Alonso wint op z'n Schumachers PZC PZC Federer kan ook terugknokken Christijan Albers verknoeit zijn eigen race Li Jiao helpt Boon aan extra ervaring Vlaanderens mooiste prooi voor Melchers Erik Eggens bijna terug bij wereldtop 25 Spanjaard leidt in formule-I-race in Bahrein van start tot finish Zege Van Grunsven in Düsseldorf Belg Sijmens wint Hel Mergelland GP Indurain voor Rodriguez Loonen kampioen 10 kilometer Toernooizege Yao Jie in Bangkok Alleen remises op NK dammen IAAF in beroep tegen vrijspraak Kim ciijsters maandag 4 april 2005 door Paul Zweverink BAHREIN - Teamchef Paul Stoddart weet hoe hij de kansen voor zijn Minarditeam moet in schatten. „Wij moeten proberen één of twee auto's naar het ein de te brengen. Finishen is onze enige doelstelling", zo formuleer de hij vooraf. Maar onze landgenoot Christij an Albers wil meer, misschien wel te veel. „We zitten dicht bij Jordan, het zou lachen zijn als we voor een Jordan zouden ein digen", zei hij voor de race. Wel licht met dat idee in zijn achter hoofd verknalde Albers zijn pri ma start met een nogal doldries te inhaalactie in één van de eer ste bochten. Hij wilde snel nog wat plekken winnen, koos een onmogelijk gat en knalde zijn voorvleugel stuk op de achter kant van David Coulthard. Dat betekende een snel en niet ge pland bezoek aan de pits om een nieuwe voorvleugel te halen. En daarmee uiteraard duidelijk heid over de positie, helemaal achteraan. Uiteindelijk voldeed de Neder lander aan de eisen van Stod dart, reed de race uit en eindig de als dertiende en laatste. Al bers zelf wilde niet van een fout weten. „Barrichello reed langs mij en sneed me wat en omdat David Coulthard achterlijk vroeg en hard in de remmen ging, kon ik hem niet meer ont wijken. Jammer, verder ging het best goed. Volgende keer nog be ter opletten maar." GPD door Paul Zweverink BAHREIN - Van kop tot staart. Fernando Alonso deed het als Michael Schumacher in zijn be tere dagen. Goed sturend, bere kenend rijdend en bovenal: in een solide auto op betrouwbare (Michelin-)banden. Twee weken geleden won de eens als te onstuimig gekarakte riseerde Spanjaard al op Se- pang, nu deed hij dat in de loei- hete zandbak van Bahrein nog eens dunnetjes over. En de Fer rari's? Die hadden toch hun gloednieuwe F2005? Jawel, maar het effect was desastreus. Schumacher ging eruit omdat de rode bolide weigerde, Rubens Barrichello reed steeds langza mer en werd negende, dus bui ten de punten. Rouwneus -Dus werkte de paniekactie van Ferrari, speciaal uit eerbied voor de overleden Paus Johan nes Paulus rijdend met een zwar te 'rouwneus', niet. Vooralsnog niet, want wat wel bleek: de gloednieuwe F2005 is snel ge noeg om competitief te zijn met de besten en dat zijn nu in eer ste instantie de Renaults, maar zeker ook de Toyota's en het op geleefde McLaren Mercedes. Maar het te snel brengen van de nieuwe auto na de flops in Mel bourne en Bahrein brengt risi co's met zich mee. Het risico dat nog niet alles goed doorbere kend is, dat de set-ups net nog niet op maat zijn. Weliswaar voelde de F2005 van Schuma cher tijdens de trainingsrondjes goed, maar de problemen bij Barrichello waren al een teken. 