Zakendoen in België eist geduld PZC Danny de Munk goede combinatie met Y oung Ones Glastuinders willen ook begrip kweken Henk Kroes opent in Zierikzee expositie Friese landschappen 17 Ondernemers denken vaak te gemakkelijk over handel drijven met zuiderburen kunst Brassband Exelsior Zeeuws Kampioen Voorronde Clash of the Coverbands deze week in Goese Heartbreak Café lezers schrijven Lamaïsme Boetes Toerisme Dom Flitspaal Controle op aanhangers maandag 4 april 2005 door Peter Ullenbroeck ROOSENDAAL - Zakendoen met de Belgen lijkt gemakkelijk. Dichtbij, dezelfde taal, wat kan je gebeuren? Niet dus, bezweren veel ondernemers. „We spreken weliswaar dezelfde taal, maar el kaar ook echt verstaan is iets an ders.' Handel drijven met onze zuiderburen stond afgelopen za terdag centraal op de internatio nale handelsdag in het RBC-sta- dion in Roosendaal. Daar waren de Kamers van Koophandel uit West- en Mid den-Brabant, Zeeland en Vlaan deren present om ruim tweehon derd belangstellende onderne- gners van tips en advies te voor zien. Ook elders in het land wer den zaterdag dergelijke handels dagen gehouden waar in totaal luim vierduizend ondernemers ■op af kwamen. :j,Je moet er niet te gemakkelijk over denken. Dat is misschien nog wel de grootste valkuil voor de ondernemer die zijn produc ten in België wil afzetten. De wet- en regelgeving is er anders, maar ook de cultuur. Je moet je faanpassen, anders lukt het Jniet." Huren Theo Valkenburg uit Ulvenhout begon een klein jaar geleden ivoor zichzelf, nadat hij vijftien jaar lang voor bedrijven Hol landse producten in het buiten land. ook in België, aan de man had gebracht. Sinds hij als zelf standige door het leven gaat, (probeert hij bedrijven die het in het buitenland willen proberen, te interesseren hem in te huren. Hij weet veel over buitenlandse markten. Over de Belgen, maar look het Midden-Oosten waar hij ooit voor zuivelproducent Cober- |co koffiemelk verkocht. Koffie- jmelk voor in de thee, want daar zijn ze in (Je landen rond de j Golf gek op. I j,Daar weet je dat je je moet aan- Jpassen aan een andere cultuur, een andere manier van onderne men. En dat is in België, hoe (dicht bij ook, ook het geval. Weel ondernemers zien die val- kuil niet. Ze denken er te gemak kelijk over, met alle gevolgen van dien." Ondernemer Roger Mulders van incassobureau Trade4sure is druk doende in België vaste voet aan de grond te krijgen. Hij beaamt de adviezen van Valken burg. ,,Je moet vooral geduld hebben. Nederlanders willen al tijd laten zien dat ze goed beslui ten kunnen nemen. Je praat met elkaar en, hup, er ligt een be sluit. In België werkt dat zo niet. Daar ga je eerst een paar keer met elkaar uit eten en dan rolt er misschien wat uit. Het duurt allemaal veel langer. Maar daar moet je in meegaan, want anders boek je geen suc ces." En de rol van de Kamer van Koophandel? „Die is voor on dernemers die het in België willen proberen, heel belang rijk als het om informatie gaat", benadrukt woordvoerder Ad van Zundert. „Bijvoorbeeld door Luc Opgei RILLAND - In de Eerste Bath- polder .verrijst zo langzamer hand een complete glazen bui tenwijk van Rilland; het kassen- gebied. Maar wat gebeurt er nu eigenlijk m die kassen? Mensen die dat wilden weten konden af gelopen weekeinde hun kans grijpen tijdens de manifestatie Kom in de Kas. Tijdens dat jaarlijkse evene ment stellen glastuinders in het hele land hun kassen open voor bezichtiging. In Rilland waren zaterdag en gisteren vier bedrij ven te bezoeken. Eén daarvan was tomatenkwekerij VES Ag- ro. De kwekerij heeft drie kas sen met een totale oppervlakte van dertien hectare en er is nog eens zes hectare in aanbouw. Rond half twee zatermiddag is het nog niet erg druk, maar er lo pen toch wel wat mensen rond. VES Agro, dat