ories willen grens dichttimmeren ot wil unanimiteit innen Navo loslaten Name 'n Number™ jj p Slim zoeken, snel vinden! Blair trekt meer geld uit voor schoolmaaltijden Wolfowitz mag van EU topman worden van Wereldbank Tanks VS krijgen het in Irak zwaar te verduren Spanjaard verzamelt dynamiet Advocaat Cochran overleden Parijs verhoogt trouwleeftijd Ouders Schiavo weer naar hof Collectieve zelfmoord in Japan VN kondigen sancties af wegens gruwelen Darfoer ndgenootschap moet slagvaardiger worden Paus wordt via slangetje gevoed rmiste derlander erecht irhofstadt dotterd Het handigste nummer van Nederland. *t METEO CONSULT IB Bel-Company door Robert Bloemen WASHINGTON - Opstande lingen in Irak slagen erin een verrassend groot aantal Ame rikaanse tanks uit te schake len. De Amerikaanse legerlei ding zag zich al genoodzaakt de gevechtsvoertuigen te ver beteren. Van de tank van het type Abrams raakten sinds de inva sie in maart 2003.al tachtig exemplaren ernstig bescha digd, meldde gisteren de Ame rikaanse krant USA Today. Zij moesten terug naar de Ver enigde Staten voor een uitvoe rige reparatie. Ter vergelij king: Tijdens de grootscheep se tankslagen in de Golfoor log van 1991 gingen achttien Abrams verloren. Destijds sneuvelde geen enke le Amerikaan in een dergelij ke tank. In Irak stierven ze ker drie soldaten in een Abrams, zeker tien militairen kwamen om het leven toen zij met hun lichamen gedeelte lijk uit een luik staken. Een favoriete tactiek van re bellen is om met een explosief de rupsbanden van een tank te vernietigen. Ook schieten de opstandelingen met grana ten en andere projectielen op de zwakkere delen van de Abrams. De Abrams-tank is ontwor pen in de Koude Oorlog om aanvallen van de beste sovjet tanks te weerstaan. De dikste bepanstering zit van voren, in verband met de verwachte tankslagen met de vijand. Het Amerikaanse leger verbe tert de zwakkere achterkant rond de uitlaat met een ver sterkt rooster. Ook krijgen de tanks betere afstandsbedie ningen voor de machinegewe ren, die gebruikt kunnen wor den zonder dat de luiken open hoeven. ANP LONDEN - De Britse televisiekok Jamie Oliver (I.) gebruikt de lunch met premier Tony Bliar in diens ambstwoning aan Downingstreet. De premier liet gisteren we ten dat zijn regering de komende drie jaar 407 miljoen euro extra uittrekt om de kwaliteit de lunches op scholen te vergroten. De minister van onderwijs gaat voor taan 70 eurocent per leerling op een basisschool besteden, ruim 20 eurocent meer dan nu. Ook voor maaltijden in het voortgezet onderwijs komt meer geld vrij, zo dat de scholen beter en gezonder kunnen laten koken. Het voorstel moet een einde maken aan de slepende controverse over de maaltijdvoorziening aan Britse scho len. Jamie Oliver kwam gisteren met een petitie naar Londen, waarin gepleit wordt voor meer subsidie. De petitie is ondertekend door 271.000 mensen. Oliver laakte in zijn kookprogramma de vaak belabberde kwaliteit van Britse schoolmaaltijden, waarmee hij de discussie oprakelde. foto Russel Boyce/RTR Name 'n Number doneert 7 cent per gesprek aan het Wereld Natuur Fonds donderdag 31 maart 2005 MADRID - In Spanje is een man gearresteerd die 755 kilo dy namiet in zijn garage had opgeslagen. Ook beschikte hij over 750 kilo ammoniumnitraat, een stof die kan worden gebruikt om bommen van te maken, alsmede 5000 ontstekers Volgens de politie is de man geen lid een radicale of terroris tische groepering. Hij heeft geen strafblad. Rechercheurs den ken dat de man het dynamiet heeft verzameld op plaatsen waar hij de afgelopen 13 jaar als explosievenexpert werkte. De hoeveelheid explosieven is bijna vier keer zo groot als ge bruikt werd bij de bomaanslagen in Madrid in maart 2004. In het noorden van Portugal heeft de politie 700 kilogram springstof in beslag genomen, waaronder 70 kilo Goma 