houdt energiesector kort Bootrace ter promotie zonne-energie Tappen en schenken niet hetzelfde kunstje Overbemesting van oppervlaktewater anders aanpakken 15 Opa Hans Henry uit Sluis in de race voor eretitel aucties als problemen met nota 's niet op tijd zijn opgelost 'ier maanden oor bedreiging n vals paspoort DA vraagt om uidelijkheid itbreiding N61 en jaar cel oor seksueel lisbruik nichtje Vrijspraak van verkrachting Vrachtschip vlotgetrokken Klachten over licht uit kassen Man gestraft voor heling scooters Twintig maanden voor plegen van reeks diefstallen donderdag 31 maart 2005 ar Jean-Lou de Gucht UIS - Hans Henry uit Sluis is ididaat voor de titel opa van jaar. De verkiezing vindt 16 plaats in het Land van it. Uit ruim honderdtwintig zijn twaalf opa's en oma's geselecteerd. Henry is ge nomineerd door zijn kleindoch ter Britt van Zeist. De verkie zing wordt voor de vierde keer georganiseerd door de redactie van Groter Groeien, een tijd schrift over kinderen van twee tot acht jaar. Opvallend was dat er twee keer zoveel grootmoe ders als grootvaders waren aan gemeld en dat ruim tachtig pro cent van de aanmeldingen voor één van de ouders van moeders kant was gedaan. Groter Groeien wil met de ver kiezing alle opa's en oma's in het zonnetje zetten, omdat zij volgens het blad een steeds gro tere rol spelen in het leven van hun kleinkinderen. De genomineerde grootouders moeten zich onderwerpen aan een quiz, waarin ze worden bij gestaan door de kleinkinderen die hen hebben aangemeld. De vakjury bestaat onder ande re uit de grootmoeders Mary Borsato en Marjan Berk. or Ernst Jan Rozendaal SN HAAG - Minister Brink- rst (D66, Economische Za- n) zal niet aarzelen keiharde te treffen als ener- de problemen met administratie niet weten op lossen. Dat beloofde hij gister- - Een dertigjari- iman heeft gisteren voor het zit hebben van twee valse pas- lorten en een bedreiging vier janden gevangenisstraf gekre- nvan de politierechter in Mid- die illegaal in Ne- verblijft, zal na het uit- van zijn straf het land orden uitgezet. e bedreiging vond 18 decem- vorig jaar in Vlissingen pats. n man, die op het trottoir p, zou een middelvinger naar m hebben opgestoken, it had bij verdachte zoveel raad bloed gezet, dat hij uit- jn auto stapte en met een hroevendraaier een stekende weging richting het slachtof- rmaakte. jt hadden ook getuigen ge- m. et de paspoorten, waarvan er januari een in de woning van jn ex werd gevonden, had hij probeerd aan werk te gera- n. irder had hij getracht met het spoort ter legitimatie een re ining bij de Rabobank te ope- pr Ernst Jan Rozendaal N HAAG - Het CDA-Tweede imerlid Mastwijk heeft minis- Peijs (Verkeer en Water- lat) gisteren gevraagd duide- k te maken wat precies de kos- zijn van de twee varianten or verdubbeling van de N61 van de Braakman. avond aan de Tweede Kamer. Deze week verstrijkt het eerste ultimatum dat aan de bedrijven, waaronder Delta, is gesteld. In januari sprak Brinkhorst met de Kamer af dat de energiebe drijven op 1 april de helft van de klachten over facturen van mensen die zijn verhuisd moe ten hebben afgehandeld. Per 1 juli moeten de klachten geheel zijn opgelost. De Tweede Kamer sprak giste ren over een onlangs uitge bracht rapport van toezichthou der DTe, Daaruit blijkt dat de problemen aan het begin van dit jaar ernstiger waren dan Brink horst de Kamer half januari kon melden. Ook bij de facturen na switchen van het ene naar het andere energiebedrijf en bij het opmaken van jaarafrekeningen blijken veel fouten te zijn ge maakt. Vertrouwen De rapportage van DTe heeft de Kamer niet het vertrouwen gege ven dat de deadline van 1 april wordt gehaald. PvdA, SP, LPF, SGP en CDA vroegen zich af hoe Brinkhorst de energiebedrij ven aan hun afspraak houdt als ze daar niet in slagen. En wan neer kan de minister op zijn vroegst vaststellen of de bedrij ven wel of niet tekort zijn ge schoten? „We moeten voorko men dat de bedrijven eronderuit draaien", zei SGP-fractievoor- zitter Van der Vlies. Brinkhorst antwoordde dat Nuon, het