pzc Delta zet stap op kapitaalmarkt Je kunt beter werken dan thuis zitten Strafzaak kinderopvang volgens aanklager vooral waarschuwing Kreeft staat weer op de kaart Honderden mensen in de metaal staken voor nieuwe CAO Kernenergie blijft taboe voor ZMF Afspraak met banken over obligaties Ruytermars in Vlissingen Contactavond genealogie Internationale hengelwedstrijd nader inzien I Simon en Martien zijn via de in tegratieafdeling van Lété in Mid delburg terechtgekomen bij Thermo Products in Vlissingen, producent van rookgasafvoerka nalen. Ze hebben er eerst stage gelopen en begin dit jaar kregen ze een contract voor negen maanden. Daarmee hebben ze werk en dat telt. Staatssecreta ris H. van Hoof van Sociale Za ken en Werkgelegenheid, die een deel van de actiedag mee maakte, wenste hen daarmee ge luk. Ons Boeregoed 15 CZ houdt huisartsen extraatje voor Deel A58 dicht voor nieuw asfalt Opnieuw actie Ton voor Water Molukse verplegers op stage door Jeffrey Kutterink GOES - Energiebedrijf Delta heeft afspraken gemaakt met acht internationale banken dat het op heel korte termijn kan be schikken over maximaal 1 mil jard euro door middel van het uitgeven van obligaties. Delta heeft nog geen plannen om dat geld uit te geven, maar dekt zich vast in voor het geval ze het geld om welke reden dan ook nodig heeft. De afspraken zijn vastgelegd in het zogenoemde Debt Issuance Programmeeen reeks juridi- VLISSINGEN - De Vlissingse wandelsportvereniging Willen is Kunnen houdt zaterdag 9 april haar jaarlijkse Ruyter mars. Er kan gekozen worden uit de af standen 5, 10, 15, 25 of 40 kilo meter. De start van de 25 en 40 kilometer is tussen 9.00 en 10.00 uur. Die van de overige afstan den tussen 10.00 en 13.30 uur. Het is de 39e keer dat de mars gehouden wordt. MIDDELBURG - In Wijkcen trum Papegaaienburg te Vlissin gen wordt donderdag 7 april een contactavond gehouden over stamboomonderzoek, ge nealogie. Zowel beginners als gevorder den kunnen hun vragen kwijt. Het thema van de avond is digi tale fotografie en de integratie hiervan in stambomen. De avond begint om 20.00 uur. TERNEUZEN - De hengelaars vereniging Ontspanning na In spanning (ONI) in Terneuzen houdt op zaterdag 9 april een grote internationale zeehengel- wedstrijd op een parkoers aan de Westerschelde bij Terneu zen. Voor junioren (elf tot en met vijf tien jaar) is een apart parkoers uitgezet. Er wordt die dag gevist in vijf sectoren. Inschrijven kan via de website van ONI, maar ook op de dag van de wedstrijd tussen half tien en één uur in clublokaal ca fé Du Commerce aan de Markt in Terneuzen. Het optreden van Willem Vermandere in het dorpshuis van Rilland vindt niet vandaag plaats, zoals gemeld in de uit-agenda van woensdag, maar zater dag. De aanvang is 20.00 uur. door Ben Jansen MIDDELBURG - Ze vonden het drie keer niks om te verschijnen I voor een gezelschap van hoteme toten die een of andere rol spe len bij de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Toch had den Jan Simon (22, uit Vlissin gen) en David Martien (19, uit Oost-Souburg) hun schroom overwonnen. Tijdens de actie dag jeugdwerkloosheid brach ten ze gisteren onder woorden waar alle bestuurders, deskundi gen, arbeidsbemiddelaars en ver tegenwoordigers van onderwij sinstellingen en werkgevers veel ingewikkelder termen voor no dig hadden: je kunt beter wer ken dan thuis zitten. sche en algemene voorwaarden waartegen Delta geld kan lenen op de internationale kapitaal markt. Dat bestaat uit de uitgif te van schuldpapier aan beleg gers. Als Delta het geld nodig heeft en de obligaties worden uitgegeven, dan wordt het Debt Issuance Programme genoteerd aan de Euronext-beurs in Am sterdam. Geen plannen Delta ziet de mogelijkheid als onderdeel van een gezonde fi nanciële huishouding. Het ener giebedrijf heeft geen plannen klaarliggen, verzekert woord voerder M. van Zuilen. „Zie het als een verzekering voor de toe komst. Stel dat Delta een ander bedrijf zou willen overnemen, dan be- De actiedag speelde zich achter eenvolgens in Goes, Middelburg en Terneuzen af. Van Hoof stel de vast dat er voldoende instan ties en instrumenten