Klassiekers houden traditie hoog Specialist in lange afstanden Biljartfinale krent in de pap van Ed Jansen Ockenburgh ook zaterdag aan tafel Van Scheppingen uitgeschakeld Piercingverbod in Formule 1 Boete voor Antje Buschschulte Venus Williams verslaat zus Serena Vielercomités Philippine en Koewacht blijven bescheiden uitslagen agenda Ploegen Omloop ran Braakman Routeschema donderdag 31 maart 2005 GOES - De sectie driebanden van de KNBB heeft de uit gestelde wedstrijd van Delta/Ockenburgh tegen Safety Holland in Haarlem is vastgesteld op zaterdag aanstaan de om 13.00 uur. Doordat de teams het niet eens werden over een tijdstip heeft de sectie driebanden het duel voor zaterdag dwingend opgelegd. Of de thuisploeg aan de voorwaarde voldoet is nog niet bekend. Teamleider Ger Windt was niet bereikbaar voor een reactie. Voor Delta/Ockenburgh is het tijdstip geen probleem. Het was één van de voorstellen die teamleider Raymond Nicodem eerder al had gedaan aan zijn collega van Safety Holland. Toen kwam men er niet uit. De KNBB wil, om de kans op competitievervalsing te voorkomen, dat de partijen zijn gespeeld vooraleer Delta/Ockenburgh het cruciale duel met Van Donge de Roo afwerkt. Dat duel staat voor zondag op de agenda. LEON - Dennis van Scheppingen is opnieuw al in de eer ste ronde van een Mexicaanse challenger uitgeschakeld. De Nederlandse tennisser verloor gisteren in Leon, waar hij als vijfde was geplaatst, kansloos van de Paraguayaan Ramon Delgado: 3-6 2-6. Vorige week bleef het verblijf van Van Scheppingen in San Luis Potosi ook al beperkt tot een partij. ANP PARIJS - Formule- 1-coureurs met een piercing, waar dan ook op hun lichaam, hebben pech. De spannende sie raden zijn met onmiddellijke ingang verboden door de in ternationale automobielfederatie (FIA). Ook in de andere autosportklassen zijn ze niet langer toegestaan. „We hebben een dringend advies opgevolgd van onze me dische commissie", legde FIA-bestuurslid Hermann Tomc- zyk uit. „Piercings leveren een te groot gevaar voor de ge zondheid op voor de coureurs. Daarom zijn ze nu verbo den." ANP/SID HAMBURG - De Duitse zwemkampioene Antje Buschschulte moet een boete van 7800 euro betalen, om dat ze tijdens de finale van de 100 meter rugslag bij de Olympische Spelen in Athene het verkeerde zwempak aanhad. De bond strafte haar met 2000 euro, boze spon sors deden er nog eens 5800 euro bij. Buschschulte, in Athene goed voor drie keer brons en daarmee de meest succesvolle Duitse zwemster, vond de straf overdreven. Ze moest wel een ander pak aantrekken omdat in het bondspak een tam zat, verklaarde ze. ANP/DPA MIAMI - Na zes nederlagen op rij heeft Venus Williams in Miami de 'Sister Act' eindelijk weer eens in haar voordeel beslist. De Amerikaanse tennisster versloeg haar zus Sere na met 6-1 7-6 en bereikte de halve finales van het toer nooi in Florida. Williams moet het in de halve eindstrijd opnemen tegen de Russische Maria Sjarapova, die de Belgische Justine Henin-Hardenne uitschakelde. ANP/SID ior Frits Bakker 1ILIPPINE - Kasseien, wind, aaiers en regen. De renners e zich in de komende weken imaken voor een lang wieler- ar, kunnen zich op de Zeeuw wegen testen hoe het met de irm staat. Het is een lange tra de dat in de Omloop van de raakman (zaterdag) het sei- ien van de stad-tot-stad wed- rijden wordt geopend in Zee- nd. Drie weken