Veel molens staan uit de wind Een aparte wereld Stilstaan bij levensvragen Lichte stijging aantal klachten in 2004 over gemeente Vlissingen Sommige monumenten verdwijnen achter nieuwbouw Woning in Kamperland door brand verwoest Scholieren CSW vasten 24 uur voor kinderen met aids in Derde Wereld Vlissinger gewond bij steekpartij Drukte op open dag Stromenweg Motorrijder breekt been Kansen gratis openbaar vervoer Vandalisme en inbraak zeeuwse almanak Oorlel fcdactie: 0113-315649 vvww.pzc.nl t-mail:redactie@pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes fcdvertentie-exploitatie: tloord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. rnaandag 4 april 2005 editie Walcheren cloorRinus Antonisse GOES - Een groot aantal Zeeuw se molens kan onvoldoende vrij jvind vangen. In de loop van de tijd is hun omgeving dichtge slibd met bebouwing en groen. Voor zeker 15 molens is de zoge naamde 'molenbiotoop' slecht tot bedenkelijk. Dit blijkt uit een overzicht van de toestand van de Zeeuwse mo lens per 1 maart. Van de drie res terende getijmolens (Goes, Mid delburg, Sas van Gent) is de om geving zo sterk veranderd, dat ze helemaal niet meer kunnen "werken. Zicht Bij de molenbiotoop gaat het paast vrije windvang ook om voldoende zicht op de molens (belevingswaarde). Een dikke onvoldoende (bijna geheel inge bouwd, bomen te hoog en te dichtbij, midden in een nieuw bouwwijk) scoren de molens in onder meer Nieuwerkerk, Zoute- lande en Grijpskerke. Bedenkelijk is het gesteld met de molenomgeving in Eikerzee, Moriaanshoofd, Tholen, Middel burg (Seismolen), Hoedekensker- ke, Krabbendijke, Retranche- ment, Kuitaart en Hulst. De Ver eniging De Zeeuwse Molen pro beert met een werkgroep ruimte lijke ordening nog zoveel moge lijk de omgeving te beschermen tegen ongewenste bebouwing en te hoog opgaande beplanting. Groot probleem daarbij is dat de vereniging vaak in een laat stadium achter gemeentelijke plannen komt. Dikwijls is de wettelijke termijn om bezwaar aan te tekenen al (bijna) verlo pen. Nochtans is de vereniging niet ontevreden over de opstel ling van de (meeste) gemeenten en de bereidheid om plannen aan te passen. Het overzicht geeft aan dat er in de provincie 83 complete en in complete molens wettelijk be schermd zijn; hiervan zijn er elf KAMPERLAND - Een woning aan de Veerweg in Kamperland is zaterdagochtend compleet door brand verwoest. Er is nie mand gewond geraakt. Buurtbewoners hadden om rond elf uur rook uit het dak zien ko men. Toen de brandweer arri veerde, stond de woning al in lichterlaaie. De bewoners waren niet thuis. Volgens officier van dienst R. Corbijn is het vuur wij- wel zeker op de bovenverdie ping ontstaan. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk, de politie stelt een technisch onder zoek in. De brandweer was ter plaatse met twee tankautospui ten van de groepen Kamperland en Kortgene/Colijnsplaat en kreeg assistentie van de ladder wagen uit Middelburg. Het vuur was rond kwart over twaalf on der controle. Door de bluswerk zaamheden zijn de Oost- en Westhavendijk enige tijd ge stremd geweest. onttakeld en vier in restauratie. Daarnaast is nog een aantal on beschermde restanten van mo lens aanwezig. Met de technische toestand van bijna de helft van dit historisch erfgoed is het slecht gesteld: maar liefst 43 molens behoeven herstel. Het gaat om belangrijke reparaties (10 molens), beperkte restauratie (12 molens) en om vangrijke restauratie (21 mo lens). Slechts vier molens zijn momen teel in restauratie: Domburg, Zoutelande, Heinkenszand (De 5 Gebroeders) en Wemeldinge (Aeolus). De vereniging heeft een beleidsplan opgesteld, waar in gepleit wordt voor goed be heer en onderhoud, waardoor wordt voorkomen dat grote res tauraties moeten volgen op pe rioden van gebrekkig onder houd. Draaiuren De vereniging is bezorgd over het idee om gemeentelijke mo lens te verkopen en wil nadruk kelijk uitdragen dat draaiende molens stad en landschap verle vendigen. Ze dragen daarmee ze ker bij aan een aantrekkelijke woon-, recreatie- en werkomge ving in de provincie. Wat draai uren betreft spannen de molens van Biggekerke, Wolphaartsdijk en Wissenkerke de kroon, met meer dan 1,2 miljoen omwente lingen per jaar. De vereniging De Zeeuwse