PZC Mensensmokkel neemt toe Acht kandidaten in race voor opvolging Lubbers Terri Schiavo overleden EU opent aanval op waterige kip Zimbabwanen stemmen in alle rust Spanje en Venezuela sluiten wapendeal Algerijnse leger beschuldigd van rol bij verdwijningen Chloorgas eist in China 27 levens Ziekte paus verlamt volgens Muskens communicatie Hoteleigenares in Kenia vast voor moord op Nederlander Terre des Hommes spreekt van yware industrie mmHMT Noord-Korea wil wapenoverleg Sars is besmettelijker dan gedacht Politie Maleisië zoekt vingerdieven Tories willen van naam af Minister vergelijkt Bush met aap ALGIERS - Algerijnse veilig heidstroepen waren verantwoor delijk voor de verdwijning van 6146 burgers tijdens de tien jaar durende strijd tegen islamiti sche rebellen in de jaren negen tig. Dat concludeert een commis sie die is ingesteld door de Alge rijnse regering. Het rapport is opmerkelijk om dat de Algerijnse regering lange tijd de betrokkenheid bij men senrechtenschendingen tijdens de oorlog tegen de islamisten heeft ontkend. Volgens de com missie hebben de veilig heidsagenten echter op eigen ini tiatief gehandeld en niet in op dracht van de staat. Algerije raakte verstrikt in een burgeroorlog tussen het leger en fundamentalistisch-islamitische groeperingen nadat het leger in 1992 de uitslag van verkie zingen ongeldig verklaarde. Het radicaal-islamitische Front Islamique du Salut (FIS) dreig de die volksraadpleging te win nen. De vermisten zijn vooral men sen die ervan verdacht werden tot de islamitische rebellen te be horen of hen te steunen. Zij wer den meegenomen voor ondervra gingen, waarna niets meer van hen vernomen werd. Algemeen wordt aangenomen dat de ver misten dood zijn. GPD/RTR PEKING - Chloorgas dat ont snapte na een botsing tussen twee vrachtwagens heeft in de Chinese provincie Jiangsu zeker 27 mensen het leven gekost en 285 anderen verwond. Dat meldde gisteren persbureau Nieuw China. Het ongeval gebeurde dinsdag in het plaatstje Huainan. De chauffeur van een vrachtwagen met 35 ton chloor verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur en botste met zijn voertuig op een andere truck. Ongeveer 3000 families in de omgeving moesten worden geëvacueerd. ANP/AFP van onze redactie buitenland ROME - De ziekte van paus Jo hannes Paulus II heeft een 'diep ingrijpend' effect op het bestuur van de Rooms-Katholieke Kerk. „Dat kan zo niet heel lang door gaan", zei bisschop Muskens van Breda gisteren in Rome. „De paus is op dit moment bij uitstek een voorbeeld van ie mand die geweldige heldhaftig heid vertoont in het verdragen van zijn ziekte", aldus Muskens. „Maar het effect voor het be stuur van de kerk is diep ingrij pend, want de paus kan nergens op reageren." Zorgen Muskens maakt zich zorgen om de normale gang van zaken. „Ik vanmorgen met een hoge monseigneur bij de Heilige Stoel, die normaal gesproken ie dere dag bij de paus komt, maar hem nu al een maand niet heeft Dat betekent dat vanuit achterban honderden zo duizenden mensen hun vraagstukken niet bij de paus krijgen en dus ook zonder reac tie blijven zitten. De communi van landen en continenten Rome en andersom is volle verlamd." Muskens zei niet te weten wie ie rk kerk op dit moment be „Dat weet ik echt niet. zal wel een collectief van zijn die nog wel toe gang hebben tot de paus. Maar n hoeverre de paus zelf nog in >taat is hier en daar duidelijk te wat hij precies wil voor ie kerk, weet ik niet." Vaticaan houdt zo veel mo gelijk vast aan de agenda van de )aus. Aftreden n april staan er zeven zalig op de rol. Die kun- len volgens Muskens ook zon- ler de paus doorgaan. „De paus alleen maar een handteke- te zetten. De tekst kan een ander worden voorgele- en. Dat doet niets af aan de gel- ligheid." Ook de mogelijke be- loeming van nieuwe kardinalen alleen een handteke- van de paus, aldus de bis- chop. luskens heeft in de afgelopen aren meermalen geopperd dat e paus wegens zijn ziekte beter kan aftreden. ANP van onze redactie buitenland WASHINTON - De Amerikaan se vegetatieve patiënte Terri Schiavo is overleden. Dat maak te een woordvoerder van de fa milie gisteren bekend. Op verzoek van haar echtgenoot was op 18 maart de voedingsson de bij de 41-jarige Terri ver wijderd. Haar ouders waren daar fel op tegen. Schiavo, die zwaar hersenletsel had, raakte vijftien jaar geleden in coma. Ze stierf in het Woodside-hospiti- door Bob