Akkoord WW levert te weinig op Zeeuwse D66'ers neigen naar 'nee' PZC WINTERSPORT 29?5 Afvalmensen bevolken Brusselse Markt Onenigheid over nederwiet in België JF \anbureau komt op besparing van 37.000 uitkeringsjaren ^-functionaris schuldigd n intimiteiten Prins verdiept zich in geheimen Amels sluit werf Makkum ten gunste van Vlissingen Nederland blijft meedoen met JSF Schotland loopt snel leeg Hard ultimatum energienota's Oranje wint zonder franje BIG ADVANTAGE! 5SWS 139^5 15° 03 leer zon ist wolkenvelden en een enkel buitje, iar vanmiddag flinke opklaringen. Matiqe stenwind. Maxima 12 tot 16 graden. Fe jaargang no. 75 iderdag 31 maart 2005 nummer 1,25 rJames McGoniqal HAAG - Het in de bereikte WW-akkoord »rt te weinig bezuinigin- op. Dat blijkt uit bere- ingen van het Centraal [bureau. afgesproken WW-regeling ien uitkeringen voor oudere dozen geïntroduceerd, waar de totale opbrengst van de ling per saldo slechts een be ging van 37.000 uitkerings- oplevert. Het kabinet eist besparing van 43.000 uitke- aaren. kabinet dreigt zo 180 mil- euro aan bezuinigingen mis ipen. Zonder de kosten van ieuwe uitkeringen wordt de het kabinet verlangde be- ïgingsdoelstelling wel bijna laid, zo stelt het CPB vast. SER, het belangrijkste ad- orgaan van de regering, at nog met het uitbrengen het WW-advies zolang on lelijk is hoe de FNV zich op- De FNV is intern zwaar eeld over de nieuwe werk- heidsregeling. verzoek van werkgevers en inemers zal Minister de (Sociale Zaken) over enke- agen aangeven welke bereke- hij richtinggevend vindt. SER-commissie sociale za- ontstond deze week beroe- over de getallen uit de l-notitie, toen de vertegen- irdiger van de minister niet aangeven welk aantal geac teerd zal worden. R" YORK - Carina Perelli, id van de verkiezingsdivisie de VN, wordt beschuldigd seksuele intimidatie. Zij zich tegenover een mannelij- collega schuldig hebben ge kt aan ongewenste intimitei- Door haar gedrag zou de suele spanning op haar afde- [zijn toegenomen. der dit jaar trad Ruud Lub- af als Hoge Commissaris rde Vluchtelingen omdat hij medewerkster onzedelijk hebben betast. klacht tegen de 48-jarige, uit guay afkomstige Perelli is in- ïend nadat extern onderzoek vees dat er op haar afdeling mis is. Naast seksuele inti- latie zou er sprake zijn van treiteren van personeel, mis- ik van fondsen en slecht ma- ment, De VN-functionaris een schriftelijke reactie op sanklacht op. Daarna wordt eken of er een straf volgt, elli leidt de verkiezingsdivi- van de VN, die uit dertien >onen bestaat, reeds negen GPD/RTR In het sociaal akkoord is nadruk kelijk afgesproken dat een nieuw plan van de sociale part ners tenminste eenzelfde bezui niging op het aantal uitkeringen moet bevatten als het oorspron kelijke kabinetsvoorstel, anders wordt dat doorgedrukt. De vak bonden trekken nu de conclusie dat dat het geval is. Maar de werkgevers willen afwachten of De Geus dat ook zo ziet. Zo niet, dan is het SER-compromis waar deloos geworden. Uit de nog vertrouwelijke CPB-notitie blijkt dat de beper kingen in de WW die de SER voorstelt 42.000 uitkeringsjaren besparen. Daarbij moeten nog de effecten worden opgeteld van de inspanningen voor preventie en terugkeer. Deze zijn niet goed te berekenen, maar de vak bonden gaan er van uit dat die altijd wel wat opleveren. Dan liggen SER-plan en kabinets voorstel praktisch op dezelfde lijn. Maar als de verzachtingen die de SER voorstelt (zoals het niet opeten van het eigen huis en het niet meerekenen van inko men van de partner) worden ge zien als nieuwe vervolguitkerin gen op de