Viering 500 jaar Philippine gered PZC Als we maar geen platte band krijgen Hebbes! GroenLinks houdt voet bij stuk omtrent Nedalco Huisartsen laten apotheek toe in Kloosterzande Feestcommissie kan rekenen op 30 mille van de gemeente Bijeenkomst Haza-Data Open dag gilde Brood en borrel voor jubileum Meldpunt vrijwillige thuiszorg Ergernis over zwerfvuil Pleidooi voor klassehotel in Axel Streekmuseum extra belicht zaterdag 2 april 2005 i Hoor Edv de Witte HULST - De apotheek Klooster zande - Zaamslag opent maan dag de deuren in een pand aan r. de Cloosterstraat in Klooster- f zande. Door de opening van de apotheek valt de uitgifte van me dicijnen weg bij de huisartsen n in Kloosterzande en Zaamslag. 15 De nieuwe apotheek wordt be stierd door apotheker A. Willem- se uit Wouwse Plantage. Willem- se werkt momenteel bij de apo theek in Oud-Gastel. Door regel geving van de overheid mogen de betrokken huisartsen in Kloosterzande en Zaamslag nog steeds zelf apotheek houden. Willemse: „In principe zijn deze regio's voor een centrale voorzie ning te dun bevolkt. Als betrok ken dokters een deal met een be langstellende apotheker sluiten, houdt de medicijnenuitgifte op. Zo is de nieuwe apotheek in Kloosterzande van de grond ge komen. Het pand waarin de apotheek is gevestigd, een voormalige super markt die de laatste jaren als op slagruimte fungeerde, is zo'n 250 vierkante meter groot. Be gin 2006 wordt deze ruimte met honderd vierkante meter ver groot door er een aanpalende woning bij te betrekken. Willem- se wil de uitbreiding gebruiken om onder meer een kantoor en een spreekkamer in te richten. De apotheek is modern inge richt met onder meer een robot systeem. Hierdoor hoeven de as sistenten de medicijnen niet meer uit kasten te halen. Na in voering in de computer worden de geneesmiddelen als het ware uit een opslaggootje gespuwd en komen dan via een liftje en een transportband bij de balie. Naast medicijnen op doktersre cept is er een ruime sortering zelfzorg-artikelen. Willemse neemt voor zijn apo theek drie assistenten van de deelnemende huisartsen in dienst. Ook is er een bezorg dienst, die de aangevraagde ge neesmiddelen dagelijks naar de uitdeelpost bij de huisartsen praktijk in Zaamslag brengt. Voor spoedgevallen wordt di rect aan huis geleverd. De apo theek 'Kloosterzande-Zaam- slag' is maandag tot en met vrij dag geopend van 8.00 tot 12.00 uur en 's middags van 13.00 tot 17.30 uur. In het weekeinde is voor spoedgevallen een regeling getroffen met de dienstdoende apotheek in Temeuzen. j door René van Stee PHILIPPINE - De viering van het vijfhonderdjarig bestaan van Philippine is gered. De orga- nisatie zat met de handen in het haar omdat de gemeente Terneu- 1 zen niet verder wilde gaan dan een subsidiebijdrage van 20.000 euro. Een fikse tegenvaller, om dat om 46.000 euro was ge- De gemeenteraad hakte donder dag de knoop door. Naast de twintig mille krijgt de Activitei- tencommissie 500 jaar Philippi ne op voorstel van de fractie Ge meentebelangen Kanaalzone een garantiesubsidie van 10.000 i euro. „We kunnen nu met een ge- rust hart verder", vertelt een op geluchte A. van Leeuwen van het organisatiecomité. „Het pro gramma dat is samengesteld, blijft gehandhaafd. Ook heel be langrijk is dat we afspraken met leveranciers kunnen nakomen." De gemeenteraad voelde zich on der druk gezet, omdat de festivi- teiten al in juni worden gehou den en te elfder ure een besluit moest worden genomen. Deson danks stemde een ruime meer derheid (met uitzondering van de SGP) voor de garantiesubsi die. Hieraan werd echter de voorwaarde verbonden dat het feest geen besloten aangelegen heid voor een select gezelschap mag worden. „Het is een feest van Philippine, maar het moet ook belangrijke promotie voor de hele gemeente Terneuzen op leveren", vond A. Kesbeke (CDA). Van Leeuwen kan goed TERNEUZEN - De Haza-Data gebruikersgroep Zeeuws-Vlaan deren heeft donderdag een open bare bijeenkomst in Terneuzen. Zij helpen elkaar met het ge bruik van het genealogiepro gramma. De laatste bijeenkomst voor de zomervakantie vindt plaats van 20.