PZC Plan voor wonen boven winkels Kijken naar oude poesie-albums Vijf reacties op MER Perkpolder Ooievaar in Sluis trekt veel bekijks Boeren willen een algemene ontheffing van stookverbod Overleg Coördinatie en Management, woningstichting en de gemeente Kamerkoor bij eucharistieviering Feesten op grasmat van Hulsterloo Benefiet in Kalashnikov Lenteconcert voor Sri Lanka Lentefeest Hulst wil regeling voor verlichting kerktorens woensdag 30 maart 2005 door Frank van Cooten TERNEUZEN - Terneuzen maakt serieus werk van het pro moten van wonen boven de win kels in de Noordstraat. Koepe lorganisatie Coördinatie en Ma nagement, woningstichting Cla- vis en de gemeente praten vrij dag over een plan van aanpak. In de woningen boven de win kels in de Noordstraat wonen nu vijftien mensen. „Dat valt me niet tegen, maar het kan na tuurlijke altijd beter", zegt Bram Stoffels van Coördinatie en Management. „Daarom wil len we ook gaan praten met de eigenaren van de panden over de mogelijkheid de woning te verhuren of te verpachten. In dat geval zou Clavis het desbe treffende pand renoveren. Als een woning boven een winkel wordt verkocht, betaalt natuur lijk de koper de opknapbeurt." De belangrijkste winkelstraat van Terneuzen ademt na slui tingstijd een naargeestige sfeer KOEWACHT - Het kamerkoor Muzenisse uit de Belgische grensplaats Stekene verzorgt zondag de gezangen tijdens de eucharistieviering in de paro chiekerk van Koewacht. Dit 23 leden tellende koor onder leiding van Jan Goethals zingt uitsluitend vier - en meerstem mige koorwerken. Sinds januari 2004 is Muzenisse geklasseerd in de eerste afdeling van Oost-Vlaanderen. Naast werken van Josquin Desprez, Howard Goodall en Anton Bruckner brengt het gezelschap de Missa in Honorem Sancti Jo- sephi van Flor Peeters ten geho re. Organist Erwin van Bogaert uit Sint-Niklaas zorgt voor de orgelbegeleiding. De eucharistieviering ,die om 10.30 uur begint, wordt afgeslo ten met het zes -stemmige Domi no van Claudio Monteverdi. NIEUW NAMEN - De voet balvereniging Hulsterloo sluit begin mei het voetbal seizoen traditioneel af met de Hulsterloofeesten. Deze festiviteiten staan in Nieuw Namen vanaf don derdag 5 mei tot en met zondag 8 mei op de rol. Alle activiteiten vinden plaats in en rond de feest tent bij het sportcomplex aan de Cuwaertstraat in Nieuw Namen. Het spits wordt donderdag afgebeten door voetbalmin- dende dames. Zij betreden vanaf 13.00 uur de grasmat voor een vijf-tegen-vijf minitoemooi. De hef heb bers van de schutterssport op de liggende wip span nen om 14.30 uur de boog. 's Avonds is er een barbe cue. Vrijdag treden de oudjes van Hulsterloo in het strijdperk. Zij spelen om 13.00 uur een voetbal wedstrijd tegen hun leef tijdsgenoten uit het aan grenzende Kieldrecht. De jeugd speelt om 15.00 uur voor de penalty bokaal. De organisatie is druk doende hiervoor een Belgische keeper uit de hoogste voet balklasse te strikken. Dj Pa trick Roelands draait om 20.00 uur de knoppen van de draaitafel open voor een feestavond. Rond 22.30 uur betreedt de Belgische cover band Chris Hageland het podium. Deze groep is be kend van de Gentse fees ten. Al ruim tien jaar be mant de band tijdens deze festiviteiten haar vaste stek aan de Groenten- markt, Chris Hageland speelt een mengeling van rock. country, ballades, Irish folk en reggae. Zaterdag staat in het teken van volleybal. De deelne mende teams aan het toer nooi om de felbegeerde bo kaal slaan vanaf 10.30 uur de eerste bal op. 