Reimerswaal geeft de voorkeur aan CDA'er PZC PZC Kerkdak moet weer honderd jaar mee Raad Middelburg wil geen referendum over theater Boeren willen een algemene ontheffing van stookverbod laad niet unaniem over A. Huisman als burgemeester 11 iieltjesbeurs in roone Kapelle oncertenreeks elemann en ach in Tholen Onderzoek naar schade jachten Verdachte autokraken gepakt Aanleg rotonde Poortambacht 11 Geweld tegen verpleegsters bestraft agenda woensdag 30 maart 2005 r Rob Paardekam MJININGEN - Reimerswaal jjgt opnieuw een burgemees- rvan het CDA. De gemeente- Ld heeft gisteravond, na bijna |e uur vergaderen, oud wet- Hider A. J. (Jan) Huisman van (tlfzijl voorgedragen. BBR. ÏD en Leefbaar Reimerswaal tmden tegen. bisman (55) was van 1999 tot met september 2004 wethou- in het Groningse Delfzijl. K trad tussentijds af vanwege uten die zijn gemaakt bij de mandeling van een subsidie- jnvraag van de openbare bibli- feeek. Voor zijn benoeming als khouder was Huisman onder Ier werkzaam bij de politie en Igak. gesprekken met de vertrou- Kiscommissie van de gemeen- heeft hij aangegeven dat hij brstander is van consequente ndhaving van wet- en regelge- ig. Volgens de partijen die gis- en voor de voordracht van \PELLE - Speel-o-theek De hatkist houdt zaterdag de eede wieltjesbeurs in De oone in Kapelle. les wat wieltjes heeft en met ideren te maken heeft, mag de beurs worden aangebo- zoals loopauto's, steppen, iggy's, rolschaatsen en kinder- igens. spullen moeten goed werken schoon zijn. Wie iets voor de nrs heeft, kan dit zaterdag tus- half tien en half elf naar De oone brengen. verkoop is van elf tot twaalf Éénderde van de opbrengst bestemd voor de Kapelse eel-o-theek. I0LEN - De Stichting Antho- iKledermansconcerten, die in voormalige stadhuis van olen concertenreeksen organi- trt, houdt zaterdag het eerste ocert van dit seizoen. ensemble Les Délices, eelt een concert onder de op- rkelijk titel: Een broodheer nBach. tgaat om stukken uit een tijd Johann Sebastiaan Bach bij llicitaties nog regelmatig het lerspit moest delven ten gun- van Telemann of van zijn ei- zoon, Carl Philipp Emanuel sch. Van deze drie componis- speelt Les Delices tijdens Keldermansconcert werk. invang 20.00 uur. Bezorgklachten: 1800-0231231 op maandag t/m vrijdag ledurende de openingstij- len;zaterdags tot 12.00 uur lED ACTIE BEVELANDEN/THOLEN itationspark 28 Postbus31 «60 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Bob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 [ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl internet Wvvw.pzc.nl f-mail| web@pzc.nl Huisman stemden (SGP, CDA, CU en PvdA) is hij verder een bruggenbouwer, een teamplayer en voor burgers gemakkelijk be naderbaar. Fractievoorzitter M. Weststrate van Leefbaar Reimerswaal zegt dat zijn voorkeur uitging naar de tweede persoon die door de vertrouwenscommissie werd aangedragen. Geen enkel raads lid mag overigens zeggen wie dat is. Weststrate heeft er moei te mee dat Huisman na zijn af treden in Delfzijl niet meteen de schouders onder een nieuwe functie heeft gezet, maar tijd no dig had om van de klap te beko men. Verder wist de oud-wethouder volgens hem weinig te vertellen over Reimerswaal. Weststrate: „Hij weet een beetje over schaal- en schelpdieren en kon verder niet veel meer vertellen dan dat Reimerswaal tussen twee Scheldes ligt." Politieke kleur heeft volgens Weststrate niets met de tegenstem van zijn fractie te maken. Ook de BBR stemde tegen de voordracht van Huisman. „Niet zozeer omdat we hem niet zien zitten, maar omdat we de andere kandidaat gewoon beter