Zeeuwse ui stimuleert de goklust tee inspireert kunstenaars zc Onno Boerwinkel wil niet van deze tijd zijn 17 Uienoverschot PvdA maant college tot actie Staatssecretaris bezoekt Tholen Gemeenten vast aan woonvisie Schouwen start met 'lintjesborrel' (unst Lange reeks activiteiten in Hofman-jaar donderdag 31 maart 2005 Henk Postma andelaren weten er alles van: er zijn van die dagen dat je de boer om z'n vrouw kan vragen dan n z'n uien. Dan is het bolgewas in ns goud waard, en stijgt de prijs met it uur naar ongeëvenaarde hoogten, rwas ooit een dag waarop de boer rintig keer de kostprijs kon vangen, aar het tij kan keren. De afgelopen zakte de prijs naar een ex dieptepunt. Boeren zitten nu voorraden in de maag die 0,0 cent zijn. afgelopen jaren liepen de telers bin- Een kilo uien leverde de boer al 18 eurocent op. Dat lijkt niet iel, maar het is wel vier keer de kost- rijs. Er werd dan ook gretig op los ge- jeld. Te gretig. Afgelopen jaar ging t oogst alle perken te buiten. Dus hg de prijs plotsklaps onderuit, jwel, de ui is voedzaam, en er schuilt al in de Oudheid werd vastge- - een grote diversiteit aan bijzon- geneeskracht in. Maar de behoef- m «ELICHT n zijn niet oneindig. De wereld kan en uitje extra meer op. Heen al in Nederland - veruit de ootste exporteur ter wereld - zitten telers met een overschot van 400 iljoen kilo in de maag. Dat is ruim procent van de oogst: 16.000 vracht- ito's vol, goed voor een file tot aan irijs. Jacob Wiskerke, managing di- ctor van opkoper, sorteerder, ver- kker en exporteur Wiskerke Onions V in Kruiningen, schudt het reken- immetje achteloos uit de mouw. ijn bedrijf behoort dan ook tot de rootste spelers op de wereldmarkt, 'iskerke Onions verscheept naar 55 nden, van Afrika tot Oceanië, en van [island tot in Zuid-Amerika. De sor er- en verpakmachines in de loodsen ngs de spoorlijn in Kruiningen, aar grootvader Wiskerke zeventig Directeur Jacob Wiskerke van JWK Onions in Kruiningen: overschot aan uien goed voor file tot aan Parijs. jaar terug ooit klein begon, ratelen 52 weken per jaar. Trucks rijden af en aan om schepen te bevoorraden die vanuit Vlissingen en Rotterdam op ver re kusten varen. Veel te veel Nederland telt nog zo'n 45 soortgelij ke, merendeels kleinere bedrijven. Sa men brengen ze negentig procent van de oogst, afkomstig van ongeveer 4500 telers, over de grens. Maar dan moet er niet, zoals nu, veel te veel zijn gepro duceerd. Een derde deel van-de oogst is waardeloos achtergebleven in de schuren. Zeeuwse boeren, die samen ongeveer een derde van de Nederland se uien telen, mogen nog van geluk spreken. Het overgrote deel van de Ne derlandse oogst wordt in Zeeland ge sorteerd, verpakt en naar het buiten land verhandeld. Om de aanvoerlijnen zo kort mogelijk te houden, zijn de voorraden van Zeeuwse telers bij voor rang opgekocht. „In Zeeland", zegt Wiskerke, „hebben we vrijwel alle uien opgeruimd." Des te groter zijn de overschotproble men in de rest van het land. De schu ren moeten leeg voordat straks de nieuwe oogst van het land wordt ge haald. Het betekent dat 400 miljoen ton uien als afval wordt teruggestort op het land. De kwaliteit van de grond wordt daar niet beter van. Voorrangspositie Veel schieten de Zeeuwse telers met hun voorrangspositie niet op. Wisker ke verloste hen van hun overschotten, maar betaalde daar niets voor. „Als sorteerders lijden we nu ook verlies. In 1984 exporteerden we nog voor twee gulden de kilo. Dat was extreem hoog. Dit jaar bereikten we een ex treem dieptepunt: 2 eurocent de kilo. We verkopen nu voor 3 cent. Dat is 5 tot 6 cent beneden de kostprijs." Wiskerke ligt daarvan nog niet wak ker. Hij