Regels verkoop op straat ruimer PZC Politie wil tweede oefendorp Ossendrecht Staatssecretaris: Zoek nu werklozen voor seizoensarbeid ,14 Snackkiosk op Zierikzeese Luitje levert meerwaardevindt college Noord-Beveland wil opknapbeurt voor oude dorpspandjes Radiozender Maximaal overgenomen door 8FM Veel bijval voor afgedankte sint Nieuwe poging pinbox Brouwershaven Jaar cel geëist voor klap met metalen staaf lezers schrijven Waarden Kaalslag Zweethut in Serooskerke weekenddiensten vrijdag 1 april 2005 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Standplaats- en ventvergunningen nabij monu mentenpanden worden in de toe komst niet meer bij voorbaat ge weigerd. Tot verbijstering van Zierikzeeënaar H. Otten, die 'verkwanseling van de authenti citeit' van in het bijzonder 't Luitje vreest. De gemeente Schouwen-Duive- land wil het beleid aanpassen waardoor deze vergunningen in de toekomst wel kunnen worden afgegeven, mits sprake is van WISSENKERKE - Wethouder A. van der Maas van de gemeen te Noord-Beveland wil de ko mende vijf jaar in verschillende dorpskernen zestien verpauper de woningen opknappen. Hij re kent erop dat de provincie bijna drie ton aan het plan bijdraagt. Van der Maas wil verkrotte wo ningen aankopen en op te knap pen. Het is de bedoeling de wo ningen vervolgens via woning bouwvereniging RWS te verhu ren aan senioren en starters. Wo ninkjes die volgens de wethou der nodig opgeknapt moeten worden, staan bijvoorbeeld aan de Dijkstraat nummer 49 in Kats en aan de Kerkstraat num mer 17 in Wissenkerke. De wethouder heeft inmiddels met de RWS afspraken gemaakt over een financiële bijdrage. Be halve voor het aankopen en op knappen van de woningen is er ook geld nodig om gedurende tien jaar een huurbijdrage te kunnen leveren. Lukt dat niet, dan worden de woningen te duur voor starters en senioren. Van der Maas kreeg gisteravond groen licht van de gemeente raad om met het plan door te gaan. MIDDELBURG - De regionale radiozender Maximaal FM wordt overgenomen door de Bra bantse commerciële zender Ra dio 8FM. Beide partijen hebben daar gisteren overeenstemming over bereikt. De overname betekent in de praktijk dat op korte termijn de programma's van Radio 8FM in een Zeeuwse versie te beluiste ren zijn in heel de provincie, via de kabel en de diverse FM-ether- frequenties. Maximaal Multimedia, waarvan Maximaal FM onderdeel was, gaat zich vooral richten op haar televisieactiviteiten. Met Radio 8FM, die al enige tijd op zoek was naar uitbreiding, is afge sproken dat zij op het gebied van de regionale nieuwsvoorzie ning gaan samenwerken. De overname van de FM-vergun- ning heeft geen directe gevolgen voor de werkgelegenheid. Maxi maal Multimedia telt acht mede werkers; bij Radio 8FM zijn 26 mensen werkzaam. GOES - Nederland is begaan met de Goese Sinterklaas, alias Adrie Burgs. Naar aanleiding van een item in het NCRV- programma Man Bijt Hond, dat twee weken terug werd uitge zonden, heeft Burgs vanuit het hele land tientallen briefkaar ten met steunbetuigingen ont vangen. Burgs (71), die al sinds 1962 de intocht van zijn alter ego in Goes organiseert én betaalt, werd anderhalve maand gele den middels een kort briefje van de Stichting Goes Promotie be dankt voor zijn diensten. De Stichting wil de intocht voor taan zelf organiseren. Dit tot grote woede van Burgs, die zich op een onbehoorlijke manier aan de kant gezet voelt. De kwestie leverde veel me dia-aandacht op. Nog dagelijks krijgt de Goesenaar via de post harten onder de riem gestoken. Zelfs post met alleen 'Sinter klaas Goes' op de envelop komt aan. Het doet Burgs goed. „Ik blijf zo lang doorgaan tot ik net behandeld word." een positief advies van de wel stands- en monumentencommis sie. Aanleiding voor deze verande ring is de kiosk op het Zierikzee se Luitje, die volgens het dage lijks gemeentebestuur prima past bij de herinrichting van de Nieuwe Haven die op stapel staat. De snackkiosk die Zierikzeeënaar G. Lagerweij wil gaan exploiteren op 't Luitje geeft een meerwaarde aan het gebied, vinden de bestuurders. In het