Te weinig natuur bij Perkpolder PZC Hebbes! Als je rietje scheurt, heb je pech Nieuwe exposities in streekmuseum Noord-Beveland wil oude dorpspandjes opknappen ZMF bekritiseert plannen herinrichting Maximaal overgenomen door 8FM Open dag agenda Tiltraining voor mantelzorgers W aterlandkerkj e mooiste naam .13 Gemeente koopt grond Hogeweg CDA Tholen praat met sportclubs Raad stemt in met veilige honken Man wil liever zitten dan betalen Boerenzoon ontkent inrijden op agent doorRinus Antonisse GOES - Het plan voor herinrich ting van het gebied rond de oude veerhaven Perkpolder is onevenwichtig. De natuur komt er veel te bekaaid af in vergelij king met woningbouw en recrea tie. Dat vindt de Zeeuwse milieufe deratie (ZMF). De vereniging wijst erop dat het uitgangspunt is: natuurcompensatie voor de MIDDELBURG - De regionale radiozender Maximaal FM wordt overgenomen door de Bra bantse commerciële zender Ra dio 8FM. Beide partijen hebben daar gisteren overeenstemming over bereikt. De overname betekent in de praktijk dat op korte termijn de programma's van Radio 8FM in een Zeeuwse versie te beluiste ren zijn in heel de provincie, via de kabel en de diverse FM-ether- frequenties. Maximaal Multimedia, waarvan Maximaal FM onderdeel was, gaat zich vooral richten op haar televisieactiviteiten. Met Radio 8FM, die al enige tijd op zoek was naar uitbreiding, is afge sproken dat zij op het gebied van de regionale nieuwsvoorzie ning gaan samenwerken. De overname van de FM-vergun- ning heeft geen directe gevolgen voor de werkgelegenheid. Maxi maal Multimedia telt acht mede werkers; bij Radio 8FM zijn 26 mensen werkzaam. GOES - Wijkvereniging Goes- Oost houdt zaterdag 9 april een open dag in wijkcentrum Jan Ligthart aan de Bergweg 12. Be zoekers kunnen zien wat de wijkvereniging te bieden heeft. Van 10.00 tot 15.00 uur kan men alvast een voorproefje nemen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9-12 uur: Verkoop kleding en meubelen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: open voor jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55-plus; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin open voor publiek; LEWEDORP - Café pension De Goede verwachting, 18.30 uur: Avondruil beurs; WEMELDINGE - 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Tref punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tweede verdieping van de Wes- terschelde. Daaraan is door de provincie in overleg met de ge meente Hulst economische ont wikkeling gekoppeld. Die dreigt nu de overhand te krijgen. Het bijzondere van de natuur compensatie bij Perkpolder is, dat het de enige is waarbij ook echte Westerscheldenatuur te rugkomt. Dat moet gebeuren door het getij (beperkt) toe te la ten in de polder Perkpolder, naast de voormalige veerhaven. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Wethouder A. van der Maas van de gemeen te Noord-Beveland wil de ko mende vijf jaar in verschillende dorpskernen zestien verpauper de woningen opknappen. Hij re kent erop dat de provincie bijna drie ton aan het plan bijdraagt. Het gaat om geld uit de pot In vesteringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV). Hoewel het Rijk formeel nog niet heeft laten we ten hoeveel geld er precies be schikbaar komt voor de Zeeuw se gemeenten, lijkt het niet waarschijnlijk dat het eerder toegezegde bedrag van 21 mil joen euro nog wijzigt. Van der Maas wil het Noord-Be- velandse deel uit de ISV-pot ge bruiken om verkrotte woningen aan te kopen en op te knappen. Het is de bedoeling de woningen vervolgens via woningbouwver eniging RWS te verhuren aan se nioren en starters. Woninkjes