KI EEUWSE CliPl Berusting in dood kerkvorst PZC m - m A Gelovig Nederland treurt D66-congres morrend achter paasakkoord Rome maakt zich op voor stroom pelgrims i Imponerende overwinning Tom Boonen 23 CAO-ruzie om vroegpensioen Molens raken in de knel Broers De Nooijer naar RCS 23 Verstraten wint Omloop Order voor half miljoen bidprentjes Reactie van Taliban-leiding llllllllllllipilllllllll 16° fb- ZW5 Buiige regen Vrij veel bewolking en vanuit het westen een aantal buien. 247e jaargang no. 78 laandag 4 april 2005 js nummer 1,25 Hartstilstand Volgens het door de lijfarts opge stelde overlijdenscertificaat is de kerkvorst gestorven aan de combinatie van hartstilstand, ademhalingsproblemen en een acute nierinfectie. GPD pagina 4 commentaar Polen rouwt pagina 7 paus geliefd en omstreden pagina 8 stenen voor Popie Jopie pagina 9 kans op Derde-Wereldpaus pagina 10 hij wilde voorbeeld stellen pagina 11 globetrotter predikte vrede van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kerkelijke organi saties en leiders spraken dit weekeinde hun medeleven uit en roemden de paus om de brug functie die hij vervulde tussen de verschillende geloven. Op in ternet gaven honderden Neder landers blijk van hun verdriet op condoleancesites. Honderden mensen maken zich op om naar Rome te reizen voor de uitvaart van de paus. „Hij was me net zo dierbaar als mijn eigen familie", zei rector C. van der Ploeg van de Onze Lieve Vrouwekerk in Amster dam. Hij is in 1988 door de paus tot priester gewijd. Kerkelijk Nederland roemde de zaterdagavond overleden paus. „Een verbazingwekkende en be wonderenswaardige man. Een overmoeibaar strijder voor de menselijke waardigheid en men senrechten", stelde kardinaal Si- monis, aartsbisschop van Utrecht. Wat hem betreft gaat hij de geschiedenis in als 'een van de grootste pausen'. Johannes Paulus II was voor de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) 'een belangrijke paus'. De PKN heeft de Nederlandse bisschoppenconferentie haar me deleven betoond. De houding van de RK-kerk onder deze paus jegens de protestantse ker ken verdriet PKN-woordvoer- der Plaisier echter. „Nog altijd heeft de Rooms-Katholieke kerk op het hoogste niveau moei te om protestanten als gelijk waardige partners te zien in de oecumene." De paus was een baken in de dia loog tussen de wereldgodsdien- sten als jodendom, christendom en islam, lieten de moskeevereni gingen Milli Gürüs Noord-Ne derland en de Unie van Marok kaanse Moskeeën Amsterdam en omstreken weten. Volgens woordvoerder R. Vis van het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap, de overkoepe lende organisatie van joodse ge meenten, heeft de overledene meer dan enige andere paus bij gedragen aan de toenadering tussen de Rooms-Katholieke Kerk en het jodendom. Premier Balkenende omschreef dë paus als 'menselijk in zijn be nadering, bovenmenselijk in zijn verantwoordelijkheidsge voel'. „De paus heeft vrede ge zaaid en liefde geoogst." De nuntiatuur (pauselijke am bassade) in Den Haag biedt van af vandaag drie dagen lang de mogelijkheid een register te te kenen. De nuntius draagt op 12 april samen met de Nederlandse bisschoppen een mis ter nage dachtenis aan de paus op in de kerk van St. Paschalis Baylon in Den Haag. ANP Bonden en werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie zoeken achter de schermen koortsachtig naar een oplossing voor het CAO-conflict. Kern van de proble men is de positie van werknemers die op dit moment 52 jaar zijn. De bonden vinden het onaanvaard baar dat die groep buiten de overgangsregeling voor het vroegpensioen valt. Veel Zeeuwse molens zijn in de loop der jaren ingeslo ten door nieuwbouw of hoogopschietende bomen. Deze molens kunnen