VBS op zoek naar lege lokalen Instabiel parkeerplan wekt irritatie SieMatic ze zc Tijd van Floris herleeft bij Moermond Individueel Design Archief over theater Middelburg openbaar BOOM GRATIS Parkeerterrein bij gemeentehuis in bezit van Domburgers 13 Jethouder wil groepen onderbrengen bij andere scholen ;rkoop van nderkleding he Zone Man op gestolen snorfiets gepakt Brand in houtversnipperaar Vrouw gewond bij ongeluk Hoofdprijs Zierikzeese scholiere Onder invloed op A58 agenda donderdag 31 maart 2005 (Maurits Sep IDELBURG - Wie alles wil over het nieuwe theater en wat er is mis- kan binnenkort terecht apart kamertje van het Het archief over theater en de bouwput dt op orde gebracht en open- r gemaakt. Het college van burgemeester en wethouders heeft dat besloten. Vanaf wanneer het dossier kan worden ingezien, is nog niet be kend. Wethouder A. van 't Westeinde: „Het dossier wordt nu geordend en gecompleteerd. Een deel er van ligt bij ons, een deel ligt bij de bouwdirectie van de bouw put van het theater. Als alles compleet is en in de goede volg orde ligt,'wordt het toegankelijk voor iedereen." Niet alles overigens. Sommige stukken zullen geheim blijven. De gemeente blijft bij de open baarmaking binnen de grenzen van de Wet Openbaarheid Be stuur, verklaart Van 't Westein de. Dat betekent dat stukken met privégegevens van mensen buiten het openbare dossier wor den gelaten. Hetzelfde geldt voor stukken die de gemeente of andere betrokkenen (financieel) kunnen schaden als het publiek ze onder ogen krijgt. Het dossier wordt ter inzage ge legd in het stadskantoor, zegt de wethouder. Daar wordt een spe ciaal kamertje ingericht waarin mensen de stukken kunnen le zen. Het zullen de originele do cumenten zijn, beaamt Van 't Westeinde. Vanzelfsprekend zal er toezicht aanwezig zijn. „We willen het dossier wel graag compleet houden." Wendy van den Hurk 9DELBURG - Gezocht: leeg- Inde schoollokalen. Om de Jhtlijst op te heffen, moeten van de Algemene Ba- (ABS) in Middelburg naar een ander school- Maar welk gebouw? er dan 250 kinderen wachten een plek op de ABS. Soms is zelfs genoodzaakt leerlingen wijzen. Toch is de uitbrei- f van de huidige locatie geen ivoor de gemeente, ihebben beloofd mee te den- aan uitbreiding van twee ipen. Dan praten we over in- ing bij scholen, die met leeg- id kampen", vertelt wethou- Van 't Westeinde. is de bedoeling dat de extra epen volgend schooljaar hun (vesting betrekken. Daarom wethouder druk bezig ge- ekken te voeren met school- turen. „Vorige week heb ik eerste gesprek gevoerd met school die nog ruimte over ft. Eind deze week komt dat [uur met uitsluitsel." welke school het gaat, wil lewindsman niet zeggen. Dat om een school 'boven het ka- DDELBURG - Peuterspeel- ep 't Groentje houdt zater- jvan 9.30 tot 11.00 uur een Serkledingbeurs. Zelf kle- meebrengen naar de loca- aan de Ooststraat 2c in Sint irens/Brigdamme kan ook. irinformatie: 0118-636624. IDELBURG - In het Arse- theater in Vlissingen wordt zondag 3 april The Zone, een enkomst voor jonge christe- gehouden. Deze bijeen- nst begint om 20.00 uur. itaan zal The Zone één keer kwartaal plaatsvinden. (Advertentie) Bezorgklachten: S800-0231231 p maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; iterdagstot 12.00 uur EDACTIE VALCHEREN uitenruststraat 18 bstbus 8070 330 EB MIDDELBURG Fel: 0118-493000 Fax:0118-493009 i-mail: redwalch@pzc.nl i| Maurits Sep (chef) j* Madia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek ielma Osman "Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) 8 CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 8460 AA GOES el: (0113)315500 ax: (0113)315669 -mail: redactie@pzc.nl ITERNET v. pzc.nl mail: web@pzc.nl naai' gaat, is vrijwel zeker. Uit een telefonisch rondje langs de overgebleven scholen blijkt dat van leegstaande lokalen in Mid delburg nauwelijks sprake is. Sterker nog, de meeste schoolbe sturen zeggen 'uit te puilen'. „Alleen de Uilenburch heeft nog een plekje vrij, maar daar komt kinderopvang", vertelt C. Kuy- venhoven van de Archipel-scho len. „Verder zit alles vol. Bij de Dolfijnenburch krijgen leerlin gen zelfs les in de speelzaal." Een maand geleden sprak Kuy- venhoven nog met bestuursvoor zitter P.J. Mersie van de ABS. „Ik heb gezegd dat ik ze niet kan helpen. Welke andere scho len plaats hebben, weet ik niet. Ik denk niemand, zeker niet zo