vinden", zegt raadslid A. Kortlever. Niet echt leuk CDA-fractievoorzitter Koeman zegt teleurgesteld te zijn dat de raad niet unaniem heeft inge stemd met de voordracht van Huisman. Dit is volgens hem niet echt leuk voor de man. Vol gens Koeman straalde hij tij dens de gesprekken met de ver trouwenscommissie daadkracht uit en wist hij wel degelijk wat te vertellen over Reimerswaal en wat daar speelt. „Misschien niet tot in details, maar dat kun je ook niet verwachten." Dat Huisman een CDA'er is vindt Koeman aardig, maar het was niet de inzet van zijn fractie. Huisman, die gehuwd is en twee zonen heeft, wordt nu voorge dragen bij de minister van Bin nenlandse Zaken, die hem zo goed als zeker zal benoemen. De Groninger heeft aangegeven zo snel mogelijk naar Reimerswaal te willen verhuizen. A. J. (Jan) Huisman (CDA) is van 1999 tot en met september 2004 wethouder geweest in Delfzijl. foto gemeente Reimerswaal Willem Leijten(l) en Stephan van Poppelen bezig met wat sommigen echt kunstenaarswerk noemen: het bedekken van het dak met leien. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Willem Leijten en Stephan van Poppelen zijn even afge daald. Ze zijn onderaan de rooms-ka- tholieke kerk van Kwadendamme be zig, naast het kerkhof. De leien zijn op. Ze moeten nieuwe hebben. Oud-aanne mer Jan Peeters komt voorbijfietsen, stopt en maakt een praatje, ,,'t Zijn ech te kunstenaars", wijst hij op de leidek kers. Peeters heeft belangstelling voor wat Leijten en Van Poppelen aan het doen zijn. „Mijn grootvader heeft de kerk nog gebouwd", vertelt hij. „Voor 46.000 gulden." Leopold Peeters heette zijn grootvader. Hij sleepte het voor Kwa dendamme grote karwei in de wacht met een compagnon. Kees Engelbert uit 's-Heerenhoek. 'Doodgewone dorpstim merlui', meldt Rob de Boo, schrijver van het jubileumboek uit 2001 over de toen twee eeuwen oude Bonifacius-paro- chie van Kwadendamme. 'Zij zouden even een kerk gaan bouwen!' Het ging van een leien dakje. De aanbesteding van het werk was 18 juli 1901. De kerk moest 10 september 1902 klaar zijn. Het liep vijf weken uit. Dat is overkomelijk. Peeters en Engelbert hebben hun best gedaan. Eind 1919 stortte de spits van de kerktoren op de pastorie, maar dat gebeurde tijdens een storm met orkaan kracht. De kerktoren heeft het jaren lang met 'een platte pet' moeten doen, zoals de rooms-katholieke kerk van Hansweert sinds de Tweede Wereldoor log. In Kwadendamme had de parochie in 1938 voldoende geld om de spits te rug te plaatsen. Wat Peeters en Engelbert zeker goed hebben gedaan, is de leibedekking van de daken. De tijd die ervoor staat, pak weg honderd jaar, hebben de leien ruim schoots doorstaan. „Maar", vertelt Piet Beulens, „het is nu wel hard nodig dat ze worden vervangen. Anders krijg je lekkages." Beulens is contactpersoon van het parochiebestuur richting de in gehuurde aannemer, het loodgieters- en leidekkersbedrijf Jobse uit Middelburg. Tien jaar geleden begon het parochiebe stuur al met het aanvragen van subsi die. Die is gekomen, niet alleen voor het vervangen van de leien, maar ook voor het opknappen van de kleine toren in het midden van de kerk. „De vieringto ren", noemt Beulens die. „De naam heeft te maken met de plek waar de to ren staat, op het kruisvlak van de vier dakvlakken van de kerk." Van de iets meer dan 200.000 euro die het karwei kost. moet de parochie zelf dertig pro cent betalen Beulens: „Daar hebben we voor gespaard." Toestemming Alles was geregeld. Het bisdom Breda had ook toestemming gegeven. Dat moet, want in een kerk die weinig bezoe kers trekt, wordt niet meer geïnves