on voldoende wind vangen. Voor zeker vijftien Zeeuwse molens is de zogenaamde 'molenbio toop' slecht tot bedenke- lijk. I O Dennis en Gérard de Nooijer keren terug naar de ama teurs. De 36-jarige tweelingbroers verruilen aan het eind van dit voetbalseizoen FC Dordrecht voor RCS. De Sou- burgers trokken op hun zeventiende naar Sparta en hielden het negentien jaar uit in het betaalde voetbal. Roosendaler Jean Pierre Verstraten is van een com plex verlost. De wielrenner van Willebrord Vooruit wilde dolgraag zijn overle den ooms eren met een ze ge, maar faalde keer op keer in het zicht van de fi nish. Zaterdag schreef hij de Omloop van de Braak man op zijn naam. Hij won de sprint van een saaie wie- lerkoers. fc Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 6; Johannes Paulus II: 7, 8, 9, 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17 en 19; Gezondheid: 21; Sport: 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 en 32. door Hans van Soest DEN HAAG - D66 stapt niet uit de regeringscoalitie met CDA en VVD. De leden van D66 stem den zaterdagmiddag in meerder heid voor het zogeheten paasak koord. Vooraf was duidelijk dat bij een afwijzing door het con gres de partij de steun aan het kabinet zou intrekken. Lange tijd was onduidelijk wat het congres zou doen. De ruim tweeduizend aanwezige leden toonden zich zeer kritisch rich ting de partijleiding. Partijlei der Dittrich werd verweten de D66-idealen te verkwanselen nu de gekozen burgemeester en het nieuwe kiesstelsel er voorlopig niet komen en hij desondanks wil doorregeren. Pas na een op roep van D66-oprichter Van Mierlo om in te stemmen, sloeg de sfeer in de zaal om. „Er zijn voor D66 meer dingen belangrijk dan alleen bestuurlij ke vernieuwing, bijvoorbeeld on derwijs.", zei Dittrich na afloop In mei volgt er weer een congres waar D66 zich zal buigen over een nieuwe koers. Van Mierlo was voorafgaand aan het congres afkerig van het paasakkoord. „En dat ben ik nog steeds", zei hij na afloop. „Maar tegenstemmen zou een klap in het gezicht zijn geweest van de partijtop, met alle gevol gen van dien." Dittrich had in dat geval moeten opstappen. „Als we tegen hadden gestemd, was D66 uit het kabinet gestapt en had een tot op het bot ver deelde partij onthoofd de nieu we verkiezingen in gemoeten. Dan waren we kapot gegaan", aldus partijcoryfee Terlouw, die eveneens voor stemde. In het paasakkoord is onder meer afgesproken dat het kabi net een nieuwe poging doet om de gekozen burgemeester er door te krijgen en dat er meer geld komt voor onderwijs. GPD pagina 3 analyse door Hans Geleijnse ROME - „Het is alsof we het Ju beljaar in 48 uur moeten voorbe reiden. Maar Rome zal gereed zijn, ook al doen we het met pijn in het hart door hel overlijden van onze paus." Prachtige woor den van de burgemeester van Ro me, Walter Veltroni, gisteren over de begrafenis van Johannes Paulus II. Rome, in gewone doen al tob bend met verkeerscongestie, gaat op tilt. Er komt niet alleen een stoet buitenlandse staats hoofden - met alle beveiligings problemen vandien - het stads bestuur verwacht ook twee mil joen pelgrims uit Italië en de rest van de wereld. De 130.000 die er gisteren wa ren op het Sint-Pietersplein zijn nog maar het begin. De komen de dagen, als de paus opgebaard ligt in de Sint Pieter, zal het nog veel drukker worden. „Gebruik alsjeblieft niet de eigen auto, maar het openbaar vervoer", was het dringende advies giste ren in alle Romeinse kranten en op de lokale tv en radio. Er zul len extra treinen en zonodig ook bussen naar de hoofdstad rij den. Aan de hoofdwegen naar de stad worden grote parkeer plaatsen voor bussen ingericht. Bij één ervan, in Tor Vergata, ivordt een reusachtige camping