'ZC Vleer samenwerking gemeenten CONCERT Verbouwing gemaal )rie Grote Polders OlAPRIli GOES iNk Imkerij Poppendamme teelt groente en schenkt thee Werkstraf na verzet en mishandelen agent Oproep tot actie tegen parkeerbeleid Domburg [eimerswaal en Kapelle gaan sociale zaken samen regelen ouw van Hof runinghe na ren van start Boer mag uien op akker dumpen Poging tot beroving in Kamperland Flinke boete voor drankrijder Criminelen moeten alsnog zitten zeeuwse almanak Hoesten ictie: 0113-315649 .pzc.nl iil:redactie@pzc.nl )US 314460 AA Goes irtentie-exploitatie: rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; jws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. jensdag 30 maart 2005 editie Bevelanden-Tholen Edith Ramakers MBURG - Het nieuwe par- ■beleid in de gemeente Veere it afgelopen paasweekeinde verwarring en boosheid ge- Parkeerwachters hebben parkeerbonnen uitgeschre- Een boze inwoner van het |p heeft opgeroepen tot actie. Sinds 1 maart is het vergunning- parkeren in de kern van de ge meente Veere ingevoerd. Bezoekers zochten afgelopen weekeinde een vrije parkeer plaats in de badplaats en von den die vaak in de wegen die naar de winkelstraten leiden. Daar mogen alleen vergunning houders parkeren. De gemeente Veere heeft vanaf 1 maart tot af gelopen donderdag foutparkeer- ders een waarschuwing gege ven. „Maar vrijdag zijn we boe tes uit gaan delen. Je moet eens beginnen", zegt wethouder M. te Roller. Zij vindt dat lang gesproken is over het nieuwe parkeerbeleid voor Domburg. De gemeenteraad heeft recente lijk besloten dat Domburg naast betaald parkeren ook vergun- ningparkeren moest krijgen. Een inwoner van het dorp be sloot actie te ondernemen tegen het parkeerbeleid. In een pam flet, dat in de kern huis-aan- huis werd verspreid en in de winkels werd opgehangen, roept hij de inwoners van Dom burg op dinsdagnacht massaal (gratis) te parkeren op het par keerterrein van de gemeente Veere. Als aan de oproep gehoor wordt gegeven, moeten ambtena ren vandaag elders een plek vin den. prRob Paardekam 1PELLE - Kapelle en Reimers- al gaan nu ook samenwerken het gebied van sociale zaken, gin 2006 moet er één organisa- jsch bureau zijn voor de twee heenten. lelie en Reimerswaal werken Is enige tijd al samen op het led van de brandweer. De e gemeenten wilden zich aan- kelijk aansluiten bij de com- atie Goes/Borsele, maar die ek al te ver te zijn gevorderd, at ze met z'n tweeën verder gegaan. Omdat de samen hing goed beviel, werd die [ebreid met het verstrekken handhaven van vergunnin- Daarvoor werd het bureau k opgericht. 'Rei' van Rei- iswaal en 'K' van Kapelle. vergunningen worden sinds verstrekt in Reimerswaal de handhaving vindt plaats mit Kapelle. Inmiddels zijn ook al twee gezamenlijke ge- mteraadsvergaderingen ge- Est over de betreffende onder- rpen. twee gemeenten lijken el- r dus echt te hebben gevon- Dat blijkt, want de samen- rking neemt steeds grotere men aan, nu die wordt uitge- id met sociale zaken. Dat is rigens een plan van de colle- UININGEN - De werkzaam- len voor woonzorgcentrum Cruninghe in Kruiningen gisteren begonnen. Het ga lde gat in het centrum van uiningen moet over ongeveer jaar weg zijn. ontstond toen de be- jlsgebouwen in het gebied sen de Henry Dunantstraat de Langeviele twee jaar gele- werden gesloopt. Op dat mo ut lagen de plannen voor het gcentrum er al, maar meerde- i'actoren hebben voor vertra- g gezorgd. Zo moest er, op van de Rijksoverheid, ar- ologisch onderzoek worden richt en werd op een