>zc Leoni Jansen gaat solo Vlissingen beleeft 22ste Lentefeest 25 irie componisten sten naar baan Hamburg R woensdag 30 maart 2005 jlen rode draad in een con certprogramma is altijd ngenaam. Het ensemble Les Slices dat zaterdag in het voor- Jige stadhuis van Tholen jelt, heeft een leuk thema ge- aden. Een broodheer voor ch, zo heet het programma, fel Bach als sollicitant. S Délices - te vertalen als de aoegens - was de naam van (buitenverblijf aan het meer a Genève van de Franse filo- j{ Voltaire. ivier leden van het ensemble ncentreren zich op de muziek ide achttiende eeuw, de perio- waarin de muziekgeschiede- iin een stroomversnelling be at te raken. tten we aan het begin van die bw nog midden in de Barok, n het eind ervan legt Beetho- i alvast de koers uit voor de imantiek. Daartussen vinden sgrootheden als Bach, Haydn iMozart. is Délices bestaat uit Sachiyo ayashi (traverso), Tuomo Suni arokviool), Ivanka Neeleman iola da gamba) en Haru Kita- ika (klavecimbel). Zij kennen bar van hun studie aan het aninklijk Conservatorium in mHaag. idrie componisten uit het pro- amma hebben ieder naar een trekking in Hamburg gevist. 1720 solliciteerde Bach tever- naar een baantje als orga- functie van General Musik irector, een baan met veel ter prestige, ging in hetzelfde ar naar de alom geprezen Ge- g Philipp Telemann. Bach eeg vervolgens bij gebrek aan schikte andere kandidaten a baan als Kantor in Leipzig. liddelmaat stadsraad was er eigenlijk iet zo gelukkig mee. „Omdat éde beste niet kunnen krijgen, tieten we het met de middel- aat doen" zo staat in de anna- it de middelmaat een eeuw la- rzou uitgroeien tot de meest leerde componist aller tijden, m de stadsraad nog niet we- n. achs zoon, Carl Philipp Ema- lel volgde Telemann op in amburg. Kenners zagen in de- opvolger 'de grootste compo st van Europa'. Van hem inkt de Sonate in B Wql61. Te- mann is vertegenwoordigd et de tweede sonate uit zijn Pa- ser Quartette. ét programma eindigt met een mate uit Musikalisches Opfer an vader Bach, een compositie e gezien kan worden als een •rkapte sollicitatiebrief. Bach if dit werk in 1747 als ge- henk aan koning Frederick de tote, wellicht hopende op een iteressante functie aan het hof. Douwe Eisenga Délices brengt het -programma i broodheer voor Bach zaterdag stadhuis van Tholen. De aan- \ng is am 20.15 uur. Leoni Jansen staat solo op het podium, met begeleiding van een band uit louter mannen. In producties als She Got Game, Female Factory en Made in Holland bracht Leoni Jansen muzikanten, zangers en - vooral - zange ressen uit alle hoeken van de wereldnamen. Nu staat ze in een solo-programma, met een band van mannen. In All By Herself zingt ze Kelti sche muziek en folk. Traditio nals, maar ook moderne num mers. Dat hier haar muzikale bron ligt, ontdekte ze vier jaar' geleden, toen ze tijdens een door haar georganiseerd benefietcon cert voor Novib in het Concert gebouw Oi Chi zong, een Schots slaapliedje. „Terwijl ik zong nam het liedje het van me over. Ik sta zelf als een opgewonden standje in het leven, maar als ik zing ben ik op mijn best als ik niets doe. In een groep probeer je toch de num mers aan de kleur en stijl van het geheel aan te passen. Of je moet hoog en hard in de backing vocals, omdat de num mers daar om vragen. Dat hoef ik nu nergens te doen." Wordt het er ook beter van? Heel even trekt ze de wenkbrau wen op. Vertelt dan over haar cd, die deze maand uitkomt. „Het is mijn eerste solo-cd. She got Game, Made in Holland, dat waren allemaal live-opnames. In de studio kun je het natuur lijk verfijnen. Maar dit is wel het beste dat ik ooit heb