>zc ^rotest tegen locatie menterrein SieMatic »ZC Tijd van Floris herleeft bij Moermond Individueel Design BOOM Tuinen centraal op eerste Meimarkt Groei Bloei Binnenstad Zierikzee moet schoner en veiliger worden GRATIS 1 3 Vrijwilligerscentrale vraagt keurmerk aan Campinghouder Agri-Nova vreest voor geluidsoverlast Zes weken voor veelpleger Debat CDA Borsele over toekomst Woninginbraak in Wilhelminadorp Celstraf voor verminken zoon Onder invloed AAZET donderdag 31 maart 2005 lorMelita Lanting ERIKZEE - De Vrijwilligers- htrale Schouwen-Duiveland eft het Keurmerk Steunpunt ijwilligerswerk aangevraagd, il landelijk erkende keurmerk nliet NOV (Nederlandse Orga- saties ijwilligerswerk) is een kwali- tsgarantie voor de bemidde- ig naar vrijwilligerswerk, lis het lukt, zijn we de eerste Zeeuwse vrijwilligerscentrale met een keurmerk", zegt coördi nator M. van de Graaf van stich ting WerkSaam. Hij hoopt bin nenkort uitsluitsel te krijgen van het NOV. De vrijwilligerscentrale maakt samen met de sociale activering (WelWerk) deel uit van de stich ting WerkSaam. Deze stichting heeft het jaarver slag over 2003 en 2004 gepresen teerd. Uit het jaarverslag blijkt dat het arbeidsconflict met bei de medewerkers aan het begin van 2004 tot forse stagnatie heeft geleid. Zowel de vrijwilligerscentrale als de sociale activering hebben enige maanden stilgelegen. Voor de vrijwilligerscentrale be tekende dit opnieuw beginnen omdat vrijwel alle belangstellen den hadden afgehaakt. Inmiddels hebben zeventien nieuwe vrijwilligers zich ge meld voor een baantje. De sociale activering (langdurig werklozen weer maatschappe lijk actief maken) lag ook hele maal stil. Deze achterstand is inmiddels ingelopen. „De bedoeling van so ciale activering is om langdurig werklozen weer in beweging te krijgen. Bijvoorbeeld elke dinsdag vrijwilligerswerk in de Wereldwinkel. Mensen die in aanmerking komen voor het tra ject sociale activering worden aangemeld via de gemeente, die hiervoor betaald aan de stich ting." Van de twintig aangemelde per sonen (in 2003 en 2004) zijn zes tien personen bemiddeld naar een vrijwilligersbaan en zij kun nen daarna doorstromen naar betaald werk. Of stichting WerkSaam ook dit jaar de sociale activering voor de gemeente zal verzorgen, is nog onduidelijk. Op dit moment loopt een openbare aanbeste dingsprocedure. In de loop van april besluit de gemeente wie dit jaar de sociale activering gaat doen. ior Piet Kleemans OORDWELLE - Campinghou- r A. Padmos uit Noordwelle geen wedstrijdterrein voor mensport vlakbij zijn natuur- mping Agri-Nova. Dat blijkt de reactie van Padmos op concept-inrichtingsplan or de Duinzoom. dat plan wordt de toekomsti- inrichting van het duinzoom- lied geschetst. De Dienst Lan- lijk Gebied (DLG) ziet voor ir geestesoog houtwallen, ha- bos en recreatiemogelijkhe- n. In de omgeving van de oijmansweg (deelgebied I) it de DLG de meeste kansen or natuurontwikkeling, grond is er zanderig en de indwaterstand hoog. Dat jakt dit stukje Duinzoom in visie van de DLG erg ge likt voor het creëren van faraal grasland. el dat onderdeel van de plan- n heeft Padmos geen moeite, el met het voorstel om op de van Kooijmansweg en La- zoom een menterrein in te hten. itis voor Padmos onaanvaard- lar. Hij wil geen trainingsveld wedstrijdterrein voor de ensport bij zijn camping. „De ltste paar jaar hebben wij él veel moeten inleveren voor at betreft onze bedrijfsvoering ons woongenot. Er is dan ook Iter weinig overgebleven van reclameslogan van onze cam- ng: 'Kom recreëren in rust en imte.'" De rust wordt volgens idmos toch al danig verstoord (Advertentie) STREEKACTIVITEITEN agenda "j Bezorgklachten: D-0231231 p maandag t/m vrijdag ge- ïdurende de