Kroon GENÈVE - De smokkel van vrouwen en meisjes vanuit de Balkan naar de Europese Unie door goed georganiseerde ben des neemt een grote vlucht. De uitbreiding van de Unie en het gebrek aan een gemeen schappelijke wetgeving werkt dit in de hand. De voornaamste 'afweer' in de rijke landen van door Bob Kroon GENÈVE - Door ervaring wijs geworden en onder druk van vooral de Verenigde Staten heeft secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties besloten voor de opvolging van Ruud Lubbers een 'open sollici tatieprocedure' te volgen. De VN leiding heeft nu een lijst van acht kandidaten. Uit deze selec tie wordt de nieuwe Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen gekozen. Nederland heeft geen kandidaat voorgedragen. De gegadigden zijn allen promi nente politici, die in hun land en daarbuiten hun sporen al ruim schoots hebben verdiend. Zij worden naar New York worden ontboden om ten overstaan van Kofi Annan en zijn nieuwe vi- ce-secretaris-generaal Mark Malloch Brown hun kwaliteiten te bepleiten. De sollicitanten zijn: Emma Bonino (Italië), Lid Euro pees Parlement, voormalig EU Commissaris voor Humanitaire Zaken. Zij is thuis in Vluchtelin genproblemen, maar staat be kend als heetgebakerd. Gareth Evans (Australië), oud-minister van Buitenlandse Zaken, momenteel hoofd van de Internationale Crisis Groep, een urn in Florida. Het besluit van Schiavo's man om haar te laten sterven, leidde tot een verbitter de juridische strijd met de ouders. Uiteindelijk bemoeiden zich ook het Amerikaanse parle ment en president Bush met de zaak. Met de dood van Terri is een jarenlange juridische strijd ten einde gekomen. Haar echt genoot en juridisch vertegen woordiger Michael Schiavo wilde haar waardig laten sterven, omdat ze zelf nooit als een plant zou hebben willen le- West-Europa bestaat uit het te rugsturen van de slachtoffers als illegale immigranten. Die be landen daardoor van de regen in de drup. Dat blijkt uit een gezamenlijk onderzoek van Unicef en enkel- ke andere non-gouvernementele organisaties, dat gisteren in Genève werd gepubliceerd. „De verschillen in nationale wet ten worden door de smokke laars uitgebuit", aldus Helga in in Brussel gevestigde denk tank. Geldt als intelligente inter nationalist. Hans Dahlgren (Zweden), Staatssecretaris voor Buiten landse Zaken, voormalig perma nent vertegenwoordiger van zijn land bij de VN in New York. Heeft grote internationale ervaring en is een uitstekend ma nager. ven. Haar ouders, Bob en Mary Schindler, bleven echter hopen op herstel. Ook ontkenden ze dat Terri niet kon com municeren. Zij probeerden tot het laatste moment via een rech ter te bereiken dat de kunst matige voeding zou worden her vat. ANP/RTR/DPA Een demonstrante voor de in gang van het ziekenhuis rea geert geschokt op het overlijden van Terri Schiavo. foto Carlos Barria/RTR Konrad, een van de onderzoe kers. „Ze weten precies in welk land ze moeten wezen." Mensenhandel, waaraan miljar den worden verdiend, staat we reldwijd nu al op de tweede plaats als grote criminele inkom stenbron, na drugshandel. Unicef eist een gecoördineerde en gemeenschappelijk aanpak van de inter-Europese mensen handel en wil dat aan de slacht offers een tijdelijke verblijfsver- Soren Jessen-Petersen (Dene marken), hoofd van het VN Inte rim Bestuur in Kosovo en afge zant van Kofi Annan aldaar. Bernard Kouchner (Frankrijk). Hij was oprichter van Artsen zonder Grenzen, later minister van Volksgezondheid en VN-ver- tegenwoordiger in Kosovo. Geldt als charismatische, eigenzinnige figuur met enor- gunning wordt gegeven, al gaat het hier niet om politieke vluch telingen. „Hun lot is vaak erger dat dat van de meeste asielzoe kers. In Europa worden kinde ren en jonge vrouwen gedwon gen tot prostitutie, verkocht aan de porno-industrie, verkwan seld aan pedofiele netwerken, in gezet als illegale hulp in de huis houding, aangeboden voor adop tie of opgeleid tot zakkenrol lers", aldus Konrad. me praktische 'veldervaring'. Kamel Morlane (Tunesië), Vi- ce-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen en dus kandidaat 'uit eigen huis', wat voor- en na delen heeft Mark Verwilghen (België), Mi nister van Economische Zaken, Energie en Buitenlandse Han del. Hij is een politieke weten schapper van formaat. Antonio Guterres (Portugal), oud-minister-president en door gewinterde Europeaan. Ondanks de beleden openheid