bestaan om de jeugdwerkloosheid aan te vat ten. Het komt er nu op aan, zei hij, te zorgen voor een gezamen lijke aanpak. Voorkomen moet worden dat werkgevers door uit eenlopende instanties worden bestookt met verzoeken vacatu res te melden. Werkgeversvertegenwoordiger J. van 't Westeinde onderstreep te dat het aanbod van jongeren voor vervulling van vacatures te versnipperd is. „Als je vraagt aan een van de instaties die zich met de bestrijding van de jeugd werkloosheid bezighouden, om tien cv's van geschikte kandida ten, blijft het lang stil." Van Hoof viel hem bij: „Als een werkgever twee keer bot vangt, komt hij nooit meer bij die in stanties terug." De Vlissingse wethouder E. Walrave-Troost meende dat bij de bestrijding van de jeugdwerkloosheid voor al sprake is van toevalstreffers. Ze opperde dat de gemeenten en regisseur zouden kunnen optre den. „Nu zijn we bezig elkaar va catures door te geven." H. de Boer van de landelijke Taskforce Jeugdwerkloosheid taalt Delta dat deels van eigen geld en deels van geleend geld. In dat soort situaties moet een bedrijf snel over geld kunnen be schikken. Het is dan niet handig als het dan nog met banken moet onderhandelen onder wel ke condities dat gebeurt. Die af spraken zijn nu gemaakt. Met een telefoontje kan Delta de ban ken opdracht geven de obliga ties uit te geven. Het bedrijf kan dan op korte termijn over maxi maal een miljard gulden be schikken. En dat betekent in de praktijk een enorme tijds winst." Pas als de banken de obligaties daadwerkelijk uitgeven, worden de overige voorwaarden zoals bijvoorbeeld de looptijd, het ren tepercentage en de valuta vast gesteld. vertelde over een aanpak die in andere delen van het land suc cesvol is gebleken. „Daar organi seren ze een bijeenkomst voor het bedrijfsleven en zorgen er voor dat er honderdvijftig opge- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het is de duivel uitdrijven met Beëlzebub. In die bewoordingen heeft directeur Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) staatsse cretaris Van Geel (Milieu) giste ren duidelijk gemaakt wat hij vindt van het idee om geld dat wordt uitgespaard als de kern centrale in Borssele langer open blijft in te zetten voor duurzame energie. Van Mierlo maakte deel uit van een delegatie van milieuorgani saties die gisteren met Van Geel heeft overlegd. Hij vertegen woordigde niet alleen de ZMF maar ook de elf overige milieufe deraties. Verder namen Green peace, WISE, de Stichting Na tuur en Milieu en Milieudefen sie deel aan het gesprek. door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert zag de rechtzaak gisteren tegen de stichting Kinderopvang De Be- velanden en de fabrikant van het speeltoestel waarin de twee jarige Janice Slosse om het le ven kwam, vooral als een waar schuwing richting de sector dat er veilig gewerkt moet worden. Hij voerde aan dat er onvoldoen de toezicht is gehouden op Jani ce en dat de fabrikant wist dat het speeltoestel niet voor hon derd procent deugde. Advocaat J. de Meester van de kinderopvang, had juist gewe zen op vooral de GGD en het mi nisterie van VWS, die volgens hem hebben gefaald. Zo bleef twee jaar lang een rap port in de la van dat ministerie liggen waarin gepleit werd voor meer en betere controle op de peuterspeelzalen. Het werd pas na de dood van Janice uit die la gehaatd, aldus de advocaat. De GGD, met name de Amster- poetste jongeren beschikbaar zijn." Deze manier om vraag en aanbod te koppelen ('matchen' heet dat in de wereld van ar beidsbemiddeling) werkt. Van Hoof wees op de risico's Van Geel stuurt binnenkort een brief aan de Tweede Kamer waarin hij uiteenzet wat de con sequenties zijn als de kerncen trale in Borssele in 2013 dicht gaat, zoals is afgesproken in het regeerakkoord. Twee weken ge leden meldde de PZC dat twee consultants namens het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu (VROM) onderzoeken of er ande re opties zijn. De milieuorganisaties hebben geweigerd met de consultants te overleggen. Ze wilden wel di rect met de staatssecretaris in gesprek. Dat overleg vond giste ren plaats. Van Mierlo sprak na