Vrouwenpolder kiest voor sport Ons dorp wordt dood gemaakt Hebbes! PZC PZC Souburg-Noord is bedoeld voor jong, welgesteld gezin Kleuterklassen ABS moeten uitwijken naar Vrije School Hotel krijgt meer tijd voor aanpak brandveiligheid Badplaats wil zich onderscheiden met toeristisch actieplan Tiltraining voor mantelzorgers Collecte levert Mikke 2500 euro op Tuinders moeten nu al werven Man valt van aanhangwagen Beloning voor tip over asbest Presentatie over porcratisme Instuif voor linedancers agenda vrijdag 1 april 2005 door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Hotel Du Com merce in Middelburg krijgt weer uitstel om de brandveilig heid te verbeteren. Eerder werd de termijn al twee maanden ver schoven van 1 februari naar 1 april. De nieuwe deadline is 1 juni. Volgens C. Luken, algemeen di- receur van de overkoepelende or ganisatie Fletcher Hotel Group, komt de vertraging vooral door de gemeente zelf. „We hebben eerst een plan van aanpak gemaakt en dat werd goedgekeurd. Maar toen kwam er een nieuwe brandweercom mandant die er net weer anders over dacht, waardoor het weer aangepast moest worden. En nu lopen er aanvragen voor de sloop van de oude brandtrap en de bouw van een nieuwe, waar maar geen antwoord op komt. Pas daarna kunnen we aan de slag." M. de Waal van de gemeente Middelburg geeft toe dat de ter mijn van 1 april niet realistisch was. „Die aanvragen hebben nou eenmaal tijd nodig. Daar hadden we onvoldoende reke ning mee gehouden." Luken denkt dat ook de termijn van 1 juni lastig wordt om te ha len. „Dan had ik weken geleden moeten beginnen met de bouw, maar dat mag niet van de ge meente. Als het aan mij lag was ik allang begonnen." De Waal zegt toe dat de sloop en bouw van de trap langer mogen duren. Maar andere aanpassin gen, zoals een nieuw brandmel dingssysteem, kunnen wel bin nen de termijn af zijn, denkt hij. door Maurits Sep VROUWENPOLDER - Kitesur- fen. Hangcultuurmosselen. Wan delroutes. Paardrijden. Rust en ruimte. Zon en strand, (Noord)zee en (Veerse) Meer. Vrouwenpolder beschikt over voldoende kwaliteiten om zich te onderscheiden van andere badplaatsen en moet dat ook doen. Het marketing- en communica tie-adviesbureau Junction Com munication uit Kortgene heeft een projectplan om Vrouwenpol der 'op de kaart' te zetten. Het rapport wordt vandaag gepre senteerd. Maak van Vrouwenpolder een sportvakantieplaats, luidt één MIDDELBURG - Zieke mensen tillen zonder ruggenleed. Die vaardigheid biedt Vrijwillige Thuiszorg Walcheren aan man telzorgers met een tiltraining. De training gaat in op hulpmid delen en technieken om bedlege rige mensen te verplaatsen, rechtop te helpen en te keren. De training is bedoeld voor men sen die vrijwillig een ziek fami lielid of naaste thuis verzorgen. Een tilspecialiste van Zorg- stroom geeft de training op dins dag 5 april van 13.30 tot 15.30 uur in zorgcentrum De Haag- beuk in Middelburg. Opgave kan nog vandaag, vrijdag 1 april, bij Vrijwillige Thuiszorg Walcheren, Steunpunt Mantel zorg, 0118 - 55 35 301. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van de adviezen. In de buurt zijn mooie wandel- en fietstoch ten te maken. Bij de Veerse Gat- dam zijn vaak kitesurfers actief. Paardrijden is aan het dorp ver bonden door de jaarlijkse Dag van het Paard. De Noordzee en het Veerse Meer zijn populair bij watersporters. De ingrediënten zijn dus al aan wezig, stelt B. Roessingh van Junction Communication vast. „Vrouwenpolder heeft al veel pa rels. We moeten er nu één ket ting van maken." Het is de kunst Vrouwenpolder te onderscheiden van andere badplaatsen, vindt