conceptontwerp voor her inrichting van het havengebied is al rekening gehouden met een dergelijke voorziening. Tegelij kertijd is de huidige beleidslijn van de gemeente te strikt om een kiosk op die plaats toe te staan. Zo concludeert het colle ge van burgemeester en wethou ders naar aanleiding van be roepschriften van een omwonen de (die tegen een kioskvoorzie ning op die plek is) en de onder nemer zelf (die het niet eens is met de voorschriften), die eer der dit jaar in Middelburg voor de rechtbank hebben gediend. Uitzondering Volgens het gemeentelijk vent en standplaatsenbeleid mogen er geen standplaatsvergunnin gen worden verleend 'nabij mo numenten, monumentenpanden en stedenbouwkundige ensem bles'. Burgemeester en wethou ders willen voortaan een uitzon dering maken voor gevallen waarin sprake is van een posi tief advies van de welstands- en monumentencommissie. Omdat, zoals de tekst van de voorgeno men beleidslijn aangeeft 'bij een positief advies het belang van het uiterlijk aanzien van de om geving geacht wordt in voldoen de mate te zijn afgewogen'. Die handelwijze bevreemdt de omwonenden van 't Luitje zeer, maakte inspreker Otten - bewo ner van de Nieuwe Haven - gis teravond tijdens de raadsverga dering van de gemeente Schou- wen-Duiveland duidelijk. Waar om wordt er voor één persoon (ofwel Lagerweij) een beleids aanpassing doorgevoerd, terwijl zo veel omwonenden al hebben laten weten tegen de komst van een kiosk te zijn? „Nadat er no ta bene een rechtszaak heeft ge diend, waarbij de gemeente is te ruggefloten op de door haar ver leende vergunning aan de heer Lagerweij." Manipulatie De omwonenden spreken van manipulatie, omdat de onderne mer de tijd en juridische kennis heeft om de gemeente sinds jaar en dag over de kiosk aan te spre- Nu heeft de ME onder meer al een perron met trein om situaties in te oefenen. Bij voorkeur zouden daar een stuk snelweg, een vliegtuigromp en een boot bij moeten komen. foto's Peter van Trijen door Ad Goddrie OSSENDRECHT - De politie academie wil een tweede, veel groter oefendorp bouwen in Os sendrecht. De actuele discussie over veiligheid vraagt om meer en betere oefenfaciliteiten. Daarom wil het instituut onge veer de helft van de voormalige Koningin Wilhelminakazerne aankopen. H. van Bentum, projectleider aankoop, zegt dat de academie (pal tegen de kazerne gelegen) hier een haalbaarheidsstudie naar verricht. Een groter ter rein is nodig nu de laatste jaren de vraag naar het opleiden van mensen sterk is toegenomen. „We leiden bijvoorbeeld meer arrestatieteams en persoonsbe veiligers op." Ook is het nodig om realisti scher te oefenen. „Ons huidige oefendorp bestaat uit ruw bouw, en voldoet prima voor de ME. Maar er is ook behoefte om echt in panden te oefenen." Tegen het huidige dorp aan wil de academie een dorp bouwen dat ongeveer twee keer zo groot is. „Met woningen, win kels en banken die echt als zo danig zijn ingericht. Een echte stadswijk." De politieacademie, hét oplei dingsinstituut voor openbare orde en gevaarsbeheersing in ons land, heeft al delen van de kazerne in gebruik. Eerder maakte de instelling bekend zo'n zestien hectare van het ter rein te willen kopen. „Nu den ken we aan zeker 25 hectare. We willen niet dat over drie jaar blijkt dat we te weinig heb ben gekocht, terwijl we er wel de kans voor hebben gehad." Op het wensenlijstje staat ook een stuk snelweg, onder meer bedoeld om aanhoudingen op de vluchtstrook te trainen. On langs nam de school een trein station in gebruik, waar kan worden geoefend in een echte trein. Op termijn komen er mo gelijk ook een vliegtuigromp en een boot. Van Bentum ver wacht over twee weken een ver gunningaanvraag bij de ge meente Woensdrecht in te die nen voor de uitbreiding. Hij wil omwonenden snel inlich ten. „Een grotere academie wil niet zeggen meer overlast. We kunnen voor een deel gebruik maken van bestaande infra structuur op de kazerne, waar door activiteiten die we nu nog buiten moeten houden, naar binnen kunnen." door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De ge meente