PZC Tom Boonen een nieuw fenomeen Broers De Nooijer stoppen met profvoetbal AZ bijt in het stof tegen Feyenoord 25 Vreugdevuur in Arnemuiden Duel gestaakt na gooien bananen Collina fluit Olympique Lyon-PSV Makaay mogelijk niet tegen Chelsea Rugbyer Mast loopt landstitel mis Jonge Vlaming krijgt met zege een hele wielernatie aan zijn voeten Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 4 april 2005 Federer knokt zich naar overwinning Tweeling speelt vanaf volgend seizoen bij RCS door Jan Dagevos OOST-SOUBURG - Het prof- avontuur is na negentien jaar voorbij. Gérard en Dennis de Nooijer hebben gisteren beslo ten om na dit seizoen een punt achter hun carrière in het betaal de voetbal te zetten. De twee ling, die vandaag 36 jaar wordt, keert van de profs van FC Dor drecht terug naar de amateurs van Racing Club Souburg (RCS). „Je moet een keer stoppen", zegt Gérard de Nooijer. „Het is goed geweest. Ik heb eruit ge haald wat erin zat. Ik heb mooie clubs achter mijn naam staan." .,Ik heb geen zin om op de bank ergens te eindigen", zegt Dennis de Nooijer. „Op een gegeven mo ment weet je dat het over is. Daar doe ik verder niet zielig over hoor. Ik heb vanaf mijn ze ventiende in het profmilieu geze ten en heb een fantastische tijd gehad." Toch steken de twee niet onder stoelen of banken dat de ontwik kelingen dit seizoen bij FC Dor drecht het proces hebben ver sneld. „Tijdens de winterstop zou er met ons worden gespro ken over de toekomst", legt Gérard de Nooijer uit, „maar dat is niet gebeurd. En daarna is nooit de intentie uitgesproken dat de club verder met ons wil de. Bovendien heeft de nieuwe trainer (Jurrie Koolhof) niks van zich laten horen. Dan weet je eigenlijk al dat het over is. En voordat anderen nu voor ons gaan beslissen, hebben we zelf ons besluit genomen." Na de winterstop ontstonden er ook fricties binnen de selectie van de eerste-divisieclub. Een aantal spelers vond de gebroe ders De Nooijer te dominant. „We zijn altijd verwend geweest met eredivisievoetbal", zegt Dennis de Nooijer, „en hebben dus dit seizoen gemerkt dat het verschil toch wel erg groot is. De publieke belangstelling is minder, de ambiance is minder en ook de beleving is minder. Dat is wel eens moeilijk. Wij wil len altijd winnen, ook tijdens de trainingspartijtjes. Gérard de Nooijer: „Heel veel jongens die in de eerste divisie voetballen willen naar de eredi visie. Dat is hun goed recht, maar ze denken dat zonder al te veel training te kunnen berei ken. Bij een aantal spelers van Dordrecht mis ik de passie en de beleving om tijdens trainingen en wedstrijden voluit te gaan. Dat heb ik nog nooit meege maakt." „Dat leidde soms tot botsingen ja, maar ik vond het mijn taak was om iemand op zijn tekortko mingen te wijzen. Ach, dat je dan voor dominant versleten wordt, dat moet dan maar. Mis schien dat die jongens ooit nog eens in de spiegel gaan kijken." Het lijkt op een ietwat onbevre digend afscheid na een mooie loopbaan. „Je moet alles een keer meemaken", zegt verdedi ger Gérard de Nooijer, die voor Sparta, Heerenveen, Feyenoord en FC Dordrecht uitkwam en in middels 392 wedstrijden (32 goals) in het betaalde voetbal achter zijn naam heeft staan. „Het leven is nu niet voorbij hoor." Toeters en bellen Aanvaller Dennis de Nooijer, die onder contract stond bij Sparta, Heerenveen, NEC en FC Dordrecht (371 wedstrijden, 92 doelpunten), doet ook niet al te dramatisch over zijn besluit. „Ik ben helemaal gek van voetbal. Dat blijft, alleen ga ik mijn le ven iets anders invullen. Ik zit niet op een officieel afscheid te wachten. Ik ben nooit met toe ters en bellen het betaald voet bal binnengekomen, dus ik hoef ook niet op een dergelijke wijze uitgeluid te worden." De tweeling zal nog meer ener gie gaan stoppen in de opleiding van jonge voetballers in Zee land. Ze zijn vorig