weet uit ervaring: „De uien- prijs kan zomaar omhoog schieten, en ook ineens weer plotseling dalen. De voorgaande vier jaren is er dik ver diend. Uien zijn speculatie-gevoeliger dan aandelen. Daar hou je rekening MIDDELBURG - Het kan niet zo zijn dat eventuele finan ciële tegenvallers bij de HSL worden afgewenteld op on der andere de Zeeuwse treinreizigers. „Wat ons betreft dienen Gedeputeerde Staten hiertegen direct actie te ondernemen", zo vindt de PvA-Statenfrac tie. De sociaal-democraten roepen Gedeputeerde Staten op om snel bij minister Peijs (Verkeer) aan de bel te trek ken. Ook op andere manieren moet er volgens de partij gepro testeerd worden tegen de plannen van de NS om de inter city Zeeland-Schiphol op te heffen om zo de HSL vol te krijgen. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen krijgt van daag bezoek van staatssecretaris H. van Hoof van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Aanleiding voor het werkbezoek is de lezing die wethou der M. Velthuis eind vorig jaar hield tijdens de gemeente dag in Eindhoven, over de zogeheten Thoolse ketendienst verlening. Dat houdt in dat de sociale instanties CWI, UWV, Bureau Schuldhulpverlening en een aantal uitzendbureaus onder één dak samenwerken met de afdeling Sociale Zaken van de gemeente. De staatssecretaris is benieuwd naar die sa menwerking en gaat daarover in gesprek met vertegen woordigers van het Sociaal Economisch Platform Tholen, het CWI, de ZLTO, ondernemersvereniging Ondernemers Overleg Tholen en de cliëntenraad van Tholen. MIDDELBURG - De gemeenten in de Bevelanden moeten zich houden aan het woningbouwbeleid van de provincie, ook al hebben ze gezamenlijk het rapport De Bevelanden Woont uitgebracht, over woningbouw in de regio. Dat vin den Gedeputeerde Staten. In december kregen de gemeenten het verzoek een plan ning en gegevens met betrekking tot woningbouw in te dienen bij de provincie. Dat hebben ze nog niet gedaan, waardoor GS vrezen dat de Bevelandse gemeenten De Be velanden Woont als alternatief voor de provinciale woon visie willen gebruiken. Volgens de provincie kan dat niet, omdat het Bevelandse rapport te vrijblijvend is: het is te vaag en heeft geen con creet afrekenbare doelen. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft iets nieuws bedacht: een 'lintjesborrer. Behoudens de uit reiking zelf wordt doorgaans niet zoveel aandacht ge schonken aan de koninklijke onderscheiding, en dat is jammer in de visie van de gemeente. Om mensen nogmaals te laten voelen hoezeer zij gewaar deerd worden voor wie ze zijn en wat ze voor de maat schappij betekenen, heeft de gemeente alle ruim 300 gede coreerden op het eiland uitgenodigd voor een lintjesbor rel in het gemeentehuis. Inclusief toespraak van de burge meester, lekkere hapjes en een Oranjebittertje. De lintjesborrel wordt vrijdag 29 april om 16.30 uur inge schonken in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Het is de bedoeling een dergelijke borrel eens per twee jaar te houden. positie in galerie Het Oude Raadhuis fAli Pankow IGH-HAAMSTEDE - Schei- botjes, het schild van een zijn voorwerpen die beel- kunstenares Angela Fehr- n centraal stelt in haar schil- jen. Keramist Klaashenk ik verwerkt sierlijke vissen jn fraai getinte vazen, scha- en schatkisten. Fred Hem- verbeeldt golven en het le- onder water met zijn aqua- n en gouaches. Voor alle geldt de zee als belangrijke iratiebron en van alle drie t eind mei werk te zien bij rie Het Oude Raadhuis in gh-Haamstede. riehoudster Willy Kort deze tentoonstelling be- met het oog op de Week de Zee, van 23 tot en met 29 met dit specifieke werk sa- gesteld. ntien jaar geleden