Reimerswaal kans uit duizenden Kapelle wil ruim en groen bouwen SieMatic PZC PZC Tijd van Floris herleeft bij Moermond Individueel Design Bergen op Zooms Roxy-theater dicht Zeeland bleef trekken voor diamanten paar BOOM AAZET GRATIS b 13 'eoogd burgemeester Huisman koos plattelandsgemeente met natuur en water ante Lien zingt idische liedjes ide Stenge Celstraf voor verminken zoon Vrachtwagen kantelt Vrouw gewond bij ongeluk Waterpolitie blijft in Terneuzen donderdag 31 maart 2005 or Freek Janssen RGEN OP ZOOM - De deu- van het Roxy-theater aan de ote Markt in Bergen op Zoom n gisteravond definitief geslo- eigenaar overleed afgelopen vember en zijn dochter, die bioscoop al enige tijd uitbaat- te, vond het welletjes geweest. „Ik heb dit 41 jaar gedaan." De 53-jarige N. Peeters had gemeng de gevoelens bij het afscheid. „Het is wel moeilijk, want de bioscoop is nog van de vader van mijn vader geweest. Ik ben heel erg met de Roxy ver trouwd." Toen haar vader over leed, runde ze de zaak al alleen. Maar nu wil ze gaan genieten van haar vrije tijd: „Ik ben vijf jaar niet met vakantie geweest. Nu ik nog gezond ben. wil ik het er nog van nemen." Het pand aan de Grote Markt staat nu te koop. Er zijn al onderhandelin gen, maar Peeters wil nog niet zeggen met wie. De gemeente Bergen op Zoom liet eerder al weten mee te wil len helpen met het zoeken naar een nieuwe exploitant. De kans dat er een nieuwe bioscoop in komt, is niet groot. Want alhoe wel de Roxy niet dicht gaat om dat er te weinig bezoekers wa ren, liep het er ook niet storm. Peeters: „Het ging de laatste tijd wel wat minder, maar dat is in heel het land zo." De laatste films die bezoekers van de Roxy konden bekijken waren Shall We Dance en Miss Congeniality 2. Peeters organiseerde niets spe ciaals voor de sluitingsavond: „Zaterdag gaan we lekker eten met het personeel. Dat konden we anders nooit, op zaterdag." or Rob Paardekam IUININGEN - Niet unaniem, lar met een ruime meerder - d besloot de gemeenteraad n Reimerswaal dinsdag Jan uisman (55) uit Delfzijl voor te agen als nieuwe burgemees- de Groningse gemeente stap- hij ruim een half jaar geleden als wethouder, nadat een ef van de openbare biblio- »ek, waarin om subsidie werd iraagd, zoek raakte en nooit or de raad werd behandeld, college besloot het verzoek ;ewijzen. kwestie leverde Huisman il kritiek op. Hij besloot af te den, omdat hij zich niet lan- gesteund voelde door de coa- epartijen CDA en WD. De oninger zegt blij te zijn dat j in Reimerswaal een nieuwe art kan maken. als burgemeester het me een leuke func- lijkt. In Delfzijl ben ik met el plezier loco-burgemeester weest, dus toen ik na mijn af- ïden als wethouder ging na- nken over de toekomst en con- dat" ik graag in het bestuur wilde blijven, is de keuze snel gemaakt. \was Reimerswaal een bewus- keuze of had het elke andere kunnen zijn? ik heb voor Reimerswaal omdat ik een platte- idsgemeente zocht met veel tuur en water. Toen ik de va- zag, zijn mijn vrQuw en hier eens rond gaan kijken. kwamen al snel tot de con- - Wieteke Dort, sinds jaar en dag ook eend als tante Lien, verzorgt 8 april een optre- i in de Stenge. a Dort zal als tante Lien haar van Indische liedjes gehore brengen. Onlangs ont- g Van Dort, zelf van Indische omst, een gouden plaat voor ir repertoire. t concert wordt georgani- door de regionale afdeling van de Nationale De Zonnebloem. overgebleven kaarten kan iderdag 7 april tussen 16 en uur en vrijdag 8 april tussen 111 uur gebeld worden naar 3-563825. 800-0231231 p maandag t/m vrijdag edurende de openingstij- en;zaterdags tot 12.00 uur EDACTIE tationspark 28 ostbus31 460 AA GOES 0113-315670 0113-315669 redgoes@pzc.nl 'ank Balkenende (chef) Huibers van der Jagt eek Janssen Paardekam de Vries (sport) armen van der Werf ENTRALE REDACTIE 28 31 160 AA GOES ïl: (0113)315500 (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl ITERNET ww.pzc.nl mail: web@pzc.nl clusie dat dit een kans uit dui zenden was. Eentje die ik niet kon laten liggen." Reimerswaal is toch wel iets heel anders dan een stad als Delfzijl. „Dat is niet helemaal waar. De gemeente Delfzijl heeft ook een groot aantal dorpen en boven dien een haven. Wat dat betreft vind ik het heel erg leuk dat in Reimerswaal een dorp als Yerse- ke ligt met al zijn problemen van dit moment. Ik zie dat als een uitdaging." Heeft u iets met Zeeland? „Ik heb mijn vakantie hier