gedaan, vind ik." Voor All By Herself heeft Leoni Jansen een persoonlijke keuze gemaakt uit het folkrepertoire. „De nummers vertellen iets over mij, hebben iets met mijn eigen leven te maken, gaan over wat me raakt." Ze zingt bijvoorbeeld drie lied jes van Dougie Mac Lean. „De James Taylor van Schot land, maar in Nederland is hij nauwelijks bekend. Broken Wings, dat is zo ongelooflijk droevig, dat associeer ik met mensen die zoveel verdriet te verstouwen hebben dat je weet: dat komt nooit meer goed." Dit jaar wordt ze vijftig. „In sep tember pas, hoor!" Maar ze weet inmiddels dat de maak baarheid van het leven betrekke lijk is. „Vroeger zong ik het liefst dat het goed afliep. Maar het komt gewoon niet altijd goed." Een besef dat we niet moeten verwarren met zwartkijkerij, haast ze zich te zeggen. „Ik ben nog steeds een ontzettende opti mist." „Maar dood en verdriet bestaan nu eenmaal. Soms bieden die ook ruimte voor een heleboel moois. „Ik zing ook Fields Of Gold van Sting. Voor een vriend die in zijn terminale fase nog de liefde van zijn leven ontmoet te." Van een boodschap wil ze niet weten. „Dat is het niet, het is in houd. Je moet het ook niet zwaarder maken dan het is. Je hoeft er helemaal niets van mee te krijgen, als je komt voor de mooie muziek is het ook prima. Er is ook een liedje bij dat voor mij het ultieme zomergevoel weergeeft. En dan zit er nog een onvervalste meezinger in, even uitbundig als vilein." Ingrid Bosman All by herself, Leoni Jansen band, Onno Krijn (toetsen), Arnold van Dongen (gitaren), Albert Deinum (gi taren), Wilbrand Meischke (bas), Kim Weemhoff (percussie). Vrrijdag in Theater De Mythe in Goes. De aan vang is om 20.00 uur. Het Lentefeest in Vlissingen beleeft zaterdag zijn 22ste editie. Als publiekstrekkers zijn zangeres Claudia, het trio Big, Black Beautiful en zanger Mick Harren geboekt. Verder zijn er optredens van het orkest Just in Case, de band Essence, de formatie Fragile en de cover bands JRG en The Cave. Zangeres Claudia van der Wilt brengt een combinatie van bal lads en hits uit de top-40 met een humoristische noot. Big, Black Beautiful bestaat uit Rocq-E Harell, Lucretia van der Vloot en Michelle David. Het trio zingt klassiekers van le gendarische vrouwengroepen, zoals The Supremes, The Three Degrees en Sister Sledge en hits van hedendaagse dames. Mick Harren bracht begin dit jaar zijn eerste cd Good Things uit. Hij zong ondermeer tijdens de officiële opening van de Am sterdamse Arena in 1997 en tij dens het feest in de Arena drie jaar geleden ter gelegenheid van het huwelijk van Willem Alexander en Maxima. Fragile is een band met toege voegd strijkkwartet, in totaal negen musici. Het repertoire be staat uit popsongs en easy liste ning, van Robbie Williams tot de Beatles, Lionel Richie, Phil Colins en Sting. De Walcherse band Essence speelt een eigen repertoire van funk en pop. JRG unplugged brengt popcovers uit de jaren tachtig, in semi-akoestische uit voering. The Cave van zanger/gitarist Leo van de Ket terij presenteert covers uit de ja ren zestig, zeventig en tachtig. De opbrengst is weer bestemd voor enkele goede doelen. Dit jaar zijn dat de aanschaf van muziekinstrumenten voor Reva lidatiecentrum Reigerbos in Goes, een bijdrage in de kosten voor asbestverwijdering op de Zaandam, het schip van het zee- kadettenkorps Scheldemond, een bijdrage aan de verbouwing van het daklozenopvangcen- trum Het Wittehuis in Vlissin gen en een bijdrage aan de op vang van straatkinderen door de stichting Kuychi in Peru. HansTabbers (f2 O few Het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk herbergt een