PZC k /V i •mfcÊÈsÊÊÈË Blind berust in bijrol Ajax De zon schijnt volop voor zuinig PSV Van Bronckhorst redt punt voor Barcelona Niveau in Zeeland gaat omhoog Bayern en Schalke houden gelijke tred 2 Arie van Eijden nu kop van Jut 'F r '1r sen r Amsterdammers geven strijd om Champions League-plaats op Olympique Lyon koerst af op titel Brugge dicht bij kampioenschap Peter Wisgerhof langer bij NEC Nacompetitie dreigt voor RBC Newcastle United jaagt op Kuijt maandag 4 april 2005 HEERENVEEN - „Van Eijden go home, Arie rot op, Arie is de dief van Amsterdam." Spreekko ren als zweepslagen, uitgedeeld door de harde kern van de Ajax-supporters, bestemd voor Arie van Eijden. Niet alleen hou den de fans de directeur verant woordelijk voor de sportieve ma laise van het eerste elftal, ook zien zij hem als een ordinaire zakkenvuller, die zich verrijkt over de rug van de club. De commotie werd gevoed door berichten eind vorige week over het salaris van de 61-jarige di recteur. Terwijl Nederland te kampen heeft met forse financië le tegenvallers en een stagneren de economie, steeg het salaris van Van Eijden met liefst 63 pro cent ten opzichte van 2003. Dat concludeert de website Bestuurs- voorzitter.nl dat een overzicht geeft van de beloningen van top mannen bij beursgenoteerde on dernemingen. De totale belo ning van Van Eijden over het af gelopen jaar bedroeg 633.000 eu ro, over 2003 was dat nog 388.000 euro. Die wetenschap is bij de suppor ters in het verkeerde keelgat ge schoten. Temeer daar de sportie ve prestaties van Ajax ver ach terbleven bij het financiële resul taat van de beursgenoteerde on derneming. De supporters zien Van Eijden als de verantwoorde lijke voor het uitblijven van sportief succes en vermoeden dat hij de jaarrekeningen van de club belangrijker vindt dan de plaats op de ranglijst. Een ver moeden dat werd gevoed door een bizar aan- en verkoopbe leid. Vooral het vertrek van Zla- tan Ibrahimovic naar Juventus werd gezien als een keus voor geldelijk in plaats van sportief gewin. Zeker toen de komst van Kone (10 miljoen euro) niet door ging en voor een goedkoop alter natief, Charisteas (4 miljoen), werd gekozen. Vervolgens ver trokken Louis van Gaal en Ro nald Koeman - de sportieve be windslieden - en kreeg Van Eij den het helemaal alleen voor het zeggen. Hij is sinds 2000 in dienst van Ajax, en heeft de on derneming winstgevend ge maakt, onder andere door het verkopen van spelers als Van der Meijde, Chivu, de genoemde Ibrahimovic en Mido. GPD Wmmmmmmmmmmmmmm 5 vvri Heerenveen-verdediger Marcel Seip (links) brengt de stand op 1-1. De Ajax-defensie met doelman Hans Vonk (tweede van rechts) is verslagen. foto Koen Suyk/ANP door André Hooqeboom HEERENVEEN - Op acht wed strijden voor het einde van de competitie heeft Danny Blind het opgegeven. Een plaats in de voorronde van de Champions League acht de nieuwe trainer van Ajax na de 2-1-nederlaag te gen Heerenveen niet meer haal baar. Hij richt zich nu op een plaats in de Uefa Cup. Al was het alleen maar om de druk weg te halen bij zijn ploeg en zich te kunnen richten op volgend sei zoen. Ajax bleef deze competitie lang overeind door van week tot week te leven met soort crisisma nagement, waarmee zware roof bouw is gepleegd op de organisa tie in het team. Door het schui ven met spelers en posities om maar punten te kunnen behalen, is de samenhang volledig uit het elftal verdwenen. Dat bleek al bij het debuut van Blind tegen PSV en zaterdagavond tegen Heerenveen was het al niet veel beter. Individueel technisch staat Ajax nog wel z'n manne tje, maar de ploeg ontbeert