^ieuw wapen voor aanpak fraude Gemeente in de ether Kostenbesparing door ongebruikte scootmobielen Shantykoor Neptunus maakt cd PZC chouw en-Duiv eland wil onwetendheid als excuus uitkeringszondaars uitsluiten zeeuwse almanak Afdingen Vrouw gewond bij ongeluk Man op gestolen snorfiets gepakt Brand in houtversnipperaar Hoofdprijs Zierikzeese scholiere nderdag 31 maart 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland gemeente maakt veel werk het opsporen van uitkerings- ide. Vorig jaar november it de gemeente samenwer- de Rijksdienst voor het het Uitvoeringsin- Werknemersverzekerin- en het Internatio- 1 bureau Fraude-informatie. )r de samenwerking werd onder meer mogelijk uitke- op te sporen in dure auto's rondrijden of kostbare motor bezitten, ging daarbij om auto's of oren die meer waard zijn i het vrij te laten vermogen uitkeringsgerechtigden maand tekende de ge- een samenwerkingsover- met de gemeenten s, Vlissingen en Middelburg ook hier was intensivering bestrijding van uitkerings- de inzet. Door de samen- wordt het speurwerk der kwetsbaar. De functie sociaal rechercheur is nu jeen eenmanspost. Bij ziek- an een rechercheur kan nu uit een andere gemeente wor- bijgesprongen. orkomen het rijtje wapens in de d tegen bijstandsfraude - kwaad dat in de visie van G. Houtekamer (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur |Brasseriemenu| met tomatcncarpaccio, quiche (vegetarisch) of biefstuk en kokosdessert 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 01 18 - 886 866 vanavond 19.30-20.30 uur zaterdag 2 april 11.00-16.00 uur 'Tuinen informatie door 5 tuinontwerpers 15.00-16.30 uur Mais akoestische popmuziek zondag 3 april 13.00-17.00 uur Koopzondag 13.30-14.15 uur Feenbrothersl 14.00-15.00 uur Filosofie voor de zwijnen VLJ-lezing Klaas Rozcmond Go Woudsma en Jet Nijkamp entree 10,00 (studenten gratis) Saskia Mouissie voor kinderen van 10-12 jaar in De Directiekamer Antoine Mesl bekijk ook onze website vvww.dnikkiTiimidddburp.m Édrvk KERY ke]^ Beeld &Geluid Markt 51 Middelburg (0118) 886886 actie: 0113-315649 v.pzc.nl ail:redactie@pzc.nl [bus 314460 AA Goes ertentie-exploitatie: rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. rPiet Kleemans RIKZEE - De gemeente ouwen-Duiveland wil voor- en dat mensen zich verschui- achter onwetendheid en zo leren fraude met uitkerin- terug te dringen. Daartoe de gemeente het extern com- licatieplan Hoogwaardige idhaving in. streng aangepakt dient te wor den - is nu het communicatie plan Hoogwaardige Handha ving toegevoegd. Feitelijk pro beert de gemeente met dit plan nog een stapje verder te gaan. Doel is een zodanig klimaat te scheppen dat mensen het niet in hun hoofd halen de boel te fles sen. Dat vergt in een aantal ge vallen een gedragsverandering en die bewerkstelligen is vaak nog niet zo simpel. Belangrijk wapen in de strijd is bewustwor ding. Als mensen ervan door drongen raken dat fraude met gemeenschapsgeld niet door de beugel kan, zullen zij - rede neert de gemeente - eerder be reid zijn de regels na te leven. „We willen voorkomen dat frau de door onwetendheid ontstaat of dat mensen ongewenst ge drag gaan vertonen door ver keerde (en dus niet waargemaak te) verwachtingen", aldus de ge meente. Goede communicatie, stelt de ge meente, speelt hierbij een be langrijke rol. „Het gaat dan om vroegtijdig informeren, maar ook om communicatie die als doel heeft de subjectieve pak kans te vergroten." De gedachten van de gemeente gaan daarbij onder meer uit naar het vroegtijdig aankondi gen van controles, het presente ren van de resultaten daarvan, en voorlichting als hulpmiddel. Houtekamer: „En dat steeds weer opnieuw en altijd duide lijk. Zodat niemand kan zeggen dat hij niet wist dat wat hij heeft gedaan, niet mocht." Wat hadden die Middelbur gers genoten in Marokko! Vooral dat afdingen op de markt was ze goed bevallen. Moeten we in Nederland ook eens wat meer doen, vonden ze. Teruggekeerd van vakan tie deed zich al snel een gele genheid voor, toen het stel zich in een meubelzaak ver voegde. Daar hadden ze een mooie bank gevonden. „Kan er nog wat af?", sprak de man toen het op afrekenen aan kwam. „Zeker", reageerde de verko per. „Het prijskaartje. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat in het kader van kostenbesparing op WVG-uitgaven onderzoeken of er op het eiland niet-gebruik- te scootmobielen staan. Dit in navolging van de gemeenten Drimmelen en Hulst. De gemeente maakte in januari dit jaar bekend dat zij gaat snij den in de gemeentelijke bijdra ge aan voorzieningen voor ge handicapten. Zo werd onder meer voorgesteld de gehandicap te een eigen bijdrage van 521 eu ro - volgens het Nederlands In stituut voor budgettering Nibud de prijs van een doorsnee fiets - te vragen voor de aanschaf van een scootmobiel. Het cliënten platform voor mensen met een beperking haakt daar nu op in, in een reactie op de eerder aan gekondigde plannen van de ge meente. Allereerst dient er volgens het platform onderscheid te worden gemaakt tussen een elektrische rolstoel en een scootmobiel. Voor rolstoelen geldt een eigen bijdrage naar draagkracht. Scootmobielen worden niet be schouwd als rolstoel, maar val len onder het begrip 'elektrische buitenwagen'. De cliëntenraad heeft de ge meente erop attent gemaakt dat in de praktijk nogal wat scoot mobielen - om wat voor reden dan ook - ongebruikt in een schuurtje of berging staan. Bij voorbeeld als een gehandicapte bedlegerig wordt, wordt de scootmobiel niet meer gebruikt. Eerdere onderzoeken in Drim melen en Hulst hebben volgens het cliëntenplatform aange toond dat het opsporen van on gebruikte scootmobielen, om ze vervolgens via een 'pool' weer aan anderen beschikbaar te stel len, de moeite waard is. Becij ferd is dat tot 20 procent bespa ring op de kosten voor scootmo bielen mogelijk is. Voor Schou wen-Duiveland interessant ge noeg om in navolging van Drim melen en Hulst een onderzoek te laten instellen naar niet-ge- bruikte scootmobielen. Aangepaste woning Verder wil de gemeente geld pro beren te besparen door het strik ter hanteren van de regel dat een bestaande woning niet hoeft te worden aangepast aan de be hoeften van de gehandicapte be woner, indien binnen de gemeen te een reeds aangepaste woning bestaat. Het cliëntenplatform dringt bij de gemeente aan op meer keuzevrijheid voor de ge handicapte. Het platform wil dat de gemeente de gehandicap te de keuze laat uit drie aange paste woningen. Die suggestie neemt de gemeente niet over. Wel wordt gesteld dat zo goed mogelijk rekening wordt gehou den met een geschikt alterna tief, mits dat op zeer korte ter mijn beschikbaar is. Verder adviseert het platform de gemeente de kosten van de verwijdering van trapliften voor eigen rekening te nemen. De ge meente beraadt zich nog over de ze suggestie. Shantykoor Neptunus tijdens de cd-opnamen in Studio 2 van Wolfert Jumelet. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze zijn beschei den begonnen. Vijf jaar geleden telde Shantykoor Neptunus slechts zeven leden. Afgesplitst van het Bruinisser Visserskoor, maar initiatiefnemer Peter van Liempt heeft het daar niet graag over. Hij houdt niet van 'omzien in wrok'. De gemeente Schouwen- Duiveland doet verwoede pogingen de voor haar rele vante informatie op een on gedwongen manier bij de burger te krijgen. Na de ter ziele gegane Gemeente krant (tussen 1999 en 2002 elf keer huis-aan-huis be zorgd) en een handvol chat- sessies via het internet, ver koos het bestuur gisteren de ether. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Of er met de na kende lentezon veel mensen aan hun radiotoestel gekluisterd za ten tussen elf en twaalf uur 's ochtends, valt te betwijfelen. Het effect van de eerste eigen uitzending van de gemeente Schouwen-Duiveland, gisteren vanuit de studio van de lokale omroep, blijft dan ook voorals nog onduidelijk. Van de aanvankelijk beoogde in teractie met luisteraars was in ieder geval geen sprake. Dat komt misschien later nog. Het informatieve radio-uurtje (deze eerste keer gevuld door burge meester J. Asselbergs, wethou der A. Croné en secretaris J. de Vos), blonk uit in éénrichtings verkeer. Na een uur viel er weinig meer van op te steken dan dat de ge meentesecretaris zich nagenoeg niet met de burger bezighoudt maar puur met vergaderen, As selbergs weinig opheeft met de bestuurlijke vernieuwingsdrang van D66 en Croné 's nachts niet wakker heeft gelegen van de ver rassing die ze vandaag voor hem Liever richt hij de blik op de toe komst en daar is volgens hem ook alle reden toe. Het Schou- wen-Duivelandse shantykoor is uitgegroeid tot 21 leden, viert dit jaar het eerste bestaanslus- trum en is druk in de weer met het uitbrengen van de eerste cd. Die cd komt er vanuit een duide lijke behoefte. „Na optredens vraagt het publiek er steeds in petto hebben bij de ludieke 'opening' van de vernieuwde weekmarkt in Zierikzee. Het eerste uurtje 'de stand van Schouwen-Duiveland' was opge deeld in drie blokken. De kop was voor primus inter pares As selbergs, die uitvoerig infor meerde over de oprichting van 'zijn zo zeer begeerde burgerpa- nel', aldus de introductie van in terviewster en omroepvoorzitter W. Alkemade. Uit haar koker ontsproot, na een één-tweetje met de burge meester, het idee de zender we kelijks beschikbaar te stellen aan de gemeente. De opzet van een burgerpanel werd driekwart jaar geleden ge- analyse lanceerd en moet leiden tot een constante externe kwaliteits- toets van gemeentelijke dien sten. Te beginnen met? Jawel: communicatie! De wijze waarop brieven worden beantwoord, de telefonische bereikbaarheid van de bestuurders en beleidsambte naren én de ervaring met de pu- blieksbalies. Zeeland kent zo'n burgerpanel nog niet, mocht Asselbergs zich trots op de borst slaan, 'en een goed gemeentebestuur probeert iedere keer op bestuurlijk ge bied te vernieuwen'. Tot dusver hebben zich 71 kandidaten aan gemeld en het panel kan binnen kort aan de slag. Aan gemeentesecretaris De Vos - als eerste in de reeks ambtena ren - de uitdaging de luisteraar een idee te geven van zijn dage lijkse werkzaamheden. naar", zegt Van Liempt. Boven dien acht hij het een aantrekke lijk muzikaal visitekaartje. „Het gaat goed met Neptunus", bevestigt ook voorzitter Kees Willemse. Hij is zeer te spreken over de balans in stemmen: teno ren, baritons en bassen zijn goed in verhouding en de mees te shanty's worden drie- en soms vierstemmig gezongen. Veel vergaderen en werkover leg, zo bleek uit een blik in zijn weekagenda. Maar, zo bena drukte De Vos, de gemeentelijke organisatie is een hectisch be drijf dus never a dull moment Of zijn bewering dat er de afge lopen jaren intern veel verbete ring tot stand is gebracht ('dat motiveert natuurlijk geweldig!') nu zo geloofwaardig overkwam en in de dagelijkse praktijk ook zo wordt ervaren? Waarom dan al die krampachtige pogingen om de burger te voeden met meer achtergrondinformatie over beleid en plannen? Een beetje leuk werd de uitzen ding eigenlijk pas bij Croné. Woonde hij in Gent, dan claim de hij ongetwijfeld de portefeuil le Feestelijkheden. Op Schou wen-Duiveland is de VVD'er ver antwoordelijk voor de finan ciën. Croné verstaat de kunst inhou delijk niets nieuws te zeggen, maar de boodschap desalniette min plezant te verpakken. Als enige leek hij te beseffen dat de gemeentebestuurders in de stu dio hun tijd zaten te verdoen en beter naar de weekmarkt had den kunnen gaan voor een 'socia le ontmoeting'. Voor wie de show heeft gemist: iedere donderdagavond volgt een herhaling. Met uitzondering van de dagen dat de gemeente raad vergadert. De raad krijgt standaard recht streekse zendtijd op de lokale zender. Na een half jaar wordt het effect van het uurtje infor matief geëvalueerd en wordt be sloten of en hoe ermee wordt doorgegaan. Misschien kan het burgerpanel zich erover uitspre ken? Een shantykoor