Roessingh. Natuur en strand hebben meer kustplaatsen. „Maar waar Dom burg moderner is, en Renesse drukker en jonger, kan Vrou wenpolder zich profileren als sportieve badplaats." Daarom stelt Roessingh tevens voor een golfbaan met negen ho les aan te leggen waar behalve leden ook leken toegang heb ben. De golfbaan in Domburg is al leen toegankelijk voor leden. Het imago van een sportbad- plaats past goed bij Vrouwenpol der, vindt P. Corbijn van de lo kale Ondernemersvereniging. Ook hij wijst op het kitesurfen en de watersport. „Dat moeten we uitbuiten." Mosselen Junction Communication stelt ook voor Vrouwenpolder uit te roepen tot het centrum van de hangcultuurmosselen; zoals Yer- seke dat is van de gewone mosse len en Zierikzee dat is van de Oosterscheldekreeft. De ope ning van het seizoen voor hang cultuurmosselen zou voortaan hier moeten plaatsvinden, vindt Roessingh. Het gaat nu zeker niet slecht met Vrouwenpolder, meent Roessingh. Maar in het toeris tisch hoogseizoen komen steeds minder mensen naar Zeeland. Daarentegen worden het voor- en naseizoen drukker. Dat biedt kansen voor Vrouwenpolder, veronderstelt hij. Corbijn deelt die verwachting en ziet de resultaten nu al. „Het gaat steeds beter, dus dat moe ten we vasthouden. Niet door er een kermis van te maken, maar dit plan is een goede richtlijn voor de toekomst." Vrouwenpolder is de laatste ja ren als dorp erg vooruitgegaan, heeft Corbijn, eigenaar van de Plus Supermarkt, gemerkt. „De horeca is gegroeid, de voorzie ningen zijn verbeterd. Er zijn jonge ondernemers bij gekomen, die samen de schouders onder het dorp willen zetten. We wil len vernieuwing. Het geld dat er voor nodig is, moet van de onder nemers zelf komen. Maar wij zijn bereid tot investeren." Als een bedrijf te groot wordt, moet het verhuizen; dat zint de dorpsraad in Meliskerke niet. door Miriam van den Broek MELISKERKE - De gemeente Veere richt zich zo sterk op de kustkernen, dat de dorpen in het middengebied be dreigd worden in hun voortbestaan. De ze noodkreet komt van de dorpsraad Meliskerke. De dorpsraad ziet het voor de toekomst somber in als Veere op de ze voet blijft doorgaan. Aan de ondernemersgeest van de Melis- kerkse inwoners ligt het niet. Het dorp telt momenteel zo'n veertig bedrijven, groot en klein. Zodra ze té groot wor den, moeten ze verhuizen naar de grote bedrijventerreinen in Serooskerke en Koudekerke. „Je moet die jonge mensen niet wegstu ren", vindt P. Davidse van de dorps raad. „Ons dorp wordt op die manier doodgemaakt." Een aantal ondernemers in het dorp vindt het eveneens slecht dat grote, goedlopende bedrijven weg moeten. Op die manier wordt het fundament onder een dorp weggeslagen, zeggen ze. Want niet alleen het bedrijf vertrekt, maar ook de werknemers. De dorpsraad vindt dat de leefbaarheid verder geweld wordt aangedaan door dat er weinig woningen gebouwd mo gen worden. „Meliskerke is een van de weinige dorpen die vandaag de dag nog groeien. Voor jongeren die uit huis gaan en hier willen blijven, zijn er alleen geen woningen of bouwkavels. Wij vin den dat je zo'n gezond dorp juist moet laten groeien", zegt Davidse. Kernwethouder L. Wisse hoort die op merkingen niet voor het eerst. „Ik kan me voorstellen dat de dorpsraad en in woners zich achtergesteld voelen ten op zichte van de kustkernen, maar dat ge voel is onterecht. Ik ga daarover regel matig met ze in discussie. Het lijkt mis schien alsof we in de kustkernen meer doen. Dat is niet het geval. Die kernen springen alleen meer in het oog. Er mag en er kan best heel wat in Meliskerke. Om een voorbeeld te noemen, we zijn nu bezig