Vlissingen begint vol te raken ^an wijk Souburg valt goed Onderzoek naar brede scholen in gemeente Veere zeeuwse almanak Afdingen Bijdrage scootmobiel te hoog Zes weken voor veelpleger Straf voor heling Middelburg zoekt plek voor voetbrug Onder invloed eel belangstelling informatieavond over bouw 330 huizen .anavond va nat 17.30 uur /anavond 19.30-20.30 uur reenbrothers KERY lBeeld &Geluid ctie: 0113-315649 .pzc.nl j|:redactie@ pzc.nl lus 314460 AA Goes irtentie-exploitatie: [d- en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; jnaal: 020-4562500. iderdag 31 maart 2005 Jacco Ringelberg speerpunt in Omloop Braakman editie Walcheren i Wat hadden die Middelbur- i gers genoten in Marokko! I Vooral dat afdingen op de i markt was ze goed bevallen. Moeten we in Nederland ook J eens wat meer doen, vonden ze. Teruggekeerd van vakan tie deed zich al snel een gele- j genheid voor, toen het stel zich in een meubelzaak ver voegde. Daar hadden ze een mooie bank gevonden. „Kan er nog wat af?", sprak de man toen het op afrekenen aan kwam. „Zeker", reageerde de verko per. „Het prijskaartje. 14.00-15.00 uur Filosofie voor de zwijnen VU-lezing Klaas Rozemond Co Woudsma en Jet Nijkamp entree 10,00 (studenten gratis) 15.00-16.00 uur Saskia Mouissie voor kinderen van 10-12 jaar in De Directiekamer Antoine Mes| bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelburs'.nl Popmuziek- zaterdag 2 april II.00-f6.00 uur Tuinen) informatie door 5 tuinontwerpers 15.00-16.30 uur Mais akoestische popmuziek zondag 3 april 13.00-17.00 uur Koopzondag 13.30-14.15 uur brasseriemenu met tomatencarpaccio. quiche (vegetarisch) of biefstuk en kokosdessert 12.50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 SINT-MAARTENSDIJK - Tholen mag van de rechtbank in Middelburg geen eigen bijdrage van 272,27 euro meer vragen voor de aanschaf van een scootmobiel. Dat bedrag was gebaseerd op de gemiddelde prijs van een fiets, om dat iemand met een scootmobiel geen fiets meer hoeft te kopen. De rechtszaak was aangespannen door een een inwoon ster van de gemeente en de Algemene Nederlandse Gehan dicapten Organisatie (ANGO). In de Wet Voorziening Ge handicapten is opgenomen dat de eigen bijdrage voor een scootmobiel maximaal 45 euro per jaar is. Tholen vraagt een hoger bedrag, omdat iedereen in Nederland geld uit zou moeten geven voor een vervoersmiddel. Volgens de rechter is die besparing van 272,27 niet te recht. De aanklaagster had al een fiets en kon die niet meer gebruiken, vanwege haar handicap. In plaats van een kostenbesparing, komt ze dus voor meer kosten te staan dan andere inwoners. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een veelpleger uit Vlissingen voor het bedreigen en beledigen van winkelpersoneel conform de eis veroordeeld tot zes weken cel. De 47-jarige Vlissin- ger heeft een winkelverbod bij de plaatselijke super markt. Daar trok hij zich 2 maart niets van aan. Toen ver dachte dóór het personeel werd aangesproken bedreigde hij een medewerker van de supermarkt met de dood. Een beveiligingsbeambte schold hij uit. Sinds 1984 heeft de verdachte een strafblad aan vermogensdelicten. Raads man C. de Wit vond dat de dreigementen minder ernstig waren als op het eerste gezicht lijkt. „Zolang ik mijn cliënt ken is het een vrredelievende man, die wel eens las tig kan zijn voor een winkelier. Het was een dronken reac tie. De taal is zijn probleem", voerde de strafpleiter aan. De politierechter vond de bedreiging en de belediging be wezen. MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld had het sterke vermoeden dat een 25-jarige vrouw uit Middel burg verantwoordelijk was voor enkele woninginbraken. Maar ze kon gisteren in Middelburg het bewijs niet hard maken. Wel eiste de officier tegen verdachte voor heling van een fotocamera, die 7 december vorig jaar uit een van de woningen