Nooit meer een gebit in de sla Infarct is te voorkomen PZC De huisarts als toneelspeler 21 Nieuwe generatie kunstgebitten duur, maar veel beter Lippiercing is slecht voor tandvlees Gezonder zonder galblaas Arts onderschat ziekte van Lyme Vitamine-E helpt niet tegen kanker Chronisch vermoeide werknemer voelt zich niet serieus genomen Angst en depressie vaak oorzaak pijnklachten maandag 4 april 2005 Hnor Will Gerritsen Nooit meer een loszittend ge bit. Dat belooft een nieuwe I methode waarbij de prothese muurvast wordt verankerd. iHier is het schroefgebit. Kosten zeven mille per kaak. Een man sjouwt over de markt met aan elke hand een zware boodschappentas. Hij moet al leen nog maar bij de groente- kraam wat vitaminerijk groen voer inslaan. Hij verschijnt bij de kraam als zich een daverende niesbui aankondigt. Tijd om de volle tassen neer te zetten en maatregelen tegen de nasale donderslag te nemen ontbreekt, i „En toen", zegt Ed Houben, I „toen kon die meneer zijn gebit sprothese uit een krop sla vis sen." Het tafereel zou prima pas- i sen in een tv-programma vol ho- mevideojolijt. Maar voor het slachtoffer in kwestie is het een regelrechte catastrofe, verzucht Houben, tandprotheticus te Beek. Ja, hij kan zoveel anekdo tes opdiepen over loszittende kunstgebitten. Over de man die staat te vissen en op het moment dat hij de vangst binnenhaalt zijn gebit met een plons in het water ziet verdwijnen. Kortom, zo verkondigt Houben, een losse gebitsprothese kan in sommige gevallen haar eigenaar tot een eenzaam bestaan veroor delen. Naast de gêne bestaan na tuurlijk ook nog praktische pro blemen. Mensen met een kunst gebit kunnen niet alles zomaar eten. De bijtertjes in een harde appel zetten, dat is hen meestal niet gegeven. Drogisten hebben een compleet arsenaal aan kleef- middelen klaarstaan om prothe sedragers enige vastigheid in hun tandeloze bestaan te bie den. Ed Houben vertelt over een open dag in zijn tandprothe- tische praktijk. Er stond vlaai klaar. Rijstevlaai en kruisbes- senvlaai. Deze laatste variant bleef echter helemaal onaange roerd. Waarom? De pitjes van de kruisbessen nestelen zich proefondervindelijk aan de on derzijde van het kunstgebit. Tijd voor een oplossing. Die Het schroefgebit kan alles hebben, zelfs een appel, iets wat de ouderwetse prothese vaak niet aankon. heeft zich aangediend in de vorm van een gebitsprothese die met schroeven muurvast wordt verankerd. Apotheose Een vinding van de Portugese tandheelkundige Paulo Maló die daarmee furore maakt. Im- plantologen en prothetici uit heel Europa stromen naar Lissa bon om de methode onder de knie te krijgen, patiënten om be handeld te worden. Maló demon streert in zijn kliniek de nieuwe techniek aan zijn vakbroeders. De apotheose van de voorstel ling komt wanneer de patiënt meteen na de behandeling zijn nieuwe tanden in een harde ap pel zet. Omdat de methode nieuw is, zijn er nog maar mond jesmaat tandprothetici en im- plantologen te vinden die de techniek beheersen. Ed Houben past het 'schroefge bit' ook toe. Officieel heet de techniek 'All-on-Four': het aan tal van vier implantaten (de fun deringspalen voor de kunststof of titanium brug) vormt immers de meest optimale basis voor een brug, zo hebben analyses van de belastbaarheid uitgewe zen. De vondst van Maló is geni aal inzijn eenvoud: de tandarts boort de twee buitenste gaatjes in het kaakbot (bedoeld voor de schroefimplantaten) er schuin in, in een hoek van circa 45 gra den. De implantaten zijn hier door een stukje langer dan wan neer ze loodrecht in het kaakbot worden bevestigd. Scheelt ogen schijnlijk weinig, maar het maakt volgens Maló heel wat uit. Houben: „De gebitsprothese kan door deze methode veel zwaarder worden belast dan nor maal." Vandaar dat de tandarts bij de nieuwe methode de pro these kan vastschroeven en daar mee verankeren. Hij is ook de enige die alles weer kan los- foto Anne Orthen/GPD schroeven. De ingreep vereist ruime ervaring. Zo bevindt zich in het kaakbot in de buurt van de twee schuine boorgaatjes een zenuw die absoluut niet geraakt mag worden. Opmerkelijk is de