PZC GroenLinks redt Van der Maden Puma Scholieren onder de indruk van brandweervak Boerenzoon ontkent inrijden op agent MORGEN Motie van wantrouwen met één stem verschil verworpen Brandweer tevreden met toerit van Scheldeterrein Kortere intercity isoleert Zeeland Handgranaat gevonden in afval Bestelauto gestolen in Middelburg Onzekerheid HBO fraude blijft Radiozender Maximaal overgenomen 300M MODESHOW door 8FM zeeuwse almanak Benauwd Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 1 april 2005 ^Junior mVi?' voor 39 95 Senior voo 69.5S w 4995 editie Walcheren door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse wethouder P. van der Maden (VVD) heelt gisteravond ternau wernood een motie van wantrou wen overleefd, die door coalitie partner CDA was ingediend. Op positiepartij GroenLinks hielp Van der Maden in het zadel door tegen te stemmen, waar door de stemming eindigde op dertien stemmen voor en veer tien tegen. Opmerkelijk was dat GroenLinks als enige partij wel het voltallige college naar huis wilde sturen. De Vlissingse raad is ontevre den over het financiële beleid van de gemeente Vlissingen. Dat was voor het CDA aanleiding om de hoofdverantwoordelijke, wethouder Van der Maden, te of feren. Deze week werd bekend dat er een tekort over 2004 is van bijna 950.000 euro. De prognose over 2005 is nu al gesteld op mini maal 1,7 miljoen euro. „In no vember is de raad akkoord ge gaan (op de LPV na keurde de raad de begroting goed) met een sluitende begroting, die echter binnen vier maanden al een te kort van minimaal 1,7 miljoen euro laat zien", zei C. Seijbel. Keuzes Het CDA vindt dat de raad op deze manier geen financiële keu zes kan maken. „Bovendien heeft het college onvoldoende in formatie gegeven over de ont wikkeling van de financiële pos- titie." Het CDA zei wel vertrouwen te hebben in de andere bestuur ders. „De stad moet wel bestuur baar blijven." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ook al spreken burgers van een verkeerschaos, voor hulpdiensten is de Vlissing se binnenstad goed te bereiken. Behalve als bij evenementen de de boulevard vol komt te staan met verkeer. Anderhalf jaar geleden kregen alle ambulances, brandweerwa gens en politieauto's een zender tje, waarmee de inzittenden op afstand de poorten van het Scheldeterrein kunnen openen. Dat betekende een extra toerit naar de binnenstad, naast die over de boulevard. „Daar waren we enorm mee geholpen", vertelt brandweercommandant Maljaars. „Als we die niet kon den gebruiken, zouden we te ma ken met een verkeersinfarct." Brandweerwagens moeten altijd beschikken over twee toegangs wegen naar het centrum. Zolang de Nieuwendijk dicht is, zijn de wagens bij drukte op de boule vard aangewezen op smalle we gen als de Nieuwstraat. Ook dat lukt best, volgens Maljaars. „On ze wagens hebben minimaal 3,5 meter breedte nodig om binnen te kunnen rijden. Dat hebben we in die straatjes." Anders heb ben de hulpdiensten een alterna tief plan: het 'opschalen'. Mal jaars: „Bij elke melding zeggen we hoe hevig de brand is. Staat het verkeer vast in het centrum, dan schalen we de melding van een kleine brand op naar een middelbrand. Een middelbrand wordt dan een grote brand. Zo doende mogen we met meer wa gens uitrukken en kunnen we van verschillende richtingen ko men." Wel maakt Maljaars zich zorgen over de vertraagde aan leg van de tijdelijke dokbrug. „Zolang die er niet ligt, is de kans op verstopping groter." De PvdA, de VVD, RPCU en GroenLinks vonden om uiteenlo pende redenen het ontslag van de wethouder een brug te ver. H. de Haas (PvdA): „De hele stad staat op zijn kop, straks de politiek ook nog eens. Vlissin gen is er niet bij gebaat als een wethouder en zeker niet het he le college opstapt." De WD wilde