Bureau ziet kansen gratis vervoer Cowboy houdt zijn wapen goed verborgen VERSCHOO Veel molens vangen onvoldoende wind Brandweerploegen komen voor verrassingen te staan zeeuwse almanak Oorlel Nieuw gebouw scouting in zicht Haventerrein dicht door brand Drie jongeren aangehouden Terneuzenaar mishandeld l Schoolkrant uit Hulst wint landelijke prijs Efficiëntere inzet en meer geldschieters zouden vrij reizen mogelijk maken Kartbaan opent seizoen met explosief feest Redactie: 0113-315649 A www.pzc.nl i E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 4 april 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Tuurlijk... de beste kleurenfoto's BKsvan uw geheugenkaart! RE Op de originele wijze op PRi Kodak Fotopapier! Alleen bij... OOSTBURG OOST-SOUBURG GOES VLISSINGEN MIDDELBURG ETTEN-LEUR TERNEUZEN HULST ZIERIKZEE door Rinus Antonisse GOES - Een groot aantal Zeeuw se molens kan onvoldoende vrij wind vangen. In de loop van de tijd is hun omgeving dichtge slibd met bebouwing en groen. Voor zeker 15 molens is de zoge naamde 'molenbiotoop' slecht tot bedenkelijk. Dit blijkt uit een overzicht van de toestand van de Zeeuwse mo lens per 1 maart. Van de drie res terende getijmolens (Sas van Gent, Goes, Middelburg) is de omgeving zo sterk veranderd, dat ze helemaal niet meer kun nen werken. Bij de molenbio toop gaat het naast vrije wind vang ook om voldoende zicht op de molens (belevingswaarde). Een dikke onvoldoende (bijna geheel ingebouwd, bomen te hoog en te dichtbij, midden in een nieuwbouwwijk) scoren de molens in onder meer Nieuwer- kerk, Zoutelande en Grijpsker- ke. Bedenkelijk is het gesteld met de molenomgeving in Retranche- ment, Kuitaart, Hulst, Eikerzee, Moriaanshoofd, Tholen, Middel burg (Seismolen), Hoedekensker- ke en Krabbendijke. De Vereni ging De Zeeuwse Molen pro beert met een werkgroep ruimte lijke ordening nog zoveel moge lijk de omgeving te beschermen tegen ongewenste bebouwing en te hoog opgaande beplanting. Groot probleem daarbij is dat de vereniging vaak in een laat stadium achter gemeentelijke plannen komt. Dikwijls is de wettelijke termijn om bezwaar aan te tekenen al (bijna) verlo pen. Nochtans is de vereniging niet ontevreden over de opstel ling van de (meeste) gemeenten en de bereidheid om plannen aan te passen. Het overzicht geeft aan dat in de provincie 83 complete en in complete molens wettelijk be schermd zijn; hiervan zijn er elf onttakeld en vier in restauratie. Daarnaast is nog een aantal on beschermde restanten van mo lens aanwezig. Met de technische toestand van bijna de helft van dit historisch erfgoed is het slecht gesteld: maar liefst 43 molens behoeven herstel. Het gaat om belangrijke reparaties (10 molens), beperkte restauratie (12 molens) en om vangrijke restauratie (21 mo lens). Bezorgd Slechts vier molens zijn momen teel in restauratie: Domburg, Zoutelande, Heinkenszand (De 5 Gebroeders) en Wemeldinge (Aeolus). De vereniging heeft een beleidsplan opgesteld, waar in gepleit wordt voor goed be heer en onderhoud, waardoor wordt voorkomen dat grote res tauraties moeten volgen op pe rioden van gebrekkig onder houd. De vereniging is bezorgd over het idee om gemeentelijke molens te verkopen en wil na drukkelijk uitdragen dat draaiende molens stad en land schap verlevendigen. De vereniging De Zeeuwse Mo len houdt vrijdag een ledenver gadering vanaf 19.30 uur in ho tel Terminus te Goes. Oud-bur gemeester A. Verbree van Rei- merswaal wordt voorgedragen als nieuwe voorzitter. Hij volgt J. Comelissen op. Het jokken van die Middel burgse kleuter begint de spui gaten uit te lopen. Een jaar ge leden biechtte hij nog onge vraagd op dat hij zijn. zusje had geslagen, nu geeft hij haar de schuld van dingen die ze nooit kan hebben gedaan. Zijn ouders braken zich het hoofd over een adequate aan pak. Ze dachten de oplossing gevonden te hebben in de brui ne oorlel. De eerstvolgende keer dat ze zeker waren dat hij zat te lie gen, zeiden ze tegen hem: „Jij jokt, want je oorlel wordt bruin." Onbewogen diende de kleuter hen van repliek: „Misschien heb ik wel te lang in de zon ge zeten!" WESTDORPE - De bouwaanvraag voor een nieuw