jaar samen met trainer Dolf Roks de Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ) begonnen. „We willen het niveau omhoog brengen", zegt Dennis de Nooijer. „Onze droom is dat er ooit weer een profclub in Zeeland komt." Daarnaast gaan Gérard en Den nis de Nooijer voetballen bij RCS, dat op het punt staat naar de tweede klasse te promoveren. „RCS heeft mij veel goeds ge bracht", zegt Gérard de Nooijer. „Toen ik daar wegging, heb ik altijd gezegd dat ik na mijn car rière terug zou komen. Een man een man, een woord een woord." Dennis de Nooijer: „RCS is en blijft onze club. De zondag moet een feest worden, een middagje RCS in plaats van een avondje NAC. ARNEMUIDEN - Arnemuiden stond zaterdag in vuur en vlam. De plaatselijke voetbalclub werd door een 2-1-zege bij Dinteloord voor het eerst sinds 1997 en voor de tiende keer in zijn bestaan kampioen. De spelersbus werd 's avonds bij terugkomst op het sportpark in Arne muiden onthaald met een waar vreugdevuur. foto Ruben Oreel pagina 27 Arnemuiden viert twee keer feest KATWIJK - Hoofdklasser Quick Boys is een triest diepte punt rijker. Het thuisduel van de Katwijkse voetbalploeg tegen Capelle werd zaterdag gestaakt nadat er vanuit het publiek bananen op het veld werden gegooid. De donkere arbiter Doest weigerde daarna verder te spelen. Capelle leidde op het moment van staken - in de tiende minuut van de tweede helft, met 1-0. Quick Boys bezet in hoofd klasse B de tweede plaats. Zaterdag verloor koploper IJs- selmeervogels met 1-0 van Deltasport. Bij winst tegen nummer drie Capelle had Quick Boys de koppositie kun nen overnemen. EINDHOVEN - Scheidsrechter Pierluigi Collina is door de Uefa aangewezen als arbiter voor de kwartfinalewed strijd Olympique Lyon-PSV van morgen. Eerder dit sei zoen floot de Italiaan ook al een Europees duel van PSV. Dat was de wedstrijd Rode Ster Belgrado-PSV (3-2) in de derde ronde van het kwalificatietoernooi. MÜNCHEN - Het is onzeker of Roy Makaay woensdag kan meedoen in het Champions League-duel met Chelsea. De Nederlandse aanvaller heeft zaterdag in de competitie wedstrijd tegen Wolfsburg last gekregen van een spier in het dijbeen. Hij ging in de 56e minuut van het veld en moest gisteren de training laten schieten. Hij wordt nu in tensief behandeld. Claudio Pizarro, Makaays ploegmaat in de aanval, viel za terdag ook al uit met een spierblessure. Hij is woensdag zeker niet van de partij. „Ik hoop dat we voor woensdag de situatie met Makaay onder controle zullen hebben", zei trainer Felix Magath. „Een uitval van ons complete aanvalsduo zou natuurlijk dramatisch zijn." CASTRICUM - Benjamin Mast is er gisteren niet in ge slaagd de landtitel te pakken de Haagsche Rugby Club. In de finale van de play-offs, gespeeld in Amsterdam, was RC Castricum met 27-12 te sterk. Het was voor de Noord-Hollanders de derde keer op rij dat ze zich moch ten laten kronen tot beste vereniging van het land. De uitslag in de eindstrijd stond in schril contrast met de ranglijst na de reguliere competitie. Daarin stond Haag sche na het seizoen fier aan kop met dertien punten voor sprong op Castricum. Ook Mast vond dat zijn ploeg tegen vallend speelde. Maar Castricum had de regerend lands kampioen niet weggespeeld. „Het verschil lijkt groot, maar deze eindstand is te vergelijken met een 2-1-neder- laag bij voetbal." van onze sportredactie ROTTERDAM - AZ is slecht be gonnen aan enkele cruciale voet- balweken. De Alkmaarse ploeg gaf gistermiddag bij Feyenoord de strijd om de landstitel op: 4-2. De manier waarop de twee de competitienederlaag tot stand kwam, doet het ergste vre zen voor de komende duels met Villarreal (7 en 14 april) en Ajax (10 april). AZ-trainer Co Adriaanse beet diep in het stof. „Feyenoord was vandaag beter en is misschien sowieso wel beter. Wij zijn maar AZ, wij zijn geen