>zc 5 rand veiligheidsbeleid efficiënter CONCERT "APR GOES Rooiwerk wordt na inspectie hervat Adviescommissie servicewoning is al bij voltooiing achterhaald Boeren willen een algemene ontheffing van stookverbod v- N PHOTO zeeuwse almanak Hoesten Boer mag uien op akker dumpen Aanleg rotonde Poortambacht 11 Gemeente steunt fusie bieb Oproep tot actie tegen parkeerbeleid Domburg urger moet zelf meer verantwoordelijkheid nemen nderzoek naar ieldvorming >or gemeenten ^AAA J ictie: 0113-315649 ic.pzc.nl 3il:redactie@pzc.nl bus 314460 AA Goes srtentie-exploitatie: fd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jws-Vlaanderen: 0114-372770; gnaal: 020-4562500. ensdag 30 maart 2005 waarin opgenomen i de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Nu Robin de drie jaar nadert, proberen zijn ouders hem ge woonten bij te brengen die zijn heil en die van anderen kunnen bevorderen. Zo wordt hij erop gewezen dat het tijdens het hoesten aanbeveling verdient de hand voor de mond te houden. De wijze raad blijkt voorals nog aan dovemansoren te zijn gericht, zo bleek onlangs uit een langdurig, ongeremd ge kuch. „Ik ben niet aan het hoesten", luidde Robins verdediging. „Dit was een optocht van uch- jes. KAPELLE - Het dagelijks provinciebestuur wil boeren toestemming geven hun overtollige uien op de akkers te dumpen. De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie dringt daarop aan. Formeel gelden uien als afvalstof en ze mogen niet zo maar gestort worden. Gedeputeerde J. Suurmond (WD, milieu) zei gisteren in Kapelle dat er sprake is van over macht. „We zullen in dit geval niet handhaven, dus toe staan dat er op de akkers gestort wordt. Maar er mogen geen excessen ontstaan, niet lagen dik uitrijden. En de uien zo snel mogelijk onderwerken", aldus Suurmond. De boeren zitten met de uien in hun maag omdat ze onver koopbaar zijn (mede door de lage prijzen en importstop Rusland). Met het op land uitrijden is haast geboden nu de zaaiwerkzaamheden binnenkort losbarsten (en deels al zijn begonnen). Het beste is ze na de nieuwe oogst en vóór het nieuwe ploegseizoen te storten, maar dan blijven de uien de hele zomer opgeslagen en dat kan tot problemen leiden. ZIERIKZEE - De voorbereidingen voor de aanleg van de rotonde op de kruising van de Laan van Sint Hilaire en de nieuwe ontsluitingsweg voor Poortambacht 11 ter hoogte van het Eerste Weegje in Zierikzee zijn begonnen. In eerste instantie zullen de werkzaamheden weinig hin der opleveren. Op diverse plaatsen, langs het tracé waar de nieuwe rotonde en ontsluitingsweg moeten komen, moet grond worden opgehoogd. De ondergrond krijgt zo drie maanden de gelegenheid in te klinken. De aanleg van de nieuwe weg richting Poortambacht 11 begint in juni. De constructie van de rotonde begint in september. Het project omvat onder meer het aanbrengen van een nieuwe asfaltdeklaag op de Laan van Sint Hilaire en de Mieren- weg. Die laatste weg wordt aan één kant verbreed. De werkzaamheden duren ongeveer vijf weken. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland trekt een kwartje per inwoner uit voor het fusieproces van de openbare bibliotheken. De bibliotheken in de Oosterschei - deregio gaan fuseren om te kunnen vernieuwen. De biblio theek moet veranderen van een uitleenplaats voor boeken en muziek, naar een centrum voor waar inwoners terecht kunnen voor informatie, kennis en verkoop van theater- kaarten. Daarnaast blijft de bibliotheek uiteraard boeken en muziek uitlenen. Om de veranderingen mogelijk te ma ken is een marsroute uitgestippeld. Voorlopig eindpunt is een fusie van de bibliotheken, januari 2007. Tot nu toe heeft iedere gemeente een eigen bibliotheekstichting. Schouwen-Duiveland trekt jaarlijks ongeveer 600.000 eu ro uit voor de bibliotheekvoorziening op het eiland. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Eer dat bouw plannen daadwerkelijk tot uit voer worden gebracht, zijn de uitgangspunten vaak al achter haald. Dat constateert secreta ris O. Immerzeel van de VAC Schouwen-Duiveland (Vrouwen Advies Commissie voor de wo ningbouw en woonomgeving) op basis van woonkwaliteitsonder- zoek (wko) naar servicewonin gen. Met het onder de loep ne men van De Vrijburg in Zierik zee heeft de adviesclub een rond je langs alle servicewoningen in de regio gemaakt. Dat onderzoek naar De Vrijburg staat in juni op het programma. Volgende maand wordt een uit nodiging naar de bewoners ge stuurd. Evenals de vorig jaar ge houden wko's in De Saele in Oosterland en Stapel'of in Dreischor gaat de VAC met een nieuwe methode aan de slag. Be woners worden uitgenodigd voor een koffieochtend, waarna ze bevraagd worden over hun woning. Dat levert doorgaans wat meer discussie en nuttige in formatie op dan de individuele enquêtes die voorheen werden gehouden, geeft Immerzeel des gevraagd aan. De opkomst bij dergelijke bij eenkomsten is - met 80 procent - ook goed, staat in het jaarver slag van de VAC Schouwen-Dui veland over 2004 te lezen. Opval lend aan de onderzoeken tot nu toe is dat servicewoningen eigen lijk al achterhaald zijn als ze ein delijk gebouwd zijn, stelt Immer zeel. Zo heeft De Saele maar twee rolstoeltoegankelijke wo ningen, terwijl ze dat eigenlijk allemaal moeten zijn. Wensen en gedragingen (hobby's en der gelijke) veranderen en zo ook de eisen die aan wooncomfort ge steld worden en de bepalingen die in het bouwbesluit zijn opge nomen, schetst Immerzeel de gang van zaken. Over uitvoering van plannen gaat bovendien veel tijd heen. Voor de VAC geldt overigens als uitgangs punt dat woningen altijd voor ie dereen toegankelijk moeten zijn. De VAC Schouwen-Duive land kan terugkijken op een druk jaar. Om het vrijwilligers werk inzichtelijk te maken zijn de uren geturfd die de VAC-le- den aan hun werk besteden. Die inzet loopt uiteen van 11 urn- voor een gemiddeld lid tot 55 uur in de maand voor de secreta ris van de club. Dit jaar wordt naar verwachting niet extreem druk. In verband met de nieuw- bouwplannen van onder meer Poortambacht 11 en Noorderpol der wordt daarna echter aardige hectiek verwacht. Vooruitlo pend daarop zoekt de VAC Schouwen-Duiveland nieuwe le den. Voor het eerst in het ruim dertig jarig bestaan is de organi satie ook voor mannen openge steld. Belangstellenden kunnen zich melden bij O. Immerzeel via telefoonnummer 0111- 671745. (Advertentie) DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg RIKZEE - Studente D. van at onderzoeken of het ld dat in de Welkom in Zee l-campagne wordt geschetst reenkomt met de manier irop Zeeuwse gemeenten - louwen-Duiveland in het bij der - zichzelf presenteren. iLint gaat door middel van ratuuronderzoek en inter ns in kaart brengen wat pro- ciale en lokale overheid doen de burger duidelijk te ma- waar de overheid voor staat sat de burger ervan mag ver- chten. Daarbij richt ze zich tel op folders en brochures op het naar buiten treden via iermeer internet. De intemet- van Schouwen-Duiveland ort in overheidskringen g, maar dat wil niet zeggen een vormgeefster - en dat is Lint - er net zo enthousiast ris. Lint kijkt verder vooral fde overeenkomsten én ver dien tussen de wijze waarop gemeente naar buiten treedt de manier waarop de provin- zichzelf richting mogelijk bmstige inwoners en/of be- jven profileert. iLint nam het initiatief voor onderzoek en benaderde de oeente met de vraag of die iraan mee wilde werken. Van- de gemeente is, stelt burge ester J. Asselbergs, enthou- reageerd. „Ik denk dat er ons voordeel mee kunnen Het onderzoek van Van wordt naar verwachting djuni dit jaar afgerond. Een graafmachine met grijper gaat de begroeiing langs de Vroonweg te lijf. foto Marijke Folkertsma Provincie betreurtbedrijfsongevalmet zeldzaam korstmos door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De kritiek op het rooien van bomen en struiken in de berm van de Vroonweg is voor de provincie geen aanleiding het werk stil te leggen. Wel wordt nog eens extra gekeken naar het te rooien gebied. Dat per abuis een eik met een zeldzaam korstmos is gerooid, wordt door de provin cie betreurd. Over de Vroonweg is al heel wat gebakkeleid. Het sluiten voor alle verkeer - tegelijk met het in gebruik nemen van de vervan gende recreatieverdeelweg - had heel wat voeten in de aarde. Ook het plan het bestaande fietspad te vervangen door een meer door de natuur mean- (Advertentie) derend rijwielpad werd fel bekritiseerd en nu het