Zwarte dag Keen op EK in Aarhus De jongste van de ploeg, qua beleving Schultz voor Fedcup Sjarapova in finale Miami Twee wedstrijden schorsing Mourinho Felius selecteert Griekenland voert veel sportdrugs uit Elkhattabi mag eerder weg bij AZ Boete voor ADO na spreekkoren KNVB praat met Spelbos en Jansen Selinger helpt Tenerife uit de brand Anand sluit af met remises Toernooi duurt één partij Stijn Devolder wint De Panne Bettini mist Vlaanderen den van de kwartfinale in de Champions League tegen Bayern München niet in de dug-out kan zitten. Zijn assis tent Steve Clarke en veiligheids official Lea Miles kregen van de Uefa een waarschuwing. Chel sea en Mourinho hebben drie da gen de tijd om in beroep te gaan. ANP vrijdag 1 april 2005 19 ALKMAAR - AZ is bereid mee te werken aan een voortij dig vertrek van aanvaller Ali Elkhattabi. De Marokkaan is ongelukkig met zijn invallersrol bij de nummer twee van de eredivisie. Hij wil liefst elke week in de basiself be ginnen. Elkhattabi staat nog tot 2007 onder contract bij AZ. Met manager Van Geel is afgesproken dat de club niet onwelwillend staat tegen een overgang naar een ande re club in de komende zomer. Elkhattabi zal de laatste maanden van het seizoen nog ge noeg aan de bak moeten. Rechterspits Martijn Meerdink is langdurig geblesseerd geraakt bij Oranje. Hij is meestal de wissel op de rechterflank van de aanval. ANP ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft ADO Den Haag een geldboete van 5000 euro opgelegd wegens spreekkoren van de aanhang. De supporters misdroegen zich in het duel met AZ in Alkmaar in december. ANP ZEIST - De KNVB heeft met Wim Jansen en Ronald Spel bos een gesprek over de functie van technisch coördinator bij de voetbalbond gevoerd. De ex- trainers zijn door Jo- han Cruijff voorgedragen voor de functie. De bedoeling is dat er binnenkort vervolggesprekken plaatsvinden. De technisch coördinator moet onder Foppe de Haan func tioneren. De bondscoach van Jong Oranje vervult steeds meer de functie van technisch manager. Hij kan de ont wikkeling van alle jeugdinternationals momenteel onvol doende volgen. „Dan is hij weer in Turkije en dan weer in Mexico", aldus Henk Kesler. „We hebben meer man kracht nodig", weet de directeur betaald voetbal van de voetbalbond. ANP WOERDEN - Avital Selinger, bondscoach van de Neder landse volleybalvrouwen, treedt gedurende de play-offs in de Spaanse competitie komende maand tijdelijk op als coach van Tenerife. Hij vervangt bij de club van onder an deren international Ingrid Visser de voortijdig vertrok ken Braziliaan Chico Dos Santos, die Selinger dit seizoen opvolgde. Selinger, die vorig seizoen de nationale titel en beker en de Europese Champions League won met Teneri fe, heeft van de Nederlandse volleybalbond toestemming gekregen voor dit tussendoortje. GPD MONACO - Viswanathan Anand heeft het Amber-toer- nooi in Monaco afgesloten met twee remises. De Indiër verzekerde zich woensdag al voortijdig van de eindzege. Door een remise in de blind- en rapidpartij tegen de Is raëliër Gelfand in de elfde en laatste ronde beëindigde hij het toernooi met 15,5 punten. De Rus Morozevitsj hield zijn tweede plaats vast door een remise (blind) en winst (rapid) tegen de Spanjaard Vallejo Pons. De Hongaar Le- ko verloor zijn tweede plek door een remise en nederlaag tegen de Spanjaard Sjirov. Loek van Wely haalde op de laatste dag een overwinning (blind) op de Rus Kramnik. Hij verloor wel de rapidpartij en beëindigde het toernooi met 7,5 punten op de laatste plaats. ANP MIAMI - Tennisster Maria Sjarapova (fo to) heeft gisteravond Venus Williams ver slagen in de halve finales van het Mas- ters-toernooi van Miami. De Russin, als tweede geplaatst, werkte zich in twee sets (6-4 6-3) langs de als achtste geplaatste Amerikaanse. Zaterdag speelt ze in