Discussie Mondragon onbeslist Markante jonkheer viert eeuwfeest Verkeerschaos Hoge en Lage Zoom vergt acute verbeteringen MORGEN Boeren moeten lang op geld wachten Handgranaat gevonden in afval Kortere intercity isoleert Zeeland Man valt van aanhangwagen Onzekerheid hbo-fraude blijft Politiek lijkt handen van toneelvoorziening af te trekken Benauwd MODESHOW BOOM UW HOND IN DF HOOFDROL Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 1 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland GOES - In de milieustraat in Goes is gisterochtend om streeks elf uur een handgranaat gevonden. Een medewer ker vond het explosief tijdens een controle van het afval. De medewerker stuitte op een verdacht doosje, waar de handgranaat in zat. Het explosief is onder een container gelegd, waar het wacht op de Explosieven Opruimings dienst, die het vandaag onschadelijk komt maken. Beheer der A. Hoogstrate: „Zoiets verwacht je natuurlijk niet, maar we zijn vrij kalm gebleven en hebben het explosief zo snel mogelijk naar een veilige plek gebracht." Het is nog niet bekend wie de granaat naar het inzame- lingspunt aan het Geldelozepad heeft gebracht. MIDDELBURG - Zeeland moet politiek en maatschappe lijk in het geweer komen tegen het voornemen de interci- tjdrein vanuit de provincie vanaf 2007 niet verder te laten rijden dan Rotterdam. De PVZ in de Staten van Zeeland roept op tot dit verzet. Volgens de fractie brengt deze maatregel Zeeland nog verder in een isolement. De PVZ wijst erop dat Zeeuwen die verder reizen dan Rotterdam en voor het vervolg van hun traject van de hogesnelheids lijn gebruik moeten maken, meer geld en meer tijd kwijt zullen zijn. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur stelt de PVZ dat het inkorten van de intercityverbinding haaks staat op het streven jonge mensen van elders aan te moedigen zich in Zeeland te vestigen. KORTGENE - In een bedrijf aan de Oud Kortgenedijk in Kortgene is woensdagavond om kwart voor acht een 52-jarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland ge wond geraakt. De man was van een aanhangwagen geval len en is voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Goes. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland verkeert nog ze ker vier maanden in onzekerheid over de hoogte van het terug te betalen bedrag in het kader van de hbo-fraude. Dat is minstens twaalf miljoen euro, maar het zou het dubbele kunnen zijn. De Hogeschool Zeeland is in beroep gegaan tegen de voorlopige claim die het ministerie heeft opgelegd. Een commissie voor de bezwaarschriften zal zich hier over buigen. Naar verwachting zal de commissie binnen vier maanden nadat het bezwaar is ingediend een advies uitbrengen aan de staatssecretaris van Onderwijs of de minister van Landbouw. Op grond van dit advies zal worden bepaald of de terugvorderingsbeschikking de finitief wordt, aangepast of wordt ingetrokken. door Esme Soesman ZIER1KZEE - Het lot van de voormalige theaterlocatie Mon dragon in Zierikzee is nog altijd onduidelijk. De discussie over de wijze waarop het op die plek te ontwikkelen multifunctionele podium 'in de markt moet wor den gezet' eindigde gisteravond, tijdens de vergadering van de ge meenteraad, onbeslist. Al lijkt het er vooralsnog wel op dat de politiek de handen inhoudelijk steeds verder van de podium voorziening aftrekt. Met een verworpen amende ment heeft Alert! daartoe de aanzet gegeven. Deze fractie pleit voor verkoop van het com plex tegen minimaal de boek waarde, waarbij de koper zich verplicht om geheel voor eigen risico en rekening een theater complex te ontwikkelen. Daar aan heeft Alert! een setje voor waarden