is een wereldje van mannenbroeders, maar Nep tunus maakt een uitzondering op die regel. Zij hebben één vrouw binnen de kring opgeno men. Dat is violiste Greet Kuy- pers. Zij staat haar mannetje in het muzikale combo naast Jan van den Bos (gitarist en zanger) en Piet van Dongen (accordeo nist én dirigent van Neptunus). Tempo Ierland en Engeland hebben een rijk shanty-repertoire. De mees te shanty's zijn dan ook Engels talig. Deze liedjes werden vroe ger gezongen om het tempo aan te geven bij het zware werk aan boord van het schip. Zo zijn er nummers specifiek voor het hij sen van de zeilen en het schrob ben van het dek. Daarnaast zijn er de melancholieke shanty's vol heimwee en verlangen naar huis, maar oök pittige teksten waarin de pret van het stappen foto Marijke Folkertsma aan de wal wordt bezongen. Uit de circa 35 nummers van het Neptunus-repertoire werden met inspraak van de leden zelf ruim 20 liedjes geselecteerd voor de cd. De opnamen wor den, verdeeld in drie sessies, ge maakt in Studio 2 van Wolfert Jumelet in Ouwerkerk. De cd is bedoeld om een ruime indruk te geven van hetgeen het shanty koor te bieden heeft. Derhalve wordt er naast de shanty's ook een medley aan bekende zee mansliederen opgenomen. Het uitbrengen van zo'n cd kost geld. Van Liempt begroot het be nodigde bedrag op grofweg 4000 euro. Met sponsoring en een spaarpotje moet er voorgefi nancierd worden en vervolgens moet uiteraard de opbrengst uit de verkoop een leuke bijdrage le veren. De cd wordt deze zomer, vrijdag 25 juni, gepresenteerd in het MFC in Zierikzee. het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen ZIERIKZEE - De zeventienjarige Marlous Faut uit Zierik zee heeft een hoofdprijs gewonnen in een vertaal- en op stelwedstrijd van de Deutsche Internationale Schule in Den Haag. Faut is leerlinge vwo-5 van scholengroep Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee. Aan de wedstrijd hebben uit het hele land 178 leerlingen van 30 verschillende scholen meegedaan. De vertaal wed strijd betrof het vertalen van een stukje proza van een veel geprezen nieuwkomer in de Duitse literaire wereld, de schrijver Wladimir Kaminer. Voor het opstel moest een geheel eigen interpretatie worden gegeven van het te vertalen fragment uit een van zijn romans. Er zijn drie hoofdprijzen te verdelen en het blijft tot de de finitieve prijsuitreiking op woensdag 20 april in Den Haag onbekend wie de eerste prijs in de wacht sleept. Faut heeft in elk geval een reisje in het verschiet. De hoofdprijzen bestaan uit een bezoek aan München, Stutt gart of Berlijn. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding dinsdaga vond bij Burgh-Haamstede is een 87-jarige automobiliste uit die plaats gewond geraakt. De vrouw verleende op de Kloosterweg geen voorrang aan een auto bestuurd door een 22-jarige Duitse automobiliste. De 87-jarige is met on bekende verwondingen overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Haar auto moest woorden weg- getakeld. MIDDELBURG - Met de aanhouding van een 23-jarige man heeft de politie gisteren in Middelburg meteen twee diefstallen opgelost. De man, zonder vaste woon- of ver blijfplaats, werd op de Noordsingel aangehouden. De snorfiets waarop hij reed, bleek een paar dagen eerder te zijn gestolen op de Kanaalweg in Middelburg. De man had achter de snorfiets een bolderkar gehangen. Daarin stonden vijf kratten met lege frisdrankflessen. Ook de bolderkar en de flessen bleek de man te hebben ge stolen, van een camping aan de Aagtekerkseweg in Oost- kapelle. GRIJPSKERKE - Op het terrein van waterschap Zeeuw se Eilanden in Grijpskerke is gisteren een houtversnippe raar uitgebrand. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. De brandweer van Veere rukte met twee blusvoertuigen uit vanaf de pos ten in Domburg en Oostkapelle. De brand was snel onder controle. Jacco Ringelberg speerpunt in Omloop Braakman (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33