nog maar ander half jaar bezig is in de Bathpol- der, doet voor het eerst mee aan Kom in de Kas. Belangrijk, vindt mede-eigenaar E. van der Lans. „Mensen zien dat hier steeds wordt gebouwd, maar ve len weten niet wat hier nu eigen lijk gebeurt. Door de deuren open te zetten willen we ook wat begrip kweken." Bezoekers kunnen overal rondkijken. Me- dewekers van het bedrijf, her kenbaar aan een Kom in de Kas-shirt, fungeren als vraag baak. Mentaliteit In de loods staat een kraampje van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Een gepensio neerd echtpaar uit Wissenkerke- kijkt er meewarig naar. „Het is toch triest dat er mensen uit Po len moeten worden gehaald om de tomaten te plukken. „Er is hier een mentaliteitsprobleem." Uit Haamstede komt het echt paar Mooijaart. Ze zijn 'puur uit interesse' naar Rilland geko- „Het is schitterend hier, maar aan de pr moeten ze nog wat doen. Er was geen ontvangst en ook was slecht aangegeven waar we moesten zijn." Het hypermoderne kassenge- bied spreekt meneer Mooijaart wel aan. Ja, hij weet wel dat om wonenden klagen over lichtover- last, maar dat probleem ziet hij niet zo. „Gewoon de luiken op tijd dicht doen." A. en W. Baas uit Nieuw- en Sint Joosland hebben naar ei gen zeggen niets met glastuin bouw, maar vonden het 'gewoon leuk' om eens te komen kijken. „We hebben de fietsen meegeno- Bezoëkers nemen een kijkje in een tomatenkas. foto Willem Mieras door Jeanette Vergouwen HULST - Geen parkeerplaatje was onbezet in de wijde omge ving van gemeenschapcentrum Den Dullaert in Hulst. Op het plein voor de ingang stonden honderden fietsen. The Young Ones traden zaterdag op met als gastsolist Danny de Munk. Goed voor een volle zaal en een sfeervolle avond. Pveral waren trossen met blau- ;we en witte ballonnen opgehan gen en in de zaal steeg de span- Ining met de minuut. The Young Ones hadden weer eens een lek ker sfeertje gecreëerd met spot- light, een rookmachine en voor al veel en lekker in het gehoor [liggende muziek, [Presentator Danny Rook had geen enkele moeite om het 1200-koppige publiek de canon [Vader Jacob te laten zingen en toen Danny de Munk het po dium betrad, werd zijn voor- I naam meteen spontaan gescan- jdeerd. Hij won meteen alle harten voor zich door met microfoon ook heel even het publiek in te wandelen. Op het podium bleek de in zwartpak en rood over hemd en dito das gestoken per former een muzikale wervel wind te zijn. Hij danste lichtvoe tig over de bühne en-zong ener- giek. Na het eerste nummer gaf hij eerst het orkest een pluim en ver telde daarna dat het nummer Why God why zijn lievelingslied was. Terwijl hij dat intens ver tolkte, flitsten hier en daar de fo tocamera's. De muzikanten van de Young Ones presteerden zoals het pu bliek van hen gewoon is. Lekke re musical- en filmmuziek die bij de meeste aanwezigen be kend is. Bij verschillende num mers werd de schijnwerper even geplaatst op de leden die een so lo speelden. Hoger niveau John Curfs weet hoe hij zijn mu zikanten op een hoger niveau moet tillen. Muziek uit Fame, Derrick, Soldaat van Oranje, Se same street, Baantjes (met solist Sander van der Loo), The Police Danny de Munk met het Zeeuws-Vlaamse jeugdorkest The Young Ones. Academy en The Love Boat wer den door het publiek enorm ge waardeerd. Het jeugdorkest van Zeeuws- Vlaanderen trekt elke keer een volle zaal. De concerten worden professio neel georganiseerd met kwalita tief grote solisten en presentato ren en een tot in de puntjes ver zorgd programma. Een optreden door the Young foto Peter Nicolai Ones betekent voor honder den mensen gewoon een fijne muzikale avond en een gezellig uitje. [doorMelita Lanting ZIERIKZEE - Wat brengt een i voormalig voorzitter van de Friesche Elf Steden in Zierik zee? „Mijn relatie met