ingericht, vooral voor jongeren. In de toeristenwijk Trastevere en de wijk Fiera komen opvang centra voor in totaal 6500 men sen. Verder wordt overwogen twee stadions, waaronder het Olympische, gereed te maken voor kampeerders. Bij de Sint Pieter en directe om geving werden gisteren al toilet- UTRECHT - De opdracht is gisteren meteen de deur uitgegaan: in allerijl moet een drukkerij aan de slag om katholiek Nederland een stoffelijke nagedachte nis aan Johannes Paulus II te leveren. Op initiatief van de leiding j van de kerkprovincie wor- j den bidprentjes gedrukt die.ter beschikking komen j van alle rk-parochies in i den lande. -We gaan uit van 500.000 stuks, dat moet in eerste in stantie voldoende zijn. De parochies zullen de gedach tenisprentjes zo snel moge lijk ontvangen, in ieder ge val op tijd om te gebruiken bij de diverse speciale dien sten", aldus J.W. Wits van de Nederlandse kerkprovin cie. GPD ior Hans Geleijnse in Hans de Bruijn ATICAANSTAD - Meer dan honderdduizend men sen hebben gisteren op het Sint-Pietersplein de laatste eer bewezen aan de zater dagavond overleden paus ijohannes Paulus II. De paus ligt opgebaard in de 'Clementina-zaal van het Vaticaan. Daar maakten curie kardinalen en de Italiaanse poli tieke top als eersten hun op wachting. Vandaag zullen de 'gewone gelo- grigen' dat kunnen doen in de 'Sint Pieter, waar Johannes Pau- ;lus II tot donderdag, cle vermoe delijke dag van de begrafenis, ;zal worden opgebaard. Staatshoofden en regeringslei ders uit de hele wereld hebben steren hun medeleven be- ïuigd. Zonder uitzondering verd de 84 jaar geworden kerk vorst geprezen voor zijn strijd oor de vrede. De Amerikaanse president Bush noemde hem 'een kampioen van de menselij ke vrijheid'. Johannes Paulus II leidde de rooms-katholieke kerk ruim 26 jaar, en werd daar mee de op twee na langst zitten de paus. Het Vaticaan neemt vandaag een besluit over de begrafenis, maar de Nederlandse dekaan Karei Kasteel van de Apostoli sche Kamer (een Vaticaanse commissie die onder meer belast is met de organisatie van de be grafenis en het conclaaf dat zijn opvolger kiest) zei desgevraagd te verwachten dat het donder dag wordt. Verwacht wordt ook dat de paus in de Sint Pieter zal worden begraven, in de crypte waar ook drie van zijn voorgan gers liggen. Bij een herdenkingsmis in de Sint Pieter kwamen gistermor gen meer dan honderdduizend mensen luisteren. Kardinaal An- gelo Sodano, de tweede man van het Vaticaan en 'premier' van de regering van het stad staatje, zei er onder applaus dat Johannes Paulus gestorven was met 'de sereniteit van engelen'. De paus stierf zaterdagavond om 21.37 uur. Bij zijn laatste uren waren alleen drie Poolse nonnen en zijn Poolse particu lier secretaris, bisschop Stanis- law Dziwisz aanwezig. Dziwisz, die vanaf het begin van het priesterschap van Karol Wojtyla (de echte naam van de paus) als diens persoonlijk assis tent heeft gewerkt, hield de hand van de paus vast in zijn laatste minuten. De paus zou nog een laatste arm gebaar richting menigte Sint-Pietersplein hebben ge maakt, zei 'amen' en is toen ge storven. Kasteel had van de drie Poolse zusters die hem verpleeg den echter gehoord dat de paus had gezegd: 'Wees blij, want ik ben ook blij'. door Ronald Verstraten cabines geïnstalleerd. Voor pel grims die medische problemen krijgen worden zeshonderd art sen en verplegers en tweehon derd ambulances in staat van pa raatheid gebracht. Reactie van Renato, ober in een bar op de Piazza Risorgimento bij het Vaticaan: „Ik ben be nieuwd of Rome dit overleeft. Maar ik vrees dat het een puin hoop wordt." GPD TERNEUZEN - De katholieke gemeenschap in Zeeuws-Vlaan- deren heeft met verslagenheid, maar vooral ook berusting het