2. Elf mensen zijn aangehouden. De beide politieacties vonden on afhankelijk van elkaar plaats. GPD/RTR LOS ANGELES - Een van de advocaten die in het proces te gen O.J. Simpson een centrale rol speelde, Johnnie Cochran, is dinsdag overleden. De raadsman stierf aan de gevolgen van kanker. Cochran begon zijn carrière als voorvechter voor de burger rechten voor zwarten. Hij richtte zich daarbij met name op zaken waarin de politie buitensporig geweld zou hebben ge bruikt. In 1995 werd hij aangesteld als lid van het team dat Simpson moest verdedigen. De film- en footballster werd be schuldigd van moord op zijn ex-vrouw en haar vriend. Simp son werd in een omstreden vonnis vrijgesproken. ANP/RTR PARIJS - Frankrijk heeft als een van de laatste landen in de EU de minimumleeftijd waarop vrouwen kunnen trouwen verhoogd tot 18 jaar. De Senaat nam dinsdagavond met alge mene stemmen een voorstel in die zin aan. Alleen de Assem- blée moet de wetswijziging in tweede instantie nog goedkeu ren, maar een meerderheid daarvoor is gegarandeerd. Het aantal gedwongen huwelijken van meisjes onder de 18 jaar in Frankrijk wordt geschat op 70.000. In bijna alle geval len gaat het om moslimmeisjesdie zijn uitgehuwelijkt. GPD PINELLAS PARK - De ouders van de Amerikaanse 'comapa tiënte' Terri Schiavo zijn opnieuw naar het Hof van Beroep in de staat Georgia gestapt, in een laatste poging de sondevoe ding van hun dochter te hervatten. Dat heeft de Amerikaanse tv-zender CNN gisteren bericht. De ouders van Schiavo eisen in een petitie dat alle twaalf rechters van het hof zich over de kwestie buigen. Vorige week weigerde het Hof van Beroep het verzoek van de ouders te heroverwegen om de voeding te hervatten. Dit hof bestond toen uit drie rechters. ANP TOKIO - De Japanse politie heeft gisteren in een auto de li chamen gevonden van vijf jongeren die collectief zelfmoord hebben gepleegd. In het voertuig lagen ook kolenkacheltjes. De portieren waren afgeplakt met plakband. Japan heeft de laatste tijd herhaaldelijk te maken met groe pen jongeren die collectief zelfmoord plegen. Ze worden via internet aangemoedigd zichzelf van het leven te beroven door het inademen van koolmonoxide. ANP/AFP van onze redactie buitenland NEW YORK - De VN-Veilig- heidsraad heeft zich gister avond in een resolutie uitgespro ken voor sancties tegen indivi duen die zich schuldig maken aan wreedheden in de westelij ke Soedanese provincie Dar foer, of het vredesproces daar te genwerken. Tegoeden van betrokkenen kun nen wereldwijd worden bevro ren. Bovendien kunnen de da ders een reisverbod opgelegd krijgen. Vooralsnog komen er geen sancties tegen het Soedane se regime, wel wordt het be staande wapenembargo aange scherpt. Twaalf van de vijftien leden van de Veiligheidsraad stemden voor de sancties, ter wijl Algerije, Rusland en China zich onthielden van stemming. De Russische VN-ambassadeur zei dat de politieke en diploma tieke mogelijkheden om het con flict in Darfoer te beëindigen nog niet zijn uitgeput. De sanc ties treden over een maand in werking. De Soedanese VN-ambassadeur Elfatih Erwa zei dat de resolu tie tot stand kwam onder druk van de Amerikanen 'die de ge schiedenis en de cultuur van ons land niet begrijpen'. GPD/RTR isther Gotink )EN - De Britse Conserva- willen dat een nieuwe eli- iheid van de politie wordt icht die zich speciaal moet louden met de grensbewa- om terroristen, smokke en illegale immigranten kans te geven het Verenigd ikrijk te betreden. De op- epartij lanceerde het plan iderdeel van haar verkie- campagne. inheid is nodig om onge- e immigratie onder contro- krijgen, stelde Tory-leider iel Howard gisteren. „Wij ïéén gezicht aan de grens, olitiemacht. Met één poli- amandant die één taak de Britse grenzen bewa- De duidelijkste lijn van rakelij kheid is recht- s naar één persoon die in