zc is helemaal terug h—Mi Slanke boer in Zimbabwe noet op zijn tellen passen Koester de aardappelboer Energiebesparen door te meten Intergas verlaagt tarieven Ondergronds afval strop Almere Batterijen Apple iBook niet goed Helft banen weg bij Enna Aerosols profijt T lensen bestellen kefir voor toegeschreven heilzame werking donderdag 31 maart 2005 27 OOSTERHOUT - Het West-Brabantse gasbedrijf Intergas Energie verlaagt zijn prijzen. Het gaat om tarieven voor klanten die geen vast contract hebben en zonder opzegter mijn direct weg kunnen. Intergas heeft tot de verlaging besloten na overleg met DTe, de toezichthouder voor de energiemarkt. DTe heeft de prijsaanpassing van de Brabanste energiele verancier gisteren bekend gemaakt. Volgens de dienst heeft zij de taak erop toe te zien dat 'energiebedrijven de efficieneyvoordelen die ontstaan door de liberalisering van de energiemarkt zoveel mogelijk doorgeven aan de consument'. ANP ALMERE - Het Ondergronds Afval Transportsysteem (OAT) waarmee de gemeente Almere in oktober 2003 de Nederlandse primeur had, is duurder dan gedacht. De stad heeft door tegenvallers niet genoeg aan het budget van bijna 15 miljoen euro. Er is nog eens 8,1 miljoen euro nodig om ook de laatste buizen aan te leggen, heeft het college van b en w gisteren bekendgemaakt. Het eerste deel van het OAT is al in gebruik. Bewoners en winkeliers in het centrum van Almere werpen hun groen- teresten, vuilniszakken en papiertjes in hun afvalcontai ner of in een prullenbak op straat. Het afval wordt vervol gens door grote ventilatoren met zeventig kilometer per uur naar het centraal opslagpunt De Stofzuiger gezogen. Almere heeft vanwege de hoge kosten besloten om niet langer alle prullenbakken in het centrum op het OAT aan te sluiten. ANP ROERMOND - Apple neemt een onbekend aantal oplaad bare lithium-ionbatterijen terug die in de eerste helft vo rig jaar wereldwijd zijn verkocht voor gebruik in de 15-inch PowerBook G4-notebook. De batterijen kunnen oververhit raken en in brand vliegen. Dat heeft Apple op zijn website bekendgemaakt. Bij Apple zijn vier meldingen van oververhitte batterijen binnengekomen. De gebruikers bleven ongedeerd. Apple raadt klanten aan de batterij niet meer te gebruiken en via de website kostenloos een vervangende batterij te be stellen. De gevaarlijke batterijen zijn geproduceerd door LG Chem, Ltd (Zuid-Korea). Overigens is slechts een deel van de iBooks uit de periode januari tot en met augustus voorzien van de gewraakte batterijen. Die zijn herken baar aan het serienummer, dat begint met HQ. ANP DOKKUM - Spuitbussenfabriek Enna Aerosols in Dok- kum schrapt 45 van de bijna honderd banen. Het bedrijf ziet zich daartoe genoodzaakt in verband met het verlies van een groot aantal klanten en de daarmee gepaard gaan de omzetdaling met 45 procent. De directie van het be drijf maakte het reorganisatieplan gisteren bekend aan het personeel. Dat heeft D. de Valk, bestuurder van de vakbond FNV Bondgenoten, bekendgemaakt. Volgens de bondsbestuur- der is het reorganisatieplan hard aangekomen bij de werk nemers. Het vertrouwen was al tot het nulpunt gedaald na een eerder conflict over het niet nakomen van de CAO- en pensioenafspraken. ANP door Brenda van Dam sluipverbruik is van de televi sie, cd-speler, magnetron, ips om energie te bespa- kruimeldieven, opladers en ren? De meeste mensen de babyfoon, kunnen er slechts drie of vier Wie écht het eigen verbruik noemen, zo blijkt uit markt- van elektrische apparaten in onderzoek. Dat is bar weinig, huis precies wil weten, kan Energie besparen gaat het meedoen met de Estafette Me- beste als je weet waar er bij ten is Weten van Milieu Cen- jou in huis precies winst te traal. Milieu Centraal stelt behalen valt. 500 digitale energiemeters be schikbaar voor geïnteresseer- Daarom heeft voorlichtingsin- de consumenten waarmee stantie Milieu Centraal de mensen precies kunnen me- website www.consument- ten wat hun elektrische appa- en-energie.nl geopend. Mi- raten verbruiken, lieu Centraal is bovendien „Het is heel simpel", legt een estafette begonnen: Me- Nijenhuis uit. „Je steekt de ten is weten. energiemeter in het stopcon- Spaarlampen gebruiken in tact en stopt de stekker van plaats van gewone lampen. bijvoorbeeld de wasdroger in Het licht niet onnodig laten het apparaatje. Vervolgens branden. Dit zijn de meest be- kun je aflezen hoeveel de was- kende besparingsmogelijkhe- droger per uur of per droog den. Gevolgd door: de verwar- beurt verbruikt. ming een graadje lager zetten Op de website is dan te lezen en een uur voordat je weg- hoe het verbruik naar bene- gaat of gaat slapen, de ver- den te brengen. „Als je bij de warming alvast laag zetten. wasdroger bijvoorbeeld de De nieuwe site van Milieu knop drogen met een lagere Centraal geeft tips en infor- temperatuur gebruikt, zul je matie over drie onderdelen: merken dat het drogen welis- duurzame energie, energie be- waar langer duurt, maar dat sparen en het kiezen van een dit minder energie kost. energieleverancier. Wie klaar is met meten, moet Een huishouden verbruikt ge- het apparaatje na maximaal middeld genomen voor ruim drie weken weer doorgeven. 600 euro per jaar aan elektri- Zo ontstaat er een soort esta- citeit. De afgelopen 15 jaar is fette. het elektriciteitsverbruik van Wie niet zelf wil meten, kan consumenten met bijna 20 op www.consument-en-ener- procent omhooggegaan. Dat gie.nl een advies op maat krij- komt vooral doordat we gen via de module Energie op enorm veel elektrische appa- Maat. Eerst vul je de leeftijd raten erbij hebben gekregen. van de woning en de samen- Vooral wasdrogers, vaatwas- stelling van het huishouden sers en computers worden nu in. Dan geef je aan welke ap- veel meer gebruikt en dat paraten er allemaal aanwezig kost enorm veel energie. zijn en geef je aan waarom je „Er wordt vaak gedacht dat energie besparen belangrijk screensavers energie bespa- of juist lastig vindt. Op basis ren", vertelt Linda Nijenhuis van dit Energieprofiel wor- van Milieu Centraal. „Maar den de adviezen gegeven. Er screensavers die bewegen verschijnt dan een woning in kunnen zelfs meer stroom ver- beeld met verschillende ka- bruiken dan een tekstverwer- mers met daarin apparaten kingsprogramma." en voorzieningen. Milieu Centraal vermoedt Door op verlichting, de radia- dat doordat veel mensen in- tor, de computer, een vries middels adsl hebben, veel kast en dergelijke te klikken, mensen de computer nu ook krijg je precies te zien waar vaak op 'stand by' hebben je op gas en elektriciteit kunt staan. „Als je je computer besparen. En wat dat ople- dag en nacht aan hebt, kun je vert. GPD 25 euro per jaar besparen Meer informatie: www.consu- door hem uit te zetten als je ment-en-energie.nl Milieu Cen- klaar bent." Veel mensen rea- traal Informatielijn: 0900 1719 liseren zich ook niet wat het (15 cpm) )e Malta's komen maar de Marok kanen zijn al op de markt. En Al- rt Heijn heeft nieuwe aardappelen t Israël. Malta's hebben nog de naam, par de eerste nieuwe niet. De eerste pita's, ongeschild, in boter gebakken, pt feestje van het voorjaar. Dat is het ptmeer. En dat ligt niet aan de aard beien, het ligt aan het feest. Het is al- dagen feest in de supermarkt en in keuken. Een nieuwe aardappel valt ?t meer zo op in het gedruis, it gaat straks ook de mosselen overko- to. In juli begint in Zeeland het mos- 'seizoen. Dan worden vooral de Bel li stapelgek. Ze moeten mosselen en uit Yerseke, ze kunnen niet meer apen als ze niet eerst een pan mossels gegeten hebben. Maar om in de tonden vooraf aan het nieuwe sei- *n toch mosselen aan te kunnen bie den importeert mosselhuis Prins Din- gemanse in Yerseke sinds kort verse mosselen uit Canada. Twee keer per week een vliegtuig vol. Het seizoen be staat niet meer. En op Malta moeten ze ook uitkijken. Malta's zijn al meer dan een eeuw de eerste nieuwe aardappelen op de Neder landse markt. Als we op 6 april nog een minister van Landbouw hebben krijgt hij de eerste zak van de nieuwe oogst. Hij komt er voor naar Tuitjenhorn en zal de zak onder applaus op zijn