Te weinig natuur bij Perkpolder Om te restaureren moet je goed kunnen imiteren Waterschap blijft tegen ontpolderen MORGEN 'uma VINTERSPORT Handgranaat gevonden in afval Kortere intercity isoleert Zeeland Man valt van aanhangwagen Onzekerheid HBO fraude blijft Voorman heemkundigen Hulst legt functie neer Tuinders moeten nu al werven MODESHOW zeeuwse almanak Benauwd ZMF bekritiseert plannen herinrichting Waterlandkerkje in race om mooiste plaatsnaam Man gaat liever zitten dan dat hij boete betaalt UW MOND IN DE MOOFDROL Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 1 april 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Juijior»™ S9/* GOES - In de milieustraat in Goes is gisterochtend om streeks elf uur een handgranaat gevonden. Een medewer ker vond het explosief tijdens een controle van het afval. De medewerker stuitte op een verdacht doosje, waar de handgranaat in zat. Het explosief is onder een container gelegd, waar het wacht op de Explosieven Opruimings dienst, die het vandaag onschadelijk komt maken. Beheer der A. Hoogstrate: „Zoiets verwacht je natuurlijk niet, maar we zijn vrij kalm gebleven en hebben het explosief zo snel mogelijk naar een veilige plek gebracht." Het is nog niet bekend wie de granaat naar het inzame- lingspunt aan het Geldelozepad heeft gebracht. MIDDELBURG - Zeeland moet politiek en maatschappe lijk in het geweer komen tegen het voornemen de interci- tytrein vanuit de provincie vanaf 2007 niet verder te laten rijden dan Rotterdam. De PVZ in de Staten van Zeeland roept op tot dit verzet. Volgens de fractie brengt deze maatregel Zeeland nog verder in een isolement. De PVZ wijst erop dat Zeeuwen die verder reizen dan Rotterdam en voor het vervolg van hun traject van de hogesnelheids lijn gebruik moeten maken, meer geld en meer tijd kwijt zullen zijn. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur stelt de PVZ dat het inkorten van de intercityverbinding haaks staat op het streven jonge mensen van elders aan te moedigen zich in Zeeland te vestigen. KORTGENE - In een bedrijf aan de Oud Kortgenedijk in Kortgene is woensdagavond om kwart voor acht een 52-jarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland ge wond geraakt. De man was van een aanhangwagen geval len en is voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Goes. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland verkeert nog ze ker vier maanden in onzekerheid over de hoogte van het terug te betalen bedrag in het kader van de HBO-fraude. Dat is minstens 12 miljoen euro, maar het zou het dubbe le kunnen zijn. De Hogeschool Zeeland is in beroep ge gaan tegen de voorlopige claim die het ministerie heeft op gelegd. Een commissie voor de bezwaarschriften zal zich hier over buigen. Naar verwachting zal de commissie bin nen vier maanden nadat het bezwaar is ingediend een ad vies uitbrengen aan de staatssecretaris van Onderwijs of de minister van Landbouw. Op grond van dit advies zal worden bepaald of de terugvorderingsbeschikking defini tief wordt, aangepast of wordt ingetrokken. door Sheila van Doorsselaer HULST - Voorzitter Wim Gie- len van Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten heeft zijn functie vrijwillig neergelegd. Het bestuur van de Kring be treurt zijn besluit, dat om per soonlijke redenen genomen zou zijn. Gielen wil zijn besluit niet toe lichten. Hij laat enkel doorsche meren dat zijn vertrek ingege ven is door de controverse rond om nieuwbouwproject Onder de Toren in de Hulster binnenstad. „Het is te gek voor woorden", wil Gielen enkel kwijt. Hij doelt op de discussie die in Hulst is ontstaan rondom zijn voorzitterschap, in het bijzon der zijn opstelling in de kwestie Onder de Toren. Hem wordt ver weten dat hij te ver is gegaan in zijn bezwaren tegen het nieuw bouwproject. Dat kwam hem op zoveel kritiek te staan, dat (nieu we) leden van de Kring hem graag