li chaamskracht en samenhang. Daardoor is het zelfvertrouwen fragiel en berust het louter op toeval. Bovendien heeft Blind de laatste weken, rond de inter landsessies in Europa nauwe lijks kunnen trainen. Hij stond vorige week met vier man op het oefenveld bij de Arena. „De af gelopen veertien dagen heb ik precies één training met de volle dige selectie kunnen afwerken", mopperde Ajax' nieuwe man. Hij noemde het spel van zijn ploeg dramatisch, maar was daar niet door verrast. Hij had eigenlijk liever met een schone lei willen beginnen, en mis schien was dat achteraf ook be ter geweest. Nog altijd is Ajax in de greep van het crisismana gement en dat is een loden last voor een trainer die graag wil werken zoals hij zelf als voetbal ler onder Van Gaal werkte en daarmee grote successen boek te. Handdoek Na de nederlaag in Heerenveen besefte Blind dat het één niet meer samengaat met het ander en hij gooide nadrukkelijk de handdoek. „Als we hier gewon nen hadden, dan was het anders geweest. Nu gaan we zo gauw mogelijk een plaats in het Uefa Cup-toernooi veiligstellen. Zo dat ik eindelijk aan de toekomst kan werken." Ajax was zater dagavond slechts heel even par tij voor het al even stuurloze Heerenveen, dat ook nauwelijks in staat was een knappe aanval te componeren. Ajax was geha vend, maar dat was Heerenveen ook. Beide middenlinies moes ten in geïmproviseerde samen stelling opereren en Ajax kon daar het minst mee overweg. Omdat Van der Vaart (gebles seerd) en Sneijder (geschorst) ontbraken verschenen Lindgren en Pienaar in de basis, geflan keerd door de kersverse interna tional Maduro, die inmiddels is uitgegroeid tot een vaste waar de in het team. Tenminste, tot Galasek terugkomt. De rentree van de Tsjech is aanstaande, maar of hij zondag al tegen AZ zal spelen, acht Blind onwaar schijnlijk. Het was aandoenlijk te zien hoe de Ajacieden de tactische aan wijzingen van Blind probeerden uit te voeren en bij vlagen nog aardig wisten te combineren ook. Maar de overtuiging ont brak. Op een korte fase in de wedstrijd na, toen uitgerekend de twee omstreden aankopen, Rosales en Charisteas voor 1-0 wisten te zorgen. De Griek rond de een voorzet van de Argentijn af. De 1-0 vasthouden was een te grote opgave. Heerenveen, hartstochtelijk aangemoedigd in een stadion dat het recordaan tal toeschouwers van 21.000 be vatte, zocht en vond de zwakke plekken in de Ajax-afweer. De Amsterdamse ploeg bezweek na een gevreesde corner van Hee renveen, dat alleen via spelher vattingen gevaarlijk bleek. Mar cel Seip schoot van dichtbij in. In de slotminuten verdronk Ajax volledig en maakte Sama ras het karwei af, nadat Sikora zijn voormalige ploeggenoot Daniel de Ridder tot een fout had gedwongen: 2-1. Blind keek er niet eens van op. „Wedstrijden als deze kun je ver liezen", zei hij. Zoals dit Ajax de komende weken ook kan ver liezen van AZ en Feyenoord, zo als Ajax nog heel veel wedstrij den kan verliezen dit seizoen." Het nieuwe crisismanagement ligt al op de loer. GPD PARIJS - De Franse landstitel kan Olympique Lyon ai per nog ontgaan. De tegenstander van de PSV in de kwaï finales van de Champions League won zaterdag met mii male cijfers van Lens: 1-0. Juninho maakte na ruime uur de enige treffer. Voor Lyon was het de achttiende zege van het seizoen. 1 voorsprong op nummer twee Lille bedraagt na 31 dut dertien punten. Lille won zaterdag met 8-0 van hekke sluiter Istres. Moussilou scoorde vier keer. ANP BRUSSEL - Club Brugge is zaterdag weer drie punt dichter bij de Belgische landstitel gekomen. De koplop in de hoogste voetbalcompetitie won met 2-0 bij La Lo vière. Beide treffers kwamen na de rust op naam van Ve heyen. Anderlecht staat op zes punten van Club Brugge. 