Mo len houdt vrijdag 8 april een le denvergadering (vanaf 19.30 uur in hotel Terminus te Goes). Oud-burgemeester A. Verbree van Reimerswaal wordt voorge dragen als nieuwe voorzitter. Hij volgt J. Cornelissen op, die de vereniging vele jaren leidde. Ruben Oreel fotografeert vijf jaar brandweer door Selma Osman VLISSINGEN - Vreugde en ver driet; een stoere brandweerman met een piepklein vogeltje in een kooi; Vlissingen en Middel burg. Het vierde fotoboek Water en vuur van de Vlissingse foto graaf Ruben Oreel zit vol tegen stellingen. In 120 foto's schetst hij een beeld van vijf jaar brand weer stadsgewest Vlissin- gen-Middelburg. „Geen brandenboek, wel heel veel mensen in actie", zegt de fo tograaf die al 28 jaar voor de PZC werkt. Hij heeft honderden branden ineegemaakt. „Je komt elkaar al tijd weer tegen", zegt hij over zijn bijzondere relatie met de brandweer. „Ik ken ze allemaal. Bepaalde lieden, daar heb ik echt een band mee. Ik doe mijn werk, zij ook. Je maakt samen ernstige dingen mee. maar het is af en toe ook een beetje bijpra ten met een bakje koffie erbij." Het boek is gemaakt ter gelegen heid van het eerste lustrum van de stadsgewestelijke brand- Oreel vond het een leuke op dracht om het leven bij de brandweer vast te leggen. „Een aparte wereld." Anderhalf jaar lang volgde hij het korps in en buiten de kazerne. Zo zijn er fo to's van het traditionele frietje na afloop van een brandweeroe fening. „En dan de friet en frika dellen op tafel hoor, niet op het bord." Het boek laat verder ple zier bij de jeugdbrandweer zien en close-ups van vermoeide brandweerlieden nadat ze uren in zijn geweest. Bladerend door Water en vuur komen ook Oreels eigen herinne ringen weer boven. „Het kanti- netje in de Van Dishoeckstraat, daar gebeurde alles. Je dronk er koffie maar er werd ook verga derd. Zonde dat dat nu weg is." Duikers in een bootje op zoek naar twee vermiste jongetjes in de haven van Arnemuiden. Oreel slikt. „Ze werden dood ge vonden." „Zoiets went nooit", vervolgt hij. De fotojournalist heeft die pe bewondering voor de brand weerlieden. „Zeker die duikers. Ze hebben vreselijk werk. Daar neem ik mijn petje voor af." Res pect is er over en weer. Oreel zorgt ervoor dat hij niet voor spuitende brandweermensen gaat lopen. Hij kent de regels. „Je moet ze niet storen en altijd opletten." Slachtoffers fotogra feert hij niet. Water en vuur is Oreels vierde fotoboek. Eerder bundelde hij foto's van Vlissingen, de Vlis singse boulevard en de Walcher- se dorpen. „Dit was een moei lijk boek om te maken", vertelt de fotograaf. „Ik was afhanke lijk van branden en ongelukken, anders zat er geen actie in het boek. Soms gebeurde er een paar maanden helemaal niks, of er kwam net iets op een moment dat ik er niet was." Ook de om standigheden had hij niet voor het kiezen. „De mooiste foto van een brand maak je bij sche mer. Maar branden breken vaak uit als het donker is." Ruben Oreel: Water en vuur - Uit gave Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middelburg, 15,95. Het fotoboek wordt vandaag gepre senteerd tijdens de opening van de nieuwe hoofdpost aan de Stromen- weg. Vanaf morgen ligt het in boek handels De Drukkerij in Middel burg en 't Spui in Vlissingen. De Piek legt op verschillende plaatsen in de stad de voorbijganger vragen voor, zoals hier op de hoek van Zeilmarkt en de Gravenstraat. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Kent u een gevoel van schuld? Wat is uw diepst gewortelde angst? Acht van deze levensvragen hangen kriskras door de Vlis singse binnenstad. Ze maken deel uit van het kunstproject '35 jaar De Piek'. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van kunst- en poppodium De Piek, zijn kunste naars gevraagd te exposeren in de stad. Een van de deelnemers is Machtelcl van der Wijst die de levensvragen heeft gemaakt onder de noemer 'Interview met de stad'. De vragen moeten er voor zorgen dat mensen even stilstaan bij het leven. Dat ze nadenken over belangrijke kwesties en dat ze erover met elkaar in gesprek gaan. De mannen die vrijwel dagelijks te vinden zijn op het bankje bij Michiel de Ruyter, hebbên een uitgesproken mening over het kunstproject. „Dat is toch voor De Piek? Omdat die 35 jaar be staat? Ik heb de borden zien hangen. Bi] de Gra- vestraat hangt er één en bij café de Concurrent, de loodsensteiger en de kazematten ook. Ik vind er niks aan. De teksten zijn niet te begrijpen. Er staat dan: 'Wat is je allergrootste angst'. Wat moeten we met zo'n vraag? Daar kan je toch niks mee. Ik vind het geen kunst. De mensen we ten tegenwoordig van gekkigheid niet meer wat ze moeten doen. Kijk nou naar die ene. Herman Brood. Dat is toch achterlijk wat die allemaal deed. Gewoon met verf smijten. Jongelui weten niet meer wat echte kunst is." Ook de melkboer die zaterdag even een pauze neemt op de Zeilmarkt is niet gecharmeerd van de kunstwerken. „Ik heb niet zoveel met kunst", zegt hij. „Naast de bouwput zag ik het bord hangen met de tekst 'Wees trots op je stad'. Ik weet niet of dat hierbij hoort, maar als ik dat zie denk ik: Wat nou trots? Het is hier één grote bouwput. Daar kan je toch niet trots op zijn?" Website Positieve reacties zijn er ook. Op de kunstwer ken staat een verwijzing naar de website van De Piek. Mensen kunnen daar hun antwoord ge ven op de acht vragen. „Ik kom uit Vlissingen, ben in Vlissingen en blijf in Vlissingen", ant woordt Natasja op de vraag 'Waar komt u van daan, en is dat iets om af en toe naar terug te ke ren?' Op de vraag 'Waarin vindt u troost' schrijft ene Ellen: „Ik vind troost in Han, de kat op schoot, een glaasje wijn, een goed boek, muziek, vrien den en het besef dat ik het lang niet slecht heb." Brandweerlieden redden een kalf bij een brand in Arnemuiden. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Tweehonderd scholieren van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren in Middelburg, hebben van vrijdag tot zaterdag vierentwin tig uur lang niet gegeten. Ze heb ben daarmee 11.500 euro opge haald voor kinderen met aids in kansarme landen. 'Zip your lip', heet de actie die op tal van scholen door het land gehouden werd. De deelnemers mochten van acht uur vrijdagochtend tot acht uur zaterdagochtend niet eten en werden daarvoor gespon sord. Overdag volgden de deelnemers nog gewoon les. Om zes uur 's avonds begon voor hen de ac tie pas echt. Er werden vuurkorven op het schoolplein aangestoken, er wer den films opgezet en overal wa ren matrasjes te vinden. Ook waren er sportactiviteiten en een grote nachtwandeling. „Vorig jaar deden we als school ook al aan deze actie mee", zegt Bram Wouters van de leerlingen- raad. Enthousiast „Toen waren er tachtig deelne mers. De deelnemers van toen, waren zo enthousiast dat er dit jaar maar liefst tweehonderd leerlingen aan de actie hebben meegedaan." VLISSINGEN - Een 57-jarige Vlissinger is vrijdagavond op de Paauwenburgweg in Vlissingen gewond geraakt bij een steekpartij. De politie heeft twee verdachten, Vlissin- gers van 18 en 23 jaar oud, aangehouden. Zij zijn ingeslo ten en werden het hele weekeinde verhoord. De steekpar tij vond plaats omstreeks zes uur. Wat er precies gebeurde en wat de aanleiding was, wordt nog onderzocht. Het slachtoffer is na het incident naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Wat zijn verwon dingen waren, kon de politie niet zeggen. Wel zei ze dat het met de man weer redelijk gaat. Hij is zondag uit het ziekenhuis is ontslagen. MIDDELBURG - De open dag van de nieuwe brandweer- en ambulancekazeme aan de Stromenweg in Middelbm'g is zaterdag, naar schatting van brandweercommandant R. Maljaars, door tussen de 8000 en 10.000 mensen be zocht. De bezoekers zagen onder meer demonstraties van brandbestrijding, hulpverlening en waterongevallen. Van daag wordt de post aan de Stromenweg officieel geopend. HEINKENSZAND - Bij een ongeval op de Sloeweg in Heinkenszand heeft gisterochtend rond tien uur een 42-ja- rige motorrijder uit Goes zijn been gebroken. De motorrij der kwam uit de richting Goes en verloor de controle over zijn voertuig waarna hij van zijn motor werd geslingerd en in de struiken aan de kant van de weg viel. De 42-jari ge Goesenaar werd met een beenbreuk voor behandeling overgebracht naar het ziekenhuis, zijn motor is total loss. SLUIS - Gratis openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen maakt wellicht een goede kans. Om het te laten slagen, moeten geldmiddelen worden gecombineerd, evenals ver schillende