'Rubino' had voortdurende pro blemen met zijn versnellings- Fernando Alonso heeft de leiding genomen in de Grote Prijs van Bahrein en zal die niet meer afstaan. bak, er moesten zelfs wat nieu we motoronderdelen worden in gebouwd en de tweede Ferrari moest dan ook helemaal achter aan van start. De Oostenrijkse ex-coureur Ni- ki Lauda verwoordde het als volgt: „De snelheid bij de nieu we Ferrari's is er, dat was duide lijk toen Schumacher hard aan drong bij Alonso vanuit de start. Maar er is een risico en hoe groot dat risico is, bleek ge durende de race." Hij doelde op het uitvallen van Michael Schumacher toen er van alles blokkeerde in zijn boli de, van de baan raakte en even later moest opgeven, en het feit dat Barrichello buiten de pun ten zakte. Het ontging Fernando Alonso al lemaal. Hij voelt zich dit sei zoen zelfverzekerd en superieur in de Renault. Waar zijn team- maat Giancarlo Fisichella in de race met een probleem met de oliedruk moest uitvallen, kreeg de Spanjaard het niet al te moei lijk. „De auto is perfect, we we ten dat hij heel betrouwbaar is. Na mijn eerste pitsstop had ik een ruimere marge en kon ik wat conservatiever lijden. Dat was prettig, want in deze onge nadige hitte van 42 graden is het loodzwaar." Achter Alonso liet zijn team- maat van vorig jaar Jarno Trulli zien toch echt wel een hele race geconcentreerd te kunnen blij ven. Rijdend in de Toyota, twee de en vierde (Ralf Schumacher) in deze race, deed kleine Jarno foto Rainer Jensen/EPA het voortreffelijk. Kimi Raikko- nen stuurde zijn McLaren Mer cedes naar de derde podium plek, maar de Fin stond er als een boer met kiespijn bij. Over drie weken staat Imola op het programma. De achtertuin van Ferrari zogezegd. Ook dan zal alle belangstelling weer naar de intussen verbleekte rode bri gade uitgaan. GPD DUSSELDORF - Anky van Grunsven en haar toppaard Salinero behaalden zaterdag in Düsseldorf opnieuw een overwinning in de kwalificaties voor de wereldbeker. In de kür kwam de Nederlandse combinatie 84,325 punten. De Duitse Isabelle Werth eindigde op Satchmo als tweede met 80,700. Van de overige Nederlandse deelnemers werd Edward Gal (Gribaldi) zesde en Sven Rothenberger (Barclay n) ze vende. Gal plaatste zich voor de finale van de wereldbe ker die van 20-24 april in Las Vegas wordt gehouden. An ky van Grunsven en Salinero waren als titelhouders al van verzekerd van deelname aan de finale. Laurens van Lieren uit Schore was met Hexagons Ollright in Düsseldorf niet van de partij. Hij eindigde als 22e in de strijd om de wereldbeker. Voor Nederland gaan Anky van Grunsven, Edward Gal en Sven Rothenberger naar de fi nale in Las Vegas. ANP EIJSDEN - De Limburgse eendagskoers Hel van het Mer gelland heeft een zege opgeleverd voor de Belg Nico Sij mens. De renner van Landbouwkrediet won zaterdag de sprint van een groep van tien renners, onder wie de Nederlan ders Jos Lucassen en Laurens ten Dam. Deze selecte kop groep was uit een uitgedund peloton ontsnapt op veertig kilometer van de finish in Eijsden. De tweede plaats was voor de Duitser Stefan Schumacher, die evenals een week eerder in Rund um Köln net naast de zege greep. ANP ESTELLA - De Spaanse wielrenner Javier Pascual Rodri guez heeft zaterdag in zijn land de eendagsrit Grote Prijs Miguel Indurain gewonnen. Hij kwam na 191 kilometer solo over de streep in Estella. Zijn landgenoot Alejandro Valverde won op negen seconden de sprint van een achter volgende groep. Angel Vicioso, ook uit Spanje, legde be slag op de derde plaats. De Duitser Mathias Kessler, win naar van de vorige twee edities, werd deze keer