scou- tinggebouw voor WeWeKaBo, de scouting van Westdor- pe, gaat na jaren van overleg deze week de deur uit. De scouting in Westdorpe vecht al jaren voor het plaatsen van een nieuw gebouw op de huidige lokatie. Het huidige lokaal 'Het Hjem' is dringend aan vernieuwing toe. „We hebben een goed en degelijk plan bij de gemeente Terneu- zen ingediend en die is daarover erg positief", aldus voor zitter M. Kindt van WeWeKaBo. Het enige probleem is dat op de locatie een artikel 19 van toepassing is, op dit moment mag niet gebouwd worden, omdat op die plek een groenbestemming rust. „De proce dure om daar wél te mogen bouwen duurt een jaar, maar we hopen uiteraard op een versnelde behandeling zodat we wellicht eerder met de boüw kunnen beginnen. We ho pen uiteindelijk in de zomer van 2006 ons nieuw gebouw kunnen openen", aldus Kindt. Binnenkort zullen ook de omwonenden van alle plannen op de hoogte worden ge bracht. De totale kosten van de nieuwbouw zijn 130.000 euro. De helft van het bedrag zal door de gemeente Ter- neuzen worden gesubsidieerd. De andere helft moet de scouting zelf ophoesten. WALSOORDEN - Aan de Havenstraat in Walsoorden is gistermorgen rond negen uur brand ontstaan in een schuur. Omdat het vermoeden bestond dat er asbest in het dak van de schuur zat, werd in opdracht van de brand weer het haventerrein voor publiek afgesloten. Dit duur de tot kwart over twee. De schuur brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is niet bekend. TERNEUZEN - In de Nieuwstraat in Temeuzen zijn gis terochtend rond vijf uur drie Temeuzenaren in de leeftijd van zestien tot en met 23 jaar aangehouden. Daar was een grote groep jongeren aanwezig die waar schijnlijk eerder betrokken was bij een opstootje. Toen de politie ter plaatse kwam en iedereen verzocht verder te lo pen of naar binnen te gaan, weigerden de drie Temeuze naren. Daarop werden ze aangehouden. Ook beledigden de mannen de aanwezige agenten. Na verhoor ze weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Een 58-jarige man uit Terneuzen is vrij dagavond door drie mannen mishandeld in zijn woning. Hij liep verwondingen op aan zijn gezicht en er werd hem een geldbedrag afhandig gemaakt. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. door Ronald Verstraten SLUIS - Gratis openbaar ver voer in Zeeuws-Vlaanderen maakt wellicht een goede kans. Om het te laten slagen, moeten geldmiddelen worden gecombi neerd, evenals verschillende vor men van openbaar vervoer. Met die mening neemt het Rijs- wijkse onderzoeksbureau NEA Transportonderzoek en -oplei ding alvast een voorschot op een nog uit te voeren onderzoek. Daartoe zou het algemeen be stuur van het Samenwerkings verband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen dan op dracht moeten geven. In de eerstvolgende vergadering van dat bestuur, op 11 april, -wordt een offerte van NEA be sproken om een eerste onder zoek te doen naar de mogelijkhe den van gratis openbaar vervoer in de gemeente Sluis, in samen hang met beide andere Zeeuws- Vlaamse gemeentes. Het doel daarvan zou zijn het openbaar Vervoer naar een hoger niveau te tillen, zonder dat dit extra geld kost. De offerte is opgesteld na een voorgesprek tussen Sluis en NEA. Het onderzoeksbureau stelt dat de kostenverlaging en toch tegelijk de kwaliteit verho gen, tegenstrijdig lijkt. Niette min zou dit doel bereikt kunnen worden door efficiciëntere inzet van openbaar vervoer en een combinatie van geldmiddelen. bedrag. DaardoQr kan dat geld veel eenvoudiger worden gecom bineerd met het geld dat een ge meente uitgeeft aan vervoer van gehandicapten en scholieren. Het NEA denkt dat door de com binatie van die doelgroepen met gratis openbaar vervoer, dit ver voer efficiënter kan, zonder kwa liteitsverlies. In de offerte wordt opgemerkt dat er in de gemeente Sluis veel onrendabele lijnen zijn en dat dit schadelijk is voor het imago van het openbaar vervoer. Men sen maker er geen gebruik van, omdat de kwaliteit te laag is en de prijs te hoog. Het openbaar vervoernetwerk moet daar beter worden afge stemd op de bezetting. Door dui delijker onderscheid te maken tussen verbindende