WW, daalt het saldo naar 37.000 uitkeringen minder per jaar. Dan zou De Geus kun nen zeggen dat de sociale part ners maanden hebben kunnen nadenken over een eigen plan, maar dat nu duidelijk is dat het kabinet geen andere keus heeft dan zelf harder in te grijpen. De vakbonden leggen de nadruk op de tekst van het akkoord van november, waarin alleen wordt gesproken van 'beperking van het volume in de WW met 43.000 uitkeringsjaren'. Dat er dan elders wat uitkeringen bij komen, doet niet terzake. De werkgevers stellen dat er een bezuinigingsdoelstelling moet worden gehaald. Hoe minister De Geus hierover denkt is niet duidelijk. GPD BRUSSEL - De Duitse beeldhouwer Ha Schuit heeft duizend 'afvalmensen' geplaatst op de Grote Markt van Brussel. Schuit maakt sinds de jaren zestig van de vorige eeuw kunst van afval om daarmee de aandacht te vestigen op de milieuvervuiling. Gisteren werd be kend dat de mensheid in een steeds sneller tempo en ook steeds ingrijpender de toch al fragiele ecosyste men op aarde beschadigt. Ongeveer 60 procent van de ecosystemen op onze planeet zijn momenteel vervuild of er wordt een te groot beslag op gelegd. Dat melden 1300 wetenschappers uit 95 landen in hun gisteren ver schenen rapportage 'Millennium Ecosystem Assess ment'. De expositie van Schuit in Brussel is nog tot 4 april te zien. foto Yves Herman/RTR door Ernst Jan Rozendaal en Luc Oqqel MIDDELBURG - D66 moet te rug naar de onderhandelingsta fel. De afspraken in het paasak- koord zijn 'flinterdun'. Dat vindt D66-Statenlid Jikkie van der Giessen. Zij zegt daarmee het standpunt te verwoorden van de gehele (hulp)fractie van D66 in de Zeeuwse Staten, maar niet van alle Zeeuwse leden van D66. >EN HAAG: Prins Willem-Alexander kijkt fond op de expositie over duizend jaar vader landse geschiedenis. De gisteren door hem geo pende tentoonstelling De Verdieping van Neder land kwam tot stand door de samenwerking van de Koninklijke Bibliotheek en het Natio naal Archief en biedt een blik op geheimen uit de geschiedenis. foto Robin Utrecht/ANP „De meningen binnen de partij lopen, net als in de rest van het land, nogal uiteen." Volgens pen ningmeester Ria Geluk van het regiobestuur van D66 bestaat onder de Zeeuwse leden 'vrijwel consensus' over de opvatting dat het paasakkoord niet stevig genoeg is. Zaterdag spreken de leden van D66 zich op het partijcongres uit over het akkoord. Is een meerderheid voor, dan kan de huidige coalitie van CDA, WD en D66 doorregeren, met Alexan der Pechtold als vervanger van de vorige week afgetreden minis ter De Graaf. Is een meerder heid tegen, dan stapt de partij vrijwel zeker uit de regering. Van der Giessen beseft dat een terugkeer naar de onderhande lingstafel minder voor de hand ligt. „Ik ga zaterdag luisteren. Als ik alleen kan kiezen tussen ja en nee, dan moet ik zeggen dat ik nu voor tachtig procent neig naar nee." Van der Giessen vindt dat D66 er in het paasak koord - de herziene versie van het regeerakkoord - niet genoeg heeft uitgesleept. Het extra geld voor onderwijs gaat vooral naar de top en te weinig naar het middelbaar on derwijs. Ze heeft ook moeite met het loslaten van de bestuur lijke vernieuwing als kernthema van D66. „Er wordt nu scham per gesproken over de kroonju welen van D66, voor mij waren ze de reden om lid te worden van deze partij." De Goese fractie van D66 wil van de inwoners van de stad we ten hoe die denken over een ge kozen burgemeester. De partij heeft een oproep op de website www.d66goes.nl gezet. Volgens fractievoorzitter Rob de Koster worden er in Den Haag