de Friese schilderes Janneke Hengst." Henk Kroes opende gistermid dag een expositie van Janneke Hengst, Harry Boiten en Tessa Braat in galerie Kos in Zierik- Kroes is al jaren bevriend met Hengst en wilde daarom graag naar Zierikzee komen, vertelt hij op een zonovergoten terras achter de galerie. „Zodoende GOES - Brassband Excelsior uit Kloetinge is zaterdag tijdens het lentefestival van de KNFM Zee land in theater De Mythe in Goes voor de derde keer Zeeuws Kampioen geworden. Onder leiding van Bert van Thie- nen voerde Excelsior 'The King of Elfland's Daughter' van de componist Rodney Newton uit. Bij de slagwerkgroepen ging de titel naar O.K.K. Westkapelle onder leiding van Cora Knuijt-Dellebeke, dat 'Neptune, God of the seas' van de Zeeuwse componist Kees Nijsse ten geho re bracht. In totaal deden veer tien muziekgezelschappen mee aan het KNFM-lentefestival. zijn we hier vanochtend naar toe gereden. Als je dan vanuit Fries land naar Zeeland rijdt, kom je door de drukte van de Randstad en na Rotterdam zie je ineens weer open landschap. Dat doet denken aan Friesland maar het grote verschil is dat hier bomen op de dijken staan en dat kan in Friesland absoluut niet." Gevoel De raakvlakken tussen de kun stenaars en Kroes is niet louter de Friese afkomst. Ze delen de liefde voor het landschap. Zowel Hengst als Boiten schilderen landschappen en Kroes was di recteur van 'It Fryske Gea', het Friese landschap. „Je moet ge voel met een landschap krijgen", verwoordt Kroes zijn betrokken heid bij landschappen. De relatie van galeriehouder Chris Grinwis met Friesland is begonnen in 1995 bij een exposi tie. „Toen ben ik onder de in druk geraakt van de Friese schil ders. De landschappen en de ma nier waarop ze met kleur om gaan." De landschappen van Hengst doen bijna sereen aan. Een boer derij met bomen die weerspiege len in het water, een schip wat dobbert op een spiegelende zee. Op één Zeeuws landschap na zijn alle schilderijen van Hengst in Friesland gemaakt. Het werk van Boiten is gevarieer der van techniek. Er hangen aquarellen van de waddeneilan den, maar ook olieverfschilde rijen van enorme bossen f lui te- kruid. De bloemen zien er zo fris en echt uit dat je bijna de nei ging krijgt om ze te plukken. Tessa Braat exposeert verschil lende keramieken schalen en va zen in de voor haar kenmerken de felle kleuren. De expositie in galerie Kos loopt nog tot en met 8 mei GOES - In Heartbreak Café in Goes wordt woensdagavond de eerste van zes provinciale voor ronden gehouden van The Clash of the Coverbands. De deuren van het café gaan open om 21.00 uur. Het gaat om een landelijke wed strijd voor coverbands. De komende maanden worden zes provinciale voorronden ge houden. Twee halve finales in september en een finale, die in oktober gehouden wordt, leve ren uiteindelijk een Zeeuwse winnaar op, die het opneemt te gen de beste coverbands uit de andere provincies. De landelijke finale is in Paradi- als het om het verkrijgen van subsidies gaat. Veel onderne mers weten daar onvoldoende van en lopen zo geld mis. Wij willen ze daarmee, maar ook met andere zaken graag hel pen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. men; we maken er een dagje van." Ook volgens hen liet de pu bliciteit te wensen over. „Het was niet duidelijk hoe laat het zou beginnen. We waren hier veel te vroeg." In totaal namen aan de 28ste edi tie van Kom in de kas 26 bedrij ven deel. In de PZC van 29-3 stellen enke le vertegenwoordigers van het Tibetaans lamaïsme deze vorm van boeddhisme voor als hu maan, verdraagzaam, rustge vend en verenigbaar met het christendom. Daar is wel een en ander op af te dingen. Wie neutrale litera tuur zoals encyclopedieën raad pleegt over het lamaïsme, ziet dat het een vorm is van tantris me. Daarin spelen magische for mules een rol. 