's Avonds vullen de Belgische vedet ten Sylver en Natalia de feestavond live in. Zondag worden om 13.00 uur de Hulsterloo feesten afgesloten met een vijf te gen vijf voetbaltoernooi voor heren. uit. Een gevoel van onveiligheid overheerst. Daarnaast ligt ver paupering van de woningen bo ven de winkels op de loer. Veel staan leeg of worden gebruikt als opslagruimte. In de tweede week van april wordt gestart met de langver wachte reconstructie van de Noordstraat. De bewoning van de winkelpanden vormt een be langrijk onderdeel van het re constructieplan. „Wonen boven de winkels maakt de Noord straat levendig", zeggen Stof fels en D. Verstelle van Coördi natie en Management. „We mik ken vooral op jongeren, starten de ondernemers en ouderen. De sociale controle wordt ook een stuk groter als boven de winkels wordt gewoond." Stoffels het zich inspireren door Maastricht. Het onderzoeksbu reau Meertens Steffens heeft een plan gemaakt voor deze stad. Uitgangspunt van het 'Maastrichtse model', zoals het inmiddels wordt genoemd, is een bedrijfsmatige aanpak van het verhuren van woonruimte boven winkels. Samenwerking De basis is een aparte organisa tie, een publiek-private samen werking tussen de gemeente en een woningcorporatie of een vastgoedbedrijf. Deze NV probeert de leegstaan de verdiepingen boven de win kels in eigendom of erfpacht te krijgen, verbouwt ze tot apparte menten en verhuurt ze. De eige naar van het pand krijgt een deel van de opbrengst. Dit mo del is inmiddels een succes in en kele tientallen steden. WD-raadslid P. Broekhuysen, tevens technisch voorzitter van de raadscommissie omgeving, is zeer te spreken over het initia tief van Coördinatie en Manage ment, Clavis en de gemeente. „De commissie zal er zeker ach ter staan. Je moet wel goed op passen welke mensen in de wo ningen gaan wonen, als lage hu ren worden gehanteerd. Ook zal de renovatie van de panden be hoorlijk wat geld kosten. Zo is een aparte ingang aan de achter kant nodig. Maar het idee zal door de commissie als een zeer goed iets worden gezien." De nestelende ooievaar langs de Damse Vaart in Sluis is geen alledaags gezicht. door Jean-Lou de Gucht SLUIS - Een ooievaar op een nest langs de Damse Vaart in Sluis trok gisteren heel wat belangstelling. „Niet zo vreemd", zegt bioloog George Sponselee. „Als we hier met een broedende ooievaar te maken hebben, is dat uniek in Zeeuws-Vlaanderen." Vroeger was het geklepper van de ooie vaar een vertrouwd geluid in Nederland en had bijna ieder dorp zijn eigen nest. En dat stemde velen tevreden, want het statige dier werd van oudsher be schouwd als brenger van voorspoed en geluk. Nestelde een ooievaar op het wagenwiel bij de kerktoren, dan ging het goed met het dorp. De grote vogel bracht fortuin voor de handelslui, gezondheid voor de burgers en vruchtbaarheid voor de vrou wen. Althans, dat geloofde men. Maar dat is lang geleden. In 1913 waren er nog 500 broedparen in Nederland, maar dat zak te terug tot 19 in 1969. En in 1973 wer den er zelfs maar 6 broedpaartjes waarge nomen. De vermindering van de leefge bieden in Nederland was er voorname lijk de oorzaak van. Om de soort voor de totale ondergang te behoeden, kwamen de afgelopen 25 jaar speciale fokprogram- ma's op gang. In ooievaarsstations wer den ooievaars gekweekt en de jonge vogels werden losgelaten. Veel van deze vogels komen nu weer voor in de vrije natuur. „Dat klopt", zegt coördinator Pieter Simpelaar van de vogelwerkgroep