PZC Goes sprokkelt parkeerplaatsen Meer kastelen dan gedacht B VERSCHOORE Veel molens vangen onvoldoende wind Project 1835+1 krijgt impuls met computer watersnoodmuseum Brand verwoest woning in Kamperland Man verzet zich bij aanhouding Gewonden bij aanrijding Auto over de kop op rotonde Oorlel Alternatieven voor ondernemers Kolveniershof en omgeving Motorrijder breekt been Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 4 april 2005 editie Bevelanden-Tholen Op de originele wijze op i Kodak Fotopapier! Alleen bij... GOES - Op de Troelstralaan in Goes is in de nacht van za terdag op zondag rond half drie een 46-jarige man uit de gemeente Goes aangehouden wegens agressief gedrag. Omstreeks kwart voor twee hadden agenten op de Markt in Goes de man al aangesproken, omdat hij met een glas bier op de openbare weg liep. Dit is verboden volgens de Algemene Plaatselijke Verordening. Enige tijd later trof fen ze hem, rijdend op een brommer, in het centrum van Goes. Omdat de agenten de man een blaastest wilden afnemen, wilden ze hem laten stoppen. De man gaf echter geen ge hoor aan het stopteken en wilde omdraaien. Hierop kwam de man ten val en werd daarop zo agressief, dat hij de agenten te lijf wilde gaan. Een van hen dreigde de man met het gebruik van pepperspray als hij niet zou meewer ken. Hierna kon de man overmeesterd worden. Hij is meegenomen naar het bureau, waar hij zijn woede nogmaals botvierde op een van de agenten. Hierdoor be landde hij in de cel. Hij heeft later nog een blaastest moe ten doen, waaruit bleek dat hij ruim driemaal de toegesta ne hoeveelheid drank had genuttigd. Tegen vijf uur is de man weer huiswaarts gestuurd met een rijverbod van acht uur. WILHELMINADORP - Op de Langeweg in Wilhelmina- dorp is zaterdagmiddag rond vijf uur uur een personen auto tegen een losgeraakte aanhangwagen van een land- bouwtractor gereden. Een 32-jarige man uit de gemeente Goes reed op zijn tractor met daarachter gekoppeld twee aanhangwagens. Van de achterste aanhangwagen brak vermoedelijk de koppeling af, waarna deze op de linkerzij de van de weg in botsing kwam met een tegemoetkomen de personenauto, bestuurd door een 20-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland. De bestuurder en een 19-jari- ge inzittende werden voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. HANSWEERT - Op de rotonde Boomdijk/Zeedijk/Werf- dijk in Hansweert heeft zaterdagochtend rond half twee een eenzijdig ongeval plaatsgevonden. Een 18-jarige inwo ner van de gemeente Reimerswaal was, onder invloed van alcohol, op de rotonde gereden en was daar over de kop geslagen. Een blaastest wees uit dat hij driemaal de toegestane hoe veelheid alchol had gedronken. Ook bleek dat de jonge man niet in het bezit van een rijbewijs was en dat hij de auto had meegenomen van een kennis zonder dat die er toestemming voor had gegeven. Hij raakte niet gewond maar de auto is geheel vernield. Er is proces verbaal opge maakt. door Rinus Antonisse GOES - Een groot aantal Zeeuw se molens kan onvoldoende vrij wind vangen. In de loop van de tijd is hun omgeving dichtge slibd met bebouwing en groen. Voor zeker 15 molens is de zoge naamde 'molenbiotoop' slecht tot bedenkelijk. Dit blijkt uit een overzicht van de toestand van de Zeeuwse mo lens per 1 maart. Van de drie res terende getijmolens (Sas van Gent, Goes, Middelburg) is de omgeving zo sterk veranderd, dat ze helemaal niet meer kun nen werken. Bij de molenbio toop gaat het naast vrije wind vang ook om voldoende zicht op de molens (belevingswaarde). Een dikke onvoldoende (bijna geheel ingebouwd, bomen te hoog en te dichtbij, midden in een nieuwbouwwijk) scoren de molens in onder meer Nieuwer- kerk, Zoutelande en Grijpsker- ke. Bedenkelijk is het gesteld met de molenomgeving in Retranche- ment, Kuitaart, Hulst, Eikerzee, Moriaanshoofd, Tholfen, Middel burg (Seismolen), Hoedekensker- ke en Krabbendijke. De Vereni ging De Zeeuwse Molen pro beert met een werkgroep ruimte lijke ordening nog zoveel moge lijk de omgeving te