de voorjaarsnota afwachten om conclusies over het optreden van de bestuurders te trekken. „We hebben er ver trouwen in dat de wethouder met goede oplossingen komt", zei M. Reinders-Stijnman. De GroenLinks vond dat het hele college voor de misstand moest boeten. A. Soplantila stelde dat het een collegiaal bestuur is, en dat het collectief verantwoorde lijk is voor de tekorten. „Boven dien heb ik de wethouder niet op malversaties kunnen betrap pen", vulde GroenLinks aan. Het hele college of niemand weg, was het standpunt van GroenLinks. „Want we gaan er van uit dat het hele college blaam treft en op ramkoers door is gegaan met geld uitgeven voor dure projecten." Die rede nering stond haaks op die van de PSR. L. Waterman zei dat van een wethouder financiën verwacht mag worden dat hij zijn collega-bestuurders op over schrijdingen aanspreekt. De wet houder financiën moet daad kracht tonen door zijn colle ga-bestuurders als het nodig .is op spaarzaamheid aan te spre ken. Eind februari werd bekend dat Vlissingen tegen een fors te kort op zou lopen. Negen posten drukten zwaarder op het ge meentelijke budget dan voor zien. Uit de analyse van de fi nanciële situatie die de raad de ze week ontving, blijkt daar naast dat er ook slordig is be groot. Een budget van 166.000 euro bijvoorbeeld stond als huuropbrengst geboekt in 2005 voor de verhuur van de oude brandweerkazerne aan de Van Dishoeckstx-aat. Maar de huur ders, de regionale brandweer en stadsgewestelijke brandweer, zijn al ingetrokken in een nieu we kazerne. Daarover zei Van der Maden na afloop van de stemming: „Ik ontken niet dat er fouten zijn gemaakt en dat er slordigheden in de huishouding zitten. Maar we werken er hard aan om ze eruit te halen." Hij sprak van tegenvallers, zo als de rijksgelden die nog lager uitvielen dan verwacht. „We moesten nu ook een erfenis van 2002 wegwerken door nieuwe re gelgeving vanuit het iijk en nieu we voorschriften voor de finan ciële huishouding. Daar zijn we ver mee. In de voorjaarsnota kunnen we een inzicht geven en bezuinigingsvoorstellen doen." MIDDELBURG - Zeeland moet politiek en maatschappe lijk in het geweer komen tegen het voornemen de interci- tytrein vanuit de provincie vanaf 2007 niet verder te laten rijden dan Rotterdam. De PVZ in de Staten van Zeeland roept op tot dit verzet. Volgens de fractie brengt deze maatregel Zeeland nog verder in een isolement. De PVZ wijst exxxp dat Zeeuwen die verder reizen dan Rotterdam en voor het vei'volg van hun traject van de hogesnelheids lijn gebruik moeten maken, meer geld en meer tijd kwijt zullen zijn. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur stelt de PVZ dat het inkorten van de intercityverbinding haaks staat op het streven jonge mensen van elders aan te moedigen zicfi in Zeeland te vestigen. GOES - In de milieustraat in Goes is gisterochtend om streeks elf uur een handgranaat gevonden. Een medewer ker vond het explosief tijdens een conti*ole van het afval. De medewerker stuitte op een verdacht doosje, waar de handgranaat in zat. Het explosief is onder een container gelegd, waar het wacht op de Explosieven Opruimings dienst, die het vandaag onschadelijk komt maken. Beheer der A. Hoogstrate: „Zoiets vex*wacht je natuurlijk niet, maar we zijn vrij kalm gebleven en hebben het explosief zo snel mogelijk naar een veilige plek gebracht." Het is nog niet bekend wie de granaat naar het inzame- lingspunt aan het Geldelozepad heeft gebracht. MIDDELBURG - In de Prinses Beati'ixstraat in Middel burg is in de nacht van woensdag op donderdag een be stelauto gestolen. Het is een witte Renault Express, met het kenteken VF-XD-78. De waarde van de wagen is niet bekend. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland verkeert nog ze ker vier maanden in onzekerheid over de hoogte van het terug te betalen bedrag in het kader van de HBO-fraude. Dat is tenminste 12 miljoen exiro, maar het zou kunnen op lopen tot wel het dubbele. De Hogeschool Zeeland is in be roep gegaan tegen de voorlopige claim die het ministerie heeft opgelegd. Een onafhankelijke commissie voor de be zwaarschriften zal zich hier over buigen. Naar verwach ting zal de commissie binnen vier maanden nadat het be zwaar is ingediend een advies uitbrengen aan de staatsse cretaris van Onderwijs of de minister van Landbouw. Op grond van dit advies zal worden bepaald of de terugvorde ringsbeschikking definitief wordt, aangepast of wordt in getrokken. De kinderen kijken geboeid naar een van de demonstraties door Selma Osman MIDDELBURG - Het lijkt wel tovenarij' roept een jongen van de Souburgse basisschool De Tweemaster uit als een brand weerman het deksel van een pan netje met vet licht en het vuur weer oplaait. Het is echter pure ernst. In en rond de nieuwe brandweerkazerne aan de Stro- menweg in Middelburg krijgen tweehonderd basisscholieren de ze week een aantal situaties uit de praktijk te zien. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middelburg heeft de groepen zes van tien basisscho len uitgenodigd. Het bezoek hangt samen met de officiële opening van de kazerne, aan staande maandag, en met het eerste lustnim. Vandaag gaat de brandweer voor het stadsgewest het zesde jaar in. Vandaar dat de groepen zes zijn uitgenodigd. De meeste kinderen zijn onder de indruk. Het is opvallend stil als brandweermannen uitleggen hoe je een blusdeken kunt ge bruiken of wat er gebeurt als je een kopje water in een branden de pan gooit. Ook mogen zij in een speciaal ingerichte contai ner zelf ervaren hoe het is om in het donker je weg te vinden ter wijl er allerlei obstakels opdoe men. Velen struikelen over de bezem of de fiets. De les: 'laat in huis je schoenen, jassen of speel goed nooit op de trap of de vloer slingeren'. Verder mogen de kin deren een beginnend brandje blussen met poeder. Vrijwilli gers zijn er genoeg. Alle vingers gaan omhoog als een bx'andweer- man roept dat hij drie stoere jon gens en drie stoere meisjes zoekt. Waar nog lang over nagepraat zal worden, is de vlam in de pan. Tijdens een demonstratie giet een van de brandweerlieden voorzichtig met een lange stok een bekertje water in een bran dend pannetje met vet. Een steekvlam tot aan het plafond is het gevolg. 'Woooh', klinkt het bewonderend. Plezier De brandweerlieden kijken ge amuseerd toe. De scholieren wordt ondei'tussen geleerd dat je voorzichtig een een deksel op de pan moet leggen én moet la ten liggen. „Want anders ge beurt er dit", demonstreert de brandweerman. En hup, de vlammen zijn terug. Volgens A. Dijkstra van de stadsgewestelijke brandweer zijn de bezoeken zo'n succes dat er volgend jaar een vervolg moet komen. „We hebben nu een aantal scholen moeten te leurstellen." Hij hoopt dat de rondleidingen nieuwe brandweerlieden opleve- foto Lex de Meester Het brandweervak blijkt niet langer een jongensdroom; ook meisjes tonen interesse. Dijks tra juicht dat toe. „We hebben nu zes vrouwen bij het brand weerkorps. Dat mogen er best meer worden." Zaterdag is het open dag bij de post aan de Stromenweg. Tus sen 11.00 en 16.00 uur worden verschillende demonstraties ge geven. Ook andere hulpverlenen de instanties zijn aanwezig. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De regionale radiozender Maximaal FM wordt overgenomen door de Bra bantse commerciële zender Ra dio 8FM. Beide partijen hebben daar gisteren overeenstemming over bereikt. De overname betekent in de praktijk dat op korte termijn de programma's van Radio 8FM in een Zeeuwse versie te beluiste ren zijn in heel de provincie, vxa de kabel en de divei'se FM-ether- door Frank de Klerk DEN HAAG - Zij hebben hele maal niets verkeerds gedaan, vinden een 78-jarige boer uit Koudekerke en zijn zoon (36). Bij het Haagse gerechtshof dien de gisteren het hoger beroep te gen een rijverbod en werkstraf fen die de politierechter in Mid delburg hen oplegde wegens een reeks incidenten met de trekker. De vader heeft zijn rijbewijs vijf jaar geleden moeten inleveren. Toch betrapte de politie de man drie keer achter het stuur van de trekker. Toen de agenten hem op 25 februari vorig jaar aanhielden, sprong de zoon ach ter het stuur van de trekker en reed weg. Een aanwezige politie man moest een sprong maken om zijn leven te redden, omdat hij anders onder de trekker te recht zou zijn gekomen. De zoon ontkende tijdens de ho- ger-bex'oepszaak op de agent te zijn ingereden. De inhoud van het proces-verbaal zou niet klop pen. „Het is een politietrucje ge weest." Hij begreep ook niet waarom de agenten hem met behulp van po litiehond Rex kwamen opsporen op de boerderij. „Als zij tegen etenstijd waren langsgekomen, hadden zij mij aangetroffen", zei de zoon. Nu vond de hond de boerenzoon liggend in het stro, achter een berg uien in een loods. De vader was zich eveneens van geen kwaad bewust. De man zei geen enkele overtredfhg te heb ben begaan omdat voor het be sturen van een tractor geen rij bewijs nodig zou zijn. „Als xk geen auto mag rijden, mag ik nog wel op de tractor", zei hij. „Dat mag vanaf 18 jaar." Hofaanklager C. Strack zei dat de man wist dat hxj door de kan tonrechter tot een rijontzegging voor alle motorvoertuigen was veroordeeld. Hij eiste dezelfde straf als het vonnis van de poli tierechter: tachtig uur werk straf en negen maanden rijont zegging. „U bent nog volop aan Vanaf 1 april heet Boom Kollektief: (Advertentie) www.boomcreatie.nl - www.boomcommumcatie.nl de slag in het bedrijf, dus u bent goed in staat om voor straf te werken", zei de aanklager. De zoon kreeg van de aanklager het verwijt geen enkel respect voor politie en autoriteiten te hebben. „U speelt de vexmoorde on schuld maar als de politieman niet tijdig was weggesprongen, hadden er verschrikkelijke din gen kunnen gebeuren. De aan klager eiste tegen de zoon een werkstraf van veertig uur, even veel als het vonnis van de Mid delburgse politierechter. Uitspraak over twee weken. (Advertentie) NIEUWE BURG - MIDDELBURG om 11.30, 14.00 en 15.30 uur met kleding van: Odds Kids Bliek mode www.burg25.nl lincherie Intersport Erik ANWB De blauwe winkel m.m.v. Hofman productions, Modellenbureau Alliène, Kwekerij Gerard van Luijten frequenties. Maximaal Multime dia, waarvan Maximaal FM on derdeel was, gaat zich vooral richten op haar televisieactivi teiten. Met Radio 8FM, die al enige tijd op zoek was naar uit breiding, is afgesproken dat zij op het gebied van de regionale nieuwsvoorziening gaan samen werken. De overname van de FM-vergunning heeft geen direc te gevolgen voor de werkgelegen heid. Maximaal Multimedia telt acht medewerkers; bij Radio 8FM zijn 26 mensen werkzaam. (Advertentie) Ojidanks de waarschuwingen van zijn vrouw had die Vlis- singer toch zijn portemonnee in zijn achterzak gestoken tij dens de vakantie in Spanje. Met als resultaat dat die ge rold werd. In de beurs zaten diverse be langrijke papieren, die voor de dief waardeloos zouden zijn. Omdat de Zeeuw ge hoord had dat dieven vaak al leen het geld pakken en de rest in de vuilnisbak gooien, besloot hij in de omgeving al le prullenbakken na te zoe ken. Dat trok de aandacht van de politie, die hem meteen op pakte wegens landloperij. Na gedegen uitleg kwam hij ge lukkig weer vrij, maar hij had het ondertussen letterlijk Spaans benauwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11