van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. „We zien in West-Zeeuws-Vlaanderen steeds meer ooievaars. Vooral op vochtige weilanden komen we ze nog weieens tegen. Laatst zijn ze nog gesignaleerd bij natuurgebied foto Wim Kooyman Het Groote Gat. Niet zo gek, want in 't Zwin vertoeven heel wat ooievaars." Maar die ooievaars een nest te laten bou wen of ze aan het broeden te krijgen is toch een ander verhaal. Natuurliefheb bers bouwden in het verleden kunstnes ten, maar de vogels lieten die nesten links liggen. „Als de ooievaars in Sluis inderdaad gaan broeden, is dat heel exclusief", zegt Sponselee. „De laatste waarneming van een broeden de ooievaar dateert van meer dan 125 jaar geleden en was in de buurt van Zaamslag." door Jan van Zuilen AXEL - Een tentoonstelling van poesie-albums. Je moet maar op het idee komen. Dat deed dus de museumcommissie van het streekmuseum Het Land van Axel. Het resultaat is vanaf van daag tot en met zaterdag 30 april te zien. De expositie sluit naadloos aan op het thema van het nationaal museumweekend dat volgende week zaterdag en zondag wordt gehouden en waaraan het Axel- se streekmuseum ook meedoet: 'de kunst van het bewaren'. „Dankzij het feit dat zoveel men sen hun poesie-album hebben bewaard, kunnen wij nu deze ex positie houden", zegt Ineke van Avermaete, een van de vrijwilli gers van het museum. Het bleek niet eens zo'n grote toer om een representatieve col lectie poesie-albums bijeen te brengen. Van Avermaete: „We hebben er zelf een stuk of vier in de collectie. Daarmee is het idee ontstaan. We zeiden tegen elkaar: er zijn natuurlijk legio mensen die nog ergens een poesie-album uit hun jeugd heb ben liggen. We zijn als leden van de museumcommissie eerst in eigen familiekring gaan zoe ken, toen hebben we het aan kennissen gevraagd en via-via hadden we zo zo'n 130 poëzie-al- bums bij elkaar." Het oudste dateert uit 1898. Dat is het album van Esther de Put ter, geboren in 1888. die voor haar tiende verjaardag een poesie-album cadeau kreeg. „Een boei'endochter, dat kun je zo zien aan de luxe-uitvoeidng van het album", zegt Van Aver maete. Bladeren in je poesie-album is bladeren in je eigen geschiede nis en die van je omgeving. Je komt het versje van je al lang overleden oma tegen, van je broertje, die misschien nu zelf al opa is of van een vriendinne tje dat je helemaal uit het oog verloren was. Maar niet alleen dat, de poesie-albums op de tentoonstel ling bestrijken een periode van honderd jaar en ook dat zie je te rug. Al was het maar aan de na men van de meisjes van wie de poesie-albums waren of zijn. Vroeger hadden die ouderwetse degelijke namen als Geesje, Jaantje, Lientje, Lena en Betsie, nu heten ze Merel, Cindy en Ro bin en hun broertjes Davey en Dennis. Vroeger werd er werd met een kroontjespen geschreven, daar na met een balpen en tegenwoor- dig met een viltstift. Er zijn ook een paar poesie-albums uit de tijd van de Tweede Wereldoor log. Daar kom je aandoenlijke versjes in tegen van Duitse sol daten, die bij mensen ingekwar tierd zaten en later van Engelse militairen. Eén schiïjft aan de ei genaresse: 'Na de oorlog kom ik terug'. „Maar dat heeft hij toch niet gedaan", weet Van Aver maete. De tentoonstelling over poesie-albums is een van de vijf thematentoonstellingen die het Axelse streekmuseum dit jaar op het programma heeft staan. Dat is één meer dan normaal, vandaar dat het museum ook al zo vroeg in het seizoen geopend is. De andere