latei- besloten om ook twee pleegwoongroepen in het iplex te vestigen, nkzij de verpleegafdeling is straks wel mogelijk om 24- szorg te verlenen aan de an- e inwoners van het complex, komen 25 huur- en tien koop- artementen voor senioren, leren werd een begin ge- akt met het graven van de iwput, omdat onder Hof Cru de een parkeerkelder komt. bouw van het seniorencom- duurt naar verwachting on eer een jaar. Dan is nog niet hele gat in het centrum opge ld Later worden ook nog elf Sowoningen gebouwd. ges. De gemeenteraden moeten nog akkoord gaan. De samenwerking is onder meer ingegeven door de komst van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), waar de gemeenten straks verantwoorde lijk voor zijn. In de wet worden voorzieningen opgenomen die nog nog in de Welzijnswet, de AWBZ en de Wet voorzieningen gehandicapten (Wvg) zitten. Ge meenten krijgen er daarom veel werk bij. Volgens Kapelle en Reimerswaal is er straks meer specialistische kennis nodig on der de ambtenaren en zijn de fi nanciële risico's veel groter. Bei de zaken zouden deels kunnen worden opgevangen door samen op te trekken. Declareren De gemeenten hopen ook meer mensen aan het werk te krijgen door samen te werken. Daar heb ben ze belang bij nu ze, sinds de invoering van de nieuwe Wet werk en bijstand, de bijstands uitkeringen niet langer bij het Rijk kunnen declareren. De samenwerking mag geen na deel voor de burgers opleveren. Zo moeten die straks gewoon voor alle dingen die met sociale zaken te maken hebben op hun eigen gemeentehuis terecht kun nen. Het mag niet zo zijn dat Ka- pellenaren straks naar Reimers waal moeten of andersom. Uit de verdere samenwerking mag ook niet worden afgeleid dat de twee gemeenten wel voelen voor een herindeling op termijn. Dat is voor beiden onbespreekbaar. In Poppendamme wordt hard gewerkt aan de bouw van de kas waarin groente geteeld en thee geschonken zal worden. foto Ruben Oreel door Selma Osman GRIJPSKERKE - Imkerij Poppen damme wordt uitgebreid met een groen ten- en plantenkwekerij en theeschenke- rij. De kas waarin deze onderdelen komen, wordt gerund door cliënten van het Gors (mensen met een verstandelij ke of lichamelijke handicap). Zij gaan ook de bestaande boerenhoftuin bij de imkerij onderhouden en exploiteren. De kas krijgt een nostalgisch uiterlijk, passend bij de traditionele Zeeuwse boe renschuur op het erf. In de kas komt naast een kwekerij ook een horecage deelte en een winkeltje met natuurpro ducten. Het Gors huurt de kas en de boerenhof- tuin van de imkerij en maakt er een dag bestedingsproject voor lichamelijk of verstandelijk gehandicapten van. Daar om zulleh alle ruimtes toegankelijk zijn voor mensen in een rolstoel. „De huur moeten we zien terug te verdienen met de verkoop van kaartjes voor de tuin, spullen uit de winkel, plantjes en de ho reca", vertelt P. van den Berg van het Gors in Goes. Hij zag meteen iets in het idee om samen te werken met de imke rij. „Het is een unieke werkplek voor de cliënten die bovendien al een naam heeft. Die hoef je dus niet meer op te bouwen." In Grijpskerke kan het Gors veel ver schillende functies aanbieden, zoals kweker, kassamedewerker, schoonma ker, terreinknecht en horecamedewer- ker. Van den Berg heeft plaats voor 15 tot 20 mensen. Die mogen wat hem be treft ook van buiten het Gors komen. Hij heeft pas vijf aanmeldingen. „Ze willen eerst zien wat er is, voordat ze 'ja' zeggen. Ik verwacht dat het straks storm gaat lopen." Vrije uurtjes Eigenaar P. de Meester