met de zogenoemde nieuwe economische dragers voor het buitenge bied." Wisse erkent dat grote bedrijven die niet langer in of bij het dorp passen, weg moeten. „Ik geloof nooit dat de mid denstand in het dorp daardoor ver dwijnt." Gemopper Het punt van de woningbouw noemt Wisse 'onterecht gemopper', „Wat er ge bouwd mocht worden, is ook gebouwd. De dorpsraad heeft altijd gezegd dat we met het toekennen van het aantal wo ningen moeten kijken naar de behoefte in plaats van naar de grootte van het dorp. Daar heeft de gemeenteraad niet voor gekozen. We hebben inmiddels wel gemerkt dat de behoefte in Meliskerke foto Ruben Oreel toch al niet zo groot meer is. De laatste keer dat we kavels hebben uitgegeven, kregen we ze maar net verkocht." Hoewel Aagtekerke en Grijpskerke eveneens tot het Veerse middengebied behoren, voelen zij zich niet zo achterge steld. „In Grijpskerke ligt het genuan ceerder", zegt voorzitter B. Bommel jé van de dorpsraad. „De gemeente wilde eerder al woningen bouwen op Nimmer- dor, maar ze had veel tegenslag. We wil len nog wel een goed buurthuis. Maar verder hebben we een supermarkt, een goede basisschool en een dorpscafé. We tellen onze zegeningen." Ook in Aagtekerke bestaat de indruk dat de gemeente wel aandacht heeft voor het dorp. „De bouw van een woon zorgcomplex is in een stroomversnel ling gekomen en er zijn voorzieningen voor de jeugd gekomen, zoals een bas ketbalveld", zegt S. Minderhoud van de dorpsraad. „Ik maak me wel zorgen voor de gevolgen van Walcheren als na tionaal landschap. Maar dat de kustdor pen worden voorgetrokken, dat beeld heb ik niet." door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - De nieuwe wijk Souburg-Noord is vooral bestemd voor de dikkere porte monnee. Toch bestaat er al een flinke wachtlijst. Daarop staan vooral oud-Souburgers, die te rug verlangen naar hun dorp. Met 330 woningen kun je spre ken van een volledige wijk, die komt te liggen tussen de Reijers- werg, de Middelburgsestraat en de rijksweg A58. De wijk wordt opgebouwd uit drie componen ten. Het dorp, dat tegen het bestaan de dorp komt te liggen. De nieu we bolwerken, die daarachter liggen en de geluidswalwonin gen van Zone A58, tegen de rijksweg aan. De weilanden die er nu nog lig gen, verdwijnen in de loop van volgend jaar. Een boerderij in de bebouwing van De nieuwe bolwerken mag blijven staan, een andere gaat te gen de grond. Momenteel praat de gemeente met de huidige eige naar over vervangende woon ruimte. Een boerderij in Zone A58 wordt omgetoverd tot zorg boerderij. De bouw van Het dorp begint als eerste, medio 2006. In het be gin van dat jaar begint de ka vel- en woningverkoop. Twee jaar later volgen De nieuwe bol werken en weer twee jaar later is Zone A58 aan de beurt. Elke bouwstrook krijgt één toegangs weg voor auto's. Fietsers krijgen meer paden om Souburg-Noord in en uit te rijden. De nieuwe wijk bestaat voorna melijk uit twee-onder-een-kap- woningen en vrije bouw aan de waterkant. Zone A58 krijgt een stuk of 25 geluidswalhuizen: pa tiowoningen, die 'onder het land schap' worden gebouwd. „Zij krijgen een met gras begroeid ta lud en een omsloten binnentuin. Je zit immers niet lekker in een achtertuin die grenst aan een snelweg", denkt projectleider W. Crusio van de gemeente Vhs- singen. De eerste fase bestaat louter uit koopwoningen. Alleen in de an dere fasen komen nog 'enkele' huurwoningen voor. „We mik ken op een segment in de Sou- burgse woningmarkt dat nog nauwelijks is aangeroerd: die van de middeldure tot dure wo ningen. Nu kunnen Souburgers moeilijk doorstromen naar een dure en grote