PZC Start werving seizoensarbeiders Puma heid visie Noord-Beveland bekeken Haalbaarheid visie Noord-Beveland bekeken Nederland steunt Goese Sint Nadelen wegen niet op tegen voordelen in Kattendijke MORGEN Staatssecretaris Van Hoof: sociale instanties moeten nu al werklozen werven Handgranaat gevonden in afval Kortere intercity isoleert Zeeland Man valt van aanhangwagen Onzekerheid HBO fraude blijft Blijspel Uitnodiging jubileum kost gemeente geld MODESHOW BOOM zeeuwse almanak Benauwd Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 1 april 2005 editie Bevelanden-Tholen Junior von Vt?' voor 39.95 VLISSINGEN EN ZIERIKZEE GOES - In de milieustraat in Goes is gisterochtend om streeks elf uur een handgranaat gevonden. Een medewer ker vond het explosief tijdens een controle van het afval. De medewerker stuitte op een verdacht doosje, waar de handgranaat in zat. Het explosief is onder een container gelegd, waar het wacht op de Explosieven Opruimings dienst, die het vandaag onschadelijk komt maken. Beheer der A. Hoogstrate: „Zoiets verwacht je natuurlijk niet, maar we zijn vrij kalm gebleven en hebben het explosief zo snel mogelijk naar een veilige plek gebracht." Het is nog niet bekend wie de granaat naar het inzame- lingspunt aan het Geldelozepad heeft gebracht. MIDDELBURG - Zeeland moet politiek en maatschappe lijk in het geweer komen tegen het voornemen de interci- tytrein vanuit de provincie vanaf 2007 niet verder te laten rijden dan Rotterdam. De PVZ in de Staten van Zeeland roept op tot dit verzet. Volgens de fractie brengt deze maatregel Zeeland nog verder in een isolement. De PVZ wijst erop dat Zeeuwen die verder reizen dan Rotterdam en voor het vervolg van hun traject van de hogesnelheids lijn gebruik moeten maken, meer geld en meer tijd kwijt zullen zijn. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur stelt de PVZ dat het inkorten van de intercityverbinding haaks staat op het streven jonge mensen van elders aan te moedigen zich in Zeeland te vestigen. KORTGENE - In een bedrijf aan de Oud Kortgenedijk in Kortgene is woensdagavond om kwart voor acht een 52-jarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland ge wond geraakt. De man was van een aanhangwagen geval len en is voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Goes. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland verkeert nog ze ker vier maanden in onzekerheid over de hoogte van het terug te betalen bedrag in het kader van de HBO-fraude. Dat is minstens 12 miljoen euro, maar het zou het dubbe le kunnen zijn. De Hogeschool Zeeland is in beroep ge gaan tegen de voorlopige claim die het ministerie heeft op gelegd. Een commissie voor de bezwaarschriften zal zich hier over buigen. Naar verwachting zal de commissie bin nen vier maanden nadat het bezwaar is ingediend een ad vies uitbrengen aan de staatssecretaris van Onderwijs of de minister van Landbouw. Op grond van dit advies zal worden bepaald of de terugvorderingsbeschikking defini tief wordt, aangepast of wordt ingetrokken. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Om ervoor te zorgen dat boeren straks voor de oogst zo min mo gelijk Polen hoeven in te zetten, moeten sociale instanties nu al op zoek gaan naar werklozen. Dat zei staatssecretaris H. van Hoof van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren tij dens zijn werkbezoek aan Tho- len. Nu is het elk jaar hetzelfde liedje. Voor de fruitpluk of het werk in de kassen zijn te weinig Nederlandse werkne mers te vinden, dus. doen boer en een beroep op Poolse arbei ders. De staatssecretaris sprak met vertegenwoordigers van de ge meente, sociale instanties en werkgevers in Tholen en ieder een was het er over eens: er moet