openingstijden; Zaterdags tot 12.00 uur IEDACTIE CHOUWEN-DUIVELAND ^rachtweg 23a 'ostbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl m k S Fa TERNET v. pzc.nl [E-mail: web@pzc.nl door de recreatieverdeelweg en het nieuw aangelegde bedrijven terrein. „De overlast van de recreatiever deelweg valt ons erg tegen en het bedrijventerrein vormt ook niet echt een aantrekkelijk de cor in deze omgeving. We accep teren dan ook niet nóg meer ne gatieve ontwikkelingen naast of in de nabijheid van ons bedrijf." Padmos beschouwt het vlakbij zijn natuurcamping geplande menterrein voor de Fok- en Men vereniging Schouwen-Duive land als 'een storend element'. „Deze vereniging heeft 130 le den, waarvan op dit moment ruim de helft aangespannen rijdt. Op het terrein wordt geoe fend, er worden cursussen en in structie gegeven en er worden wedstrijden gehouden in vereni- gings- en in groter verband. Dat betekent geluidsversterking en mechanische muziek naast de camping." Padmos vreest verder overlast van bezoekers die een parkeer- plaatsje zoeken. Alles bij elkaar geen aanlokkelijk vooruitzicht voor de campinghouder, „Moet u zich voorstellen dat u op een mooie zomeravond voor uw tent of caravan zit te barbecuen en op korte afstand is de menvere niging aan het oefenen: geluidso verlast en stof op je bord! En na afloop de herrie van het inladen van de paarden, slaan van por tieren en dergelijke, nee dank u!" Padmos stelt in zijn brief aan de Dienst Landelijk Gebied (DLG) vast dat in het con cept-plan met zijn bezwaren geen rekening is gehouden. Terwijl daar naar de stellige overtuiging van Padmos wel mo gelijkheden voor zijn. „Ten be hoeve van het uitzicht van onze buren van Hoeve Ruimzicht kan dit gebiedje op een andere ma nier óók opengehouden worden. Let wel, wij vinden ook dat de fokvereniging over een dergelijk terrein zou moeten kunnen be schikken, maar er zijn veel bete re locaties voor dit doel te vin den. Locaties waar niemand overlast van zal hebben." ROOSKERKE - Dorpshuis, 9.00 uur: snbare vergadering Gebiedscommis- Schouwen-West; 13.00 uur: Openba- vergadering Landinrichtingscommis- 'louwen-Oost; IKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: ïeenteraadsvergadering. Huursoldaten laten als re-enactors de tijd van koene ridders en dappere strijders herleven. door Ali Pankow RENESSE - Het zal lijken of Aernoud, bastaardzoon van ridder Witte van Haamstede, dit weekend weer rond waart in de naaste omgeving van Slot Moermond in Renesse, Tijden van wel eer herleven met het kampement van de Compagnie van Cranenburgh dat zater dag 2 en zondag 3 april zijn tenten op slaat rond het Renesser Kasteel. De manifestatie geldt als feestelijke ope ning van het Zeeuws Jaar van het Kas teel waar commissaris van de koningin W. van Gelder als hedendaagse ridder zaterdagochtend om 11.50 uur het start sein voor geeft. Na die officiële bijeenkomst met veel aandacht voor de doelstellingen van de Nederlandse Kastelenstichting en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland breekt een waar Middeleeuws spekta kel aan. Strijd, heldendom, romantiek, maar ook de dagelijks verzorging bin nen het kampement vormen daarin de belangrijkste onderdelen. Wie ooit ge kluisterd aan de buis zat bij de serie Flo ris of kort geleden nog heeft genoten van de nieuwe filmversie in de bioscoop van deze middeleeuwse held, zal dit weekend ook in Renesse een kolfje naar zijn hand vinden. Belangstellenden kun nen zowel zaterdag als zondag binnen de slotgracht van Slot Moermond tus sen 12.00 en 17.00 uur het kampement gratis bezoeken en het spektakel meebe leven. De leden van de Compagnie van Cranen burgh zijn allen vrijwilligers met een warm hart voor de geschiedenis van de riddertijd. Zij