topclub." De coach gaf de 'schuld' aan Feye noord om zo geen eigen spelers te hoeven kapittelen. „Ik ben realistisch. We zitten in twee zware weken. We hebben niet slechter gespeeld dan anders. Vooral aanvallend, maar ook verdedigend waren de spelers van Feyenoord beter dan wij." AZ's achterstand op PSV is nu opgelopen tot tien punten, Adriaanse praat niet meer over het kampioenschap. „Onze doel stelling, Europees voetbal, is ge haald. Als we tweede worden en twee topploegen achter ons la ten, is dat toch fantastisch?" Feyenoord-trainer Ruud Gullit hoorde de complimenten met ro de oortjes aan. Hij staat met zijn ploeg sinds gisteren (op doelge- middelde) boven Ajax en is AZ tot op zeven punten genaderd. Belangrijker nog is dat eens van een topploeg werd gewonnen, eerdere confrontaties in de com petitie gingen verloren (AZ) of eindigden in een gelijkspel (Ajax en PSV). „En het was at tractief," snorde Gullit als een tevreden kat. AZ kreeg geen poot aan de grond in de Kuip. Karim Saïdi had Robin Nelisse in de tas, Alexander Östlund schakelde Kenneth Perez uit en Tarik Sek- tioui kwam er tegen Pascal Bos- schaart niet aan te pas. Feye- noords verdediging haperde slechts één keer toen Nelisse in de tweede helft bij de stand 3-0 vrij op Gabor Babos kon aflo pen en scoren. De goed nieuws-show in Rotterdam be trof zelfs de beklaagde Hongaar se invaller-doelman (Patrick Lo- dewijks is enige tijd gebles seerd) die met dit soort presta ties nooit meer uit het doel wordt gehaald door Ruud Gul lit. Sullig doelpunt Held van de dag bij Feyenoord was Kalou die niet van de bal was te krijgen. In de 20ste mi nuut kromde hij een bal om AZ-doelman Timmer in de rech terhoek. Nadat Romeo Castelen de 2-0 binnenschoot, was de beurt vlak na rust weer aan Ka lou. Hij schoot uit de tweede lijn binnen en tikte later ook de 4-1 achter Timmer. Voor AZ was het over en sluiten, een sullig doelpunt van Michael Busker- molen veranderde daar halver wege de tweede helft niets meer aan. Van een aangekondigd treffen tussen scheidsrechter Roelof Luinge en Barry van Galen, die elkaar volgens Van Galen niet zo liggen, kwam gisteren niets terecht. Van Galen speelde onge stoord maar ook onopvallend, Luinge floot uitstekend. ANP/GPD pagina 32 Adriaanse gaat naar Nergenshuizen Salomon Kalou laat AZ-doelman Henk Timmer kansloos. foto Stanley Gontha/GPD door Frits Bakker NINOVE - De held op het volks feest kent nu ook zijn eigen krachten. Tom Boonen, een sprinter van nature, volgde gis teren in de Ronde van Vlaande ren de strategie van de grote kampioenen. Het eindschot van de nieuwe held was de vluch ters met wie hij de finale reed te machtig. Met een korte, splij tende solo won Boonen in Nino- ve de koers die hem in eigen land tot een fenomeen zal ma ken. I Hij was de jongste winnaar van I de Ronde sinds jaren (24, net als Eric Leman in 1970), is met voorsprong de beste van zijn ge neratie en klom met zijn zege in Vlaanderen op het voetstuk waar Museeuw, de vorige held, zo hard vanaf is gevallen. De wielernatie ligt na zondag aan de voeten van Tom Boo nen. Hij speelde er zelf in de hectiek na zijn glorieuze winst handig op in. „Dit is mijn land, mijn publiek en dit is voor al tijd mijn koers", zei hij met een ontwapenende lach. Twee bikkels van Duitsers (Za- bel en Klier), twee Italiaanse stoorzenders (Ballan en Petito) en de sluwe vos die Peter van Petegem nog altijd is, reden Tom Boonen tot tien kilometer voor het einde in de wielen. De Muur was nu eens geen scherp rechter, op de laatste valse klim (de Bosberg) bleven de zes vluchters uit de finale elkaar bestoken. Het leek op een sprint uit te draaien, totdat Boonen als een komeet weg schoot. Hij nam tien, honderd meter, sprak zijn laatste krach ten aan en reed de eeuwige roem tegemoet. Tom Boonen is geen sprinter meer, hij is een fenomeen. Dat