die volgens de wet- De oppervlakte grond die wordt ontpolderd is weliswaar klein, maar de ZMF vindt het noch tans een goede zaak. Het is be ter dan helemaal niks. Dubbeltje Probleem voor de milieufedera tie is dat in het plan voor de Ge- biedsontwikkeling Perkpolder het natuurherstel tweemaal wordt ingezet: compensatie voor de tweede verdieping én compensatie voor uitbreiding houder nodig opgeknapt moeten worden staan bijvoorbeeld aan de Dijkstraat nummer 49 in Kats en aan de Kerkstraat num mer 17 in Wissenkerke. Afgelopen zomer al liet Van der Maas door Bouwwinkel Zeeland een plannetje opstellen. Daar mee hoopte hij aanspraak te kunnen maken op de laatste rest jes uit de provinciale pot voor stads- en dorpsvernieuwing. Omdat dat geld zijn neus voor bij is gegaan, wil Van der Maas nu opnieuw een subsidie-aan vraag indienen om de ISV-bij- drage voor de komende vijf jaar veilig te stellen. De wethouder heeft inmiddels met de RWS afspraken gemaakt over een financiële bijdrage aan het project. Behalve voor het aankopen en opknappen van de woningen is er ook geld nodig om gedurende tien jaar een huurbijdrage te kunnen leveren. Lukt dat niet, dan worden de woningen te duur voor starters en senioren. Van der Maas kreeg gisteravond van de economische functies. „Hetzelfde dubbeltje wordt dus tweemaal uitgegeven en daar maken wij bezwaar tegen", al dus de ZMF. In het plan wordt uitgegaan van een jachthaven, een golfbaan, woningbouw (re creatief en permanent) en uit breiding van de recreatie. Het ontpolderen van de Perkpolder geldt als groen-blauwe compen satie voor verdieping van de Westerschelde. Er zijn op de kaart wel enkele andere groene groen licht van de gemeente raad om met de uitwerking van het plan door te gaan. (Advertentie) vlakken ingekleurd, die dienen als tegenhanger voor de econo mische ontwikkelingen die de gemeente Hulst daar wil verwe zenlijken. Er wordt echter niet concreet aangegeven of en hoe die gebieden ingericht worden, betoogt de milieufederatie. „Ook aan de financiering van die natuurinrichting worden geen woorden gewijd", stelt de ZMF. „Daarmee dreigt het fris se groen niet verder te komen door Frank de Klerk DEN HAAG - Zij hebben hele maal niets verkeerds gedaan, vinden een 78-jarige boer uit Koudekerke en zijn zoon (36). Bij het Haagse gerechtshof dien de gisteren het hoger beroep te gen een rijverbod en werkstraf fen die de politierechter in Mid delburg hen oplegde wegens een reeks incidenten met de trekker. De vader heeft zijn rijbewijs vijf jaar geleden moeten inleveren. Toch betrapte de politie de man drie keer achter het stuur van de trekker. Toen de agenten hem op 25 februari vorig jaar aanhielden, sprong de zoon ach ter het stuur van de trekker en reed weg. Een aanwezige politie man moest een sprong maken om zijn leven te redden, omdat hij anders onder de trekker te recht zou zijn gekomen. De zoon ontkende tijdens de hoger-be- roepszaak op de agent te zijn in gereden. De inhoud van het pro- ces-verbaal zou niet kloppen. ,,Het is een politietrucje ge weest." Hij begreep ook niet waarom de agenten hem met be- dan de inkleuring op papier en dat is voor ons onacceptabel." Daarnaast is de ZMF bezorgd over de gevolgen die extra re creatie zal veroorzaken in de Westerschelde. Het aanlanden met jachten op platen, slikken en schorren leidt tot verstoring. De vereniging wil een garantie dat natuurwaarden niet worden aangetast door de extra recrea tiedruk. Daarvoor moeten in het plan maatregelen worden opge nomen. hulp van politiehond Rex kwa men opsporen op de boerderij. De hond vond de boerenzoon lig gend in het stro, achter