in Oostkapelle was weggenomen, en voor he ling van een vals paspoort zes weken cel, 150 uur werk straf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Poli tierechter G. van Unnik veroordeelde de vrouw tot de zes weken gevangenisstraf, die ze in voorarrest heeft uitgeze ten en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De vrouw werkte als schoonmaakster in de woningen. ior Jannes Goedbloed IDDELBURG - De Kruitmo- alaan staat op dit moment in kop in de race voor de loca- van de oude voetgangers- «g over het spoor van Middel- irg. R. Kosters van de gemeen- geeft de tussenstand: „Van drie mogelijkheden scoort ze het best." 2000 werd de monumentale opbrug uit veiligheidsoverwe gingen weggehaald. Het hout was vermolmd en het ijzer ver roest. De brug, uit 1870, werd gede monteerd en in delen in een loods opgeslagen. Het plan was om hem te restaureren en weer terug te plaatsen. In februari dit jaar werd met een onderzoek naar de haal baarheid van dit plan begon nen. Er werd gekeken naar drie locaties: tegenover de Kruitmo- lenlaan, ten oosten van het stadskantoor, waar de brug vroeger al stond; ter hoogte van het stadskantoor zelf. in aan sluiting op de hoofdingang; en ter hoogte van het parkeerter rein ten zuiden van station Mid delburg. Voor het benodigde restauratie werk krijgt de gemeente Mid delburg subsidie, maar voor het aanpassen en terugplaatsen niet. „In ieder geval moet de brug twee meter verhoogd worden, vanwege de nieuwe veiligheids regels. En daarnaast moet de brug worden aangepast aan de nieuwe omgeving. De locatie bij de Kruitmolenlaan vereist de minste aanpassingen en is dus waarschijnlijk de beste op tie." Het is niet duidelijk of en wan neer de brug er komt te staan. „We vragen nu advies aan ver schillende organisaties, waaron der de stichting Vrienden van Middelburg, over de uitkomst van het onderzoek, maar uitein delijk moet de raad beslissen. Het zou dus kunnen dat de raadsleden een hap uit de be groting zoals dit met zien zit ten", zegt Kosters. P.J. Smallen- gange van Vrienden van Mid delburg gaat er echter vanuit dat de brug weer terugkomt. „Anders krijgen ze het aan de stok met de Rijksdienst voor de monumentenzorg, want de brug is een monument. Boven dien heeft het gemeentebestuur destijds beloofd dat hij weer te rug zou komen." Peter Buijck, filiaalmanager van een computerzaak, heeft veel overlast van de werkzaamheden in de Spuistraat in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De gele bordjes zijn niet meer weg te denken uit de Vlissingse binnenstad. Omlei ding, die kant op, daarheen en 'denk aan onze kinderen'. Het centrum kent weinig vrije straat stenen. Hoe moet dat als de stad straks volstroomt met toeristen? Het is dit seizoen even doorbij ten voor toeristen die de straten van de Scheldestad niet kennen. Spuistraat afgesloten. Nieuwen- dijk dicht. Ze rijden tig rondjes, eer ze hun plek van bestemming bereiken. Een rondje Vlissingen, vanuit hun beleving. De Paul Krugerstraat is rustig, net als de Badhuisstraat. Niets anders dan anders. Ook de Spui- komweg is goed te doen. Het eer ste knelpunt: omleiding door de Gasthuisstraat. Daar is het tus sen de paaltjes druk met in- en uitrijden en verkeer uit de Mo lenstraat. Vervolgens is er geen geel bordje meer te zien. Een onwennige toerist ver- GOES - Een 36-jarige automobi list uit Goes is dinsdagavond om kwart over tien op de A58 bij Kapelle betrapt op rijden on der invloed. De man had meer dan drieënhalf keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedron ken. Zijn rijbewijs werd ingeno men en hij kreeg een dagvaar ding uitgereikt. dwaalt hier met gemak achter de boulevard. Zeker als die door rijdt naar achteren, waar het bij de Breewaterstraat volledig doodloopt. Terug de Grote Markt in en het Bellamypark op. Auto's genoeg. Bij het Groenewoud krijgen