Kastelenbezit groter dan gedacht A PZC Hebbes! PZC Gezelligheid maakt toernooi bijzonder Scouts nemen afscheid van clubhuis Project 1835+1 krijgt impuls met computer watersnoodmuseum Jaar van het kasteel vraagt aandacht voor historische gebouwen en resten '15 Trampoline vernield agenda ,/SeP^eHe" Moendep Pfaff £/„fl Hemelaar dealer, Op heterdaad betrapt Vijftien boetes voor 'stappers' Gewonden bij aanrijding Jongens stelen auto-emblemen Motorrijders ten val kies koers! maandag 4 april 2005 fdoor Melita Lanting RENESSE - Zeeland heeft veel meer kastelen en buitenplaatsen r dan het zelf beseft. Dat stelt di- C recteur J. Kvlstra van de Neder landse kastelen stichting. „In I Zeeland zijn in totaal 205 kaste- len of buitenplaatsen. Dat kan ^zijn bovengronds - als gebouw of ruïne - of als archeologische resten ondergronds." j» Kylstra stelt dat dit aantal nog kan groeien omdat het onder- I zoek naar Zeeuwse kastelen en X buitenplaatsen nog niet is afge- rond. „Vooral in Zeeuws-Vlaan- deren moet nog veel onderzoek I worden verricht. Het kan zijn dat een bepaalde boerderij nu 5 nog niet erkend wordt als bui- tenplaats. Ik pleit daarom voor I veel onderzoek naar de historie tij! want als je een waarde niet er- tl-jkend of herkend kan het maar zo zijn dat waardevolle zaken verdwijnen bij bijvoorbeeld een verbouwing." Zeeland bezit nu 30 door het Rijk beschermde bui- I tenplaatsen en kastelen. ■,'t De geschiedenis leert dat Zee- '5 land ooit bezaaid is geweest met kastelen en buitenplaatsen. l Door onder meer oorlogen en C watersnoden zijn vele kastelen en buitenplaatsen verdwenen, j In de hoogtijdagen (17e en 18e eeuw) moeten er op Walcheren ongeveer 150 geweest zijn. Verval j Na het wegvallen van de West Indische Compagnie raakten II veel van die buitenplaatsen in verval en uiteindelijk verdween 80 procent. „Ook in onze tijd is er niet altijd goed omgespron- gen met de Zeeuwse kastelen en buitenplaatsen", zegt Kylstra. „Leegstand, sloop en verval ko men in de twintigste eeuw regel matig voor. De resten van kas- I teel Herkenstein op Schouwen bijvoorbeeld, werden in 1957 on der geschoffeld in het kader van een herverkaveling." Volgens Kylstra is het daarom van groot belang dat het onderzoek verder I gaat en dat alle onbekende kas telen en kasteelterreinen wor den beschreven. „Daardoor zal OOST-SOUBURG - De grote trampoline in speeltuin De Sou- burgt in Oost-Souburg is tussen vrijdagavond en zaterdagoch tend kapot gesneden. De speeltuin was tot half zes ge- opend, maar de beheerder is pas later weg gegaan. Vermoed wordt dat de daders 's nachts r over het hek geklommen zijn. -.Bij de trampoline een bord ge plaatst met de tekst: Jongens, namens de kinderen, hartelijk 'dank! (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het minder gemakkelijk worden om bestemmingsplannen, bouw plannen en planologische veran deringen zomaar door te laten gaan." Kylstra hield haar pleidooi tij dens de Zeeuwse opening van het Jaar van het Kasteel, afgelo pen zaterdag in Slot Moermond in Renesse. Daar herleefde de af gelopen twee dagen de geschie denis in het tentenkamp van de Compagnie van Cranenborgh en de Hertogen van Brabant. Op de drukbezochte manifestatie kon het publiek kennismaken met het dagelijkse leven in de Mid deleeuwen. Tijdens het Jaar van het Kasteel wordt landelijk de aandacht ge vestigd op het belang van het be schermen van de historische ge bouwen. Activiteiten „Ze lijken zo sterk, maar ze zijn heel kwetsbaar." Het jaar van het Kasteel wordt in Zeeland ge vierd met tal van activiteiten. Op vier zomeravonden worden rondleidingen gehouden langs de buitenplaatsen in Schudde- beurs, maar ook naar buiten plaatsen op Walcheren en Zuid-Beveland worden excur