zijn zogeheten re-enac- tors en zorgen voor een heropvoering van tijden van weleer. De groep stelt zich tot doel zo goed mogelijk een mid deleeuwse huurlingencompagnie uit de jaren zestig van de veertiende eeuw neer te zetten. De betreffende compagnie diende des tijds Frankrijk dat verscheurd was door de Honderdjarige Oorlog. In 1360 werd de vrede van Brétigny getekend, maar dat bleek slechts een tijdelijke vrede te zijn. Het directe gevolg van die onderte kening was echter wel dat duizenden huurlingen ontslagen werden en in com pagnieën door het land begonnen te trekken. De Compagnie van Cranenburgh stelt ook een dergelijke groep voor die voor zichzelf is gaan werken. Het gezelschap is vernoemd naar Flo- renc van Cranenburgh, een edelman uit de omgeving van Blesewic (Bleiswijk), die omstreeks 1350 de compagnie op richtte in het graafschap Holland. De meeste soldaten kwamen uit Holland. In 1363 overleed Florenc nadat hij in een hinderlaag van Franse boeren was gelopen. Zijn rol als leider van de com pagnie werd overgenomen door zijn neef Henric van Cranenburgh. De twee de in commando binnen de compagnie was Philips van Cranenburgh, een bas- foto Compagnie van Cranenburgh taard van de familie en daarmee een halfneef van Henric. Naast de soldaten die gevechtsdemon straties geven, behoren tot het kampe ment bij Slot Moermond dit weekend ook kampvolgsters, oftewel vrouwen die als een Moeder Courage uit het be kende toneelstuk van Bertolt Brecht de soldaten achterop reizen om hun waren aan hen te kunnen verkopen. Verder zijn er een klerk en een lid van het me disch personeel. Het publiek kan op die manier kennismaken met alle facetten van een middeleeuws huurleger. De be zoekers zijn welkom om een kijkje te ne men in het kampement, in gesprek te gaan met de soldaten uit de veertiende eeuw en te zien hoe een middeleeuwse maaltijd in het veld wordt bereid. Ter ontspanning zijn ook de Hertogen van Brabant te gast. Het zijn twee trou badours die voor de vrolijke noot zor gen: Gregorius van Mere (doedelzak) en Johan de Kobaktan (trommel en fluit). Met Slot Moermond als achtergrond kunnen de re-enactors van Cranenburg zich nauwelijks een mooier decor voor hun heropvoering wensen. door Piet Kleemans SCHUDDEBEURS - Tuinen, tuinen en nog eens tuinen. Daar draait het om bij de eerste Mei- markt van de Schouwen-Duive- landse afdeling van Groei Bloei. Het breed opgezette eve nement wordt zaterdag 21 mei gehouden op het erf van Buiten plaats Weelzicht in Schudde- beurs. Jarenlang was de geranium- markt één van de vaste evene menten van de de tuin- en plant kundige vereniging. De belangstelling ervoor begon echter de laatste jaren flink te tanen. „Het begon een beetje achter haald te raken", omschrijft D. Vollmar. Samen met M. On rust en H. Evers vormt zij het Comité Meimarkt van Groei Bloei. Het broeden op een idee voor een nieuw - vervangend - evene ment had snel resultaat. Een Meimarkt moest het worden. Want, zo werd geredeneerd, in het voorjaar gaat iedereen die een tuin heeft, daarin aan de slag. Op die lentekriebels speelt Groei Bloei in met een markt waar men terecht kan voor plan ten en heesters, maar ook voor tuinmeubelen, tuinontwerpen, koi-karpers en kunst voor huis en tuin. Stands Verschillende kwekers geven ac te de présence. Ook is er een stand met tuinhekken en ander smeedwerk en één met een col lectie tuinonderhoudsmachines. Verder is plaats ingeruimd voor biologische producten en het is de bedoeling dat ook diverse de monstraties worden verzorgd. Streekdrachtvereniging De Ar- ke toont er klederdrachten en ook zijn verschillende kunste naars aanwezig met hun wer ken. Alles bij elkaar zijn op de Mei markt ongeveer twintig stands te vinden. De Schouwen-Duivelandse afde ling van Groei Bloei hoopt met de Meimarkt de naamsbe kendheid van de club weer wat op te krikken, en in het verleng de daarvan ook het ledental. De afdeling telt op het eiland drie honderd leden en dat is, zegt co mité-lid H. Evers, voor verbete- (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair). Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 ring vatbaar. „Het is ongeveer 1 procent van de bevolking, en bij andere afdelingen is soms 2 of 2,5 procent van de bevolking lid." Aan de ambiance waarin de Mei markt gehouden wordt, zal het niet liggen. Via-via kwam Groei Bloei te recht op het prachtige erf van Buitenplaats Weelzicht, het do mein van (nu nog) Tweede-Ka merlid en toekomstig dijkgraaf J. Geluk. Tijdens de Meimarkt kunnen de bezoekers niet alleen langs de kraampjes slenteren of aanschui ven aan het koffie-terras, maar ook een kijkje nemen in de tuin van Weelzicht. Alleen dat al is, getuige de welhaast lyrische om schrijving in tuinboeken, de moeite waard. De Meimarkt op het erf van Bui tenplaats Weelzicht begint zater dag 21 mei om 10.00 en duurt tot 16.00 uur. Ingang en parke ren kan vanaf de Zuiddijk. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een veelpleger uit Vlissingen voor het bedreigen en beledigen van winkelpersoneel conform de eis veroordeeld tot zes weken cel. De 47-jarige Vlissin- ger heeft een winkelverbod bij de plaatselijke super markt. Daar trok hij zich 2 maart niets van aan. Toen ver dachte door het pei-soneel werd aangesproken, bedreigde hij een medewerker van de supermarkt met de dood. Om zijn dreigement kracht bij te zetten, had hij een schietge- baar naar diens hoofd gemaakt. Een beveiligingsbeambte schold hij uit voor 'vieze hoer'. Sinds 1984 heeft de ver dachte een strafblad aan vermogensdelicten. Raadsman C. de Wit vond dat de dreigementen minder ernstig waren als op het eerste gezicht lijkt. „Het was een dronken reac tie", voerde de strafpleiter aan. De politierechter was er niet van onder de indruk. Van Unnik vond de bedreiging en de belediging bewezen en achtte zes weken gevangenis straf voor de veelpleger een passende sanctie. KWADENDAMME - De CDA-fractie van de gemeente Borsele houdt op 13 april een thema-avond over de toe komst van Borsele. A. Beulens geeft een lezing over de kansen en bedreigingen van Borsele op het gebied van de werkgelegenheid en de logistiek. L. van Muiswinkel, voor zitter van de raad van toezicht van het Oosterscheldezie- kenhuis en oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit Rot terdam, praat over kansen en bedreigingen in de zorg en welzijn. Oud-burgemeester J. Mandos van Borsele leidt de discussie. De avond begint om 20.00 uur in dorpshuis De Burcht in Kwadendamme. WILHELMINADORP - In een woning aan de Linden- berghstraat in Wilhelminadorp is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De toegang werd geforceerd en er werd een tas met daarin persoonlijke papieren, enkele tientallen euro's en een mobiele telefoon gestolen. Ook werd een laptop met onbekende waarde weggenomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 49-jarige inwoner van Temeu- zen voor poging tot doodslag op zijn zoon zes maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en 180 uur werkstraf opgelegd. In de uitspraak werd ook nog huisvredebreuk en de vernieling van een ruit in een plaatselijk café meegenomen. Aan het slachtoffer, dat bij de confrontatie een blijvend litteken opliep, moet de Ter- neuzepaar 785 euro schadevergoeding betalen. Ook werd de man een contactverbod met zijn ex-vrouw en zijn zoon opgelegd. Met een hobbymes op zak was de verdachte op 16 januari 's nachts de woning van zijn ex en zijn vijftien jarige zoon