Schouwen-Duiveland moet haar huiswerk met betrek king tot de verleende bouwver gunning van de pinbox in Brou wershaven overdoen. De al lan ger omstreden geldautomaat op de haven Noordzijde 36 past niet in het bestemmingsplan. De gemeente oordeelde in eerste instantie anders. De in augustus ingediende aanvraag van de Ra- bobank om een pinautomaat op die plek neer te zetten is, na toet sing aan het bestemmingsplan, op 28 september ingewilligd. Een inwoner van Brouwersha ven heeft vervolgens bezwaar te gen die bouwvergunning inge diend. Daarop heeft opnieuw toetsing aan het bestemmings plan plaatsgevonden, wat de be zwaarmaker zijn gelijk oplever de. Volgens het bestemmings plan Brouwershaven Kom is het pand bestemd voor 'openbare en bijzondere doeleinden'. Daarin past geen pinautomaat. De gemeente heeft nu de verleen de bouwvergunning herroepen en zet opnieuw een inspraakpro cedure in gang. Na afloop daar van moet de gemeenteraad be slissen of ze al dan niet via een vrijstellingsprocedure medewer king verleent aan de pinbox. Het gemeentebestuur toont zich nog altijd voorstander van de plek waar de pinbox nu gesi tueerd is: een voormalig toiletge bouw. De locatie ligt op nog geen tweehonderd meter van de Markt, vlakbij de jachthaven en heeft weinig impact op de omge ving. Dat kan heel anders uitpakken als er in het gebouw een activi teit komt die bestemmingsplan ken. Nu overweegt de gemeente zelfs aanpassing van het beleid om van het gezeur af te zijn, al dus Otten. Als het nieuwe beleid, dat eerst nog in procedure moet worden gebracht, wordt ingevoerd, moet de ondernemer opnieuw een aanvraag indienen. Dan ook moet de welstands- en monu mentencommissie zich opnieuw over het kioskontwerp buigen. De nieuwe beleidslijn wordt voor die tijd overigens nog aan deze commissie voorgelegd. Ook derden kunnen een bezwaar in dienen tegen deze verandering van het vent- en standplaatsen beleid. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Om ervoor te zorgen dat boeren straks voor de oogst zo min mo gelijk Polen hoeven in te zetten, moeten sociale instanties nu al op zoek gaan naar werklozen. Dat zei staatssecretaris H. van Hoof van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren tij dens zijn werkbezoek aan Tho- len. Nu is het elk jaar hetzelfde liedje. Voor de fruitpluk of het werk in de kassen zijn te weinig Nederlandse werkne mers te vinden, dus doen boer en een beroep op Poolse arbei ders. De staatssecretaris sprak met vertegenwoordigers van de ge meente, sociale instanties en werkgevers in Tholen en ieder een was het er over eens: er moet nu al worden gezocht naar beschikbare werklozen. Van Hoof: „De gemeente, de LTO en het CWI kunnen het beste op tijd met mensen praten. Om ze alvast te selecteren en eventueel te trainen. En als er belemmerin gen zijn, kun je die al proberen weg te nemen, zoals kinderop vang regelen." Volgens Van Hoof zijn er nog ge noeg manieren te bedenken om werklozen aan te sporen fruit te gaan plukken. Zo werkt zijn mi nisterie aan een aanpassing van de wet, zodat uitkeringsgerech tigden niet hun langdurigheids toeslag verliezen als ze seizoens arbeid verrichten. De toeslag is een extraatje voor mensen die al vijf jaar een uitkering ontvan gen. Van Hoof: „Maar als je ook maar twintig euro hebt bijver diend, dan heb je daar geen recht meer op. Dat willen we veranderen, zodat het aantrek kelijker wordt voor mensen om te gaan werken. De staatssecretaris was op werkbezoek in Tholen naar aanleiding van een lezing die wethouder M. Velthuis vorig jaar gaf tijdens de gemeentedag in Eindhoven. Ze sprak daar over de nauwe samenwerking tussen de afdeling sociale zaken van de gemeente en het Centrum voor Werk en Inko men, uitkeringsinstantie UWV, uitzendbureaus en Bureau Schuldhulpverlening. Doordat zij samen onder één dak wer ken, kunnen burgers bij één lo ket terecht voor het aanvragen van een uitkering en het zoeken naar een baan. MIDDE1BURG - Een twintigja rige inwoner van Axel heeft een plaatsgenoot met een metalen staaf tegen het hoofd geslagen. Die