nu al worden gezocht naar beschikbare werklozen. Van Hoof: „De gemeente, de LTO en het CWI kunnen het beste op tijd met mensen praten. Om ze alvast te selecteren en eventueel te trainen. En als er belemmerin gen zijn, kun je die al proberen weg te nemen, zoals kinderop vang regelen." Volgens Van Hoof zijn er nog ge- BAARLAND - Het toneelgezel schap Baarland brengt zaterdag 9 april een blijspel in het eigen dorp. De 25-jarige toneelgroep voert 'Amor richt zijn pijlen zelf op in het Baarlandse Cameronian. Aanvang 19.30 uur. 4 GOES - De Bevelandse gemeen ten hebben zich suf gezocht naar mensen die op 30 april 1980 zijn geboren. De Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) heeft klei nere gemeenten opdracht gege ven mensen die 25 jaar worden op de dag dat Koningin Beatrix haar jubileum viert, uit te nodi- gien voor de feestelijke zitting van de Staten Generaal op de ju bileumdag in Den Haag. Maar lang niet alle gemeenten kunnen zo iemand vinden. Om een beetje een doorsnee van de Nederlandse bevolking op het feest te krijgen zijn uit klei nere gemeenten de feestvarkens uitgenodigd die zelf 25 jaar wor den. Grotere gemeenten mogen mensen aanwijzen die betekenis vol werk hebben gedaan in hun eigen woonomgeving. De gasten worden gekoppeld aan kamerle den en bewindslieden, zodat die ook nog eens een babbeltje kun nen slaan met de gewone man. Leeftijdseisen Alleen Goes heeft meteen ie mand gevonden die aan de stren ge leeftijdseisen voldeed. De man heeft laten weten maar al te graag het feest te willen mee vieren. Burgemeester D. van der Zaag toonde zich wel onaangenaam verrast door de kosten die alle feestelijkheden voor de gemeen te met zich meebrengen. Om al le veiligheidschecks te onder gaan moeten de gasten voor dag en dauw in Den Haag zijn, wat betekent dat ze in ieder geval niet met het openbaar vervoer er heen kunnen. De RVD gaat er van uit dat de gemeenten de ovemachtingskosten wel zullen betalen. Volgens Van der Zaag is dat toch op z'n minst opmerke lijk. De koningin nodigt uit maar de gemeenten moeten dok ken. Omdat de Goese gast zo geestdriftig op de aanvankelijke uitnodiging reageerde heeft Goes besloten dan toch maar de verblijfskosten te betalen. In de andere gemeenten heeft de vraag over de verblijfskosten zich nog helemaal niet voorge daan. In Borsele is wel een feest varken gevonden, maar die heeft nog niet gereageerd op de uitnodiging. In de andere ge meenten komen ze gewoon niet voor, de kinderen die geboren werden op de dag dat prinses Beatrix tot koningin werd ge kroond. noeg manieren te bedenken om werklozen aan te sporen fruit te gaan plukken. Zo werkt zijn mi nisterie aan een aanpassing van de wet, zodat uitkeringsgerech tigden niet hun langdurigheids- toeslag verliezen als ze seizoens- door Luc Ogqel door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Voordat er vastomlijnde plannen kunnen worden gemaakt voor de herin richting van het agrarische hart van Noord-Beveland, moet eerst duidelijk worden of er voor de boeren in het gebied wel iets te verdienen valt aan de bouw van recreatiewoningen en de aanleg van nieuwe natuur. Dat concluderen burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland naar aanlei ding van de reacties op de toe komstvisie groenblauwe slinger. Daarmee is een eerste aanzet ge geven om de bakens in het cen trum van Noord-Beveland te verzetten. Nu wordt daar vrijwel uitslui tend geboerd; straks moet het mogelijk worden om recreatie woningen te bouwen of een land goed, golfbaan of extra jachtha ven aan te leggen. Dit alles in een gedeeltelijk nieuw aange kleed landschap waarin voldoen de fiets- en wandelpaden komen te liggen. Spijkers met koppen Nu voor- en tegenstanders zich