daarna wordt Koewacht de Wim Hendrik- rofee gereden. Twee organisa- es, één doel: de Zeeuwse wie rtraditie hoog houden. ihnny Spuesens (de Braak- ian) heeft met zijn organisatie it jaar een poging gedaan om tn profkoers te organiseren. We wilden voor ons jubileum iet iets groots uitpakken. Daar jn we snel van teruggekomen, ndat we het budgettair niet md kregen. De Omloop kun- en we wel aan, die moet blij- en bestaan, omdat we hechten an de traditie. We laten niet ka- ot gaan wat al veertig jaar be aat." udwig Kouijzer (Hendrikstro- le): „Ook wij hebben wel eens aar iets groters uitgekeken dan fat we nu doen. We dachten an een vrije wedstrijd, met be- ire renners en meer uitstraling, at hebben we snel uit ons oofd gezet. Het eerste wat de rote ploegen wilden weten ras: wat schuift het? En dan is et al niet meer haalbaar." let moet een klassieker blijven, laar met niet te veel pretenties. \o denken de twee organisaties ver de koers waarmee ze al ja- en op de kalender staan. De lubcompetitie voor eliteren- lers is zo'n podium. De twee leeuws-Vlaamse wedstrijden taan vast op de kaart, maar noeten wel elk jaar woekeren net de centen. „Maar we krij ten het elk jaar weer rond", egt Kouijzer niet zonder trots, leter een mooie koers dan een lechte kas. ,Het is schrapen, bij winkelier- jes, bij kleine bedrijven, maar ve zijn al blij met een tientje", zegt Jo de Theije van de Hen drikstrofee. Willy Spuesens (Braakman): „Voor het budget, dat rond de 7500 euro ligt, moe ten we heel diep gaan. We heb ben geluk dat de ploegen in deze competitie zelf moeten betalen om mee te doen, anders konden we wel stoppen." „We kennen onze plaats met de wedstrijd die we organiseren", stelt Ludwig Kouijzer vast. „Het is net als in het voetbal: daar heb je de eredivisie en wat er net onder komt. We kunnen wel hoger willen springen, maar dan zet je de traditie van de koers op het spel. Als je één keer overslaat, kom je niet meer te rug op de kalender." Johnny Spuesens: „Zo zijn er al veel or ganisaties verdwenen: omdat ze meer willen dan wij doen. We hebben nu eenmaal het geld niet om een wedstrijd voor de top- competitie of met beloften te la ten rijden. Het kost een kluit meer. En laten we maar eerlijk zijn: we zitten met zijn allen te vissen in een heel klein gebied. Kijk naar de Juniorendriedaag- se in Axel: die heeft al vijf keer op springen gestaan." Bewuste keuze Daarom is het een bewuste keu ze: het zijn niet de beste ama teurs (tegenwoordig eliteren ners) die in de Omloop van de Braakman en in de Wim Hen drikstrofee aan de start staan, maar wel jongens die strijd wil len leveren. Het mooiste voor beeld is Frangois Franse: veertig inmiddels, maar toch al tien jaar in de toptien van de Braak man. „Het zijn renners die het in de top net niet halen. En die meestal, net als Franse, nog hele dagen moeten werken." Of het nou Tom Cordes, Wilco Zuyderwijk en Fulco van Gullik zijn die aan de start staan, of Tom de Meyer, Frangois Franse en Dennis Raadtgever: de wed strijd is er niet minder om en het zal ook geen honderden toe schouwers meer trekken. „Wij zorgen voor startgelegenheid voor jongens van het kaliber net onder de top", beseft Kouijzer. „De organisatie van de koers De leden van de wielercomités van Philippine en Koewacht. Van links naar rechts Willv Spuessens, Ludwig Kouwijzer. moet net zo goed