expositie van gra fisch werk dat Cor de Wolff maakte in het rampgebied, om het in 1953 ver dronken land in beeld te brengen. De opening is zaterdag om 10.30 uur. Openingstijden: di t/m zo 13-17 uur. Annie Andriessen exposeert t/m 29 april beelden in steen en Cornelius schilderijen (acryl/olieverf op linnen) in Stuart galerie te Bergen op Zoom. Openingstijden: do 11-17 uur, vrij en za 12-17 uur, tweede zondag v.d. maand 14-17 uur. Frederique Repko toont gouaches in Pannekoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede. De werken, geïn spireerd op de wereld van het kind en van de muziek, zijn dagelijks tot 18 mei te bezichtigen van 12-20 uur. Jan Gunter en Wim van de Wege ex poseren t/m 23 april in galerie 't Kun- stuus in Heinkenszand. Jan Gunter toont potlood tekeningen van de Zeeuwse natuur en van Wim van de Wege zijn schilderijen met Zeeuwse landschappen te zien. Openingstij den: wo en do 13-18 uur, vrij 13-18 en 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur. Details en structuur is een expositie foto's van Anita Michielsen, van za terdag t/m 30 april in Foto wand Bin nenuit in Heinkenszand. De fotografe (1946) gebi-uikt ook de computer om de beelden om te zetten in bijzondere vormen en of kleuren. Openingstij den: di, wo en do 9.30-17.30 uur, vrij- 9.30-20.30 uur, za 9.30-16.30 uur. Tina toont tijdens de Kunst Cul tuurroute nieuw werk uit haar serie Eternal Masters in Galerie Tina in Middelburg. Verder zal er werk te zien van Andy Warhol, Wim Hardeman, Mike v.d. Toorn en er hangt een zeefdruk van Salvador Dali uit zijn surrealistische bloemenserie. Te bezichtigen: zater dagvan 13-17 uur. Arjan Janssen en Hendrik Heffinck exposeren van 4 t/m 14 april bij het Centrum voor de Beeldende Kunst Zeeland in Middelburg. Het betreft een samenwerking onder de naam Tape II, als symbool voor verbinding. De kunstenaars verwerkten meters plakband in een bonte verzameling kunstwerken. Openingstijden: ma t/m vrij 9-17 uur. Kees Rovers heeft van zondag t/m 6 mei een overzichtsexpositie in Bor neo in Middelburg. Zijn werkterrein ligt op het grensvlak van architec tuur en beeldende kunst. Zondag is hij vanaf 15 uur aanwezig. Openings tijden: ma t/m vrij 9.17 uur. Jeannine van Broeck exposeert van 3 t/m 10 april haar schilderijen in de etalage van Lijstenmakerij Indigo in Middelburg, in het kader van het pro ject Etalage-galerie voor een week. Galerie T in Middelburg heeft drie ex posanten: Barbara Houwers toont schilderijen, Marion Visione bronzen werken en Mark Visione grafiek. Te bezichtigen t/m 23 april; do, vrij en za 11-16 uur en iedere eerste zondag van de maand 13-17 uur. Margaret van Dijken exposeert in april schilderijen en beelden in het Kunstplein in Veere. Te bezichtigen: Iedere zaterdag 11.00-16.30 uur. Boat-Inn is een expositie van Leo de Jong, Wim Biesheuvel en Jan Wagner in Gallery Maritime in Middelburg. Wim Biesheuvel werkt met steen druk, waarbij de kleine bootjes in schijnbaar toevallige samenstelling de sfeer in zijn verbeelding bepalen. Jan Wagner toont aquarellen en pas tels van vissersschepen na een zware tocht, maar ook keramiek en sculptu ren. Leo de Jong schildert met acryl op gevonden voorwerpen. De opening is zondag om 15 uur door J.C. van Ipe- ren, programma coördinator van het nieuwe Amsterdamse Rijksmuseum. Te bezichtigen tot 26 mei, di t/m za en elke eerste zondag van de maand 12-17 uur. Betsie Sinke exposeert keramiek in de A. de Koningstraat 23 in Kwaden - darnme. Te zien t/m 30 april, za en zo 11-17 uur. Drie Randstedelijken is het thema van de tentoonstelling, tot 1 mei in Galerie Haamstede in Burgh-Haam- stede. Leo