van de imkerij nam het initiatief voor de samen werking. Het onderhoud van de acht jaar oude boerenhoftuin met ouderwet se bloemen, kruiden, kleinfruit en hoog- stambomen werd hem en zijn vrouw te veel. Ze kregen het in de schaarse vrije uurtjes niet meer voor elkaar. De Meester heeft zelf ook uitbreidings plannen. In de grote boerenschuur, die vroeger werd gebruikt als expositie ruimte, komt in 2006 een overdekte speelplaats met als thema duurzame energie. Het Gors hoopt in mei te kunnen be ginnen in de kas. Eind april zullen zes tig leerlingen van de Groene School in Goes in een dag de boerenhoftuin onder handen nemen. Er is sprake van ach terstallig onderhoud en het gaat om een enorme lap grond. „Wel twee of drie voetbalvelden groot", denkt Van den Berg. In een deel van de tuin komen 'vergeten groenten' zoals pastinaak, schorsene ren, raapsteeltjes en verschillende soor ten rode kool. Ze zijn thuis van het bord verdwenen, maar duiken in restaurants steeds vaker weer op. ir Freek Janssen U-VOSSEMEER - Het re it in Nederland steeds vaker «eeds meer. Om ervoor te zor- idat die hevige regenval geen teroverlast veroorzaakt, ver- »vt Waterschap Zeeuwse Ei- den een aantal gemalen. Eén üvan is Drie Grote Polders Oud-Vossemeer. Advertentie DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg IfeittittÉiÉÉiÉIIÉtittiÉIMiÉiililli Het waterschap is al een paar weken bezig met de verbouwing van het gemaal aan de Oude Zee dijk, onder de Kreekweg. Drie Grote Polders stamt uit 1900 en is een hulpgemaal, dat nog wordt aangedreven door een die selmotor. Als het waterschap klaar is, is het een volwaardig elektrisch gemaal. De grootste verandering is de toename in capaciteit van de pomp. Nu kan Drie Grote Pol ders nog maar 90 kubieke meter water per uur afvoeren. Dat wordt anderhalf keer zoveel: 135 kuub. Ook restaureert het waterschap het hoofdgebouw. Aan het uiterlijk van het gemaal verandert dus weinig. De waterberging in de Hikse Kreek, die het water aanvoert naar de Drie Grote Polders, wordt vergroot met 2,4 hectare. De kans op overstromingen wordt daardoor kleiner. Als de verbouwing af is, kan het Drie Grote Polders het gemaal Eendracht bij Tholen-stad ont lasten in het geval van extreme wateroverlast. Het gemaal bij Oud-Vossemeer kan ongeveer 1250 hectare van het eiland drooghouden, zodat de Een dracht zich op de rest van het ge bied kan richten. Het is de bedoeling dat de ver bouwing in september klaar is. De kosten bedragen ongeveer 800.000 euro. KAPELLE - Het dagelijks provinciebestuur wil boeren toestemming geven hun overtollige uien op de akkers te dumpen. De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie dringt daarop aan. Formeel gelden uien als afvalstof en ze mogen niet zomaar gestort worden. Gedeputeerde J. Suurmond (WD, milieu) zei gisteren in Kapelle dat er sprake is van overmacht. „We zullen in dit geval niet handhaven, dus toestaan dat er op de akkers gestort wordt", aldus Suurmond. De boeren zitten met de uien in hun maag omdat ze onverkoopbaar zijn (mede door de la ge prijzen en importstop Rusland). Met het op land uitrij den is haast geboden nu de zaaiwerkzaamheden binnen kort losbarsten (en deels al zijn begonnen). Het beste is ze na de nieuwe oogst en vóór het nieuwe ploegseizoen te storten, maar dan blijven de uien de hele zomer opgesla gen en dat kan tot problemen leiden. KAMPERLAND - Op de Schotsmanweg in Kamperland is maandag rond kwart over tien 's avonds een, 20-jarige vrouw overvallen. De vrouw was aan