gekoppeld, dat met na me betrekking heeft op soorten ruimten (vlakke-vloerpodium, foyer, vergaderzalen) die het Advertentie multifunctioneel complex moet omvatten. Deze 'verkoop onder voorwaarden' vergt geen ambte lijke danwel bestuurlijke inzet en de gemeente loopt geen finan cieel risico, stelt de fractie. Er is aldus sprake van een eenvoudi ger manier van aanbesteden dan de aanbesteding via prijsvraag die het college van burgemees ter en wethouders voorstelt. Volgens wethouder W. Renden ligt de kwestie echter zo eenvou dig niet, al is het alleen maar omdat de gemeente verplicht is Europees aan te besteden. Een kleine twee jaar geleden liep om die reden een reddingsplan van projectontwikkelaars Van Dijk vast. Alert! komt nu met precies hetzelfde verhaal aan als toen, luidt het verwijt van Renden. „Ik waarschuw u. U gaat onher roepelijk de fout in." Volgens hem geldt die regel omdat de ge meente een langdurig dienstver leningscontract met die markt partij aangaat. Eerder heeft de gemeente besloten jaarlijks 120.000 euro in het culturele aanbod te investeren. Niet controleerbaar Daarnaast vreest de wethouder het vervolg van het verhaal als Mondragon op deze manier wordt verhandeld. De summiere voorwaarden zijn niet contro leerbaar en er wordt in het amendement niet over de exploi tatie gerept, aldus Renden. Lang niet alle fracties zijn on der de indruk van zijn waarschu wing. Volgens Alert! en Groen- Links is de verplichting tot Europese aanbesteding in dit specifieke geval pertinent niet waar. De ChristenUnie geeft aan weinig op te hebben met het enerzijds willen privatiseren maar anderzijds niet durven los te laten. Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) onder steunt het amendement van Alert! om in één keer van Mon dragon af te zijn 'in alle facet ten'. Verkoop het complex wel voor meer dan de boekwaarde en gebruik dat geld voor het op knappen van Brogum, stelt R. Lievense voor. Met een aan passing van het amendement (minimaal de boekwaarde met een opslag van 25 procent) komt Alert! aan LSD tegemoet. Maar daarmee zijn de resteren de partijen nog niet gewonnen. De WD wil deze nieuwe vorm van aanbesteden eerst beter (ju ridisch) bestuderen en wordt daarin gesteund door de fracties SGP, CDA en PvdA. Met dertien tegen tien stemmen is gisteravond uiteindelijk beslo ten om de discussie over Mon dragon opnieuw te voeren. En wel tijdens de vergadering van de commissie Samenleving en Bestuur. Deze wordt volgende week donderdag gehouden in het gemeentehuis in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Het lot van podiumvoorziening Mondragon is nog altijd onduidelijk. De fractie van Alert! stelde gisteren voor het complex 'met voorwaar den' over te doen aan een particulier, maar dat voorstel haalde het uiteindelijk niet. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SEROOSKERKE - Fietsers die van de weg worden gedrukt, au to's die wegzakken in blubberi- ge bermen, opstoppingen door een toevloed aan recreatiever- keer op wegen die daar niet voor bestemd zijn. De chaos in het gebied Hoge en Lage Zoom, Pauwlijntjesweg en Armhoekse- weg tussen Renesse en Burgh-Haamstede moet acuut worden aangepakt. Deze hartenkreet werd gister ochtend geslaakt tijdens de ver gadering van de Gebiedscommis- sie Schouwen-West in het dorps huis in Serooskerke. Gedeputeerde T. Kramer moest als voorzitter van de verga dering constateren dat met de aanleg van de Recreatieverdeel- weg voorlopig geen betere verkeerscirculatie is bereikt, zo als de doelstelling was. Hij kreeg van de insprekers boven dien het verwijt dat de afslui ting van de Vroonweg (vorig jaar) de verkeerschaos op de Ho- gezoom