lang de ABS de twee groepen bij elkaar wil houden." Dat blijkt. Bij het Acaciahof zeg gen ze 'uit te puilen'. Op het Ce derhof 'barsten ze uit de voegen' en ook bij de Regenboogschool, de Vrije School, de Herman Fau- keliusschool en het Palmenhof (voorheen Prins Willem Alexan- derschool) schudt men van nee. Nergens twee lokalen vrij. „Jawel hoor", reageert wethou der Van 't Westeinde vastbera den. „Wij vinden wel een plek." Huursoldaten laten als re-enactors de tijd van koene ridders en dappere strijders herleven. door Ali Pankow RENESSE - Het zal lijken of Aernoud, bastaardzoon van ridder Witte van Haamstede, dit weekend weer rond waart in de naaste omgeving van Slot Moermond in Renesse. Tijden van wel eer herleven met het kampement van de Companie van Cranenburgh dat zater dag 2 en zondag 3 april zijn tenten op slaat rond het Renesser Kasteel. De ma nifestatie geldt als feestelijke opening van het Zeeuws Jaar van het Kasteel waar commissaris van de koningin W. van Gelder als hedendaagse ridder zaterdagochtend om 11.50 uur het start sein voor geeft. Na die officiële bijeenkomst met veel aandacht voor de doelstellingen van de Nederlandse Kastelenstichting en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland breekt een waar Middeleeuws spekta kel aan. Stiïjd, heldendom, romantiek, maar ook de dagelijks verzorging bin nen het kampement vormen daarin de belangrijkste onderdelen. Wie ooit ge- kluisterd aan de buis zat bij de serie Flo ris of kort geleden nog heeft genoten van de nieuwe filmversie in de bioscoop van deze middeleeuwse held, zal dit weekend ook in Renesse een kolfje naar zijn hand vinden. Belangstellenden kun nen zowel zaterdag als zondag binnen de slotgracht van Slot Moermond tus sen 12.00 en 17.00 uur het kampement gratis bezoeken en het spektakel meebe leven. De leden van de Compagnie van Cranen burgh zijn allen vrijwilligers met een warm hart voor de geschiedenis van de riddertijd. Zij zijn zogeheten re-enac- tors en zorgen voor een heropvoering van tijden van weleer. De groep stelt zich tot doel zo goed mogelijk een mid deleeuwse huurlingencompagnie uit de jaren zestig van de veertiende eeuw neer te zetten. Tijdelijke vrede De betreffende compagnie diende des tijds Frankrijk dat verscheurd was door de Honderdjarige Oorlog. In 1360 werd de vrede van Brétigny getekend, maar dat bleek slechts een tijdelijke vrede te zijn. Het directe gevolg van die onderte kening was echter wel dat duizenden huurlingen ontslagen werden en in com pagnieën door het land begonnen te trekken. De Compagnie van Cranen burgh stelt ook een dergelijke groep voor die voor zichzelf is gaan werken. Het gezelschap is vernoemd naar Flo- renc van Cranenburgh, een edelman uit de omgeving van Blesewic (Bleiswijlc), die omstreeks 1350 de compagnie op richtte in het graafschap Holland. De meeste soldaten kwamen uit Holland. In 1363 overleed Florenc nadat hij in een hinderlaag van Franse boeren was gelopen. Zijn ï'ol als leider van de com pagnie werd overgenomen door zijn neef Henric van Cranenburgh. De twee de in commando binnen de compagnie was Philips van Cranenburgh, een bas taard van de familie en daarmee een halfneef van Henric. foto Compagnie van Cranenburgh Naast de soldaten die gevechtsdemon- straties geven, behoren tot het kampe ment bij Slot Moermond dit weekend ook kampvolgsters, oftewel vrouwen die als een Moeder Courage uit het be kende toneelstuk van Bertold Brecht de soldaten achterop reizen om hun waren aan hen te kunnen verkopen. Verder zijn er een klerk en een lid van het me disch personeel. Het publiek kan op die manier kennismaken met alle facetten van een middeleeuws huurleger. De be zoekers zijn welkom om een kijkje te ne men in het kampement, in gesprek te gaan met de soldaten uit de veertiende eeuw en te zien hoe een middeleeuwse maaltijd in het veld wordt bereid. Troubadours Ter ontspanning zijn ook de Hertogen van Brabant te gast. Het zijn twee trou badours die voor de vrolijke noot zor gen: Gregorius van Mere (doedelzak) en Johan de Kobaktan (trommel en fluit). Met Slot Moermond als achtergrond kunnen de re-enactors van Cranenburg zich nauwelijks een mooier decor voor hun heropvoering van de historie voor stellen. Domburg bewijst al jaren lang een badplaats met veel aantrekkingskracht voor toeristen te zijn. Het is er druk en op gezette tijden ko men de badgasten