een berg uien in een loods. De vader was zich eveneens van geen kwaad bewust. De man zei geen enkele overtreding te heb ben begaan omdat voor het be sturen van een tractor geen rij bewijs nodig zou zijn. Hofaan- klager C. Strack zei dat de man wist dat hij door de kantonrech ter tot een rijontzegging voor al le motorvoertuigen was veroor deeld. Hij eiste dezelfde straf als het vonnis van de politierechter: tachtig uur werkstraf en negen maanden rijontzegging. ,,U bent nog volop aan de slag in het be drijf, dus u bent goed in staat om voor straf te werken", zei de aanklager. De zoon kreeg van de aanklager het verwijt geen enkel respect voor politie en autoriteiten te hebben. De aanklager eiste te gen de zoon een werkstraf van veertig uur, evenveel als het von nis van de Middelburgse politie rechter. Uitspraak over twee weken. door Freek Janssen SINT-ANNALAND - Fietsen, beurtschippers en koningin Bea trix: de drie nieuwe tentoonstel lingen in streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland heb ben uiteenlopende thema's. 'Op een ouwe fiets moet je het le ren' heet de expositie van oude fietsen, die eigendom is van een man uit Poortvliet. Bestuurslid W. Nelisse van De Meestoof; „Hij heeft een stuk of dertig bij zondere fietsen, waaronder een hoge bi uit 1875, zo eentje met een hoog en een laag wiel." Een andere fiets in de verzameling is die van de reus van Rotterdam, die bekend was in de jaren vijf tig. De fiets van de uitzonderlijk grote man heeft een dubbel fra me, om zijn gewicht te kunnen houden. De expositie laat niet al leen fietsen zien, maar ook toe behoren, zoals een oude carbid lamp. Die werd vroeger ge bruikt in plaats van een voor licht. Een tentoonstelling over beurt schippers beschrijft de geschie denis van families op Tholen en Sint Philipsland die met sche pen landbouwproducten naar steden voeren. Nelisse: „We heb ben miniaturen van die schepen en beurtvlaggen, zoals ze die vroeger op de schepen hadden." Ook is voor de tentoonstelling de kade nagebouwd, die vroeger in Stavenisse lag. De expositie 'In naam van Oran- MIDDELBURG - Vrijwillige Thuiszorg Walcheren biedt man telzorgers een tiltraining. De training gaat in op hulpmid delen en technieken om bedlege rige mensen te verplaatsen, rechtop te helpen en te keren. De training is bedoeld voor men sen die vrijwillig een ziek fami lielid of naaste thuis verzorgen. Een tilspecialiste van Zorg- stroom geeft de training op dins dag 5 april van 13.30 tot 15.30 uur in zorgcentrum De Haag- beuk in Middelburg. Opgave kan nog vandaag, vrijdag 1 april, bij Vrijwillige Thuiszorg Walcheren, Steunpunt Mantel zorg, 0118 - 55 35 301. je' staat in het teken van het 25-jarige jubileum van koningin Beatrix. „We wilden een beetje een andere invalshoek nemen dan je zou verwachten bij een dergelijke tentoonstelling" zegt Nelisse. „Omdat de koningin be schermvrouwe van Sint-Maar tensdijk is, hebben we een ma quette van het Slot van Jacoba van Beieren staan. In een vitrine liggen opgravingen uit het kas teel, zoals borden en pannen." De rest van de expositie gaat over de geschiedenis van het ko ningshuis, van prins Willem van Oranje tot koningin Beatrix. Kamerheer van de Koningin C. Kostense opent de nieuwe ex posities op zaterdag 9 april, om 11 uur 's ochtends. van onze regioredactie WATERLANDKERKJE - Water landkerkje is genomineerd als een van de vier Nederlandse dor pen met de mooiste plaatsnaam. De verkiezing van de mooiste plaatsnaam van Nederland is een initiatief van freelance jour nalist Ben Schattenberg uit Weert. „We hebben al over van alles verkiezingen gehad, tot en met de verkiezing