exposeer de de uit Aken afkomstige Ange la Fehrmann al in De Bewaer- schole met mosselschilderijen. Het leven in de zee inspireei*t haar nog steeds. Al zijn het te genwoordig meer de restanten als getuigen van vroeger leven die haar boeien. Zij verwerkt de contouren van schelpen, botjes en krabben in een lijnenspel van elkaar over lappende vlakken. Kaders, cir kels en vierkanten in warme bruinrode tinten zijn prominent aanwezig in haar schilderijen. Door vloeiende overgangen tus sen de vormen creëert zij bewe ging in haar werk, een soort doorkijkje van het ene naar het andere schilderij. Daarnaast toont zij nog enkele werken waarin zij de schoon heid van schelpen in zachte blauwtinten en mistig wit tot uitdrukking brengt. Klaashenk Blonk uit zijn fasci natie voor het leven in het water en voor de symboliek van water en vuur op robuustere wijze. De expositie biedt kenmerkend werk van deze sinds kort in Mid delburg gevestigde kunstenaar. Op grote keramieken vazen en schalen prijken ferme vissen in frêle kleurcombinaties van wit, blauw, grijs. Een blikvanger in deze expositie is een brede schaal met een kartelrand in drie delen met een vis verwerkt in de bodem. Specifieke aandacht verdienen ook zijn zogeheten 'Oceans'. Het zijn visachtige fantasiewezens met boeiende tentakels en vin nen. Verrassend In zijn keramieken schatkisten 'verstopt' Blonk zijn schuchtere vissen die zich nog niet lijken prijs te willen geven aan de blik ken van de beschouwer. Een opmerkelijk hoekje in Het Oude Raadhuis biedt de combi natie van een 'golvende schaal met stenen eieren' van de kera mist met daarboven een schilde rij waarin Fred Hemmes zijn im pressie van een golf weergeeft. De overeenkomst in kleuren en vormen van twee kunstenaars die eikaars werk niet kennen, is verrassend. Naturalisme Hemmes visualiseert de onder waterwereld met een scala aan vormen die reiken van naturalis me tot abstractie. Hij overdrijft soms vormen en kleuren en geeft er een eigen expressie aan. Dat levert onder meer een mooie serie gouaches onder de ti tel 'Ocean' op. Deze expositie in Het Oude Raadhuis is tot en met zondag 29 mei geopend van donderdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en op de laatste zondag van de maand van 12.00 tot 17.00 uur. Werk van Onno Boerwinkel. foto Lex de Meester aas mei golf en stenen eieren van Klaashenk Blonk combineert verrassend mooi met de manier waarop Fred Hemmes een golf visuali- foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom VEERE - Onno Boerwinkel is be kend als pastelschilder, maar voelt zich eerst en vooral teke naar. Op een expositie in De Schotse Huizen in Veere zijn mo menteel beide kanten van het werk, en daarmee het totale creatieve proces, te zien. „In wezen ben ik een tekenaar", zegt Boerwinkel, die in Middel burg werd geboren en nu in Am sterdam woont en werkt. „Tekeningen zijn mijn dagelijk se vingeroefeningen. Ik heb ook altijd een notitieblok bij me. Tekenen is voor mij noteren. Het is de gedachte uit De avon den van Gerard Reve: 'Het is ge zien. Het is niet onopgemerkt ge bleven'." Een vitrine toont teken- en schetsmateriaal, zoals de 75 se natoren die Boerwinkel in de ja ren negentig vastlegde en vooral veel portretten van bekende per sonen, zoals Erica Terpstra, Pim Fortuyn, Youp van 't Hek en de paus. Vaak tekent hij terwijl hij televisie kijkt. „Ik moet een bewegend beeld voor me hebben om die tekening te kunnen maken. Dan moet je verschrikkelijk snel werken. Het is tekenen of je leven ervan afhangt." De tekeningen zijn tevens de voorbereiding op zijn pastel schilderijen. „Pastels hebben nu eenmaal een zekere incubatie tijd nodig, zoals