snelheid van de behandeling. Al les is in één dag gepiept. Ge woonlijk moeten implantaten eerst in het kaakbot vastgroeien en dat kost maanden tijd. Een van de weinige patiënten die tot dusver deze nieuwe in greep heeft ondergaan, is Hans-Dieter Gottbehüt uit het Duitse plaatsje Hamminkeln, circa zestig kilometer van Nijme gen. Hij had veel problemen met zijn tanden in de bovenkaak. „Een tandarts stelde een gecom pliceerde en veel tijd vergende ingreep met acht implantaten voor!Bij toeval liep hij implan- toloog Wil Franken tegen het lijf met wie Ed Houben al meer dan tien jaar samen wei'kt. Hou ben maakt de prothese of brug, Franken implanteert. Hans-Die ter Gottbehüt: „Ik stond per plex: dokter Franken kon me in één dag helpen." In december vond de ingreep plaats. Aan het eind van de middag kon de pa tiënt met zijn nieuwe tanden naar huis. Tevreden Gottbehüt: „Het was de eerste paar dagen even wennen, maar nu ben ik supertevi-eden. Ik kan alles eten: noten, appels, een hard broodje Als het voor mijn onderkaak nodig zou zijn, zou ik het weer doen." Met behulp van de techniek kan een halt worden toegeroepen aan het slin ken van het kaakbot, veroorza ker van ingevallen kaken en niet-passende kunstgebitten. Dit proces is onvermijdelijk zo dra tanden of kiezen worden ge trokken, verklaart implantoloog Wil Franken: „Bot is constant in beweging: het draait om een goe de balans tussen de natuurlijke afbraak en aanmaak van botcel- len." In een gezond gebit zorgt de druk van tanden en kiezen op het kaakbot dat er nieuwe bot- cellen worden geproduceerd. Een bekend gegeven: ook bij bo- tontkalking zullen artsen advise ren flink wat aan beweging te gaan doen, waarbij druk op het broze gebeente wordt uitgeoe fend. Valt nu de druk van tan den weg - als ze bijvoorbeeld worden getrokken - dan wordt de balans verstoord en slinkt het kaakbot. Implantaten in het kaakbot herstellen de balans: zij zorgen immers weer voor tegen druk. Ed Houben is vol optimis me: „Het gebit zit niet alleen muurvast, maar is ook verhemel- tevrij waardoor de patiënt meer smaak krijgt en geen last heeft van braakreflexen. Ik ben ervan overtuigd: dit wordt de toe komst. "GPD LONDEN - Een piercing in je lip is slecht voor het tand vlees. Het metaal kan ervoor zorgen dat het tandvlees zich terugtrekt. Hoe langer de piercing erin zit, hoe scha delijker, ontdekten onderzoekers van de universiteit in het Amerikaanse Ohio. De Amerikanen onderzochten het gebit, tandvlees en ka ken van 58 jonge mensen. Het bleek dat mensen met een piercing vaker last hebben van terugtrekkend tandvlees. Dat komt doordat het metaal van de piercing steeds over het tandvlees wrijft, ter hoogte van de tandhals, waar door het tandvlees slinkt. Dat kan leiden tot het verlies van tanden. Meestal de voortanden, wegens de plek van de piercing. Al eerder waarschuwde de Britse tandartsen organisatie voor de kans op levensbedreigende infecties na het plaatsen van een piercing in de lip. ANP UTRECHT - Mensen met galstenen kunnen beter hun gal blaas laten verwijderen. Dat voorkomt een acute alvlees klierontsteking waaraan 600 Nederlanders per jaar ster ven. Dat blijkt uit onderzoek van het Universitair Me disch Centrum (UMC) Utrecht en het St. Antonius Zieken huis in Nieuwegein. Van de circa 1,5 miljoen Nederlanders die galstenen heb ben, krijgen 6000 een acute alvleesklierontsteking. Een op de tien overlijdt hieraan. De laatste tien jaar is het aan tal alvleesklierontstekingen in Nederland met 30 tot 40 procent toegenomen. De ontsteking wordt veroorzaakt door kleine galblaasstenen en uitstroom van gal uit de gal blaas, zo hebben de artsen/'onderzoekers nu ontdekt. Vol gens hen kunnen deze ernstige complicaties voorkomen worden door de galblaas van patiënten met kleine galste nen preventief te verwijderen. GPD GRONINGEN/LANDGRAAF - De ziekte van Lyme wordt zwaar onderschat door Nederlandse artsen. Dat stellen medewerkers van Nederlandse Lyme-infolijnen. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Vereni ging voor Lymepatiënten worden in Nederland helemaal geen onderzoeken gedaan naar de ziekte, die teken kun nen overbrengen op mensen. S. Hinderks, medewerker van een nieuwe Groningse info lijn, lijdt zelf ook aan de ziekte. Hij stelt dat de bloedtest die in Nederland wordt gebruikt om de ziekte aan te wij zen, ver onder de maat is. „Dat heb ik aan den lijve onder vonden. Ik heb mijn bloed in Nederland laten testen, maar dat leverde niks op. Vervolgens heb ik het bloed monster naar Zwitserland gestuurd. De proef daar wees uit dat ik wel degelijk Lyme heb", aldus Hinderks. ANP HAMILTON - Het slikken van vitamine-E-pillen be schermt, ook na jaren slikken, niet tegen kanker of hart en vaatziekten. Integendeel, de kans op hartfalen neemt er juist enigszins door toe, schrijft E. Lonn (McMaster University, Hamilton) in het medisch tijdschrift JAMA na mens onderzoekers van twee grote studies waarbij men sen 7 jaar lang vitamine-E slikten. Vitamine E is een be standdeel van diverse voedingsmiddelen die in verband zijn gebracht met een lagere kans op kanker en hart- en vaatziekten. GPD door Paul van Dijk Een ongeïnteresseerde, za kelijke arts benadeelt het herstel van de patient. Iemand die ziek is wordt snel ler beter van een warme, mee voelende dokter. Niet alleen de pillen, maar ook de dokter zelf functio neert als medicijn voor de pa tient. Het is dus belangrijk voor het genezingsproces dat de patient het gevoel heeft be handeld te worden door een- meelevende, geïnteresseerde arts. Maar geen enkele (huis-)arts kan het opbrengen om die warmte de hele dag uit te stralen. Volgens een publicatie in een toonaangevend Amerikaans medisch tijdschrift (JAMA maart 2005) is deze vaardig heid echter aan te leren. Artsen moeten maar doen als of. Ze moeten leren acteren. De onderzoekers stellen dat de dokter daarvoor kan kie zen uit twee technieken. Acteren zoals Marlon Bran do, die in zijn toneelspel het zelfde doormaakte als de per sonages die hij uitbeeldde. Of acteren zoals Laurence Olivier, die bij alles wat hij deed, volhield dat het louter spel was. De acteertechniek van Bran do levert voor de patient het meest op, blijkt uit het Ameri kaanse onderzoek. Ik ben het met de onderzoe kers eens. Elke dokter speelt een deel van de dag toneel. Maar soms heeft mijn vak niets van theater. Zoals vori ge week. Knobbeltje Monique van 40 was op het spreekuur geweest met een knobbeltje in haar linker borst. Ik vertrouwde het niet en er werd een afspraak ge maakt voor een foto. Voordat Monique terug was van de röntgenafdeling, bel de de specialist al. „Het is niet goed", zei hij, „er is een kwaadaardige tumor te zien op de foto." Ik vroeg: „Weet ze het zelf al." „Nee", zei de specialist, „ik heb nog niets verteld." Met lood in m'n schoenen reed ik een paar uur latei- naar het huis van Monique, moeder van twee meiden van 10 en 12 jaar. Hoe zou ik het haar vertel len? Ik belde aan, ondertussen ze nuwachtig plukkend aan mijn versleten dokterstas. Ze schrok toen ze mij zag staan. „Is het niet goed?" „Nee het is niet goed", zei ik. „Ik was er al bang voor", zei Monique. „De specialist wil de niets zeggen en hij bleef zo lang naar die foto's kijken." Inmiddels waren we aan de keukentafel gaan zitten. Ze vroeg hoe het nu verder moest. Ze was rustig en zake lijk. Dat hielp mij om ook wat meer te ontspannen. Ik vertelde wat haar aan me disch onderzoek te wachten stond. Toen Monique's vriendin ge arriveerd was, nam ik af scheid. Het slechte nieuws gonsde de hele dag door mijn hoofd, 's Nachts kon ik de slaap niet vatten. Bij Monique hoef ik geen to neel te spelen om betrokken heid uit te stralen. Haar situa tie emotioneert me tot op het bot. Elke dag zijn er echter meer dere consulten waarbij mijn acteertalent moet zorgen voor de broodnodige warmte. Bij mensen die voor elk wisse wasje het spreekuur bezoe ken is enige toneelervaring geen overbodige luxe. Ik hanteer dan het liefst de techniek van Olivier. Paul van Dijk is huisarts. door Harm Harkema Zin in een medisch onder zoekje? Medische weten schappers zijn op zoek naar maar liefst 75.000 vijftigplus sers in Nederland, die willen la ten nagaan hoe groot hun kans is op het krijgen