1 ploeg won gisteravond met 4-2 bij Racing Genk. Nuira drie Standard Luik bleef op elf punten van de lijstaa voerder dankzij een ruime zege op Germinal Beersch (3-0). ANP NIJMEGEN - Peter Wisgerhof heeft zijn contract 1 NEC verlengd. De centrale verdediger, wiens contra aan het eind van dit seizoen afloopt, tekende voor t\v jaar bij in De Goffert. Ook José Valencia, middenveld bij NEC, kwam een nieuwe, tweejarige verbintenis ovt een. ANP ROOSENDAAL - RBC Roosendaal heeft nauwelijks n kansen om de nacompetitie te ontlopen. De ploeg van tn ner Van Dijk faalde gistermiddag in eigen stadion vóli dig tegen FC Den Bosch: 1-2. Spits Janssen, gehuurd v; RKC Waalwijk, bezorgde de nummer laatst in de eredii sie met twee doelpunten de eerste uitzege dit seizoen. 0 danks dit resultaat lijkt rechtstreekse degradatie ona wendbaar voor de Bosschenaren. Het programma wer ook niet mee met PSV en Feyenoord als komende tegei standers. RBC liet tegen Den Bosch de kans liggen o dichter bij de veilige vijftiende plaats van ADO Den Ha; te komen. De ploeg uit het Zuiderpark kwam zaterdag vond tegen RKC Waalwijk niet verder dan 0-0. Doon uitglijder tegen de hekkensluiter moeten de Roosendale nu een gat van zeven punten dichten. ANP ROTTERDAM - Newcastle United heeft zijn zinnen gez op Feyenoords topscorer Dirk Kuijt. De Engelse Premie ship-club zat gisteren met een zware delegatie in de Ku om Kuijt in actie te zien. Manager Graeme Souness, asa tent Dean Saunders en oud-Spartaan en Ajax-spits ft Clarke, die tegenwoordig hoofdscout is bij Newcastle, v) gen in de ochtenduren naar Nederland. Het trio raakte: februari diep onder de indruk van Kuijt bij de interlai Engeland-Nederland. Daarna bleven ze Kuijt in de coc petitie en bij Oranje volgen. Souness ziet in Kuijt de idei le opvolger van Alan Shearer, die na de zomer een stap terug wil doen en speler/trainer wordt. GPD door Arjen Vos EINDHOVEN - De zon schijnt volop voor PSV. Zaterdag wa ren twee tempoversnellingen voldoende voor een simpele. 2-0-zege op FC Utrecht. En dankzij het verlies, gistermid dag, van AZ bij Feyenoord (4-2) is het uitzicht op de achttiende landstitel inmiddels riant. Het verschil tussen de twee rivalen bedraagt zeven verliespunten. Met de Europese kwartfinale van morgen tegen Olympique Lyon voor de boeg was PSV er zaterdag natuurlijk veel aan ge legen tegen FC Utrecht niet al te veel krachten te verspillen. Dat bleek ook niet nodig. De gasten bleven ruim een halfuur op de been doordat PSV wat vrijblij vend voetbalde, in een te laag tempo, zonder echt aan te zet ten. Toen het gaspedaal iets ver der werd ingetrapt, konden de Eindhovenaren al voor rust de buit veiligstellen. Doelpunten van Jan Vennegoor of Hesselink (37e minuut, rebound na een vrije trap van Wilfred Bouma) en Ji-sung Park (42e minuut, mooi schot) zorgden voor de eindstand. Na rust kabbelde de wedstrijd voort met een PSV dat niet meer wilde en een FC Utrecht dat niet meer kon. Daardoor was Hiddink in staat om spelers als Phillip Cocu en Jefferson Far- fan wat rust te gunnen. Een der de doelpunt, voor het publiek, had de coach wel op prijs ge steld. „Maar het is wel begrijpe lijk dat het liep zoals het hep. Ik ben niet ontevreden. Ook in de fase waarin het tempo laag was, gaven we niks weg." Uiteinde lijk haalde PSV schadevrij de fi nish. Doelman Gomes moest nog wel even behandeld worden aan zijn scheenbeen, maar kon doorspelen Het is opzienbarend hoe fit de selectie van PSV