overtuiging had gisteren in Middelburg officier van justitie A. Flikweert. De officier eiste bij de rechtbank wegens poging tot toebrengen van zwaar licha melijk letsel een jaar gevangenis straf. De Axelaar had zich op 7 novem ber in zijn woonplaats niet onbe tuigd gelaten bij een vechtpar tij. Hij zou het slachtoffer met een metalen pijp hebben be werkt. Het slachtoffer had de verdach te de scooter van zijn vriendin zien vernielen en als reactie daarop raakten de mannen slaags. Ook een vriend van het slachtoffer was bij de vechtpar tij betrokken en diens hond zou op de verdachte zijn afgestuurd. De verdachte werd flink gebe ten door de rottweiler. Samen met zijn zuster en diens vriend, die getuige waren geweest van de vechtpartij, reed hij naar zijn ouderlijk huis. In die buurt hiel den zich ook het slachtoffer en twee kompanen op. Toen hij zijn rivalen zag, escaleerde de si tuatie in nieuw geweld. De Axelaar heeft een behoorlijk strafblad met agressiedelicten. Raadsman J. Wouters beriep zich op noodweer. Uitspraak 13 april. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Lezen wij in" de PZC van 23 maart: de heer Verheij noemt volkomen terecht het plan van de gemeente Schouwen-Duive land een nieuw bedrijventerrein aan te leggen aan de rand van Zierikzee (binnen de driehoek: Weg naar de Val Julianastraat Platteweg) een afgang en vol strekt overbodig. Achtereenvol gende wethouders te beginnen met Kees Veerhoek en nu dus weer Croné kunnen het blijk baar niet laten het historisch sil houet van Zierikzee zo veel mo gelijk te ontluisteren. En waar voor? Het bevredigen van hun hoogmoed in dit geval niet ge remd door kennis van zaken be treffende een overaanbod aan bedrijventerreinen, zoals wordt vastgesteld in een rapport van Buck Consultants. Gedeputeer de Van Waveren wil in het ko mende Omgevingsplan Zeeland vastleggen dat voorzichtigheid wordt betracht bij het aanwij zen van locaties voor bedrijfster reinen. Hij zegt dat er in elk ge val geen nieuwe lokale bedrijfs terreinen hoeven te komen. Mocht dit nieuwe bedrijfster rein er toch komen, dan zal dit onherroepelijk leiden tot verpau pering van de reeds bestaande en evenmin vol te krijgen bedrijfsterreinen bij Zierikzee. De politiek moet haar verkie zingsprogramma's en het colle geakkoord nog maar eens nale zen op de gedane beloften en in tenties betreffende cultuurhisto rische en landschappelijke waar den. Aldo De Spirt Hogeweg 37 Burgh Ongekend wat de papierenbe stuurders achter het bureau ook qua natuurwaarden kunnen ver nielen; het is blijkbaar de ma nier van onze bestuurders om weer nieuwe natuur te kunnen scheppen. De flora die destijds langs de tramtrails is ontstaan doordat reizigers hun fruitres- tanten uit het raam gooiden, ont gaat blijkbaar ieder. Bestuur ders zouden achter hun bureau vandaan moeten komen en daar eens langs moeten lopen. Ze zien dan fruitboompjes etcetera, van allerlei soort. Jaap den Hollander Deltaweg 17 Haamstede SEROOSKERKE (W) - De stich ting Droom houdt vrijdag 8 april een zweethut- en medicijn ceremonie in Serooskerke. De ceremonie vindt plaats in een temaskal, een speciaal soort hut. In de hut worden verwarm de stenen met water bespren keld. De ceremonie wordt geleid 1 door Geovanny Vasconez uit Ecuador. Na de zweethutsessie volgt een medicijnenceremonie waarbij gebruik wordt gemaakt van san pedro, een hallucine rend middel. De avondceremo- nie begint rond 20.00 uur, de me dicijnceremonie om 1.00 uur. Meer informatie bij de stichting Droom, 06-52313564. matig wel is toegestaan, zoals een school, kerk of theater. Bo vendien is van uitbreiding van het bebouwd oppervlakte geen sprake. Verhit Het Brouwse geldautomaat heeft in een eerder stadium de gemoederen al danig verhit. Eer der ketsten de Markt en de Nieu we Jachthaven als mogelijke lo caties af. De huidige plek ligt min of meer tussen deze twee plaatsen in. zaterdag 2 en zondag 3 april 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive- land voor spoedgevallen bereikbaar via J telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36