wel eens doorgebracht, meer eigen lijk niet. Ik heb hier geen fami lie ofzo. Dat lijkt me ook geen probleem. In de gemeente Rei merswaal heb ik me de afgelo pen tijd natuurlijk goed ver diept, dus het moet geen pro bleem worden om daar snel op een adequate wijze aan de slag te kunnen gaan." Kunt u al zaken noemen waar u straks veel belang aan zal hech ten? „Moeilijk. Dat hangt natuurlijk heel erg af van de inwoners van Reimerswaal en de dingen waar ik tegenaan loop. Ik heb tijdens de gesprekken met de vertrou wenscommissie inderdaad wel aangegeven dat ik een voorstan der ben van strikte handhaving. Als je met z'n allen regels vast stelt, moet je die ook gewoon na leven." De raad heeft niet unaniem voor u gekozen. Ervaart u dat als een probleem? „Nee hoor. Dat accepteer ik als iets wat erbij hoort. Veertien van de negentien raadsleden hebben wel ingestemd met mijn voordracht. Als alle besluiten straks met die meerderheid wor den aangenomen, teken ik daar- U komt hier snel ivonen? „Nou en of. Pendelen tussen Delfzijl en Reimerswaal lijkt me niet ideaal, al is het bij gunstige omstandigheden in drie uur te doen, hoor. Maar een burgemees ter hoort gewoon te wonen in de gemeente waar hij werkt." Huursoldaten laten als re-enactors de tijd van koene ridders en dappere strijders herleven. door Ali Pankow RENESSE - Het zal lijken of Aernoud, bastaardzoon van ridder Witte van Haamstede, dit weekend weer rond waart in de naaste omgeving van Slot Moermond in Renesse. Tijden van wel eer herleven met het kampement van de Compagnie van Cranenburgh dat zater dag en zondag de tenten opslaat rond het Renesser Kasteel. De manifestatie geldt als feestelijke opening van het Zeeuws Jaar van het Kasteel waarvoor commissaris van de koningin W. van Gelder als hedendaagse ridder zaterdag ochtend om 11.50 uur het startsein geeft. Na die officiële bijeenkomst met veel aandacht voor de doelstellingen van de Nederlandse Kastelenstichting en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, breekt een waar Middeleeuws spekta kel aan. Strijd, heldendom, romantiek, maar ook de dagelijks verzorging bin nen het kampement vormen daarin de belangrijkste onderdelen. Wie ooit ge kluisterd aan de buis zat bij de serie Flo ris of kort geleden nog heeft genoten van de nieuwe filmversie in de bioscoop van deze middeleeuwse held, zal dit weekend ook in Renesse veel van zijn gading vinden. Belangstellenden kun nen zowel zaterdag als zondag binnen de slotgracht van Slot Moermond tus sen 12.00 en 17.00 uur het kampement gratis bezoeken en het spektakel meebe leven. De leden van de Compagnie van Cranen burgh zijn allen vrijwilligers met een warm hart voor de geschiedenis van de riddertijd. Zij zijn zogeheten re-enac tors en zorgen voor een heropvoering van tijden van weleer. De groep stelt zich tot doel zo goed mogelijk een mid deleeuwse huurlingencompagnie uit de jaren zestig van de veertiende eeuw neer te zetten. De betreffende compagnie diende des tijds Frankrijk dat verscheurd was door de Honderdjarige Oorlog. In 1360 werd de vrede van Brétigny getekend, maar dat bleek slechts een tijdelijke vrede te zijn. Het directe gevolg van de onderte kening was echter wel dat duizenden huurlingen ontslagen werden en in com pagnieën door het land begonnen te trekken. De Compagnie van Cranen burgh stelt ook een dergelijke groep voor die voor zichzelf is gaan werken. Het gezelschap is vernoemd naar Flo- renc van Cranenburgh, een edelman uit de omgeving van Blesewic (Bleiswijk), die omstreeks 1350 de compagnie op richtte in het graafschap Holland. De meeste soldaten kwamen uit Holland. In 1363 overleed Florenc nadat hij in een hinderlaag van Franse boeren was gelopen. Zijn rol als leider van de com pagnie werd overgenomen door zijn neef Henric van Cranenburgh. De twee de in commando binnen de compagnie was Philips van Cranenburgh, een bas taard van de familie en daarmee een foto Compagnie van Cranenburgh halfneef van Henric. Naast de soldaten die gevechtsdemonstraties geven, beho ren tot het kampement bij Slot Moer mond dit weekend ook kampvolgsters, oftewel vrouwen die als een Moeder Courage uit het toneelstuk van Bertold Brecht de soldaten achterop reizen om hun waren aan hen te kunnen verko pen. Verder zijn er een klerk en een lid van het medisch personeel. Het publiek kan op die manier kennismaken met al le facetten van een middeleeuws huurle