thematentoonstel lingen die komen, hebben als on derwerp: verdronken doipen, ka- ï-akterpoppen, knipwerk en schilderijen. door Harold de Puysseleijr HULST - Bij de gemeente Hulst zijn behalve vier mondelinge reacties en een brief van de ge meenteraadsfractie van de PvdA geen opmerkingen meer binnengekomen over het onder zoek naar de milieueffecten (MER) van realisatie van Plan Perkpolder. De inspraaktermijn voor de startnotitie van de milieustudie is vorige week afgesloten. Die startnota geeft de lichtlijnen voor de feitelijke milieustudie. Onderzoeksvragen die daarin in ieder geval aan de orde komen, zijn de gevolgen van de aanleg van de jachthaven, de golfbaan en de aanpassing van de zee dijk. Daarnaast is door de afde ling Hulst van de Socialistische Partij en de raadsfractie van de PvdA gevraagd ook een toekom stige veerverbinding tussen Pei'kpolder en Kruiningen te on derzoeken. Wethouder B. Pauwels heeft er geen moeite mee dat te laten on derzoeken, maar twijfelt ernstig aan de financiële haalbaarheid van een volwaardig fiets-voet- veer met een reguliere dienstre geling en aansluiting op het openbaar vervoer. Dat is vol gens de wethouder niet realis tisch. Pauwels ziet eerder kan sen om een recreatief pontje op te tuigen met ochtend- en avond- TERNEUZEN - Jongerencen trum Kalashnikov in Terneuzen houdt vrijdag en zaterdag een benefietweekend voor verbete ring van de oefenruimte. Problem Solved, Quat Gespuys en Immer Tijdelijk treden vrij dag op. Silverliners, Burial en Eyes on Eyes staan zaterdag op het podium. Deze bands repete ren in de oefenruimte en hebben enige podiumervaring opge daan. Verbetering van de oefenruimte met het ingezamelde geld ge beurt in overleg met de bands. vaarten, zodat onder meer denten in de toekomst op die ze naar de overkant zouden 1 nen reizen. De gemeente k volgende week bezoek van lt van de zogeheten MER-comi sie. Dit onafhankelijk ge schap van deskundigen g eveneens aan of de onderzo vragen voor Plan Perkpo goed in beeld zijn gebracht, j Het uiteindelijke milieu-efi rapport geeft antwoord op vraag wat de beste variant het plan is. De voorkeur vai initiatiefnemers gaat uit vai bouw van 150 permanente1 ningen aan de noordzijde Kloosterzande, rondom een aan te leggen kreek. Het golf rein ligt in een zone tussen nieuwe wijk en de Westerse! de. Het clubgebouw van hetg terrein is in dit model gepl ten zuiden van de Kalverd Direct ten noorden van d dijk ligt tegen de zeedijk het recreatiedorp met tweeh derd vakantiewoningen. De milieustudie kan echter: anders uitwijzen. De uitki sten zijn eind dit jaar bekend HEIKANT - Muziekverenig Heikant verzorgt zaterdag april een Lenteconcert in j meenschapscentrum 't Heikt Heikant. Het concert staat in het td van de opbouw en hulp inj Lanka. Verschillende geled gen van de vereniging tred op, zoals een percussiegroep het opleidingsorkest en fanfj Tijdens het concert wordt dl middel van videobeelden eem pressie gegeven van Sri Lanki Het concert begint om 19.30 in 't Heike. VOGELWAARDE - Café G Vermaak aan de Bossestraai Vogelwaarde houdt zaterdag april een groot lentefeest. Dj] draait vanaf 21.30 uur muzj uit de jaren '70 en '80. Uit vouwkaarlen werden vroeger de plaatjes geknipt voor de poeziëalbums, zoals te zien op de nieuwe expositie in het streekmuseum in Axel. foto Wim Kooyman door Rinus Antonisse KAPELLE - De Zeeuwse boe ren willen een algemene onthef fing voor het verstoken van houtafval en berm- en sloot- maaisel. Een