool ziet sloop naderen Magere vangst voor Clingse hengelaars :15 Directeur stichting verwacht dat Hulst overstag zal gaan Aanhanger botst tegen personenauto NOG NIET UITGEVLOERD? koers! Woning in Kamperland in as Levensvragen in Vlissingen Bedreiging met samoeraizwaard Vlissinger gewond bij steekpartij Drukte op open dag Stromenweg maandag 4 april 2005 Hoor Ronald Verstraten TERNEUZEN - De stichting Rondje met een Pontje is aardig op de goede weg. Voorzitter c. van Liere verwacht dat het !.nog te realiseren fiets-voetveer 'Perkpolder-Hansweert deze zo- jmer deel zal uit maken van de toeristische veerdiensten. Liere, oud-burgemeester Sluis, sprak zaterdag tij- dens de open dag van projectont- F; wikkeling Zeeland in Terneu- „Er is weliswaar nog een agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hobbel te nemen," refereerde hij aan bezwaren die er nu nog zijn bij de gemeente Hulst. Hij ver wacht echter dat die in overleg met Terneuzen kunnen worden weggenomen, met name gelet op de toenemende samenwerking van de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. Namens het 'rondje' kreeg A. de Vries van rederij Denick een che que van 2500 euro van directeur J. Sips van Projectontwikkeling Zeeland. „Wij willen meer doen voor de omgeving, dan alleen het bouwen van huizen. Zorgen voor leefbaarheid is voor ons ook een stukje maatschappelij ke verantwoordelijkheid. Daar om ondersteunen we het project rondje met een pontje," lichtte Sips toe. Van Liere was daar blij mee. „Het is belangrijk dat het fiets- netwerk in Zeeland in stand kan worden gehouden. Geluk kig ondersteunt de provincie dat en zien ook de lager overhe den er het belang van in." Verbazing Het pontje vanuit Hoedekens- kerke was zaterdag speciaal voor de open dag van de project ontwikkeling ingezet. Van Liere stak de Schelde over reed vol verbazing door de wijk Othe- ne-Zuid. Daar worden in de ko mende acht tot tien jaar 1200 woningen gebouwd. Een deel, in de noord-westhoek is al klaar en wordt al bewoond. „Aan de overkant van de Schelde wordt vaak gesproken over de negatie ve spiraal waarin Zeeuws- Vla anderen zich zou bevinden. Maar hier wordt aan de toe komst gewerkt. Ik sta ervan te kijken, wat hier in korte tijd is gerealiseerd," aldus Van Liere. Sips toonde zich intussen tevre den over de opkomst. „Ondanks het mooie weer, liep het vanmor gen storm," zei hij. De belang stellenden konden niet alleen kennis nemen van eerder gepre senteerde woningen, maar ook van een nieuw, geschakeld type. Hoofd verkoop J.van de Walle vertelde dat er inmiddels al 150 woningen zijn verkocht, de meeste in de eerste bouwfase. Op woningen in de tweede fase, waarvan de bouw binnenkort be gint, zijn tientallen opties. AXEL - Gregcyiuscentrum 13.30 uur: 1 Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Beweging 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Hei- ,-ke, 13.15 uur: Koersbal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Bad- !v minton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten en kaarten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Kaartjes maken, Algemeen Bestuur SWO; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, computeren, yoga; 15.00 uur: Muziek Oud Hulst; 19.00 uur: Schrijfcursus; KAPELLEBRUG - Kapel van Onze lieve Vrouw ter Eecken, 19.00 uur: Eucharis- 1 tieviering voor de vrede; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal; Kerk- laan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeen- komst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country line dansen voor ge- 1 vorderden; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bin- '.go; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.00 uur: Overleg ouderensoos; 9.30 uur: Bil- jartles, 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Jeugdtoneel; 19.30 uur: Bij eenkomst Lotus; 20.00 uur: Bijeen komst peuterspeelzaal; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers- bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 118.