schou ders nemen. In Tuitjenhorn, Noord-Hol land, zit een grote importeur van Mal ta's. Daalimpex, ooit met een aardap pelhandeltje begonnen in een garage, doet nu de nieuwe aardappelen in zak jes voor Albert Heijn en andere supers. Maar de supers hebben al nieuwe lig gen uit andere landen. De pret is al be gonnen, de Malta's (het is geen ras, het is de oogst van twee rassen Hollands pootgoed) zijn eigenlijk te laat. Op de markt vond ik voor Pasen al twee soor ten Marokkanen en deze week zijn er ook nieuwe aardappelen uit Egypte. Op de markt? Wie koopt nog aardappe len op de markt? Meer dan 80 procent van de consumptieaardappelen wordt in de supermarkt verkocht. Het zijn in middels bijzondere verschijningen. De originele aardappelhandelaren die op de markt of langs de deur uitsluitend aardappelen verkopen. Een rijke keus aan soorten. En het zijn mannen of vrouwen met liefde voor hun handel en met kennis van zaken. Zoals de man nen van Jansen. Drie broers uit Bever wijk die door Noord-Holland reizen, alle markten af. Ze staan er met aardap pelen en hebben er verstand van. Kom daar eens om in de supermarkt. Ik vroeg een Albertlieijner waarom aard appelen in een sjiek zakje Primeur wor den genoemd. Dat wist hij niet, maar hij dacht niet dat het nieuwe oogst aardappelen waren. Mooie zakjes zijn het, waar aardappeltjes van stand in worden verpakt. Maar wat er op staat, maakt een mens niet wijzer. Neem de 'met zorg geselecteerde Franceline voor fijnproevers'. Zijn dus andere aardap pelen niet lekker? Nee, want dit is 'een culinair aardappeltje uit Frankrijk, ver fijnd van smaak'. Uit Frankrijk? Op het zakje staat ook apart het land van herkomst: Holland. De klantenservice van Albert Heijn is overwerkt, zegt een stem op een bandje. Logisch. Aardappelboer Jansen op de markt in Wormerveer - je wou dat elke markt er zo een had - weet alles van zijn koop waar en als de biologische Frieslanders uitverkocht zijn weet hij precies welke aardappel ik dan moet nemen. Ook voor friet wijst hij mij de beste aan. Ze zijn nog in heel Nederland te vin den, ambulante aardappelhandelaren, maar het worden er minder. We zouden ze moeten koesteren. Specialisten zijn het, kooplui in klein geluk. En culinai re aardappeltjes of niet, als het Franse aardappelen zijn komen ze er ook ge woon vandaan. Mijn aardappelboer raadde me een maaltje Roseval aan. Ro de aardappelen uit Bretagne. Gegeten en genoten. Wat zou je een kie vitsei verlangen als het ook zo'n aardap peltje kan zijn? Roseval, bijna net zo lekker als de biologische Frieslanders van de oude oogst. Op de markt! Wouter Klootwijk it heb je als Nederlandse boer 13 te zoeken in Zimbabwe? oee mannen, ongeveer de laat- iNederlanders die in het Afri- mse land actief zijn, vertellen ro verhaal. lor Eelco van der Linden 7ijn handen trillen, maar dat Jhad hij al een tijd. „Het is :en Parkinson, en verder heb net van de dokter gehoord it ik nog redelijk gezond ben", tapt de man, die we Hans de een zullen noemen. Voor geen md wil deze zeventiger dat ju naam of zelfs de plek waar j boert, bekend wordt. i afspraak is ver weg van zijn I drijf, want een blanke bezoe- i r zou te veel aandacht trek- n. „Ik kan me niet één mis- ap permitteren." In 1957 ging Ween, met wat overheidssub- iie en een diploma van de adbouwschool in Deventer, iar Afrika. Hij deed aan vere- ling van aardappelen en werk- in Zambia, Malawi, Angola i- de afgelopen 30 jaar - Rho- Sië, nu Zimbabwe. Eerst in de bak en maïs, nu heeft hij nog omamelijk vee. „Een mooi be- ijf van 2000 hectare. Maar nds de oorlogsveteranen op me erden losgelaten, heb ik me te lggetrokken op 450 hectare. Ik hoop dat stuk met het huis te be houden." De Veen is een uniek geval. De streek waar hij zit is erg in trek bij Mugabes aanhangers. „Ik ben er nog de enige blanke. In een omtrek van 50 kilometer is geen andere blanke boer meer te bekennen." Hij is bovendien echt helemaal alleen. Geen vrouw, geen kinderen, (bijna) geen personeel. „Ik ben lange tijd geleden gescheiden. Zou best wel een vrouw