spelen bij de Verenigde Naties nationale overwegingen en poli tieke koehandel altijd een grote rol bij benoemingen op zware posten en een Vluchtelingencom missaris heeft tenslotte de rang van onder-secretaris-generaal van de VN. Ook wordt gekeken naar de goedgeefsheid van het land van afkomst voor het vluch telingenwerk. Daar doen de Scandinavische landen altijd een flinke duit in het zakje. De als briljant geldende Evans heeft tegen, dat Australië nogal hardhandig optreedt tegen asiel zoekers. Frankrijk is naar ver houding geen gulle gever voor de vluchtelingen en Tunesië he lemaal niet. Er is nu ook druk op Kofi Annan om de stafleden van UNHCR medezeggenschap te geven. GPD Europa is tegelijkertijd de bron, overslagplaats en eindbestem ming van deze smokkel, die is uitgegroeid tot een ware 'indus trie', zegt de humanitaire organi satie Terre des Hommes. Aantal Het is ondoenlijk om achter het exacte aantal slachtoffers te ko men, maar volgens de Verenigde Naties gaat het om 120.000 tot 150.000 mensen per jaar. GPD NAIROBI - Een Keniase ho teleigenares is aange klaagd voor het voorberei den van gewelddadige bero vingen op een Nederlandse bloemenkweker en een Brit se landbouwer, waarbij de slachtoffers om het leven kwamen. Dat hebben Keniase func tionarissen gisteren laten weten. Een woordvoerder van het Keniase ministerie van Justitie zei dat de vrouw mogelijk wordt ver oordeeld tot de strop. Vijf gewapende mannen vermoordden een maand geleden in Rift Valley in de regio Naivasha in het mid den van Kenia een 37-jari- ge Nederlander. Zijn chauf feur raakte zwaargewond. De daders beroofden de Ne derlander van 1,5 miljoen shilling (20.000 euro). De Brit werd in september 2004 gedood toen gewapen de mannen zijn boerderij in Naivasha binnenvielen. De hoteleigenares zou de bewegingen van de Brit en de Nederlander hebben ge volgd en de gewapende mannen hebben opgetrom meld om de overvallen uit te voeren. ANP/AFP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie wil nu echt een eind ma ken aan het inspuiten van kip penvlees met water en eiwitten. Het Voedsel- en Veterinair Bu reau van de Commisie in Neder land controleert sinds deze maand of het verbod op de pro ductie en verkoop van de zoge naamde 'waterkip' wordt nage leefd. Ook in het Verenigd Ko ninkrijk wordt extra gecontro leerd. In 2003 werd bekend dat Neder landse producenten van kippen vlees op grote schaal filets in spuiten met water om deze zwaarder en malser te maken. Bovendien voegen ze uit slacht afval afkomstige eiwitten toe, om het water zich beter te laten hechten. Ook in andere lidsta ten blijkt het inspuiten van kip penvlees voor te komen, hoewel Europese wetgeving dit 'oppom pen' met water verbiedt. In antwoord op vragen van de Belgische europarlementariër door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Spanje levert vier korvetten, vier marinepa trouilleboten en twaalf militaire transport- en herkenningsvlieg tuigen aan Venezuela, ter waar de van een miljard euro. De Spaanse premier Zapatero legt daarmee de verontrusting van de Amerikaanse regering over het uitbreken van een wa penwedloop in die regio naast zich neer. De Colombiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Barco zei gisteren bang te zijn dat afgedankt Venezolaans wa pentuig in handen komt van het linkse verzet. Verleden maand nog plaatste de linkse Venozolaanse president Chaves - die een staatsgreep ach ter zijn naam heeft staan, maar in 1998 alsnog via de stembus aan de macht kwam - een bestel ling in Rusland voor de levering van 100.000 machinegeweren en 41 gevechtshelikopters. Ook Bart Staes (Groen Links/Groen) noemt Europees Commissaris Kyprianou (Voedselveiligheid) het inspuiten van kippenvlees 'verachtelijke praktijken'. De Nederlandse regering wilde als enige in de EU het inspuiten van kippenvlees toestaan, mits dit duidelijk op het etiket werd vermeld. Minister Veerman noemde de Europese regelge ving hierover onduidelijk. Vol gens Staes bevestigt de commis sie nu dat er nooit onduidelijk heid over heeft bestaan: „het Ne derlands Voedingscentrum had al eerder geconcludeerd dat de ze praktijken illegaal zijn". De duidelijke stellingname van de commissie en het opvoeren van de controles is volgens Staes een goede zaak. „De con sument heeft recht op een eer lijk stukje vlees en niet op een waterige hap. Het is toch te gek voor woorden dat je eerst op het etiket moet gaan speuren of er geen water, eiwitten uit slachtaf val of andere ingrediënten zijn toegevoegd", aldus de Belgische europarlementariër. GPD overweegt Chavez vijftig Russi sche Mig-29 straaljagers te ko pen en twaalf bommenwerpers van Braziliaanse makelij. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rice beschul digde Chavez in januari ervan een destabiliserende factor in de regio te zijn, omdat hij de Co lombiaanse guerrilla en andere links-militante groeperingen in Latijns-Amerika steunt. In Spanje verwijt de oppositie Zapatero volstrekte onverant woordelijkheid. Zapatero verde digt de order met het argument dat hij werkgelegenheid in Span je dient en herhaalt de woorden van Chavez: 'het te leveren mili taire materieel heeft geen offen sief karakter en wordt gebruikt bij de drugsbestrijding en be scherming van Venezuela's gren zen.' Volgens Chavez heeft hij dit militair materieel nodig om het oude wapentuig te vervan gen en blijft het afgedankte wa penarsenaal in handen van het Venezolaanse leger.GPD vrijdag 1 april 2005 HARARE - Een politieman begeleidt Zimbabwaanse kiezers bij een stembureau in fraude proberen te bereiken dat de populaire oppositiepartij NDC de verkiezingen de hoofdstad Harare. De 5,7 miljoen stemgerechtigden kozen gisteren een nieuw verliest. Het stemmen verliep gisteren opvallend rustig. Wel werden twee journalis- parlement. De verwachting is dat de Zanu, de partij van president Mugabe, zich ten van de Britse Sunday Times gearresteerd omdat zij zonder toestemming ver tot winnaar uitroept. Mugabe zal, zo wordt gevreesd, zo mogelijk met behulp van slag zouden hebben willen doen van de verkiezingen. foto Radu Sigheti/RTR SEOUL - Noord-Korea heeft gisteren opgeroepen het zes- partijenoverleg over zijn kernprogramma te veranderen in wapenbesprekingen, omdat het kernwapens heeft. Dat heeft het Noord-Koreaanse ministerie van Buitenlandsé Zaken gisteren gezegd, zo berichtte het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Volgens een verklaring van Pyongyang is het communisti sche land een kernmogenheid geworden. Het zeslanden- overleg over het Noord-Koreaanse kernprogramma, waar-? aan Japan, de Verenigde Staten, Rusland, China en Zuid-- en Noord-Korea deelnemen, moet daarom over verminde ring van wapens gaan, aldus de verklaring. ANP HEIDELBERG - De dodelijke longziekte Sars blijkt be-' smettelijker dan gedacht. Zelfs mensen die genezen zijn verklaard, kunnen nog vaak vier weken lang anderen be-" smetten. Uit Chinees onderzoek is gebleken dat de aandoening nog' kan worden overgebracht als derden in contact komen met urine of uitwerpselen van de patiënt. De longziekte hield in 2003 delen van Azië volledig in de greep.Tijdens de epidemie, die begon in China, raakten circa 8000 men sen besmet en stierven er ruim achthonderd. ANP/DPA KUALA LUMPUR - De politie van Maleisië is op zoek naar leden van een gewelddadige bende die de vinger van een automobilist hebben afgehakt. Het slachtoffer werd recent overvallen door een groep die zijn dure Mercedes wilden stelen in Kuala Lumpur, aldus de BBC. De wagen kon alleen worden gestart door middel van veri ficatie van de vingerafdruk van de eigenaar. Omdat de man niet wilde meewerken, werd zijn vinger afgehakt. De gewonde man werd vervolgens naakt langs de weg achter gelaten. ANP LONDEN - De Britse Conservatieve Partij wil dat de Brit se media de bijnaam 'Tory' zoveel mogelijk vermijden tij dens de komende verkiezingscampagne. Tories is in het Engels een volledig ingeburgerde bijnaam voor de huidi ge oppositiepartij. De term betekent rover en dateert uit de zeventiende eeuw. De term wordt volgens The Independent door de partij als 'te hard en te weinig sopiaal' ervaren. ANP BRUSSEL - De Belgische minister Dewael van Binnen landse Zaken heeft burgemeesters een brief gestuurd, waarin hij de Amerikaanse president Bush vergelijkt met een aap. De minister raadde de burgemeesters een cursus aan, die' het belang van lichaamstaal uitlegt. Daarbij werden naast elkaar foto's getoond van Bush en een chimpansee, met steeds ongeveer dezelfde uitdrukkingen. De zaak leid de tot kritische vragen van een Vlaams Belang-senator. Dewael zei gisteren dat hij de foto's niet had gezien. De vergelijking is volgens hem opgesteld door de cursusma kers, niet door zijn ministerie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5