kenbaar hebben gemaakt en plannen hebben ingediend, wordt het tijd om spijkers met arbeid verrichten. De toeslag is een extraatje voor mensen die al vijf jaar een uitkering ontvan gen. Van Hoof: „Maar als je ook maar twintig euro hebt bijver diend, dan heb je daar geen recht meer op. Dat willen we veranderen, zodat het aantrek kelijker wordt voor mensen om te gaan werken." De staatssecretaris was op werkbezoek in Tholen naar aanleiding van een lezing die wethouder M. Velthuis vorig jaar gaf tijdens de gemeentedag in Eindhoven. Ze sprak daar over de nauwe samenwerking tussen de afdeling sociale zaken van de gemeente en het Centrum voor Werk en Inko men, uitkeringsinstantie UWV, uitzendbureaus en Bureau Schuldhulpverlening. Doordat zij samen onder één dak wer ken, kunnen burgers bij één lo ket terecht voor het aanvragen van een uitkering en het zoeken naar een baan. door Luc Ogqel KATTENDIJKE - Kattendijke- naren hebben niet zo heel veel te mopperen. En als ze iets op hun hart hebben, maken ze dat op een rustige en nette manier kenbaar. Zo zullen ook vertegenwoordi gers van college en raad van de gemeente Goes dat gisteravond hebben ervaren. Ze waren te gast op een thema-avond over de leefbaarheid en de levendig heid van het dorp. De discussie-avond, waar zo'n veertig man op af was gekomen, kenmerkte zich door een onge dwongen 'ons kent ons'-sfeer. Wethouder D. van Ewijk (wel zijn) had voor de gelegenheid wat vragen geformuleerd waar ze de bewoners op wilde laten reageren: is Kattendijke klaar voor de toekomst? Wat zijn de sterke en de zwakke punten en: houden de voor- en nadelen van het wonen in een dorp elkaar in evenwicht of niet? Daar moch ten de inwoners, verdeeld in groepjes, met elkaar antwoor den op verzinnen. Dat ging ze vrij goed af. Goed, er zijn mis schien wat te weinig voorzienin gen voor ouderen en de bereik baarheid is ook niet je-van-het. Maar daar tegenover staat de na tuur, de rust, de aanwezigheid van een school en de afwezig heid van hangjongeren en crimi naliteit. Kortom, wonen in een dorp heeft meer voor- dan nade len. Natuurlijk heeft de Vereni ging Dorpsbelangen Kattendij ke (VDK) nog wel wat wensen, zoals onder meer een optische versmalling van de Zuidweg en het ondergronds inzamelen van afval, maar het moet van twee kanten komen. Dus niet te veel zeuren, maar ook zelf initiatief tonen. In zo'n sfeer is het goed zaken doen met de gemeente Goes. In het algemene vragenrondje kwam de aanleg van het fiets pad langs de Kattendijksedijk nog ter sprake en liet voorzitter J. Kröse van VDK nog even we ten dat Kattendijke nog steeds moeite heeft met een voorgestel de 'knip' in de Krukweg langs het Goese Meer. Die harde noot, onderdeel van het verkeers- en vervoersplan, moet echter nog gekraakt worden, en dan zal het wellicht minder gemoedelijk worden. (Advertentie) NIEUWE BURG - MIDDELBURG om 11.30, 14.00 en 15.30 uur met kleding van: Odds Kids Bliek mode www.burg25.nl lincherie Intersport Erik ANWB De blauwe winkel m.m.v. Hofman productions, Modellenbureau Alliène, Kwekerij Gerard van Luijten leen het geld pakken en de rest in de vuihiisbak gooien, besloot hij in de omgeving al le prullenbakken na te zoe ken. Dat trok de aandacht van de politie, die hem meteen op pakte wegens landloperij. Na gedegen uitleg kwam hij ge lukkig weer vrij, maar hij had het ondertussen letterlijk Spaans benauwd. e Goese Sinterklaas, van een item in het dat twee weken te- vanuit het hele land tientallen briefkaarten met steunbetuigingen ontvan gen. Burgs (71), die al sinds 1962 de intocht van zijn al ter ego in Goes organiseert én betaalt, werd anderhalve maand geleden middels een kort briefje van de Stich ting Goes Promotie bedankt voor zijn