willen, maar wie wil er op een omsingelde boerderij zitten, waar geen be reik is voor een mobiele tele foon." Van de 70 agrarische bedrijven die een paar jaar terug geheel of gedeeltelijk eigendom waren van Nederlanders, zijn de mees te geconfisqueerd en de eigena ren vertrokken. Blijven praten Waarom is De Veen er nog? „Dat weet ik eigenlijk ook niet. Dan weer ben ik van de lijst van over te nemen bedrijven en dan weer niet, omdat de zwager van het provinciehoofd mijn zaak wil. Wat ik doe is naar kantoren gaan, blijven praten, en vooral brieven schrijven. Alles staat op papier. Ik krijg veel hulp van de ambassade, die vecht voor nale ving van de afspraak dat Neder landse investeringen beschermd dienen te worden." De Veen sig naleert gelaten dat het land af glijdt. „De landbouw is stuk. Je hebt hier goede grond, maar die moet geïrrigeerd worden. Pom pen worden gestolen en als schroot verkocht. Er is geen ken nis meer. Malaria neemt toe en zelfs de tse-tsevlieg, die slaap ziekte veroorzaakt, is weer te rug. Er is al vee aan gestorven." De Afrikanen vindt De Veen te onderdanig, maar arrogant en spilziek zodra ze de macht heb ben. „De politiek is verziekt, de etnische rivaliteit neemt toe." Tegelijkertijd houdt hij ook van Afrika en de spiritualiteit van de Afrikanen. „Ik klaag niet. Wat nu gebeurt zie ik als een uit daging. Die uitzichtloosheid doet me nader tot mijn geloof ko men. Het werkt zuiverend en verrijkend." De Veen heeft een beetje hoop dat het na de verkiezingen van vandaag iets beter kan worden. „Het zou leuk zijn als ik mijn be drijf kan behouden. Het is mijn pensioen, ik heb geen geld op de bank." Terug naar Nederland is geen optie. „Te klein, te koud, te weinig spiritualiteit. Bovendien is er geen familielid dat zegt, toe jongen, kom maar naar ons." Aart Nugteren (45), directeur van Highland Flowers, een van de grootste bloemen telende en exporterende bedrijven van Zim babwe, vertelt een ander ver haal. „Ik ben hier ook al weer 20 jaar, maar ben in de nieuwe tijd be gonnen. Je kon fantastisch za kendoen, en dat gold eigenlijk voor alle blanken hier. Er was een soort stilzwijgende afspraak met Mugabe. Zo van: jullie laten mij met rust, dan doe ik dat met jullie." Volgens Nugteren hebben de blanken de ellende goeddeels over zichzelf afgeroepen. „Vijf jaar terug sprong iedereen op de wagen van de oppositie. Vooral de dertigers en veertigers uit de koloniale families dachten dat Mugabe makkelijk te wippen was, en dat ze het snel veel be ter konden krijgen. Mugabe zag dat als verraad. Hij vreesde dat de blanken zijn electorale aan hang op het platteland zouden uitleveren aan oppositiepartij MDC - wat ook zou zijn ge beurd." Mugabe nam wraak, maar Nug teren is tot nu relatief onge schonden gebleven. „Ik heb me van het begin af aan gedistanti eerd van de politiek en ook poli tieke activiteit op onze bedrij ven verboden. In Afrika moet je je als blanke altijd realiseren dat je te gast bent. Dat signaal is, denk ik, opgepikt. Verder heeft geholpen dat we twee plaatselijke partners hebben, Aart Nugteren (r) directeur van het bedrijf Highland Flowers, met een van zijn twee Nederlandse managers, Allard Ilsink. foto Eelco van der Linden/GPD die op de beurs genoteerd zijn, en dat de bloemensector buiten landse valuta oplevert en rela tief weinig grond vergt. We heb ben niet vaak invasies gehad en steeds de zaak kunnen sussen." Voor Nugteren zijn de verkiezin gen een 'non-event'„Door alle angst en fraude zal Mugabe makkelijk winnen. En dat is ook het beste. Als de man van zijn pariastatus afkomt en weer lang zaam aan normale mensen in zijn regering zet, kan het nog wat worden." Aart Nugteren zegt dat veel kapot is en dat za kendoen in Zimbabwe spitsroe den lopen is, maar hij ziet de toe komst niet somber in. „We gaan uitbreiden." GPD r Sylvia Marmelstein HAAG - Veel mensen van en de veertig kunnen het i nog herinneren uit hun kin- tijd. De weckfles met melk •en donker plekje in de keu- Soms zat de vloeistof ge in een schaal met een scho- lieedoek erover. een zogenoemd yoghurt- ntje in, die in een dag tijd ge- ie melk omtoverde tot een r en ingedikt goedje wat nog meest lijkt op karnemelk. 