binnengedrongen. „Ik wilde met mijn zoon praten over zijn drugsgebruik", zei hij. Zijn zoon dacht aan een inbreker toen hij lawaai hoorde en liep met een dolk in zijn hand de trap af. Hij had zijn vader niet her kend en er volgde een schermutseling. Daarbij liep de zoon door het mes van zijn vader een snijwond van zeven centimer over zijn gelaat en hals op. Officier van justitie G. Oosterveld eiste tegen de man negen maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De binnenstad van Zierikzee moet schoner. De rommelige indruk van de Schouwse centrumplaats is al lerminst een visitekaartje voor het toerisme, en dat staat haaks op het beleid dat de gemeente voert op dit vlak, aldus VVD- raadslid H. Coomans. De liberale fractie bracht giste ren een werkbezoek aan het koophart en sprak uitgebi"eid met een vertegenwoordiging van ondernemersvereniging Neptunus. Eén van de resulta ten uit dat overleg is dat de WD zich gaat inzetten voor een intensievere schoonmaak van de binnenstad. „Nu wordt de boel dagelijks door één man nagelopen. Hij kan dat onmogelijk allemaal be happen", deelt Coomans de con clusie van de vereniging. Hij denkt aan een verschuiving van de inzet in de buitengebieden naar Zierikzee. Zonodig heeft de VVD daar ook een extra in vestering voor over, aldus Coo mans. „Wanneer je in een be leidsnota aangeeft 'wij gaan voor het toerisme' en je kunt dat representatief niet waarmaken, dan ben je goed verkeerd be zig!" Neptunus laat een onderzoek uitvoeren naar de structuur van de detailhandel in Zierikzee. De centrale vraag is aan welk soort winkels behoefte bestaat en op welke fronten de koopstad te kortschiet. Volgens Coomans is het moge lijk de vestiging van node gemis te zaken te stimuleren door als gemeente soepel om te gaan met aanvragen. Ook gaat de onderne mersvereniging onder haar le den peilen of er draagvlak be staat voor een centrale bevoorra ding vanaf een vrachtwagen transferium aan de rand van de stad. Daarmee zou een einde kunnen komen aan het regelma tig dichtslibben van de door gaande wegen in het centrum. Een transferium is ook noodza kelijk voor het autoluw maken van het Havenplein, een voor waarde voor de toekomstige her inrichtingsplannen van dat ge bied. 'Frappant', aldus Coomans, is dat Neptunus zwaar hecht aan behoud van de huidige ligplaat sen van de mosselvloot aan de Nieuwe Haven. De gemeente heeft plannen de kotters te ver huizen naar de Engelse Kade aan de overkant en de stek te vergeven aan plezierjachten. „Je zou denken dat onderne mers eerder kiezen voor passan ten dicht bij hun nering, maai kennelijk vinden ze de meer waarde voor de mosselvloot op die plaats beduidend groter. Dil is voor de politiek zeker iets oir heel sterk rekening mee te hou den." De vertegenwoordiging van 14f (aangesloten) ondernemers uil Zierikzee heeft bij de WD-frac- tie tevens om aandacht ge vraagd voor de onveiligheid er het vandalisme in de stad. Me name rondom het Havenpleir worden regelmatig vemielinger gepleegd en ontstaan er gevaar lijke situaties door onverant woordelijk verkeersgedrag var jongeren. Reden genoeg, aldu: Coomans, om als gemeente bi de politie aan te dringen op he opvoeren van de controle in dii omgeving. GOES - Een 36-jarige automobi list uit Goes is dinsdag on kwart over tien 's avonds op d< A58 bij Kapelle betrapt op rij den onder invloed. De man had meer dan drieën half keer de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. Zijn rij bewijs werd ingenomen en hi kreeg een dagvaarding uitge reikt. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetkunststol.nl en maak kans op €2.500.- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303JT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35