voor dat doel noodzakelijke rooiwerk begonnen is, steekt opnieuw een storm van protest op. Volgens biologisch kweekster J. van Tongeren en IVN- gids J. Mida- vaine maakt de provincie zich schuldig aan natuurvernieti- ging- Die beschuldiging werpt P. Rou- wendal van de provincie verre van zich. „Dat bewuste korstmos hebben we inderdaad niet gezien. Ik beschouw dat als een 'bedrijfsongeval' dat niet had mogen gebeuren, maar voor het overige zijn we echt heel zorgvuldig geweest in het bekij ken van het gebied." Om het zekere voor het onzeke re te nemen is gisteren een ploeg van de provincie afgereisd naar Burgh-Haamstede om het nog aan te pakken deel van de berm van de Vroonweg nog eens extra goed te bekijken. Vandaag wordt die inspectie afgerond, verwacht Rouwendal. Ondertus sen gaat het rooiwerk echter ge woon door. Broedseizoen Dat de provincie de flora- en faunawet zou overtreden, be twist Rouwendal. „Het rooi werk is voor het broedseizoen begonnen en dan ben je dus niet verstorend bezig, want dan zoe ken vogels een ander plekje om te broeden. Wij hebben beloofd dat we geen broedende vogels zouden storen, en dat doen we ook niet." Rouwendal vindt het bijzonder spijtig dat de discussie zich nu helemaal toespitst op een klein onderdeel van het beleid van de provincie. „Feitelijk praten we over niet meer dan het rooien van bomen en struiken in de berm langs een weg. Uiteinde lijk is het doel van deze hele ope ratie wel natuurwinst. We heb ben de recreatieverdeelweg aan gelegd en nu halen we straks de Vroonweg weg, waarmee we in feite een ecologische barrière tussen twee delen van een na tuurgebied weghalen." Bijna klaar Het rooiwerk is ondertussen vol gens Rouwendal bijna klaar. Zij verwacht dat het rooien nog de ze week wordt afgerond. Het is de bedoeling dat deze zomer het nieuwe fietspad wordt aange legd. Tot die tijd blijft het oude - langs de verder voor verkeer af gesloten Vroonweg - fietspad in gebruik. door Rinus Antonisse KAPELLE - De Zeeuwse boe ren willen een algemene onthef fing voor het verstoken van houtafval en berm- en sloot- maaisel. Een stookverbod met nauwelijks ontheffingen - die ook steeds opnieuw aange vraagd moeten worden - is on werkbaar. Voorzitter Christiaan Dees leg de die wens gisteren op tafel tij dens een politieke avond van het Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontakt (samen met de jon- gerenraad CZAV) te Kapelle. Hij maakte duidelijk dat een al gemene ontheffing voor land en tuinbouwers ook veruit het makkelijkst te controleren is. Dees zei dat het wel moet gaan om agrarisch afval. Hij stelde dat 'knoeiers' (boeren die bij- voorbeeld toch huisvuil en an der niet-agrarisch afval versto ken) zonder pardon aangepakt moeten worden. Gedeputeerde J. Suurmond (WD, milieu) hield zich op de vlakte. Hij liet weten dat de provincie met gemeenten en an dere partijen overleg voert over een 'uitvoerbare regeling'. Duidelijk is volgens hem dat een algeheel stookverbod met minimale ontheffingen er pro- vinciebreed niet inzit. De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hebben al besloten de lan delijke regels (niet stoken) rui mer toe te passen. Afval Suurmond gaf aan dat hij laat onderzoeken wat er precies on der 'afval' verstaan moet wor den. „Ik heb het idee dat we uit een aantal stoffen die we nu niet mogen verbranden, wel eens energie kunnen winnen. Dan ligt het anders." Het geldt vooral voor bermmaaisel, niet voor snoeihout. De gedeputeer de onderstreepte dat hij pro beert met alle dertien gemeen ten op één lijn uit te komen. Hoe lastig het is, bleek uit de hartekreet van een jonge boer. Die vertelde dat hij verhoute aspergestengels (waarin larven van de aspergevlieg zitten) niet mag verbranden. Pas na veel vijven en zessen streek de ge meente voor één keer met de hand over het hart; voor het ad vies van de Plantenziektekun- dige Dienst moest hij wel 250 euro per perceel ophoesten. Door het verbranden van het loof mét larven, hoeft hij aan zienlijk minder bestrijdings middelen te gebruiken, wat mi lieuvriendelijker is. Ook voor het verbranden van beschim meld stro werd aandacht ge vraagd. Suurmond beloofde de voorbeelden mee te nemen in het overleg. -Edith