van hart- en vaatziekten. Het betreft een van de grootste Nederlandse harton- derzoeken ooit gehouden. Bij de proefpersonen worden lengte, gewicht en bloeddruk ge meten. Ook wordt een kleine hoeveelheid bloed afgenomen voor de bepaling van onder meer het bloedsuiker- en choles terolgehalte. Het onderzoekscentrum epide miologie van het Erasmus Me disch Centrum (MC) in Rotter dam bepaalt vervolgens het risi co dat mensen lopen op het krij gen van hart- en vaatziekten. Het onderzoekje duurt ongeveer tien minuten en vindt plaats in een speciale caravan die het ko mende half jaar door het hele land trekt. Niet iedere vijftigplusser komt in aanmerking voor het onder zoek. Geïnteresseerden dienen eerst een enquêteformulier in te vullen. Aan de hand daarvan se lecteren de onderzoekers hun 75.000 proefpersonen. Ze zijn met name op zoek naar mannen en vrouwen die geen idee heb ben van het risico dat ze lopen. Het onderzoek is een vervolg op de internationale 'Interheart- studie' onder auspiciën van de vermaarde Amerikaanse Har vard School of Public Health, waarvan de resultaten enkele maanden geleden zijn versche nen. Dat onderzoek wordt als baanbrekend beschouwd, om dat het duidelijk maakt dat voor liefst negen op de tien hart infarcten duidelijke oorzaken zijn aan te geven. Dat is veel meer dan steeds is aangenomen in medische kringen. Verreweg de meeste hartinfarc ten blijken bovendien te voorko men met een gezonde levenswij ze. Verder vormt de Interheart- studie de bevestiging dat er meer risicofactoren voor het krij gen van hart- en vaatziekten zijn, dan de vijf (de 'big five') waarvan totnogtoe steeds is uit gegaan. Die vijf waren: leeftijd, roken, cholesterolgehalte, suikerziekte en hoge bloeddruk. De Inter- heart-studie - die door cardiolo gen wereldwijd nu al min of Mede dankzij een betere behandeling is het percentage sterfgevallen als gevolg van hart- en vaatziek ten de afgelopen decennia gedaald. foto Niels Westra/GPD meer als de nieuwe standaard wordt beschouwd - voegt daar aan toe: buikomvang, stress, overmatige alcoholconsumptie, onvoldoende lichaamsbewe ging, en het nuttigen van te wei nig (verse) groente en fruit. Waarbij in de westerse wereld cholesterolgehalte, hoge bloed druk en in iets mindere mate buikomvang de belangrijkste ri sico's vormen. Leefstijl Alle negen risicofactoren samen (minus de leeftijd, die door de In- terheartonderzoekers apart is gezet) blijken verantwoordelijk voor 90 procent van alle hartin farcten. Opvallend detail: vrij wel alle risicofactoren kunnen worden beïnvloed door aanpas sing van de leefstijl. Wie kortom alle risicofactoren in acht neemt, loopt een zeer kleine kans op een hartaanval. Erfelijk heid (in de vorm van een zeer hoog cholesterolgehalte of een hoge bloeddruk) speelt slechts in een paar procent van de hart infarcten een rol. In eerste in stantie werd altijd aangenomen dat erfelijke factoren een veel grotere rol speelden bij hart klachten. Het onderzoek dat nu op stapel staat, en dat op vergelijkbare schaal in enkele andere Europe se landen wordt opgezet, is on der meer bedoeld om na te gaan of de conclusies van de Ameri kaanse Interheart-studie klop pen. „We gaan er eigenlijk vanuit dat die uitkomsten worden be vestigd," zegt projectleider en hoogleraar vasculaire genees kunde dr. John Kastelein (AMC, Amsterdam). Belangrijkste doel is dan ook om te ontdekken waardoor de 10 procent van alle hartaanval len ontstaan die niet uit de ne gen risicofactoren kunnen wor den verklaard. „We denken, maar we weten dat niet zeker, dat die 10 procent te maken heeft met ontstekingen van de bloedvaten", aldus Kastelein. Gedaald Door betere behandeling (dotte ren, stents, bypasses), bloed druk- en cholesterolverlagers, minder verzadigd vet en minder roken, is het percentage sterfge vallen als gevolg van hart- en vaatziekten de afgelopen decen nia behoorlijk gedaald. Tevredenheid daarover is niet gerechtvaardigd, zegt Kastelein. Want hart- en vaatziekten vor men nog steeds de belangrijkste doodsoorzaak: een op de drie Ne derlanders overlijdt eraan. Bovendien is aan de dalende ten