CNV zet loonmatiging op helling Boete geëist voor dood peuter PZC PZC Banen index Auto Vakbond geïrriteerd over excessieve beloning topmanagers Toestand paus snel achteruit Kroonprins Monaco neemt taken pa over Westkappelse meisjes laten zeehondjes los Directeur Accountant MSZ Minister voor tenminste twee dagen Vlissings ziekenhuis wil zelf dotteren Roep om gebaar Alarm Unicef over mensensmokkel Agressie in verkeer baart zorgen 3 en 4 Delta maakt obligaties mogelijk Ideaal plan voor Zuiderbaan (8)JobTrack.nl P2C ■■m ma 17° ZO 3 Veel zon Veel zon en vanmiddag temperaturen rond 16 a 17 graden. 247e jaargang no. 76 vrijdag 1 april 2005 los nummer 1,25 PZC krand café. raymondo ierst keuze uit 3 Hierna een heerlijke En laat u als kleine verschillende varkensfilet met afsluiting verrassen voorgerechtjes: vis, champignons en uitjes met het dessert van vlees of vegetarisch gegratineerd met de chef hamen kaas Tj ham en kaas ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I door Sentina van der Meer UTRECHT - Het CNV voelt zich niet meer gebonden aan centrale afspraken met werkgevers en het kabinet over loonmatiging als top managers zichzelf excessief blijven belonen. Voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale zei gisteren zijn CAO-onderhandelaars een vrij brief te geven om de looneisen op te schroeven als ze geconfron teerd worden met beloningen voor de top in hun sector of be drijf 'waarvan je gaat duizelen'. De irritatie over de lonen en bo nussen die topmanagers zich toe- ROME - Paus Johannes Paulus II heeft afgelopen nacht de laat ste sacramenten toegediend ge kregen. Dat meldde CNN op grond van bronnen bij het Vaticaan. Ook Italiaanse media maken er ge wag van dat de kerkvorst het sa crament der stervenden heeft ge kregen. Dat werd niet officieel door het Vaticaan bevestigd. De behandelende artsen van Johan nes Paulus II verklaarden tegen het persbureau ANSA dat de paus 'zeer, zeer ziek is', pagina 5 ziekte paus verlamt communicatie MONACO - Kroonprins Albert van Monaco (47) heeft de taken overgenomen van de doodzieke prins Rainier III. Dat maakte het paleis in het vorstendom gis teren bekend. De 81-jarige vorst, sinds 1949 aan de macht, ligt sinds tien da gen op de intensieve zorg. Het paleis noemde zijn gezondheids toestand begin deze week sta biel, maar 'zorgwekkend'. Prins Rainier kwam aan de bea deming na hart-, nier- en long problemen. De vorst was op 7 maart met een longontsteking in een kliniek opgenomen. ANP/AFP pagina 2 Oranjes hebben niets met Monaco (Advertentie) bedelen, wordt bij de CNV-voor man steeds groter. „Het wordt een repeterende exercitie. Elk jaar weer blijkt dat werkgevers zelf breken met de afspraken over loonmatiging over de rug van de werknemers. Daarmee worden de centrale afspraken ongeloofwaardig en rijp voor de prullenbak", aldus Terpstra gis teren. De vakbeweging heeft af gelopen najaar het kabinet en de werkgevers toegezegd 'ui terst terughoudend' te zullen zijn met hun looneisen. De vak centrales CNV en FNV stelden daarbij een maximale looneis van 1,25 procent voor 2005 vast. Een FNV-woordvoerder bena drukt dat zijn vakorganisatie RENESSE - Op het strand bij Renesse zijn gistermiddag twee zee hondjes uitgezet. De dieren waren eerder gevonden op het strand van Vrouwenpolder en naar het zeehondencentrum Pieterburen gestuurd om aan te sterken. Eén van deze zeehondjes, genaamd Josianne, werd geadopteerd door vier meisjes uit Westkapelle (Jo- sianne, Leonie, Kelly en Iris). Het kwartet zamelde geld in voor de zeehond Josianne. De meisjes overhandigden gisteren driehon derd euro aan medewerkers van het zeehondencentrum. De kinde ren van Josiannes klas, van basisschool de Lichtboei, waren getui ge van het uitzetten van de zeehondjes. foto Peter Toornstra door Emile Calon MIDDELBURG - De dood, pre cies een jaar en twee dagen gele den, van de tweejarige kleuter Janice Slosse op de Goese peu terspeelzaal De Polderrakker tjes had misschien voorkomen