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dokweg. VLISSINGEN - Het Gilde Wal cheren houdt zaterdag 9 april in de Stichting Majoraat in Vlissin- gen zijn Open Dag. Het Gilde Walcheren bestaat uit vrijwilli gers die hun hun verworven ken nis ter beschikking stellen. De open dag begint om 12.00 uur en eindigt omstreeks 16.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met die voorwaarde leven, maar hij vindt dat het feestprogram ma al in belangrijke mate een bovenregionale uitstraling heeft. „Denk aan de keuredag met deelname van vertegenwoor digers uit het vroegere grondge bied van de Vier Ambachten, de organisatie van een wandel tocht door een Belgische vereni ging en een schoolmusical waar bezoekers van heinde en verre op afkomen." Van Leeuwen is het niet eens met de kritiek dat de organisatie te laat een subsi dieaanvraag heeft ingediend. Volgens hem is er regelmatig overleg geweest over het pro gramma en de kosten. Daarbij zou de verwachting zijn gewekt dat het wel goed zou komen. Van Leeuwen wil echter niet meer achterom kijken. Wel kijkt het organisatiecomité nog eens kritisch naar de begroting van 46.000 euro. Verder zegt hij dat er alles aan wordt gedaan om de garantiesubsidie niet te gebrui ken. Hij rekent ook op andere fi nancieringsbronnen zoals het VSB-fonds, het Prins Bernard- fonds en de provincie. Van Leeuwen: „We kunnen die partijen nu makkelijker benade ren omdat er meer zekerheid is. Verder maken we een inhaalslag met het aanschrijven van grote bedrijven in de regio." Het feest duurt van 2 tot 13 juni. Het definitieve programma wordt op vrijdag 15 april gepre senteerd tijdens een academi sche zitting. Op die bijeenkomst staat de cultuurhistorie van Phi lippine centraal. Medewerkers van het Rode Kruis duwen Mamix Weemaesin een speciale rolstoel door het natuurgebied, om het modderjutten te testen. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - Tot nu toe konden inva liden het Verdronken Land van Saeftin- ge enkel vanaf de Zeedijk bewonderen. Daar komt verandering in. Het Rode Kruis in Hulst heeft een proef gedaan met de jutter, een rolstoel met brede banden, eigenlijk bedoeld voor op het strand. Ook in de slikken en de schor ren blijkt de jutter inzetbaar. Het 'modderjutten', zoals de tocht door Saeftinge in een rolstoel wordt ge noemd, heeft het plaatselijke Rode Kruis geïntroduceerd in het kader van de landelijke Rode-Kruiscampagne 'Maak Contact'. „We wilden iets doen wat minder voor de hand ligt en uniek is", zegt Albert Reunis, secretaris van de Hulster Rode-Kruisafdeling. De campagne is opgezet om valide men sen in contact te brengen met mensen met een functiebeperking. Bij het mod derjutten kan een nog groter contrast worden belicht, want het modderjutten is volgens Reunis „voorwaar geen sine cure. Er moeten heel wat speciale maat regelen worden genomen om zo'n onder neming te doen slagen." De banden van de speciale rolstoelen zijn wel zo ontworpen dat ze makkelijk door rul zand (strand) ploegen, maar door de geulen en het hobbelige terrein van Saeftinge is heel wat anders. De be geleiders van de rolstoelers (de 'du- wers') moeten dan ook behoorlijk potig zijn. Het Rode Kruis Hulst heeft con tact gezocht met de Leisure Company fitnessclubs om sterke vrijwilligers te rekruteren. „Bodybuilders bijvoor beeld", zegt