is. Al leen John de Jong heeft met fy sieke malheur te kampen. FC Utrecht was zaterdag in het Philips Stadion nooit in staat om PSV pijn te doen. Het blijft opmerkelijk dat ploegen die PSV in de aanloop naar een Champions League-wedstrijd treffen zo lief zijn voor de lijst aanvoerder. PSV is er alles aan gelegen lijf en leden te sparen, dus zou de ploeg kwetsbaar moe ten zijn als het op duels aan komt. Ook FC Utrecht speelde echter afwachtend, ingetogen zelfs, zonder enige overtuiging. Trainer Foeke Booy had daar voor wel een interessante verkla ring. Het was niet zo dat zijn spelers niet agressief wilden spe len, zei Booy. „Dat de felheid ontbrak, heeft ook met de slim heid van PSV te maken. Wij ko men gewoon niet aan duels toe doordat PSV zoveel rouleert. Daardoor kwamen we steeds een stap te laat." Hiddink be aamde dat. „Die ploegen willen wel slaan, maar ze slaan in het luchtledige. Dan is je energie zo weg." De trainer vond het allemaal wel best. Hij zag zijn selectie pas zaterdag weer compleet wor den doordat de internationals van heinde en verre weer naar Eindhoven moesten komen. De voorbereiding was dus gebrek kig. Daar kwam bij dat de wed strijd tegen Lyon zijn schaduw al vooruit wierp, erkende Ven negoor of Hesselink. „Het was moeilijk om niet nu al aan dins dag te denken. Het zit toch in je achterhoofd." Vennegoor of Hes selink vierde zijn doelpunt met opvallend veel emotie. De spits droeg, zei hij, de treffer op aan teammaat John de Jong. De Jong is dit seizoen erg onfortuin lijk: zojuist hersteld van een voetblessure ging hij afgelopen week weer door zijn knie. „Hij heeft zoveel tegenslag gehad dat ik hem een hart onder de riem wilde steken", zei Vennegoor of Hesselink. GPD van onze sportredactie BARCELONA - Giovanni van Bronckhorst heeft Barcelona gis termiddag in de Spaanse compe titie op de valreep geholpen aan een punt. De koploper leek tegen Betis Se- villa af te stevenen op een bla mage. De bezoekers kwamen al na veertien minuten met een man minder te spelen, maar wisten desondanks uit te lopen naar een 3-1-voorsprong. Pas in de vijfde minuut van de blessure tijd maakte Van Bronckhorst de gelijkmaker: 3-3. Eerste treffer De ploeg van trainers Frank Rijkaard en Henk ten Ca te had sowieso een moeilijke middag te gen de nummer vier van de Spaanse competitie. Al na twaalf minuten maakte Joaquin de eerste treffer van de avond. Twee minuten later kreeg Rivas een rode kaart en kon Eto'o van af de strafschopstip gelijkma ken. Real Betis hield echter - volop counterend - het overzicht en kwam via Ricardo Oliveira en opnieuw Joaquin op 3-1 Pas in de slotfase lukte het Bar- ca om de wedstrijd een nog enigszins acceptabel aanzien te geven. In de 81e minnut scoorde Eto'o opnieuw van de straf schopstip, waarna Van Bronck horst ver in blessuretijd de ge lijkmaker maakte. Met een fraai lobje tekende de international voor de 3-3. Real Madrid had een lastige klant aan Albacete. De Madrile- nen wonnen echter wel, met 2-1. AZ kan de borst nat maken. Waar de Alkmaarse machine gis teren haperde, heeft Villarreal, donderdag tegenstander in de kwartfinale van de Uefa Cup, nog geen slijtageverschijnselen. Villarreal toonde zaterdaga vond nog maar eens zijn goede vorm door eenvoudig met 3-1 te winnen van Athletic de Bilbao. Mari Door die zege klom Villarreal naar de derde plaats in de Spaanse competitie. Grote man was zaterdagavond aanvaller Jo se Mari. De oud-speler van Atletico Ma drid en AC Milan scoorde twee keer. Het derde doelpunt kwam op naam van Diego Forlan, die daarmee zijn seizoentotaal al op achttien