zouden zien vertrekken Advertentie als voorzitter. Achter de scher men werden al voorbereidingen getroffen om hem tijdens de al gemene ledenvergadering pootje te lichten. Door het verzamelen van volmachten waarmee nieu we bestuursleden verkiesbaar kunnen worden gesteld, wilden ze er zeker van zijn dat Gielen niet meer in het bestuur zou te rugkeren. Gielen heeft ervoor gekozen de vergadering niet af te wachten en heeft zelf zijn functie neerge legd. Gielen was negen jaar voorzitter van de Kring. Hij is ruim dertig jaar lid en had voor heen zitting in een aantal com missies van de Kring. Het be stuur roemt zijn inzet in al die jaren. In Hulst is, ondanks de re cente beroering, over het alge meen teleurgesteld gereageerd op het opstappen van Gielen. pagina 14 massale steun aan bestuur Kring SINT-MAARTENSDIJK - Om ervoor te zorgen dat boeren straks voor de oogst zo min mo gelijk Polen hoeven in te zetten, moeten sociale instanties nu al op zoek gaan naar werklozen. Dat zei staatssecretaris H. van Hoof van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren tij dens een werkbezoek aan Tho- len. Voor de fruitpluk of het werk in de kassen zijn elk jaar te weinig Nederlandse werkne mers te vinden, dus doen boeren een beroep op Poolse arbeiders. NIEUWE BURG - MIDDELBURG om 11.30, 14.00 en 15.30 uur met kleding van: Odds Kids Bliek mode www.burg25.nl lincherie Intersport Erik ANWB De blauwe winkel m.m.v. Hofman productions, Modellenbureau Alliène, Kwekerij Gerard van Luijten Ondanks de waarschuwingen van zijn vrouw had die Vlis- singer toch zijn portemonnee in zijn achterzak gestoken tij dens de vakantie in Spanje. Met als resultaat dat die ge rold werd. In de beurs zaten diverse be langrijke papieren, die voor de dief waardeloos zouden zijn. Ómdat de Zeeuw ge hoord had dat dieven vaak al leen het geld pakken en de rest in de vuilnisbak gooien, besloot hij in de omgeving al le prullenbakken na te zoe ken. Dat trok de aandacht van de politie, die hem meteen op pakte wegens landloperij. Na gedegen uitleg kwam hij ge lukkig weer vrij, maar hij had het ondertussen letterlijk Spaans benauwd. De nieuwe Skoda Octavia Combi al vanaf €20.530,- Nu bij ons in de showroom! u bent van harte welkom BU. Mr FJ Haarmanweg 6 AUTOHUIS TERNEUZEN B.V. 4538 AR Terneuzen (0115)62 26 00 doorRinus Antonisse GOES - Het plan voor herinrich ting van het gebied rond de oude veerhaven Perkpolder is onevenwichtig. De natuur komt er veel te bekaaid af in vergelij king met woningbouw en recrea tie. Dat vindt de Zeeuwse milieufe deratie (ZMF). De vereniging wijst erop dat het uitgangspunt is: natuurcompensatie voor de tweede verdieping van de Wes- terschelde. Daaraan is door de provincie in overleg met de ge meente Hulst economische ont- van onze regioredactie WATERLANDKERKJE - Water landkerkje is genomineerd als een van de vier Nederlandse dor pen met de mooiste plaatsnaam. De verkiezing van de mooiste plaatsnaam van Nederland is een initiatief van freelance jour nalist Ben Schattenberg uit Weert. „We hebben al over van alles verkiezingen gehad, tot en met de verkiezing van de groot ste Nederlander toe. Ik vond dat ik daar niet bij kon achterblij ven", verklaart Schattenberg zijn initiatief, waarvoor hij ge wikkeling gekoppeld. Die dreigt nu de overhand te krijgen. Het bijzondere van de natuur compensatie bij Perkpolder is, dat het de enige is waarbij ook echte Westerscheldenatuur te rugkomt. Dat moet gebeuren door het getij (beperkt) toe te la ten in de polder Perkpolder, naast de voormalige veerhaven. De oppervlakte grond die wordt ontpolderd is weliswaar klein, maar de ZMF vindt het noch tans een goede zaak. Het is be ter dan helemaal niks. Probleem voor de milieufederatie is dat in het plan voor de Gebiedsontwik- keling Perkpolder het natuur- bruik maakte van het internet. Uit de reacties heeft Schatten berg voor zowel Nederland