Reunis. Maar voor het modderjutten op zater dag en zondag 11 en 12 juni kan door gaan, moest wel eerst een testrit door Saeftinge worden gereden. De ultieme test is gisteren uitgevoerd, inclusief proefkonijn: de 40-jarige Marnix Wee- maes uit Hulst. Hij heeft een dwarslae sie en voor hem was het voorheen nooit mogelijk Saeftinge te ontdekken. Vol enthousiasme liet hij zich, lekker in het zonnetje, door Saeftinge duwen. De 'sterke jongens' waren nu vrijwilligers van het Rode Kruis. Weemaes werd, goed vastgegespt, ver voerd in de standaard witte jutter, ge maakt van kunststof buizen en met vas te voorwielen. Ook een jutter met zwen- kwielen werd mee het schor ingenomen om getest te worden, maar al gauw bleek de witte jutter het geschiktst. De jutter met zwenkwielen bleef vaak ste ken achter hobbels en bobbels en het kostte aanzienlijk meer moeite deze uit voering diep Saeftinge in te trekken. Reunis: „Er ging van die jutter ook nog een boutje los, dus voor ons was het vrij snel duidelijk welke jutter het meest ge schikt is." Bang Laarzen en Rode-Kruishesjes werden aangetrokken en het gezelschap toog de dijk op en Saeftinge in. De sfeer was ui terst gezellig. „Als we maar geen lekke band krijggp", werd gegrapt. Uiteinde lijk was het niet Weemaes, maar zijn vriendin die stiekem toch wel een beetje bang was. „Soms ging de jutter hele maal scheef en moest er met alle macht worden geduwd, maar Marnix heeft echt genoten", zegt Reunis. Weemaes kwam dan ook fris als een hoentje het schor uit. De begeleiders hadden er een flinke work-out opzitten. De proef is een succes gebleken en het modderjutten op 11 en 12 juni gaat dus door. De wandeling zal grotendeels over het plankierpad in Saeftinge gaan, maar deelnemers die een extra kick wil len krijgen, worden ook een stukje in een geul gereden. De begeleiders, onder wie ook ehbo'er van het Rode Kruis, houden de veiligheid van de rolstoeler goed in de gaten. De tocht duurt bijna twee uur en per wandeling kunnen maximaal tien jut ters het schor in. Per dag kunnen twee tochten ondernomen worden. Als er op zaterdag 11 juni veel animo is, gaat het modderjutten ook de dag erna door en kunnen ook op zondag twee keer tien jutters Saeftinge ontdekken. Voor invaliden die eerst even willen zien hoe het modderjutten in zijn werk gaat, wordt woensdagavond 25 mei van af 19.30 uur een informatieavond gehou den in het Rode Kruisgebouw aan de Ta bakstraat in Hulst. Tijdens die avond wordt de video getoond die gisteren tij dens de testrit is. gemaakt en kan de jut ter worden uitgeprobeerd. Belangstel lenden voor het modderjutten kunnen zich aanmelden bij Reunis, via 0114- 314660 of per e-mail: reunis@zeelandnet.nl. door Gino van den Broecke SLUISKIL - Met een uitgebreid ontbijt vierden gisterenmorgen de bewoners van zorgcomplex Elisabethhof in Sluiskil het 10-jarig bestaan van het woonzorgcen trum. Tafels vol verschillende broodjes, beleg, gekookte eieren, drankjes, fruit en andere lekkernijen stonden klaar voor de bewo ners van het complex en oud-leden van de bestuurscommissie van Stichting Elisa bethhof. Ook 'moeder Greet', zoals de bewoners gastvrouw Greet van de Meir noemen, en de teamleidster van Thuiszorg, mevrouw Van de Branden, waren bij het etentje aan wezig. Om 8.30 uur gingen twee leden van mu ziekvereniging Sluiskil door de gangen van het complex en speelden de reveille. „De mensen van de Thuiszorg hadden ie dereen die verzorging nodig had al eerder klaargemaakt voor het ontbijt. Die men sen leveren hier dagelijks prachtig werk en dat mag ook wel eens worden gezegd.", aldus bewoner Piet Luijks, die een van de initiators was van het ontbijt. „Het is gezellig om zo met elkaar dit feit te vieren. Op 1 april 