de finale tegen de winnares van de partij tussen de Belgische Kim Clijsters en de Fran9aise Amélie Mau- resmo. Dat duel is vandaag. foto Mare Serota/RTR van onze sportredactie NYON - De tuchtcommissie van de Europese voetbalunie Uefa heeft Jose Mourinho, de coach van Chelsea, voor twee wedstrij- den geschorst. I De Portugees is gestraft voor f het geven van valse verklarin gen in de 'Frisk-affaire' bij de wedstrijd FC Barcelona-Chel sea. Hij kreeg bovendien een geldboete van 15.000 euro. Zijn club werd eveneens ge straft, met een boete van 62.000 euro. Chelsea was aangeklaagd voor het in diskrediet brengen van het voetbal, door Barcelo- na-coach Frank Rijkaard te be schuldigen tijdens de rust een bezoek aan de scheidsrechter te hebben gebracht. „Chelsea heeft moedwillig een giftige en negatieve ambience gecreëerd", nadat na de wedstrijd de pers conferentie was geboycot. Scheidsrechter Frisk kreeg in Zweden zoveel doodsbedreigin gen dat hij besloot abrupt met het leiden van profwedstrijden te stoppen. De sanctie tegen Mourinho bete kent dat hij de beide wedstrij- door Tim Senden AARHUS - Hij kwam naar Aar- i hus voor een medaille. Maar het Europees kampioenschap tafel tennis was voor Trinko Keen am per een halfuur bezig of hij kon zijn batje opbergen. De Arnhem- nier verloor tot ieders verras sing in de eerste ronde van de Kroaat Tomislav Zubcic, de l nummer 323 van de wereld. ,,Dit is een zwarte dag"somber- de Keen na afloop. „Om op deze manier te spelen, dat is een gro- J( te teleurstelling." De 32-jarige international nam in het duel (Q met Zubcic nog een 2-0-voor- sprong, maar verloor ongeluk- I kig de derde game. Vanaf dat moment ging het bergafwaarts. „Toen het even slechter ging, i zakte ik behoorlijk in elkaar." De verklaring ontbreekt: „Ik denk dat de vorm goed is", zei ,Keen. „Zo'n eerste wedstrijd van een toernooi is altijd moei lijk. Maar waarom het zo mis ging, is me een raadsel. Dat zal me nog een paar uurtjes naden ken kosten." Vanaf de derde ga me kreeg de talentvolle Zubcic, 'die vorig jaar op het WK-junio- rén de achtste finales haalde, jsteeds meer greep op het spelle tje van Keen. De Oranje-speler werkte de ballen niet scherp ge noeg weg, waardoor de Kroaat vaak het initiatief kon nemen. Zubcic won drie games op rij, al vorens Keen het duel in even wicht kon brengen: 3-3. In de beslissende game kwam Keen - die zonder coach speelt en begeleid werd door de fysio therapeut van de ploeg - op een 3-5-achterstand. De Arnhem mer kwam terug tot 7-7, waarna de wedstrijd gelijk opging naar de ontknoping. In de slotfase had Zubcic iets meer geluk. Na het duel zocht de tafeltennis ser van Plüderhausen naar oor zaken voor zijn falen. De strub belingen met de bond (Heister werd benoemd tot bondscoach en Keen kreeg geen uitnodiging voor Oranje na zijn afmelding voor een belangrijke interland) hebben wellicht toch nog door gewerkt in de voorbereiding op het EK. „Na de Spelen was het rumoerig, iedereen nam nieuwe posities in", zei Keen. Maar de tafeltennisser wist ook dat hij in normale doen een spe ler als Zubcic gewoon van de ta fel moet meppen. Na het verlo ren duel toonde Keen overigens wel veerkracht. Samen met zijn Sloveense dubbelpartner Bojan Tokic zegevierde hij tweemaal op rij, waardoor het duo van daag in de kwartfinale staat. En daarom- zag Keen ook een licht puntje: „Voor mezelf is dat toch een bewijs dat ik gegroeid ben. Ik heb me snel herpakt voor het dubbelspel." ANP DE PANNE - De Belg Stijn Devolde heeft de Driedaag se van De Panne gewon nen. In de afsluitende tijdrit over 13,7 kilometer eindigde hij als vijfde op negen seconden van de Rus sische winnaar Vjatseslav Ekimov. Dit volstond om de Italiaan Alessandro Ballan, de win naar van de eerste etappe, te onttronen als leider van het klassement. Ballan ein digde nog