bracht. ANP/GPD Giovanni van Bronckhorst schreeuwt van geluk nadat hij Barcelo na op 3-3 heeft gebracht. foto Gustau Nacarino/RTR Afgelopen weekeinde heb ik Kloe- tinge-Rillandia en RCS-MOC'17 bekeken. En hoewel Kloetinge en RCS zwakke tegenstanders troffen, kon je toch zien dat het ploegen met toekomst zijn. Als het goed is promoveren ze aan het einde van het seizoen en dat is al leen maar mooi voor het Zeeuwse voet bal. Over het algemeen gezien doen we het dit seizoen sowieso nog niet zo slecht in Zeeland. Hoek draait gewoon weer mee in de subtop van de hoofdklasse en heeft met het aantrekken van Roy Hendriksen een goede zet gedaan. Er zullen nog wat spelers bijkomen en misschien kan Hoek dan volgend jaar weer eens mee doen om de titel. Als het goed is speelt het dan ook weer twee derby's tegen Kloetinge. Dat zijn toch wedstrijden die leven, al zeggen veel mensen dat Kloetinge met de huidige selectie niets te zoeken heeft in de hoofdklasse. Dat vind ik altijd van latere zorg. Als de club promoveert, komen er misschien weer wat meer sponsors bij, en het heeft ook zeker een aantrekkings kracht op spelers. De ploeg die er nu staat, probeert ook goed voetbal te la ten zien en met Istvan Bakx hebben ze een heerlijke speler in huis. Dat is nou echt iemand waar je voor naar het voet balveld gaat. Rillandia speelde tegen Kloetinge zon der geloof en zelfvertrouwen. Ze heb ben natuurlijk pech gehad dat Michel Smits geblesseerd raakte. Hij kwam za terdag strompelend het veld in, maar maakte wél weer een doelpunt. Het is te hopen dat Rillandia het nog redt, want dan hebben we volgend jaar met SSV'65, Oostkapelle en Arnemuiden weer vier eersteklassers. Wat Arnemuiden heeft gepresteerd, vind ik waanzinnig knap. Zonder spe lers te betalen en met heel veel eigen jongens de eerste klasse halen is een prachtige prestatie. En het aantrekken van Bart van Steveninck blijkt achter af een schot in de roos te zijn geweest. Zonder andere spelers tekort te doen. heeft hij dit seizoen toch heel vaak het verschil gemaakt. De plaats van Arne muiden in de tweede klasse wordt weer ingenomen door GPC, dat een sterk sei zoen in de derde klasse heeft gespeeld. In het zondagvoetbal is het le hopen dat Terneuzen eersteklasser blijft. Ze hebben alles nog in eigen hand, net als Zierikzee een klasse lager. Als zij erin blijven, hebben we komend seizoen in ieder geval twee tweedeklassers, want RCS of Goes promoveert. Ik hoop natuurlijk op RCS, ook omdat ik vind dat het een ploeg is met heel veel potentie. En met Raymond Wolff hebben ze misschien wel het grootste talent van Zeeland rondlopen. Hij speelde een half jaar geleden nog in de A-junioren, maar neemt nu gewoon het eerste elftal op sleeptouw. Als hij zich blijft ontwikkelen, zou hij best eens de stap naar het betaald voetbal kunnen gaan zetten. In de vierde klasse is het bovenin nog spannend, maar er promoveert zeker een Zeeuwse club. Op die manier zijn er veel Zeeuwse clubs die komend sei zoen een niveau hoger spelen, en dat is alleen maar goed. Eén club speelt na de overwinning van gisteren op HW'24 wel weer vrijwel ze ker in dezelfde klasse: Patrijzen. Het wordt het zoveelste jaar op rij in de der de klasse, maar ook dat is een mooie prestatie. Zeker voor een dorpsclub. die een heel moeilijk seizoen achter de rug heeft. Gérard de Nooijer van onze sportredactie HAMBURG - In de race om de landstitel hielden Bayern Mün- chen en FC Schalke 04 zaterdag in de Bundesliga gelijke tred. De prestigieuze ploeg uit Beie ren won met 3-0 bij VfL Wolfs burg. Schalke was met 4-1 te sterk voor FC Niirnberg. Beide