energiebedrijf waar de problemen het grootst waren, hem al heeft gemeld dat de hal vering van de klachten per 1 april wordt gehaald. Van de week verwacht hij een zelfde be richt van de overige drie bedrij ven die volgens DTe onder de maat hebben gepresteerd: Del ta, Essent en Energiebe- drijf.com. Per brief zal Brink horst de Kamer volgende week over het antwoord van de ener giebedrijven informeren. Het kost DTe vervolgens een maand die beweringen te contro leren. Mocht in mei blijken dat een van de bedrijven de doelstel ling per 1 april niet heeft ge haald, dan volgen direct sanc ties, aldus Brinkhorst. Hij zei een arsenaal aan maatregelen tot zijn beschikking te hebben, waaronder boetes tot maximaal tien procent van de omzet van het energiebedrijf. Zonder het direct uit te spreken, liet Brinkhorst blijken dat hij verwacht dat de energiebedrij ven hun afspraken nakomen, on der meer omdat DTe 'alles uit de kast haalt ze tot verbetering te dwingen'. Hij prees de bedrij ven ook dat ze maatregelen heb ben genomen gedupeerde klan ten te compenseren. Zo geeft Delta klanten die langer dan drie maanden op een afrekening hebben gewacht maximaal vijf tig euro terug. Het Zeeuwse energiebedrijf heeft overigens bij herhaling aangegeven per 1 april de pro blemen van klanten die verhui zen meer dan te hebben gehal veerd. istwijk wil weten of het tech- ich mogelijk is de weg aan de ordkant én aan de zuidkant te breiden. Is voor beide va- anten een berekening gemaakt alle relevante kosten?, lagt hij. Hij wil weten wat het anciële verschil is tussen bei berekeningen en vraagt Peijs zij bereid is die naar de Twee- Kamer te sturen. Voorlopig is ozen voor uitbreiding van de I aan de noordzijde. Mast ic is benieuwd of dat alleen basis van financiële ai'gumen- is gebeurd. Tegen uitbrei- ig aan de zuidzijde is inge- acht dat dan de Ecologische ofdstructuur (EHS) wordt igetast. Het CDA-Kamerlid van de minister weten of de ivincie daaraan de bestem ing intensieve recreatie heeft geven. Dat zou namelijk ook neilijk te rijmen zijn met de tus van EHS. „Ik wil van de uister graag het totale plaat- zegt Mastwijk desgevraagd. Us de ene oplossing goedkoper dan de andere, hoe verhoudt ch dat dan tot het al dan niet aren van natuurwaarden? Dat de afweging die we moeten innen maken." DDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft gisteren veertigjarige inwoner van Ischeid (Luxemburg) voor sek- eel misbruik van zijn nichtje njaar cel opgelegd. geboren Arnemuidenaar Jet aan het slachtoffer een orschot van 1500 euro op het artengeld betalen. Het zes jarige nichtje uit Zeeland lo erde in de voorjaarsvakantie m 2003 bij haar oom op de prderij in het Luxemburgse rpje. Tijdens de logeerpartij eegde de oom seksuele hande- igen met haar. De rechtbank iitte verkrachting niet bewe- Dennis Mijnsbergen schenkt in. Hij behaalt een derde plaats in zijn eigen café in 's-Heer Hendrikskinderen. door Freek Janssen 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Het tappen van een goed glas bier is meer dan een schuimkraag overhouden van twee vingers dik. De 'manchet' (schuim laag) moet ook een bolle kop hebben en geen belletjes of kratertjes. En dan heb ben we het niet eens gehad over de tap- methode en de presentatie. Tien tappers streden gisteren in ca fé-restaurant De Oranjeboom in 's-Heer Hendnkskinderen om het pro vinciale kampioenschap biertappen. De nummers een, twee en drie mogen 7 de cember naar het nationale kampioen schap op het Rembrandtplein in Amster dam. Vlak voor de wedstrijd zitten de deelne mers gespannen aan een tafel. Ze moe ten straks één voor één naar de tap. Eerst vier glazen tappen (twee fluitjes, twee vaasjes), daarna vier speciale bie ren schenken uit de fles. Want tappen en schenken zijn twee totaal verschillen de disciplines: gaat het bij het tappen om de vloeiende beweging - in één keer de tap open en dicht en dan een mooie schuimlaag neerzetten - het schenken van bijvoorbeeld een witbier gebeurt in fases, recht voor de neus van de klant. Eerst het water