wel als tweede in het klassement, gevolgd door de Belg Nico Mattan. Beste Nederlander was Ser- vais Knaven, die een mi nuut achter Devolder op de zesde plaats eindigde. Mooiste De 25-jarige Devolder juichte aan de finish dat dit de mooiste overwinning uit zijn loopbaan was. „Ik hoefde maar vier seconden goed te maken en daar ben ik goed in geslaagd. Onder weg kon ik de tussentijden niet goed verstaan door de harde wind. Toch had ik steeds het gevoel dat het goed zat. Ik ben uiteVmate gelukkig." Vjatseslav Ekimov was na 1996 en 2000 opnieuw de beste in de afsluitende tijdrit van de driedaagse. „Men zegt dat deze tijdrit op mijn lijf geschreven is en eigenlijk is dat ook wel zo ."ANP Erik Dekker wil er zondag in de Ronde van Vlaanderen één keer alles uitgooien DE PANNE - Olympisch kam pioen Paolo Bettini doet zondag niet mee aan de Ronde van Vlaanderen. De Italiaanse renner is onvol doende fit. In voorbereiding op de Waalse klassiekers wil de ploegleiding van Quick-Step geen risico nemen met de hou der van de wereldbeker. Door het passeren van Bettini blijft de' Belg Tom Boonen als ;enige kopman van de Quick-Step ploeg over. De Ne derlandse ploeggenoten van Boo nen in 'Vlaanderens Mooiste' 'zijn Servais Knaven, Mare Lotz ;en Bram Tankink. ANP Als zondag in Brugge de Ronde van Vlaanderen in gang wordt geschoten ho pen de Vlamingen op Tom Boonen en Peter van Petegem. Ze vrezen er ook een aantal. Erik Dekker voorop. In 2001 was hij al eens dicht bij de zege in wat voor ie dere Vlaming de mooiste aller koersen is. door Ad Pertijs MEERLE - Erik Dekker volgde de Drie daagse De Panne-Koksijde deze week op de televisie. „Ik zette het toestel aan en zag ze vallen. Het waren opgenomen beel den, daar niet van. Toen even later de li ve-uitzending begon, vielen ze weer." Op die momenten weet Dekker dat hij de juiste keuze heeft gemaakt. Koersen in Vlaanderen is de gekte opzoeken. „Maar het is ook echt lachen. Zaterdag en zondag heb ik het weer meegemaakt in de E3-Prijs en de Brabantse Pijl. Die drukte, al dat volk. Dat maak je nergens anders mee. In Tirreno-Adriatico zie je niemand langs de weg staan. Vergelijk dat eens met een kleine Vlaamse wed strijd als Nokere Koerse. Op een doorde weekse dag in maart en druk dat het er is." „Weet je wat het toppunt is: die markt zondag in Brugge. Ongelooflijk. Als ren ner weet je niet wat je ziet als je er met de bus aankomt. Hoge hekken om de mensen op afstand te houden en dan dat smalle volgepakte straatje naar het teken podium. Om negen uur 's ochtends. Maar wat wil je: de kranten schrijven er al we ken over. Ik vroeg laatst aan Tom Boo nen: hoeveel aanvragen voor interviews krijg jij in deze periode. Hij zei: dat is niet normaal meer, zo veel. Ik kan begrij pen dat Tom op dit moment liever in de koers zit. Ook al is het die Driedaagse waarin ze steeds vallen. Buiten de koers wordt er voortdurend aan hem getrok ken." Kan Erik Dekker zich voorstellen wat dat met Boonen doet. Is het om jaloers om te worden? „Ik ben geen Belg, maar ik begrijp helemaal dat Vlaanderen gek is van Tom Boonen. Hij is een leuke jon ge vent die enorm aanspreekt. Het doet natuurlijk iets met je. Als ik alleen al merk wat voor effect al die gekte op mij had in de Brabantse Pijl, nadat ik de dag ervoor alleen maar hard gekoerst had in deE3-Prijs." Dekker geniet van het koersen in het Vlaamse land. Zoals ook Michael Boo- gerd er enkele jaren geleden door begees terd raakte. Geen spijt dat hij niet vaker een 'Vlaamse campagne' heeft gedaan? „In heb wel vaak in Vlaanderen ge koerst, maar dat was allemaal in de vori ge eeuw. Ik ga nu zondag van start om de Ronde van Vlaanderen te winnen, maar ik heb nooit het programma gereden zo als Tom Boonen dat jaarlijks doet. Na 2001 heb ik maar één keer in Vlaanderen gereden. De Ronde van vorig jaar