die het krapper, vooral bij het over steken van de drukke Walstraat. De Steenen Beer. Opnieuw ver dwijnen de gele aanwijsbordjes, Met een beetje pech rijdt de toe rist zo het verkeerde straatje in. Die moet richting de Hendrik- straat, maar pas op de Nieuwen- dijk staat weer het eerste bordje met een omleiding naar de Wil- helminastraat. Dan nog even de Nieuwstraat en zo sta je weer op het Bellamypark. Een stijve nek van het omkijken en een bult er gernissen verder. Kelderende omzet Maar ook ondernemers klagen. Zij voelen zich onbereikbaar en zien die angst terug in een kelde rende omzet. Die is bij VI Com puter aan de Spuistraat nage noeg gehalveerd. „Zeker veertig procent omlaag", zegt filiaalma nager Peter Buijck stellig. „Er staan meer mensen aan het hek naar de bouwput te kijken, dan binnen, naar mijn computers." Om de ingang van de computer zaak te vinden, moet je een rond je lopen. Die zit bij de bouwput. „Mensen zeggen: draai je winkel om. Maar dat is niet zomaar ge daan. Dat kost geld en dat heb ben we niet veel meer. Er is al ie mand van de technische dienst ontslagen en zelfs ik sta op de nominatielijst voor ontslag." Eén ding moet Buijck toegeven: je krijgt er een creatieve onder nemingsgeest van. „Mijn baas heeft zijn pakket verzekeringen gehalveerd. Bovendien heeft hij tl-buizen uit het magazijn weg gehaald om energiekosten te be sparen. En zodra die parkeerkel der er is, geven we klanten een parkeerkaart mee. Plus dat we computers gratis thuisbezorgen. Nu lopen we ook mee naar de au to, hoewel dat tegenwoordig wel erg ver is", knipoogt de filiaal manager. „Even je auto parkeren op het Bellamypark om daar te laden, zit er ook niet in. Voor je het weet, steekt er een bekeuring achter je ruitenwisser." Straks rijdt vrachtverkeer door het smalle Kerkstraatje, vertelt Buijck in een bijzin. Een grapje zeker? Nee hoor, zegt Lou Nijs- sen, van de gelijknamige groen- tenzaak. „Dat is afgesproken." En zijn bakken appelen dan, die altijd buiten staan? „Die blijven daar gewoon staan. Het past al lemaal best, dat zie je toch?" "De eerste toeristen hebben Vlis singen al lang aangedaan. Fiets- helmen, buideltasjes. En meneer Van Oirschot, die een kleurrijke schoudertas draagt. „Wij komen uit Eindhoven, maar gaan vrij wel elk voorjaar een keer naar Vlissingen. Het was dit keer in derdaad wel even puzzelen om in het centrum te komen. Regel matig stonden we gewoon hele maal vast in het verkeer." Ook het echtpaar Rudolf en Bea te Kurz uit het Duitse Stolberg moest goed kijken, maar zegt de stad na twintig jaar wel te ken nen. „Und wir Deutscher wer den unser Weg wohl finden." door Maurits Sep DOMBURG - De gemeente Veere gaat onderzoeken of in vijf kernen een brede school kan komen. Het gaat om Biggeker- ke, Domburg, Vrouwenpolder, Westkapelle en Zoutelande. De scholen in die dorpen zijn het eerst toe aan vervanging. De commissie maatschappelijke ontwikkeling heeft gisteren be sloten dat zo snel mogelijk on derzocht moet worden of in de ze kernen voldoende draagvlak is voor een brede school. In zo'n gebouw komt niet alleen een school, maar bijvoorbeeld ook een peuterspeelzaal, kinderop vang en een dorpshuis. Ook wordt bekeken of een bijzonde re basisschool (protes tants-christelijk. reformato risch. katholiek) onder hetzelf de dak kan komen met een open bare school. In Biggekerke leeft al duidelijk de wens voor een brede school. Voorzitter C. Landré van de dorpsraad Biggekerke drong aan op ten minste een onder zoek. „Het voorzieningenniveau in ons dorp is al laag. We heb ben niet zo veel. Het kan beter worden door een brede school. In ieder geval wordt het dan niet slechter, omdat we een paar zaken kunnen behouden die op eigen benen niet kunnen blijven bestaan." Landré wees in het bij zonder op basisschool De Schu- te, het verenigingsgebouw en het gebouw van de