Ravensbergen en Yvonnen Reuijl tonen schilderijen met lyrisch abstract werk en Cees Kok glasobjec ten. Openingstijden: zo t/m za en bei de paasdagen: 12-17 uur. Rob van Goetthem, docent tekenen en schilderen aan de academie voor schone kunsten te Sint Niklaas, expo seert schilderijen, pastels en tekenin gen in Galerie De Cleene Houttuyn in Middelburg. De opening is vrijdag van 19.30-21.30 uur. Te bezichtingen t/m 7 mei, do, vrij, za en de eerste zon dag van de maand 13-17 uur. De vier seizoenen van Rammekens is een fototentoonstelling in Fort Ram mekens bij Ritthem. Het betreft ruim negentig foto's van Jaap Klein en Ka ren van de Velde, over het fort, de la-e ken, flora, vogels, bomen en verschil lende soorten lichtval. Daarnaast worden kleurrijke bloempotten ge toond, vervaardigd door Sandra van de stichting Arduin. Te zien tot eind oktober di t/m zo 13-17 uur. Anita Martens-Beirens exposeert t/m 31 mei keramiek en schilderijen in het Ledeltheater in Oostburg. Ope ningstijden: ma t/m vrij 10-13 en 13.30-16.30 uur, za 10-13 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok- tobeY, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 17 april, Lentelust; erotische fantasieën in Edo Japan; Félicien Rops - De schoon heid en het beest. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en haven bakens. Centrum Beeldende Kunst: t/m 29 april, Op-art/Pop-art. Groepstentoon stelling". ANTWERPEN Fotomuseum: tot 3 april - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 3 april - Anton Corbijn. De Singel: tot 10 april - b&k+, archi tecten, Keulen, opening do. 20.00 uur door Moritz Küng. MUHKA: tot 24 april - Collectie win ter 2004-2005. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het circusleven. S.M.A.K.: tot 13 maart, Erick Beltran 30 maart t/m 5 april WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De Koning is bloot. Naar het sprookje van H.C. Andersen over de ijdele koning. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Show More music is de veertiende show van Jeans. Zes talenten van de vorige show keren terug in dit program ma. Dat zijn Ivar Costenoble, Eileen Schilder, Ger Savel- koul, Mieke Dijkstra, Hans Lemmen en Chantal de Brouwer. De voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Opera De Roemeense Staatsopera Timisoara verzorgt een concert. Onder de titel Een avond Mozart weerklinken aria's, duet ten en koren uit bekende opera's van diverse componisten. Solisten zijn Carmen Gurban (sopraan), Laura Feier (so praan), Alexe Srebnitski (tenor), loan Ardelean (bariton) en Pompei Harasteanu (bas.) •Theater De Mythe, Goes, 2.0.00 uur Wushu-kunsten Punch-Drunk; tot 20 maart - Kunst Nu met Ivo Porovoost en Simona Ni- colai; tot 10 april, Michaël Borre- mans; tot 17 april - Bernd Lohaus - Orla Barry - André-Philippe Lemke, performances, installaties en sculptu ren. Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo tografie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. MIAT: tot 24 april - Oeillet Flamand - De verleiding van de oude roos. Kunsthal Sint Pieters Abdij: tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16de eeuwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwer ken en schilderijen en vooral belang rijke religieuze kunst, uit La Palma. Design Museum Gent: tot 19 juni - Air World - design in de luchtvaart BRUGGE Stedelijk Administratief Centrum - Cultuurhal: tot 17 april - Drie Kunst takken: schilderkunst, fotografie en keramische sculpturen. Stadshallen: tot 24 april - ARTten- dens - Geert devos Alexis Gorodine schilderijen, Robin Uzeel met houts culpturen en Hilde