woning." Vandaar dat de wachtlijst al aar dig is gevuld. Zonder dat er con crete plannen op papier staan, hebben zich al 150 belangstellen den gemeld. Vooral jonge gezinnen, denkt Crusio. „We houden rekening met een nieuwe basisschool. Maar we denken ook dat vijftig plussers interesse hebben. Er zijn veel oud-Souburgers die te rug willen naar hun dorp. Dorps karakter Het is daaarom ook niet toeval lig dat de architectuur van Sou burg-Noord is gebaseerd op de oude bebouwing van het dorp: beperkte huishoogte, langskap- pen, binnenpleintjes en oriënta tie op de straat. De meeste hui zen worden gebouwd met bak stenen. Af en toe mag een huis worden gepleisterd. Crusio spreekt van een 'dorps karakter', behalve in het geval van het appartementencomplex op het eiland van de bolwerken. „Dat wordt transparant, zodat je vrij zicht hebt op de natuur. Het complex krijgt zes lagen. Dat is het hoogste van het hele bouwplan. De appartementen aan land zijn maximaal drie hoog, zodat de bewoners van de Middelburgsestraat niet tegen hoge torens aan kijken." (Advertentie) www.autovermeulen.nl MIDDELBURG - De opbrengst van de collecte van vogel en egelopvang De Mikke in Middelburg werd gisteren be kendgemaakt. Een telling wees uit dat 2523,75 euro is op gehaald. Coby Louwerse van de opvang is tevreden. „Het had natuurlijk altijd meer kunnen zijn, maar wanneer ge keken wordt naar het aantal collectanten is het een mooi bedrag." De opbrengst zal gebruikt worden voor de medi sche behandeling van gewonde dieren. „Zodat we net even iets meer kunnen doen dan alleen opvang en verzor ging." De collecte werd vorige week gehouden van 21 tot en met 26 maart. „Maar verlate giften zijn altijd wel kom", zegt Louwerse. SINT-MAARTENSDIJK - Om ervoor te zorgen dat boe ren straks voor de oogst zo min mogelijk Polen hoeven in te zetten, moeten sociale instanties nu al op zoek gaan naar werklozen. Dat zei staatssecretaris H. van Hoof van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren tijdens een werkbezoek aan Tholen. Voor de fruitpluk of het werk in de kassen zijn elk jaar te weinig Nederlandse werknemers te vinden, dus doen boe ren een beroep op Poolse arbeiders. Van Ploof: „De ge meente, de LTO en het CWI kunnen het beste op tijd met mensen praten. Om ze alvast te selecteren en eventueel te trainen. En als er belemmeringen zijn, kun je die al probe ren weg te nemen, zoals kinderopvang regelen." Volgens Van Hoof werkt zijn ministerie aan een aanpassing van de wet, zodat uitkeringsgerechtigden niet hun langdurig heidstoeslag verliezen als ze seizoensarbeid verrichten. De toeslag is een extraatje voor mensen die al vijf jaar een uitkering ontvangen. KORTGENE - In een bedrijf aan de Oud Kortgenedijk in Kortgene is woensdagavond om kwart voor acht een 52-jarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland ge wond geraakt. De man was van een aanhangwagen geval len en is voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Goes. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. KOEWACHT - De Hulster projectontwikkelaar T. Bies- broeck looft 1000 euro uit voor de tip die hem op het spoor zet van degene die illegaal asbest heeft gedumpt op het terrein van de voormalige vlasfabriek aan de Tragel in Koewacht. „Het opruimen van die troep gaat me 11.500 euro kosten, u begrijpt dat ik dat graag op de eige naar van het asbest zal willen verhalen. Daarom is het me best wat waard om hem te vinden. En dan kan hij er op rekenen dat ik ook die 1000 euro tipgeld nog op hem zal verhalen", zegt Biesbroeck. Hij acht de kans best groot dat er mensen zijn die weten wie