zijn", verze kert Spuesens. „Soms zelfs nog beter dan in veel grotere wed strijden." „Ik kijk anders naar een koers op tv dan de gewone suppor ter", verzekert Ludwig Kouij zer. „Dan zie ik, bijvoorbeeld in Parijs-Nice, wedstrijdtechnisch dingen gebeuren waar wij zelfs nog beter in zijn." Johnny Spuesens heeft dat ge voel ook: „Ik heb in de Omloop Het Volk drempels, rotondes en paaltjes gezien die een groot ge vaar waren voor de renners. Dat zou bij ons niet kunnen. Dan stond de KNWU op zijn achter ste poten." De ambities zijn na al die jaren bijgesteld. Voor niet te veel geld, maar met een vlekkeloze organisatie is het altijd nog goed toeven in de clubcompeti tie, die in het zuiden bestaat uit vier wedstrijden. De Braakman en de Hendrikstrofee voelen zich er thuis. De KNWU geeft de organisaties tenminste één ga rantie: veel renners, die elk jaar voor een mooie koers zorgen. Nieuw seizoen „We zetten niet voor niets in op het voorjaar om te organiseren", maakt Ludwig Kouijzer duide lijk. „Wat is er nou een mooiere tijd: de profs rijden de voorjaars klassiekers, het publiek loopt er warm voor en de renners heb ben allemaal zin in een nieuw seizoen. Ze komen bij ons de vorm testen, om te kijken hoe ze de winter hebben verteerd." „En het blijft toch altijd een prachtig gezicht om zo'n koers te zien vertrekken uit het dorp", vindt Spuesens. „Heel anders dan een gewoon criterium. De politiemotoren voorop, de au to's met zwaailichten, het pelo ton en die hele karavaan van ploegleiders erachter. Dan heb je het gevoel dat er een echte klassieker voorbij komt." „Het spektakel spreekt de men sen aan, ze komen met hele hor den naar een stukje kasseien kij ken", zegt Kouijzer. „Ik geef toe dat de kermiskoersen ook hun charme hadden, maar ze zijn langzaam verdwenen. De dood steek voor het wielrennen in Zeeuws-Vlaanderen is geweest dat er geen aansprekende na men meer zijn. Vroeger had je Jo de Theye, Johnny Spuessens en foto Camile Schelstraete i op ieder dorp een koers met de kermis. Wat is er nog van overge bleven hier? Biervliet en Philip- pine. Wij hebben het criterium in Koewacht nog lang in stand gehouden, maar op het laatst kwamen er geen renners meer." 1 \T 1" Voorbij „Kom je op een koers in Zuid-Holland of Brabant, dan staan er honderd tot honderd vijftig man aan de start", vertelt Jo de Theye. Johnny Spuesens: „Die vette jaren zijn hier al lang i voorbij. Het is goed dat er nog i veel Belgen op de criteriums af komen, anders hadden we maar t 25 man over. Daar kun je geen t koers meer voor organiseren. Dan is een klassieker tien keer mooier." H.I.U.I.IÜ'U.T Lucky Day 3667, d.d. 30.03.2005: 2-5-9-15-27-28-29-32-35-36-39-40-44-48- 60-61-65-68-70-79. Aarhus. EK. Mannen, kwalificaties: De Boer (Ned) - Bazenov (Slw) 4-0 (11-7 11-7 11-9 11-9), Sliepen (Ned) - Sehic (Bos) 4-0 (11-3 11-6 11-9 11-6), Grigo- riev (Rus) - Wijers (Ned) 4-1 (6-11 15-13 11-9 11-8 11-9). Vrouwen, dubbel spel, eerste ronde: Creemers/Van Ul- sen (Ned) - Fuhrer/Marthaler (Zwi) 3-0 (11-5 11-4 11-2). Mannen, dubbelspel, kwalificatie: De Boer/Closset (Ned/ Bel) - Memmi/Hotz (Zwi) 3-0 (14-12 12-10 11-9). Gemengddubbel, eerste ronde: Wijers/Van Ulsen (Ned) Korbel/Vacenovska (Tsj) 3-0 (12-10 11-6 11-8), Pazsy/Molnar (Hon) Sliepen/Creemers (Ned) 3-1 (7-11 11-6 11-7 11-7), Bratanov/Yun Fei (Bel) - De Boer/Sallaerts (Bel) 3-0 (11-2 11-6 