in groten getale. Bewoners en onder nemers heten ze welkom, ze brengen geld en vermaak mee. Maar helaas ook hun auto, die al jaren parkeer problemen geeft en dus tot overlast en ontevredenheid onder de inwoners leidt. door Edith Ramakers DOMBURG - De auto van de be zoeker wordt uit het centrum verdrongen, maar door de jong ste maatregel, die halfslachtig is uitgevoerd, wordt niet alleen de auto geweerd, maar zou boven dien de toerist naar andere bad plaatsen kunnen worden ver jaagd, zo vrezen de Dombur gers. Parkeer- en verkeerspro- blemen houden de gemoederen in veel steden bezig. In Dom burg werd het vrij parkeren in alle straten jaren geleden opge geven voor het paferen bij me tei's in de drukke winkelstraat en privéparkeren voor sommige Domburgers. Achter een paal en een ketting konden geprivileer- de Domburgers hun auto kwijt. De rechtsongelijkheid ging wrin gen en de parkeersituatie werd nader bekeken, ook al omdat het druk bleef in de straten van Domburg. Aan de rand van Domburg werd een aantal grote parkeerterrei nen aangelegd, waar tegen beta ling geparkeerd kon worden. Hoe verder weg van het cen trum, hoe lager het parkeerta rief. In het centrum was het duur en de tijd bepei'kt. De bezoekers waren creatief en vonden steeds opnieuw parkeer plaatsen in de straten naar het centrum toe, waar het vrij parke- ren was. Om bewoners te be schermen, besloot de gemeente raad half december vergunning- parkeren in te voeren. De bewo ners moesten met een vergun ning gegarandeerd een plaatsje dicht bij huis kunnen vinden. Per 1 maart is de maatregel inge gaan en de inwoners staan ook voor de deur. Plet afgelopen weekeinde von den 350 gasten een parkeerboe te van 45 euro onder de ruiten wissers. Ook zij stonden in die straten, echter zonder vergun ning. De bewoners en ondernemers reageerden verbolgen. Ze vin den dat bezoekers geen hartelijk welkom wordt geheten. Belangrijk punt van kritiek is dat het nieuwe vergunningsys teem onvolledig is uitgevoerd. analyse Twee nieuwe gratis parkeerter reinen zijn nog niet klaar. Een parkeerterrein, waar circa zes tig auto's hadden kunnen staan, werd onlangs geofferd voor een watergang die voor de water huishouding voor Domburg moet zorgen. De gemeente is nog met de volks tuinvereniging in gesprek over de aanschaf van grond voor een parkeerterrein. Oude en nieuwe verwijsborden voor parkeer plaatsen hangen door elkaar, waai'door de verwarring groot is voor de bezoekers. Betrokken Domburgers en le den van de ondernemersvereni ging badplaats Dombui'g werk ten mee aan een stabiel parkeer plan. Maar als dat plan slechts ten dele wordt uitgevoerd, flopt het parkeersysteem en is de irri tatie gewekt. Bewoners bezetten met hun au to's het parkeerterrein van het gemeentehuis. Zij voelen zich te kort gedaan door de lokale over heid, die meer beloofd heeft dan ze gedaan heeft. Zorgvuldigheid is een vereiste om een verande ring door te voeren. Want als een Domburger ziet dat er op een nieuw verwijsDOTdie naar het parkeerterrein van het sport park van Dombui'g niet Ooster- loo staat, maar De Prelaat, is de actiebei'eidheid gewekt. Sport park De Pi'elaat is van Westka- pelle en Domburg en Westkapel- le zijn 'ei-fvijanden' - niet alleen op het veld. Het vergunningpai'kei'en was nog niet rijp om te woi'den inge- voerd, waardoor niet alleen de auto's, maar ook toeristen kun nen woi'den weggejaagd. Wethouder M. te Roller is daar over minder somber gestemd dan de bewoners. Zij vindt dat het nieuwe systeem, hoe onvol dragen ook, niet langer op zich hoefde te laten wachten. Het moest toch eens gebeuren en de toeristen zullen toch wel blijven komen, voorspelt ze. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetku nststofn I en maak kans op 2.500,- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapetle -Tel. 0113-3303; MIDDELBURG - Met de aanhouding van. een 23-jarige man heeft de politie gisteren in Middelburg meteen twee diefstallen opgelost. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd op de Noordsingel aangehouden. De snorfiets waarop hij reed, bleek een paar dagen eerder te zijn gestolen op de Kanaal- weg in Middelburg. De man had achter de snorfiets een bolderkar gehangen. Daarin stonden vijf kratten met lege frisdrankflessen. Ook de kar en de flessen waren gestolen, van een camping aan de Aagtekerkseweg in Oostkapelle. GRIJPSKERKE - Op het teri'ein van waterschap Zeeuw se Eilanden in Grijpskerke is gisteren een houtversnipper aar uitgebrand. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. De brandweer van Veere nikte met twee blusvoei'tuigen uit vanaf de pos ten in Domburg en Oostkapelle. De brand was snel onder controle. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding dinsdaga vond bij Burgh-Haamstede is een 87-jarige automobiliste uit die plaats gewond geraakt. De vrouw verleende op de Kloosterweg geen vooi'rang aan een auto bestuui'd door een 22-jarige Duitse automobiliste. De 87-jarige is met on bekende verwondingen overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Haar auto moest worden weg- i getakeld. ZEERIKZEE - De ze ventien jai'ige Marlous Faut uit Zierik- zee heeft een hoofdprijs gewonnen in een vertaal- en op stelwedstrijd van de Deutsche Internationale Schule iri Den Haag. Faut is leerlinge vwo5 van de scholengroep Pontes Pieter Zeeman in Ziei'ikzee. Aan de wedstrijd hebben uit het hele land 178 leerlingen van dertig verschillende scholen meegedaan. De vertaai- wedstrijd beti'of het vertalen van een stukje proza van een veel geprezen nieuwkomer in de Duitse literaire we reld, de schrijver Wladimir Kaminer. Voor het opstel moest een geheel eigen intei'pi'etatie wor den gegeven van het te vertalen fragment uit een van zijn romans. Er zijn drie hoofdprijzen te verdelen en het blijft tot de de finitieve prijsuitreiking op woensdag 20 april in Den Haag onbekend wie de eerste prijs in de wacht sleept. Faut heeft in elk geval een reisje in het verschiet. De hoofdprijzen bestaan uit een bezoek aan München, Stutt gart of Berlijn. GOES - Een 36-jarige automobilist uit Goes is dinsdag om kwart over tien 's avonds op de A58 bij Kapelle be trapt op rijden onder invloed. De man had meer dan drieënhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedron ken. Zijn rijbewijs werd ingenomen en hij kreeg een dagvaar ding uitgereikt. bij de voetbalvereniging Dom bui'g parkeren. „Zeker als ik meei'dere afspraken per dag heb en daarvoor mijn auto nodig heb, parkeer ik voor het gemeen tehuis", zegt een ambtenaar. De actievoerders vinden dat er dui delijke verwijsborden moet ko men naar gratis parkeerplaat sen. Wethouder M. te Roller zegt dat medewerkers 'hun stinkende best hebben gedaan om alles op tijd klaar te hebben'. „Helaas is het niet gelukt om nog enkele herhalingsborden voor parkeer- terreinen te plaatsen en om oude parkeerborden weg te ha len." Van een maand uitstel wil ze niet horen. „Het betaald parke- ren ging in, dus moest ook het vergunningpai'keren beginnen." door Edith Ramakers DOMBURG - Ruim honderd Domburgers hebben gehoor ge geven aan de oproep om hun au to op het gratis parkeerterrein bij het Veerse gemeentehuis in Domburg te zetten. Veel ambte naren waren daardoor genood zaakt hun auto op het iets ver der gelegen gratis terrein bij de Domburgse voetbalclub te par keren. Bewoners vinden dat de gemeen te woord moet houden. „Er is toegezegd dat ambtenaren hun auto bij het voetbalterrein zou den zetten. Maar te weinig mede werkers houden zich daaraan", zegt Martin Bernard, een van de bedenkers van de actie. „Dit ter i'ein voor het gemeentehuis zou dan beschikbaar zijn voor bezoe kers", verklaart Bernard. Per 1 maart geldt in Dombui'g vergunningparkeren. Bewoners zijn dicht bij huis verzekerd van een parkeerplaats; bezoekers moeten op de parkeerterreinen een betaalde of onbetaalde par keerplaats vinden. Afgelopen paasweekeinde be keurden de parkeerwachters 350 foutparkeerders. Voor de Domburgers was dat een reden om actie te voeren. Bernard vindt dat foutparkeer ders nog niet bekeurd, maar wel gewaarschuwd hadden moeten worden. „Pas als een parkeer plan werkt, kan er beboet wor den." Ambtenaren erkennen dat zij niet altijd op het parkeerterrein STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: gratis muzieklessen voor kinderen; OOSTKAPELLE - Hervormd centrum J. De Pourckstraat 2, 13.30-15.15 uur: Kinderkledingbeurs; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VEERE - peuterspeelzaal De Veerse Mopjes aan de Kerkstraat, van 14.00 tot 15.30 uur: kinderkleding- en speelgoed beurs VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-2464 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedyiaan 32,0115-680612

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13