24 uur gerijpt te hebben, eg het gezin het drankje, al niet aangelengd met siroop, ook wel ke- genoemd, beleeft een come- :k. In de jaren zeventig was een ware hype om kefir te eken. Daarna verdween het ntje uit de Nederlandse keu- Via prikborden in super- rkten en veiligsites op intef- verhandelen kefir-drinkers weer volop 'stekjes', emetwinkels die kefir verko- doen bovendien goede za- „In twee jaar tijd is de vertwintigvoudigd", zegt Mol van de site kefir.nl. Hij pakketjes kefir aan en jgt rond de honderd bestellin- a per maand. En hij is niet de ige die op internet kefir aan- rit. ifecties reden voor de plots toegeno- vraag is de aanbieders een Wel merkt Mol dat veel rnsen die het bestellen het en om de heilzame werking teraan wordt toegeschreven, let wordt gebruikt door men- b met ademhalingsstoornis- maagkrampen, chronische leverontste- galpijn, blaasziekten en somt hij op. t het echt een wondermiddel puft hij niet te zeggen. „Wel ld ik als baby last van eczeem, vader legde me dan in een met -kefir-melk en de verdwenen." bewezen is lt Kefir goed is voor de dar- Een zakje kefir aan een weckfles met gesteriliseerde melk toevoegen, op een temperatuur tussen de. 20 en 22 graden bewaren en na 24 uur is de melk veranderd in een gezonde drinkyoghurt. Rechts de weckfles met drinkyoghurt, links de fles met gesteriliseerde melk waaraan een zakje kefir wordt toegevoegd. foto Cees Zorn/GPD men. Het plantje zorgt ervoor dat bepaalde gisten (sac- charomyces, kefir, torula kefir) en goede bacteriën (o.a. lactoba- cillus Caucasus) in de melk ko men en zich daarin vermenigvul digen. De kefir-drank heeft daardoor een vergelijkbare wer king als gezondheidsdrankjes die. in de supermarkt te koop zijn, zoals Yakult. „Hoewel de samenstelling net iets anders is, werkt het ook als een natuurlijk antibioticum", zegt verkoper Rijk de Lang van de gelijknami ge drogisterij in Rotterdam. „Goede bacteriën krijgen door Kefir meer kans om zich te nes telen en zorgen voor een goed immuunsysteem." De toegenomen belangstelling van de commerciële producten in de supers speelt volgens De Lang bij de gestegen vraag naar Kefir. Behalve melkproducten als Yakult en Vifit is in sommige supers ook een frisdrank te krij gen op basis van kefir en vlier bessen. „Maar met een eigen plantje kunnen mensen heel goedkoop zelf vergelijkbare pro ducten maken." De grap van Ke fir is namelijk dat wie eenmaal een plantje heeft, er oneindig lang drank mee kan brouwen. Het plantje is steeds weer op nieuw te gebruiken. Het groeit bovendien snel waardoor gebrui kers er stukjes van kunnen af brokkelen en doorgeven aan vrienden en familie. Drankjes De benaming yoghurtplant is niet helemaal goed gekozen. Ke fir is niet bedoeld om yoghurt van te maken, maar drankjes. Bovendien lijkt het niet op een plantje, maar op een bloemkool roosje. De verse kefir die in de jaren zeventig een rage was, is nu lastig te krijgen. Meestal lukt dat alleen via particulieren die een plantje hebben. Winkels verkopen het liever niet omdat verse Kefir bewerkelijk is. De poedervorm is volgens Mol van Kefir.nl ook veiliger. „Bij een plantje weet je niet wat de vorige eigenaar er mee heeft uit gespookt en waar die hem weer vandaan heeft. Bedrijven die het poeder maken, werken vol gens strenge veiligheidseisen." Ook met één zakje poeder (ge middelde verkoopprijs 5 euro) kan de eigenaar steeds nieuwe flessen Kefir maken. „Je doet drie eetlepels van de eerste kweek in een nieuwe weckfles met melk, en na 24 uur is de nieuwe drank klaar." Toch is het volgens Mol raadzaam om af en toe met een nieuw zakje poe der te werken. „Als je altijd maar doorkweekt en er toevallig een keer een foute bacterie in de weckfles komt, blijf je die ook kweken. Dan is het drankje niet gezond maar schadelijk." GPD t ijp ."UïlM «Wttfijvü ♦jTTt: laiglï&i ls„eï»ïïïi.Sï3tS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27