Berouw over kaalslag Vroonweg PZC Hebbes! PZC Servetjes bespotten wereld en zichzelf Markt in Zierikzee oogt stuk frisser Ondernemers vragen ruimte voor ideeën in ruil voor grond 13 Natuur- en Vogelwacht juicht aanpak toe Gedeputeerde betreurt aanpak bij aanleg fietspad Salsalessen Zorg om Rondweg Scharendijke Aanrijding in Zierikzee CDA Tholen praat met sportclubs Reimerswaal koopt grond Hogeweg Nachtmarkt in Wissenkerke Bijeenkomst Steun aan Israël agenda de 1" vrijdag 1 april 2005 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland betreurt de com motie over het kappen van bo men en struiken in de berm langs de Vroonweg tussen Renes- se en Burgh-Haamstede. Vol gens de organisatie zal snel blij ken dat de aanpak hier juist een gouden greep is. „Het is part of a big deal", zegt bestuurslid T. Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht. Vol gens hem staan alle natuurbe- schermende en -beherende in stanties pal achter de handelwij ze betreffende de Vroonweg. Hij benadrukt dat het slopen van de Vroonweg een meer aan eengesloten stuk duinnatuur tot gevolg zal hebben. „Het verwij deren van de begroeiing langs de Vroonweg geschiedt niet in strijd met de wet. De provincie beschikt over alle benodigde ver gunningen en ontheffingen", al dus Sluijter. Hij moet wel erkennen dat het er voor de leek wat drastisch uit ziet op dit moment, maar hij acht het beter dat het rooien nu gebeurt, voordat alle begroeiing in blad staat. Sluijter vindt wel dat er beter gecommuniceerd had moeten worden met de streek. De plan nen met de Vroonweg zijn welis waar uitgebreid beschreven in de nieuwsbrieven en in de krant, maar de ervaring heeft hem echter geleerd dat dit soort zaken pas gaan leven als er bij de uitvoering iets zichtbaar gaat worden. Ook erkent Sluijter dat er bij het recente rooiwerk een 'schoonheidsfoutje' is gemaakt met het kappen van een boom die een zeldzaam baardkorst- mos bevatte. Dat betreurt hij, maar het is vol gens hem geen aanleiding het he le plan nu direct af te wijzen. „De nu genomen maatregelen zijn nodig om het plan te realise ren. Een open duingebied van een uitgestrektheid zoals die op Schouwen is een zeldzaamheid in ons urbane land", zegt Sluij ter. Hij beschouwt dit als een 'uniek verkoopargument' voor de re gio. „Op veel plaatsen in ons land is de successie van vegeta tie en struiken zo ver dat die openheid met veel groter geweld zou moeten worden bewerkstel ligd", aldus de woordvoerder van de Natuur- en Vogelwacht. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Gedeputeer de T. Kramer van Natuur erkent dat het kappen van de houtwal langs de Vroonweg de afgelopen week zorgvuldiger had gekund. Hij betreurt het dat er wellicht meer bomen zijn gekapt dan strikt noodzakelijk was en dat daarbij een zeldzame korstmos verloren is gegaan. Kramer zei dat gisterochtend tij dens de vergadering van de ge- biedscommissie Schouwen- West, waarin hij optreedt als voorzitter. „Natuurlijk was ik in grote lij nen op de hoogte van het nood zakelijke rooiwerk voorafgaand aan de aanleg van het fietspad langs de Vroonweg. Maar ik wist niet welke bomen er nu pre cies zouden worden aange pakt", zegt Kramer. Als reactie op protesten tegen de kaalslag van biologisch kweekster J. van Tongeren en IVN-natuurgids J. Midavaine ge lastte Kramer begin deze week een intensievere begeleiding van de provincie bij het kappen. Daarmee wil hij voorkomen dat er nog meer unieke natuurwaar den verloren gaan. Haast Het kappen is de afgelopen da gen wel intensief voortgezet. Volgens Kramer is haast gebo den, omdat de vergunning voor het snoeiwerk in het kader van de Flora- en Faunawet maar tot en met gisteren geldig was. Met die vergunning was de provincie gerechtigd de berm ten behoeve OUWERKERK - Het dorpshuis van Ouwerkerk breidt de activi teiten uit met danslessen. Morgen wordt begonnen met een gratis kennismakingsles salsa. De lessen worden gegeven door de dansschool van Tonny en Ge rard Bras. Zij geven in het Ou- werkerkse doipshuis ook een op friscursus van twaalf lessen stijl dansen. In september wordt be gonnen met een cursus stijldan sen voor scholieren. In oktober staan er seniorencursussen op het program. De kennismaking- les salsa begint om 20.00 uur. (Advertentie) www.autovermeulen.