en de daarop aansluiten de wegen alleen maar heeft ver hoogd. Volgens omwonenden is er spra ke van onhoudbare situaties nu sinds kort ook een zogeheten knip op de Hogezoom is aange bracht en het verkeer wordt ge dwongen via de Pauwlijntjes weg te rijden. Overigens bleken ook de menin gen bij de insprekers onderling verdeeld. De één juichte de af sluiting van de Hoge Zoom toe, de ander klaagde over de toena me van het verkeer daardoor op de Lage Zoom. „Ik ruik emo tie", constateerde commissielid H. van Oost. Zelf opteert hij voor het afgra ven van de slappe bermen en het opnieuw verharden daarvan. Voorzitter Kramer laat het lie ver aan de gemeente over welke maatregelen er getroffen moe ten worden om de situatie te ver beteren. De gedeputeerde vond wel dat het snel moet gebeuren, voor het echte toeristenseizoen zich aandient. Door de talrijke reacties van de insprekers toonde hij zich over tuigd dat het goed mis dreigt te lopen op genoemde wegen. Enke le bewoners voorzien een volle dig onacceptabele situatie als de voorgenomen knip in de Om- loopsweg binnenkort ook nog wordt uitgevoerd. Ook klonk er kritiek op de situa tie bij het nieuwe bedrijventer rein aan de Kooijmansweg. De eerste ondernemingen hebben daar hun deuren geopend, maar er is nog geen ^parkeerruimte, met als gevolg dat veel auto's in de bermen worden geparkeerd. Tevens wijst de praktijk uit dat de bezoekers hier vooral via de Lage Zoom rijden, en niet via de recreatieverdeelweg. Kramer achtte het van belang dat, naast het treffen van acute maatrege len door de gemeente, binnen de Gebiedscommissie wordt bezien hoe de situatie in dit gebied be ter kan worden geregeld. zeeuwse almanak Ondanks de waarschuwingen van zijn vrouw had die Vlis- singer toch zijn portemonnee in zijn achterzak gestoken tij dens de vakantie in Spanje. Met als resultaat dat die ge rold werd. In de beurs zaten diverse be langrijke papieren, die voor de dief waardeloos zouden zijn. Ómdat de Zeeuw ge hoord had dat dieven vaak al leen het geld pakken en de rest in de vuilnisbak gooien, besloot hij in de omgeving al le prullenbakken na te zoe ken. Dat trok de aandacht van de politie, die hem meteen op pakte wegens landloperij. Na gedegen uitleg kwam hij ge lukkig weer vrij, maar hij had het ondertussen letterlijk Spaans benauwd. NIEUWE BURG - MIDDELBURG om 11.30, 14.00 en 15.30 uur met kleding van: Odds Kids Bliek mode www.burg25.nl lincherie Intersport Erik ANWB De blauwe winkel m.m.v. Hofman productions, Modellenbureau Alliène, Kwekerij Gerard van Luijten uiiilarltMi [oplage-uur» 2 min. rvx,). mail naar info@nip.nl o.v.v. NGVÜ! Vanaf 1 april heet Boom Kollektief: www.boomcreatie.nl - www.boomcommunicatie.nl 2 A TERP A& 2 APRIL 20ÖS BIJ UW INTRA TUIN KOM WET UW HOND NAAR INTRATUÏN. DAN KRIJ&T UW HOND DE HOOFDROL IN ZIJN E.IG-EN PEDIGREE COMMERCIAL 0(!?o rubnek verschijnt in alle tiléls van Voöi inlori'naiiepvèï adverteren in deze rutoiiek door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - Een markante persoonlijkheid ver dient een spraakmakende hon derdste verjaardag, hadden be minden en bekenden rond jonk heer Albert van Citters bedacht. En dus kreeg de jarige eeuwe- ling gisteren in zijn woonplaats Burgh een pad naar zich ver noemd en verscheen er een hon derdvijftig pagina's dik boek over zijn kleurrijke leven. De grote zaal van het Duinhotel in Nieuw-Haamstede puilt tij dens de receptie uit met familie, vrienden en goede kennissen, die de honderdste geboortedag van de laatste burgemeester van Burgh voor geen goud wilden missen. De jonkheer ziet de stoet met persoonlijke belang stelling voor een ieder aan zijn versierde stoel voorbij