en ontslui tende buslijnen, kan volgens het NEA de rentabiliteit worden ver hoogd. Bovendien stelt het bureau zich voor, dat ook andere partijen uit de samenleving kunnen mee betalen, wanneer ze profiteren van het gratis openbaar vervoer. De NS bijvoorbeeld, als het treinvervoer toeneemt, omdat er meer mensen naar hun stations komen. Ook ligt het volgens hen voor de hand, dat de provincie een extra duit in het zakje doet, wanneer door uitbreiding van het vervoer minder verkeers slachtoffers vallen. Het NEA heeft uitgerekend dat het vier tot zes weken nodig zal hebben voor het eerste onder zoek. Dat zou dan 11.875,00 euro moe ten kosten. Er worden een tus sen- en een eindrapport ge maakt. En zowel bij de start als bij de afronding wordt een presentatie gehouden. In het recente ver leden heeft vooral de Sluise PvdA-fractie zich sterk ge maakt voor gratis openbaar ve- voer. Vast bedrag Tot nu toe was de rijksbijdrage voor openbaar vervoer geba seerd op de opbrengsten uit het vervoer. Maar vanaf volgend jaar krijgt de provincie een vast HULST - De schoolkrant van het Reynaertcollege in Hulst heeft zaterdag de Schoolkrant Award 2005 voor 'beste vormge ving' gewonnen. Een vier maanden oude baby wordt al ingewijd in de cultuur van het wilde westen. foto Peter Nicolai De Schoolkrant Awards werden zaterdag uitgereikt op de Hoge school van Amsterdam. Enkele honderden schoolkranten deden mee aan de jaarlijkse verkie zing. De schoolkrant uit Hulst heeft sinds enige tijd een nieuwe lay-out. De krant wordt ge maakt door scholieren, de lay-out is in handen van havo-5 leerlinge Valerie van de Velde. „We gebruiken veel foto's en ik probeer het er zo professioneel mogelijk uit te laten zien", zegt zij- Van de Velde uit Hulst was ver rast door de prijs, maar had er stiekem toch een beetje op ge hoopt, „Alle schoolbladen lagen naast elkaar op een tafel. En ik dacht: die van mij ziet er het leukste uit." Naast de Award, kreeg de Huls ter schoolkrant ook nog de twee de prijs van het publiek. BRESKENS - Racen, drinken, praten en dansen waren afgelo pen weekeinde de ingrediënten van The Big Spring Xplosion bij kartbaan Breskens, een feest ter inluiding van het nieuwe kartsei- zoen Jongeren konden tegen geredu ceerd tarief hun rondjes rijden op de baan en de vier diskjoc keys Brinky, Yargo, Polycarnus en Jur draaiden in het café Pad- doek, naast de kartbaan. „We willen met dit soort feesten het karten op een leuke manier wat extra onder de aandacht bren gen", aldus Rob de Rijcke van Paddock. De Breskense kartbaan zal bin nenkort beginnen met de uitbrei ding van de hal en er zal er naast de huidige hal een stuk worden bijgebouwd. Volgens de Rijcke blijft het karten zich steeds verder ontwikkelen. „Bui ten de cafés is hier niet veel te beleven en daarom willen we de jongeren dergelijke activiteiten aanbieden." Op het openingsfeest kwamen zo'n tweehonderd jongeren af. door Edy de Witte CLINGE - Het terrein van de schietver eniging SV de Schutterij was gisteren weer het toneel van het Westernweekein- de. Met een zo breed mogelijk aanbod westemartikelen zoals kleding, schoei sel, hoeden, huiden en gebruiksvoorwer pen werd de sfeer van het wilde westen gecreëerd. Op deze jaarlijkse country- en western- beurs zijn kosten nog moeite gespaard om het de liefhebbers naar hun zin te ma ken. Dertig handelaren uit Nederland, België en Duitsland brengen hun spulle tjes aan de man. Enkele tientallen koop jesjagers maken ruim voor de opening van de beurs al hun opwachting op het terrein aan de Statenboomweg. „Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn", zegt L. van Meir uit het Belgische Eekeren. Net als de meeste andere bezoekers is hij aange stoken door de westernbacil. Van Meir beoefent de schietsport met een voorlaad- geweer. In 2002 behaalde hij in deze dis cipline de Belgische titel. Onder zijn met franjes afgewerkte lede ren ondervestje zit in een holster een re volver verborgen. „Het is meer voor de sier. De colt is niet meer gebruiksklaar. In België mag ik er zo mee over straat. Hier over de grens moet ik het wapen wel goed verborgen houden. Maar ik kan er geen vlieg mee kwaad doen." Van Meir verdiept zich in het leven van de cowboy. Hij gaat heel specifiek te werk. Alles moet tot in de kleinste de tails kloppen. Vandaag is hij vooral op zoek naar snuisterijen als zakhorloges, broches en onderdelen voor een geweer. Veel tijd heeft de westernfanaat niet. 