dens een eind gekomen door ver grijzing en de toenemende zwaarlijvigheid. Kastelein wijst erop dat de vele mensen die te genwoordig cholesterolverla gers (statines) slikken, zich niet op voorhand veilig kunnen wa nen. Uit verscheidene studies blijkt dat drie op de vier hartinfarcten niet voorkomen wordt door het slikken van statines. Aderverkalking Tot slot nog een tot nadenken stemmend onderzoek onder or gaandonoren. Daaruit is geble ken dat een op de vijf 13-tot 19-jarigen, en twee op de vijf twintigers al verschijnselen van aderverkalking vertonen. Vanzelfsprekend geldt: hoe ouder hoe erger. Bij tachtig pro cent van alle vijftigplussers is in meer of mindere mate sprake van aderverkalking. Wie mee wil doen aan het onder zoek moet eerst een enquêtefor mulier invullen en opsturen. Dat is te vinden op de website van de onderzoekers: www.mor- gengezondweerop.nl. GPD DEN HAAG - Werknemers met een moeilijk te diagnosti ceren ziekte voelen zich 'on voldoende serieus genomen' door de keuringsarts als zij proberen een WAO-uitkering te krijgen. Het gaat om mensen met aan doeningen als chronische ver moeidheid, whiplash, rsi of bekkeninstabiliteit. Dat schrijven het Breed Platform Verzekerden Werk en Stich ting De Ombudsman in een re cent verschenen rapport. Aan het onderzoek namen twintig mensen deel, die - soms vergeefs - probeerden een WAO-uitkering te krij gen. Meer dan de helft van de ondervraagden verliet gefrus treerd de spreekkamer van de verzekeringsarts. „De arts neemt niet de moeite mijn klachten te begrijpen en was tijdens het gesprek kortaf, te zakelijk of zelfs geïrriteerd", oordeelt meer dan de helft. Weliswaar duurt het beoorde lingsgesprek met de arts drie kwartier, maar dat is volgens het Ombudsman rapport on voldoende. Niet alle klachten worden doorgesproken waar door een onvoldoende nauw keurig beeld van de ziekte zou ontstaan. Daardoor, al dus de meeste ondervraag den, draagt de arts werk op dat voor de betrokkene veel te zwaar is. „Mijn arts rea geerde begripvol, maar zei toen dat ik maar weer snel aan het werk moest", vat een patient de klachten samen. Met de privacybescherming van de patiënten is het beter gesteld, maar er zijn wel ne gatieve uitzonderingen. Een keuringsarts gaf zonder toe stemming gegevens door aan de werkgever. In een ander ge val werd een patiënt voor ie dereen zichtbaar gekeurd. Zachtjes aan Veel patiënten vroegen om minder uren te hoeven wer ken. Volgens het onderzoek hangt, het sterk af van de arts of zij hun zin krijgen. „Som mige artsen volgen de lijn van 'zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet'. Ander artsen vin den juist dat werken een reva liderend effect heeft: het geeft structuur aan het dage lijks leven." Chronische pijn is voor de meeste artsen geen reden minder te hoeven wer ken. GPD DEN HAAG - Meer dan de helft van de kinderen met onver klaarbare chronische pijn blijkt een psychiatrische stoornis te hebben. In de meeste gevallen gaat het om angst of depressie. Dat blijkt uit een onderzoek van Yvette Konijnenburg van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht. De kinderarts in op leiding onderzocht 145 kinderen tussen de acht en achttien jaar die al langdurig kampten met onbegrepen chronische pijn klachten. Vaak klaagden ze over spier- of gewrichtspijn, buik pijn of hoofdpijn. Konijnenburg stelde bij zestig procent van de patiëntjes een psychiatrische stoornis vast. De arts is verrast door de uit komsten van het onderzoek. „Dat achter veel onbegrepen chronische pijn bij kinderen sprake is van een psychiatrische stoornis, was wel bekend. Zelf had ik dat percentage veel lager ingeschat." Een kwart van de Nederlandse schooljeugd heeft regelmatig chronische pijn. Slechts een deel van hen komt daarvoor te recht bij de kinderarts. Bij onge veer een kwart die daar wel op het spreekuur belandt, is sprake van onbegrepen chronische klachten. Het behandelen van angst of depressie bij kinderen is goed mogelijk. Konijnenburg: „Maar de kans dat deze stoornissen weer terugkeren is altijd groot. "GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21