trekken. Eerder die dag was de jarige ge tuige van de geboorte van het Jonkheer A. van Citterspad ach ter de Albert Heijn in Burgh. Een eerbetoon van de Stichting Burghse Dag en de gemeente Schouwen-Duiveland. Van Citters was van 1937 tot 1943 eerste burger in zijn woon plaats. Tijdens de Tweede We reldoorlog werd hij op last van de bezetters ontslagen en later tewerkgesteld in Duitsland. In 1944 wist hij te vluchten en via Zwitserland en Engeland be landde Van Citters op het bevrij de Walcheren, waar hij enige tijd de burgemeesterpost van Oost- en West-Souburg waar nam. In 1945 kon hij zijn ambt in Burgh weer oppakken, waar hij tot 1961 burgemeester bleef. Het plan om Burgh met Haam stede samen te smeden tot één gemeente, zinde hem niets. Be stuurders moeten naar zijn idee dicht bij de bevolking staan. Van Citters verloor de discussie en ging vervroegd met pensioen. Hij stak onder meer veel energie in de wederop"bouw van de oor log en herstel van de hervormde kerktoren na de watersnood ramp. Anekdotes Dat de jonkheer bij familie en in zijn omgeving een onuitwisbare indruk heeft achtergelaten, kan tevens worden afgeleid uit de meer dan honderdveertig anek dotes die kleindochter jonk vrouw Christien van Citters in een paar maanden tijd verzamel de en samen met heel veel foto's uit de familie-albums bundelde in een zeldzaam boek. Het tijds document is verschenen in een oplage van driehonderd exem plaren en ging gisteren tijdens de receptie grif van de hand. Achter de titel Meer dan 100 gaan uiteenlopende verhalen schuil over, zoals de maakster hem omschrijft, 'misschien wel de markantste Van Citters ooit'. Kenmerkend is dat de sigaret tot op heden duidelijk aanwezig rol is in het leven van de hon derdjarige. Op de laatste foto in de galerij houdt de jonkheer pro vocerend een pakje sigaretten omhoog, met daarop de waar schuwende tekst 'rokers sterven jonger'. „Dat typeert het eigen zinnige karakter van mijn opa." Advertentie door Ali Pankow SEROOSKERKE - Insprekers op de publieke tribune bij de vergadering van de landinrich tingscommissie Schouwen-Oost klaagden gisteren over de han delswijze van het waterschap Zeeuwse Eilanden bij grondver werving voor de aanleg van fiets paden en natuurvriendelijke oevers. Enkele boeren moeten eindeloos lang wachten op hun geld als compensatie voor gederfde oogstopbrengst. Een ander voelt zich onder druk gezet door een vorm van koppelverkoop. „Pas als ik bereid ben ook een stuk grond te verkopen voor de aan leg van een natuurvriendelijke oever, krijg ik de 2700 euro be taald die ik nog tegoed heb voor de verkoop van grond voor het fietspad langs de Zwaardweg." Voorzitter P. de Koeijer van de landinrichtingscommissie vindt dat deze gang van zaken bespro ken moet worden met het water schap. Volgens hem mag er nooit sprake zijn van koppelver koop. Wat de financiële compensatie voor de grond voor het inmid- (Advertentie) dels druk in gebruik zijnde fiets pad betreft, moet secretaris E. van der Meer het antwoord even schuldig blijven. Volgens hem is de zogeheten betaalbaar stelling daarvoor in november al verleend. Door 'een samen loop van omstandigheden' is het geld echter nog niet uitbetaald. Dat het geld uiteindelijk gestort zal worden, staat volgens De Koeijer buiten kijf. „Maar als het andersom zou zijn, had ik al lang een deurwaarder op de stoep gehad. Bovendien mis nu ook de rente over dat geld", moppert de betrokkene die al maanden op de financiële com pensatie zit te wachten. Jonkheer Van Citters met een kleindochter, die hem vervoert naar alle evenementen die voor hem zijn georganiseerd, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33