een gedicht. Ze worden langzamerhand tot was dom gebracht. Ik noem ze ico nen, want het zijn gestolde mo menten van beelden zoals ik die heb geregistreerd en die hun ver- zonkenheid in een pastel krij gen." Bewerkelijk Boerwinkels techniek is zeer be werkelijk. Hij brengt eerst diver se lagen pastelkrijt aan, waar van hij later delen weer weg krast, zodat de kleuren eronder in diverse gradaties zichtbaar worden. Het totaalbeeld is wat gefrag menteerd, waardoor bijvoor beeld niet altijd goed te zien is of een man of een vrouw is weer gegeven. De verbeelde sfeer is desondanks onmiskenbaar, zo als een Zuid-Europees terras of dorpsplein, Venetië, winter sport, strandtaferelen en boerin nen in Zeeuwse dracht. „Ik ben vrij klassiek in mijn voorbeelden, in mijn stellingna- me", zegt de kunstenaar. „Dege nen op wier schouders ik sta ko men uit het impressionistische tijdperk: Manet, Whistier, De- gas vooral. Dat zijn mijn artistie ke voorouders." Boerwinkel zoekt vooral sferen op die tijdloos zijn. „Het gaat mij om onderwerpen die in de tijd zo min mogelijk veranderd zijn of dingen waarvan we wil len dat ze blijven, dat ze niet ver dwijnen. Zo'n boerin is een ver bintenis met het verleden, maar tegelijk ook een icoon van wat we nog zien." De werken tonen dan ook zijn hang naar de romantiek van de negentiende eeuw. „Ik wil voor al niet van mijn tijd zijn." Expositie: 'Zomerikonen en ande re pastels' van Onno Boerwinkel, t/m 5 juni in museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, Veere. Ge opend: dagelijks 13-17 uur. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Met (heruit gaven, tentoonstellingen, onder wijsactiviteiten en theatervoor stellingen wordt in 2006 het Wim Hofman-jaar gevierd. De opening is volgend jaar septem ber in het Vlissingse stadhuis. Directe aanleiding voor de festi viteiten is het feit dat de Vlis singse schrijver, illustrator en beeldend kunstenaar in februari 65 jaar wordt. Een andere reden is dat het werk van Hofman, hoe wel vaak gelauwerd, slechts be perkt verkrijgbaar is. Onlangs is Stichting de Stoor worm opgericht, die alle activi teiten coördineert. Voorzitter is Jaap van der Doef, oud-burge meester van Vlissingen. John Louws en Agnes de Jong vor men het coördinatieteam. De stichting gaf gisteren in Middel burg een eerste presentatie van haar plannen. Hofmans uitgever Querido komt volgend jaar met heruitgaven van Wim en Het Vlot. PZC-re- censent Jan Smeekens stelt sa men met Bregje Boonstra de bloemlezing Het Grote Boek sa men, die ook bij de uitgever ver schijnt. Daarnaast komt er een gedichtenbundel van Hofman. De kunsthistorische reeks van Uitgeverij den Boer/de Ruiter en de Slibreeks besteden even eens aandacht aan hem. Het Letterkundig Museum in Den Haag opent in februari een overzichtstentoonstelling van Hofmans werk. Deze verhuist na de zomer naar de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Ook komen er exposities in het Mu- zeeum (maritiem werk) en de Willem3 (beeldend werk) in Vlis singen, het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg (stille vens) en galerie De Vier Geme ten in Middelburg (verkoopten toonstelling). Het onderwijs wordt bij het Hof man-jaar betrokken door een leskist, een website, een boeken pakket, workshops voor docen ten en activiteiten in diverse bi bliotheken. Het is verder de bedoeling diver se theaterproducties rond Hof mans werk naar Zeeland te ha len, zoals Beer, het verhaal van een held van theatergroep Tam tam, De stoorworm (Nol Havens en Aart Staartjes) en Zwart als inkt van Joost Kleppe, met Loes Luca in de hoofdrol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17