stookverbod met nauwelijks ontheffingen - die ook steeds opnieuw aange vraagd moeten worden - is on werkbaar. Voorzitter Christiaan Dees leg de die wens gisteren op tafel tij dens een politieke avond van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (samen met de jonge- renraad CZAV) te Kapelle. Hij maakte duidelijk dat een alge mene ontheffing voor land- en tuinbouwers ook veruit het mak kelijkst te controleren is. Dees zei dat het wel moet gaan om agrarisch afval. Hij stelde dat 'knoeiers' (boeren die bij voorbeeld toch huisvuil en an der niet-agrarisch afval versto ken) zonder pardon aangepakt moeten worden. Gedeputeerde J. Suurmond (WD, milieu) hield zich op de vlakte. Hij liet weten dat de pro vincie met gemeenten en andere partijen overleg voert over een 'uitvoerbare regeling'. Duidelijk is volgens hem dat een algeheel stookverbod met minimale ont heffingen er provinciebreed niet inzit. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten hebben al besloten de landelijke regels (niet stoken) ruimer toe te passen. Suurmond gaf aan dat hij laat onderzoeken wat er precies on der 'afval' verstaan moet wor den. „Ik heb het idee dat we uit een aantal stoffen die we nu niet mogen verbranden, wel eens energie kunnen winnen. Dan ligt het anders." Het geldt voor al voor bermmaaisel, niet voor snoeihout. De gedeputeerde on derstreepte dat hij probeert met alle dertien gemeenten op één lijn uit te komen. Hoe lastig het is, bleek uit de hartekreet van een jonge boer. Die vertelde dat hij verhoute as pergestengels (waarin larven van de aspergevlieg zitten) niet mag verbranden. Pas na veel vij ven en zessen streek de gemeen te voor één keer met de hand over het hart; voor het advies van de Plantenziektekundige Dienst moest hij wel 250 euro per perceel ophoesten. Door het verbranden van Ij loof mét larven, hoeft hij aaj zienlijk minder besti-ijdingsmij delen te gebruiken, wat milie vi'iendelijker is. Ook voor i verbranden van beschimme stro werd aandacht gevraag Suurmond beloofde de voorbee den mee te nemen in het ovq leg. HULST - De gemeente Hui wil een eenduidige regeling vol de verlichting van kerktorensi de gemeente. Die regeling w dan voor elk dorp afzonde» moeten gelden. Nu wordt de verlichting vani torens op verschillende man» ren geregeld. De gemeente f| in het vervolg duidelijk op eg rij hebben in welke gevallene hoe de verlichting wordt geit geld. De kerktoi'ens van Cling en de Hulster Willibrordusbasi liek bijvoorbeeld, zijn aangeslö ten op de straatverlichtinj Voor de toren van Hengstdij liggen de zaken heel andeij Daar is de verlichting aangeslij ten op de meter van het kerkbf stuur en betaalt Hulst de rekt ning. Hoewel de kosten in beid gevallen op het conto van de ge meente komen, is er wel een ve( schil. De aansluiting op <1 straatverlichting kost eenmalj 2700 euro extra. Aan de rek) ning van Hengstdijk is de ge meente ongeveer 500 euro kwijj Voor de verlichting van de Hei kantse toren is ook gekozfi voor de aansluiting op de straag verlichting. Volgens de Hulstö wethouder P. Weemaes is hiq voor gekozen omdat de aanslui ting van de verlichting nt| moest worden gerealiseerd, j Ook de dorpsraad van Niein Namen heeft bij de gemeen) een verzoek ingediend om 4 'kerktoren te verlichten. Volgenj Weemaes zal ook hier wordel gekozen voor een aansluiting o| de straatverlichting. De verlicht ting blijft dan tot ongeveer 2j uur 's avonds branden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42