sies georganiseerd. De geschie denis herleeft tijdens de landelij ke fietsdag in de Zak van Zuid-Beveland waar de Com pagnie van Cranenburgh weder om zijn tenten opslaat en in ver schillende musea zijn tentoon stellingen. Meer informatie over het programma is te vinden op www.scez.nl De spelers hebben het bijzonder goed getroffen met het weer. door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Ik ga op reis en neem mee... Deze vraag hebben ruim vijfhon derd deelnemers aan het internationale jeu-de-boulestoernooi in Zoutelande zichzelf de afgelopen week gesteld. Met een toernooi in april in de buitenlucht, moet je op alles voorbereid zijn. De dikke truien, dassen, regenpakken en paraplu's konden rustig in het hotel of het vakantiehuisje achterblijven. „Dit is fantastisch", zeggen An van Cuyk en Riek van Nunen uit Uden met een armgebaar naar de zon, de zee en het strand. „We doen al tien jaar mee. We hebben het eens slechter getroffen. Vorig jaar was het hartstikke koud. En één keer zijn we eruit geregend. Beter dan vandaag kan het niet." Ondanks het goede weer moest er nog genoeg worden meegesjouwd naar het strand. Uiteraard de boules, maar ook zonnebrandcrème, flesjes water, boter hammen en stoeltjes mochten niet ont breken. „We hebben ons goed inge smeerd met zonnebrandcrème", zegt Els Weiten uit Terheijden. „Je ver brandt voordat je het weet. En veel wa ter drinken, doen we ook. Dat is van daag wel nodig." Els Weiten en Annemarie Aerts doen voor het eerst mee aan het toernooi in Zoutelande. Terwijl de wedstrijd nog in volle gang is, weten ze al dat ze volgend jaar terugkomen. „Het is zo gezellig! Onze club is hier vaker geweest, maar wij zijn sinds kort lid. Dat lijkt van daag in mijn voordeel te zijn", zegt Els. „Thuis op de baan gooi ik altijd te hard. Hier in het losse zand gooi ik de sterren van de hemel", zegt ze hardop lachend. Het is de gezelligheid die dit toernooi zo bijzonder maakt, vinden An van Cuyk en Riek van Nunen. „We zijn een lang weekeind op stap met de andere le den van onze jeu-de-boulesclub. Schrijf maar op: 'De Torpedo's'. Ik zeg bewust de naam er bij, want er zijn twee vereni gingen in Uden. Bij die andere zit de Ne derlands kampioen. Maar onze club is gezelliger. Wij vormen een hechte groep. Tijdens het toernooi zitten we dan ook met z'n allen in huisjes op va kantiepark Kustlicht en we gaan elke avond lekker samen uit eten." De dames uit Uden zijn er niet op ge brand het toernooi te winnen. „Het gaat foto Ruben Oreel ons om de omgeving, het strand en al die andere dingen. Er zijn wel fanatieke lingen hoor. Ik ken er een paar. Haha, dat zijn inderdaad mannen. Maar niet alle mannen zijn zó fanatiek hoor. Die twee van daarstraks, waren best gezel- lig" Het toernooi werd gespeeld in zes pou les. De gele poule is gewonnen door G. Heyninck en R. Verkouteren uit het Belgische Wijnegem. De eerste plaats in de oranje poule ging naar de Middelbur gers P. Maartense en M. Wouters. Groen is gewonnen door R. Bevelander en J. Rutgers uit Sprankeren. In de blau we poule waren het opnieuw Middelbur gers. T. de Jonge en J. Limonard, die de eerste prijs wonnen. De witte poule werd gewonnen door J. van Dongen en Chr. van Deutekom uit het Brabantse plaatsje Zeeland en in rood waren de winnaars A. van Dalen en G. van Kessel uit Middelburg. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Na 46 jaar heeft de Gouden Cirkel groep van de scouting in Middelburg afscheid genomen van de Nas- saulaan. Het oude clubgebouw ging zaterdag tegen de vlakte. Het nieuwe aan de Geersesweg werd in gebruik genomen. BIGGEKERKE - Dorpshuis. 