waarin ik vijfde werd. Ik reed altijd de Catalaan se Week. Om nog een keer bergop te kun nen rijden voordat de Amstel Gold Race en Luik-Bastenaken-Luik aan de beurt zijn. Nu was ik gewoon gedwongen wat anders te doen omdat we die Catalaanse Week niet meer rijden." Agressief koersen Het zou hem anders ook niet gehinderd hebben te vlammen zondag. Al was het volgens hem leuk de E3-Prijs te rijden. „Het gaat er zondag om agressief te kun nen rijden. Ik laad mezelf zo op, dat dat toch wel kan. Afgelopen zaterdag wilde ik maar één ding: nog een keer voor de Ronde keihard en agressief koersen. Het resultaat deed er niet toe." Bijna leek hij echter ook de beslissende ontsnapping op gang te hebben gejaagd. Tot een geslo ten spoorboom Boonen in staat stelde te rug te keren in de spits van de wedstrijd. „Ach, het ging niet om winnen. Ik kon het me weinig beter wensen, zoals het die dag gelopen is." En, stelt hij vergenoegd vast: hij zag de concurrentie schrikken van de manier waarop hij in zijn eentje naar de kopgroep reed. „Quick Step en Davitamon hebben flink de forcing moe ten voeren om terug te komen. Dat voelt lekker aan hoor." De laatste jaren is Dekker een echte win naar geworden: de man die alleen gaat voor het allerhoogste. „Topkoersen win nen. De ommekeer is bij mij gekomen na ill -JSSKri: Erik Dekker, hier in actie tijdens Parijs-Nice, hoopt zondag te kunnen vlammen. foto Srdjan Suki/EPA het winnen van de drie Tourritten in 2000. Daarna heb je het zelfvertrouwen dat je je krachten kunt sparen en richten op de wedstrijden die jij graag wilt win nen." Zware blessures wierpen hem in 2002 en 2003 van die roze wolk van onoverwinne lijkheid af. „Je bent daarna even bang dat wat je doet niet meer goed genoeg is om die grote koersen te winnen. Vergeet niet dat je dan ook weer twee jaar ouder bent." Dekker lijkt de laatste tijd weer terugge keerd te zijn op die roze wolk. Het gevolg van de manier waarop hij afgelopen na jaar Parijs-Tours won? „Nee, het gevoel dat ik het nog in me had om grote koer sen te winnen, had ik al veel eerder. Van af Milaan-Sanremo al. De manier waar op ik toen alleen voorop kon rijden op de Cipressa en Poggio was mijn 'yes-mo- ment'. Qua beleving was dat een van de mooiste momenten uit mijn carriere." De Drent is nu 34 jaar. Wat opvalt is de frisheid en de gretigheid waarmee hij koerst. Hij bijt zich vast in de komende koersen, zoals niemand anders dat kan. „Inderdaad, ik ben de jongste van de ploeg. Qua beleving. Ik ben nog bloedfa- natiek. Zoals ik me zaterdag en zondag voelde, was onwaarschijnlijk. Als een neo die wordt losgelaten in de speel tuin." Grappen makend zegt hij wel eens te stoppen als de dag is aangebroken dat hij op kop moet rijden voor zijn achternaam genoot Thomas Dekker. „Ik ben er niet mee bezig hoor, maar het is een eigenaar dig mechanisme in de wielersport dat renners het beter worden van een ploeg genoot toch zien als: straks moet ik voor hem rijden. Ik denk niet dat ik dat nu nog zou kunnen." Hij denkt het. Hij is er niet mee bezig. Hij is nu bezig met de koersen die ko men: de Ronde van Vlaanderen, de Am- stel Gold Race en Luik-Bastena ken-Luik. Het is een voorrecht te weten dat je daar goed kunt zijn. „Van iedere trap die je doet in de aanloop naar zon dag, weet je waarom je hem doet", stelt hij. Toewerken naar de perfectie. Geconcentreerd blijven en agressief koer sen, Dekker geeft toe dat hij dat niet voor elke koers kan opbrengen. „Omdat het mentaal zo zwaar is", zegt hij. „Ik weet wat het me kost om vijf dagen ach tereen geconcentreerd voorin te rijden in de Ronde van Nederland. De klasse mentsrenners moeten na een Tour de France helemaal naar de kloten zijn." Misschien daarom is hij zondag wel op zijn best. Eén keer er alles uitgooien. „Je verveelt je echt niet in een boeiende koers