uit het glas schudden, dan een bodempje inschenken, de fles even draaien om de gist los te maken en tenslotte vol gieten, tot het schuim mooi over de rand komt. Wie gemiddeld de beste score neerzet, mag zich Zeeuws kampioen noemen en een bordje aan zijn (of haar, want er doen drie vrouwen mee) gevel hangen: 'Hier tapt de provinciaal kampioen 2005'. De uitslag van een kennistest telt ook mee. Vóór de wedstrijd moeten alle deelne mers tien vragen beantwoorden. De tap pers worden flink op de vingers geke ken door de scheidsrechters, die letten op het droogmaken van het dienblad, het onderaan vastpakken van het glas foto Willem Mieras en het economisch tappen, Als de gla zen vol zijn, zetten de deelnemers de gla zen voor de neus van de juryleden. Die beoordelen de kraag, het serveren (het glas moet met het logo naar de klant ge draaid staan) en de presentatie. Als de biertjes gekeurd zijn, gaan ze uiteraard het publiek in. Winnaar van de tapwedstrijd is Jaco Duvekot van Restaurant Dijkpaviljoen De Westkaap in Westkapelle. Hij werd vorig jaar al tiende op het nationaal kampioenschap. De tweede prijs is voor Jonny Vercouteren van Hotel Restau rant De Schelde in Cadzand. Dennis Mijnsbergen wordt in zijn eigen café derde. Zon is volgens Platform Duurzame Ontwikkeling dé energiebron van de toekomst door Rinus Antonisse GOES - Promotie voor zon ne-energie. Dal is het doel van de eerste Nederlandse zonne- bootrace, die 25 juni in Middel burg wordt gehouden. Meer be kendheid vergaren voor deze vorm van duurzame energie is hard nodig, zegt A. Phernam- bucq van het organiserende Zeeuws Platform voor Duurza me Ontwikkeling. „Het promoten van zonne-ener- gie doen we op verschillende ma nieren. Bijvoorbeeld via het pro ject Zon op School. Van het zon- nebootproject denken we dat het een groot publiek aan spreekt. Zeker als de mensen zien dat een auto met 120 kilo meter per uur kan rijden op zon ne-energie", betoogt Phernam- bucq. Hij stelt dat zonne-energie op wereldschaal toch moet uit groeien tot 'misschien wel de be langrijkste duurzame energie bron'. Zover is het nog lang niet. Phernambucq: „Nu is zon ne-energie nog duur. Dus is het noodzakelijk om de productie van zonnepanelen op te schalen, zodat de prijs zakt. We zitten al te lang in een aanloopfase. Er is een doorbraak nodig." Het idee voor het houden van een wedstrijd met door zon ne-energie voortgedreven boot jes, is ontleend aan de succesvol le World Solar Challenge, een ra ce voor auto's die rijden op zon ne-energie dwars door Austra lië. Het Nederlandse Nunateam won deze wedstrijd al twee keer achter elkaar. Voor een waterrij ke provincie als Zeeland ligt een botenrace meer voor de hand, vindt Phernambucq. Hij vertelt dat het Zeeuws Plat form er nèt in is geslaagd met het initiatief een nationale pri meur in de wacht te slepen. „Ook de Friezen hebben plan nen, zo is gedacht aan een Elfste dentocht met zonneboten. Maar het klunen stuit op praktische bezwaren. Ze willen nu in 2006 iets doen. Het is leuk om het in Zeeland als eerste te doen. De ambitie is om, als de eerste race slaagt, er een blijvertje van te maken en het te laten groeien in de richting van een professione le wedstrijd." Aan de zonnebootrace kunnen maximaal tien teams meedoen. Ze bouwen zelf een vaartuig, dat met behulp van zonne-ener gie wordt voortgestuwd. Ont werp en uitvoering zijn in be langrijke mate bepalend voor de snelheid. De Hogeschool Zee land levert twee A-teams (De Ruyter en VW Technologies), die elk de beschikking krijgen over zes zonnepanelen. De zoge naamde standaardteams krijgen er vier. De wedstrijd bestaat uit twee onderdelen: een duurvaart over één uur en een korte sprint. Aan de marathon doen alle boten te gelijk mee, de sprint gaat steeds tussen twee teams. Het circuit is de binnenhaven van Middel burg. Phernambucq verwacht geen hoge snelheden. „Ik denk dat het woord race wat overdre ven is. De boot van een stan daardteam moet je op een drafje wel bij kunnen houden." Naast de twee teams van de Ho geschool zijn er