titelkandidaten kwamen op 56 punten uit 27 duels. Nummer drie VfB Stuttgart won ook, 2-1 bij de aftredende kampioen Werder Bremen. Met nog zeven wedstrijden te spelen, bedraagt de achterstand op de eerste plaats vijf punten. Voor 30.000 toeschouwers in de uitverkochte Volkswagen Arena begon Wolfsburg sterk aan de zware thuiswedstrijd tegen Bayern. Petrov en Topic lieten fraaie kansen op de openingstreffer lig gen. De bezoekers, die woens dag in de Champions League bij Chelsea aantreden, hadden min der moeite met scoren. Doelman Jentzsch hield Ma- kaay eerst nog wel van scoren af, maar kort daarna sloeg Sch- weinsteiger uit een voorzet van Frings alsnog toe: 0-1. Met een ongelukkige actie bracht verde diger Hofland, die een schot van Makaay 'doeltreffend' van rich ting veranderde, de stand nog voor de rust op 0-2. Met een vroege treffer in de tweede helft maakte Frings de wedstrijd snel af voor Bayern, dat het duel daarna rustig kon uitspelen. Schalke, met Oude Kamphuis in de gelederen, was in Gelsenkir- chen bij de rust (3-0) al klaar met FC Niirnberg. Hanke (2x) en Ailton drukten het klassever- schil in de stand uit. Na de pau ze kwamen Slovak (3-1) en spel maker Lincoln nog tot scoren. Hattrick Thierry Henry heeft de smaak te pakken. Na drie treffers vorige maand in de thuiswedstrijd te gen Portsmouth (3-0) kwam de Franse spits zaterdag in zijn eerstvolgende duel op Highbury opnieuw drie keer tot scoren. De Gunners wonnen met 4-1 van hekkensluiter Norwich Ci ty- Met inmiddels 25 treffers gaat Henrv in het topscorersklasse ment van het Premiership onbe dreigd aan kop. Arsenal kwam in punten op ge lijke hoogte met Manches! United, dat op eigen veld tes Blackburn Rovers op 0-0 bie steken. Ruud van Nistelroc woensdag nog wel success voor Oranje in het duel met A menie (2-0), kwam opnieuwiu tot scoren. Na een uur werd: gewisseld. De Mancunians sck ten twee keer op de paal. Chelsea behield de riante voo: sprong van dertien punten c het achtervolgende duo. De kap tale ploeg won met 3-1 bij Sok hampton. De treffers van Londense koploper kwamen o naam van Gudjohnsen (2x) f Lampard. Newcastle United, zonder Kin vert, beleefde voor eigen p. bliek een zwarte dag. Niet a leen ging de thuisclub met O- onderuit tegen Aston Vit maar ook beëindigde NewcaS het duel met slechts acht sp Iers. Taylor, Bowyer en D;>: kregen de rode kaart Tayl: moest van het veld na een opzs telijke handsbal, Bowyer i Dyer gingen in de slotfase i ploeggenoten met elkaar op j vuist nadat Barry namens Vit zijn tweede strafschop binnd zeven minuten had benut. Coach Martin Jol pakte met Tf tenham Hotspur een punt if Birmingham City: 1-1. Rangers De Schotse competitie heeft ee nieuwe lijstaanvoerder. Gla gow Rangers won gisteren 3 lastige uitwedstrijd bij Motte well met 3-2 en passeerde da: door Celtic. De oude koplopj verloor zaterdag verrassend j eigen stadion van Hearts (0-1 Het verschil tussen beide pM gen is na 31 duels één punt. I Glasgow Rangers leek langetl op weg naar een simpele zes( Door treffers van Vignal (2x)j Prso sloeg de ploeg een gatfl drie treffers. In de slotfej kwam Motherwell nog opzettfj McBride benutte een strd schop, vervolgens kreeg R£ gers-speler Barry Fergus? rood en tikte Corrigan de 2| achter doelman Waterreus bu nen. Rangers hield de belangn]*: winst echter vast. Celtic leed' vierde nederlaag van het zoen. Hearts scoorde twee tëj en de onttroonde koploper M daar niets tegenover zetten. I De Italiaanse competitie lag: weekeinde stil vanwege het otë lijden van de paus. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24