kunnen worden als tal van (over heidsinstanties beter hadden opgelet en eerder hadden gerea geerd. Advocaat J. de Meester was daar zeer stellig in, gisteren tij dens de rechtszaak tegen stich ting Kinderopvang De Bevelan- den en de fabrikant. Het meisje kwam om het leven toen ze met een loopklos om haar hals van een glijbaan gleed. Die glijbaan maakte onderdeel uit van een speelhuisje. Uit onderzoek is ge- (Advertentie) bleken dat dat huisje niet veilig was. De raadsman van de stich ting wees met een beschuldigen de vinger naar met name de GGD en het ministerie van VWS als instanties die hebben De raadsvrouw van de fabri kant vond op haar beurt dat de Stichting Kinderopvang wel aansprakelijk gesteld kan wor den voor de dood van het meisje omdat er onvoldoende toezicht is gehouden. Ondanks de pleidooien van de beide advocaten stelde officier van justitie A. Flikweert dat zo wel de stichting als de fabrikant schuldig zijn aan de dood van het meisje. Flikweert vond het niet nodig de beide peuterleid sters die de bewuste dag toe zicht hielden, te vervolgen. Vol gens de officier is de stichting Kinderopvang De Bevelanden verantwoordelijk en zijn de bei de leidsters al genoeg getroffen. Hij eiste dat de stichting een boete opgelegd krijgt van 15.000 euro waarvan de helft voorwaar delijk. Hij wilde niet te hoog ei sen omdat anders alle ouders fi nancieel moeten opdraaien voor de onoplettendheid en onzorg vuldigheid van Kinderopvang De Bevelanden. Tegen de fabri kant eiste hij tweehonderd uur dienstverlening, waarvan de helft voorwaardelijk. De rechtbank doet woensdag 13 april uitspraak. pagina 15: strafzaak vooral waarschuwing VACATURES Bent u de die zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. DEN HAAG - Minister Alexander Pechtold ver laat Paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar hij gisteren door de koningin werd beëdigd. Intussen kijkt politiek Den Haag met spanning uit naar het congres van D66, morgen, dat beslist over de voortzetting van de coalitie met CDA en VVD. Daar worden ongeveer 2000 leden verwacht en el ke stem weegt even zwaar. Het wordt ja of nee te gen het paasakkoord, dat de regeringspartijen slo ten na het opstappen van minister De Graaf. Kop stukken van D66 gaan tot het laatste moment het land in om de leden te bewegen voor het paasak koord te stemmen. Dat leek gisteren niet te luk ken in Rotterdam, maar wel in Amsterdam, ter wijl in Den Haag een nipte meerderheid achter het akkoord zou staan. In de regio Utrecht wijst blijkens een internetpeiling een meerderheid van de D66'ers het akkoord af. foto Robert Vos/ANP 'los van het beloningsbeleid aan de top' een verantwoord loonbe- leid blijft nastreven in de CAO's, onder meer wegens be houd van de werkgelegenheid „Maar het wordt ons wel ontzet tend moeilijk gemaakt om dat nog uit te leggen. De gemiddel de werknemer voelt zich ge schoffeerd en begrijpt er niks meer van." Deze week uitten de Tweede Kamer en minister Brinkhorst van Economische Za ken nog hun verontwaardiging over de fikse bonussen die het energiebedrijf Nuon in 2004 heeft gegeven aan topman Van Halderen, terwijl het bedrijf veel klachten van klanten kreeg Vorige week bleek uit een inven tarisatie van jaarverslagen van grote bedrijven in Nederland dat topbestuurders er vorig jaar vooral dankzij bonussen flink op vooruit zijn gegaan. Aanpakken De FNV vindt dat het kabinet maatregelen moet nemen en dik betaalde bestuurders fiscaal moet aanpakken. Volgens de vakcentrale heeft het kabinet eerder grote woorden gebruikt en zich vervolgens verscholen achter de gedragscode-Tabaks- blat, die nu onvoldoende blijkt te werken. VNO-NCW spreekt de aantijgin gen tegen. Uit onderzoek van de ondernemersorganisatie zou blij ken dat 'in doorsnee' de salaris sen van topbestuurders vorig jaar met één procent zijn geste gen. „Dat is dus inclusief bonus sen", aldus een woordvoerder van VNO-NCW. ANP door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Mogelijk