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; Het Blauwe Hof aan de Breeweg, van 11.00 tot 16.00: overdekte boekenmarkt; MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek. 20.00 uur: Reïncarneren, hoe gaat dat ei genlijk?, lezing door GerritZunneberg, Markt. 11 00 -17.00 uur: Boeken- en ver- zamelmarkt; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof. 19.00 - 20.00 uur: Djembelessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen, „Gatverdarrie", zegt Elna Dert met een naar gevoel als ze ziet hoe de sloopmachine van Sturm en Dekker het oude clubgebouw omver trekt. „Elk steentje heb ben we zelf gemetseld. Dan doet ditje wat hoor." Het was nodig, weet ook Elna. „Het dak lekte, de luiken waren stuk. Er is al jaren geen onder houd meer aan gepleegd." Het onderhoud werd telkens uit gesteld omdat de toekomst van het clubgebouw onzeker - was. „Eerst zei de gemeente dat we weg moesten voor de ontwikke ling van de wijk Veerse Poort. Er moet hier een winkelcentrum komen", zegt voorzitter Wy- nand Euser van de Gouden Cir kel groep. Thuis „Later hoorden we dat we toch konden blijven. We zouden het winkelcentrum niet in de weg zitten. Maar een jaar of drie gele den viel toch het besluit: we moesten weg." Aan de Geerses weg is een nieuw, modem club gebouw verrezen. „Het ontwerp is in goede samenspraak ge maakt", vindt Euser. „Daardoor zullen we ons er snel thuis voe len." Dat de honderd scouts de Nassaulaan voorgoed verlaten hebben, kan de buurt zaterdag onmogelijk ontgaan zijn. De scouts hadden trommels, fluit jes en speelgoed-gitaartjes mee genomen om de straat met een heuse lawaai-optocht uit te zwaaien en de nieuwe buren in de Geersesweg te begroeten. Op 28 mei kan het nieuwe honk van de Gouden Cirkel groep bezich- (Advertentie) SPUISTRAAT 82 VLISSINGEN TEL./FAX 0118-413729 FOUfnitUTen MIDDELBURG - Een 26-jarige Middelburger is zondag morgen rond kwart over vier op heterdaad betrapt toen hij een ruit vernielde van een pand aan de Kanaalweg in Middelburg. De man was eerder in het centrum al aange sproken op zijn baldadig gedrag. Even later zag de politie hem lopen op de Kanaalweg en een ruitje vernielen van een pand, waarna hij een aantal blikjes limonade weg nam. Hij werd gelijk aangehouden en overgebracht naar het bureau. MIDDELBURG - Bij een controleactie van de politie op Walcheren, zijn zaterdagavond en -nacht vijftien bekeu ringen uitgedeeld. De controle was gericht op het uit- gaansverkeer en werd gehouden tot zondag twee uur. De meeste boetes, zes stuks, werden uitgedeeld aan fietsers met een slechte verlichting. Twee mensen reden in een ge bied waar ze niet mochten rijden en twee anderen zijn be keurd voor openbare dronkenschap. Bonnen werden ook uitgeschreven voor het hebben van alcohol op straat en voor het hebben van een meertonige claxon van een auto. Een brommer die niet verlicht was, een bromfietser die zonder helm reed en een brommer die op de weg reed, wer den eveneens bekeurd. WILHELMINADORP - Op de Langeweg in Wilhelmina- dorp is zaterdagmiddag rond vijf uur uur een personen auto tegen een losgeraakte aanhangwagen van een land- bouwtractor gereden. Een 32-jarige man uit de gemeente Goes reed op zijn tractor met daarachter gekoppeld twee aanhangwagens. Van de achterste aanhangwagen brak vermoedelijk de koppeling af, waarna deze op de linkerzij de van de weg in botsing kwam met een tegemoetkomen de personenauto, bestuurd door een 20-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland. De 20-jarige bestuurder èn een 19-jarige inzittende werden voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In de Jan van Tourai- nestraat in 's-Heer Hendrikskinderen zijn vrijdag twee veertienjarige jongens uit de gemeente Goes aangehouden omdat ze auto-emblemen van auto's hadden weggeno men. Ze zullen worden doorverwezen naar bureau