's Middags moet hij zijn wapen weer la den voor een wedstrijd in Tielenheide. Handelaar D. Segers uit het Belgische Herentals trekt veel bekijks met zijn han del originele dameshoedjes uit de perio de 1880 tot 1920. Voor de vrouwen heeft hij ook sjaaltjes en onderhemden met au thentieke glazen of schelpen knoopjes. Naast de westernliefhebbers snuffelen ook countrydancers op de beurs rond. Voor het verfraaien van hun danskos- tuums zijn ze op zoek naar wat leuke heb bedingetjes. Voor hen telt meer het uiter lijk vertoon. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Een keu kenbrand en een ongeval met be knelling hebben 21 brandweer ploegen zaterdag in Kloosterzan- de voor de kiezen gekregen, bij de jaarlijkse Zeeuwse brand weerwedstrijden. De deelnemende ploegen, be staande uit een bevelvoerder en vijf manschappen, worden ge- toest in de klassen 'hoge druk' en 'technische hulpverlening'. Het korps van de brandweer Kloosterzande heeft de oefenin gen in en rondom de voormalige loods van aardappelhandel Rijk aan de Hulsterweg bedacht en voorbereid. Met vlammenbor- den, lichtslangen, knetterkasten en een disco-rookgenerator wordt de werkelijkheid nage bootst. „Rustig blijven, alles komt goed. We hebben de zaak vrij wel onder controle." De bevel voerder van het korps Schoon- dijke stelt de ijlings toegesnelde verwarde eigenaar van het pand waar de keukenbrand is uitge broken gerust. De eigenaar speelt zijn rol met verve. Ook lo tusslachtoffers dragen hun steentje bij. „Deze situaties be naderen de werkelijkheid", zegt provinciaal wedstrijdleider A. van Oosten. „Na de melding begint de hulpverlening en je weet nooit wat je te wachten De brandweer van Schoondijke heeft net een slachtoffer uit het pand gehaald tijdens de wedstrijden in Kloosterzande. foto Peter Nicolai staat. De brandweerlieden wor den vaak geconfronteerd met pa nieksituaties en onverwachte wendingen." Zo krijgen de spuitgasten van de 112-ongevalmelding bij aan komst al een verrassing voor hun kiezen. Voor de loods waar in een slachtoffer met zijn been bekneld zit tussen twee metalen bakken, staat namelijk een wa gen met strobalen in vuur en vlam. Een collega van het be knelde slachtoffer heeft in pa niek een brander bij de wagen laten vallen. De toegesnelde post Borssele uit de gemeente Borsele richt zich allereerst op het veilig afschermen van de brand in de richting van het ob ject. Het risico om zelf niet inge sloten te raken, moet vermeden worden. Het slachtoffer wordt met hydraidisch materieel be vrijd. Zes juryleden volgen de bevelvoerder en zijn manschap pen op de voet. De veiligheid van spuitgasten en slachtoffers geniet prioriteit. Verdere beoor delingspunten zijn onder meer het rijgedrag van de chauffeur, de verkenning van het incident, het bedienen van de pomp en de taktische aanpak van de hulp verlening. Brandwonden Bij de keukenbrand wordt adem- luchtapparatuur gebruikt. Het vuur, ontstaan door een overver hitte frituurpan, is via de afzuig kap door het plafond heengesla gen. Onder dekking van een straal moet eerst het slachtoffer met brandwonden uit het pand gehaald worden. Om de vuur haard goed te traceren en te kun nen bestrijden, slopen de spuit gasten een stuk plafond uit de keuken. Jurylid J. de Nijs loopt na het klaren van de klus naar de bevelvoerder van het korps Schoondijke toe. Hij wisselt kort wat bevindingen uit. De Nijs: „De manschappen weten zelf wel hoe hun oefening verlo pen is. Daarnaast krijgen ze de juryrapporten. Hier kunnen ze dan weer verder mee gaan wer ken." In de klasse 'hoge druk' is het team van Oostburg eerste gewor den. De ploeg Borssele heeft het beste gepresteerd in de catego rie technische hulpverlening. De eerste drie van elke catego rie nemen in juni verder deel aan gewestelijke wedstrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45