teerd. Kwadendamme heeft een levendi ge parochie, dus dat was geen pro bleem. En toen moesten de leien nog ko men. „We hadden vorig jaar al willen beginnen", vertelt Beulens, „maar de leien waren niet beschikbaar. Ze moes ten uit een groeve in Wales komen en wel van een bepaalde dikte. Die kwa men slechts mondjesmaat vrij. Dat heeft zeven maanden extra gekost." Het is een dure grap, een dak van leien en dat heeft er niet alleen mee te maken dat leien een natuurproduct zijn. „Voor één vierkante meter dak heb je veel leien nodig, een stuk of vijfenveertig", verklaart leidekker Van Poppelen, „om dat ze een eind over elkaar vallen. Als ze op het dak liggen, is maar één derde deel van de leien zichtbaar." Niet de kwaliteit van de oude leien was overi gens het grootste probleem in Kwaden damme, maar de leihaken waarmee de leien zijn bevestigd. Die gaan op den duur doorbuigen, waardoor volgens ad viseur Beulens 'bij een zware storm hele stukken uit het dak zouden kunnen waaien'. De koperen leihaken van vroeger zijn kwetsbaarder dan de tegenwoordige lei haken van roestvast staal (rvs), verze kert Van Poppelen. Nog zo'n twee maanden duurt het werk. Het parochiebestuur hoopt dan weer een eeuw uit de brand te zijn. Niet één van de twee leidekkers durft daarvoor zijn hand in het vuur te steken. „Zure regen, hé, dat werkt tegen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse bevolking krijgt niet de kans om zich in een referendum uit te spreken over de toekomst van de bouwput. Het voorstel van D66 met die strekking kreeg gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering alleen steun van de PvdA, PPM en Mid delburg Attent. De raad besloot het college van burgemeester en wethouders toe stemming te geven tot de aan koop van woningen rond de bouwput. Volgens het CDA kunnen inwo ners geen oordeel geven over de bouwput omdat de problema tiek te complex is. „De emotie overheerst dan over de ratio", aldus fractievoorzit ter J. Kodde. Het idee van een re ferendum is sympathiek, vond J. Goetheer (GroenLinks). „Maar ik wil D66 vragen om een ander onderwerp te kiezen." Fractievoorzitter r. van Eijke- lenburg wees hem erop dat die houding de reden is dat veel kie zers zich afkeren van de poli tiek. „Ik begrijp dat het u nu even niet uitkomt." Zowel de SGP als de Christen- Unie vonden een referendum niet nodig. „Wie op dit moment niet weet wat de gevoelens zijn van de bevolking over het A-theater, kan beter als raads lid opstappen", zei C. Dekker (SGP). Van Eijkelenburg voerde ver geefs aan dat de mening van de Middelburgers nooit formeel is vastgesteld. „De uitslag zou als officiële informatie net zo zwaar mee kunnen wegen als an dere onderzoeken en rappor ten." Bezwaren Wethouder H. Kool-Blokland (CDA) wierp een aantal prakti sche bezwaren op tegen het hou den van een referendum. Vol gens Kool is het onmogelijk om de stemming, zoals D66 wil, te gelijkertijd te houden met het re ferendum over de Europese grondwet. Alleen Nederlanders mogen stemmen over de Europe se grondwet, het referendum zou open staan voor alle kiesge rechtigden. Het afzonderlijk op roepen van die groep zou te inge wikkeld zijn. Bovendien kan niet met stemcomputers worden gestemd omdat daar per per soon maar één keer mee ge stemd kan worden. De raad besloot het college van B en W toestemming te geven om huizen rond de bouwput te kopen. De SGP. PPM en Middelburg At tent stemden tegen. Die fracties vonden dat het geld voor de aan kopen uit het budget voor het theater moest komen. Het college wil deze kosten bui ten het theaterbudget houden. Volgens