'Verlichting' en seks staan in een zekere relatie tot elkaar. Leerlingen onder gaan een magische inwijding met geheimhoudingsplicht. Er zijn bezwerings- en offerritue len, er wordt geloofd in geesten en demonen. Andere literatuur, die verder gaat, wijst op het streven naar wereldheerschappij van het la maïsme sinds de laatste decen nia. Naar het Westen toe wordt een rooskleurig beeld van dit Tibet aans boeddhisme geschetst om dat streven te vergemakkelij ken. Auteurs die daarop wijzen zijn onder anderen B. Waldvo- gel-Frei (Und der Dalai Lama lachelte, 2002) en H. Röttgen V. Trimqndi. De eerste waar schuwt tegen de geringschatting van de menselijke waardigheid in het lamaïsme. De tweede heeft zowel de Tibetaanse ge schiedenis, de sociaal-politieke situatie van de Tibetanen in bal lingschap als de lamaïstische ri tuelen en geschriften onder zocht. Op grond daarvan noemt hij het Tibetaans lamaïsme auto cratisch, vrouwonvriendelijk, agressief en ingaand tegen de do minante Europese waarden op sociaal gebied. Het Tibetaans lamaïsme wijkt dus vrij sterk af van de (drie) hoofdstromingen van het boed dhisme, die vreedzamer zijn. Zou het toeval zijn dat de voor trekkers van het 'Naropa-insti- tuut' dit onderscheid niet heb ben genoemd of is het deel van hun strategie? J.P. Zwemer Bisschopstraat 4 Serooskerke Onderweg in de auto hoorde ik een radioprogramma, waarin werd gesproken over de 'paarse krokodilhype', ontstaan door een tv-reclamespotje waarin de regelzucht figureert. Dergelijke gevoelens heb ik ook. Mijn man is één van de veehouders die vrij dag een forse boete kreeg opge legd, als overtreder van de Rege ling Identificatie en Registratie. Dit als gevolg van controle van de AID vorig jaar. Een oormerk bestaat uit twee flappen met daarop een num mer en in elk oor behoort er een. Van de 57 runderen die niet zou den zijn voorzien van deugdelij ke oormerken was er welgeteld één die geen enkel oormerk in had: deze koe had wel een hals band met nummer om van ons ei gen registratiesysteem. De rest had minimaal één, dan wel meer dere delen in. Dit komt niet omdat wij zo nala tig zijn, (de administratieve kant was in orde) maar door de slechte kwaliteit van de oormer ken, waardoor dezena enkele ja ren als luciferhoutjes afknap pen. Het is algemeen bekend via onderzoeken. Dit alles kost de veehouder veel tijd en geld, is dieronvriendelijk en kan onveili ge situaties opleveren voor zo wel mens als dier. Doe maar eens een onwillige koe een nieuw merk in of een volwassen stier. Als verdachte verschijn je dan voor de rechtbank en daar blijkt dat je lang niet de enige bent (PZC 26-3). De rechter kent de problemen met de oor merken en hij voelt met de vee houder mee, maar ja, zó zijn de regels en hij legt een flinke boe te op. M. Loeffen Scherpbierseweg 20 Groede so in Amstei-dam. Aan de eerste Zeeuwse voorronde doen drie bands mee: Planché uit Nieuw-Namen (funrock), Defen ce uit Krabbendijke (rock) en Over The Edge uit Goes (Dutch powermetal). De inschrijving voor de andere voorrondes staat nog tot 15 april open. In de PZC van 24 maart is in een artikel aandacht besteed aan het afnemende toerisme in Zee land. De oorzaak daarvan is vrij ge makkelijk op te sporen. Zeeland heeft in de loop der jaren het imago opgebouwd een dure pro vincie te zijn. Doordat het beste dingspatroon van de toerist in het algemeen onder druk staat is een kritische houding ten op zichte van de prijs verklaar baar. Het toeristisch bedrijfsle ven is primair verantwoordelijk voor de prijs van het aangebo den product. Doch ook de diver se overheden doen in dezen een stevige duit in het zakje, ik ver wijs onder andere naar de verho ging van de toeristenbelasting en het doorvoeren van allerlei kostenverhogende