kinderop vang. Het schoolgebouw is meer dan vijftig jaar oud, de andere panden staan er ruim veertig jaar. Het is goedkoper om die drie onder te brengen in één nieuw gebouw dan in drie nieu we panden, stelde hij. CDA, PvdA/GroenLinks, VVD en Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) waren blij met het pleidooi van Landré. Zij stelden tevreden vast dat in Biggekerke in ieder geval draagvlak bestaat voor een brede school. Draag vlak moet wat die fracties be treft altijd een voorwaarde zijn voor de oprichting van een bre de school, in welke kern dan ook. Een ander uitgangspunt vinden zij dat in elke kern een school moet zijn. De SGP deelt het principe van één school per kern, maar niet ten koste van al les. Scholen zijn belangrijk voor de leefbaarheid in een dorp, maar het aantal leerlingen loopt op alle scholen terug. Kwaliteit Wat de SGP betreft moet de kwaliteit van het onderwijs voorop staan, en niet het aantal scholen. De optie van één brede school voor meerdere, dicht bij elkaar gelegen kernen moet wor den meegenomen in het onder zoek. Wethouder W. van Taten- hove (CDA) kreeg de opdracht mee het onderzoek naar de haal baarheid van brede scholen te richten op Biggekerke, Dom burg, Vrouwenpolder, Westka pelle en Zoutelande. De scholen in die dorpen komen vanaf 2009 in aanmerking voor vervanging. De scholen in Aagte- kerke, Gapinge, Grijpskerke, Koudekerke, Meliskerke, Oost kapelle en Serooskerke kunnen nog zeker tot 2024 mee. Wendy van den Hurk iT-SOUBURG - Hoewel gis- b zo'n 150 omwonenden de imatieavond bezochten over burg Noord, bestond er wei weerstand tegen de bebou- g. Op wat kritische vragen leek er zelfs sprake van ent- aasme voor de nieuwe wijk. les wordt laagbouw, behalve de appartementencomplexen. Die in het dorp wordt driehoog. In het water, nabij de bastions, komt een 'modernere' uitvoe ring van hooguit zes lagen. Öp een enkel huurhuis na, bestaat Souburg-Noord vooral uit koop woningen. In de eerste fase, waarop de avond zich toespits te, wil de gemeente een basis school met speelzaal bouwen. Van de toegestroomde buurtbe woners, er waren nog nauwe lijks zitplaatsen vrij, kwamen weinig kritische noten. De grootste ongerustheid be stond over de toegangswegen naar de nieuwe wijk. De vraag was of bijvoorbeeld de Middel burgsestraat en de Lekstraat last krijgen van vrachtverkeer. „De Middelburgsestraat is een woonstraat, maar de Lekstraat is een ander verhaal", vertelde Lavooij. „Wel gaan we proberen daar de snelheid te remmen." Behalve het verzoek van de Fiet sersbond om fietspaden te creë ren, waarmee Lavooij direct po sitief kon instemmen, hadden de buurtbewoners weinig vragen. Alleen het groen speelde nog op. „Maar", zo verzekerde Lavooij, „de bomen aan de Middelburgse straat blijven gewoon staan. Al het groen op de structuurschets is bestaande flora. Het wordt een groene wijk." Voor A. Hoogesteger bestond de informatieavond vooral uit opge lucht ademhalen. „Ik woon pre cies tegen het terrein aan. Dat mijn vrije zicht op de weilanden zou verdwijnen, wist ik wel, maar ik was even bang voor gla zen torens. Gelukkig komt er laagbouw. Dan voel ik me ten minste niet zo opgesloten. Het wordt vast heel mooi." J30 nieuwe huizen van Sou- g-Noord komen te liggen tus- de Reijersweg, Middelburg raat en de rijksweg A58. De bestaat uit drie componen- Het dorp, De nieuwe bol- sen en Zone A58. Ze vormen interpretatie van het verle- beloofde W. Lavooij van Stedenbouwkundig Bureau hem, dat het ontwerp maak- J)e wijk wordt heel erg Sou- gs. We hebben gekeken naar cherse architectuur." dorpsstructuur is afgekeken dorpen die zijn gelegen op kreekruggen. Dat betekent lie straten, aaneengesloten luwing, dwarskappen, voor- aksteen als bouwmateriaal fen toe een binnenhof je. Al- (Advertentie) (Advertentie) het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11