R. Koper (PPM) is dat BERGEN OP ZOOM - De Directie Zeeland van Rijkswa terstaat wil dé waterkwaliteit in de haven van Bergen op Zoom onderzoeken. Aanleiding is een aanzienlijke schade aan de romp van een groot aantal plezierjachten. Afgelo pen weekeinde kwam aan het licht dat bij stalen jachten die in de Bergse haven zijn afgemeerd sprake is van een ernstige vorm van put-corrossie. Op diverse plaatsen zijn daardoor onder de waterspiegel gaten gevallen, zelfs in vijf millimeter dik staal. Meest voor de hand ligt een ver band tussen een illegale lozing van vijftig ton vinasse, eind vorig jaar. Rijkswaterstaat oordeelde dat er slechts sprake was van een verhoogde concentratie kalium. Die stof zou geen kwaad kunnen voor het messing en koper aan de boten. „Maar mogelijk wel aan het staal", suggere ren de booteigenaren na het opnemen van de schade. Rijkswaterstaat hoopt snel uitsluitsel te geven. VLISSINGEN - Na een achtervolging hebben agenten gis terochtend rond kwart over acht een 28-jarige Vlissinger aangehouden. Een getuige had de man zien rondscharre len tussen auto's in de Van Dishoeckstraat in Vlissingen. Hij sprak hem aan, waarop de man was weggereden op een fiets. Politieagenten die toevallig in de buurt waren, troffen de man vervolgens aan op de Singel, vlakbij een auto met braakschade. De man vluchtte maar kon na een achtervolging worden aangehouden in de Hobeinstraat. De man verklaarde niets te weten van autoinbraken. Toch moest hij de cel in, omdat er nog veertien dagen cel straf voor de man open stonden. ZIERIKZEE - De voorbereidingen voor de aanleg van de rotonde op de kruising van de Laan van Sint Hilaire en de nieuwe ontsluitingsweg voor Poortambacht 11 ter hoogte van het Eerste Weegje in Zierikzee zijn begonnen. In eerste instantie zullen de werkzaamheden weinig hin der opleveren. Op diverse plaatsen, langs het tracé waar de nieuwe rotonde en ontsluitingsweg moeten komen, moet grond worden opgehoogd. De aanleg van de nieuwe weg richting Poortambacht 11 begint in juni. Met de con structie van de rotonde wordt in september een begin ge maakt. Het project omvat onder meer het aanbrengen van een nieuwe asfaltdeklaag op de Laan van Sint Hilaire en de Mierenweg. Die laatste weg wordt aan één kant ver breed. De werkzaamheden duren ongeveer vijf weken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 46-jarige Vlissinger voor geweld tegen twee verpleegsters zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De man belandde 6 fe bruari dit jaar in Vlissingen in het ziekenhuis, nadat hij dronken van zijn fiets was gevallen. De gewelddadige Vlissinger gedroeg zich opstandig. Hij trok eerst het in fuus los, daarna greep hij een van de verpleegsters bij de keel en sloeg hij haar met haar hoofd tegen een tafel. Haar collega bedreigde hij met de dood. Officier van Justi tie R. Jeuken nam hem de mishandeling en de bedreiging van de verpleegsters uiterst kwalijk en eiste zestig uur werkstraf. Van de straf legde de politierechter de helft voorwaardelijk op. door Rinus Antonisse KAPELLE - De Zeeuwse boe ren willen een algemene onthef fing voor het verstoken van houtafval en berm- en sloot- maaisel. Een stookverbod met nauwelijks ontheffingen - die ook steeds opnieuw aange vraagd moeten worden - is on werkbaar. Voorzitter Christiaan Dees leg de die wens gisteren op tafel tij dens een politieke avond van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (samen met de jonge- renraad CZAV) te Kapelle. Hij maakte duidelijk dat een alge mene ontheffing voor land- en tuinbouwers ook veruit het mak kelijkst te controleren is. Dees zei dat het wel moet gaan om agrarisch afval. Hij stelde dat 'knoeiers' (boeren die bij voorbeeld toch huisvuil en an der niet-agrarisch afval versto ken) zonder pardon aangepakt moeten worden. Gedeputeerde J. Suurmond (WD, milieu) hield zich op de vlakte. Hij liet weten dat de pro vincie met gemeenten en andere partijen overleg voert over een 'uitvoerbare regeling'. Duidelijk is volgens hem dat een algeheel stookverbod met minimale ont heffingen er provinciebreed niet inzit. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben al besloten de landelijke regels (niet stoken) ruimer toe te passen. Suurmond gaf aan dat hij laat onderzoeken wat er precies on der 'afval' verstaan moet wor den. „Ik heb het idee dat we uit een aantal stoffen die we nu niet mogen verbranden, wel eens energie kunnen winnen. Dan ligt het anders." Het geldt voor al voor bermmaaisel, niet voor snoeihout. De gedeputeerde on derstreepte dat hij probeert met alle dertien gemeenten op één lijn uit te komen. Hoe lastig het is, bleek uit de hartenkreet van een jonge boer. Die vertelde dat hij verhoute as pergestengels (waarin larven van de aspergevlieg zitten) niet mag verbranden. Pas na veel vij ven en zessen streek de gemeen te voor één keer met de hand over het hart; voor het advies van de Plantenziektekundige Dienst moest hij wel 250 euro per perceel ophoesten. Door het verbranden van het loof mét larven, hoeft hij aan zienlijk minder bestrijdingsmid delen te gebruiken, wat milieu vriendelijker is. Ook voor het verbranden van beschimmeld stro werd aandacht gevraagd. Suurmond beloofde de voorbeel den mee te nemen in het over- de zoveelste list om het budget voor het theater binnen voor de raad acceptabele grenzen te hou den. Wethouder Kool was van mening dat de aankoop van wo ningen onder een ander project valt en dus niet meegeteld mag worden. De PvdA zag dat an ders: „Wij tellen het er gewoon bij op", zei S. Szarafinski (PvdA). Een motie van afkeuring van D66 over de manier waarop door de gemeente met omwonen den is gecommuniceerd, werd door een meerderheid van de coalitiepartijen (CDA, PvdA, ChristenUnie en GroenLinks) en de WD verworpen. Volgens de PPM is er geen basis meer voor gesprekken tussen wethou der A. van 't Westeinde en belan genvereniging Van A tot Z. „Ik kan met de meeste mensen die in de omgeving wonen een goed gesprek voeren", zei Van 't West einde. STREEKACTIVITEITEN GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-17.00 uur: Spotspektakel; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM. 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit; 14.00 uur: Uiteenlopende activiteiten voor alle WAO'ers; Biblio theek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinde ren van 4-8 jaar; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate 13.30 uur- Koersbal; De Vroone. 9.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessocieteit, sjoelen; 14.00 uur. Ouderenkoor; 13,30 uur: Koersbal; KORTGENE - Gymzaal in de Bern hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRU1NINGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, wandeltuinen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We mei, 09.30 uur. Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur. Volksdansen; OBS Prinses Beatrix, 10.00-12.00 uur: Kennismakingsoch tend voor ouders driejarige kinderen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17 00 uur: Biljarten. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET1 Kapelle -Tel. 0113-3 TYfcKliMü ET.NL i-339^3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31