11-8). aan kop: Jacobs Tuin 10-24, Delta 9-21, NHI Terneuzen 9-17, De Pooter 9-14. Tweede klasse A: BN/De Stem 2-Scheldesport 2 3-0, Dees Sport 2-EI.Van Fraeyenhove 3-0. Stand aan kop: Dees Sport 2 8-21, BN/De Stem 2 8-18, PSOVZ 8-14. Tweede klasse B: TeVoRe-V&K/Cl000 Hoek 1-2, Delta 2-WBAZ 2-1, Gemeente Terneuzen-NHI Terneuzen 2 1-2. Stand aan kop: TeVo- Re 10-21, Delta 2 9-18, NHI Terneuzen 2 9-17, Gemeente Terneuzen 9-14. Derde klasse A: Dow 3-Visser Smit Hanab 0-3, Henno Cysouw-Yildiz 1-2 Stand aan kop: Echo Audio 8-19, Visser Smit Hanab 8-18. Derde klasse B: In terpolis Philippine-BN/De Stem 3 0-3, Hydro IS Partner-V&KC1000 Hoek 2 2-1, BN/De Stem 4-PSOVZ 2 3-1. Stand: BN/De Stem 3 9-20, Hydro IS Partner 10-19, Interpolis Philippine 9-17, Zee land Seaports 9-15, PSOVZ 2 10-13, BN/De Stem 4 9-9, V&KC1000 Hoek 2 10-6. Terneuzen. Voorjaarscompetitie Be- vobo Terneuzen. Eerste klasse A: Rest.'t Oudt Sas-Scheldesport 3-0, Dees Sport-Zaman Sport 2-1. Stand aan kop: Rest.'t Oud Sas 8-17, Dees Sport 8-17, Dow 7-16. Eerste klasse B: Del- ta-Dow 2 2-1, Van de Poel Aann.BV-Ra- bobank Terneuzen/Sas van Gent 1-2, NHI Terneuzen-Jacobs Tuin 2-1. Stand Driedaagse van de Panne. Koksijde. Tweede etappe: 1. Eeckhout (Bel) 5.34.34, 2. Davis (Aus), 3. Pagliarini (Bra), 4. Eisel (Oos), 5. Zanotti (Ita), 6. Renshaw (Aus), 16. Van Dijk. Algemeen klassement: 1. Ballan (Ita) 10.27.05, 2. Devolder (Bel) 0.04, 3. Leon Sanchez (Spa) 0.25, 4. Sentjes (Bel), 5. Knaven (Ned), 6. Hayman (Aus). 21. De Kort 5.05, 23. Van Bon. door Joop van den Oudenhoven VOGELWAARDE - Voor Ed Jansen zijn de regionale kam pioenschappen bandstoten der de klasse die komend wekeinde worden gehouden in het Huis van Nassau in Zierikzee de kren ten in de pap van het biljartsei zoen. Als tweede geplaatst gaat hij proberen die krenten van een bijsmaakje te voorzien. Het is weer even geleden voor de man uit Vogelwaarde dat er nog eens een finaleplaats inzat. Zeker voor een regionaal kam pioenschap. Zoals hij zelf zegt werd het weer eens tijd: „Toeval ligerwijze was mijn vorige regio finale ook op Schouwen Duive- land. Het zal dit keer een zware opdracht worden. Die Zwaken- berg is sterk. Maar ik heb mijn vorm van de districtsfinale vast weten te houden en waarom zou het dan nu niet kunnen? Ik heb toen de partijen steeds met een sterke eindserie in mijn voor deel weten te beslissen. Dat geeft de burger moed. Ik krijg vast nog wel wat tactische tips van clubgenoot Jo Bogaert. Die heeft al zoveel finales gespeeld. Ik ga er goed voorbereid heen en blijf op Schouwen overnachten. Dat maakt het een stuk rustiger allemaal." Supporters zullen er ook weer in zijn kielzog opduiken. Dat is gekend als een van de clubgeno ten ergens moet optreden. Jan sen: „Er komen zelfs mensen uit het dorp die verder met biljar ten niet zoveel hebben, maar er toch wel eens bij willen zijn. Dit soort wedstrijden zijn de kreten in de pap. Daarom zijn we als club destijds in de KNBB geble ven." Zoals Jansen al aangaf wordt Maickel Zwakenberg van BV Boulevard vermoedelijk de zwaarste tegenstander. Hij pro moveerde evenals nog vier ande ren, onder wie ook Jansen, eer der al naar de tweede klasse. De partijen gaan over 55 caram boles en beginnen morgen om 19.00 uur. Zaterdag wordt om 12.00 uur vervolgd. Zondag be gint men om 11.00 uur en is de fi nale omstreeks 15.30 