overlijden van paus Johannes Paulus II aanvaard. Hij wordt met name geprezen om zijn so ciaal gevoel. ISLAMABAD - De leiding van het verdreven Taliban-bewind in Afghanistan heeft gisteren een officiële reactie gegeven op het overlijden van de paus. Van uit hun schuilplaats in Afghanis tan is een boodschap gestuurd naar het Afghaanse Islamitische Persbureau AIP in Pakistan. De fundamentalistische islamiti sche beweging schrijft 'onaange daan' te zijn door de dood van de kerkvorst, maar vond zijn woorden soms wel het 'beluiste- Kaarslicht reflecteert op een poster van paus Johannes Paulus II voor de kathedraal van Zagreb, de ren waard'. ANP/AFP hoofdstad van Kroatië. foto Nikola Solic/RTR In de kerk van de parochie Ma ria ten Hemelopneming in Uzen- dijke werd gisteren een sobere misviering gehouden. Pastor Frans van Geyt refereerde bij aanvang aan het overlijden van de paus.; „Een nieuwe lente breekt aan, maar tegelijkertijd worden we geconfronteerd met de eindigheid." Terwijl er zowel voor als na de dienst kaarsen werden aangestoken bij de beel tenis van de H. Maagd Maria, stond de dienst, een week na Pa sen, zoals gebruikelijk in het te ken van de verrijzenis van Chris tus. Niettemin werd de paus spe ciaal genoemd bij het gebed voor de overledenen. „Dat de goddelijke barmhartigheid ook hem mag omstralen," haalde Van Geyt een tekst aan die nog onlangs door de overleden paus zelf aan de Paasviering is toege voegd. Gevraagd naar zijn reactie op het overlijden, zegt emeri tus-pastoor Omer Gielliet uit Breskens: „Gelukkig voor die man, dat hij mocht sterven. Het kon zo niet langer." Hij roemt vooral het gevoel voor sociale ge rechtigheid van de paus. „En dat hij de fouten heeft toegege ven, van de kerk ten aanzien van de joodse gemeenschap." Bewondering was er wat hem be lli menig kerk werd gisteren, zoals hier in de R.K. kerk van IJzendijke, een kaarsje ontstoken voor de overleden paus. foto Peter Nicolai treft ook voor de wijze waarop de paus zijn Poolse landgenoten tot de orde heeft geroepen. „Die donderpreek: eerst waren jullie slaaf van het communisme, nu van het kapitalisme, Dat vond ik geweldig." Zwarte paus Niettemin vindt Gielliet dat Jo hannes Paulus weinig gelegen liet aan de verworvenheden van het Tweede Vaticaans concilie. „Ik vond hem een groot man, maar ik was het niet met alles eens. Ik hoop dat de volgende paus er een wordt van buiten Eu ropa. Een zwarte paus, dat zou heel mooi zijn. Die zou iets kun nen doen aan het aids-pro- bleem," aldus Gielliet. De relatie tussen de paus en de Nederlandse katholieke kerk is niet altijd optimaal geweest, be aamt Jan Rubbens, vice voorzit ter van parochiebestuur van St. Willibrordus uit Hulst. „Wel licht waren we in Nederland voor hem iets te progressief. We denken al gauw dat we het beter weten. De paus hield natuurlijk vast aan de leer van de kerk. Maar in een tijd van allerlei ver anderingen, is hij daar mis schien te weinig in meegegaan," aldus Rubbens. Volgens hem heeft de paus meer betekend in andere delen van de wereld. „En natuurlijk in Polen, daar is hij een nationaal sym bool geworden, voor wie ze alles over hadden. (Advertentie) Kijk op wwwp/c n/abormren, bel gratis 0800 0731731 ol stuur deze bon naar: PtC. atdchng lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WBCoes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.35 automatische incasso «ar. öit Bedrag van onderstaand ik heb de laatste res maanden geen coetabonnemen: qef-ad Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: pet maand met automatische incasso 19.951. per kwartaal met automatische incasso 58.00). per iaar met automatische incasso 222,50). het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1