afloop van een zeer nuttig, constructief en open overleg. Van Geel heeft de milieuorganisaties duidelijk ge maakt dat hij het regeerakkoord wil uitvoeren, maar zijn pro- damse, treft volgens De Meester ook blaam. Die instantie wist al in 2000 dat het speelhuis, waar op Janice vorig jaar verongeluk te, niet deugde. Die dienst heeft na alarmering door een plaatse lijke kinderdagverblijf geen be richt gestuurd naar de andere GGD's noch naar de talloze peu terspeelzalen waar dat bewuste speeltoestel stond. Volgens de raadsman heeft stichting De Be- velanden in het geheel niet kun nen voorzien dat het bewuste speelhuis gevaarlijk kon zijn. In de loop der jaren liet de stich ting tal van keuringen en inspec ties uitvoeren door tal van in stanties en nimmer werd het als ondeugdelijk aangemerkt. De Meester vond dat ook de fa brikant nalatig is geweest. Die informeerde na de opmerkingen van het Amsterdamse kinder dagverblijf ten onrechte niet de andere bezitters van het speel huis. De advocaat pleitte voor vrijspraak voor de stichting. De raadsvrouw van de fabri kant vond op haar beurt dat de stichting wel aansprakelijk ge- wanneer jongeren zonder werk of opleiding buiten de maat schappij komen te staan. Hij vond dat werkgevers zich er meer bewust van moeten zijn dat ze jongeren nodig hebben op bleem is dat hij geen instrumen ten heeft om de kerncentrale in 2013 te sluiten. Dat betekent dat de staat bij sluiting van de centrale een schadeclaim van mi nimaal enkele honderden miljoe nen euro's moet betalen aan ex ploitant EPZ. Een mogelijkheid zou zijn de centrale langer open te houden en dat geld dan te storten in een fonds voor duurza me energie. Vegetariër Van Mierlo zei daar niets in te zien. „Je kunt geen duurzaam heid creëren met een omstreden en ongewenste energiebron. Dat is aan een vegetariër vragen om een slagerij te beginnen. Voor ons is dat onbespreekbaar." De milieuorganisaties hebben Van Geel erop gewezen dat hij de 450 megawatt aan energie voorziening die wegvalt als de steld kan worden voor de dood van het meisje omdat er onvol doende toezicht is gehouden. Ze benadrukte ook dat de stich ting, volgens de wet, verant woordelijk is voor het onder houd, inspectie en het veilig heidsniveau van het speelhuisje. Daarnaast merkte zij op het vreemd te vinden dat falende keuringsinstanties niet waren gedaagd. Tevens hekelde ze de onduidelijke wetgeving rondom de veiligheid in en om peuter speelzalen. Ze concludeerde tot slot dat de rechtbank de fabri kant alleen maar vrij kon spre ken. De rechtszaak werd door flink wat familieleden van het meisje bijgewoond. De ouders zelf wa ren niet aanwezig. Die konden het volgens rechtbankpresident M. Klarenbeek emotioneel niet aan. Hij las een deel van de ver klaring voor die ze samen met slachtofferhulp hebben opge steld. Uit die fragmenten blijkt dat hun leven totaal is ont wricht. „De pijn, het verdriet en het gemis zijn enorm." te vacatures op te vullen die ont staan wanneer de babyboom-ge neratie met pensioen gaat. „We hebben het dus niet alleen over de arbeidsmarkt van vandaag", waarschuwde hij. centrale in Borssele wordt geslo ten kan terugverdienen met effi ciencymaatregelen en het ont wikkelen van duurzame bron nen. „De warmte die geloosd wordt in de havens in het Sloegebied is groter dan de complete behoefte van de Zeeuwse huishoudens", aldus Van Mierlo. „Dat heb ik als voorbeeld genoemd van een slag die je kunt maken. Het po tentieel aan energie wordt in Ne derland nog onvoldoende be nut." Wat Van Geel met de aanbeve lingen van de milieuorganisa ties gaat doen, kon Van Mierlo niet aangeven. Hij had wel de in druk dat de staatssecretaris se rieus met het onderwerp om gaat. Het ministerie van VROM deed geen mededelingen over het gesprek met de milieuorgani saties. door Jeffrey Kutterink GOES - Honderden Zeeuwen die werken in de grootmetaal leggen naar verwachting van daag het werk een dag neer. De vakbonden hebben hun leden daartoe opgeroepen, omdat er nog geen nieuwe CAO is afgeslo ten. De acties zijn uitgeroepen nadat woensdag de onderhandelingen met de werkgeversorganisatie FME-CWM