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dansen voor be ginners; 20.30 uur: Country line dansen voor gevorderden; Rivierenhuis, 16.00 f uur: Bijeenkomst jeugd postzegelvereni ging Zeeuws - Vlaanderen; 19.30 uur: Bijeenkomst senioren postzegelvereni ging Zeeuws - Vlaanderen. WILHELMINADORP - Op de Langeweg in Wilhelminadorp is zaterdagmiddag rond vijf uur uur een personenauto tegen een losgeraakte aanhangwagen van een landbouwtractor gereden. Een 32-jarige man uit de ge meente Goes reed op zijn trac tor met daaraan gekoppeld twee aanhangwagens. De achterste aanhangwagen kwam op de lin kerzijde van de weg in botsing kwam met een tegemoetkomen de personenauto. Die werd bestuurd door een 20-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland. De bestuurder en een 19-jarige inzittende wer den voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. A. van Leeuwen (midden) wordt samen met de andere Zonnebloemgasten met een busje naar 't Meulengat gebracht voor de musical. foto Peter Nicolai door Gino van den Broecke SLUISKIL - Taxibusjes reden af en aan bij 't Meulengat in Sluiskil, zaterdag middag. De vele vrijwilligers dirigeer den vanuit de busjes de 250 Zonne bloemgasten uit de hele regio Kanaalzo ne de zaal in van het gemeenschapscen trum voor het muzikale toneelstuk 'On verwacht Weerzien'. Dit stuk werd spe ciaal voor hen opgevoerd door onder an dere de bekende musicalsterren Henk Poort en Lucie de Lange. Rolstoelers, ouderen met rollators en an dere hulpbehoevende gasten werden naar hun plaatsen geleid om te genieten van een toneelstuk met een hoog 'mee- zinggehalte'. De afdelingen van de Zon nebloem Axel, Sas van Gent en Terneu- zèn zorgden in Sluiskil ervoor, dat hun gasten een feestelijke middag beleef den. De gasten zijn veelal langdurig li chamelijk zieken, lichamelijk gehandi capten en hulpbehoevende ouderen voor wie persoonlijk contact en deelna me aan het maatschappelijk leven niet vanzelfsprekend is. „Het is gewoon schitterend om te doen. Veel van deze mensen kunnen niet meer naar een theater, terwijl ze dat wel zou den willen. Wij bieden ze op deze ma nier wel de mogelijkheid en dat is erg mooi om te doen. We spelen 80 shows door het hele land en we hopen dat de mensen ervan genieten", zei Henk Poort net voordat hij het toneel opstap te in de bomvolle zaal van 't Meulengat. En genieten deden ze inderdaad. Het toneelstuk speelde zich af op een Zuid-Franse camping en tijdens'de voorstelling passeerden vele bekende Nederlandstalige krakers de revue. De 250 gasten, 25 vrijwilligers en de ver- zorgingsgroep klapten en zongen mee met onder meer Als ik ooit eens rijk was, Koffie, koffie, lekker bakkie koffie, een vrijgezel en Ik krijg een heel apart gevoel van binnen. Regelmatig kregen Henk Poort, Lucie de Lange, Alma Nie- to, Arie Cupé en Dick Rienstra de la chers in de zaal op hun hand. Ook de heer A. van Leeuwen uit Axel zat zicht baar te genieten in zijn rolstoel. Onvergetelijk „Ik zit al dertien jaar bij de Zonne bloem en heb het prima naar de zin. De activiteiten zijn altijd weer een onverge telijke ervaring. Ik kan vanwege een on geluk niet meer lopen en dankzij de goe de zorgen van de vrijwilligers van de Zonnebloem kan ik toch van dergelijke dingen genieten. Anders kom je hele maal nergens meer en dan is dit toch schitterend hoor." Ook mevrouw R. Ekkerbus uit Sas van Gent genoot van het optreden in het ge meenschapscentrum. „Ik zie wel graag toneel en die Henk Poort hoor ik ook erg graag zingen. Ik vind het dan ook een prachtig stuk tot nu toe." - De helpers van de Zonnebloem zorgden er in de pauze voor, dat er voor iedereen drinken was en een plak cake. Aan het einde van de voorstellingen viel een oorverdovend applaus de musical sterren ten deel. De vijf hoofdrolspelers kregen uit handen van vijf leden van de Zonnebloem een mosselpan met diverse Zeeuwse streekprodukten overhandigd, die ze met plezier in ontvangst namen. Daarna konden de vrijwilligers weer volop aan de bak. Alle gasten moesten naar de uitgang worden gedirigeerd om de reis huiswaarts te maken. Jaar van het kasteel vraagt aandacht voor historische gebouwen en resten door Melita Lantinq RENESSE - Zeeland heeft veel meer kastelen en buitenplaatsen dan het zelf beseft. Dat stelt di recteur J. Kylstra van de Neder landse kastelen stichting. „In Zeeland zijn in totaal 205 kaste len of buitenplaatsen. Dat kan zijn bovengronds - als gebouw of ruïne - of als archeologische resten ondergronds." Kylstra stelt dat dit aantal nog kan groeien omdat het onder zoek naar Zeeuwse kastelen en buitenplaatsen nog niet is afge