1995 zijn de eerste be woners hier ingetrokken. Dat heugelijke feit wilden we toch niet laten schieten, hoor." Luijks had ook een fotocollage uitgestald in de recreatiezaal, waarop de hele ge schiedenis van het 23 woningen tellende complex is te zien. De collage geeft de ge schiedenis van het centrum weer, wat de mensen zichtbaar konden waarderen. Ook de eerste bewoner die tien jaar gele den zijn woning betrok was naar het Elisa bethhof gekomen. De heer Van der Muren verblijft momenteel in Ter Schorre, maar was voor het ontbijt naar Sluiskil geko men. Tijdens het ontbijt babbelenden de dertig eters en genoten na het eten tot het middaguur van een borreltje. HULST - Het Netwerk Vrijwillige Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen opent maandag een meldpunt vrijwillige thuiszorg en steunpunt mantelzorg in Hulst. Soortgelijke voorzieningen bestaan al in Terneuzen en Sluis. Bij het meldpunt kunnen mensen tussen 9 en 12 uur terecht met hun vraag naar vrijwillige hulp. De telefonist gaat op zoek naar een geschikte vrijwilliger, bijvoorbeeld om boodschappen te doen. Het meldpunt bemiddelt verder bij het zoeken naar huishoudelijke hulp (geen vrijwilli gers) en denkt mee bij oplossing van problemen. Zoals voor iemand met een gehandicapt kind, die een dag weg wil. Die kan een beroep doen op een vrijwilliger. Mensen die vrijwilliger willen worden, kunnen zich via het meld punt opgeven. Het meldpunt is gevestigd in het gebouw van het Rode Kruis aan de Tabakstraat. BRESKENS - Het vele vuil op de wandelpaden van Bres- kens is een bron van ergernis. Dat bleek tijdens de rond vraag op de jaarvergadering van de dorpsraad Breskens in zaal De Uitkomst. „Het plaatsen van nog meer prullen bakken of blikvangers zal niet helpen," aldus W. van der Houwen, hoofd gemeentewerken Sluis. „De mensen moe ten veranderen.Dit bleek ook de oplossingen bij klach ten over de paasmarkt, afgelopen maandag. Marktkra mers hadden geen rekening gehouden met de nieuwe be planting en de nieuwe sierbestrating op het Oranjeplein Verder waren er vragen over de rode plekken, die hier en daar in het straatbeeld in de gemeente Sluis en ook in Breskens verschijnen. Van der Houwen verklaarde dat de rode stippen zijn geplaatst door Sita, de ondernemer die het huisvuil ophaalt. „Die heeft goede ervaringen met clusterplaatsen voor vuilcontainers. Jammer genoeg zijn wij er door verrast, er is geen overleg geweest. Wij gaan hier zeker iets aan doen, aangezien sommige stippen op vreemde plaatsen zijn verschenen", aldus de ambtenaar. AXEL - In Axel is best plaats voor een nieuw klassehotel. Een dergelijk etablissement hoeft geen bedreiging te vor men voor de bestaande horeca en zal het stadscentrum verlevendigen. Dat stelt WD-raadslid J. Wijnakker in een toelichting op vragen aan B en W van Terneuzen. Wijnakker haakt in op de plannen van een projectontwik kelaar, die een monumentaal Jugendstil-pand aan de Markt in Axel heeft aangekocht en daar een hotel annex grand café in wil onderbrengen. Het beeldbepalende pand was decennialang in gebruik als (woning)inrich- tingswinkel van de firma Antheunis. Het gebouw is, los van de gevel, vooral waardevol vanwege de karakteristieke plafonds. Vlak voor de herin deling van 2003 lukte het het gemeentebestuur het pand op de rijksmonumentenlijst geplaatst te krijgen. Wethou der A. van Waes van Temeuzen verzekerde direct na de verkoop aan de projectontwikkelaar, vorig najaar, dat die transactie aan stringente voorwaarden was gebonden. De koper moet het monument respecteren. Wijnakker wil we ten of het college er nog steeds zo over denkt. Ook is hij benieuwd naar de reactie van het college op het stand punt van de afdeling Midden-Zeeuws-Vlaanderen