over een nieuwe CAO voor de 160.000 werkne mers in de grootmetaal is afge broken. De staking concentreert zich in Zeeland vooral op de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen en op aluminiumsmelterij Pechi- ney Nederland in Vlissin- gen-Oost. Er worden geen poort acties gehouden. Mensen die het werk willen neerleggen kunnen zich vapochtend tussen zeven en twaalf uur inschrijven bij sta- kingsposten in hotel Westduin in Koudekerke en bij het FNV kantoor in Goes. Animo De drie vakbonden, FNV Bond genoten, CNV Bedrijvenbond en de Unie werken samen. Volgens CNV-bestuurder H van Beers is de animo om het werk neer te leggen groot, maar het enthousi asme om in de loop van de och tend naar de manifestatie in Rot terdam te gaan klein. Er rijden vanuit Zeeland volgens hem dan ook geen bussen naar het Maas gebouw naast het stadion De Kuip. In Zeeland vallen ongeveer twin tig bedrijven onder de grootme- taal. „Zo zijn er bedrijven als Ti- mesavers en Schelde Internatio nal in Goes. Maar bij deze be drijven is de stakingsbereidheid niet groot." Met de directie van Pechiney hebben de vakbonden afgespro ken dat het productieproces niet wordt lamgelegd. „Uitval van ovens berokkent het bedrijf heel veel schade. We zijn er uiter aard niet op uit om bedrijven ka pot te maken. Wel roepen we di recties op, werkgeversorganisa tie FME-CWM onder druk te zet ten om een goede CAO af te slui ten. Ik weet dat de directie van Schelde Marinebouw dat ook heeft gedaan." De actie geldt niet voor bedrij ven in de kleinmetaal. „Maar de CAO-onderhandelingen lopen daar net zo weinig succesvol als in de grootmetaal. Dus dat loopt binnen enkele weken ook spaak." Werknemers en werkgevers in de grootmetaal botsen op vier punten: het aantal werkdagen, loonsverhoging, pensioenrege ling en doorbetaling bij ziekte. De werkgevers willen dat er per jaar vier dagen extra wordt ge werkt, maar zij willen hier niet voor betalen. Dit is voor de bon den onbespreekbaar. Zij stellen drie. extra werkdagen voor, maar zij willen daar wel loon voor krijgen. „Werkgevers wil len dat we drie ADV-dagen inle veren. Maar ze vergeten dat mensen voor die dagen in het verleden al loon hebben ingele verd. Dus dat betekent dat werk nemers twee keer worden ge pakt." Wat de lonen betreft willen de bonden een structurele verho ging van 0,5 procent per 1 mei dit jaar en 2 procent per 1 janua ri 2006. Daarnaast eisen ze een eenmalige uitkering van een pro cent op 1 mei dit jaar FME-CWM biedt 0,5 procent per 1 oktober dit jaar en 0,85 procent per april 2006. Ook over betaling bij ziekte staan werkgevers en werkne mers tegenover elkaar. De bon den willen dat een werknemer in de eerste twee jaar van ziekte samen 185 procent van het jaar loon krijgt. De werkgevers gaan niet verder dan 170 procent, 100 procent in het eerste en 70 pro cent in het tweede jaar. ARNEMUIDEN - Ons Boere goed verzorgt zaterdag 9 april een optreden in het kader van de hulpactie in Arnemuiden voor Indiase slachtoffers van de tsunami. In verenigingsgebouw De Arne wordt het blijspel Zeer geacht bruidspaar opgevoerd. De voor stelling begint om 20.00 uur. In de pauze vindt een verloting plaats. De opbrengst van de avond wordt gebruikt om India se vissers te helpen bij het op bouwen van een nieuw bestaan. vrijdag 1 april 2005 GOES - Zorgverzekeraar CZ geeft een extraatje tot 3000 euro aan huisartsen die zo verstandig mogelijk medicij nen voorschrijven. Dat houdt in, volgens CZ, zo goedkoop en zo min mogelijk, maar ook zo doeltreffend als kan. Dat betekent voor sommige patiënten juist meer geneesmidde len, laat de zorgverzekeraar weten. Zo is met een aantal huisartsen en apothekers afgesproken dat meer patiënten met suikerziekte een cholesterolverlager gaan slikkep. Dat besluit is genomen in de regionale overleggen tussen huisartsen en apothekers. Chef-kok Maurice de Coninck met de eerste kreeft van dit seizoen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het eerste jubileum van de opening van het kreeftenseizoen ver liep gistermiddag voorspoedig. In de fuik van kreeftenvisser J. van Westenbrugge zat een mooie