het werk in een horecagelegenheid en moest wat naar het magazijn brengen. Op weg daar naar toe werd zij vastgepakt door een onbekende man. De man wilde haar sleutels en ook vroeg hij om geld. Toen de vrouw duidelijk maakte dat zij niet bij het geld kon ko men, gaf de man haar een klap in haar gezicht. De vrouw schopte de man en rende weer terug naar haar werkplek. Van de man is niets bekend, behalve een summier signale ment. Hij was ongeveer 1.80 meter lang, had donkerkleu rig kort haar in een 'gedekt' model en sprak accentloos Nederlands. Het betrof een blanke man. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een twintigjarige man uit Sint Maar tensdijk conform de eis veroordeeld tot duizend euro boe te en een half jaar voorwaardelijke rijontzegging. De ver dachte werd 5 februari dit jaar in Tholen bij een verkeers controle betrapt met een alcoholgehalte van 655 micro gram, drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. TERNEUZEN - De politie heeft de afgelopen weken vijf Zeeuws-Vlamingen aangehouden die nog gevangenisstraf moeten uitzitten. De vijf zijn samen goed voor 197 dagen in hechtenis. Verder is een Zeeuws-Vlaming opgepakt die niet was teruggekeerd van een proefverlof uit de gevange nis. Tenslotte zijn twaalf nog niet betaalde boetes geïnd, met een totaalbedrag van 4272 euro. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Goes vertelde giste ren in Middelburg respect te hebben voor de politie. Dat klonk tegenstrijdig, want zijn aanhouding op 24 november vo rig jaar verliep verre van vlekke loos en leidde zelfs tot een klacht over mishandeling door een agent. De man had flink verzet ge pleegd toen hij in de boeien werd geslagen. Ook had hij naar de agenten gespuugd en beledi gingen geuit. Politierechter I. Woltring zette zijn bevindin gen op een rijtje en kwam uit op veertig uur werkstraf. De uit spraak was voor officier van jus titie R. Jeuken had tachtig uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf geëist. Hij overweegt hoger be roep. Aan de politieman moet verdachte 570 euro schadever goeding betalen. De politie wilde 24 november vo rig jaar de Goesenaar aanhou den, omdat men vermoedde dat het kenteken op zijn autó niet goed bevestigd zat. In plaats van te stoppen reed verdachte door, waarna de agenten de ach tervolging inzetten. Bij zijn wo ning hadden ze de man te pak ken. De politiemannen gebruik ten bij de aanhouding pepper- spray. Dat leidde bij de Goese naar nog tot meer agressie. Zo had hij geschopt en getrapt. Een agent raakte tijdens de worste ling gewond aan zijn hoofd. „Ik vond de agenten agressief. Ik was ook geprikkeld", verze kerde hij. Toen het lukte om de man in de politieauto te krijgen vernielde hij en passant nog een carkit (voor een mobiele tele foon) en een autoradio. (Advertentie) THEATER DE MYTHE 1-1 tel0900-3300033 m www.theaterverkoopzeeland.nl Z tcsSHI Na de verbouwing zal het gemaal Drie Grote Polders anderhalf maal zoveel water kunnen pompen. foto Willem Mieras Nu Robin de drie jaar nadert, proberen zijn ouders hem ge woonten bij te brengen die zijn heil en die van anderen kunnen bevorderen. Zo wordt hij erop gewezen dat het tijdens het hoesten aanbeveling verdient de hand voor de mond te houden. De wijze raad blijkt voorals nog aan dovemansoren te zijn gericht, zo bleek onlangs uit een langdurig, ongeremd ge kuch. „Ik ben niet aan het hoesten", luidde Robins verdediging. „Dit was een optocht van uch- jes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29