werd op de streep, waar de Duitser Klier tweede en Peter van Petegem derde werd, door al zijn rivalen beaamd. „Ik ben blij", kreunde Erik Dekker, die een van de grote verliezers van de dag was, „dat ik geen tien jaar meer tegen deze jongen moet fietsen. Hij was al snel, is nu ook nog sterk en zal met de jaren nog veel beter worden. En het is nu al om moedeloos van te worden." Karsten Kroon, die het in de fi nale van nog dichterbij had ge- Tom Boonen is ontsnapt uit de k zien: „Het ging al een hele dag zo verschrikkelijk hard. Wie daar nog bovenuit steekt, moet van uitzonderlijke klasse zijn." En alle knechten (zoals Tan kink, Lotz, Knaven, Hulsmans en Nuyens) riepen om het hardst dat het zo heerlijk is om voor de kampioen Tom Bóonen te werken. „Hij is geen opschep per, hij is een buitengewoon prettig mens", verzekerde Bram Tankink. Maar hij is vooral een killer, op een dag zoals gisteren, waarop hij zelf op zijn best is en de hon derdduizenden langs de kant hem vooruit schreeuwen. Hij spotte met alle logica, dat de Ronde van Vlaanderen al meer dan tien jaar door dikke derti gers wordt gewonnen. Kijk het maar na, al die gelouterde na- jgroep in de finale van de Ronde men: Jacky Durand, Johan Mu seeuw,. Gianni Bugno, Rolf Sörensen, Peter van Petegem, Andreï Tchmil, Gianluca Borto- lami en Andrea Tafi. „Zeg Tom, en jij bent nog maar 24, als jij wint vandaag, dan zul je morgen wakker worden in een gouden kooi", voerde de Belgische speaker kort voor de start op de Brugse markt de druk op de jonge sporter op. De Vlaamse leeuw lachte maar eens om de gekte en klom onver stoorbaar op de fiets. Zenuwen? „Ja, op de dag voor de wedstrijd heel even maar. Ik was stiller dan anders voor een koers", bekende hij later. Voor al omdat de strategie rond de kopman anders moest zijn. Boo nen, zo bekende hij, had zich op de avond voor de wedstrijd m Vlaanderen. afgevraagd of de ploeg het wel aankon zonder de kleine Betti- ni als gangmaker en tacticus. En of hij, met al die onervaren renners, in het zicht van de fina le wel genoeg helpers over zou hebben. Maar het liep zoals hij het had gewild: een vroege vlucht met de lange Zweed Magnus Back- stedt, een bikkelharde aanloop in de Vlaamse heuvelzone, veel tempo in de koers, veel versnel lingen, veel demarrages, inge zet door de voorposten van T-Mobile, Quick Step, Rabo en Discovery. En de eerste verve lende prikjes op de Kware- mont, de Berendries en de Val kenberg. Steffen Wesemann, de win naar van vorig jaar, was al heel vroeg uit de koers verdwe nen met maagklachten. Dekker moest zich op de Val kenberg al gewonnen geven. „Ik had niet de benen om met de besten mee te kunnen", ver klaarde hij. En Lance Arm strong sloop wel lang mee in de voorste linies, maar knakte voordat het ultieme klimwerk begon. Versnelling Zo bleven er in de zone voor de Muur nog maar zes over. Zabel smeet te veel met zijn krachten, Klier had niet de versnelling om weg te komen, Van Petegem miste de scherpte uit zijn beste jaren en de twee Italianen voor in werden gesloopt door de tem powisselingen. Tom Boonen: „Ik voelde me zeker van de sprint, maar wist dat ze voorin foto Vincent Jannink/ANP om beurten gingen springen. Zo ging het al kilometers lang. Ik heb gewacht en mijn mo ment uitgezocht." Het was zijn moment van glorie, waar hij in de laatste kilometers naar de fi nish intens van had genoten, maar dat in de dagen na zon dag pas goed tot hem door zal dringen. „Ik weet nu wel dat ik iets heel groots heb gedaan. Het is in mijn dromen altijd de mooiste koers geweest om te winnen. Veel renners hebben er tien jaar en langer over gedaan, ik heb laten zien dat ik het nu al kan. Dit zal voor altijd een onvergetelijke dag in mijn le ven blijven." pagina 25 Vlaanderens mooiste voor Melchers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23