uur. donderdag Biljarten Driebandentoernooi Colijnsplaat 407. Verliezersronde. Locatie café Juliana, Colijnsplaat. Aanvang; 19.00 Volleybal Mannen, promotieklasse B: Smash'75-Zuvo, WS'92-Rowi (Baskens- burg, 20.30 uur). Wielrenner Jacco Ringelberg boekt nog elk jaar vooruitgang door Bas Abresch 'HILIPPINE - De ploeg van iheo Middelkamp gaat aan kop n de clubcompetitie voor de re- po zuid. Dat heeft de Zeeuwse doeg te danken aan de derde daats van Jacco Ringelberg en le elfde van Wilco Jonker in de tonde van de Haarlemmerliede. Marc van Grinsven (Dommel- streek) won die wedstrijd, voor Sjors Clevers ('t Stadion) en Jac co Ringelberg. De deelnemende ploegen voor de Omloop: DRC De Mol, GRTC Exelsior, HCS de Bataaf, HSK Trias/Het Witte Kruis, PRC Del ta (met Dennis Raadtgever, Edward Farenhout en Louis de Koning), Rabobank/Jan van Ar- ckel, Rabobank De Hoekse Ren ners, RBC Buitenlust, RWC nhov, TWC De Kempen, TWC Het Snelle Wiel, TWC Maasland ster, TWC Tempo-BMV, Van He- mert Groe/De Jonge Renner, WC Midden Limburg, Westland Wil Vooruit, Willebrord Wil Vooruit, WV 't Stadion, ZRTC Theo Middelkamp (Dirk van Dam, Edzard van Ewijk, Wilco Jonker, Rico Kruijt, Jacco Rin gelberg, John van de Vreede), WV De Dommelstreek/WV Trap met Lust, WV de Maaskant/WV Uden, PRC De Pedaalridders, RCS De Zuidweshoek/Zeeuws Vlaanderen (Jimmy de Bruyn, Mare Blok, Dave Dubbeldam, Gerwin de Regt, Michael Bartel, Jochem Jochems). PHILIPPINE - De 36e Omloop van de Braakman, die zaterdag wordt gereden, telt voor de club competitie en gaat over een af stand van 145 kilometer. De 138 renners worden om één uur weg geschoten in de Kasteelstraat in Philippine. Het parkoers telt twee omlopen van 34,7 kilometer, één van 44,9 kilometer en drie ronden van 10,2 kilometer. In de eerste lus sen zitten de kasseistroken van de Timmermansweg en de Boek- houteweg. De renners rijden on der meer langs de Kapitalen- dam, de Barabarapolder, de Maagd van Gent, de Braakman- weg en langs de rand van Sluis kil terug naar Philippine. De ronde van tien kilometer begint in de Havenstraat en loopt via Boekhoute, de Tingelhoek, de Dijckmeesterweg terug naar Phi lippine. De aankomst in de Kas teelstraat wordt verwacht om streeks 16.15 uur. GOES - Hij noemt zichzelf een doorsnee renner. Geen echte sprinter en ook geen echte berg koning. Als Jacco Ringelberg (23) dan toch een specialiteit van zichzelf moet noemen, dan is het zijn kwaliteit in de lange koers. Zo'n twee weken geleden ein digde hij als derde in de eerste wedstrijd voor de clubcompeti tie, de ronde van de Haarlem mermeer, over 170 kilometer. Aanstaande zaterdag is hij met zijn ploeg ZRTC Theo Middel kamp te bewonderen in de Om loop van de Braakman in Phi lippine. De Omloop van de Braakman is de tweede wedstrijd in de clubcompetitie. Na één wed strijd staat de Zeeuwse Ren- en Tourclub Theo Middelkamp bo venaan. En dat is vooral te dan ken aan Jacco Ringelberg. De uit Goes (oorspronkelijk Zierik zee) afkomstige renner finishte namelijk als derde, gevolgd door ploeggenoten Wilco Jon ker (elfde plaats) en John van de Vreede (veertiende). Die der de plek noemt Ringelberg een van de hoogtepunten van zijn carrière tot nu toe. Heel nuch ter vertelt hij over de totstand koming van die derde plek. „Ik was mee in een ontsnapping met twintig man. Van twintig werden het er twaalf, toen acht en