kun nen Zeeuwse hartpatiënten vol gend jaar voor een dotterbehan deling terecht in Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De Vlissingse cardiologen van het ziekenhuis willen daar graag de nieuwe katheterisatiekamer van het ziekenhuis voor gebruiken. Het ziekenhuis gaat overleggen met de andere Zeeuwse zieken huizen om te onderzoeken of een Zeeuwse behandelplek voor dotteren haalbaar is. Dat bevestigt directeur R. Zo mer van het Vlissingse zieken huis. Als Vlissingen dotterplaats wordt voor heel Zeeland kun nen jaarlijks drie- tot vijfhon derd patiënten in de eigen pro vincie geholpen worden. Zomer vindt het echter reëler om in eerste instantie te kijken of de twee- tot driehonderd dot terpatiënten boven de Wester- schelde een behandeling in Vlis singen kunnen krijgen. Tot nu toe worden dotterbehandelin gen voor Zeeuws-Vlamingen in Gent uitgevoerd en voor patiën ten van de Vlissingse en Goese ziekenhuizen in Antwerpen. Wat dat zou betekenen voor die relaties moet goed worden be zien, vindt Zomer. Ook willen de zorgverzekeraars zeker we ten dat behandeling in Vlissin gen goedkoper is dan de huidige behandeling in België en of het ziekenhuis het in zijn budget kan passen. „We hebben de uitrusting en de menskracht, de nieuwe cardiolo gen hebben de vaardigheid om te dotteren. We hebben geen ei gen hartchirurgisch centrum, maar die ondersteuning is vol doende nabij in Antwerpen." AMSTERDAM - Tientallen be kende Nederlanders roepen ko ningin Beatrix in een brief op tot een royaal gebaar voor de duizenden vluchtelingen die dreigen te worden uitgewezen. Schrijfster Marion Bloem en me deondertekenaars, zoals Freek de Jonge, Katja Schuurman, Frits Barend en Thé Lau, vin den het 25-jarig jubileum van de koningin het uitgelezen mo ment om te komen tot een ruim hartig pardon. ANP De smokkel van mensen uit de Balkan naar de Europese Unie neemt steeds grotere vormen aan. Unicef, het kinder fonds van de VN, meldt dat dit in de hand wordt gewerkt door grote verschillen in wetgeving tussen de lidstaten van de Unie. Het lot van veel naar West-Europa gesmokkelde vrouwen en kinderen is volgens deskundigen erger dan dat van asielzoekers. Een grote meerderheid van de ANWB-leden is bezorgd over agressie op de weg. Frustraties en stress zou den de belangrijkste oorza ken hiervan zijn. Energiebedrijf Delta heeft via een afspraak met een aan tal banken het mogelijk gemaakt voor één miljard euro aan obligaties te plaatsen. Delta heeft nog geen plannen om dat geld uit te geven, maar dekt zich vast in voor het geval ze het geld om welke reden dan ook nodig heeft. Aan een echte beursgang, het uitgeven jj van aandelen, denkt Delta niet. Klaartje Zuiderbaan is weer volop aan het zeilen. Na het mislopen van de Olympische Spelen zat ze even in een dip je, maar nu is ze weer terug. De Terneuzense kreeg van de watersportbond (KNWV) een aanbod om mee te doen aan een nieuw project. De bond gaf aan met acht vrouwen en twee Yngling-boten naar de Spelen van 2008 toe te willen werken en zij zou meteen geselecteerd zijn. Zuiderbaan: „Ik was aan het nadenken over de toekomst en toen kwam de bond met dit plan. De keu- A ze was opeens niet moeilijk meer." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Redactie en Reac tie: 22; Auto: 23 en 25. (Advertentie) Morgen in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. (Advertentie) C Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming «oor raam. voorletters plaats telefoon: (posi (bankrekeningnummer v-— Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.95) O per kwartaal met automatische incasso f€ 58.00- O per jaar met automatische incasso 222.50). Handtekening PZC bv gaat zorgvuldig a 1 met persoonsgegevens. Kijk Op wwwprcnl/abonneren, bel gratis USOO - ü/'31231 ol stuur deze bon naar PZC. aldelmg lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland mÊmmM ■BH Multipla wint van plastic varken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1