rond. „Vooral, in Zeeuws-Vlaan- deren moet nog veel onderzoek worden verricht. Het kan zijn dat een bepaalde boerderij nu nog niet erkend wordt als bui tenplaats. Ik pleit daarom voor veel onderzoek naar de historie want als je een waarde niet er kent of herkent kan het maar zo zijn dat waardevolle zaken ver dwijnen bij bijvoorbeeld een ver bouwing." Zeeland bezit nu 30 door het Rijk beschermde bui tenplaatsen en kastelen. De geschiedenis leert dat Zee land ooit bezaaid is geweest met kastelen en buitenplaatsen. Door onder meer oorlogen en watersnoden zijn vele kastelen en buitenplaatsen verdwenen. In de hoogtijdagen (17e en 18e eeuw) moeten er op Walcheren ongeveer 150 geweest zijn. Na het wegvallen van de West Indische Compagnie raakten veel van die buitenplaatsen in verval en uiteindelijk verdween 80 procent. „Ook in onze tijd is er niet altijd goed omgespron gen met de Zeeuwse kastelen en buitenplaatsen", zegt Kylstra. „Leegstand, sloop en verval ko men in de twintigste eeuw regel matig voor. De resten van kas teel Iierkenstein op Schouwen bijvoorbeeld, werden in 1957 on der geschoffeld in het kader van een herverkaveling." Volgens Kylstra is het daarom van groot belang dat het onderzoek verder gaat en dat alle onbekende kas telen en kasteelterreinen wor den beschreven. „Daardoor zal het minder gemakkelijk worden om bestemmingsplannen, bouw plannen en planologische veran deringen zomaar door te laten gaan." Tentenkamp Kylstra hield haar pleidooi tij dens de Zeeuwse opening van het Jaar van het Kasteel, afgelo pen zaterdag in Slot Moermond in Renesse. Daar herleefde de af gelopen twee dagen de geschie denis in het tentenkamp van de Compagnie van Cranenborgh en de Hertogen van Brabant. Op de drukbezochte manifestatie kon het publiek kennismaken met (Advertentie) Advertentie hies WONINGINRICHTING Molendijk 15 - HOEK - Tel. 0115 - 441235 HogeschooljJj^Zeeland MORGEN INFO AVOND I het dagelijkse leven in de Mid deleeuwen. Tijdens het Jaar van het Kasteel wordt landelijk de aandacht ge vestigd op het belang van het be schermen van de historische ge bouwen. „Ze lijken zo sterk, maar ze zijn heel kwetsbaar." Het jaar van het Kasteel wordt in Zeeland gevierd met tal van activiteiten. Op vier zomeravon den worden rondleidingen ge houden langs de buitenplaatsen in Schuddebeurs, maar ook naar buitenplaatsen op Walche ren en Zuid-Beveland worden excursies georganiseerd. De ge schiedenis herleeft tijdens de landelijke fietsdag in de Zak van Zuid-Beveland waar de Compagnie van Cranenburgh wederom zijn tenten opslaat en in verschillende musea zijn ten toonstellingen. Meer informatie over het programma is te vinden op www.scez.nl KAMPERLAND - Een woning aan de Veerweg in Kam perland is zaterdagochtend door brand verwoest. Nie mand raakte gewond. Buurtbewoners hadden om rond elf uur rook uit het dak zien komen. Toen de brandweer arri veerde, stond de woning al in lichterlaaie. De bewoners waren niet thuis. Volgens officier van dienst R. Corbijn is het vuur vrijwel zeker op de bovenverdieping ontstaan. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk, de politie stelt een technisch onderzoek in. De brandweer was ter plaatse met twee tankautospuiten van Kamperland en Kortgene/Colijnsplaat en kreeg assistentie van de ladder wagen uit Middelburg. Het vuur was rond kwart over twaalf onder controle. Door de bluswerkzaamheden zijn de Oost- en Westhavendijk enige tijd gestremd geweest. VLISSINGEN - Kent u een gevoel van schuld? Wat is uw diepst gewortelde angst? Acht van deze levensvragen han gen kriskras door de Vlissingse binnenstad. Ze maken deel uit van het kunstproject '35 jaar De Piek'. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van kunst—en poppodium De Piek, zijn kunstenaars gevraagd te expose ren in de stad. Een van de deelnemers is Machteld van dei- Wijst die de levensvragen heeft gemaakt onder de noemer 'Interview met de stad'. De vragen moeten er voor zorgen dat mensen even stilstaan bij het leven. Dat ze nadenken over belangrijke kwesties en dat ze erover met elkaar in gesprek gaan. Op de kunstwerken staat een verwijzing naar de website van De Piek. Mensen kunnen daar hun antwoord geven op de acht vragen. SLUIS - Een 41-jarige inwoner van Sluis is vrijdagavond aangehouden omdat hij een vrouw uit dezelfde