Halt. BURGH-HAAMSTEDE - Twee motorrijders zijn zater dagmiddag ten val gekomen op de Burghseweg in Burgh-Haamstede. Beide motorrijders maakten deel uit van een groep van vijftien rijders. Een van de bestuur ders, een 52-jarige man uit Naaldwijk, keek in zijn spie gels en merkte daarom een verkeersremmer niet op. Hij botste op een paal en kwam ten val. De Naaldwijker liep waarschijnlijk een gebroken sleutelbeen op en is naar het ziekenhuis gebracht. Een 36-jarige man uit Barendrecht die achter hem reed kon de man niet meer ontwijken en kwam ook ten val. Hij liep een pijnlijke heup op, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Beide motoren raakten zwaar beschadigd. door Melita Lanting OUWERKERK - Met de inge bruikname van de website 1835 1 in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk is het nieuwe sei zoen van start gegaan. Het pro ject 1835+1 gaat over de slacht offers van de watersnoodramp in 1953 In het Watersnoodmuseum is een computer geplaatst waar be zoekers de website kunnen raad plegen. Op de site kan iedereen herinneringen achterlaten aan een slachtoffer. „Dat kan van al les zijn", zegt Koert Davidse. Sa men met Roel Wouters heeft hij het project ontwikkeld. „Ik heb altijd gedacht aan kleine verha len. Herinneringen aan een ver jaardag, aan het werken op het land of van de school van vroe ger. Maar mensen kunnen na tuurlijk ook herinneringen ach terlaten aan de rampnacht. Al les is mogelijk." Sober De website is sober vormgege ven. Blauwe ondergrond en daarop 1835+1 lijnen met op ie dere lijn een naam van een slachtoffer. Het is een lange lijst die langzaam aan de lezer voor bij trekt. Sommige namen lich ten lichtblauw op. Daar heeft ie mand een verhaal geplaatst. „Er zijn nu 58 verhalen. We hopen natuurlijk dat het er 1835 zullen worden", zegt Davidse. „We heb ben aan sommige verhalen fo to's toegevoegd, die we gevon den hebben bij het Zeeuws Do cumentatie Centrum", zegt Wou ters. „Er is bijvoorbeeld een verhaal dat iemand altijd speelde onder de toren van een dorp. Wij heb ben de foto van die toren bijge voegd." Met de website willen Davidse en Wouters bereiken dat de ver halen achter de slachtoffers be waard worden. „Zodat namen personen wor den, en dat personen tastbare mensen worden." Om dat effect te versterken gaat het project verder dan een web site. In het tweede caisson bij het mu seum wordt met de nodige tech nische snufjes een stemmenpro- ject gerealiseerd. „De bedoeling is dat je naar een plek loopt *en daar de naam van een slachtof fer hardop uitspreekt. Daarna hoor je vanuit een luidspreker ie mand een verhaal vertellen over dat slachtoffer." Voor het zover is, moeten echter de verhalen verzameld worden. „We zijn blij met de computer in het watersnoodmuseum. Men sen gaan daar al bewust naar toe en we hopen dat ze ook hun herinnering achter willen laten, het is een extra impuls voor het project." De website is te vin den op www.deramp.nl De seizoensstart leverde het mu seum watersnood 1953 nog een leuke financiële meevaller op. Gedeputeerde A. Poppelaars bracht voor het bestuur een che que mee van 14.500 euro voor de ontwikkeling van de uitbrei dingsplannen van het museum, waaronder de openstelling van het tweede caisson ten behoeve van het project 1835+1. Ook het derde en vierde caisson worden betrokken bij activiteiten van het museum. Als de slopers hun oude clubhuis tegen de vlakte hebben gegooid, vertrekken de jonge scouts naar hun nieuwe onderkomen. foto Ruben Oreel Advertentie tigd worden door oud-leden, an dere scoutinggroepen en overige belangstellenden. Hogeschool Zeeland Kv MORGEN INFO AVOND VANAF 19.00 UUR Meer weten? Surf naar www.HZ.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15