Van de Walle met bronzen beelden. In de kelder: Arabi sche kalligrafie. Bogardenkapel: tot 24 april - Insjal- lah, Mevrouw - Ontmoetingen (z)on- der de boerka - persoonlijke portret ten van vrouwen uit Afghanistan door fotografe Lieve Blancquaert en journaliste Annemie Struyf Provinciaal Hof: tot 1 mei - Kinde ren. Boek. Kunst. - Actuele kinder boekillustraties uit West-falen (D). KNOKKE Scharpoord, Lagunahal en diverse ga lerijen: tot 29 mei - Internationaal Fo tofestival Knokke-Heist met werk van gastfotografen Peter Beard en Frans Lanting Scharpoord Galerij en SEAS: tot 24 april - Imago: première van geselec teerde werken van wedstrijd voor jon ge West-Vlaamse kunstenaars. Shaolin Monks en Nuns vertonen hun Wushu-kunsten. In de show Lotus sword demonsteren vrouwen en mannen hun acrobatische vechttechnieken, gebaseerd op dierbewe- gingen. Ze staan op twee vingers, balanceren op speerpun ten en lopen op messen, vanuit een perfecte balans tussen lichaam en geest. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Blues Shit Happens speelt blues. Op het repertoire staan stukken van B.B. King, Steve Ray Vaughan, Muddy Waters, John Lee Hooker, Buddy Guy en Robert Cray. De bezetting: Peter de Meijer (zang en harmoni ca), Klaas Bevers (saxofoon, gitaar en harmonica), Erik Lar- sen (gitaar) en Friso van Wijck (drums). •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Illusieshow Hans Klok is te zien met zijn illusieshow History of Magie. De voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Musical De klassieke musical De Jantjes is in een nieuwe versie te rug op de planken. Drie vrienden tekenen bij de marine en keren na zes jaar In- dië terug in Amsterdam, waar veel is veranderd. Met Carry Tefsen, Dennis Overeem en Birgit Schuurman. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Concert Het huis der Verborgen Muziekjes is een akoestisch concert. Het muziek Lod is een gezelschap van in totaal 23 muzikan ten, bijeengebracht door Dick van Harst. Zij vertegenwoordigen verschillende culturele achtergron den: De Galicische vrouwengroep Ialma, folkgroep Orion (Keltische en Vlaamse liederen), jazzpercussionist Frédéric Malempré, klassiek zangeres Katelijne Van Laethem, pia nist-percussionist Fabian Fiorini, het ensemble Oxalys (ka mermuziek), Amparo Cortés en flamencodanseres Sofia Yero. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Hassan's Angels presenteren Schijn. De drie vrouwen op het podium Elvan Akyildiz, Charlotte Lap en Inci Pamuk zoeken naar antwoorden op vragen zo als: Was vroeger alles beter? •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Luisterliedjes Katinka Polderman zingt luisterliedjes. De winnares van het Leids Cabaret Festival komt met klas genote Nathalie Baartman, die de persoonlijkheidsprijs won tijdens Cameretten 2004. De voorstelling is uitverkocht. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Musical De klassieke musical De Jantjes is in een nieuwe versie te rug op de planken. Zie donderdag •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Vermandere Willem Vermandere verzorgt een optreden. Op den duur is de titel van zijn programma. De Vlaming is vergezeld van zijn muzikale vrienden Freddy Desmedt en Pol Depoorter. De voorstelling is uitverkocht. •Dorpshuis Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur Folk Leonie Jansen gaat solo. She got game all by herself is de titel van haar show, waar bij ze put uit de Keltische muziek en andere folk. Naast tra ditionals brengt ze eigentijdse nummers van Joan Osborn, James Taylor en Sting. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45