ger. De bezoekers zijn welkom om een kijkje te nemen in het kampement, in gesprek te gaan met de soldaten uit de veertiende eeuw en te zien hoe een mid deleeuwse maaltijd in het veld wordt be reid. Ter ontspanning zijn ook de Hertogen van Brabant te gast. Het zijn twee trou badours die voor de vrolijke noot zor gen: Gregorius van Mere (doedelzak) en Johan de Kobaktan (trommel en fluit). Met Slot Moermond als achtergrond kunnen de re-enactors van Cranenburg zich nauwelijks een mooier decor voor hun heropvoering van de historie voor stellen. door Mieke van der Jagt BIEZELINGE - Een gebied vier keer zo groot als Biezelinge, waar minder huizen moeten ko men dan er in het dorp staan, vijf- tot zeshonderd: zo moeten we ongeveer het nieuwe plan Zuidhoek zien. Zuidhoek heette eerder Biezelinge-West het is de plaats waar Kapelle in de ko mende vijftien jaar de woning voorraad wil uitbreiden tussen veel bestaand groen, met name boomgaarden. Over de grove lijnen voor het- plan Zuidhoek belegde de gemeente Kapelle gisteravond een informatiebijeenkomst in de grote Heyzon. De zaal zat stamp vol. Plannenmakers van het bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft konden echter nog niets concreets vertellen. Dat kan pas bij de bestemmingsplanprocedu re, volgend jaar, als bekend is waar precies huizen komen en waar niet. In feite legden de gemeenten Goes, Borsele en Kapelle al ja ren geleden in een regiovisie op de stedelijke ontwikkelingszone rond Goes vast, dat tussen Bieze linge en Kloetinge woningbouw zou plaatsvinden in parkachtige structuren. Daarbij wordt reke ning gehouden met de eigen schappen van de omgeving. De provincie werkte de visie uit in het Streekplan, waarmee het beleid werd. Waar huizen zullen verrijzen zal vooral afhangen van waar in het gebied de ge meente het eerst grond kan ver werven. Voor het middengedeel te van het gebied, tussen de Bie- zelingseweg, het Zuidhoekse Baantje, het dorp en de oude Rijksweg, heeft de gemeente al een voorkeursrecht gevestigd. Als iemand daar grond wil ver kopen moet hij dat het eerst aan Kapelle aanbieden. Met de vast stelling van het Structuurplan moet het voorkeursrecht wor den verlengd. Daarom is er een beetje haast bij, niet omdat Ka pelle direct om grond verlegen zit. In Overtieringe is nog wel een paar jaar plaats voor de vijftig huizen die Kapelle per jaar mag bouwen. Maar dan is het klaar en zit Ka pelle om bouwgrond verlegen. Het is de bedoeling nu alvast vast te leggen wat ruimtelijk ge zien belangrijk is in Zuidhoek. Oude waterlopen zullen de structuur mede bepalen. Tussen het spoor en de Biezelingseweg is de grond van oudsher zo dras sig dat daar waarschijnlijk een flinke waterberging komt. De stedenbouwkundigen hebben groene stroken door het hele plan getrokken, waarmee wordt aangegeven dat de woningbouw zich daarnaar moet voegen met veel groene doorkijken, die vaak zullen worden gevormd door boomgaarden. Een mogelijkheid is de aanleg van eilandachtige clusters van woningen in het groene gebied maar er leek een lichte voorkeur te bestaan voor lintbebouwing langs bestaande wegen en langs een nieuwe ontsluitingsweg van zuid naar noord. De ontsluiting zou op de Stationstraat moeten MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 49-jarige inwoner van Terneu- zen voor poging tot doodslag op zijn zoon zes maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en 180 uur werkstraf opgelegd. In de uitspraak werd ook nog huisvredebreuk en de vernieling van een ruit in een plaatselijk café meegenomen. Aan het slachtoffer, moet de Terneuzenaar 785 euro scha devergoeding betalen. Ook werd de man een contactver bod met zijn ex-vrouw en zijn zoon opgelegd. Met een hobbymes op zak was de verdachte op 16 januari 's nachts de woning van zijn ex en zijn vijftienjarige zoon binnengedrongen. „Ik wilde met mijn zoon praten over zijn drugsgebruik", zei hij. Zijn zoon dacht aan een inbre ker toen hij lawaai hoorde en liep met een dolk in zijn hand de trap af. Hij had zijn vader niet herkend en er volgde een schermutseling. Daarbij liep de zoon door het mes van zijn vader een snijwond van zeven centimer over zijn gelaat en hals op. De Terneuzenaar is eerder veroor deeld voor hennepteelt en alcoholmisdrijven. Officier van justitie G. Oosterveld eiste tegen de man negen maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. KAPELLE - Op een afslag van de A58 bij Kapelle is gis teravond een vrachtwagen gekanteld. Bij het ongeval liep niemand letsel op. Ook is er geen lading op de weg terecht gekomen. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding dinsdaga vond bij Burgh-Haamstede is een 87-jarige automobiliste uit die plaats gewond geraakt. De vrouw verleende op de Kloosterweg geen voorrang aan een auto bestuurd door een 22-jarige Duitse automobiliste. De 87-jarige is met on bekende verwondingen overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Haar auto moest worden weg- getakeld. TERNEUZEN - De waterpolitie blijft definitief in Ter- neuzen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dat besloten na overleg met de leiding van het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD). Die wilde de politiepost in Terneuzen sluiten en de agenten overhevelen naar andere groepen van de unit Zeeuwse Stromen. Ook het plan om de waterpolitie in Zeeland op één locatie te concentreren is van de baan. De politie blijft beschik ken over vier volwaardige posten: naast Terneuzen zijn dat Vlissingen, Hansweert en Wemeldinge. Het materieel wordt aangepast en gemoderniseerd en het aantal man schappen gaat omhoog. In Terneuzen waren negen agen ten gestationeerd; dat worden er straks elf. KLPD-woordvoerder F. Zuiderhoek: „Het besluit om Ter neuzen te handhaven, is genomen na interne consultatie en overleg van de dienstleiding met de provincie en de be trokken gemeenten. Daarmee is een einde gekomen aan de onzekerheid voor de mensen in Terneuzen." Een jaar geleden maakte de KLPD het voornemen bekend om de groep Terneuzen van de waterpolitie ovër te hevelen naar een andere stand plaats aan de Westerschelde. door Harry Veenstra SINT MAARTENSDIJK - Eind jaren dertig, begin jaren veertig bracht de jeugd van Sint Maar tensdijk en omgeving zijn zater dagavond door in het centrum. Daar kwamen Kees van den Ber ge (84) uit Sint Maartensdijk en Bella Quaak (82) uit Scherpenis- se elkaar voor het eerst tegen. Maandag is het al weer zestig jaar geleden dat ze elkaar het ja woord gaven. „Sint Maartensdijk was toen nog een klein dorp", vertelt het echtpaar in hun huis in woon zorgcentrum Maartenshof. „De jeugd hep rondjes door het dorp. Zo maakten jongens en meisjes kennis met elkaar. Als het wat meer werd dan zonder de de je af." Hij is tot zijn 24e werkzaam geweest in de land bouw. Zij was in haar jonge ja ren vooral werkzaam als dienst bode. Tegen het einde van de oorlog zaten ze iets verder van elkaar af. Zij ging naar een tan te in Rotterdam en hij bleef met enkele andere mannen op een (Advertentie) boerderij. Intussen was Bella Quaak naar familie in Limburg en Van den Berge volgde haar. In Grevenbricht bij Bom zijn ze op 4 april 1945 in het huwelijk getreden en kreeg hij een baan bij de douane. Toen de oorlog was afgelopen werd hij overge plaatst naar Rucphen waar het gezin 5 jaar heeft gewoond. Zee land bleef echter trekken. Het werkterrein van Van den Berge verplaatste zich naar de scheep vaart in Zeeland. Daarom ver huisde het gezin naar Plans- weert. Halverwege jaren zestig besloten ze nog een keer te ver huizen. Nu werd Roosendaal hun nieuwe woonplaats. Ruim dertig jaar hebben ze daar ge woond. Een jaar of zeven gele den keerde het echtpaar terug naar Sint Maartensdijk. Volgende week zaterdagavond (9 april) vieren ze in de Maar tenshof hun jubileum met hun twee zoons, de vier kleinkinde ren en naaste familie. Advertentie plaatsvinden met een onderdoor gang van het spoor voor lang zaam verkeer. Door een zo groot gebied te pak ken voor zo weinig woningen, kan de gemeente er zeker van zijn dat het groene karakter be houden blijft. Een aantal boeren kan blijven boeren en een aan tal fruittelers kan blijven telen. Veel belangstellenden wilden gisteren weten hoe hun eigen grond zich verhoudt tot de plan nen van de gemeente. Sommi gen informeerden ook naar het soort woningen en drongen aan op starterswoningen. Die keu zes zullen in de bestemmings planprocedure aan de orde ko men, maar vanuit het college werd gemeld dat starterswonin gen hoog op het prioriteitenlijst je staan. KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetkunststof.nl en maak kans op €2.500,- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303} (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-24 64 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31