uiteindelijk bleven er vijf over. Er vielen telkens mensen af, maar ik kon gewoon bijblij ven." In de finale moest hij genoegen nemen met de derde plek, en daar had hij dan ook vrede mee. „Ik ben geen echte sprin ter. Ik ben helemaal niet lang zaam, maar ook niet echt heel snel. Ik wist niet hoe ik het aan moest pakken. Eigenlijk zat er niet meer in dan die derde plek." Verbaasd Dat juist hij in een wedstrijd over 170 kilometer tot aan het einde 'meezat', verbaast zijn ploegleider Heddie Nieuwdorp niets. „Ik vind Jacco een echte Belgische renner. In Belgische koersen presteert hij altijd goed. Wedstrijden in België zijn over het algemeen langer Jacco Ringelberg: „Wedstrijden over 120 kilometer in België liggen mij beter dan wedstrijden van 80 dan in Nederland. En dan komt hij tot zijn recht. Hij heeft veel kracht en kan echt doorgaan tot het gaatje." Als Ringelberg geconfronteerd wordt met deze uitspraak van zijn ploegleider moet hij even nadenken. Na een korte stilte: „Ja, daar zit wel wat in. Ik vind het een leuke manier van koersen. Wedstrijden over 120 kilometer in België liggen mij beter dan wedstrijden van 80 kilometer in eigen land. Dat zijn koersen met veel bochten, dat is meer iets voor de snelle, lichte mannetjes, maar niks voor mij." Zo'n vijf jaar geleden begon de Zeeuwse renner met fietsen bij de amateurs van Middelkamp. Sindsdien gaat het elk jaar een stapje beter. Dit jaar lijkt Rin gelberg echt door te breken. Dat heeft zeker ook met zijn trainingen te maken. „Vroeger trainde ik drie of vier keer in de week. Nu zit ik weke lijks meestal zes keer per week op de fiets. Voor mijn gevoel is het ook beter om het langzaam op te bouwen, elk jaar iets meer. Dan worden de resulta ten vanzelf beter." Dat merkt ook Nieuwdorp. „Toen hij begon was Jacco niet bepaald een trainingsdier", blikt hij terug. „Maar dat wordt hij steeds meer en dat zie je terug in zijn prestaties. Ik sta nog elk jaar te kijken van zijn vooruitgang. Er zit meer in dan hij zelf denkt." „Zelf hoop ik ook dat er meer inzit dan dat er tot nu toe uit komt", zegt Ringelberg terug houdend. „Ik zie het vooral als hobby, maar als het beter gaat, wordt het toch allemaal wat leuker en krijg je ook meer am bitie. Het ligt ook aan de tijd die je ervoor wil en kan vrijma ken." Tijd Tijd heeft hij nu nog genoeg. Hij zit in het laatste jaar van zijn HBO-opleiding werktuig bouwkunde in Vhssingen en be seft dat, wanneer hij een vaste baan heeft, wat minder tijd om te trainen zal hebben. „Maar ik ben nog jong. Ik ken ook ren ners die pas op hun 28e of 29e pas echt doorbraken. Er is nog genoeg tijd." kilometer in eigen land." foto Willem Mieras Voorlopig is het winnen van de clubcompetitie zijn voornaam ste doel. Zatex-dag kan in Phi lippine de tweede slag worden geslagen. Volgens Nieuwdorp zit een prestatie zoals in de Haarlemmermeer er zeker in voor zijn ploeg. Ringelberg ge looft daar ook in. Over zijn ei gen rol in het behalen van die doelstelling is hij bescheiden. „Twee weken geleden haalde ik toevallig de meeste punten. Zaterdag is het weer iemand anders en de koers daarna weer iemand anders. Het gaat er vooral om dat we met z'n allen keihard werken om die eei'ste plaats vast te houden. En omdat de koei-s nu in Zee land is, zullen we zeker een flin ke trap extra doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43