vormen van openbaar vervoer. Met die mening neemt het Rijswijkse onderzoeksbureau NEA Transportonderzoek en -opleiding een voorschot op een nog uit te voeren onderzoek. Daartoe zou het alge meen bestuur van het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen dan opdracht moeten ge ven. In de eerstvolgende vergadering van dat bestuur, op 11 april, wordt een offerte van NEA besproken om een eer ste onderzoek te doen naar de mogelijkheden van gratis openbaar vervoer in de gemeente Sluis, in samenhang met beide andere Zeeuws- Vlaamse gemeentes. Het doel daarvan zou zijn het openbaar vervoer naar een hoger ni veau te tillen, zonder dat dit extra geld kost. sleept. Hiervan is het afgelopen jaar in de gemeente Vlissingen slechts twee keer gebruik ge maakt. De klachtencoördinator van ge meente Vlissingen, F. Vermeu len, is het niet met hem eens. „Een hoorzitting is een behoor lijk heftig middel, wat veel kla gers afschrikt. Zij willen het lie ver via de informele kanalen op lossen. Maar hij heeft wel gelijk over de behandelperiode. We moeten inderdaad vaker binnen de termijn blijven. Daar is nog veel ruimte voor verbetering denk ik." Toch bespeurt Vermeulen ook een positieve ontwikkeling in de behandeling van de klachten. „Ik merk dat vooral de mana gers bij de gemeente soepeler met de klachten omgaan dan vo rig jaar. Ze hebben niet meer de neiging om gelijk in de verdedi ging te schieten. Veel ambtena ren hebben dat echter nog wel. Dat is ook een punt waar we aan moeten gaan werken." door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - De klachten commissie van gemeente Vlissin gen heeft vorig jaar iets meer klachten behandeld dan het jaar daarvoor. Zesentwintig burgers hadden moeite met de handel wijze van de gemeente. Dit blijkt uit het jaarverslag van de commissie. In 2003 werden vierentwintig be zwaren ingediend. De klachten lopen uiteen van moeilijkheden met het aanvragen van een ver gunning tot een langdurig con flict over de herinrichting van een straat. De commissie heeft twintig van de klachten die in 2004 werden ingediend binnen de officiële ter mijn van tien weken afgehan deld. Vijf werden buiten die ter mijn opgelost, waarvan één in overleg met de klager. Een ande re klacht werd naar 2005 doorge schoven. Twee klagers liepen na behandeling door de commissie naar de Zeeuwse Ombudsman, het provinciale klachtensteun punt. De ombudsman uitte in zijn eer der gepubliceerde jaarrapport kritiek op de Zeeuwse gemeen ten. De oplossing van de klach ten duurt vaak te lang. De ge meenten zouden meer gebruik moeten maken van hoorzittin gen, vindt hij. In een dergelijke zitting wordt door de voltallige klachtencom missie een klacht ter plekke af gehandeld. Zo wordt voorko men dat de klacht te lang voort- VLISSINGEN - Drie ruiten van een woning aan de Paauwen burgweg in Vlissingen zijn zon dagnacht om half vijf ingegooid. In een woning in de Vrouwe straat in Vlissingen werd tussen zaterdag 20.00 uur en zondag 01.00 uur ingebroken. Uit de wo ning werden sieraden en een por temonnee gestolen. Volgens Wouters zit de kracht in de opzet van de actie. „Het is niet alleen voor een goed doel, het is ook nog eens een leu ke actie. Ik heb afgelopen nacht geen oog dicht gedaan." In 2004 bedroeg de opbrengst ruim vierduizend euro. Hulporganisatie De stichting World Vision, een hulporganisatie die opkomt voor de aidskinderen, kan bin nenkort van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren W aan de Elzenlaan 11.500 euro op hun bankrekening ver wachten. Bram Wouters weet het nu al: „Volgend jaar doen we weer mee." Het jokken van die Middel burgse kleuter begint de spui gaten uit te lopen. Een jaar ge- I leden biechtte hij nog onge- i vraagd op dat hij zijn zusje had geslagen, nu geeft hij haar de schuld van dingen die ze nooit kan hebben gedaan. I Zijn ouders braken zich het hoofd over een adequate aan- pak. Ze dachten de oplossing gevonden te hebben in de brui ne oorlel. De eerstvolgende keer dat ze zeker waren dat hij zat te lie gen, zeiden ze tegen hem: „Jij jokt, want je oorlel wordt brum. Onbewogen diende de kleuter hen van repliek: Misschien heb ik wel te lang in de zon ge zeten'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13