als Vlaanderen de vier meestge- noemde namen genomineerd voor de uiteindelijke verkiezing. In Nederland zijn, behalve Wa terlandkerkje, het Overijsselse dorpje Muggenbeet, het Gro ningse gehucht Doodstil en de Brabantse hoofdstad 's Herto genbosch genomineerd. De vier Vlaamse kandidaten zijn: Schel- lebelle, Scheldewindeke, Sint- Job-in-'t-Goor en Smeerebbe- Vloerzegem. Stemmen kan nog tot mei via de website: - www.mooieplaatsnaam.tk. herstel tweemaal wordt ingezet: compensatie voor de tweede ver dieping én compensatie voor uit breiding van de economische functies. „Hetzelfde dubbeltje wordt dus tweemaal uitgegeven en daar maken wij bezwaar te gen", aldus de ZMF.In het plan wordt uitgegaan van een jacht haven, een golfbaan, woning bouw (recreatief en permanent) en uitbreiding van de recreatie. Het ontpolderen van Perkpolder geldt als groen-blauwe compen satie voor verdieping van de Westerschelde. Er zijn op de kaart wel enkele andere groene vlakken ingekleurd, die dienen als tegenhanger voor de econo mische ontwikkelingen die de gemeente Hulst daar wil verwe zenlijken. Er wordt echter niet concreet aangegeven of en hoe die gebieden ingericht worden, betoogt de milieufederatie. „Ook aan de financiering van die natuurinrichting worden geen woorden gewijd", stelt de ZMF. „Daarmee dreigt het fris se groen niet verder te komen dan de inkleuring op papier en dat is voor ons onacceptabel." Daarnaast is de ZMF bezorgd over de gevolgen die extra re creatie zal veroorzaken in de Westerschelde. Het aanlanden met jachten op platen, slikken en schorren leidt tot verstoring. De vereniging wil een garantie dat natuurwaarden niet worden aangetast door de extra recrea- - tiêdruk. Daarvoor moeten in het plan maatregelen worden opge nomen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 37-jarige inwoner van Zuiddorpe voor het doorrijden na een aanrijding 220 euro boe te opgelegd. Aan de gemeente Terneuzen moet de verdachte de 485 euro schade aan een paaltje betalen. De man voelde er niets voor om de boete te betalen. „Dan ga ik wel vier dagen zitten." De man vond dat hij op 25 september in Axel juist had gehandeld door na de botsing zijn auto een eind je verder te parkeren. „Ik moest voor vijf uur nog om een bood schap. Ik wilde de aanrijding la ter aan de politie melden." Een 32-jarige inwoner van Oost- burg' werd vrijgesproken van het doorrijden na een botsing te gen een geparkeerde auto. De Oostburger had bij het wegrij den uit een parkeerplaats in Re- tranchement niets gemerkt van de botsing. Een getuige had een klap gehoord. Een tweede getui ge verklaarde gisteren niets te hebben gezien van een aanrij ding. De officier van justitie eis te 225 euro boete, maar de poli tierechter zag aanleiding tot vrij spraak. Jack de Putter (links) en Rogier van Hilten geven het orgel van de Goede Herderkerk in Terneuzen haar allure terug. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten TERNEUZEN - Het bouwjaar is 1858. Gebouwd door de ge broeders Adema, orgelbou wers te Leeuwarden. In 1967 is het voor de eerste en laatste keer gerestaureerd door D.A. Flentrop in Zaamdam. Hoog ste tijd voor een nieuwe op knapbeurt dus. Het orgel staat vanaf 1967 in de Goede Herderkerk in Ter neuzen. De kerk viert in okto ber het veertigjarig bestaan. „Een mooie gelegenheid het or gel te restaureren", zegt orga nist en rentmeester Peter Sim ons. Vanwege de restauratie is het orgel al een paar weken buiten gebruik. Toch doet de kerk het niet zonder muziek. Simons speelt op een kleiner exem plaar. Hij popelt om zijn vingers weer over de toetsen van het orgel van 'Adema' te laten dan sen. „Ben benieuwd hoe het klinkt. Het zal wel een stuk helderder zijn. Alle vijfhon derd pijpen zijn immers stuk voor stuk schoongemaakt en hersteld. Er zat zo veel stof in." Toen de restauratie van het orgel aan de gang was, ont stond het idee