zevende. ANP/AFP DRUNEN - Kristijna Loonen heeft zaterdag verrassend de nationale titel op de tien kilometer veroverd. Op de at letiekbaan van DAK in Drunen bleef ze favoriete Selma Borst ruim voor. Loonen liep de tien kilometer in 34 minu ten en 16,09 seconden. Bij de mannen, waar de nationale top afwezig was, zegevierde de A-junior Khalid Chouk- oud. De atleet van Sparta, die toestemming had gevraagd om bij de senioren mee te mogen lopen, liep de afstand in 30.12,06, goed voor uitzending later dit jaar naar de Euro pese jeugdkampioenschappen. ANP BANGKOK - De Nederlandse badmintonster Yao Jie heeft gisteren de Thaise Open in Bangkok op haar naam geschreven. De geboren Chinese versloeg in de finale de voor Duitsland uitkomende Xu Huaiwen in twee games: 11-6 en 11-7. Jie prolongeerde daarmee haar eindzege van 2004. ANP/AFP door Koen de Vries AARHUS/GOES - De Chinese tafeltennisster Li Jiao heeft er gisteren voor gezorgd dat het Nederlandse vrouwentafelten- nis een stukje verder uit het moe ras getrokken is. De 32-jarige in woonster van Heerhugowaard haalde brons op het EK in het Deense Aarhus. De laatste Ne derlandse vrouw die een medail le op het titeltoernooi haalde was Gerdie Keen. Zij won in 1994 zilver. Het mag dan zo zijn dat Li Jiao geen echte Nederlandse is, vol gens bondscoach Peter Boon zorgt ze wel voor een stille revo lutie in het vaderlandse tafelten nis. „Er is weer hoop", vindt hij. „Jiao stimuleert de andere mei den, Die zien weer mogelijkhe den. Ze kan er mede voor zorgen dat zij kiezen voor professioneel tafeltennis." Li Jiao, die vorig jaar een Nederlands paspoort kreeg, was in Aarhus voor alles en iedereen in een oranje trai ningspak een voorbeeld. Boon: SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Ze brengt ervaring, zorgt voor een positieve sfeer, brengt ka rakter in het team en zorgt voor goede resultaten. Het enige nega tieve was haar nederlaag in het landentoernooi tegen Oekraïne, waardoor we promotie mislie pen. Positief was dat ook ande ren partijen begonnen te win nen." Positief was ook haar reac tie na haar verloren halvefinale- partij (4-2). tegen de Oostenrijk se van Chines Liu Jia. De bron zen medaille schonk haar geen troost. „Er geldt maar een plaats en dat is de eerste." Als voorbereiding op het WK in Shanghai gaat ze naar China, waar ze tegen topspelers kan trainen. Het kan en moet een nog een stuk beter, vindt ze. Liu Jia won ook de finale. Ze liet de Roemeense Steff kansloos: 4-0. Bij de mannen won de Wit-Rus Vladimir Samsonov, die de 35-jarige Belg Saive met 4-1 ver sloeg. Ook Boon zelf leerde veel op het EK. Normaal gesproken zat hij alleen aan het begin van internationale toernooien langs het centrecourt, maar nu is hij tot op de laatste dag van de par tij. Boon moet Li Jiao ook tij dens de strijd om de medailles met raad en daad bij staan. „Jiao heeft zelf een grote in breng. Ze heeft veel ideeën over de tactiek. Ik zorg tussendoor voor aanvulling. Ik ben een stuk rustiger dan vroeger. Ik weet nu dat als ik nerveus ben, dat uit straalt naar anderen." Het con tract van Boon met de bond loopt volgende maand af, na het WK in China. Het is de bedoe ling dat daarna de samenwer king tot 2006 verlengd wordt, maar Boon heeft wel wat noten op zijn zang. Hij heeft een ver bintenis van twintig uur, maar is per saldo fulltime aan het werk. Daar moet wat hem be treft verandering in