van de groot ste Nederlander toe. Ik vond dat ik daar niet bij kon achterblij ven", verklaart Schattenberg, waarvoor hij gebruik maakte van internet. Uit de reacties heeft Schatten berg voor zowel Nederland als Vlaanderen de vier meestge- noemde namen genomineerd voor de uiteindelijke verkiezing. In Nederland zijn, behalve Wa terlandkerkje, het Overijsselse dorpje Muggenbeet, het Gro ningse gehucht Doodstil en de Brabantse hoofdstad 's Herto- genbosch genomineerd. Stemmen kan nog tot mei via de website: www.mooieplaat.s- naam.tk (Advertentie) [www.autovermeulen.nl vrijdag 1 april 2005 Arie van Meerwijck: „Dit evenement is geweldig voor ons dorp. Rilland staat op de kaart." door Rob Paardekam RILLAND - Arie van Meerwijck is een trots man. Het is hem gelukt een groot doedelzakevenement naar Rilland te ha len. Tientallen muzikanten uit Neder land en Vlaanderen komen zaterdag 16 april naar De Poort van Antwerpen. „Dit is geweldig voor ons dorp", zegt Van Meerwijck. „Rilland staat op de kaart." Er staan straks drie onderdelen op het programma: tenor drumming, solo drumming en de mini band competi tion. Over dat laatste is Van Meerwijck erg enthousiast, omdat er bands mee doen die zich nog nooit eerder in Neder land hebben laten zien. „Er zijn twee wedstrijden per jaar en die werden al tijd in Dronten en Rotterdam gehou den", zegt de Rillander. „Verenigingen uit België doen daar niet aan mee, want die vinden dat te ver. Ze komen nu wel naar Rilland. Dat is toch prachtig?" Van Meerwijck probeert het evenement al jaren naar Rilland te halen en is blij dat het hem eindelijk is gelukt. Het moest er volgens hem een keer van ko men, omdat De Poort van Antwerpen een ideale locatie is. „In Rotterdam en Dronten wordt het in scholen gehou den. Nou, dat is niet altijd geweldig. Daar moeten de deelnemers buiten om lopen om de zaal te bereiken. Hier hoeft dat niet. Bovendien kunnen de muzikan ten hier overnachten. De meesten doen dat ook, want op zondag zijn er nog exa mens." Volgend jaar Mede door de in zijn ogen goede locatie, heeft Van Meerwijck goede hoop dat het festival volgend jaar weer in Ril land plaatsvindt en dat de Nederlandse Organisatie van Doedelzak Bands het niet opnieuw aan Dronten toewijst. „Waarom zouden ze dat doen als ze hier zo'n mooie locatie hebben?" Van Meerwijck is zelf aangesloten bij de Antwerpse doedelzakvereniging Red Hackle Pipe Band en die doet, omdat het evenement nu eens in het zuiden van Nederland plaatsvindt, voor het eerst mee. Dat geldt ook voor andere bands uit België. In totaal strijden vijftien groepen straks om de hoogste eer bij de mini band competition. In die discipline be staan de bands uit vijf doedelzakspelers en twee drummers. Ze brengen alle maal twee liederen ten gehore en wor den beoordeeld door juryleden die spe ciaal voor het festival uit Schotland ko men. Het speciale is dat alle verenigin gen straks met bijna al hun leden naar Rilland komen. Ze krijgen allemaal een eigen ruimte toegewezen en daar gaan ze met z'n allen repeteren. Uiteindelijk kiest de leider de zeven muzikanten die in actie mogen komen. Het is niet auto matisch zo dat de beste muzikanten aan de bak mogen. „Je kunt 's ochtends de sterren van de hemel spelen, maar als je rietje scheurt, heb je pech", legt Van Meerwijck uit. „Het is dan geen kwestie van snel een nieuw rietje in je instru- foto Willem Mieras ment stoppen, want zo'n ding moet inge speeld worden en dat duurt een paar uur." De Rillander zelf speelt hoe dan ook niet mee op de grote dag. Hij organi- seert het evenement zo'n beetje in zijn eentje en zal het daarom al druk genoeg hebben. Toch