van Ho reca Nederland. Die liet bij monde van bestuurslid en Axelaar J. Hessing weten dat sprake is van een ongewens te ontwikkeling, die een bedreiging vormt voor de huidige horeca. Met een gezanielijk ontbijt werd het 10-jarig bestaan van het Elisabethhof gevierd. foto Peter Nicolai door Frank van Cooten TERNEUZEN - GroenLinks in Temeuzen veegt de vloer aan met collega-raadsleden die 'kri tiekloos akkoord gaan met de bedrijvenvisie Zeeuws-Vlaande- ren'. Volgens woordvoerder P. Clijsen is het evenwicht tus sen economie en ecologie zoek. Clijsen probeerde in de raadsver gadering zijn gram te halen op met name P. Broekhuysen van de WD. Broekhuysen zei twee weken ge leden in een commissievergade ring Clijsen 'over de tafel te wil len trekken' vanwege zijn kriti sche opmerkingen over de moge lijke komst van het moederbe drijf van alcoholproducent Ne dalco in Sas van Gent. Clijsen nam in de raadsvergadering de term 'strijdlustige WD'ers' in de mond. Broekhuysen greep de micro foon. Hij voelde zich duidelijk aangesproken. „Ik beschouw dat strijdlustig als een compli ment. Wij strijden voor werkge legenheid", zei hij met ferme stem. GroenLinks is volgens Clijsen helemaal niet tegen nieuwe in dustrie. „En we laten het ons ook niet aanrekenen anti-werk- gelegenheid te zijn. Maar zon der meer achter elk initiatief aanlopen kan niet de bedoeling zijn van een kaderstellende ge meenteraad", pareerde Clijsen. Volgens Clijsen is de leefbaar heid in het geding omdat de fa briek te dicht bij Sas van Gent is geprojecteerd. Hij vindt bij voorbeeld de Axelse Vlakte een veel betere plek voor de volledi ge fabriek van Nedalco. Daarnaast komt volgens hem niets terecht van de ecologische hoofdstructuur als Nedalco zich bij Sas van Gent vestigt. Uitbrander De commissie gaf Clijsen een fik se uitbrander. 'Terneuzen moet juist blij zijn met de komst van een bedrijf. Goed voor de werk gelegenheid', kreeg GroenLinks te horen. „Duurzaam grondgebruik is hier de sleutel", pareerde Clij sen in de raad. „We moeten zorg vuldig en samenhangend be- drijfsgronden ontwikkelen, en daarin een goed evenwicht zoe ken tussen economie en ecolo gie. Dat gaat niet zozeer over bloemetjes, bijtjes en vogeltjes, maar is een kwestie van elemen taire volksgezondheid." Clijsen mist de term 'duurzaam heid' in de bedrijvenvisie. „Als je dan in dezelfde visie een aan Cerestar complementaire alco- holfabriek als bij toverslag ziet veranderen in een basisindus trievestiging Nedalco 2 en 3 met een grote ruimteclaim pal ten noorden van Sas, zonder enige aankondiging, dan gaat de deur voor ons duidelijk dicht. Onge nuanceerd vinden we het dan ook van onze collega-raads- en commissieleden om hier zonder enige discussie mee akkoord te willen gaan. Ons rest niets an ders dan tegen de bedrijvenvisie te stemmen." Clijsen stond alleen in zijn be toog. HULST - Het Nationaal Mu seumweekend (9 en 10 april) staat dit jaar in het teken van 'de kunst van het bewaren'. In Hulst wordt bijzondere aan dacht besteed aan het museum- gebouw zelf, van groot belang voor het conserveren van de col lectie binnen. Streekmuseum De Vier Ambach ten in Hulst is gevestigd in een historisch gebouw, met een laat middeleeuwse traptoren. Het is een Rijksmonument. Zaterdag 9 april voert Monu- mentenwacht Zeeland tussen J4 en 17 uur in het museum aan de Steenstraat een proefinspectie uit van het gebouw. Verder wordt uitleg gegeven over de werkzaamheden van de monu- mentenwacht en kunnen bezoe kers een monumentenbus van binnen bekijken. Ook kan de sei zoenstentoonstelling 'Onze joD- gens in Nederlands-Indië: 1945-1949' worden bekeken. (Advertentie) www.autovermeulen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71