voorwaarden en exploitatie-eisen. De slogan 'Welkom in Zeeland' is allang niet meer de vlag die de lading dekt. De gemiddelde toerist die Zee land bezoekt, heeft echt niet het idee dat hij met open armen wordt ontvangen, uit eigen erva ring weet ik dat diverse andere provincies het er in dit opzicht aanzienlijk beter van afbren gen. In onze regio lijkt het erop dat men zich beijvert om het ver blijf van de toerist zo onaange naam mogelijk te maken door het stellen van allerlei regels en door het nalaten van zaken die noodzakelijk zijn. De invoering van een onzalig parkeerplan in Domburg is daarvan het meest recente voorbeeld. Met een beet je creatief denken is het Dom- burgse parkeerprobleem snel en doelmatig opgelost. Het gemeen tebestuur van Veere moet vooral doorgaan op de ingeslagen weg, dan weten we in ieder geval ze ker dat alles kapot wordt ge maakt. L. Wattel Kalfhoekseweg 1 Oostkapelle Zeeuwen zijn dommeriken. De afgelopen tijd zijn er weer me nig krokodillentranen gevloeid onder de aan heimwee naar tra ditie lijdende bevoking van Zee land. Het verdwijnen van de pont als oeververbinding blijft een open wonde. Het vormt de folkloristische doodsteek voor een gebied dat zich toentertijd schijnbaar onbewust was van het maatschappelijk en toeris tisch belang van een dergelijk fe nomeen. Een ander provinciaal icoon, het 'Zeeuws meisje', óók met de ondergang bedreigd, toonde zich wars van een boterzacht ka rakter en sprak dapper Luctor et Emergo, en zie daar. Het voortbestaan van dit typisch Zeeuwse product is een feit. He laas voor de Zeeuwen zal het zo gladjes herintreden van de pont een utopie blijken (PZC 26-3). Het is al een heel gedoe een fiets- pontje in de vaart te krijgen of te houden. Zeeuwen klagen ach teraf dat zij een deel van hun folklore te grabbel hebben ge gooid. Zeeuwen zijn dom. Wat zij nu hebben, blijkt geen econo mische motor maar een zwart gat in de grond waarin alles ver dwijnt, bijna iedereen achterla tend met een leeg gevoel van heimwee. De konijnenpijp leidt naar deze en gene zijde van het beloofde land waar winstoog merk, machtshonger, prestigeob jecten, bestuurlijke corruptie en steekpenningen sleutelwoorden zijn voor de poort naar een wel varend walhalla. De Zeeuwen zijn dom, uitgebuit en bedot, blij gemaakt met een aalmoes door eigenbelang dien- dende plaatselijke economische zwaargewichten en dito politici. De boten zijn geschiedenis en zullen dat voor altijd blijven. E. Letens Van de Moerestraat 22d Axel De korpschef van de politie Fle voland wil van de flitspaal af, meldt de PZC van 25 maait. Ein delijk een klein beetje erken ning dat de flitspaal voor de weggebruiker die zich probeert aan de snelheid te houden een stuk ergernis is. De snelheid wordt met de voet geregeld en op één moment elektronisch op genomen. Een weggebruiker be- hooi't zijn blik op de weg te heb ben en zo weinig mogelijk op de teller. In het veikeer telt iedere reactieseconde. Bovendien zijn er weggebruikers die voor en na de flitspaal 'gassen' en als ze de paal tegenkomen op de rem han gen. Bij stoplichten werken flits palen zoals ze bedoeld zijn, maar dan moeten ze wel goed af gesteld zijn. Gerard M. Nieuwenhuize Singelweg 11 Grijpskerke NEELTJE JANS - Op de trailer helling bij Neeltje Jans heeft de politie Zeeland in samenwer king met het KLPD zaterdag middag een controle gehouden op voertuigen met daarachter ge koppeld een aanhanger met boot. Er wei-den 28 combinaties gecon troleerd. Een viei-de van de aan hangers bleek niet in orde te zijn. Er werden boetes uitge- schi-even voor te zware bela ding, geen remmen en geen op- looprem. Tevens werd er gecon troleerd op serienummei-s van trailers en van de buitenboord motoren van de bootjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17