het asfalt op het terrein van de vlasfabriek heeft ge dumpt. „Ik ga er namelijk vanuit dat degene die dat ge daan heeft niet al te ver uit de buurt woont." Ondanks de sommering van de gemeente Terneuzen dat het asbest gistermorgen voor 12.00 uur weg had moeten zijn, ligt het er nog steeds. Biesbroeck: „Het bedrijf dat het weg moet halen, had daar zo gauw het juiste materi aal niet voor." Vanmorgen gaat het bedrijf de platen weg halen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Vrije School in de Middelburgse wijk Klarenbeek moet het ruimtege brek van de Algemene Basis school (ABS) oplossen. Dat is de uitkomst die wethouder A. van 't Westeinde voor ogen staat. Maar omdat de Vrije School daar moeite mee heeft, blijft de wethouder nog even zoeken naar een alternatief. De ABS heeft geen lokalen voor twee nieuwe kleutergroepen die volgend jaar beginnen. Wethou der Van 't Westeinde (onder wijs) heeft bij het zoeken naar een oplossing het oog laten val len op lege lokalen bij de Vrije School. „Daar hebben ze, gemeten naar het aantal leerlingen, vier loka len over. In één ervan zit een peuterspeelzaal. Dat respecteer ik en dat blijft dus zo. Maar dan hebben ze drie lokalen over. De ABS heeft er twee nodig." Voornemen De Vrije School is volgens de wethouder 'niet enthousiast' over het voornemen. „Die school wil extra investeren in het onderwijs en voorziet ook nog groei in de komende jaren. Daarom maken we nu pas op de plaats. We praten binnenkort verder over dit plan en intussen blijven we zoeken naar alterna tieven." Inhuizen bij de Vrije School zou de problemen van de ABS op de korte termijn oplossen, maar op de lange termijn geen soelaas MIDDELBURG - Filosoof Klaas Rozemond en dichter Co Woudsma houden zondag een presentatie over hun boek Filo sofie voor de zwijnen, dat ze sa men maakten met tekenaar Jet Nijkamp. De auteurs onderzoeken de ver houding tussen mens en dier. Woudsma komt met een nieuwe filosofische stroming op de prop pen: het porcratisme. De lezing begint om 14.00 uur in d^Druk- kerij in Middelburg. bieden, zegt directeur A. Vis van de ABS. „Volgend jaar brei den we uit met twee groepen, maar op termijn met zes tot acht groepen." De gemeente is verantwoorde lijk voor de huisvesting van scholen. Van 't Westeinde wijst erop dat het totaal aantal leer lingen in de gemeente niet toe neemt. Als een school groter wordt, wordt een andere dus kleiner. Daarom zoekt hij de oplossing vooral in het gebruiken van lege lokalen in andere scholen. Verhaal „Dat verhaal ken ik van de wet houder", reageert Vis. „Theore tisch, zeg maar: getalsmatig, heeft hij ook gelijk. Maar ik hoop dat hij ook rekening houdt met de kwaliteit van het onder wijs. De Vrije School wil de extra ruimte gebruiken om de groepen kleiner te maken. Dus organisatorisch heeft die school weer gelijk." De ouders van de kinderen van beide scholen zijn gisteren geïn formeerd. De interim-directeur van de Vrije School was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. VLISSINGEN - The Country Coast Line Dancers houden zon dagmiddag 3 april een instuif- middag. Deze middag wordt gehouden in café-restaurant De Golfbaan aan de Burgemeester van Woel- derenlaan in Vhssingen. Het eve nement begint om 13.30 uur en is bedoeld voor alle dansliefheb bers en liefhebbers van country- muziek. STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00-16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha-yoga en om 10.35 uur Power-yoga; WESTKAPELLE - Westkapelle Herrijst, 19.30 uur: opvoering Westkappels Koor;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13