inmiddels aan meldingen van het Calvijncolle- ge, het ROC Middelburg en het particuliere team Boonstra. Er is nog plaats voor meer teams, die wat Phernambucq betreft niet per se uit de onderwijshoek hoeven te komen. „Bedrijven kunnen ook meedoen, net zo goed als een buurtvereniging of een tennisclub. Ik reken ook op een team van Delta." Educatief De race is een serieuze aangele genheid. Er zit ook een educa tief karakter aan: een kennisma king met zonne-energie en hoe je met een redelijk bescheiden vermogen zo hard mogelijk voor uit kunt komen. Het is niet de bedoeling er een soort tobbedan- sen van te maken. „Ik ga ervan uit dat de teams niet in cameva- leske uitdossingen aan de start verschijnen", aldus Phernam bucq. Het Zeeuws Platform beseft dat de voorbereidingstijd vrij kort is. Dat is van invloed op het aantal aanmeldingen. „Uit de reacties blijkt dat het evenement makke lijk kan uitgroeien tot een grote wedstrijd. Misschien dat we over een aantal jaren wel 25 tot 30 teams kunnen verwelko men", meent Phernambucq. Op 6 april is er voor de deelnemers en belangstellenden een voor lichtingsavond (19.30 uur, voor malig PSD-kantoor, Vlissin gen). Dan komen onder meer techniek, wedstrijdregels, par cours en keuring aan de orde. MIDDELBURG - Een 21-jarige Goesenaar is gisteren in Middelburg vrijgesproken van de verkrachting van een meisje. De rechtbank vond niet bewezen dat de man 24 april vorig jaar het meisje had gedwongen mee te gaan naar zijn woning om zich vervolgens aan haar te vergrij pen. Bij de vrijspraak speelden de wisselende verklarin gen van de aangeefster een rol. Ook verkeerde ze die avond sterk onder invloed van alcohol. Daarnaast had nie mand gezien dat hij haar na een bezoek aan een disco theek in Goes onder dwang had meegevoerd. Conclusie: vrijspraak. De officier van justitie had vorige week nog vier jaar gevangenisstraf wegens verkrachting geëist. TERNEUZEN - Een bergingsteam van sleep- en bergings bedrijf Multraship uit Terneuzen heeft voor de Zweedse kust bij Oxelösund het Nederlandse vrachtschip Steel Queen vlotgetrokken en daar de haven binnengesleept. Daarbij werden onder meer de sleper Barracuda, een drij vende kraan en een bergingsponton ingezet. De Steel Queen was vastgelopen op de rotsachtige kust en had daarbij schade opgelopen aan de kiel, de boegschroef en vier ballasttanks. Nadat een deel van de 3157 ton staal aan boord was overgeladen en de tanks provisorisch wa ren gerepareerd, werd het schip de haven van Oxelösund binnengebracht, waren duikers het schip inspecteerden, De Barracuda sleept de Steel Queen nu voor reparatie naar een werf in het Poolse Gdynia. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie gaat klachten over licht dat uit glastuinbouwkassen straalt, doorgeven aan de gemeenten Reimerswaal en Schouwen-Duiveland. Via het landelijke Meldpunt Lichtuitstoot Glastuinbouw van de gezamenlijke milieuorganisaties (www.laathetdonker- donker.nl) zijn bij de ZMF klachten over lichtvervuiling bij Rilland, Zierikzee en Oosterland binnengekomen. In deze drie gevallen ging het om het ontbreken van afscher ming die moet voorkomen dat licht uit de zijgevels van de kassen straalt. Bovendien werd van de locaties op Schou wen-Duiveland gemeld dat de kastelers zich niet hielden aan de donkerperiode. Deze donkerperiode houdt in dat de verlichting in de kassen van 1 september tot 1 mei tus sen 20 en 24 uur uit moet. De ZMF speelt de klachten ver trouwelijk door aan de gemeenten. Kassen moeten vanaf 1 april zijn voorzien van zijafscherming. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 26-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor opzetheling tot zes weken cel. De straf heeft de verdachte in voorarrest uitgezeten. Daar naast zat de Middelburger in zijn proeftijd van zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf, die door de politierech ter met een jaar werd verlengd. De politie trof op 20 ja nuari van dit jaar in zijn woning onderdelen van scooters en brommers aan, die van diefstal afkomstig waren. Het was zijn bedoeling om de gestolen bromfietsen en scoo ters op te knappen. Officier van justitie G. Oosterveld eis te twee maanden cel plus de zes weken gevangenisstraf waarvan hij in zijn proeftijd verkeerde. In haar eis nam ze mee dat de verdachte al een behoorlijk strafblad heeft. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Natuurlijke overgangen van zout-zoet kun nen de problemen met 'overvoe ding' van het water verminde ren. En daarmee ook explosieve algenbloei een halt toeroepen. Stichting De Noordzee en de Zeeuwse Milieu Federatie wil len dat aantonen door middel van het onderzoek Zoet, zout, zand en algen. Ze krijgen van de provincie een bijdrage van 10.000 euro. Voedingsstoffen als nitraat en fosfaat zijn bouwstoffen voor al gen en planten. Ze zijn onmis baar in een natuurlijk en ge zond watersysteem. Een teveel aan deze stoffen veroorzaakt echter overvoeding: overbemes ting, waardoor lastige en giftige algen te goed gedijen. De laatste jaren is sprake van een toenemende hinder. Berucht zijn de blauwalgen in Kram mer-Volkerak en Zoommeer. De algenexplosies zijn nadelig voor de recreatie (zwemverboden), maar ook voor bijvoorbeeld de groei van mosselen. De invoering van fosfaatvrije wasmiddelen heeft gezorgd voor een afname van de fosfaatbelas ting van het water. Als belang rijkste bron van overbemesting wordt meestal de landbouw ge noemd. Vandaar een streng mestbeleid. Het zal echter niet snel lukken om de uitspoeling van mest tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. Er zit nog veel mest in de bodem opge slagen, dat geleidelijk in het wa ter belandt. Daarom is het vol gens stichting De Noordzee en ZMF verstandig nieuwe moge lijkheden voor aanpak van over voeding van het water te bekij ken. Ze wijzen op een globaal onderzoek dat een student van de Hogeschool Zeeland verricht te. Dit geeft aan dat de mogelijk heden voor natuurlijke afbraak van voedingsstoffen in de delta wateren groot zijn. Naast het tegengaan van overbe mesting, kan er zelfs sprake zijn van een zodanige voedselproduc tie (omzetting in eiwitten), dat de visserij hierbij gebaat is. Voorwaarde is wel de aanwezig heid van een getijsysteem, met de overgangen van zout naar zoet water. Door aanleg van de deltawerken is het getij in veel wateren verdwenen en daarmee ook de zout-zoetovergangen. Stichting De Noordzee en ZMF noemen het 'wrang' dat met na me in landbouwkringen veel ver zet wordt opgeworpen tegen plannen voor herstel van het ge tij en daarmee de overgangen in de deltawateren. Dit klemt te meer, daar de agrariërs de schuld krijgen van de overvoe ding van het water. De twee organisaties geven aan dat het afvoeren van voedselrijk rivierwater via een natuurlijk estuarium -met platen, geulen, diepten en ondiepten naar zee, zorgt voor een betere afbraak van de voedingsstoffen als nit raat en fosfaat. Door omzetting naar eiwitten is dat bovendien gunstig voor de biologische pro ductiviteit. Stichting De Noord zee en ZMF willen met hun pro ject het draagvlak voor zout-zoetovergangen vergroten. Ze denken daarbij aan vissers, boeren, wetenschappers en ook politici. De kosten van het on derzoek belopen bijna 60.000 eu ro's, waarvan het ministerie van LNV het gros betaalt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 45-jari- ge inwoner van Bergen op Zoom gisteren wegens het plegen van een groot aantal diefstallen in Zeeland veroordeeld tot twintig maanden cel. De Brabander bekende 21 dief stallen te hebben gepleegd. In Vlissingen, Domburg, Middel burg, Goes, Kapelle, Kruinin- gen en Kloetinge werden vorig jaar mensen van hun portemon nee beroofd. Op 19 januari dit jaar werd de man, die sinds zijn achttiende jaar verslaafd is aan verdovende middelen, in een Domburgs hotel op heterdaad betrapt. Daarna bekende hij te genover de politie de overige diefstallen. Aan twee slachtof fers moet hij 368 euro schadever goeding betalen. Andere gedu peerden werden in hun vorde ring niet-ontvankelijk ver klaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15