als Vlaandex-en." En dan hopen op het gevoel van afgelopen zaterdag. „Soms win je ook nog wel eens als je niet als eerste over de streept komt." Met dat. lekkere gevoel loopt hij nu al een week rond. GPD door Martijn van Beeten AMERSFOORT - De rentree van Brenda Schultz-McCarthy (34) in het proftennis lijkt nu echt aanstaande. De voormalig nummer negen van de wereld ranglijst, die vijf jaar geleden stopte, is door bondscoach Hans Felius geselecteerd voor het Fed- cup-team. De selectie, met naast Schultz ook Michaëlla Krajicek, Elise Tamaëla en debutante Michelle Gerards, komt van 20 tot en met 24 april in het Turkse Antalya uit in groep 1 van de Europees/ Afrikaanse zone. Doel is promo tie naar de wereldgroep. Schultz gaf vorig jaar septem ber tijdens de US Ópen aan dat ze een terugkeer in het circuit overwoog. Ze had een gesprek met de uit Vlissingen afkomsti ge Felius, behalve bondscoach ook technisch directeur van de tennisbond. Wat toen een onrea listisch verhaal leek, lijkt nu werkelijkheid te worden. De 'verloren dochter' stopte vijf jaar terüg door chronische rug klachten (hernia) met toptennis. Wel bleef ze actief op de tennis baan. Vooral in demonstratie wedstrijden. Onlangs wist ze in twee sets nog zeven games af te snoepen van Venus Williams. „Dat kan in Nederland niemand zeggen," aldus Felius. In februari kwam Schultz naar Nederland voor een trainings- week. Ze klopte talenten als Renée Reinhardt, Bibianne Schoofs en Tamaëla. Genoeg re den voor Felius om haar ook bij het team te halen. „Brenda is fit, topfit. Fitter zelfs dan toen ze nog professional was. Komt vooral door de oefeningen die ze heeft moeten doen om haar rug sterker te maken. Het niveau van de huidige toptien van de wereldranglijst haalt ze niet meer, maar ze is zeker goed ge noeg voor dit team. Als je heel kritisch kijkt, kun je deze selec tie een zwaktebod noemen. Had den we vier tennissters in de top- honderd gehad, dan waren de kansen van Brenda een stuk klei ner geweest. Maar we hebben niemand in de tophonderd." De captain verwacht in Turkije een ouderwetse Brenda Schultz te zien. Recht op het doel af dus, met harde services. Niet voor niets tekende 'Boem Boem Bren da' van 1990 tot en met 1997 voor de hardste opslag in het vrouwencircuit. „Aan haar spel en haar intenties is niets veran derd," weet Felius. „Alleen denkt ze nu iets meer na over tennis. Dat is een verrijking." Aan het toernooi in Turkije doen zestién landen mee. Neder land komt terecht in een poule van vier teams. De nummers één van de poules spelen een play-off voor twee plaatsen die recht geven op een promo- tie-/degradatie- wedstrijd -voor de wereldgroep. GPD van onze sportredactie ATHENE - De bedenkelijke re putatie van Griekenland met il legale stimulerende middelen in de sport is versterkt door het hoofd van de nationale farma ceutische organisatie EOF. Te gen een parlementair comité zei hij dat bij een Grieks bedrijf is ontdekt dat het jaarlijks 1,4 mil joen doosjes met anabole steroï- den voor de export produceert. De EOF is verantwoordelijk voor het verstrekken van licen ties voor drugs, gezondheidssup plementen en cosmetica. Voor zitter Dimitris Vagionis vertel de dat zijn instituut sinds de Olympische Spelen vorig jaar al 22 dreigingen met een bomaan slag ontving. Nadat de EOF een inval deed bij Christos Tzekos, namen de bedreidingen in aan tal toe. Tzekos is de coach van de Griekse stersprinters Kostas Kenteris en Ekaterina Thanou. Hij werd recent door de Griekse atletiekfederatie Segas voor vier jaar geschorst, omdat hij zijn twee atleten tijdens de Spe len niet had geïnformeerd dat zij werden gezocht voor een con trole op stimuli. Segas-voorzit- ter Vassilis Sevastis noemde Griekenland een warenhuis voor illegale middelen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19