Ramakers IIBURG - Het nieuwe par- rbeleid in de gemeente Veere it afgelopen paasweekeinde verwarring en boosheid ge- Parkeerwachters hebben parkeerbonnen uitgeschre- ,Een boze inwoner van het pheeft opgeroepen tot actie. Sinds 1 maart is het vergunning- parkeren in de kern van de ge meente Veere ingevoerd. Bezoekers zochten afgelopen weekeinde een vrije parkeer plaats in de badplaats en von den die vaak in de wegen die naar de winkelstraten leiden. Daar mogen alleen vergunning houders parkeren. De gemeente Veere heeft vanaf 1 maart tot afgelopen donderdag foutpar- keerders een waarschuwing ge geven. „Maar vrijdag zijn we boetes uit gaan delen. Je moet eens beginnen", zegt wethouder M. te Roller. Zij vindt dat lang gesproken is over het nieuwe parkeerbeleid voor Domburg. De gemeenteraad heeft recente lijk besloten dat Domburg naast betaald parkeren ook vergun- ningparkeren moest krijgen. Een inwoner van het dorp be sloot actie te ondernemen tegen het parkeerbeleid. In een pam flet, dat in de kern huis-aan- huis werd verspreid en in de winkels werd opgehangen, roept hij de inwoners van Dom burg op dinsdagnacht massaal (gratis) te parkeren op het par keerterrein van de gemeente Veere. Als aan de oproep gehoor wordt gegeven, moeten ambtena ren vandaag elders een plek vin den. ;rPiet Kleemans Piet Kleemans RIKZEE - De gemeente ouwen-Duiveland zet in op transparantere en efficiënte- manier van controleren op adveiligheid. Daarbij wordt Irukkelijk gekozen voor het rleggen van de verantwoor- jkheid bij de burgers zelf. ir is het hoog tijd voor, uit burgemeester J. As- ergs. Naar zijn idee wordt verantwoordelijkheid voor nd)veiligheid vaak wat te ge melijk richting lokale over- i geschoven. „De eigen ver- ioordelijkheid van de bur- isin het verleden te veel ver- n." Iderheid :nieuwe controle- en handha- 'sbeleid van de brandweer ouwen-Duiveland is gericht helderheid en duidelijkheid, iedereen precies weet wat en niet kan en wéét dat het naleven van de regels ng gecontroleerd wordt, ver- ot dat de kans dat de regels ;eleefd worden. ir wat betreft de controles tdt overgestapt van een vaste iodieke controle van zaken brandmeldingsapparatuur vluchtwegen naar een meer op de praktijk geënte methode. Daartoe zijn de te controleren gebouwen onderverdeeld in vier categorieën. Gebouwen waar de risico's voor mensen het grootst zijn - zoals bejaardenoorden en kleine hotels of pensions - wor den het strengst gecontroleerd. Ziekenhuizen vallen eveneens in de categorie één. Kleine basis scholen zijn ondergebracht in ca tegorie twee en krijgen dus min der vaak de controleur op de stoepen. Scholen met tot 250 leerlingen vallen in categorie drie, maar als het aantal leerlin gen de 250 overstijgt wordt de school in categorie twee ge plaatst. In de lichtste categorie, categorie vier, vallen op Schou wen-Duiveland onder meer de kampeerterreinen en jachtha vens waar normaliter niet meer dan honderd personen verblij ven. Op grotere campings daar entegen wordt het risico weer hoger ingeschat. Die zitten in ca tegorie drie. En zo is er voor elk bedrijf, kantoor- of publieksgebouw een risico-analyse gemaakt. Op ba sis van de gegevens is een zoge heten Prevap-lijst samenge steld. 'Prevap' staat daarbij voor Preventie Activiteiten Plan. In feite komt het, zegt officier preventie van de Schouwen-Dui- velandse brandweer L. Ver meer, neer op het leveren van maatwerk. Daarbij is het heel belangrijk dat iedereen zich er van bewust is dat op overtreding van de re gels strenge straffen staan. Als algemeen criterium geldt dat de mogelijkheid voor mensen om zichzelf direct in veiligheid te brengen, bepalend is voor de ju ridische stappen die het be voegd bestuursorgaan - de ge meente in dit geval- onderneemt Als er door het niet naleven van de regels levensbedreigende si tuaties ontstaan, is de gemeente onverbiddelijk. Binnen maxi maal drie dagen moet het man co verholpen worden. Met een dwangsom als stok achter de deur. Helpt dat niet, dan volgt be stuursdwang en in het uiterste geval kan de exploitant van een gebouw zijn of haar vergunning verliezen. THEATER DE MYTHE tel: 0900-3300033 m Jfl www.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33