Oosterscheldekreeft van ruim twee kilo. Het schaaldier werd overhandigd aan commissaris van de koningin W. van Gel der. Vanaf vandaag staat de Oosterschel dekreeft op de menukaart, liefst gecombi neerd met een Riesling Classic uit 2003 van Schloss Reinhartshausen. Het vangst seizoen duurt tot en met 15 juli. Het was gisteren voor de vijfde keer dat de Stich ting Promotie Oosterscheldekreeft het kreeftseizoen op officiële wijze opende. De belangstelling van de nationale en in ternationale pers blijft groeien, evenals van de verschillende toeristische en culi naire organisaties. Voor het eerst werd, naast enkele platbo dems, ook partyboot Frisia ingehuurd om iedereen te kunnen laten meevaren. Behalve met deze promotionele opening houdt de Stichting Promotie Oosterschel dekreeft zich onder meer ook bezig met het initiëren van onderzoek en het plei ten voor duurzame visserij en gecontro leerde vangsten. Een voorstel om tot een productorganisa tie voor de kreeft te komen, ligt niet op de weg van de stichting, meent voorzitter R. Zonnevylle. „Dat is aan de vissers om op te pakken. Uit de onderlinge samen werking blijkt wel dat zij het belang van duurzame visserij inzien." Gebleken is dat de kreeft zich inmiddels ook goed thuis voelt in de Grevelingen en het Veerse Meer. Toch stelt voorzitter HOOGERHEIDE - In het weekeinde van vrijdag 8 tot en met maandagochtend 11 april krijgt een gedeelte van de A58 tussen de aansluiting Hoogerheide en het knooppunt Markiezaat (in de richting Vlissingen) een nieuwe laag as falt. Van zaterdag 19.00 tot zondag 11.00 uur is het stuk weg afgesloten voor alle verkeer. Automobilisten worden omgeleid via de provinciale weg N289 van Hoogerheide naar Rilland. Van vrijdag 19.00 tot zaterdag 19.00 uur en zondag 11.00 tot maandag 06.00 uur is slechts één rijstrook beschikbaar. De A58 vanuit Vlissingen richting Bergen op Zoom is gedurende de werkzaamheden gewoon open. GOES - Vanaf vandaag kunnen inwoners van diverse Zeeuwse gemeenten weer een waterton bestellen in het ka der van de actie Ton voor Water. Dat kan via formulieren in de informatieblaadjes en op de websites van de gemeen ten en via de website www.eentonvoorwaterbestellen.nl. Een paar weken later kunnen de tonnen worden opge haald. Dit jaar doen de gemeenten Borsele, Terneuzen, Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland, Middelburg en Vlissin gen mee met de actie. Vorig jaar deden ook Goes, Kapelle en Veere nog mee. Van elke verkochte ton gaat vijf euro naar Bangladesh. Daar worden putten geslagen, pompen geïnstalleerd, sani taire voorzieningen gemaakt en wordt inwoners geleerd hoe ze drinkwater op gevaarlijke stoffen kunnen testen. Geïnteresseerden kunnen tot 15 mei een ton bestellen, za terdag 11 juni, op de 'Tonnendag', wordt de actie feeste lijk afgesloten. GOES - Twintig Molukse verpleegkundigen zijn gisteren in Goes voorbereid op hun werkstages in de Zeeuwse en Brabantse verpleging. De Indonesische ambassadeur M. Jusuf kwam met een delegatie naar het ROC Zeeland in Goes om hen aUe goeds te wensen. De groep, afkomstig van ziekenhuizen op Ambon, volgt sinds de aankomst begin deze maand scholing bij het ROC Zeeland. De komende vijftien maanden brengen ze door in Ter Schorre in Terneuzen, De Vurssche in Axel, Ter Val.cke in Goes, De Vliedberg in Koudekerke, Ter Ree- de in Vlissingen, Simnia in Domburg en 't Gasthuis in Middelburg. Vijf leden van de groep vertrekken naar in stellingen voor geestelijke gezondheidszorg in Vught. De verpleegkundigen beginnen komende week aan hun nieu we taken. foto Marijke Folkertsma R. Zonnevylle dat ook deze kreeften ge woon Oosterscheldekreeft genoemd zul len worden. Op de vismijn van Colijnsplaat werd gis termiddag de eerste aanvoer van kreeft geveild. De opbrengst van de eerste twee kreef ten, aangeboden door MS3 en goed voor bijna 1200 euro, was voor de Stichting Zeeuwen handen ineen voor Sumatra. Uiteindelijk werd ongeveer vierhonderd kilo kreeft aangeboden en lag de gemid delde prijs van iets minder dan 34 euro, bijna 10 euro boven die van vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15