beschermen tegen ongewenste bebouwing en te hoog opgaande beplanting. Groot probleem daarbij is dat de vereniging vaak in een laat stadium achter gemeentelijke plannen komt. Dikwijls is de wettelijke termijn om bezwaar aan te tekenen al (bijna) verlo pen. Nochtans is de vereniging niet ontevreden over de opstel ling van de (meeste) gemeenten en de bereidheid om plannen aan te passen. Het overzicht geeft aan dat in de provincie 83 complete en in complete molens wettelijk be schermd zijn; hiervan zijn er elf onttakeld en vier in restauratie. Daarnaast is nog een aantal on beschermde restanten van mo lens aanwezig. Met de technische toestand van bijna de helft van dit historisch erfgoed is het slecht gesteld: maar liefst 43 molens behoeven herstel. Het gaat om belangrijke reparaties (10 molens), beperkte restauratie (12 molens) en om vangrijke restauratie (21 mo lens). Bezorgd Slechts vier molens zijn momen teel in restauratie: Domburg, Zoutelande, Heinkenszand (De 5 Gebroeders) en Wemeldinge (Aeolus). De vereniging heeft een beleidsplan opgesteld, waar in gepleit wordt voor goed be heer en onderhoud, waardoor wordt voorkomen dat grote res tauraties moeten volgen op pe rioden van gebrekkig onder houd. De vereniging is bezorgd over het idee om gemeentelijke molens te verkopen en wil na drukkelijk uitdragen dat draaiende molens stad en land schap verlevendigen. De vereniging De Zeeuwse Mo len houdt vrijdag een ledenver gadering vanaf 19.30 uur in ho tel Terminus te Goes. Oud-bur gemeester A. Verbree van Rei merswaal wordt voorgedragen als nieuwe voorzitter. Hij volgt J. Cornelissen op. zeeuwse almanak Het jokken van die Middel burgse kleuter begint de spui gaten uit te lopen. Een jaar ge leden biechtte hij nog onge vraagd op dat hij zijn zusje had geslagen, nu geeft hij haar de schuld van dingen die ze nooit kan hebben gedaan. Zijn ouders braken zich het hoofd over een adequate aan pak. Ze dachten de oplossing gevonden te hebben in de brui ne oorlel. De eerstvolgende keer dat ze zeker waren dat hij zat te lie gen, zeiden ze tegen hem: „Jij jokt, want je oorlel wordt bruin." Onbewogen diende de kleuter hen van repliek: „Misschien heb ik wel te lang in de zon ge zeten!" door Melita Lantinq OUWERKERK - Met de inge bruikname van de website 1835 1 in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk is het nieuwe sei zoen van start gegaan. Het pro ject 1835+1 gaat over de slacht offers van de watersnoodramp in 1953. In het Watersnoodmuseum is een computer geplaatst waar be zoekers de website kunnen raad plegen. Op de site kan iedereen herinneringen achterlaten aan een slachtoffer. „Dat kan van al les zijn", zegt Koert Davidse. Sa men met Roel Wouters heeft hij het project ontwikkeld. „Ik heb altijd gedacht aan kleine verha len. Herinneringen aan een ver jaardag, aan het werken op het land of van de school van vroe ger. Maar mensen kunnen na tuurlijk ook herinneringen ach terlaten aan de rampnacht. Al les is mogelijk." Sober De website is sober vormgege ven. Blauwe ondergrond en daarop 1835+1 lijnen met op ie dere lijn een naam van een slachtoffer. Het is een lange lijst die langzaam aan de lezer voor bij trekt. Sommige namen lich ten lichtblauw op. Daar heeft ie- mand een verhaal geplaatst, „Er zijn nu 58 verhalen. We hopen natuurlijk dat het er 1835 zullen worden", zegt Davidse. „We heb ben aan sommige verhalen fo to s toegevoegd, die we gevon den hebben bij het Zeeuws Do cumentatie Centrum", zegt Wou ters. „Er is bijvoorbeeld een ver haal dat iemand altijd speelde onder de toren van een dorp. Wij hebben de foto van die to ren bijgevoegd." Met de website willen Davidse en Wouters bereiken dat de ver halen achter de slachtoffers be waard worden. „Zodat namen personen wor den, en dat personen tastbare mensen worden." Om dat effect te versterken gaat het project verder dan een web site. In het tweede caisson bij het museum wordt met de nodi ge technische snufjes een stem- menproject gerealiseerd. „De be doeling is dat je naar een plek loopt en daar de