wel besluiten genomen over de kwestie, maar is nooit aan de bevolking gevraagd hoe die erover denkt. „Daarom wil len we in Goes een peiling hou- door Romain van Damme MIDDELBURG - De politie in Zuid-Nederland verbaast zich over de Belgische beschuldiging dat Nederlanders over de lands grens hennepkwekerijen opzet ten. De Belgische minister van Justitie L. Onkelinx wil snel overleggen met Nederland om de overlast aan te pakken. Volgens een woordvoerder van de drugsafdeling Belgische Fede rale Politie zijn de laatste tijd di verse grote kwekerijen gevon den en bleek dat daar Nederlan ders bij betrokken waren. Bel gië vermoedt dat de Nederlan ders uitwijken naar België om dat er in Nederland intensiever jacht gemaakt wordt op de plan tages. „We overleggen al regelmatig en er zijn gezamenlijke projecten", De linkse partijen zeggen dat Nederland met het Ameri kaanse gevechtstoestel JSF regelrecht op een financieel debacle afgaat. Het project wordt zelfs vergeleken met de Betuwelijn. Het kabinet en een meerderheid van de Tweede Kamer zijn echter overtuigd van het tegendeel. Het gaat slecht met Schot land. Het inwonertal slinkt en dat vormt een bedrei ging voor de economie. Schotland zou geholpen zijn met de komst van bui tenlandse arbeidskrachten, maar dat wordt in Londen te gengehouden. Minister Brinkhorst heeft de Tweede Kamer beloofd de energiebedrijven te houden aan de afspraak de proble men met de nota's nog dit voorjaar op te lossen. Als ze niet voor de afgesproken datum de zaak op orde hebben zal de minister van Economische zaken niet aar zelen keiharde maatregelen te treffen. Deze Af week verstrijkt het eerste ultimatum. Zonder echt te excelleren heeft het Nederlands elftal zich aan kop van kwalifica- tiegroep 1 genesteld. Gister avond won Oranje vrij een voudig met 2-0 van Arme nië. Goed was het spel niet, maar Van Basten bleef voor de negen de keer onge- slagen. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27. (Advertentie) den. Het is kleinschaliger dan een referendum, maar als er ge noeg reacties binnenkomen, wil ik Den Haag om geld vragen om een echt referendum te hou den." pagina 3: snelle beëdiging Pechtold wekt verbazing pagina 4 column Van Rossem (Advertentie) zegt E. de Wit, woordvoerster van de politie Midden-, en West-Brabant. Haar Zeeuwse collega J. van Mourick bena drukt dat er regelmatig over legd wordt tussen de Nederland se en Belgische politie en justi tie en snapt de commotie niet zo goed. Van Mourick: „Ik heb geen zicht op de Belgische situa tie. Maar in Zeeland stuiten we nog altijd op kwekerijen." De Belgische minister van Justi tie heeft voor de parketten die grenzen aan Limburg en Oost-Brabant een parketjurist aangesteld die zich bezighoudt met de grensoverschrijdende drugsproblematiek. Wellicht ge beurt dat ook in Antwerpen en Oost-Vlaanderen, pagina 4: commentaar slot op achterdeur koffieshop noodzakelijk i |p«t|Mf*feV.en:r,3nummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daoibij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand I gehad Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,951 pe> kwartaal met automatische incasso 58.00) \Ummm worn**», ircasso i€ 222.50) i Kijt op M.Yp'cZêtmrtefen, be! gratis 0800 - 0231231 ot swr d&e bon nee' i PIC nfdehng lereisseivice i Anlwvoidnummet 713,4480I V8 Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland www.intersport.nl Big shot omni All-court tennisschoen Ti si pro Power racket voor clubspelers De actie is geldig t/m 2 aprils

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1