bureau zit met een bord- arop staat: Ik ben verant- ielijk." Howard wil af van imigratiedienst als aan- tpunt wanneer fouten wor- 'maakt. Niemand lijkt ver- lordelijk te kunnen wor- ehouden voor de huidige, elige situaties in Britse en zeehavens. Veilig- igenten hebben het zo dat ze soms passagiers met ds of onbetrouwbaar pas voor 48 uur het land bin- J ten, met de opdracht om ia daarna weer te melden 1 'erhoor of uitzetting, onderzoeksjournalist ont- afgelopen week dat op het Lennon-vliegveld van Li- verpool om de dag wel iemand op deze manier het land binnen komt en vervolgens het illegale circuit induikt. Howard doopte de methode 'Doe-het-zelf depor tatie'. „Denken we nou echt dat iemand die een terreurdaad wil plegen zich eerlijk zal melden? Een lakser systeem bestaat niet." Borg Howards elitemacht zou de 7400 mensen moeten vervangen die momenteel aan de grenzen werken, van havenpolitie tot door Hans Gertsen BRUSSEL - De Amerikaanse onderminister van Defensie Paul Wolfowitz wordt vandaag vrijwel zeker benoemd als de nieuwe topman van de Wereld bank. De door president Bush naar voren geschoven kandi daat was omstreden vanwege zijn reputatie als havik en zijn rol in de Irak-oorlog. Tijdens overleg met een aantal Europese ministers van Finan ciën en Ontwikkelingssamen werking, gisteren in Brussel, slaagde Wolfowitz er in hen er van te overtuigen dat hij een geschikte kandidaat is voor de opvolging van James Wolfenso- hn, de huidige Wereld bank-topman. Europa heeft een belangrijke stem in de be noeming. Volgens diplomaten in Brussel is de kans dat Euro agenten van de immigratie dienst. De nieuwe agenten zul len niet uit het bestand van 40.000 extra politiemannen ko men die de conservatieven al in een eerder stadium beloofden als ze in mei de verkiezingen winnen. Howard wil voor mensen uit lan den buiten de EU biometrische visa invoeren. Bedrijven die een buitenlandse werknemer willen aannemen moeten verplicht wor den een half jaarsalaris als borg te betalen, die ze terugkrijgen als de werknemer het land weer pese landen nog dwars gaan lig gen nu vrijwel nihil. Voorafgaand aan het gesprek zei Wolfowitz tegen journalis ten te begrijpen dat zijn kandi datuur omstreden was vanwe ge zijn reputatie als havik en zijn rol in de Irak-oorlog. Controversieel Wolfowitz geldt als een van de drijvende krachten achter die oorlog en het unilaterale Ame rikaanse optreden in een aan tal andere kwesties. „Ik be grijp dat ik, om het mild uit te verlaat. Ook wil Howard de Vluchtelingenconventie van 1951 opzeggen om asielprocedu res te kunnen versnellen en afge wezen asielzoekers sneller het land te kunnen uitzetten. „We worden nog steeds geconfron teerd met een reële terreurdrei ging in ons land. Dat is een be dreiging van onze veiligheid, on ze levenswijze en onze vrijheid. Toch hebben we er geen benul van wie ons land binnenkomt of verlaat. Een kwart miljoen afge wezen asielzoekers wonen hier, maar niemand weet wie of waar drukken, een controversieel fi guur ben. Maar als mensen me beter leren kennen, zullen ze begrijpen dat ik diep geloof in de missie van de bank", aldus Wolfowitz. Hij voegde er aan toe dat hij in het verleden als Amerikaans ambassadeur in In donesië, van dichtbij heeft kun nen zien hoe belangrijk het werk van de bank is en hoe fu nest slecht beleid en corruptie zijn voor de ontwikkeling van de armste landen. Tot de bewindslieden die Wolfowitz ontmoette, behoor- ze zijn. Om terrorisme te kun nen bestrijden hebben we geen woorden maar daden nodig." Bangmakerij Veiligheidsexperts als directeur Bill Durodie van het Internatio nale Centrum voor Veiligheids analyse in Londen, bekritiseren de manier waarop Britse politici communiceren over immigratie politiek en terreurbestrijding. Ze menen dat beleidsmakers te veel leunen op bangmakerij om er maatregelen te