diensten. De Stichting wil de intocht voortaan zelf organiseren. Dit tot grote woede van Burgs, die zich op een onbehoorlij ke manier aan de kant gezet voelt. De kwestie leverde veel media-aandacht op. Nog dagelijks krijgt de Goese- naar via de post harten onder de riem gestoken. Het doet Burgs goed. „Ik blijf net zo lang doorgaan tot ik netjes behandeld word." foto Willem Mieras koppen te slaan. Daartoe stellen B en W voor, een externe des kundige onderzoek te laten doen naar de economische haal baarheid van de visie. Is het bijvoorbeeld interessant (Advertentie) voor boeren om de nu voorgestel de twee recreatiewoningen op hun land te bouwen of moeten dat er veel eerder een stuk of vier zijn? Is het financieel haal baar om een golfbaan aan te leg gen? En wie gaat de aanleg van nieuwe fietspaden eigenlijk be talen? Antwoorden op die vragen zijn nodig om de ingediende plannen van individuele boeren en bur gers te kunnen beoordelen, maar ook om de tegenstanders van de toekomstvisie op andere gedachten te brengen. Pachtboeren Eén van de felste tegenstanders is de Noord-Bevelandse ZLTO- afdeling. De organisatie denkt onder meer dat boeren in hun bedrijfsvoering zullen worden beperkt als in hun omgeving recreatiewoningen of land goederen worden gebouwd. Ver der maakt de ZLTO zich zorgen over de positie van de pacht boeren in het plangebied. Grond eigenaars zullen geneigd zijn hun grond te verkopen aan projectontwikkelaars; de pachtboeren hebben het nakij ken, zo vreest de landbouworga nisatie. Het college is daarentegen van mening dat pachters juist goed beschermd kunnen worden, om- ren. dat de gemeente bepaald of inge diende plannen mogen worden uitgevoerd. Op dit moment hebben zich dertien boeren gemeld met interesse in de bouw van re creatiewoningen of een land goed op hun grond. De komende tijd zal duidelijk moeten worden of al die plannen le vensvatbaar zijn. B en W laten twee plannenmakers wel al vast weten dat er geen sprake kan zijn van de bouw van vijf tien recreatiewoningen op hun land. Ook wenst het college korte met ten te maken met het idee dat er op Noord-Beveland plek zou zijn voor nog een grootschalige jachthaven. De bestuurders den ken eerder aan een 'waterrijk ge bied' met plek voor bijvoorbeeld privé-steigers bij recreatiewo ningen. Deskundigheid De commissie buigt zich donder dag 14 april over de voortgang van het project. De raad beslist uiteindelijk donderdag 28 april of het college op de ingeslagen weg door mag gaan. Die avond moet ook duidelijk worden of de raad bijna een ton wil uittrek ken om de door het college ge vraagde deskundigheid in te hu- Vanaf 1 april heet Boom Kollektief: (Advertentie) www.boomcreatie.nl - www.boomcommunicatie.nl Ondanks de waarschuwingen van zijn vrouw had die Vlis- singer toch zijn portemonnee in zijn achterzak gestoken tij dens de vakantie in Spanje. Met als resultaat dat die ge rold werd. In de beurs zaten diverse be langrijke papieren, die voor de dief waardeloos zouden zijn. Ómdat de Zeeuw ge hoord had dat dieven vaak al- GOES - Nederland is begaan met de Goese Sinterklaas, ter ego in Goes organiseert én betaalt, werd anderhalve veel media-aandacht op. Nog dagelijks krijgt de Go alias Adrie Burgs. Naar aanleiding van een item in het maand geleden middels een kort briefje van de Stich- naar via de post harten onder de riem gestoken. NCRV-programma Man Bijt Hond, dat twee weken te- ting Goes Promotie bedankt voor zijn diensten. De doet Burgs goed. „Ik blijf net zo lang doorgaan tc rug werd uitgezonden, heeft Burgs vanuit het hele land Stichting wil de intocht voortaan zelf organiseren. Dit netjes behandeld word." foto Willem Mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27