komen. GRONINGEN - De strijd om de nationale damtitel is gisteren in Groningen begonnen met louter remises. Titelverdediger Kees Thijssen kwam tegen Jos Stokkel niet ver der dan een onbeslist. Ook ande re favorieten als Rob Clerc, Gérard Jansen en Aleksandr Bal- jakin slaagden er niet in een winstpartij te boeken.AlVP Rafael Nadal bracht Roger Federer in Key Biscayne op de rand van een zeldzame nederlaag. foto Mare Serota/Reuters door Gertjan van Geen DEN HAAG/MIAMI - Dat Ro ger Federer geweldig kan tennis sen, weten we inmiddels wel. Dat hij zich ook kan terugknok ken uit geslagen positie, is iets Op het Masters Series-toernooi van Miami won hij gisteren de fi nale na een achterstand van 2-0 in sets en 4-1 in games tegen de Spaanse tiener Rafael Nadal: 2-6 6-7 7-6 6-3 en 6-1 Voor de derde keer in zijn loop baan wist de 23-jarige Federer een achterstand van 2-0 in sets ongedaan te maken. Dat lukte hem in 2000 op de US Open te gen de Nederlander Peter Wes- sels en in 2001 op Roland Gar ros tegen de Armeniër Sargis Sargsian. Daarna gebeurde dat niet meer, maar dat is logisch. Hoe vaak stond de Zwitser de laatste twee jaar immers met 2-0 in sets achter? In Miami leek Nadal hem de tweede nederlaag van dit tennisjaar toe te gaan brengen. De 18-jarige Span jaard won vorig jaar in Miami ook al van Federer, in hun eer ste en enige ontmoeting tot giste ren. Opnieuw leek Nadal geen set af te staan. Gekleed in broek tot kuithoog te, als iemand die net van het strand komt lopen, kwam Nadal heel dicht bij een stunt. Met 4-1 leidde hij in de derde set en liefst vijfmaal had de tiener de opslag van de Zwitserse tennis- lconing gebroken. Federer richt te zich alsnog op, won de derde set in de tiebreak en was daarna met 6-3 en 6-1 oppermachtig. Voor Nadal betekende het beha len van de finale in Miami wel zijn doorbraak in de tennistop. Al had hij vorig jaar al Andy Roddick geklopt tijdens de Da- viscup-finale in Sevilla. Nadal won vorig jaar het toernooi van Sopot en bleef tot de finale in Miami vijftien partijen zonder nederlaag. Voor het Amerikaan se hardcourttoernooi had de Spanjaard op gravel de hoofd prijs gepakt in het Braziliaanse Costa do Sauipe en het Mexi caanse Acapulco. In Miami be wees Nadal dat hij ook op een snellere ondergrond kan excelle- DEN HAAG/LONDEN - De we- reldatletiekbond (IAAF) is bij het Arbitragehof voor de Sport in beroep gegaan tegen de vrij spraak van de Griekse sprinters Costas Kenteris en Katarina Thanou. De twee hebben voorafgaand aan de Olympische Spelen in Athene drie dopingtests gemist. De Griekse atletiekbond besloot twee weken terug tot veler ver rassing het duo vrij te spreken. Volgens de bond waren Kenteris en Thanou het slachtoffer van incorrecte procedures. Kenteris en Thanou blijven geschorst tij dens het beroep van de IAAF te gen de Griekse bond. Als de IAAF het beroep.wint, zullen ze twee jaar worden geschorst. Bij de vrouwen won Kim Clus ters een week na haar zege in het toernooi van Indian Wells ook in Miami. De Belgische, net terug na een hardnekkige pols blessure, schreef het tweede Masters Series-toernooi op rij op haar naam door in de finale de Russische Maria Sjarapova te verslaan: 6-3 en 7-5. Het was haar 23e toernooizege. GPD door Alexander van Eenennaam MEERBEKE - Mirjam Mel- chers-Van Poppel wist gisteren niet wat er zich achter haar rug afspeelde, maar gelukkig hoefde ze