de orgel te schil deren in de oorspronkelijke kleur. Vanaf de jaren zestig was de kleur flets wit. Het or gel is nu in de kleur mahonie geschilderd. Het snijwerk, zo als de lovertjes, is in bladgoud uitgevoerd. Schilders Rogier van Hilten en Jack de Putter van schildersbe drijf Wilhelm in Zaamslag zijn bezig met de metamorfose. Bei den volgen de opleiding Imita tietechnieken aan het ROC in Terneuzen. „Om te restaure ren moet je eerst goed kunnen imiteren", zegt Rogier van Hui ten. Het is niet zomaar even een ko zijntje schilderen. De klus ge beurt met de uiterste precisie. „Dit is toch wel een van onze grootste klussen. Restauratie van een orgel gebeurt niet zo vaak. We restaureren af en toe een deurtje of een barretje. Het schilderen van een orgel is echt mooi om te doen. Er gaat een laag of zes op voordat we de juiste kleur hebben." Peter Simons kijkt vol bewon dering naar het resultaat. Nog een week of twee schilderen voordat de orgelbouwer de schoongemaakte en gerestau reerde pijpen plaatst. „Het or gel is in de loop van mei speel- klaar. Dan klinkt het als nooit tevoren. Ik kan niet wachten." De restauratie is voor het grootste deel gefinancierd uit de opbrengst van de befaamde rommelmarkten van de Goede Herderkerk. „Maar misschien hebben we wel een extra rommelmarktje nodig", zegt Simons. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen blijft krach tig 'nee' zeggen tegen ontpolde- ring in Zeeuws-Vlaanderen. Er is geen draagvlak in de streek voor het pakket aan maatrege len als gevolg van de derde ver dieping van de Westerschelde. Dijkgraaf W. de Graaf zei giste ren in de algemene vergadering dat het dagelijks bestuur het standpunt van de algemene ver gadering op 14 oktober 2004 handhaaft. Toen al ging de alge mene vergadering niet akkoord met ontpoldering als middel voor natuurcompensatie. Bestuurslid C. Ollebek legde gis teren wel de vinger op de zere plek: uiteindelijk beslist Den Haag over ontpoldering van de Hedwigepolder en het Belgische deel van de Prosperpolder en vergroting van Het Zwin. „We kunnen met zijn allen nee zeg gen, maar daar kom je niet ver mee omdat het besluit door de Tweede Kamer wordt geno men", aldus Ollebek. Dijkgraaf De Graaf beaamde dat Zeeland geen beslissingsbe voegdheid heeft over dit dossier. „Als ik Tweede Kamerleden be luister, is de zaak al geknipt en geschoren. De Tweede Kamer zal ja zeggen. Voldoende draag vlak in Zeeland voor de maatre gelen is echter ook voor de Twee de Kamer van essentieel belang. Daarom proberen we meer grip te krijgen op de voorgestelde maatregelen." De Graaf weet (Advertentie) bijvoorbeeld niet hoe de agrari sche sector wordt gecompen seerd. „Deze voorstellen zijn nog boterzacht. Overleg moet lei den tot keiharde toezeggingen." Om dat voor elkaar te krijgen trekt het waterschap weer geza menlijk op met de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis rich ting het Bestuurlijk Overleg Westerschelde. „Gezamenlijk proberen we invloed uit te oefe nen." De Graaf ziet daarom wei nig heil in het onderschrijven van een motie tegen ontpolde ren die de gemeenteraad van Hulst vorige week aannam. „Het zou goed zijn deze motie te onderstrepen", vond echter be stuurslid F. Michielsen. „Daar naast mag het waterschap niet opdraaien voor kosten als ge volg van de verdieping. We lo pen bij ontpoldering ook behoor lijk wat inkomsten mis. Minder inwoners betekent immers ook minder inkomsten." Dat was De Graaf uit het hart gegrepen. „Dit soort elementen willen we vastleggen in een stuk richting provincie en Tweede Kamer." (Advertentie) simply clever (Advertentie) ZATERDAG- a APRIL aoos BIJ UW INTRATUIN K.ÖM MET UW MONO NAAR. INTRATUIN. OAN KRIJ&T UW HOND DE HOOFDROL IN ZIJN EI&ËN PEDICrREE COMMERCIAL. Vanaf 1 april heet Boom Kollektief: 300M www.boomcreatie.nl - www.boomcommumcatie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39