naam van een slachtoffer hardop uitspreekt. Daarna hoor je vanuit een luid spreker iemand een verhaal ver tellen over dat slachtoffer." Voor het zover is, moeten echter de verhalen verzameld worden. „We zijn blij met de computer in het watersnoodmuseum. Men sen gaan daar al bewust naar toe en we hopen dat ze ook hun herinnering achter willen laten, het is een extra impuls voor het project." De website is te vin den op www.deramp.nl De seizoensstart leverde het mu seum watersnood 1953 nog een leuke financiële meevaller op. Gedeputeerde A. Poppelaars bracht voor het bestuur een che que mee van 14.500 euro voor de ontwikkeling van de uitbrei dingsplannen van het museum, waaronder de openstelling van het tweede caisson ten behoeve van het project 1835+1. Ook het derde en vierde caisson worden betrokken bij activiteiten van het museum. door Frank Balkenende GOES - Éénrichtingsverkeer op het Kolveniershof met behoud van tientallen parkeerplaatsen, parkeren op het grasveld aan de Ravelijn de Groene Jager en het terrein van de gesloopte labora- toriiunschool in West. Die alternatieven voor tijdelijke parkeerruimte onderzoekt de ge meente Goes om ondernemers aan de Kolveniershof, Wijn gaardstraat en Sint Adriaan- straat tevreden te stellen. Die vrezen voor klantenverlies en omzetdaling tijdens de herin richting van de Kolveniershof en Bleekveld. De grootste in greep vormt de bouw (eind dit jaar) van een vijf lagen (één on dergronds) tellende parkeergara ge op de grens van de twee plei nen. Omdat het overgrote deel van de parkeerplaatsen op Bleek veld en Kolveniershof tijdens de bouwwerkzaamheden verval len, wilde de gemeente de winke liers compenseren door een tijde lijk parkeereiland in de west- vest aan te leggen. Daarvoor be stond echter geen politieke meer derheid. Het parkeereiland was vooral bestemd voor de klanten van Al- bert Heijn, zodat die niet &1 te ver met hun winkelwagentje moeten rijden. Toen dat idee werd afgeschoten, bracht AH naar buiten elders in de stad een nieuwe supermarkt te willen bouwen. Ook is de supermarkt keten niet gecharmeerd van de parkeergarage, waarvoor de hui dige parkeerplaatsen op Kolve niershof en Bleekveld moeten verdwijnen. Het plan is nu tijde lijk een andere vestiging te be- trekken, waarbij een voormali ge garage aan de Westhavendijk in beeld is. De supermarkt aan de Kolveniershof wil AH omvor men tot een binnenstadswinkel, vooral bedoeld voor voetgan gers en fietsers. Door de manoeuvre van Albert Heijn vrezen andere onderne mers dat het aantal beloofde tij delijke parkeerplaatsen (hon derd) wordt teruggeschroefd. Zij dreigden recent met juridi sche stappen als de gemeente haar afspraken niet nakomt. Inmiddels is de commissie grondgebied bij de betrokken ondernemers langsgeweest. Vol gens woordvoerder L. Konings van de winkeliers aan de drie straten heeft dat overleg hun vrees een beetje weggenomen. „We hebben alternatieven aan gedragen en daar wordt serieus naar gekeken." Bomen Volgens raadslid H. Hoogerland (PvdA) lijkt éénrichtingsverkeer op de Kolveniershof, met be houd van vijftig parkeerplaat sen, te realiseren. Tijdelijk par keren op het grasveld aan de Ra velijn de Groene Jager ligt moei lijker. „Het schijnt dat de bo men er schade kunnen op lopen." Parkeren voor theater De My the, op een privéterrein aan de overkant en in de Rommerswa- lestraat in West (voormalige ROC-school) wordt eveneens on derzocht. „Het zijn nog maar ideeën, maar als je overal plaat sen sprokkelt kom je ook snel aan honderd." Wethouders C. Linssen (CDA, binnenstad) kijkt ook naar de Beestenmarkt en het tijdelijk toelaten van parkeerders in de Wijngaardstraat, die nu over dag autovrij is. „Daarbij onder zoeken we ook of we tijdelijk het belanghebbendenparkeren moeten verschuiven." HEINKENSZAND - Bij een een zijdig ongeval op de Sloeweg in Heinkenszand heeft gisteroch tend rond tien uur een 42-jarige motorrijder uit Goes zijn been gebroken. De motorrijder kwam uit de richting Goes en verloor de con trole over zijn voertuig waarna hij van zijn motor werd geslin gerd en in de struiken aan de kant van de weg belandde. De Goesenaar werd overgebracht naar het ziekenhuis. doorLucOgqel KAMPERLAND - Een woning aan de Veerweg in Kamperland is zaterdagoch tend compleet door brand verwoest. Er is niemand gewond geraakt. Buurtbewoners hadden om rond elf uur rook uit het dak zien komen. Toen de brandweer arriveerde, stond de woning al in lichterlaaie. De bewoners waren niet thuis. Volgens officier van dienst R. Corbijn is het vuur vrijwel zeker op de bovenverdieping ontstaan. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk, de poli tie stelt een technisch onderzoek in. De brandweer was ter plaatse met twee tankautospuiten van de groepen Kamper land en Kortgene/Colijnsplaat en kreeg assistentie van de ladderwagen uit Mid delburg. Het vuur was rond kwart over twaalf onder controle. Door de bluswerk zaamheden zijn de Oost- en Westhaven dijk enige tijd gestremd geweest. foto Willem Mieras Jaar lang aandacht voor historische gebouwen en resten door Melita Lantinq RENESSE - Zeeland heeft veel meer kastelen en buitenplaat sen dan het zelf beseft. Dat stelt directeur J. Kylstra van de Nederlandse kastelen stich ting. „In Zeeland zijn in totaal 205 kastelen of buitenplaatsen. Dat kan zijn bovengronds - als gebouw of ruïne - of als archeo logische resten ondergronds." Kylstra stelt dat dit aantal nog kan groeien omdat het onder zoek naar Zeeuwse kastelen en buitenplaatsen nog niet is afge- rond. „Vooral in Zeeuws- Vlaanderen moet nog veel on derzoek worden verricht. Het kan zijn dat een bepaalde boer derij nu nog niet erkend wordt als buitenplaats. Ik pleit daar om voor veel onderzoek naar de historie want als je een waarde niet erkent of herkent kan het maar zo zijn dat waar devolle zaken verdwijnen bij bijvoorbeeld een verbouwing." Zeeland bezit nu 30 door het Rijk beschei-mde buitenplaat sen en kastelen. De geschiedenis leert dat Zee land ooit bezaaid is geweest met kastelen en buitenplaat sen. Door onder meer oorlogen en watersnoden zijn vele kaste len en buitenplaatsen verdwe nen. In de hoogtijdagen (17e en 18e eeuw) moeten er op Wal cheren ongeveer 150 geweest zijn. Verval Na het wegvallen van de West Indische Compagnie raakten veel van die buitenplaatsen in verval en uiteindelijk ver- Bij Slot Moermond in Renesse herleefde de geschiedenis. In het tentenkamp van de Compagnie van Cranenborgh en de Hertogen van Brabant kon het publiek kennismaken met het dagelijkse leven in de Middeleeuwen. foto Marijke Folkertsma dween 80 procent. „Ook in on ze tijd is er niet altijd goed om gesprongen met de Zeeuwse kastelen en buitenplaatsen", zegt Kylstra. „Leegstand, sloop en verval komen in de twintigste eeuw regelmatig voor." Volgens Kylstra is het daarom van groot belang dat het onderzoek verder gaat en dat alle onbekende kastelen en kasteelterreinen worden be schreven. „Daardoor wordt het moeilijker om bestemmings plannen, bouwplannen en pla nologische veranderingen zo maar door te laten gaan." Kylstra hield haar pleidooi tij dens de Zeeuwse opening van het Jaar van het Kasteel, afge lopen zaterdag in Slot Moer mond in Renesse. Daar herleef de de afgelopen twee dagen de geschiedenis in het tenten kamp van de Compagnie van Cranenborgh en de Hertogen van Brabant. Op de drukbe zochte manifestatie kon het pu bliek kennismaken met het le ven in de Middeleeuwen. Tijdens het Jaar van het Kas teel wordt de aandacht geves tigd op het belang van het be- schermen van de historische ge bouwen. Het jaar van het Kas teel wordt in Zeeland gevierd met tal van activiteiten. Op vier zomeravonden worden rondleidingen gehouden langs de buitenplaatsen in Schudde- beurs, maar ook naar buiten plaatsen op Walcheren en Zuid-Beveland worden excur sies georganiseerd. De geschie denis heiieeft tijdens de lande lijke fietsdag in de Zak van Zuid-Beveland waar de Com pagnie van Cranenburgh we derom zijn tenten opslaat. Meer informatie is te vinden op www.scez.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33