zich daar ook niet mee bezig te houden. De kopvrouw van het Buitenpoort-Flexpoint Team won in Meerbeke in stijl de tweede editie van de Ronde van Vlaanderen voor vrouwen. Melchers hoefde vanaf de laat ste klim samen met haar ploeg en vluchtgenote Susanne Ljungskog slechts de juiste rou te te volgen. Een groot deel van de achtervolgende wielrensters slaagde daar niet in. In de laat ste kilometers werd een omvang rijke groep de verkeerde kant op gestuurd, waardoor die uit eindelijk zelfs vanaf de verkeer de kant de finish benaderde. Melchers zag dat niet, want zij was al meegenomen voor de hul diging. Ze demarreerde op de Muur van Geraardsbergen. „Ik dacht: laat ik maar gaan. An ders kan het tempo weer wat stil vallen en dan word je mis schien verrast door een aanval van een ander." Solo slechtte ze de Muur, waarna ze in haar oor tje hoorde dat Ljungskog zich ook had losgemaakt uit het pelo ton. Melchers hield iets in om de voormalig wereldkampioene te laten aansluiten, maar in de slot- meters rekende ze af met de Zweedse. Hoewel het pas de tweede vrouweneditie was van 'Vlaanderens Mooiste', roemde Melchers de ambiance. „Ook bij onze start, die apart was van de mannen, stond het publiek vijf tot zes rijen dik. Echt super, dit is wel een stap vooruit voor het vrouwenwielrennen. Ik heb Mil- aan-Sanremo ook eens gewon nen, maar deze telt ook, hoor." Melchers was vooral blij met het werk van haar team, dat de hele wedstrijd door attent reed. „We hebben het machtsblok van Nürnberg op de knieën gekre gen", doelde ze op de concurre rende ploeg. „En dat had nie mand verwacht." ANP door Hans Koenekoop ZOLDER - Zijn klasseringen in Zolder zijn hoopgevend. Motor crosser Erik Eggens bewees gist teren in de openingsronde van het wereldkampioenschap dat hij weer dicht tegen de wereld top zit. Een negende plek in de eerste manche en een zevende in de tweede leverden de Drent uitein delijk de zesde plaats op in de Grote Prijs van Vlaanderen in Zolder, zijn eerste GP in ruim anderhalf jaar. „Ik ben meer dan tevreden. Ik heb iets om op door te gaan." Eggens leek eind 2003 afgeschre ven voor topsport door aanhou dende rugklachten. Een zware hernia voedde de vrees van de vijfvoudig Nederlands kam pioen dat hij nooit meer op het allerhoogste niveau zou kunnen crossen. Het einde van een car rière, met als hoogtepunt een derde plaats in het WK van 2001, leek een feit. Hij reed in 2004 geen enkele Grand Prix meer. Totdat de 27-jarige Drent tot ieders verbazing aan het eind van het seizoen in de Motor cross der Naties startte. Samen met Mare de Reuver en Bas Ver hoeven veroverde hij voor de Ne derlandse ploeg verrassend een zilveren medaille. Eggens schreef zijn wederopstanding toe aan een keihard trainingsre giem. Door zware buik- en rug spiertrainingen had hij zijn lijf weer op gang gekregen en met veel duurlopen en mountainbi- ken de conditie op peil ge bracht. Eggens moet dit jaar de Neder landse eer in het wereldkampi oenschap hoog houden, aange zien Mare de Reuver door een zware knieblessure nog maan den uitgeschakeld is. De winst in de Grote Prijs van Vlaande ren ging naar de 19-jarige Zuid-Afrikaan Tyla Rattray. De KTM-rijder won beide manches in de lichte MX2-klasse. De Belg Cedric Melotte (Yamaha) werd twee keer tweede. De Fransman Sebastien Pourcel (Kawasaki) eindigde als derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25