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van een fietspad over een lengte van vierenhalve kilometer te snoeien. „Maar die lengte was helemaal niet nodig geweest. U had met 1500 meter kunnen vol staan". hield inspreker P. Ro- mijn de gedeputeerde voor en hij verwees daarbij naar het tra cé voor het nieuwe fietspad. „We zitten hier wel rustig, maar het is verschrikkelijk wat er de afgelopen dagen aan de Vroon weg is gebeurd. Die kraan van dat Belgische snoeibedrijf is als een tank tekeer gegaan. Het ziet er verschrikkelijk uit", voegde J. Verseput daar vanaf de publie ke tribune aan toe. Blunder „Ik trek mij dit zelf zeer aan. Ik wist ook niet precies hoe het er uit zou gaan zien. Ik denk dat wij als commissie hiermee een mooie blunder hebben ge maakt. We zullen eens goed moeten beseffen waar we mee bezig zijn", reageerde H. van Oost, vertegenwoordiger van de recreatie binnen de gebiedscom- missie. Hij zei het dapper te vin den van de gedeputeerde dat hij deze misser openlijk heeft toege geven. Woordvoerder P. de Koeijer van de agrarische sector was het niet met Van Oost eens dat de ge- biedscommissie het boetekleed moet aantrekken. De Koeijer me moreerde dat er altijd verdeeld heid is geweest binnen de ge- biedscommissie over de sloop van de Vroonweg, maar dat dit onder drang van de provincie in de herinrichtingsplannen is op genomen. Weinig begrip Inspreker J. Steur toonde wei nig begrip voor het gewee klaag binnen de commissie. „U had het allemaal kunnen we ten, hoor. Ik weet ook al twee jaar hoe het eruit zou gaan zien. Dat is me verteld tijdens een in loopmiddag over de plannen des tijds in Slot Moermond. En me vrouw Van Tongeren weet het ook. Zij heeft er toen al heel emotioneel voor gewaar schuwd." Van Oost is het met De Koeijer eens dat op papier de provincie verantwoordelijk is. „Maar leg dat maar eens uit aan de bevol king. Emotioneel ligt het an ders. Het vertrouwen in de ge- biedscommissie heeft hiermee een heel gevoelige klap gekre gen", zegt Van Oost. Wouter Seinen (links) en Maarten Elenbaas (rechts) treden op als De Servetjes: „Mensen nemen zichzelf veel te serieus." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Maarten Elenbaas en Wouter Seinen leerden elkaar kennen in de brugklas van de Pontes Scholenge meenschap in Zierikzee. Al gauw ble ken de twee wat humor betreft eikaars gelijke te zijn. Aan de vooravond van hun eindexamen vwo klimt het duo op de planken met een avondvullend caba retprogramma. Als De Servetjes nemen ze de wereld en vooral ook zichzelf op de korrel. „Als je als twee idiote vogels over het podium gaat rennen, mag je wel spreken van zelfspot", stelt Seinen vast. Rode draad van de voorstelling wordt gevormd door de tweeling Tom (Elen baas) en Tim (Seinen). Geen eeneiige tweeling hoor, grappen de vrienden - de een donker, de ander blond. Met twee broers als uitgangspunt heb je een lek kere basis voor een voorstelling, schet sen zij. De broers tobben met vrienden, school en maatschappij. Het tweetal ontvlucht de realiteit en neemt zijn in trek in een afgelegen hutje. Daar ont wikkelt zich gaandeweg een machts strijd tussen de ietwat onnozele idealist Tim en de gemene trekjes vertonende tiran Tom. Met uiteindelijk echter een positief slot, benadrukken de cabare tiers. „Acceptatie van de situatie. En al tijd blijven lachen, want je moet er het beste van maken", zegt Elenbaas. En nee dus, dat is absoluut niet fatalis tisch bedoeld. Integendeel zelfs. De Ser vetjes stellen zich met hun cabaretvoor stelling niet tot doel de maatschappij te veranderen, maar willen mensen wel aanzetten tot relativeren. Seinen ver wijst ter verduidelijking naar ouders van talloze voetbal junioren die denken dat hun oogappel de Romario van de toekomst is. „Mensen nemen zichzelf veel te serieus." Schoolkameraden Elenbaas en Seinen deden drie keer mee aan een productie van de Stichting Historische Spelen, maar zetten daar vorig jaar een punt achter omdat ze voor hun gevoel hun ei niet meer kwijt konden in de kleine rol letjes die ze in deze megaproducties ver tolkten. „Wat zullen we nu eens gaan doen met de woensdagavond? We beslo ten met zijn tweeën iets te proberen", vertelt het duo. Dat waren aanvanke lijk 'heel wilde ideeën', die beetje bij beetje tot proporties zijn teruggebracht. Tot, om precies te zijn, een verhaallijn gelardeerd met vele