droomt hij ervan om een nog groter doedelzakevenement naar Rilland te halen. Met bands uit Neder land, België, Schotland, Engeland en Duitsland. Recordpoging „Misschien kunnen we dan ook een re cordpoging doen", zegt hij. „New York heeft nu het record met achtduizend doedelzakspelers die gelijktijdig heb ben gespeeld en komende zomer ga ik naar Edinburgh in Schotland, waar we gaan proberen om met twintigduizend man samen te spelen. Wat zou het mooi zijn als zoiets ook een keer in Rilland zou plaatsvinden." Het doedelzakevenement op 16 april be gint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. 's Avonds vanaf acht uur is er ook nog muziek onder de noemer 'Celtic Music'. YERSEKE - De gemeente Reimerswaal heeft weer twee percelen grond aan de Hogeweg in Yerseke aangekocht die nodig zijn voor verplaatsing van de voetbalvelden. Die verhuizen van de oostkant naar de westkant van de weg, zodat op de plaats van de huidige velden een multi functioneel centrum met onder meer twee basisscholen en twee nieuwe gymzalen kan komen. De gemeente moet nu nog met één eigenaar tot overeen stemming zien te komen. Als hij dat niet lukt, zal de ge meente nog niet meteen tot onteigening overgaan, maar ze sluit ook niet uit dat dat uiteindelijk wel gaat gebeuren om het project geen vertraging te laten oplopen. SINT-MAARTENSDIJK - De sportverenigingen in Tho len zijn vorig jaar gekort in hun subsidie en binnenkort gaat de gemeente overleggen over de toekomst van de sportvelden. Reden voor de Thoolse CDA-fractie om te gaah praten met de verenigingen. Maandag 11 april is de eerste bijeen komst, met de voetbalverenigingen. De christen-democra ten willen van de clubs weten wat ze merken van de bezui nigingen op de subsidie, hoe ze de toekomst van de sport - voorzienirigen zien en hoe het gaat met de verenigingen in het algemeen en de nieuwe aanwas in het bijzonder. Na de voetbalverenigingen worden ook de andere sportclubs uitgenodigd. WISSENKERKE - Fietsende Noord-Bevelandse scholie ren kunnen straks langs de routes naar scholen in Goes en Middelburg terecht bij veilige honken om bijvoorbeeld een lekke band te plakken of om even te schuilen. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een start- krediet van 2275 euro. Ook wordt er jaarlijks een klein be dragje op de begroting opgenomen om met kerst een atten tie te kunnen kopen voor de mensen die hun huis langs de verschillende fietsroutes aanbieden als veilig honk. Het is de bedoeling om de schuilplaatsen bij de ingang van het nieuwe schooljaar gereed te hebben. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Zuiddorpe voor het doorrijden na een aanrijding 220 euro boete opgelegd. Aan de gemeente Terneuzen moet de verdachte de 485 eu ro schade aan een paaltje betalen. De man voelde er niets voor om de boete te betalen. „Dan ga ik wel vier dagen zitten." Dat is de celstraf die tegen over de boete staat. De man vond dat hij op 25 september in Axel juist had gehandeld door na de botsing zijn auto een eindje verder te parkeren. „Ik moest voor vijf uur nog een boodschap doen. Ik wilde de aanrijding later aan de politie melden." Een 32-jarige inwoner van Oostburg werd vrijgesproken van het doorrijden na een botsing tegen een geparkeerde auto. De Oostburger had bij het wegrijden uit een par keerplaats in Retranchement niets gemerkt van de bot sing. Een getuige had een klap gehoord. Een tweede getui ge verklaarde gisteren niets te hebben gezien van een aan rijding. De officier van justitie eiste 225 euro boete, maai de politierechter zag aanleiding tot vrijspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29