kunnen door drukken. GPD de ook de Nederlandse minis ter van Ontwikkelingssamen werking Van Ardenne. „Wolfo witz lijkt me goed ingesteld op deze nieuwe taak. Ik kan deze kandidatuur steunen", zei Van Ardenne na afloop. Ze prees Wolfowitz vanwege het belang dat hij hecht aan effectieve ont wikkelingshulp. Europa wil graag dat Wolfo witz een Europeaan benoemt tot vice-president, maar de ge doodverfde nieuwe topman deed daarover geen toezeg ging. Hij zei slechts dat de top van de Wereldbank zijns in ziens 'een goede afspiegeling moet zijn van de meest betrok ken landen'. De Europese Unie is de groot ste donor van de bank. Diplo maten zeiden te vernachten dat Wolfowitz Europa op dit punt toch tegemoet zal ko men. GPD lenk van de Poll HAAG - Minister Bot van ilandse Zaken pleit voor slaten van de unanimiteit besluitvorming op een terreinen binnen de Na- ït bondgenootschap moet duidelijke voorwaarden enoten in staat stellen •gardes' te vormen. Hij gisteren in de jaarlijkse Jzerlezing. windsman denkt aan be- imilitaire operaties, capa- versterking en civiele be tting. Als niet alle 26 lid van de Navo zich voortdu- ichter allerlei activiteiten n scharen, zou het volgens lijvoorbeeld makkelijker de Afrikaanse Unie te steunen of te helpen bij de ire planning van de Vere- nigde Naties. Bot stelde zich vierkant achter voorstellen om van de Navo een meer poli- tiek-militair forum te maken voor de transatlantische betrek kingen. Hij constateert dat de dialoog tussen Europa en de VS de laatste jaren minder inten sief werd. Bot wil daarom meer investeren in de transatalan- tische dialoog. Hij pleit voor een reveil van de 'transatlantische klas', een club van Ameiükanen en Europeanen die zich aan bei- ROME - Paus Johannes Paulus II wordt kunstmatig gevoed via een neusslangetje. Artsen hopen dat de kerkvorst zo sneller her stelt van een keeloperatie waar door hij moeilijk kan slikken. De kerkvorst onderging in fe bruari een operatie waarbij een buisje in zijn luchtpijp werd ge plaatst. Dat moest omdat hij moeite had met ademhalen. De paus verscheen gisteren even voor het raam van een woonver trek. Hij slaagde er net als op eerste paasdag ook nu niet in de menigte op het Sint Pieterplein toe te spreken. ANP/AFP/RTR de kanten van de oceaan thuis voelen en zich inzetten voor het bevorderen van vrijheid, demo cratie en vrijhandel. Om dat te bereiken moeten wetenschappe lijke instituten zich meer open stellen voor eikaars zienswijzen en moeten er intensievere con tacten komen tussen Europese en Noord-Amerikaanse parle mentariërs, zei de minister. Media Maar het gaat er niet alleen om Europa beter te verkopen in Washington, maar ook juist daarbuiten. „We zullen veel meer aandacht aan de regionale media in de VS moeten gaan be steden." ANP HAAG - De Nederlander srd 'ermist na de recente ring in Indonesië, is te- Dat heeft het ministerie luitenlandse Zaken giste- ten weten. Over de identi- in de persoon doet het mi le geen uitspraken. irkgever van de Nederlan- gde dinsdag contact met miste. Die bleek in goede dheid te verkeren. Er wor- u geen Nederlanders meer st in het getroffen gebied, 'beving van maandag voor st van Sumatra heeft aan duizend mensen het leven 1. Dat zei gisteren de gou- irvan Noord-Sumatra, Ri- urdin, aldus Indonesische .ANP/AFP SEL - De Belgische pre- l'erhofstadt heeft gisteren eine operatie aan zijn hart gaan in het academisch ihuis in Gent. Tijdens een nuten durende ingreep is n de kransslagaders gedot- emier blijft tot morgen in ikenhuis. Verhofstadt was en vervroegd teruggekeerd jn vakantieverblijf in Tos- Daar zou hij de hele week n. Hij staat momenteel on- oge druk. Vlamingen en i eisen een oplossing voor öogopgelopen conflict over kiesdistrict Brussel-Hal voorde rond Brussel. ANP (Advertentie) Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5