plaats zou hebben bedreigd met een samoerai-zwaard. Dat werd hem afgepakt door de politie en de man werd opgesloten. Problemen in de relationale sfeer zouden ten grondslag liggen aan de bedreiging. VLISSINGEN - Een 57-jarige Vlissinger is vrijdagavond op de Paauwenburgweg in Vlissingen gewond geraakt bij een steekpartij. De politie heeft twee verdachten, Vlissin- gers van 18 en 23 jaar oud, aangehouden. Zij zijn ingeslo ten en werden het hele weekeinde verhoord. De steekpar tij vond plaats omstreeks zes uur. Wat precies gebeurde en wat de aanleiding was, wordt nog onderzocht. Het slachtoffer is na het incident naar het ziekenhuis in Vlis singen gebracht. Wat zijn verwondingen warén, kon de politie niet zeggen. Wel zei ze dat het met de man weer re delijk gaat. Hij is gisteren uit het ziekenhuis is ontslagên. MIDDELBURG - De open dag van de nieuwe brandweer- en ambulancekazerne aan de Stromenweg in Middelburg heeft zaterdag, naar schatting van de brandweercomman dant tussen de 8000 en 10.000 bezoekers opgeleverd. Er waren onder meer demonstraties van brandbestrijding, hulpverlening en waterongevallen te zien. Vandaag wordt de post aan de Stromenweg officieel geopend. door Jean-Lou de Gucht CLINGE - Slopers gaan over een maand aan de slag met de oude Bernardusschool in Clin- ge. Dat is de verwachting van di recteur E. Kolkhuis Tanke van projectontwikkelaar Plano- form. De gemeente Hulst heeft een sloopvergunning verleend voor het leegstaande pand en daar is één bezwaar tegen ingediend. Kolkhuis Tanke denkt dat daar binnen een maand een oplossing voor is. Een archeologisch onder zoek zoals bij het project Onder de Toren in Hulst is in Clinge niet van toepassing. Vier gegadigden werden in maart 2003 uitgenodigd deel te nemen aan de prijsvraag voor de herontwikkeling van de plek van de voormalige Bernardus school aan de 's-Gravenstraat in Clinge. Twee deelnemers zon den een ontwerp in, te weten Bax Wolters Vastgoedontwikke ling en Planoform. De laatste 1 won. Het gebouw bestaat uit twaalf I appartementen waarvan de helft in de huursector. Plano form heeft de huurappartemen- ten verkocht aan AVV Beheer uit Middelburg. Planoform blijft de ontwikkelaar van .het j project. In de exploitatie-overeenkomst tussen Planoform en AW Be heer is de garantie opgenomen van een huurprijs van maximaal zeshonderd euro per maand. De oude Bernardusschool in de 's-Gravenstraat staat sinds enke- le jaren leeg. Eind 2001 nam de basisschool haar intrek in het j nieuwe gebouw aan de Julia- nastraat in Clinge. (Advertentie) www.autovermeulen.nl door Edy de Witte CLINGE - In het kader van het zestigjarig bestaan zette de vis club de Clingse Hengelaars za terdag zo'n 550 kilo forel uit op drie visputten. De leden moch ten vanaf het middaguur met één hengel op de forel vissen. De vangst was aan het eind van de dag zeer mager. De hoogste score bedroeg vijf forellen. Voor secretaris C. Peeters van de vis vereniging was deze minimale vangst echter geen verrassing. „De forel hadden we 's morgens pas uitgezet. De vis moet eerst acclimatiseren. Bovendien wor den de vissen in de kwekerijen goed gevoed. Waarschijnlijk hadden ze nog geen trek in een (Advertentie) Meer weten? Surf naar www.HZ.nl jSele^eHe"hpf Hemelaar deaiër, Fournituren SPUISTRAAT 82 VLISSINGEN TEL /FAX 0118-413729 stukje aas. Normaal happen ze) nogal-gretig in op maden en kun staas. Ik ga ervan uit dat de ko mende twee weken wel alle fo-' rel aan de haak wordt geslagen.; Dan mag er ook weer met twee; of drie stokken gevist worden." De jubilerende club had voor de ze jubileumactiviteit flink in de buidel getast. Vanuit een kweke rij in Brussel werd voor ruin' 1600 euro forel aangevoerd. De ze werd uitgezet op de Zestig- voetkreek en de Witte Berger nabij Clinge en de Zandput ir Hulst. Naast de gewone fore, was ook nog ruim 50 kilo zalrrtfo- rel ingekocht. Aan de Witte Bergen zochter twintig voornamelijk jeugdigt vissers een stekje op. Bij de Zes-i tigvoetkreek gooiden ruim 8ÖTe den de hengel uit. Aan de Zand put zaten een dertigtal liefheb bers. Peeters zelf had ook een rusti; plaatsje ingenomen tussen he; riet aan de uitloop van de Zestig, voetkreek. De secretaris haald één forel binnen. Een tweed exemplaar hield hij niet aan d haak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47