sketches. „Qua op bouw vergelijkbaar met De Vliegende Panters", verwoordt Seinen de vergelij king die Wim Hillebrand - die het twee tal begeleidt - eens heeft getrokken. Een combinatie van lachen en beroeren, zegt Elenbaas. Verkleedkist Het eerste deel van het programma is luchtig en tamelijk fragmentarisch. „We spelen ons eigen voorprogramma bij gebrek aan beter", kondigt Seinen foto Marijke Folkertsma aan. De jongens doen schaamteloos een graai in de verkleedkist, breken in op hun eigen spel en maken zichtbaar ge bruik van drie toneelmeesters om kle ding en rekwisieten aangereikt te krij gen. De tweede helft van het stuk is wat serieuzer, met name door de toevoeging van serieuze liedjes die - denkt het twee tal - zelfs tot tranen kunnen bewegen. Al kun je als toeschouwer hoogstwaar schijnlijk vooral niet om het humorvol le relativeringsvermogen van de eind examenkandidaten heen ('Ik lach dus ik ben mooi. En als ik ook nog eens knap zou zijn, dan zou ik te geweldig zijn'). De Servetjes treden vrijdag 6 mei op in Brogum. Vrijdag 13 en zaterdag 14 mei staan De Servetjes op de planken in de aula van Pontes Scholengemeenschap Pieter Zeeman in Zierikzee. Alle drie de voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar in boekhandel Boven het Dal in de Poststraat 22 in Zierikzee. De Servetjes worden begeleid door gita rist Freek van der Weele, bassist Ma thijs Timmermans, toetsenist Jaap Kooi man en drummer Lex Folmer. door Marcel Modde ZIERIKZEE - 'Tijdens het mark ten wat drinken, of tijdens het drinken wat markten', het is wet houder A. Croné om 't even. Feit is dat de weekmarkt van Zierik zee volgens hem een aanzienlij ke impuls heeft gekregen door de plaatsing van vaste terrassen en uitbreiding en herschikking van het aantal kramen. Croné verrichte gisteren de offi ciële opening van de heringerich te weekmarkt. Hij stapte daar toe symbolisch door een deur en zwengelde vervolgens het oude, handbediende brandweeralarm uit Haamstede aan. Bij het door prikken van de ballonnen aan de deur betrachtte de wethouder enige voorzichtigheid, beducht als hij was op een vervelende ver rassing door de organisatie van de plechtigheid. Voordat hij het mes op het fleurige rubber zette, woog Croné de ballonnen uit voorzorg. „Ik heb thuis kleine kinderen en die stoppen er altijd water in. Ik neem dus geen enkel risico." Het bleef bij een wolkje confetti. Stadsomroeper en marktcommis- sielid W. de Smit memoreerde fijntjes dat over de herinrichting van de weekmarkt in combinatie met vaste terrassen van omlig gende horeca al heel wat jaren is gesproken. De afgelopen ander half jaar kwam de opzet in een stroomversnelling. Door een andere opstelling was het ook mogelijk negen extra kramen toe te voegen. Daarmee is met name de presentatie aan de kant van de Beuze versterkt. Met de opening gisteren werd te vens de aftrap verricht voor een drie weken durende promotie-ac tie van de Zierikzeese week markt. SEROOSKERKE - De aanleg van de Rondweg rond Scha rendijke, als derde fase van de Recreatieverdeelweg, blijft op de agenda voor 2007. Gedeputeerde T. Kramer beves tigde dat gisterochtend nog eens in zijn functie als voorzit- ter van de Gebiedscommissie Schouwen-West. Volgens inspreker P. Romijn wekt een passage in een ver slag over het overleg tussen provincie en gemeente veront rusting onder de bevolking in Scharendijke. Daarin wordt gesteld dat de aanleg van de betreffende rondweg naar de volgende Statenperiode wordt doorgeschoven. Ro mijn wil weten of eerdere afspraken over deze rondweg door een volgend college van Gedeputeerde Staten één op één worden nagekomen. Volgens Kramer is dat in principe gebruikelijk, al heeft elk nieuw college wel de ruimte dit soort afspraken ter discussie te stellen. Volgens hem kunnen alleen zwaarwe gende argumenten, zoals bezuinigingen, -daartoe aanlei ding geven. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee vond gisteren om elf uur een aanrijding plaats. Het ongeval ont stond toen een 25-jarige vrouw uit de gemeente Schou- wen-Duiveland stopte voor een oranje verkeerslicht. Keu rig volgens de regels, maar de 23-jarige automobilist uit Gevelsberg (Duitsland) had er op gerekend dat ze nog wel door zou rijden, en kon niet meer op tijd remmen toen die verwachting niet uit bleek te komen. Beide voertuigen raakten bij de aanrijding beschadigd. SINT-MAARTENSDIJK - De sportverenigingen in Tho len zijn vorig jaar gekort in hun subsidie en binnenkort gaat de gemeente overleggen over de toekomst van de sportvelden. Reden voor de Thoolse CDA-fractie om te gaan praten met de verenigingen. Maandag 11 april is de eerste bijeenkomst, met de voet balverenigingen. De christen-democraten willen van de clubs weten wat ze merken van de bezuinigingen op de subsidie, hoe ze de toekomst van de sportvoorzieningen zien en hoe het gaat met de verenigingen in het algemeen en de nieuwe aanwas in het bijzonder. Na de voetbal verenigingen worden ook de andere sportclubs uitgeno digd. YERSEKE - De gemeente Reimerswaal heeft weer twee percelen grond aan de Hogeweg in Yerseke aangekocht die nodig zijn om de verplaatsing van de voetbalvel den mogelijk te maken. Die verhuizen van de oostkant naar de westkant van de weg, zodat op de plaats van de huidige velden een multifunctioneel centrum met onder meer twee basisscholen en twee nieuwe gymzalen kan ko men. De gemeente moet nu nog met één eigenaar tot overeen stemming zien te komen. Die krijgt een dezer dagen een brief, waarin de gemeente zegt met de andere eigenaar een akkoord te hebben bereikt en de vraag of hij zijn grond ook wil verkopen. Als hij dat niet doet, zal de ge meente nog niet meteen tot onteigening overgaan, maar ze sluit ook niet uit dat dat uiteindelijk wel gaat gebeuren om het project geen vertraging te laten oplopen. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Onderne mers die bereid zijn een deel van hun grond te verkopen voor de aanleg van de tweede fase Re creatieverdeelweg, zouden meer ruimte moeten krijgen voor uit voering van hun creatieve plan nen. Dit pleidooi richtte H. van Oost gisterochtend in de verga dering van de Gebiedscommis sie Schouwen-West tot de verte genwoordigster van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Van Oost is woordvoerder na mens de recreatiesector binnen de Gebiedscommissie. Hij WISSENKERKE - Het oranjeco mité van Wissenkerke houdt de avond voor koninginnedag voor het eerst een koninginnenacht met een vrijmarkt. De koninginnenacht begint om negen uur 's avonds en duurt tot één uur 's nachts. De vrijmarkt waarvoor zich nog particulieren en ondernemers kunnen aanmel den, is in de Voorstraat. KAMPERLAND - De Zeeuwse stichting Steun aan Israël houdt donderdag een informatieavond in het kerkgebouw De Ark in Kamperland. H. Nihom, afkomstig uit Israël, zal spreken over de gevolgen van de terugtrekking uit de Ga- zastrook. De avond begint om 20.15 uur, de zaal is vanaf 19.15 uur open. breekt een lans voor boeren die straks een deel van hun land wil len verkopen voor de aanleg van de recreatieverdeelweg, maar el ders ruimte nodig hebben voor uitvoering van hun creatieve ideeën op het gebied van de re creatie. Van Oost wil weten of de gemeente ruimhartig omgaat met dit soort plannen ten behoe ve van de toekomst van de re creatie. Een reactie van de ver antwoordelijk bestuurder kon daarop echter niet worden gege ven. Wethouder A. Croné was verhinderd en liet zich in deze vergadering vervangen door ambtenaar M. Schenk van ruim telijke ordening. Zij kon evenmin een toezegging doen ten aanzien van de arm slag binnen de zogeheten Fruit- gaardregeling. Deze beleidsnoti tie, die het fruittelers mogelijk moet maken ook als recrea tie-ondernemer een inkomen te verwerven, heeft al heel wat emoties veroorzaakt. De aanvan kelijk door de gemeente opge stelde regeling moet op aange ven van de provincie drastisch worden herzien. Van Oost pleit ervoor in die her ziening rekening te houden met reeds lang geleden ingediende plannen tot recreëren in de fruit- gaarden. Volgens Schenk echter moeten die toch opnieuw ge toetst worden aan de nieuwe richtlijnen. Wethouder Croné zwengelt bij wijze van officiële opening van de 'weekmarkt-nieuwe stijl' een antieke brandweersirene aan. foto Marijke Folkertsma STREEKACTIVITEITEN OOSTERLAND - Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur; Jaarconcert Oosterlands Fan fare met percussiegroep Tak'N Djola; ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 14.00 -18.00 uur: Kijkdag voor kunstveiling; Zorgcentrum Borrendamme, 19.30- 21.30 uur, inbreng kinderkledingbeurs;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35